TWEEDE BLAD. Hoe onze Priesters belasterd worden! Ons Blad MianiSag SIS Mü^gisiuss £920. Een geval van fcepööwïwg, himderfijke weging, ©pesi* foare beSeedËgssig (laster), toedreigsng, walsche foarcsü» teekening, poging tot ehamtagei Wij hebben ofschoon we weten, dat het een wijs man eigen is; zich over niéts te verwonderen „Iicht'lijk" verbaasd gestaan over deiaten we 't maar noemen: brutaliteit van een ze ker slag' menschen, toen wii in het hee- ïemaal-uici-antigodsdienstige „dagblad voor de arbeiderspartij" nl. „Het Volk" Van Vrijdagavond de hiernavolgende primeur" aantroffen een publicatie, waarvan de redactie, of hij, die per slot van rekening .den moed zal hebben, 'daarvoor de verantwoordelijkheid op zich te nemen, nog pteizier beleven kan' -- KEN KATHOLIEK ZEDEN- SCHANDAAL, liet recht brutaal op .zijn kop gezet. Onze partijgenoot C. van der Pol schrijft ois: Cp eet! aanklacht ten parkette lage di-end door 'den kapelaan H. A. Bilars (van de St. Laurentiuskefk aan het Ver- dvunk'eiioord te Alkmaar) zijn op 6 Aug. 3.;. door de Aik'maarsc'he recherche aan gehouden de metselaars A. N. van Doorn en H. Vrij. Zij hieven resp. 3i/j en IE? etmaal ten polifiebureele in hechtenis, eerstgenoemde in een uiterst vieze cel- Hun schijnt ten laste gelegd do voor InfCpige informatie is in deze zaak nog niet afgesloten berooving in gemeen- fcch.ap gepleegd, en wel op Z! juli in het fieiloëv bosch, toen genoemde kapelaan, na ren afzondering in het kreupefh'out met twee dames,zijn lorgnet kwijt raakte, die door van Doorn als corpus delicti is meegenomen, met Wet hërhaaJr (deiijk uitgesproken doel het lorgnet weet aan den kapelaan terug te geven. De katholieke redactie van liet Aik- tnaarsch orgaan „Ons Blad" en de deken .van Alkmaar, de heer Ootns, die volledig op de hoogte zijn van Ide geschiedenis van het lorgnet en dus weten, dat hier van geen diefstal of berooving sprake mag zijn, deden tot dusverre niets om i den loopenden laster te stuiten, volgons welkt Van Doorn en 'Vrij-den kapelaan geld afgedreigd 'hebben, zullende zij anders bekend 'maken, dat zij hem in het Heiloëer Bosch op schennis der eer baarheid betrapt Webben. Terwijl bij - name Van Doorn juist met verontwaar diging heeft afgewezen liet aanbod van 'een der dames „om van Waar armoedje les wat mogelijk is bijeen te schar relen" als hij maar wilde zorgen, dat er aan tie betrapping in het bosch' geen ruchtbaarheid zou Wonden gegeven. Want Wet zou toch jammer zijn voor dien „goeien kapelaan", zijn moedor zou het besterven als zij ervan h-ooide en zij. dames, waren naam en broodwinning pensiongasten, kwijt. Van Doorn, die in ernst geloofde hier iets goeds te zullen bereiken door een gemoedelijk optreden, wijlde dan kape laan en de jongste der dames, beidon door Wem, zijn kameraad Viij en een tot dusver onbekend gebleven arbei der aangetroffen, (terwijl do oudere dame blijkens de opgevangen gesprok ken hierbij ais raadsvrouw een diep- iveiachteiijke iro! speelde) bewezen eer lijk te worden tegenover de wereld en zichzelf door met elkaar te trouwen. Hij. kreeg nu allerlei vertrouwelijk» raede- dcClingen tie hooren, o.a. dat de liefdes betrekking t|ussohen den kapelaan en de jongste der dames reeds zes jaar oud was, en zij hem na zijn overplaatsing van Delft uit gevolgd was naar Alkmaar. Diepbewogen (met het lot van dezo beide ongeiuk'kkigen beloofde Van Doom er den deken voor'.oopiig buiten ie laten en ook verder geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven, mits hij den volgenden namiddag nóg een ernstig woordje mei den kapelaan in 't bijzijn van de beide dames zou kunnen spreken. De dames beloofden daartoe het hare te doen, maar toen van Doorn op 23 Juli bij haar .aanbelde, werd hij niet toegelaten, maar met bitse woorden af gewezen. .Nu gingen hij e:i Vrij naai den deken, die ,vrijwo'. zwijgend van beide i.n een afzonderlijke kamer, de meiedceiingen omtrent het in Wet Hei- ïooer Bosch voorgevallene aanhoorde en korte aank-ckenjiigen daarvan maakte, l ot o Augustus werd omtrent deze zaak mets meer vernomen, toen Van Doorn en È'om°cde;ijk optreden van wege naars zagen beloond door ais V"1 berooving verdachten te worden on gepast, j_. Waarschijnlijk h de tegen Wen in ore bDichte bescimkilrrhig Cva wanhoops- daaJ. De v.-ei t-rch moeilijk meer te smoren. Fr Lfeken minsten,- een zeven- bi memel:-... i.iiu of neer goed vau optie hoogte en zoo SJ-epo-xie lk-t nieuw?, tv et, .M.:g/.vi.n, maar zeker door. Met hqcig rpi'i re spelen dacht men dc pu- Hl'ac i pin e nu in de öówi.uae.'ife bfcti- titec te jtitisn. iloe dez.e zaak juj .verdof moge Joo- p-'i1, ;iie; blijkt dan toch ook uiterst ge- vaaipjic spe: gespeeld. .Want een tot in de kleinste bijzonderheden afdalend on derzoek .bracht ons ongezocht op het spoor van viezigheden door priesters in Alkmaar uitgehaald, waarbij de liaison van Bilars slechts onschuldig kindersptr l's. Maar tot zóó verregaande brutaliteit als een Bilars, die eigen overtreding tracht (e dekken door oiischujdigen diep ongelukkig te maken, neen, daartoe hebben nog maar weinigen moed of aanleiding gevonden. Van meer belang dan alle sexueele of erotische excessen van priesters, die men gaarne met dqn manie] der lfeftie zon willen bedekken, Wanneer die men schen niet zoo'n hoog woord durfden voeren over de verdorvenheid van hun niet-roomsche medemensch'en, van meer belang is het optreden van de po litie in deze zaak'. Over dat van de justitie zullen we ons' oordeel nog opschorten. De voocloopige verhooren z.ijn Van Doorn en Vrij afgenomen door den hoorfdinspccteur van politie Van den Berg. Dit heerschap heeft hier vo'jop genoten van de gelegenheid, om verach ting voor georganiseerde arbeiders on gedienstigheid jegens de roomscffe gees telijkheid bot te vieren. Hij heeft eigen lijk geen verhoeren afgenomen, doch liederlijke scheldwoorden als „patsers", „dieven, „falsarissen" en beestachtige vloekeu op elkaar gestapeld. Vrij bleef bij zoo brutaje intimidatie zijn zenuwen geen baas meer beiden hebben gewei gerd het verbaal der verhooren te tee kenen, die, gaven zij een juist Weel'di van het verhandelde, geen ander resul taat konden hebben dan dat zoo'n po- litie-ambtenaar geen dag langer meer op de menschheid zou wonden losgela ten. Ziehier enkele fragmenten „Nou zullen we je groeten bek wel eens int-oomenHad je verleden jaar 't lef gehad van te blijven staan, dan had ik. je met dit ding (de hoofd inspecteur toonde z.ijn boksbeugel) de hersens ingeslagen!" Tot goed begrip diene dat dit sloeg op een relletje bij een arbeidsconflict, waarna Van Doorn als_ plaatselijk bestuurder zijner organi satie een klacht had ingediend over het niw .optreden der politie onder leiding van den hoofd-inspecteur. Verder: Wanneer Van Doorn zijn le zing gaf van het voorgevallene op 21 Juli, stoof v. d. B. met de noodige g.y.d.'s op: „Ik verdom' het, dat op te schrijven!... Het is gelogen!... Poenen patsers, denken jelui nou dat 't je glad zal zitten een fatsoenlijke geestelijke te belasteren!.... Je eigen ouwe grijze moeder zegt clat 't geiOgen is!" Bij weigering tot onderteekening van 't verbaal stortte deze voorbeeldige amb tenaar nog eens de fiolen van zijn toorn uit over liet hoofd van den hem onbe kenden rechtskundigen raadsman van de verhoorden. Dat dit .alles .niet in den doofpot zal gaan, daartoe zijn .plaatselijk reeds de noodige maatregelen genomen. We hebben bii de lezing van dit re laas waaru.it wij enkele ai te stuitende woorden hebben weggelaten „ljcht - lijk verbaasd gestaan. Om meerdere re denen. Allereerst om het contrast tusschen het hier verhaalde en.... de waarheid. Wat dan wel de waarheid is omtrent bovenstaand gevaarlijk-uitziend ver haal 't Gebeurde op den snik-heeten zo mermiddag van 21 Juli, dat de weleerw. heer Kapelaan H. A. Bielars van de St. Laurentiusparochie alhier een wande ling maken ging door den Alkmaar- schcn Hout. Rustig kuierend langs den naar Hei- loo leidenden Wiesterweg ontmoette hii daar bii toeval zijn te Alkmaar wonende 65-jarige tante, in gezelschap ,van een jongere, bii die tante sinds vele jaren inwonende, dame. De beide dames waren op weg naar het „putje" van Heiloo en hadden ter verfrissching' voor onderweg een flesch- ie thee meegenomen (waarom we deze futiliteit vermelden, blijkt later). Toen de kennissen elkander gewaar werden, voegden zij zich bij elkaar en bleei men eenige oogenblikken op den weg staan praten, waarbij de oude dame klaagde, dat zii zich (zooals haar méér overkomt) zeer onwel gevoelde, en wel dermate, dat men besloot, een oogen blikje naast dtm weg uit te rusten. Daar langs den weg evenwel geen verhevenheid aanwezig, wal waarop de dame zich zou kunnen neerzetten, ging men een eindje het naast den weg ge legen bosch in, alwaar een berm ge vonden werd, waarop de oude dame een meer gemakkelijk plaatsje innemen kon. Langzamerhand week dc ongesteld heid en inmiddels raakte het gezelschap gemoedelijk aan 't praten. 'n Tien minuten zal jnen daar zoo gezeten hebben, toen opeens (het ver haai begint te lijken op een episode uit een Buffalo-Bill-roman) een verdacht geritsel en geschuifel van naderbij slui pende personen hoorbaar werd.... Het gezelschap.hoorde, dat et' wel licht als sein tot den aanval gefloten werdv en tot aller ontsteltenis spron gen opeens twee jnannen met rood- opgewonden gezichten te voorschijn; (op 't eerste gezicht namen de kapelaan en de dam.es drie verschillende perso nen waar, doch één van hen maakte aanstonds rechtsomkeer, is niet meer ge zien). Als wilde beesten, losgelaten op een prooi, zoo sprongen de beide overge bleven mannen 't waren de hierbo- vengenoemden, A. J. van Doorn (een afvallig Katholiek), en H. Vrij (dit heer solliciteerde kort geleden nog naar het baantje van politieagent!), beide be stuursleden der communistisch-aangeleg de Federatie van bouwvakarbeiders, thans uitgesloten ajs wilde beesten, zóó sprongen zij op den priester toe, onder den overrnoedigem uitroep: „Wij zijn revoiutionnaire socialisten! Ziezoo! nou hebben we ie! We hebben propaganda noodighiervan zullen we propaganda maken!" 't W.as vooral de politieagent-in-spe. die zich zoo overmoedig uitliet, en die zip: vuist dreigend balde voor het ge zicht van den kapelaan onder de noo dige verwenschingen aan het adres van de Kerk en Haar priesters en aan een en ander de vriendelijke belofte vastknoop te: „Ophangen zullen we je!" Van Doorn was in zijn uiterlijken doen minder heldhaftig, grijnsde maar eens sarkastisch, zich veilig voelend ach ter zijn gróóteren wapenbroeder. De beide mannen stelden zich zóó vervaarlijk, zóó dreigend te genover den kapelaan aan, dat deze niet anders verwachtte, oï men ging hem vermoorden; de priester dacht in zijn eersten doodelijken schrik niet anders, of zijn laatste uur was gesla gen. 't Was den priester in zekeren zin een verlichting, toen hii pit het spec- take! van, de mannen spoedig opmerkte, dat men hem maar" van de allerschan delijkste ontuchtigheden valschelijk wil de beschuldigen, omwille van de pro paganda! Dat hij het er tenminste le vend van af brengen zou! Wii achten de kolommen van ons blad te heilig en wij hebben te grooten eer bied voor de kieschheid van onze lezers, dan dat wii hier op papier zoiiden bren gen de gruwelijke taal, welke de .ver woede kerels tegen den priester uit braakten: 't zij genoeg, mede te dee- len, dat de overvallers gedurende die oogenblikken tegen beter w e t e n in, den priester beschuldigd hebben van de meest schandelijke slechtheden, die in een verdorven brein kunnen worden uitgedacht. De kerels zagen, dat het niet waar was, wat zii zeiden, doch zii wilden wel- Tichf de stem van hun waarheidsgeweten (li,smoren onder een onstuitb'ren vloed van verwijten en verwenschingen, zii wilden weliicht de schandelijkheid en ae openlijkheid van i.un leugen be dekken. door te doèn, alsof ze zelf hun leugen geloofden, door te doen, alsof ze. niet zagen, dat zii log„en. Het overvallen gezelschap bekwam na eenigen tijd in zooverre van den doode lijken schrik, welke het gevolg was van den overval, dat men besloot het bosch uit, den weg op en naar huis te gaan. De kapelaan zette den vanwege de hitte afgezeltcn hoed weer op en wilde juist de lorgnet, welke hii. bij den hoed had neergelegd om zich het zweet van het gezicht te wisschen, weer opnemen, toen van Doorn de lorgnet plotseling yóór hem weggriste met de woorden: „Die zal voor mij het bewijs zijn!" Op .den publieken weg gekomen her ademde men. Op den terugweg .naar Alkmaar is het gezelschap echter voortdurend door de beide kerels gevolgd, zelfs schan delijk beleedigd tegenover *n paar voor- bijfietsende dame's, die niet konden'na laten, „foei hoe schandelijk!" te roe pen, toen de kerels hun taal onder haar gehoor over den priester uitsloegen; gelukkig zijn de namen dezer dames nadien beleend geworden, zoodat de openbare beleediging bewijsbaar is, zelfs buiten de getuigenis der beide dames van het gezelschap. Aan de Heilooërpoort te Alkmaar aan gekomen, kreeg.de 65-jarige dame (wat na de ondergane emotie's werkelijk geen wonder was!) opnieuw een aanval van haar kwaal en zag zij zich genoodzaakt plaats te nemen op .de daar op de Vest aanwezige bank. De jongere dame blec-f hij haar. de Kapelaan vervolgde zijn weg naar de pastorie. De brutaliteit der kerels duurde voort: H. Vrij ging Joij de dames op de bank zitten, van Doorn volgde den ka pelaan tot aan de pastorie, alwaar hii binnengelaten wilde worden, doch na tuurlijk teruggewezen werd. Toen de oude dame inmiddels weer wat bekomen was, is zij in gezelschap van haar huisgenoote gedeeltelijk nog gevolgd door Vrij, die zijn taak iater aan een ander (een zekeren Land man) 'overdroeg (die Vrij blijkt over 't algemeen de „zwakste" in het avontuur) naar hare woning gesukkeld. Ziehier de eerste feiten. Het toppunt van brutaliteit! zuil men denken. Dat ïs het ook voor den doorsnee- „bourgois". Vooi bolsjewisten en wel tegen over een priester jig.t dit toppunt echter nog héél wat hooger! Luister maar: 's Anderendaags vervoegde v. Doorn zich bii .de bewuste dames, deed aan dc deur uiterst beleefd, wilde de da mes even snreke'n. informeerde bin nengekomen of niemandhem af luisteren' kon, toonde een brief, waarin hetgeval-volgens-zijn-aantijging uiteengezet stond, welken brief van Doorn aan den Deken dreigde te zul len sturen, indien de kapelaan op een bepaald moment voor Z.Ed, ten huize der dames niet te spreken was; de kapelaan behoefde maar Óen stuk te teekenen, dat alle beweringen waar waren, en men zou-hem niet langer lasiig vallen, verder geen ruchtbaarheid aan het geval geven. De dames meenden nog naïef ge noeg! met goede woorden verder te komen ein trachten den man liet schandelijke van zijn handelwijze onder het oog te brengen: „Weet iU welj wat u doet? Een goe den priester zóó te behandelen! 't Is zoo'n beste man, hii is altijd zoo goed voor ons geweest! Toen niémand hielp, zoo zeide kapelaan's 1ante toen heeft hij mij geholpen in aller lei moeilijkheden; vroeger in Den Haag al, toen hij daar kapelaan was. Wat willen, jullie .toch van hem? Hii heeft' een oude moeder; wat zou diè er niet onder lijden, als er zulke praatjes verspreid werden; •en die oude moeder wilde hii nog zoo graag goéd doen gedurende haar leven! En denk toch eens aan, wat u ons aandoet! Als u ons schandalen maakt, dan zou die nette m'nheer, die hier op kamers woont, ('t is een leeraar, ziet u maar, hier staan z'n studieboeken) bok niet langer bii ons willen blijven". Onbeholpen bang voor schandaal- makerijen aan de deur beloofden de da mes den kapelaan te zullen vragen op hei bepaalde uur tot een onderhoud bii haar aanwezig te willen zijn. De kapelaan was echter zoo verstan dig, te laten weten, dat hij voor dat soort volk niet te spreken -was, en toen Van Doorn zich wederom bii haar vervoegde, gaven zii hem dan ook - zeer gedecideerd te kennen, dat de kapelaan voor een onderhoud daar niet te vinden was. Het topp-iint van brutaliteit bereikt? Nóg niet! Op Vrijdagmiddag vervoegden Van Doorn en 'Vrij zich aan.de Pastorie om den Deken ie spreken! In afzonderlijke spreekkamers werden zii toegelaten. De beide iieeren hadden hun lesje tameiiik goed van buiten geleerd: Vrü echter bleek minder vast in de leer. Hii praatte maar zoowat'van „onzede lijke handelingen", .zonder nu juist de bijzonderheden, die ieder toeschouwer toch had moeten weten, te kunnen aan duiden. De heer Deken, die door Kapelaan Bi lars natuurlijk reeds lang .ingelicht was. wist aanstonds wel, waar den bezoekers de schoen wrong. Inmiddels: de kerels hadden het plan ten uitvoer gebracht, den Deken van een en ander op de hoogte te stellen. Nóu zou de bom wel barsten, dachten ze in hun „naieviteit." Zóó stonden de zaken, toen wij doordat pen employé van „Ons Blad" in de' stad het gerucht ter oore kwam van het „geval" kennis namen. Bii intuitie voelden wij, dat hier gru welijke laster verspreid werd. Afgezien natuurlijk van het vlekkeloos karakter van Kap. B. kwam het ons even on waarschijnlijk als ongelooflijk voor, dat voor dergelijke geprejugeerde uitspat ting de „open lucht" en hel -zelschap een er .achtenswaardige oude ante werd uitgekozen, en ras-besloten gingen wii de zaak onderzoeken. Alleereerst vernamen wij op ons on derzoek van den heer Deken, wat Z. Eerw. wedervaren was, en dat weder varen was van dien aard, dat wij de hoofdredacteur van dit biad met als getuige bii zich den bovengenoemden employé de „heeren" van Doorn en V ril in hunne respectievelijke woningen gingen opzoeken. De „heer" van Doorn boven in de Korte St. Ja cobs straat, stond ons zeer „welwillend" te woord: 't was allemaal h'èusch zóó 'gebeurd.... en we kregen een schildering van obsceniteiten, wel ke alleen in bepaalde breinen, uitge dacht kunnen worden en welke wji .on zen lezers 'uit christelijken eerbied natuurlijk besparen. „En dan 'hadden ze zooiets als wijn bii zich!", zoo klonk het geheimzinnig uit 's heeren van Doom's mond. ,vZe schonken maar in!" (De lezer zal begrijpen, dat het hier een slokje onschuldige thee geldt!).. „Is het waar, dat er gesproken is van propaganda voor de partij?" infor meerden wij. „Ja, dat heeft m'n vriend Vrii ge zegd: .maar dat had ie eigenlijk piet moeten zeggen; weet u, hoe ik erover denk (ik denk natuurlijk anders dan u) die kapelaan moet zich losvechten van de Kerk, hii .moet met die juffrouw trouwen. Ziet u, dat zou voor mij een succes zijn: als die geestelijke „in de wereld" kwam. Hii moet z'n ,,pit"(J) uittrekken, anders zal ik zien, hoe ik handelen moet!" We hadden van van'Doom „getuige nis" genoeg. Aanstonds daarna zonder dat de beide „heeren" zich met elkander had den kunnen verstaan -- begaven wii ons naar overvaller nr. 2: H. Vrii in de Boomkampstraat. Dat heer was minder op .z'n gemak. 'Ternauwernood durfde hij in onze aanwezigheid in z'n eigen huis op .het puntje van 'zijn eigen stoel gaan zitten, en „Als ii me permitteert"klcvnk het vóór ieder antwoord, dat we hem1 uit dei: mond trokken. Tusschen de verklaringen van van Doorn en die van Vrij omtrent de eigen lijke onzedeiijkhede.il, welke gepleegd óp t zouden zijn. merkten wji .wel zóó groot qnderscneid op, dat we voelden dat hier (èn elders!) gelogen werd; niettemin lieten we den man uitspreken, tot we ten slotte heengingen na er even ais bii van Doorn op gewezen te hebben, dat hii gesproken had met een katholiek journalist, die natuurlijk zijn onderzoekingen verder voort zou zetten en van de mededeelingen gebruik ma ken zou naar het hem goeddaoht. „Maar u gaat het toch niet in de krant zetten!" klonk het bedeesd. „Niet in de krant zetten? Laat u dat maar aan ons over: wij zullen weten, wat ons te doen staat!" „Ja, maar, ziet uj ik wil daar verder geen praatjes over hebben: 't is zoo'n kiesehe zaak!" ,,'n Kiesehe zaak, jawèl! Maar yvii bewijzen er u toch een dienst mee, als we het in de krant zeitenU had toch propaganda noodig! U wilde dit geval toch gebruiken voor propaganda?" De man trachtte te ontkennenhij had zooiets niet gezegd; we brachten hem echter onder 't oog, dat „kameraad' van Doorn 't ons zelf meegedeeld had, en toénja, dat had ie dan ook ge zegd, maar... dat was in z'n zenuw achtigheid gebeurd: „ik was erg opge wonden, weet u. en toen heb ik dat gezegd, maar ik zou er nu toch heusch maar liever verder niks van hoo rener moet niks van in de krant ko men. ,ook niet in de kranten van onzen kant!" „We kunnen u niet beloven, dat er niets van in de krant komt" aldus was ons afscheid. Toen we buiten het huisje gekomen waren, waarin de bewoner gedurende onze_ aanwezigheid niet rustig op het puntje van z'n eigen stoel had durven zitten, toen hebben we tegen elkaar gezegd „Die man vliegt 'er dirèkt in, als ie gerechteriijk ondervraagd wordt, die valt direkt door den mand, die kan niet goed liegen Dien middag hebben ,we den beiden belaagden dames nog een bezoek ge bracht: hier vernamen wij nog eens opnieuw, in bijzonderheden, hoe schan delijk brutaal de kerels zich bii den eersten overval en later hadden gedra gen. Toén hebben wil verder stappen ge daan om de zaak zoo spoedig mogelijk bii de justitie aanhangig.gemaakt te krii- gende „heeren" mogen gerust we ten, dat onze geestelijkheid in chris telijke edelmoedigheid nog. overwegin gen wilde laten gelden als*: „die arme vrouwen en die arme kinderen van de verblinde mannen!" enz. Maar dat wij gemeend hebben, dat daarmede thans geen rekening gehou den mocht wordön, nu die ke rels toch poogden de g.ansche Kerk en de gansche Geestelijkheid sma delijk te treffen in den belaagden ka pelaan. De vervolging moest aangegaan wor den. Gelijk geschied is. Met d't gevolg, dat op .Vrijdag, 6 Au gustus de beide „heeren" door de Alk- nxaarsche recherche „gearresteerd zijn, en in .hechtenis zijn gesteld in zeer behoorlijke, natte cellen (we hebben der politie gevraagd, ons daarvan met eigen oogen te mógen overtuigen). Wegens berooving, in gemeenschap, van de lorgnet onder zeer bezwarende omstandigheden. In deze cellen hebben de „heeren" in^verband m^t het voorioopig politie- zig de sovjec-repubfiêliTièlfbeïTgevestigd en. de blukirade tegen Polen afgekondigd. Jüe Duitsche beveiiiebber van de haven heeft geweigerd de Pransche ooriogssehc pen te iaten ankeren. n JTrt i"'ViftKP.f!riinr van den Amerikaan- Men moet ti.l. weten, dat „kamcraau Vrii (nadat hii aanvankelijk zijn bewe ring' had volgehouden) voor de po litie verklaard en in concept ook on derteek end heeft: DAT HO ALLES HAD STAAN LIE GEN, DOCH DAT HIJ DAT GE DAAN HAD, OMDAT VAN DOORN HEM HAD ÜEZEOD: j*. ZEG OEN, DAT JE DIT EN DAT OEZiEN HEB, EN VOLHOUDEN!!! VAN DOORN WAS HET DIE HEM DAARTOE HAD OPGEI IJ TST. VAN WEGE DE UITSLUITING VERKEER DEN BEIDEN IN OPGEWONDEN STEMMING. „Maar" zeide de hoofdinspecteur die het verhoor afnam, „je heb zeil een verklaring onderteekend, dat je a' die onzedelijkheden gez>en heb", en hii toonde Vrii het briefje, dat van Doorn door hemzelf ai met den naam Vrii ouderteekemi -- aan den De- keu h,ad willen zenden, en dat tegelij kertijd met meerdere paperassen en met de lorgnet bii van Doorn in huis in beslag was genomen. ..Die hand teekening heb ik niet ge zet", verklaarde Vrij. Toen werd geconcludeerdVriena van Doorn was „maar zoo vrij''.geweest! Wit weten zulks zoo precies, daar de employé van ons b!ad, hij ontsten tenis van ons..als getuige aanwezig was bii bet verhoor ten politiebureeele, bii welke gelegenheid ,Vrij (als hierboven weergegeven) door de mand viel. Van Doorn was mee.' vasthoudend van aard, die heeft liet V. paar dagen langer uitgehouden, doch eindelijk is liet ook hèm te machtig geworden. Naar ons blijkt uit metier!echte,gen van den heer Bilars (de heer var. den Berg, hoofdinspecteur van politie, die deze zaak onderzocht en dank zij veel takt en psychologische kennis tot een (voor Ibopig) goed einde bracht, wenschte ons in verband mét zijn ambtsgeheim niet dc gewenschte inlichtingen te geven» HEEFT OOK VAN DOORN AL ZIJN OORSPRQNKFLIJKE AAN >18.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5