I.) Uit onze Oost Gemengd Nieuw Korte Berichten Luchtverkeer FOKKER VERKEERSTOESTELLEN. Telegrammen arbeid, nmg echter niet, blijvend zijn. De dom Iran een geregelde verzorging niet ontberen» anders zou het de vraag worden, of het be roemde bouwwerk be'houden kan bliiven. Do „Zentraldom bauverein". hoeft uitgerekend, dat een kapitaal van 8 millioen mark noo- iig is om in de eerste instantie da werkzaam heden te kunnen hervatten. HET DIERENPARK VAN HAG EN DECK. Hagenbeek zal - zijn wereldberoemde dierenpark to Stellingen, bii Hamburg, moeten sluiten, als hij niet spoedig wordt geholpeu door rijk. staat of gemeente, waar op tot nu weinig kans schijnt te bestaan. Do dierentuin is zoo goed als leeg. Hagen beek verloor sedert hot uitbreken van den oorlog 200 roofdieren 71 leeuwen en 0 tijgers, 00 boeren 200 apen 7 chim pansees en 139 bavianen alle robben, 14 olifanten, 130 herten. 28 kameelen. 10 zebra's. G3 antilopen, G3 struisvogels, 300 zwemvogels, 1000 schildpadden. 24 krokodil len. 44 slangen en nog heel veel andere die ren. Apuvulling is dus dringend noodzake lijk. Haar een aap, vroeger te koop voor een twintig mark, kost nu duizenden. En zonder finaneieele hulp zal Hagenbeek zijn dierentuin moeten opgeven. De ,.Hb!d."-eoriospondent to Hamburg meldt intussehen. dat ds eigenaars van llagenbeak's' dierenpark thans definitief be sloten, de zaak te liquideeren. en de nog aanwezige dieren te verkoopen. DE HOUDING VAN LITHAUEN. De Litliauseke nationale vergadering, lieeft, naar een telegram uit Kopenhagen meldt. Besloten tot een leening vau 2 lioen Mark in Finland. In de raof.iveering van dit besluit word gezegd Een bezetting van Warschau door de bolechewiki zou door de geallieerden als een i,casus belli'' beschouwd worden, daarom moet Lithauen op alles voorbereid zijn. EEN ANTI-SOVJET-BOND. Uit Moskou wordt gemeld, dat. namens het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken, aan alle Baltïbdie staten en verder aan Polen, de Krim en de staten vaa den Kaukasus is verzocht hun politieke doel einden uiteen te zetten en hun vertegen woordigers nopens het stichten van een. ge- meenschappelijken bond naar Parus te zea- Bo ven dien wordt aoor aanneming van het plan „Christophorus" gedeeltelijk, terwijl door aanneming van het plan Schaden" geenszins in de behoefte aan arbeiderswo ningen wordt voorzien. Alen gevoelt hierdoor, hoe jrroot de Hef de voor den arbeider is bij de vrijzinnigen en hoe liberaal en loyaal de vrijzinniaien zijn tegenover hun politieke tegenstanders. Zoo worden de Katholieken in het „ver lichte", „democratische" Noorden gedwars boomd. i i_, i Binnenlandsch Nieuws. 6e INTERN. KATH. ESPERANTISTEN- CONGRES. Hoewel reeds ia een drietal werkzit- ingen veel en belangrijke voorbereiden de arbeid was verricht, werd het 6e In tern. Kath. Esperantisten-Congres eerst Zondag officieel geopend. 's Morgens om 12 uur kwaaien de con gressisten in de Kerk vaa O. L. Y. On bevlekt Ontvangenis in de Elandstraat te 's-Gravenbage bijeen ter bijwoning dezer H. Mis, welke werd opgedragen door den Benedictijner Pater L. Koller, pastoor te Göttweig (Beaeden Oostenrijk). Het hoofd altaar was rijk versierd. Onder en na de H. Mis werd door alle aanwezigen gezon gen het „Veni Creator", de ..Himno Ka- tolika" en „Ni volag Dion", beide laatste in 't Esperaato. Na de H. Mis beklom de WelEerw. Heer Wouter Lutkie, uit Gemonde, on der-voorzitter van het Congres, den kan- DE KATHOLIEKEN TEGINSEWERKT. Kon men onlanes in de ,.Msb," lezen hce in "Wormerveer het socialistisch gemeentebe stuur de plannen der R-K. Wcniaahouwver- eenioing negeert, in Scha gen. zoo wordt aan dit blad gemeld, gaa't het oncer ten vrij zinnig-democratisch gemeentebestuur al niet veel beter. En toch doen de Katholieken, ciie daar democratisch gezind zijn alks om de volks belangen, voornamelijk die der „kleine luy- den" te behartigen, zo ca is uit het volgende zal blijken. De R.K. Volksbond heeft verleden jaar een adres gericht tot den gemeenteraad om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor den H. O. van f 500 op f 800 te bren gen, om daardoor den belastingdruk voor den kleinen man zoo gering mogelijk te doen zijn. Dat voorstel is wonder boven wonder door den Raad aangenomen. Maar ook op sociaal gebied staan de Ka tholieken in hunne actie bovenaan. Toen ver leden wimer Januari 1919 de Katho lieken een woningbouwveieanigiag opricht ten, was dit in de Gogen der vrijzinnigen een scherpe doom. in allerhaast werd toen van vrijzinnige zijde eveneens een woningbouw- veieeniging opgericht, gevolgd door een so cialistische. allerlei wijzen werden de Katholieken, cie met groeien spoed aan het werk togen, genegeerd zelfs door een re- geetingsambtenaar in Den Haag to-tcat eindelijk de vrijzinnigen, die alles in hun voordeel hadden, waarin de Katholieken werden tegen gestreefd, het eerst hun plannen bij den gemeenteraad indienden, welke plan nen in dat college werden doorgejakkerd en aangenomen. Toen een weck daarna de R.K. bouwvereeniging haar adres en olannen in diende bij Len Raad, meest zij ruim een maand wachten eer ze behandeld werden, met als slot natuurlijk „kelderen". Niettegen staande een der wethouders en oen der meest vooraanstaande vrijzinnige gemeenieiaad.sle- den zelf erkenden, dat er nog woningnood is De woningnood wordt hoegenaamd niet lenigd. maar wordt steeds scooter van om vang. Dit noopte de R.K. Wcn-ingbouwveree- niging „St. Chrisiophorus" om haar plan nen voor den 'bouw va» 42 arbeiderswonin gen wederom bii den Raad in te dienen op i Maart 1920. Sinds dien tijd (5)4 maand) werd van he; adres niets vernomen; sleeds werd de be handeling uftgeslelé. Men begrijpt wei, dat eindelijk eers hierover opheldering moest gevraagd werden. In de vergadering van den Raad van j.l. Vrijdag werd door twee der R..K. Raado eden. üe voorzitter over dc-z: nalatigheid geïnterpelleerd De voorzitter zou in de ccmiié-vergadering mee-cdreling doer Wat ce voorziiter van den gemeenteraad in die comité-vergadering precies heeft ge zegd, konden we niet achterhalen. Wel is ons bij nader onderzoek gebleken, da't de Won-ing- bouwvereeniging „Schagea", die nu 45 wo ningen heeft gebouwd, weder oen nieuw plan had voer den bouw van slechts 14 woningen er. dan zou dc Woningbouwvereeniging „St, Christophorus" wederom geen vergunning geven, onder het motief; „de woningnood te geven, onder het motief: „de woningnood •in Schagen is momenteel gelenigd", wat na tuurlijk absoluut niet waar is. Holt mooiste echter moet nog komen. Van die 14 woningen, die „Schagen" dan zou bouwen, zouden er 8 woningen komen te staan op een terrein door de gemeente pas verkocht voor f 16.250., zoodat elk dezer wo ningen aan bouwteir-eüi ruim f 2000 kost. Terwijl de Woningbouwvereeniging >St. Chrisiophorus" over een veel mooier bouw terrein beschikt, wat op z'n allerhoogst f 20.000 kesk, en waar minstens 42 wonin- [en co gebouwd kunnen worden en dus elke l ouing circa f 475 aan bouwterrein kost. Men zi.t welk een enorm velschil. sel en hield een predikatie in het Espe canto. Oin half 2 was er een gezamenlijke lunch in het St. Alphonsus-Patronaat, waarna ten half 3 de openingszitting plaats had in de versierde zaal van ge noemd Patronaatsgebouw. Deze zitting werd o.a. bijgewoond, naast zéér veel belangstellenden en con gressisten, d-oor Prof. J. A. Veraart, hocgleeraar te Delft, Dr. L. J. Dieking. reetor van bet Katholiek Lyceum in den Haag en Mr. G. Kropmann, hoofdredac teur van „De Nieuwe Eeuw", leden van bet eere-comité, De congrc-s-voorzitter, de Z.Eerw. heer Poell, uit Gemert, hield hierna zijn ope ningsrede. Spr. bracht daarin dank aan de eere leden, in het bijzonder Kardinaal Piffl, de bisschoppen der verschillende landen, aan den minister-president van Neder land cn de overige niet allen te noemen eereleden. Spr. betreurde, dat de voor zitter van den Intern. Katli. Esp. Bond, Pastoor Parker, uit Ierland, niet kon te genwoordig zijn, evenals do afgetreden secretaris, de priester Bianchini uit Ita lië. Daarna huldigde de voorzitter de na gedachtenis van den vroegeren president en secretaris Abbe Richardson en Colas. Ba lieer P. Heilker. voorzitter van bet Organisa-Kemitato sprak daarna nog in 't Nederlandse-li een bijzonder dankwo-ord aan do aanwezige en niet aanwezige eereledem, die dueir hun waardigheid, ambt en naam bijdragen tot den luister van bet congres. Nadat de Himno Katolika" d-oor allen was gezongen, kwamen de vertegenwoor digers der verschillende landen aan bet woord. Vooraf sprak Prof. Veraart als lid van het eere-comité. Hij betreurde bet Con gres niet te kunnen toespreken in Espe ranto, doch lioopt door vlijtige studie binnenkort de taal dragelijk te spreken. Sur. is het slachtoffer geweest van eeni- ge congressen van internationalen aard, waar hjj alle ellende gezien heeft der veeltaligheid. Hij h-oept dat bet doel, de Katholieken van dé keele wereld ie ver eenigen door de hulptaal, moge slagen, opdat onze arbeid op cultureel en sociaal gebied veel vruchtbaarder en vereenvou digd zal worden. Spr. eindigde met de boste wenschen voor bet congres. Dr. Hotzelt (Neurenberg) bracht de groeten over van de Zuid-Duitsche Ka tholieken en tevens op hun verzoek, van de Hongaarsche Katholieke Esperantis ten, in het bijzonder van Mgr. Dr. Gicss- w-oin. Mme Thiart (Algiers) sprak namens de Katholieke Algerijnscho Esperantisten. Dr. Mielert (Breslau) verheugde zich "tegenwoordig te kunnen zijn op dit eer ste Internationale Katholieke liefdefeest na den oorlog. Namens Z.Em. Vorst-Kar- diuaal Dr. Bertram uit Breslau wens elite hij het congres alle sueees toe en bracht de groeten over van de Duitsehe Kath. Esperantisten. Spr. dankte de Nederland- selie samidcanop, die do-or hun hulpvaar digheid de roig der Duitsehera naar Ne- lerland hebben mogelijk gemaakt.. Dr. Metzger (Graz) voerde bet woord lainens den vredeb-ond „Kruoo Blanka", lie bij den voovarbcid is samengesmolten act I. K. U. E. tot de Katholieke Inter nationale. Spr. hoopte, dat uit dit con gres een nieuwe krachtige samenwerking zou geboren worden, opdat spoedig ver wezenlijkt zou worden Christus bevel, dat alle Katholieken één zullen zijn. Kolonel Perogorclo (Madrid), sprak na mens de Katholieke Esperantisten in Spanje, het land dat. naar hij met trots in herinnering bracht, het eerste was, dat zich bij monde van Koning Alfonso, ge volgd door het ganscho kabinet, aan het H. Hart op-droeg. Commandant Alessio bracht de groeten over van de Katholieke Italiaansche Es perantisten, die in October te Bologna jeu congres zullen houden ter bespreking van de Katholieke belangen en gaarne de gevoelens en aanwijzingen vaci dit Haag- scbe congres zullen volgen. De Provinciaal der Piarlsten in Oosten rijk, Pater Mestan (Woenen) sprak na mens den Kath. Oostenrijkschen Esp. Bond, waarvan hij voorzitter is. Spr. deed m-ed'odeeling van den bloei der Esp. beweging onder de Katholieken in Oos tenrijk, die elkeu derden Zondag van de maand te Weenen een Esp. H. Mie met Esp. predikatie hebben. Prof, Schamanek uit Ween en dankte vooral namens de Weensche oudere, voor de aan Hun kinderen verleende Hulp en sprak daarna lang over zijn ongelukkig land. De Heer Hookbar sprak namens de En gelach, de Hear Muffang namena de FranscH sprekende Kath. Esperantisten. Bericht van verhindering was ingeko men van de eereleden: Deken Mgr. Wy- tenburg, Dr. H. Moller, Aalmoezenier G. Huys, Het Tweede Kamerlid Mr. J. B. Bomans, Mgr. Dr. Ariëns en Pater Kops. De heer Heilker deelde den tekst mede van Het aan Z. H. den Paus gezonden te- tegram met het daarop ontvangen ant woord. Van Mgr. Callier was Het volgende te legram ontvangen: „Dankbaar voor de aangeboden hulde, „wenschen wij Het congres toe Het beste resultaten en verieenen gaarne allen deel- „nemers onzen bisschoppelijken zegen. DE BISSCHOP VAN HAARLEM." Naast een brief van Pastoor Parker, werden brieven met de beste weneehen voor het congres voorgelezen vain: Mgr. Grigorios Haggear, aartsbisschop van Galilea (Palestina); Mgr. Gross, Bisschop van Leitmeritz (Tjecho-Slowakije); Mgr. Joh. Rössler, Bisschop van St. Pelten (Oostenrijk); Mgr. Joh. von Euch, Bis schop van Anastasiopolis, ApostoliscH- Vicaris van Denemarken en IJsland te Kopenhagen; Mgr. Franc- Karevicius, Bisschop van Cannae (Lithauen); Kardi naal Bertram, Vorst-Bisechop van Bres lau; Mgr. Luigi Veskovo, Bisschop van M-eduno d'Udine; den bekenden priester A Dombi'ovski te Caunae (Lithauen). Verder brieven uit Beieren, Saksen, Bohemen, Tsjeeho-Slowakije. Rijnland, Congo, Engeland, Denemarken Spanje Palestina, Frankrijk. Zuid-Slavië, Egyp te, Tirol, Letland Oostenrijk Polen Zwit serland, Hongarije en Styrië. Nadat do zitting een kwartiertje ge- seorst was om een foto te maken van de congressisten, hield de Z.Eerw. heer L. J. J. Poell een rede over den Intern. Bond van Katholieken van de daad. De heer Heilker bracht den Z.Eerw. heer Poell dank voor zijn geestdriftige rede over de Katholieke Internationale, waarmede de vergadering door een har telijk applaus instemde, waarna do Wei- Eerwaarde heer W. Lutkie sprak, ter be antwoording van do vraag: „Waarom de Katholieke Internationale?" Het antwoord daarop is ,,Om de we reld de liefde te brengen" In zijn dankwoord verzocht de congres voorzitter de aanwezigen, in bun gebeden vooral de niet-katholieken te gedenken. Na het gezamenlijk zingen van „Ni vo las Dion" werd de congreszitting geslo ten. Op het voortgezette Kath. Intern. Espe ranto-congres te 's Grgvenbage werd mrt' algemecno stemmen tot voorzitter van de nieuwe Katholieke indernatienale gekozen pastoor B. J. Poell (Nederland), tot 2e voorzitter de heer Narikivell (Engeland) en tot 8e voorzitter dr. Max MieLert (Bres lau), terwijl tot hoofdinspecteur werd ge kozen dr. Metzger uit Graz, in welke plaats ook het volgende congres zal wor den gehouden, een dag na het 13e Intern. Esperantccongres te Praag. In de slotvergadering werd nog beslo ten een commissie te benoemen uit voor zitters van de Espevanto-organisaties in de Verschillende landen teneinde fispe ranto-pr-opaganda te bevorderen, vooral onder 'de jongelui, terwijl met algemeene stemmen een resolutie werd aangenomen luidende: Het congres drukt den vurigen wensch uit, dat de Kath. Esperantisten- geestelijken zullen trachten Esperanto te doen kennen in alle kringen, vooral on der liunne geestelijke broeders, opdat die hulptaal onverwijld wordt ingevoerd, al thans facultatief, gelijk reeds geschiedt in vele staatsscholen, cok in de katho lieke priester-seminaria. Het wo-ord werd nog gevoerd dooi dr. Sieking, die werd aangekondigd als de cudste in jaren, maar als esperantist de jongste, wijl hij Het Esperanto leerde tijdens de congresdagen. De rede werdj geestdriftig toegejuicht. Met dankzegging aan den voorzitter en] de Haagscbe congresleden werd het con gres gesloten. UITKEERINGEN AAN ONDER WIJZERS. De h-ecr Bulten heeft aan den Minister van Onderwijs de volgende vragen gericht: 1. Is het den Minister bediend, nat ver schillende onderwijzers, die daarop aan spraak kunnen maken, nog ste-eds niet den (lunrtetoeslag over 1919 hebben ontvangen, ook niet, nadat zij soms herhaaldelijk, zich daaromtrent tot het Ministerie van O., K. en W. hebben gewend? Is do Minister bereid1 de spoedige uitkee- ring van deze bedragen te bevorderen? 2. Is het den Minister bekend, dat aan meerdere onderwijzers nog niet is uitge keerd de extra-maand salaris? En is Zijne Excellentie bereid ook de uitk-eering van deze gelden te bevorderen 3. Is het den Minister bekend, dat tot op heden, den lOden Augustus 1920. door het gemeente-bestuur van Breda bezwaren wor den gemaakt het voorschot van 1920 aan zijn onderwijzers uit. te betalen? En is Zijne Excellentie bereid de onmiddellijke uitkee ring van het voorschot aan die onderwijzers to bevorderen? BUITENL AN DSCHE SCHEE.PVA ART - ONDERNEMINGEN. De Nedcrlandseho scheepvaart moet in verschillende door hare booten aangelo-'-pen buitenlandsche havens, onverschillig of de maatschappijen daar al of niet. eigon kanto ren hebben, nice betalen in de inkomstenbe lasting dier rijken en wordt ook aangeslagen in de daar bestaande extra-;,vinst-belastingnn of «ndera heffingen van dien aard. Dat Is OA. Het geval la Engeland en ziin koloniën, Frankrijk, Spanje. Griekenland. Amerika. Hier daarentegen worden do buitenlandsche concurrenten txnxer •cheepvaartoaiderneaiin- gen door onze belaetrngwertgovdng niet als heffingeobject genomen. Naar Het „Hbld." uit de kringen van onze groote acheopwaart verneemt, ia bij het ministerie van financiën er op aangedron gen, de buitenlandsche concurrenten met dezelfde maatregelen te te treffen, waaraan de Nederlandsche scheepvaart in den vreem de onderworpen is. Het blad verneemt, dat aan dien aandrang gevolg werd gegeven. Aan mr. J. F. Dijkstra, is door minister De Vries opdracht gegeven over die belasting heffing in het buitenland, ten opzichte van onze schepen, een onderzoek in te stellen, en het resultaat daarvan neer te leggen in een aan den minister uit te brengen rapport. Het ligt in de bedoeling, daarna een wets ontwerp in te dienen, waardoor in de naarte toekomst ook de buitenlandsche schepen, in onze havens binnenvallende, aan onze 'be lastingheffing zullen worden onderworpen. Verwacht wordt, dat de op deze wij&e voor onze schatkist te verkrijgen baten niet onbelangrijk zullen ziin. HIJ DOET NIET MEE. Op een te Scboondij'ko gehouden vrijzin- nig-demoeratischen landdag heeft mr. H. P. Marchant naar aanleiding van de fusieplan nen van mr. Treub verklaard, dat de vrijz democratische partij daaraan nooit zal mee doen. NEDERL. ARBEIDERS IN DUITSCH LAND. Be heer Henri Hormans, lid der Twee-de Kamer, heeft aan den minister van Buiten landsche Zaken de vraag gesteld of de Mi nister het billijk acht, dat aan Nederland- sche arbeiders, in ons land woonachtig, m.aar, Duitschland werkzaam, aldaar een Rijksbelasting wordt opgelegd, gelijk aan 10 pC't, van hun loon. Hü verzoekt even tueel stappen bij de D-uitsche Regeering om voor bedoelde arbeiders vrijstelling van die belasting te verkrijgen. SUIKERKAART. In het tijdvak van Maandag 16 Aug. tot en met Zondag 22 Aug.. zullen geldig zij'u de bons No. 45 en 46 van de Rij'kssuiker- kaart. BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN. Dezer dagen had to Amsterdam op ver zoek van het bestuur van den Bond van Ai'beiderswoningbouwvereenigingen in Ne derland een bijeenkomst plaats van de bestu ren oer beslaande Woningbouw Centralen: Nationale Woningraad. Bond van Obr. Ar- beiderswoningbouwvereenigingen ..Patrimo nium" en de Federatie van de R.-K. Bouw- vereenigingen ter besprekingen van de mid delen, die kunnen worden aangewend om tot eensgezind optreden te komen, inzake de verbetering van den arbeiderswoningbouw. Dit naar aanleiding van de laatste ministe- neele circulaire inzake de voorwaarden, waarop ruksvoorsehott-en voor gemeente- en vereenigingswoningbopw zullen worden ver strekt. De voorzitter van deze vergadering, de eer In.. Ia. van Staal, zetite de bezwaren Tan de initiatiefnemers tegen de ministerieele circulaire uitvoerig uiteen en betoogde aan de hand van enkele reeds voorkomende fei- ten dat als resultaat van deze circulaire een drukking van het woningpeil en een sterke opdrijving der huren het gevolg zouden zijn Namens het bestuur van den Bond van Ar- beiderswonm-gbouwvereenigingen betoogde h. dat het noodzakelijk was. gegevens te dezen opzichte te doen verzamelen door een oommissie uit de 4 Centralen en wees hij er op. dat zijn organisatie bezwaar maakte tegen de lage maxima der kubieke inhou den in bedoelde ministerieele circulaire voor arbeiderswoningen gesteld. Hü bepleit te aandrang bü de regeering om ook mini-ma vast te stellen. Men bracht daarna in be spreking de uitsluiting door den Houtbond op de O. B. V. toegepast. Dit laatste naar aanlei-cnug van een conferentie, enkele dagen Sleden op verzoek van de directie van de C. I} m-et de besturen der diverse centraien gen o na en. Na zeer uitvoerige besprekngen kwam de vergadering eenstemmig tot het besluit, dat de opdracht aan de reeds bestaande commis sies uit oe diverse bonden inzake stichting en advies-bureaux moet worden onderzocht en rapport uitgebracht naar de werking der laatste ministerieele circulaire ten opzichte van de verlaging van het woningpeil en de opdrpun-g van den huurprps der arbeiders- ^nl"Ke,n; en hoeverre de verstrekking van renteloo-ze of tegen lager-en rentekoers I® r r€^e-er^ri^si^)0'uwvoorsobotten mogelijk zullen zpn om tot goed-kooperen woningbouw te geraken. Ten slotte bleek, dat ten opzichte van het standpunt der diverse centralen inzake den boycot van c-e O. B. V. deze eenstemmig vun meening zpn. dat d-e O. B. V. krachtig moet worden gesteund in dezen strpd. Echter in den dageljj^eclien dienst der maatscbappjf op Londen millen worden in^el'aacbt. EEN SCHEP VERGAAN. Hef stoomschip ..Stephan" is tusscheni Penang en Langsa vergaan. Acb.t passa-, giers en 11 schepelingen zpn verdronken'; Drie-enrtwintig overlevenden werden te- Sabang aangebracht. (Het s.s. „Stephan" is een kleine boot van de Cliineesche Eastern Shipping Com pany). DE EISCH TEGEN DOUWES DEKKER. Uit Weltevreden wordt geseind, dat de eisch tegen D-ouives Dekker negen maan den gevangenisstraf luidt met aftrek van, preventief, wegens opruiing, verspreiding van gevoelens van haat, minachting en vp- andsehap tegen de regeering in een artikel) in „De Beweging." MOTORJACHT VERBRAND. To Alphen a/R. geraakte Zondag j.l. het motorjacht „Tosari" groot 16 ton, eigen dom van den heer V. uit Dordrecht, bij een tocht op den ltiin in brand. Aan boord van het .jacht bevond zich circa 200 liter ben zine. waarin het vuur gretig voedsel vond. Het vaartuig brandde geheel uit. Van do zes opvarenden werden vijf personen met behulp eener roeiboot van het brandende jacht afgehaald, terwijl de laatste zich redde door te water te springen. De branc? snlstond in de machinekamer. Verzekering dekt naar we vernemen de schade. FRAPPANT GEVAL, VAN AFDREI GING. Een boer uit ^ïliiienbroek, vertelt de „Msb.", vertoefde eeiilgo weken geleden te Rotterdam. In een café aan de Hee renstraat maakte bii kennis met een man die in de Raamstraat aldaar woont. Men bleef zitten praten, dronk een glaasje en nam afscheid. Een paar dagen later kwam de nieuwe kennis een visite afleggen te Abbenbroek en tijdens dit bezoek moet hp verklaard hebben aan den boer: ,,Je hebt me go-1 vraagd, of ik den bode van Abbenbroek vermoorden wil, maar dat doe ik niet. En ik wil f 200 van je hebben, anders vertel ik de zaak aan de politie!" De Ab benbroek enaar wist van c.Ui samenzwe ring tegen den bedoelden bode niets, maar denkende dat ziin kennis in geld verlegenheid verkeerde, gaf hij hem f 10. De ander was hiermede niet tevreden, en na lang aandringen gelukte het hem 50 los te krijgen. Na eenigen tijd ontving de boer van zijn nieuwen vriend een dreigbrief, waar in geschreven werd. dat hij hem 150 moest zenden. Op dezen brief volgde een telegram van dezelfde strekking. Toert ging het slachtoffer een kaartlegster? raadplegen, hoe deze affaire tot een goecj einde te brengen was. Deze dame heeft waarschijnlijk met anderen over de zaak gecorrespondeerd, want na een poosje kreeg de boer weer een dreigbrief, dit niet van zijn Rotterdamsehe kennis, maar van een ander afkomstig was. Deze bleek ook haarfijn op de hoogte van het „moordplan". Ten einde raad heeft de Abbenbroeke-» naar de politie te R'dam met 't geval in kennis gesteld. Als gevolg daarvan heeff de centrale recherche den betonwerker' Vaa O., wonende aan de Raamstraat ti. Rotterdam, gearresteerd, die verdacht' wordt van afdreiging. Uit Doorn wordt aan de. „Tel." ge* meld, dat de gezondheidstoestand der.» ex-keizerin vrij goed is. Van een her-- nieuwden, emstigen aanval harer hart kwaal is in de laatste dagen geen sprake geweest. De prinsen Oscar en Eitel FriedricK, die hun ouders bezochten, zijn weer naar Duitschland teruggekeerd. Vrijdag j.l. bracht grootvorst PauL prins von OTdenbourg een Russische Prins, een bezoek aan den ex-kroonprins op Wieringen. Hij vertrok Zaterdag we der. werd besloten d« O. B. V. te melden, dat di-versc bonden van meenixir ziin. dat de oentralen invloed moeten hebben op de dagolpksche leiding van den G'. B. V. Over hot ai ge moe u Week bü do vergaderde bestu- r*n de wensch zeer sterk, om ten opzichte van don te volgen weg, die leiden kan tot 'afdoenden en snellen bouw van arbeiderswo ningen de vermindering der bouwkosten, vooral wat betreft door besparing op de prijzen dor materialen, eenheid van optre den' te verkrijgen. Maandagmiddag arriveerden voor de K(on.) Lfuchtv.) M(pp"). ;e Schiphol twee Fokker verkeerstoestelleu. Het ziin groote parasol-eend-ekkcra niet 180 P.K. motor, ge schikt voor vervoer vrn een nuttigen last van 700 lK.G. De cabine voor passagiers met hun bagage is keurig «n geriefelijk jngerioht. Een der toestellen ia voorzien van appa raten voor het oproeien on versenden van radio-telegrammen zoowol a's telefoonge sprekken. Feu dezer dagen wordt-r-r een proeftocht mot w- ie belasting iuedo onder nomen. waarna ds loosteliea vs aarschüniük .WARSCHAU GEVALLEN? BERLIJN, 17 Aug. De Russische gene,** rale staf deelt ol'icieel mede dat de Sovjeti-: troepen in den avond van 15 Augustuaj van -Riga uit ua eon zwaren strijd, in' Warschau zijn binnengerukt. Het -officieek: bericht voegt Hieraan top dat de arbeidersklasse in Warschau de Russische troepen jubelend heeft begroet* en dat gxootache betoogingen ten gunste eener Sovjet-republiek Polen zijn georga-i niseerd. Deze modedeoiing ie ia volkomen tegen* spraak met het jongste Roolsche ieg-erbe,-: richt, hetwelk meedeelde dat hjet 't Pool-" eche bezettingsleger waa gelukt zich naar' het noorden en zuiden lucht te verschaft ten. Het Ruaaische bericht dient dan oaV tot dusver slechts onder voorbehoud Wt worden aanvaardHet schijnt trouvrenaj) in verband met het feit dat Duitsehe dagf bladcorrespandentcn nog den 16dcn Aug^ het 'oogin van het PooLsclj,e ontla.-iingsf offerusief konden metden, niet geloofwaarh dig- £rï officieeic kringen te Londen, vent neemt -Reuter, dat er ge-en bevestiging van het bericht betreffende den val vas, Warschau is c-ntvaugen. Integendeel, tfe laatste telegrammen der intergghi lieerde missie in Polen, d.<l. 1G Aug, meiden dak de. Poolaehe verdediging»liaio Hersteld w en dat het Paolscho legen-offensief ia bof zuidoosten ii begonnen. Op het loost? Ie!ijk front trekken de lekje-vticoon me) spoed J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2