SUlt. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HÖLLANB Wat de Pers zegt BUITENLAND BINNENLAND Maandag 16 Augustus 1920 roe jaargang VerschS|nt dagelijks Bureaus HOF 0, ALKMAAR. - Telefoons 43a- Nog altijd het Russische goud. DE MIDDEL1ÜN. --i 1 BLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal t f i franco per poBt f 2.R0; Met Geillustrcerd Zondageblaa f 0.45 hooger. Advertentieprijs; Van 16 tegels f 1.25 elke regel meer f 0.25 Reclames per regel l 0.75; Rubriek „Vraag en ca» bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60, Aas al Is nbenné's wcrdt op acrvrssB gratis een pcïls verstrek», welke hen verzeker» ieBen ontvallen tot een bedrag van f 600,-, t 400-, >200,-, HOO,-, (60.--, f33 •■St-Tr:*-»'.—c-_-E.'3?c<=p - De wrijving tusfcoheii de twee groote bondgenooten, Engeland en Frankrijk, van. wier innig samengaan nog iets te verwachten was voor het herstel van 't zwaar geschokte Europeesche evenwicht, is opnieuw en thans in een zeer ernstig erisisstadium gekomen. Alsof de positie van ons werelddeel door het bolsjewis me in het Oosten en de armoe in midden- Europa nog niet hachelijk genoeg was, drijven de regeeringen van de beide groo te Westersehe volkeren, zienderoogen op een conflict aan. Reeds herhaaldelijk hebben wij onze vrees uitgesproken, dat het ten lange leste tussehen de twee machtige gealli eerden tot een botsing zou komen, dat de breuk, zoo lang verborgen en bepleisterd, eindelijk tot een onherstelbare scheuring voeren zou. Nn ligt daar opnieuw het besluit van de Eransche regeering, waarbij do Rus sische anti-bolsjewistische generaal Wrangel als regeerder over de Krim of ficieel wordt erkend, op een oogenblik, dat Lloyd George alle moeite doet om het conflict tussehen Polen en bolsjewis tisch Rusland tot een bevredigend einde te voeren en de handelsattaché's Krass in en Kamencff bij zich te houden. Dit besluit is te merkwaardiger na de heftige eritiek, welke in het laatst der- vorige maand in de Fransche Kamer en Senaat en vooral in de Eransche pers ge uit is over de conferentie te Spa: Lloyd George had de Duitschers gespaard, hun vooral met de kolenovereenkomst iu de kaart gespeeld ten koste van Frankrijk- „Millerand heeft ons niet gezegd al dus senator Cheneboit hij die gelegen heid aan wien de Duitschers die voor hen zoo voordeelige regeling te danken hebben, maar Simons te Berlijn heeft liet wel gezegd: 't Is Lloyd George geweest. Zal dan het idealisme van 1914 wijken voor een nieuwe golf van mercantilis me?" Ai et andere woorden: zullen de Eran- ene overwiniiingsidealen worden opge offerd aau ile Engelsche zucht onn'geld te verdienen Maar die Eransche „idealen" hebben al een even groot en „zakelijken" ondergrond als de Engelsche vredviievenidlieid ten opzichte van Duitschland en Rusland. Dat was kort te voren nog gebleken, toen zich het meeningsverschii openbaarde tussehen de beide bondgeno'oteu over de erkenning van de Russische afgevaardig den te Londen. Toen heette het. dat En geland wilde trachten door het aaaknoo- pen van handelsbetrekkingen met Rus land het verarmde Europa aan voedsel ezi grondstoffen te helpen; maar dat de Eransche regeering door ieder contact met Rusland te vermijden, ons wereld deel wilde behouden voor de besmetting van het bolsjewisme. Maar welk was de geheime oorzaak van den tweespalt? Rusland heeft nog goud, nog veel goud, hetwelk is voor den- gone, die het eerst den handel weer be gint. En daaróm stond Engeland nuruiner één. Maar Frankrijk heeft vele oude schuldbrieven geplaatst onder de vorige Russische regeering en daarom mag de bolsjewistische niet worden erkend, doch moet er een ander bestuur komen, dat de oude schuld overneemt. Vandaar het meeningsverschii! En is er in den grond een andere reden te .vinden voor het ernstige conflict, dat nu weer tussehen beide landen gerezen is en de rost van Europa bedreigt? In een blijkbaar van officiense zijde aan de Eransche „Temps" geïnspireerd artikel, wordt in den breede uiteengezet, dat Millerand de regeering van generaal Wrangel erkent, omdat deze zoo echt de mocratisch is en zoo geheel berust op de grondslagen van de Westersehe beginse len in tegenstelling met de wilde opvat tingen der bolsjewiki. Maar dan volgt er één zin, dien wij er uitlichten en waar in weer de kern van het geheele geschil verscholen ligt: „Onder deze omstandigheden heeft de Fransche regeering, in verband met de militaire successen en het feit, dat de re geering van Wrangel stevig gevestigd is, en gezien de ontvangen verzekeringen be treffende den denaocralischea vorm van haar bes:uur en de eerbiediging der vroege re verplichtingen, van den kussischén Staat, besloten ais do facto regeering, de re geering van Z. Rusland te erkennen, en een Hocgen Commissaris naar Sebasto- pcl te zenden." Aldus de Temps". 't la dus weer de oude geschiedenis: Kucli UV ie draagt, am Go]de hangt doch ai les! a les draait toch inaar om het gel dl -'au dat goud wordt de zoo noodza kelijke eensgezindheid tussehen Frank rijk en Engeland, wordt do rust van Eu ropa geofferd. zijn armer dan de trekkers,, moesten wij zeg gen wat wii ondervonden. 's-B M. KRIJGSMAN. Daar wordt op dit pogenblik heel veel ge vraagd van de Overheidskassen en de conse quente gevolgen daarvan n.l. het bijeenbren gen van de midde.en, vordert voor degenen, die leiding hebben, heel veel moeilijkheden. Om in den tegenwoordig en tijd voor tie middelen te zorgen, die de uitvoering van al die noodige zaken mogelijk maken, is een niet gemakkelijk werk. VVij hebben bij een andere gelegenheid er al eens .op gewezen, dat het spoedig is ge zegd. „haal het geld. waar het is en laat het dan drukken naar draagkracht." Maar moeilijker is de kwestie om de draagkracht vast te stellen, zelfs maar bij benadering. Het is ons bekend, dat er personen zijn geweest die ons die verklaring eenigszins kwalijk hebben genomen. Wij zouden die niet geuit hebben, als wij in de praktijk er de juistheid niet van had den ondervonden. Voor d^i winter 1919-20 werd onderge- teekende belast met de uitvoering van een Raadsbesluit, waarbij wa bepaald, dat per sonen die een huisgezin in stand hielden zonoer kinderen tot een gezinsinkomen van f 1200 per jaar en van personen met kin deren tot een gezinsinkomen van f 1500 per jaar, een toeslag uit de gemeentekas van f 1 per bmdstoffeneenheid van het winter- rantsoen zouden ontvangen. Aanvraagformulieren worden gedrukt, waarop stond aangegeven, dat bii een fou tieve opgave het biljet onvoorwaardelijk zou worden ter zijde gelegd. Niettegenstaande dit waarschuwend onder schrift, waren 50 pet. der biljetten na onder zoek fputièf opgegeven. Bij dit onderzoek was niet het kohier van den hoofdelijken omslag het stuk waarop of waaraan de beslissing werd getoetst mML een ambtelijk, zeer serieus onderzoek. En het bleek, om een klein staaltje je ge ven, dat de meesten van de hier volgende personen 'beweerden een kleiner inkomen dan f 1200 te hebben of met kinderen f 1500. liikomsten inkomsten volgens ei- na Bijzonderheden genopgaa -nilerzoek p. week f 20.— f 40.— - 10.- - 40.— - 14.— - 40.— Is kapitaalkrachtig - 10.— 50.— Kapitaal t 2Ü.0D0 - ió.— - 70.— Kapitaal f 10.000 nihil - 30.— - 19.— - 6C. - 7.— - 50.— Is kapitaalkrachtig. - 25.— - 60,— - 16.— - 50.— - 31.20- 2 x 't max. p. w. v.f. 15'JU.- Opzichter S. S. - 25.— f 43.— - 16.— - 40.— Landbouwer, 14 sf. vee. - 18.- - 30.— Eigen schip en winkel. - 27.— - 73 f 45 verd. kinderen vergeten - 20.— - 40.- Eigen huizen en vee. - 14.— - 40.— Heeit 1/ koeien. - 23.— - 36.— - 27.50 - 37.81 - 19.— - 33 - 20.— - 34.— - 25,— - 39.11 - 13.— - 35.50 Vrouw f b'.per week. - 17.50 - 30.78 - 27.50 - 69.50 2 Dochters eik a f 14.-verg. - 17.— - 28. Is huiseigenaar van 9 hui zen, aan nuur f 28 ter wijl hij Maart 1919 nog f3000 bij verkoop vaneen huis verdiende. Indien men nu eens nagaat hoeveel dezul ken te kort hebben betaald in het verleden aan inkomstenbelasting enz., dan zal men tot de overtuiging komen dat de theorie van de draagkracht heel wat gemakkelijker is da« de praktijk. Ik heb ook de vaste overtuiging op grond van piadtische ondervinding, dat het hier gesignaleerde niet alleen en zelfs niet op de eerste plaats bij den z.g. minderen man voor komt. Gok in andere kringen blijkt niet zelden het geweien, als liet gaat om hetgeen de fis cus vraagt, heel rekbaar te zijn. Wij hebben dit maar eens willen demon- sireeren, omdat het ons hindert dat altijd weer de eerlijke man moet betalen voor den z.g. giadjanus. vooral in deze tijden nu ,.de middelen" die noodig zijn, zoo zwaar begin nen te drukken. Ook om hen ie overtuigen, die het minder aardig van ons vonden, toen wii zeiden, wat waar is. en meenden, dat wii ter bescher ming van ue betalers, waaronder er velen HET PUBLIEK EN DE DUURTE. Wij lezen In „Het Centrum": „Er kan niet genoeg aan herinnerd worden, dat het koopend publiek zelf het voor een goed- deed in de hand heeft, de duurte te bestrijden. Het koopt nog al te veel tegen hoo- gen prijs, wat het göedkooper kan krij gen, wanneer het ma-ar goed uit zijn oogen zag. Herhaaldelijk werd. hierop reeds ge wezen, maar nog altijd blijven tal van consumenten in gebreke, op die wijze hunne belangen te behartigen en wer ken zij direct cn indirect hert gedoe der overvragerg en prijsopdrijvers in de hand. Men koopt en men betaalt maar, naar het voorbeeld van onbezorgde en met geld smijtende O. W.-ers. Voor welen is dit spel echter niet vol te houden en moet 't op een debacle uitloop en. Wanneer het publiek wat meer be leid en overleg toonde, hot noodige on derscheid wist te maken tussehen de werkoopers, aldus een gezonde concur rentie bevorderde en daarbij ook zijn kracht zocht in de organisatie, zou het ongetwijfeld den druk der hooge prij zen aanmerkelijk kunnen verlichten." DE POOLSCH-BUSS.'SCHE GORLOS Vorderingen der Russen. De oorlogscorrespondent der „Berl. Zeit. am Mitt." is te Iximza geweest en heeft daar een uitvoerig gesprek gehad met Weger, den eli&f .van liet 4e Russi sche leger. Gedurei.de dik onderhoud Twarn een cominissaJks binnen met het bericht dat reeds in Bragg, het gedeelte van Warschau, dat aan de Noordzijde van de Weichsel ligt. wordt gevochten. De chef van den staf verklaarde ver der, dat het 4e Russische leger den cor ridor zou binnenrukken en dat deze me- dedeeling juist was, hebben de feiten in- tusschen bewezen. De -Russen zijn name lijk Soldau binnengerukt. .Zaterdagoch tend om 11 uur openden zij het vuur te gen deze stad; tegen den middag kwam de infanterie vooruit en des middags was niet alleen Soldau in het bezit der Russen, maar hadden -zij reeds Schön- wiese genomen. De Polen warén, om. een dreigende omsingeling te ontgaan, te ruggetrokken tot Lauteuburg. De verdediging der Polen, die niet erg krachtig was, en in den loop waarvan de gepantserde trein er van door ging, stond onder leiding van den Eranschen majoor Testard, die vroeger behoorde lot de geallieerde commissie voor het stemmingsgebied. Hij verscheen aan de Duitsche grens om zich over te geven, maar ais lid van de juist genoemde com missie wilde hij ais onzijdig worden be handeld. De Duitsche grenswacht is ech ter niet in dit verzoek getreden. De bevolking in den corridor ontving de Russen als de bevrijders van de Po len, ofschoon zij niet wa-rm schijnt te loopen voor do communistische denkbeel den. Men moet nu afwachten, waartoe dit zal leiden, indien de Ruseen ook in den corridor hun leger op den voet zullen laten volgen door de instelling van het radenstelsel. In Polen is dat zoo sterk het geval, dat reeds te Mlawa zooge naamde socialisatieniaatregelen zijn vol trokken, bestaand© in dep uitverkoop van hetgeen er in de winkels voorhan den was. De oogst op de landgoederen werd onder de hoeren verdeeld. Merkwaardig is de houding van de Duitsche landbevolking aan de grens. Terwijl op geen 100 Meter afstand hard gevochten wordt, werken jsij den gan- sohen dag door op het land, zonder zelfs op te kijken. Zoo vast zijn de mensehen hier ervan overtuigd, dat de Russen de. Duitsche grens niet zullen overschrijden. De berichten, dat te Neiderhurg in Oost-Pruisen voor het eocde leger wordt geronseld, worden sterk overdreven ge noemd. Evenwel is er eeni bataljon rijks weerbaarheid heen. gezonden. Bovengenoemde chef van den gene- ralen staf van het '4o Russische leger heeft ook nog zeer opmerkelijk antwoord gegeven op de vraag of me» met Polen vrede zou sluiten. Dat .anwo-ord luidde al dus: „Stellig zullen wij met Polen vrede sluiten. Er heeft zich cp 30 Juli te Bje- lostok een Poolsche Sov.i et-regeering ge vormd. Deze Poolsche soyjet-regeering zal na de inneming van Warschau haar zetel naar de hoofdstad verplaatsen en met deze regeering zullen wij vrede slui ten. Wij zullen dit doen op grond van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren." Aan het hoofd dezer Poolsche sovjet- regeering staat Julian Martsjefeki. Uit de uitlatingen va-a dezen elief van den generalen staf verdient voorts nog vermelding, dat de Russen Polen in het bezit zouden stellen van de wapens, die zij van de imperialistische Poolsche re geering zouden afnemen of reeds hebben afgenomen, en dat hot nieuwe sovjet- Polen stellig een volksstemming in Po len en, West-Pruisen zou wenechen. Voorts willen de Russen een rechtstreek- sche ruil van goederen miet Duitsch land beginnen, en willen zij, naar deze militair althans verklaarde, de Russi sche grensbevolking van voedsel voor zien, opdat geen hongerige benden de Duitsche grens overkomen. HET FRANSCH-ENGELSCHE GESCHIL. Volgens een Reuterbericht uit Londen is het niet waarschijnlijk dat Loyd George ca Millerand! elkaar deze week zullen ontmoe ten. Loyd George is voor zijn weekendi udtenaf gegaan. De dagbladen vernemen 'dat Frankrijk Diet voornemens is om Wrangel hulptroepen te lenden en te-gelijk er tijd is te Londen! het bericht uit Warschau ontvangen, dat generaal Weygand besloten heeft de functies van opperbevelhebber of chef van den gene ralen staf van het Poolsche leger niet te aanvaarden. De aandacht ia algemeen gericht op de onderhandelingen te Minsk." Ofscnoon het niet waarschijnlijk is. dat die nog nos heden kunnen beginnen, daar de Poolsche gevol machtigden- pas Zaterdagochtend de Rus sische linies zijn gepasseerd, vertrouwt men. dat ze zeer spoedig in vollen gang zullen zijn. Intusschen kunnen Mxiioetin en Rot-h- stein, leden van de Sowjel-delegatie te Lon den, die naar Rusland ziin vertrokken o-m den toestand aan do regeering te Moskou uiteen te zetten, daar eik oogenblik aan komen, Ofschoon zii Londen hebben verla ten, voor de Fransche zet bekend werd, zijn zii door hun collega's volkomen op do noogte gehouden van de gebeurtenissen. Behalve aan hen heeft Kamenef gisteren aan do Sowjet-regeering het gebeurde langs draad'l-oozen weg meegedeeld en gewezen o>p het gewicht van een strikte handhaving der openbaar gemaakte vredesvoorwaarden. Inmiddels verdubbelt het. roode leger ziin pogingen om Warschau in te nemen. Men is er te Londen v" overtuigd, dat de val van de stad ophar is. FRAN SOHE TRu^PENTRANSPORTEN AANGEHOUDEN. Uit Rati-bor wordt gemeld, d'at de arbei ders der Batiborisohe Centrale werkplaatsen een transport Fransche troepen hebben aan gehouden en weten door te drijven, da.t de trein op een dood spoor gezet werd waar hij onder bewaking van d-e arbeiders staat. Nog op drie andere station» ziin. volgens de „Oberschl, Anz." transportterreinen aan gehouden. De arbeiders eisehen, dat zoolang d© Poolsch-Russische oorlog duurt. all. troepenbewegingen der Geallieerden in het bezette gebied va.n Opper-Silezië achter wege moeten blijven: zijwillen dezen eisca met alle beschikbare middelen doordrijven. HET GESTOORDE RADIO-STATION MOSKOU. Zaterdag is bericht ontvangen, dat pas in den nacht van 11 dezer, de Poolsche regeering een draadloos bericht uit Moskou heeft ontvangen gedateerd op 7 dezer, waar in Tsjitsjeria mededeelt dat het onderzoek uitgemaakt heeft, dat het draadlooze station te Moskou, wegens atmosferische storingen niet in staat geweest was om het telegram der Poolsche regeering op te nemen. Profiteerende van een oogenblik dat de atmosferische toestanden het toestaan. zoo gaat het telegram verder. heeft de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken op 7 dezer des nachta om 2 uur 24 m. de vraag naar Warschau geseind, waarom er geen antwoord gegeven is OP ons te Bara- nowitsj gedaan voorstel. Wij nemen nota v-an uwe toestemming om tegelijk over wapenstilstand en vrede te onderhandelen, wat geheel voldoet aan ons voorstel van S3 Juli. Onze delegatie zal d-us 11 dezer te Minsk aankomenwij geven uwe gedelegeerden in overweging om on®e front lijn op 9 dezer des avonds oim 8 uur op den straatweg Sedlets-Mjedzynre-Bretsj-Litofskï t© overschrijden. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Biddag vloer Polo». In de' „Semaüie religieus© va» het dio cees Parijs heeft 2. Em. kardinaal Amet- te, aartebisschop van Parijs, een schrijve» gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: „Polen is in gevaar. De katholieke en Fransche harten kunnen voor bet lot van deze natie, die door alle w re ede beproe vingen heen trouw aan die Kerk cn vrien din van Frankrijk is gebleven, niet on verschillig ziin -i Op voorbeeld van den Pauselijken 6ou- verein, die openbare gebeden voor het be houd van Polen heeft aanbevolen, vragen wij eveneens aan onze diocesane» de- Goddelijke hulp in deze groote zaak af te smeeken. Mgr. Amette heeft iin verband met dit schrijven aan priesters en geloovigen ver zocht om bijzonder voor Polen te bidden Duitschland's neutraliteit. Aan een verslaggever van het ^Berl. TageoL." heeit minis.er Koch medegedeeld dat zijn reis met uen rijksweerminister naar ö.-Pi uisen ten doel heeit gehad om de onpartijdige grensbewaking üer provincie t.ö o rganiseei en, die thans onder leiding] van a-en opper-president gevormd wordt uit alle kLassen der bevolking. met is te hopen' dat ae mussen de neu traliteit der provincie eeruiedi-gen, aeido hy. itussische plunderaars en Poolschjó vluchtelingen woruen ontwapend. Commu nistische heethpolcten zijn niet te vree zen, wanneer de bevolking in haar geheel eensgezind is. De Roemeenscfco regeering heeft op de nota üer feovjeuegeering met vre- citsvüiors'i-elien geantwoord, dat Koemeinië niet met Rusland ia oorlog is en dus geen vnadeeonuefhandeliugen ka» begin nen. De reeds besnaanae vredestoestand behoeft slecnts door beide regeermgen er kend te worden. Toe» het nieuws va» den aanslag op Venizeios hekend werd, heeft het volk de bureaux van alle oppositie-bladen vernielu.'mi de woning van den ex-pre mier ökofcloaoig wei ue» de meuoefen in brand gestoken. Een aantal leiders der oppositie, uie van meuepUchiigheid bij den aanslag verdacht woruen, zijn gearres teerd. Dragoemis, vroeger gezant te P.e- trograd, werd aoodgescnoten, terwijl hij traontte te ontvluchten. De laatste uericnteu omtrent den toe stand van venizeios zijn zeer bevredigend. Zooals officieel medegedeeld iwordl is de atucuicene staking in het Saarge- oied geeinaigd. ingevolge een to Rome gehouden be spreking tussehen een aivaaraiging yan het Aiuncüener uem-eentebestuur, verte genwoordigers van het spoorwegdistrict, xviuncnen en het lialiaansche ministerie va» uui-tenlanasche zaken, hanuel en fi- nannciën zat het recUistreeksc» verkee; voor vervoer van levensmiddelen met ex tra treinen tussehen Duitschland en Ita lië weder worden opgenomen. Naar de „Groise" meldt, zou mgr. Vassallc ui j.orieör„s-a, nuntius in de republiek Argentinië, benoemd worden tot nuntius in L/ostenrijk. Mgr. bcapardini, nuntius in Brazilië, zal waarschijnlijk den aiplomaiirken diensi verladen en woruen vervangen door Mgr. Gaspai'ri, thans nuntius in Cotumbia. re Keulen zijn tföö vaten spiritus, die met het schip Karlsruhe IX vanuit nottéruain daar werden aangeoracht en een waarde van ongeveer So -niiliioen Mark vertegenwoordigen, in beslag genomen ten oate va» het rtjk. De geadrcs»eerue een gewezen zeeoffi cier, is gevangen genomen. Bij onderzoek oleek nt. dat de invoervergunning ver- va Ischt was. revens heeft inen ontdekt, dat nog veel anuere goe-aeren Weruen ingevoeld op val- schc invo-erve-rgunni-Lgen, uie met tiehulp van gestolen stempe-s en io-rmuticren zijn vorvaaruigd eu groo-cendeels aan Neder- Lanusche firma's werden verkocht. Men heeft reeds vo-or 10 millio&n Mk. aan te» onrechte ingevoerde gioederen in beslag genomen en den invoer van groote par tijen kunnen verhinderen. De la.a-.ste dagen zijn op het goederen- station Keulen-Gereo» nog aanzienlijke hueveelneaod spek, vet eo vleesch in be- sLag genomen. WAAR MUËT DAT NAAK TÜE Indien alle (eekenen niet 'bedriegen, dan gaan wij een harden winter tegem-oet. Waar moet dat naar toe? Als zelfs midden in den zomer alle prijzen maar s'oeeas blijven stijgen, hoe zal het dan gaan in den winter? Hoogere loonen? Ieder weet onderhands dat verhooging dei loonen geen afdoende oplossing geeft aan de moeilijkheid. Als de prijzen blijven stij gen met de loonen. verslindt de eene koe de andere en wordt er niet vetter van. Daarbij komt sinds enkele dagen het ver somberen van den internationalen toestand, die twee jaren na den wapenstilstand nog maar geen neiging toont tot opklaren. De legers der Russen scheppen nu voor heel Europa 'n nieuw en ernstig gevaar; reeds brult het blad van David Wiiinkoop zijn vidoriezangen bii het naderen van den in ternationalen chaos. Zijn wij pessimist vandaag? De feiten rijn het, niet wii- En als we zoo eens om ons heen zien, e&

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1