R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Het Zwaneneiland No 214 Maandag 13 September 1920 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt dagelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: administratie 433. ADVERTENTIEPRIJS: De Katholieke Kerk in Rusland. Mische Praatjes. BUITKJNLAND PhLTLLETDN. PER KWARTAAL: f2.—, FRANCO PER POST f 2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. REDACTIE 633. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE «REGEL MEER f 0.25; RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan aile abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60f 35.—, f 15.—. Een Katholiek priester, die er onlangs in slaag de uit Rusland te ontsnappen en te Rome aan kwam, publiceert in de „Corriere d'Italia" een belangwekkend artikel over de godsdienstige toestanden in Rusland. Deze priester, de Eerw. heer Kalpensky, was getuige der geweldige gebeurtenissen, die zich in de laatste jaren in zijn land afspeelden. Over de godsdienstige toestanden in Rusland spreekt hij dus met volle kennis van zaken. Ver scheidene malen getuigt hij dat, benevens de eco nomische crisis, het godsdienstig vraagstuk meest al het onderwerp is der gesprekken van klein en groot, arm en rijk, en meer nog van de leeken dan van de popen, eertijds slaven, nu slachtoffers van het verdwenen tsarisme. De laatste jaren, die den oorlog voorafgin gen, teekenden in Rusland niet alleen de ontbin ding van het politiek regiem, maar ook het verval van alle godsdienstig gezag. Het geweldigste communisme en nihilisme werd er gepreekt van alle daken. En de officieele kerk aan den troon gebonden, ging er gebukt onder den haat en de verdachtmaking, waarvan het tsaristisch regiem het voorwerp was. Heden heeft ae geestelijkheid alle gezag ver loren. Doch het godsdienstig leven is in Rusland vuriger dan ooitde kerken worden meer bezocht dan eertijdsen menschen, die vroeger onver schillig of ongeloovig waren, ziet men heden hun troost en kracht zoeken in den godsdienst. Feitelijk gaat de leiding der kerk heden uit van de parochiale en diocesane comité's, waarvar vooraanstaande leeken het bestuur hebbende priesters hebben maar te gehoorzamen. De pries ters worden dus niet meer beschouwd als geeste lijke leiders en vaders, maar als ambtenaars der kerkelijke bediening, 't is de eenige band die hen nog aan het volk verbindt. De regeering is bepaald anti-ohristelijk, beter gezegd joodsch, daar de voornaamste leden, te beginnen met Trotzki joden zijndaarom wordt de joodsohe godsdienst alleen niet vervolgd, maar beschermd. De reactie nu tegen deze anti-christe- lijke regeering gaat uit van de leeken. In I9IÖ was de Eerw. Kalpensky te Petrogra- do getuige van een ontzagwekkende godsdienstige volksbetooging tegen de bolsjewiki, die zich mees ter wilden maken van het beroemde klooster van den -H. Alexander. In dit geval wera de sovjet ge dwongen aan den wil van het volk toe te geven, en veie dergelijke gevallen in steden en dorpen zou men kunnen aanstippen. Het volk, dat in zijn groote massa nog diep godsdienstig is, reageert dusde passieve geeste lijkheid niet. Wanneer de bolsjewiki hun plannen tegen den godsdienst uitvoeren, dan is het de sohuld der geestelijkheid dia het volk niet steunt de geestelijKuti^, eerujds slaafs, onderworpen aan de reSo„i..ig, is voor oen strijd niet opgegroeid. Wat we nu zien, aldus Kaepensky, is de laatste crisis van den ziekedood of genezing. 't Russische volk wil leven. 't Russische volk zoekt met al de krachten van zijn zielen wie zoekt, die vindt. Welken weg zal het godsdienstig gevoel de natie inslaan Een duDbele veronderstelling is mogelijkOfwel ontaardt de Russische kerk in een liberale gemeente in protestantscnen zin ofwel verrijst ze tot de ware, universeeie leven wekkende Kerk van Rome. Enkele geestelijken, vooral onder de hooge geestelijkheid, sturen de zielen in de eerste Ren ting en iedereen weet in West-Europa, dat de Anglicanen sedert lang hana en goud reiken om de orthoaoxe kerk in hun water te doen varen. Doch wat vöör den oorlog mislukte, heeit nu min der dan ooit kans op succes, daar het volk een geweldigen haat koestert tegen al wat Engelsch is. Overigens vat het Russische volk den godsdienst kerkelijk op mee al het uiterlijke der liturgie en sacramenten, met zang en bee.den, processies en bedevaarten. Het protestantscn rationalisme, het protestantsch individualisme is tegen den aard der Russische natie zelt. Blijtt dus de andere hypothese de vereeniging met Rome. Is de vereeniging mogelijk, vraagt Kaepensky, is ze uitvoerbaar ja, antwoordt hij beslist, e is mogelijk en uitvoerbaar. De algemeene sympathie, welke de Katholieke Kerk, eus onder de geleerden, geniet,-is daar een duidelijk bewijs voor. Hare vijanden van weleer acnten naar he den als een universeeie kracht, als de eenige Kerk, die aan de verwoesting der laatste jaren ontsnap te. Hare vrienden worden Katholiek ofwel be lijden in het openbaar hun onverdeelde sympathie voor de Kerk van Rome. Onder dezen schittert een vooraanstaand professor der universiteit van Petrogrado, Karsavin, beroemd om zijn wer ken over de middeleeuvvsche geschiedenis. Vóór een jaar of twee pubiiceerde hij een werk over het Kahtolicisme, een ware apologie der Kerk, die diepen indruk maakte. Hij begon ook de uit gave der Katholieke mystieken doch, daar de sovjets het monopolie der drukmaterialemhebben, heeft hij dit werk moeten onderbreken. Is het uitgeven van boeken onmogelijk, de propaganda gaat toch actief voort door het woord Men zoekt de Katholieken, men benijdt ze zij tenminste hebben vastheid in leer, leiding en or ganisatie in werken. Zoo zijn de individueele be keeringen niet zeldzaam, zelfs had men reeds het geval eener algemeene bekeering tot Rome in een parochiekerk van 6000 zielen in het district Charkoff. De geestelijkheid is wantrouwig, doch haar fanatisme tegen Rome is gevallen sedert de vrij heid van godsdienst door Kerensky werd uitge roepen. Kerensky kan andere fouten bedreven hebben, daarvoor zijn we hem toch dankbaar. Meer hoop op toenadering tot Rome bestaat er voor de zoogezegde „Oude Kerk" van Rusland, die ongeveer .20 millioen leden telt, en die zich in de zeventiende eeuw van de officieele kerk los scheurde om dezer slaafsohe onderwerping aan het tijdelijke gezag. De „oude geloovigen" „starobrjadzy" of met misprijzen „raskolaiki" zijn kerkelijk goeo georganiseerd hun hiërarchie werd vóór enkele jaren door Rome geldig erkend v/egens hun oude veete tegen de officieele kerk, hellen ze veel meer over tot Rome. In een vergadering van Katho. lieken en oud-geloovigen, heeft een hunner bis. schoppen zelfs klaar en beslist de vraag der ver_ eeniging met Rome gesteld. rui ANSPLAN TAÏTE, W at verstaan wij m cte geneeskunde on zer Trsnspla niatie Ziedaar de eerste vraag, die wij te beantwoorden hebben. Welnu, wij bedoelen niet Transplantatie het over brengen van een losgemaakt weelsclstuk of orgaan van de eene plaats van het lichaam ja zelfs van het eene individu op het andere. Stilzwijgend koesteren wij dan de hoop, dat dit weefselstuk of oigaan na ovsibiui- gtng op - een ander lichaam of lichaams deel zijn functie niet, zal inboeten. Nu zijn dit alle groote woorden, doch een ieder weet, dat men niet in staat is iemand een nieuw lidmaat, een nieuw oog etc. etc te geven en hoewei beproefd, zijn deze proefnemingen op niets uitgeloopen. Bij wormen en andere lagere dieren gelukte dit alles echter betel en slaagde men er b. v. in, den kop van de één te zetten op den romp van de ander, terwijl het dier zich blijkbaar kiplekker voel de. Bij hooger dieren n: 1. zoogdieren en in hoogste instantie bij den mensen, zijn der gelijke transplants ties in veel geringere mats mogelijk. Wij mogen echter op 't oogenblik tevreden zijn. Zoo iaat de huid en het bind weefsel (b. v. datgene, dat onder den huid ügtj zich zeer gemakkelijk overbrengen van de eene plaats naar de andere of van het eene hchaam op het andere. Men msa.tt hiervan dan ook gretig gebruik bij vrij groo te verwondingen, waarbij de k<ns op in fectie zeer germg is gebleken. Wij kunnen dan op verschillende manier te werk gaan en op de plaats, waar het groote huiddefect is, taf van kleine lapjes leggen of 1 of 2 groo te liuidLappen aldaar in planten, 'fc Zal U duideLyk zijn, wij hierdoor vaak in staat zijn den genezingsduur van een vrij grooi-- te huidverwoaiuing, die soma weken zou duren, zeer kunnen bekorten en vei volgens heeft 't nog een bijzonder groot voordeel dat net scnrompenngsproces, dat bij een htteeken plaats grijpt, hierdoor tot een mi nimum woidt teruggebracht. Immers is een groote huidverwondmg 111 de biurt van een groot gewricht, b. v. Knie of elleboog, uan Kan door een buidschrompeliug n. 1. het litteeKenweefsel) zoo'n gewricht zeer in zijn functie belemmerd worden. Klieren zijn veel moeilijKer te transplan- aan de Gui/a Lipa, die wij eenige dagen geleden hadden moeten opgeven. Langs den Dnjepr bleef het rustig. teeren met Kans op succes, altnans zoodanig Het draadloos bericht van Moskou van 10 de- dat hun functie na de overbrenging benou den blijft. Bij die klieren echter, die geen uit- voergang hebben en de z. g n. klieren die inwendige afscheiding bewerkstelligen, heb ben we nog het meeste kans van slagen. Zoo heeft men schitterende resultaten be reikt met het overplanten van een schild klier, die zijn functie niet verliest van de transplantatie. Zenuwweefsel is het minste geschikt voor deze bewerking, zoodat wij prac'tisch wel kunnen zéggen, dat alle pogingen dienaan gaande mislukt zijn. Tusschen deze genoemde vveefselsoorton in staat nu het beenweefsel en net spierweefsel, Wij kunnen over 't algemeen dit zeggen, dat we doorgaans do schitterendste resul taten zien, wanpeer we het stuk, dat we over brengen in dezelfde situatie brengen dus een stuk huid zat zich liet beste ihuis ge voelen tusschen en omgeven door huid, spierweefsel tusschen spierweefsel, been weefsel, tusschen beo ïweefsel e ïz. enz. Het spreekt van zelf dat men ook weefsel van verschillende diersoorten heeft trachten over te brengen op dea mensen, doch men is tot de conciusie gekomen, dat tie Kans op succes hierdoor zeer verminderd wordt en tiet overgebrachte stUK van een dier afKomstig spoethger en vaKer alsterft dan dat van een mensen. Wat de andere organen betrelt, zooals lever, nier ,miit etc., dat alles r> jam- merlijk rmsluKt. Bij dierproeven (liondj is men er een enKelen keer in geslaagd een nier, na deze geheel losgemaakt te Lebben en uit het lichaam genojnèn te hebben, na korten tijd wederom op zijn plaats te brengen en de bioedsverzoigmg weer te hersteken. Nret zelden heeft men- ook te kampen met de geringe biocdvautvoorzicmug bij Let overbiengcn van huidlappen, waardoor dan zoo'n huidlap, die moet teren op zijn voorraad en wachten tot hij vastgegroeid is op de onderlaag of zijkanten, waardoor bloed kan toestroomen door menvc vaatverbm- amgen, komt te sterven'."wij hebben dan nog een pijl op onzen boog en Wol de z. g. u. gesteelde iranspiantatie.Wij kunnen dan vlak nabij de wond een huidrecp nemen en dien dicht bij de wond a-n zijn onderlaag be vestigd fat n. We draai 11 nu eenvoud'g hec uuidweefsel ongeveer 180 graden om. Daar zoo'n huidlap aan één zijde van vaten voorzien wordt, is de kans van afsterven veei en veel minder en de kans op succes dus veel en veel grooter. Door het draaien van het huidweetsel over de wondviakte neen, krijgt men een verdikking van de nuid op de plaats waar het L pje nog vastzit, uocli deze levert geen bezwaar op, daar die dikte zeer spoedig pleegt te verdwijnen. ik heb U ditmaal eens een ldjkje willen geven 111 een niet zoo ahedaagscli onderwerp, om U tevens een denkbeeld te geven van het gezwoeg der medici naar steeds beter. MEDICUS. DE PtiOLSÜtf-RUSSlsCHE UOriLUS, Hst Poolsche leserbericht van 11 September luidt ln de streek van Soevvalki hebben onze afdee- lingen Sejny en Kranopol hernomen. Teil zui den van Brest in Litauen hedden schermutse lingen tusschen verkenningsafdeelmgen pi'aats. De troepen van generaal Balachowitsj namen 300 krijgsgevangenen. Tusschen den Boeg en Ka- mionka werd de vijand, die er in geslaagd was door onze Boeglinie -heen te breken, gedwongen tot een overhaasten terugtocht. Ten Oosten van Knibynitze bezette wij Rohatyn en de stellingen zer meldt: Ten Zuid-Oosten van Grodno plaatselijke ge vechten. Ten Westen van Brest-Litowsk in de streek van het station Woiinka zijn de gevech ten aan den gang. In de streek van Wlodawa en Wiadimir Woi'inski leveren wij slag om de krachtsinspanning van den vijand te breken, die op enkele punten op den rechteroever van den Boeg is gekomen. In de streek van Lemberg zijn hevige gevechten aan den gang om bezit van den sector van Boesk. Wij namen krijgsgevangenen en vermeester den kanonnen. In de streek van Rohatijn zijn hevige gevechten gaande. In den Krimsector hebben wij verschillende dorpen bezet 35 werst ten Zuiden van Oekof. Be vredesonderhandelingen. De Russische nanueiszenamg te Lonuen neep een telegram van Tsjitsjerin ontvangen,-waarin medegedeeld wordt, dat de Russisch Oekranische afvaardiging vandaag naar Riga is vertrokken. ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. De tiiuj' Ten-graph zegt uat ïvauienei en Krassin een langdurige bespreking met Lloyd George hebben gehouden, over de bolsjewisti sche propaganua en de han-aeisbetreklungen. Hei olad gelooft dat Lloyd George eenige zeer klem mende opmerkingen heeft gemaakt over de ma nier waarop de bolsjewistische afgevaardigden run belofte van geen propagande te maken ge durende hun verblijf in Engeland zijn nage komen. Bovendien worSt de anti-Britsche propagan da van de bolsjewisten in het Oosten uiteraard door de regeerilig onvercenigbaar geacht met het hervatten van de handelsbetrekkingen. Kamenef, die vandaag naar Moskou vertrekt, brengt een verzoek van Engeland om duidelijke verklaringen en waarborgen over. Kamenef heeft Zaterdag Londen .verlaten om naar Rusland terug te keeren. Men verwacht dai hij naar Engeland zal terugkomen, Krassin blijft te Londen. DE VOLKENBOND. Op de voorloopige agenda voor de eerste ver gadering van den Volkenbond staat o.a.de toe lating van de staten, die niet genoemd zijn in iiet Voikenbondsverdrag; de zetel' van den bond,, plannen voor een permanent Internationaal ge rechtshof; permanente organisaties voor de volksgezondheid en de verbindingen; een hof voor de regeling van de geschillen, die genoemd zijn in de artikelen 336, 337, 376 en 386 van het verdrag van Versailles; aanbevelingen voor een internationale financieele conferentie; voor bereidselen, veredscht voor het gebruik van het economische wapen van den Bond; de voorsteL len der Scandinavische regeeringen ter verbete ring van het verdrag, en, op verzoek van de Nederlandsche regeeringhet oppertoezicht op de uitvoering der opium-regelingen, volgens art. 23 van het verdrag. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN ITALIë. Be Temps bevestigt, dat te Milaan be. halve de metaalfabrieken nu ook de chemi- Bche fabrieken en t-e Turijn fabrieken van allerlei aard door de arbeiders bezet zijn. De arbeidersraad van de scheepstimmer lieden te Palermo heeft last gegeven om de pakhuizen, waarin voor miljoenen aan goederen zün opgesagen in bezit te nemen Dit is geschied. De enkele politieagenten, die de gehouwen bewaakten werden over man!. De arbeiders hebben ook de kantoren bezet. Volgens de Milaneesche bladen hebben bij de besprekingen in den raad van het A. V. A. verschillende sprekers er op gewezen, dal voor het welzijn van het land de voort brenging verhoogd moet worden en dat air het patroonstelsel zich hiertoe niet in staat toont, het proletariaat zelf de verantwoor delijkheid en de uitvoerende macht op ziet moet nemen. De Frausehe consul-generaal heeft bij dr Itaiiaansche regeering officieel protest aau- geteekend tegen de bezetting van de banden fabriek van Aiiohelin te Turiin door de ar beiders, daar de fabriek het'eigendom is van een Pransche maatschappij. Het pro-test wijst er op, dat hierdoor inbreuk ig gemaakt op de wet nouens dc bescherming van het eigendom van vreemd® onderdanen. DE IERSCHE HONGERSTAKERS. Een berichtgever van de Daily News t& Cork heeft do gevangenis bezocht, waar el.' mannen reeds lot den aerligsten dag van hun hongerstaking zijn gekomen. De bericht gever zegt: Elf regecringsartscn behande len alreeds dezo gevangenen. Negen van hen hebben om ancl-er werk gevraagd. Do twee overbliivende artsen moesten uit Lon- den worden gehaald. Beide doctoren v-erkla ren. dat het bericht, dat de geiangenen ia het geheim word-en ge-voed, niet waar is. DE AANSLAG OP VENIZELOS. De Ath.eensche bladen maken het volle dige rapport van den rechter openbaar, die concludeert, dat er een uitgebreide samen werking bestond, cp touw gezet tusschen aanhangers van den gewezen koning Kon- stantijn in Zwitserland, en zekere aanhan gers en officieren van het oud-o bewind in Griekenland. Hei rapport zegt. d-at er tot den aanslag op Venizeios werd besloten in een bii oenkomst, die te St. Morita werd ge houden, onder leiding van prins Am-dries, den broeder van koning Ko.nstanti.in. üp den dag van don aanslag had de revo lutie tc Athene moeten uitbreken met het in bezit nemen van de openbare macht. De rechter stelt voor de za-ken van prins Andries, Paparigopouips, Theolokis, I-Car- taüs-Petralias en Streit te ver-wiizen n-aar de rechtbank onder aanklacht van hoogver* raad. Deze vertoe-ven allen in Zwitserland en behooren t-o-t het- gevolg van den geweeen koning. Wegens de samenzwering te Athene wor den een vijftiental personen naar de recht bank verwezen, onder wie de afgevaardig de Pierre Mavromichalis. Alle andere afgevaardigd-en en journalis ten. die tot dusver te Athene in hechtenis hebben gezeten, zijn gisteren in vrijheid ge steld wegens gebrek aan vold-o-ende bewijs en omdat hun schuld niet kon worden vast gesteld. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIii. De Berlijnsche bladen vernemen, dait er in het boven-Silezische grensdorp Scho-p- pinitz dingen zijn voorgevallen, die men als het sein voor een te verwachten nieuwen staatsgreep der Polen kan beschouwen. Het vertrek van de Pransche bezetting uit da bedoelde plaats verwekte ond-er de bevolking groote opgewondenheid, 'b Middags w>erd van de Katholieke kerk de klok geluid en tevens een lichtsein gegeven om de Pool sche bevolking de straat op te lokken. Spoe- dig was er een opgewonden menigte op de been, waaruit men uitroepen kon vernemen als: Hier met de wapens 1 's Middags pa trouilleerden er al gewapende polen door de straten. Naar nader gemeld wordt, rijn de wapens, die na den jon As ten o-pstand door de Po-len de grens overgebracht waren, naar Schoppi- nits teruggebracht. Ook hierin zien de bladen een aanwijzing, dat d-e vermoedens nopens een nieuwen opstand der Polen juist zijn. ■VTij naar liet Fransch van E. Jinault Ï5. 'IÉ P-i hS a 1 „Een vonnis, stamelde zij als verplelterd. ,.Wat be.eekent dit?" „Dat Leleekent, dat het doodvonnis over hem is geveld. Lie doktoren hebben -lem reeds opgegeven. Hij lijdt aan een hartkwaal,'1 \ViiLelmina sprong op, een diebt waas ver spreidde zich voor haar oogen en een akelige bleekheid verving den purpergloed barer lippen. „.Spreekt gij in -ernst," hernam zij met in spanning. ,,'t Is onmogelijk Ik wil gploov-en, dat iiij een zeer teer ge-steld heeft, maar niet, dat hij in doodsgevaar verkeert." „Schijn bedriegt, lief kind, vraag het dok ter Savarus, hij zal u zeggen, wat hij mij "ge zegd heeft: dit jongmensch lean geen jaar meer leven." Diepe ontzetting greep haar aaii en tnaaKte haar sprakeloos. Roerloos zat zij als een toonbeeld der diepste smart toen haar voogd haar zoo voorkomend mogelijk de onvermij delijke gevolgen der levensgevaarlijke kwaal uitlegde. „Zij heeft thans zulke vorderingen gemaakt," zeide bij, „dat volgens den dokter geen aardsch geneesmiddel iets meer uit werken kan. Ja, hgt zou zelfs niet veel moeite kosten op een paar dagen na uit te rekenen, wanneer het noodlottig uur voor hem daar zal zijn." „Zwijg!" riep Willielmina -eindelijk snik kende uit, „ziet ge niet, hoe zwaar ik lijd1' De gedachte, dat die jonge mn reeds het leeken des doods draagt, grieft mij Lot in hel diepst der ziel. Ik bid u, zwijg; uw woorden zijn een afgrijselijke marteling voor mij!" De opgewondenheid van Wiüielmina deed den majoor ontstellen. Hij duclitle een loe- val en verweet zich, dat hij geen voorzich tiger uitdrukkingen had gebezigd om zipi pupil op den wanhopigen toesland, waarin lierman Wrangel verkeerde, voor te bereiden. „Dit grillig schepsel," dacht Ornulf, terwijl hij zijn best deed, haar tot bedaren te bren gen, „is in staat mij te vroeg te ontglippen en, zooals Savarus mij gezegd üeefl, door een plotselinge schrik of een schielijk toeval te sierven. H-et is dus zaak, dat ik haar zooveel mogelijk ontzie en haar nukken verdraag." Toen hij naar zijn meaning genoeg gedaan had om de treurige gedachten van zijn pupil ia verdrijven, ging hij weer naar het prieel en liet haar alleen. Aanvankelijk zag zij van liet tochtje naar h-et eiland ai', omdat zij vreesde den ongelukkigen jongeling daar te ontmoeten. „Als ik hem zag," zeide zij, „zou ik de kracht niet hebben om het diep medelijden te verbergen, dat hij mij inboezemt. -Je uit drukking van mijn gelaat alleen, zou hem zeggen, bo-azeer ik om zijnentwil lijd." Maar teen zij voet aan wal wilde zetten en in den geesl liet eiland een afscheidsgroet toe zond, bemerkte zij halverwege de beide zwa nen, d!e onbeweeglijk met voorover gebogen kop cp haar schenen te wachten. Hoezeer aan haar gewoon, bleven zij op een behoor- lijken afsland van den o-ever, omdat zij te schuw waren zich in de nabijheid van wonin gen te wagen. Het was echter als riepen zij van verre h-et jonge meisje loe: ,,Wij hebben de helft van den weg afgelegd om. u te zien en verwachten nu, dat gij de andere helft voor uw rekening neemt. Waarom komt gij niet? Laat ge ons aan ons lot over?" Eerst nog besluiteloos, kon zij aan de verzoeking haar gevederde vrienden even te gaan liefkoozaii geen weerstand bieden en stapte zij in het schuitje. Snel roeide ze naar de zwanen, die zich over haar komst zichtbaar verheugd toonden. Zij draaiden vroolijk cn bevallig om baar heen, klapwiekten met de vleugels, be twistten elkander haar iiefkoozingen en streel den zacht met hun snavels haar gelaat en tiaar handen. Die bewijzen van vriendschap deden haar zóó goed, dat zij allengs haar droevige stem ming vergat. Ook merkte zij eerst op, dat liaaf schuit door wind en stroom zachtjes voortdreef in de richting van het eiland, toen zij er reeds zeer nabij was. Dadelijk 'besloot zij legen den stroom op te werken, doch toen zij te dien einde haar riemen weder opnam en deze wilde losmaken van de waterplanten, die er zich als omvloch ten hadden, had zij het ongeluk er een te breken. Toen kon zij den vrij bevigen stroom geen weerstand meer bieden en dreef baar schuit den vijver van liel eiland in, waar zij tegen den oever stiet en bleef liggen naast een ander bootje, waarin een jongmensen ge zeten was, in wien zij Herman Wrangel her kende. Ofschoon deze zich duizendmaal had voor genomen, het samenzijn met de teringachtige te ontwijken, had hij ten laatste geen weer stand kunnen bieden aap de bekoring, die hem dreef naar de plaats, waar zij, die hij niet meer ontmoeten mocht, wellicht zou ko men. Zij groellen elkaar ernstig en bewogen, ofschoon zij trachtten de smartelijke gedach ten, die in hun geesl opkwamen, 4 verzetten. Vervolgens namen zij elkander met aandaclit op, alsof zij op eikaars g-eiaat bet noodlottige kenmerk hunner kwaal wilden lezen. HerrnaR nam het eerst het woord. „Gij hebt uw riem gebroken," zeide hij vriendelijk, „gun mij bel genoegen lieni zoo goed mogelijk te herstellen. Ik heb daartoe alles, wat ik noodig heb, in dit kistje, hetwelk ik, om bij mijn tochtjes op alles voorbereid te zijn, gewoonlijk in mijn schuilje mede- neem." Nog te zeer aangedaan om te spreken, reik te Willielmina hem zwijgend de stukken .van tiaar roeiriem toe. De jongeling nam een hamer, spijkers cn touw en ging aan hel werk. Sprakeloos en peinzend bleef het jonge meisje uit be schroomdheid en ook uit vrees haar droefheid le laten blijken, aan den achtersteven va(n het schuitje zitten. Maar op een wenk van Her man, die haar hulp noodig had, zette zij zich naast hem neder. Onder het werk, waarbij hun handen voort durend met elkaar in aanraking kwamen, wierpen beiden steelsgewijze, bezorgde blik ken op elkanders gelaat. Zij dachten aan de sombere voorspellingen, die zij omtrent el kaar hadden geboord; toch konden zij ze be zwaarlijk gelooypa. - i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1