TWEEDE BLAD. ALKMAAR. Maandag 13 September 1920, ICeniinkliJk bezoek Ons Blad. Alvorens ons versla'g van Zaterdag te vervolgen, willen, wij enkele passages in id,at verslag nog even nader aanvullen: Tijdens het bezoek ten stadhuize reverd door H. M. een oodconde önder teekend, een officieel document, dat tot in lengte van dagen herinneren zal aar. dit Koninklijk bezoek aan Alkmaar. Buiten gekomen had H. M. opnieuw een enthousiaste ovatie vari het 'buiten het stadhuis dicht-opééngepakte publiek in ontvangst te nemen, waarna het Sted. Mu ziekcorps eenige liederen, o. a. het lied van „Aikmaar's Ontzet" ten gehoore bracht. Toen H. M. de trappen van het stad huis afgedaald was om in Hare auto plaats te nemen werd eerst nog de Di recteur van het Sted. Muziekcorps, de heer A. H. Maas, aan H. M. voorgesteld. Vermelding verdient het nog, dat de stadhuisfcode, de heer Corino, die thans als palfrenier naast den chauffeur in de bur- gernetsterlijke auto een plaatsje had be komen ook bij het vorige Koninklijke be- ïock aan Alkmaar 26 jaar geleden met den stoet per rijtuig door Aikmaar's straten medereed. De hiuld e op de Kaasmarkt. 'Epen volgde 't bezichtigen van het kaitówegcn. De vier schalen waren in actjè. 't bedienend personeel opzijn fiïaÉt' uitgedostdeed zijn Vrij'<teq*svvfi5affc. Vrer berries elk beladen met 80 oraii- jegeele kazen, welwillend beschikbaar gesteld door de firma A. Henneman, werden door de vroolijk gezinde dra gers van de Waag .naar haar kaaspak- buis gedragen. Alles was in 't werk gesteld om H. M. een jir'st beeld te geven van onze wekelüks he be ie swaardiglicid. Na tuurlijk vergaten de dragers niet hun bekende dribbelpas erin te houden. De oudste kaasdrager de heer J. Schouten bood H. M. 2 Edammerkazen aan. Met veel genoegen werd deze eigenaardige hulde door H. M. in ont vangst genomen. H. M. informeerde met belangstelling inaar de toestand van voor de mobili satie en nu. De heer Schouten deelde H. M. mede dat voor den oorlog de aanvoer twee- houderdviji'tig duizend K.G. was en nu slights honderdduizend. H. M. bedankte nogmaals daar het geen marktdag was, wakr het beeld érvan zoo mooi was gegeven. riet dochtertje van den heer Wagie- haar bood H. M. bij monde van den president-waagmeester de heer G. W. de Munk een bouquet aan en deelde Jd. M. op diens vraag .mede dat de markt bevredigend was, wel had de Markt door de mobilisatie veel geleden. Het was het waagpersoneel hoogst aangenaam P. M. op.de Markt te mo gen ontvangen, wel had men graag fewild, dat H. M. op Vrijdag was ge- omen, om de markt in zijn geheel te kunnen zien. H. M. dankte den heer de Munk eq droeg hem op het geheele personeel te bedanken voor de aardige hulde haar gebracht. Nadat H. M. op de Nieuwe Sloot gelijk we Zaterdag reeds vermeldden van een oud/e van de Diaconie een bouquet in ontvangst had genomen, werd de kjeinp rijtoer vervolgd langs Schoolstraat, Paar denmarkt, Paiernosterstraat, Gasthuisstraat Zevènhuizen, alwaar namens de Paling en F-oreeststichting bloemen werden aanger boden, Geesterweg, Scharloo, Bergerweigl naar de Ambachtsschool, alwaar een ge tweldige menigte H. M. toejuichte. In de bestuurskamer der Ambachtsschool ,was het bestuur der school aanwezig, be staande uit de heeren van Houweninge, ondervoorzitter, Offers secretaris, de Lan ge, penningmeester, Th'omsen, a|s gedele geerde van den gemeenteraad, Slap, van Lockeren Campagne, Bosscher, D. van Dijk en de directeur. De voorzitter Mr. W. C. Bosman, ont ving H. Majesteit met gevolg, waaronder den burgemeester, in de vestibule geléiddé Haar naai' de bestuurskamer en stelde haar aan de aanwezige heeren voor. Nadat Hare Majesteit met ieder der bestuursleden één. kort onderhoud had gehad, werd haar door den voorzitter verzocht in het bczoe kersboek 'te teekenen en werd mét hét bezoek een aanvang gemaakt. Achtereen: volgens werden de verschillende lokalen/ bezocht, waar alle leerlingen op de ge wqojq.. wijze aan het werk waren, onder ieiding'van de verschillende leeraren, e. w. de lessen in voortgezet lager onderwijs, kleer- en mantelmaken, een lokaal waar leermiddelen en schetssdïrifteii waren opga steid, in hét meubelmaken, het vakteokènén; aan timmerlieden, het metselen, ©lectrisdi', smeden eh haakwerken, dé tnachinêkamer, het schilderen en het timmeren. In ieder der lokalen onderhield Hare Majesteit zich met verschillende leerlingen en cl o cd vragen over het onderhanden werk Tenslotte %.erd een kleine tentoonstelling: bezocht van afgewerkte werkstukken. Bij het verlaten der school waren de bestuurs leden in de vestibule, aanwezig en na af scheid genomen te hebben van het be stuur en den Directeur verliet Hare Ma jesteit dé school en werd luide toegejuicht door' de ipmiddojs .buiten de school opge «telde leerlingen en hun onderwijzers. Tod, r lijpe hóera's van leerlingen en toe- sohouwers steeg de Koningin te ongeveer kwart voor 12 in ae auto en nam de groote rijtoer een aanvang. Van de Ambachtsschool werd gereden langs Staringstraat, Krelageslraat, Zocherstraait, Scharloo, Bergerhout, Geestersingel, Kenne- mersingel, Nassaulaan, Egmonderstraat, Wes ter weg, Eikelenbergstraat, Hulststraat, alwaar de woningen van de vereenigiug „Volkshuis vesting" werden bezichtigd. Ten einde ook het interieur van zoo'n woning te bekijken, steeg H. M. uit en begaf ziob in de woning van de familie Jes, Hulststraat 6. Zij onder hield zich eenigen tijd met de huisgenooten en nam intusschen de kamers, de gang, de kasten eto. zeer goed op. Toen H. M. wederom in haar auto had plaats genomen werd gereden langs Boom- kampstraat, Westerweg, Ie pad Westerweg, Wc ren] aan, Westerweg, achter den Herten kamp, Zuiderhoutlaan, Harddraverslaan. Hier had de Huldiging van dB Alkmaarsche ver- 'Lenigingen plaats. Een pracht te zicht was het uit het Zuide lijk het donkere gedeelte van de Hard draverslaan naar de tallooze organisaties met kleurige banieren en doeken, op ges leid in het nieuwe gedeelte van deze schoone laan. Allereerst hadden daar onder geleide van eenige Zusters van de Oudegraeht kinderen plaats genomen, wier ouders zijn aangesloten bij dien Bond van Groole Gezinnen'. Deze waren getooid met roode, witte en blauwe mutsen en sjerpen, opgesteld als een levende vlag. Waarlijk een schitterend idée. Met deze levende "vlag werd H. M. door het oudste dochtertje van den heer Leesberg een bloé- mcnhulde der vereenigingen aangeboden. Verder zorgden een 9-tal vliegmachines Uit Dein Helder, die allerlei staaltjes van lucht- acrobatick uilvcérdea ervoor, dat men zien niet verveelde. Na de Harddraverslaan ging Het via Kennemerstraatweg alwaar bij Het Huis van Mr. Ledeboer bloemen weiden aan geboden naar de Emmastraat. Voor de ingang van het St. Elisabethgesticht ston den alle zusters opgesteld, terwijl ter zijde de loopende patiënten Hadden plaats genomen. In de vestibule bevonden zich Dr. van Dam, Dr. Bruins en de ZeerEerw. heer Rector Boelen. In de kalmers waren, dé bedden ziooveet mogelijk voor de ra men geschovea 'Dok hier wend H. M. een prachtig bouquet aangeboden door een jeugdig patiëntje, Huberta Visser. Onder steund door de Eerw. Moeder Overste. De gelukkige kleine ongeveer van de leeftijd van de prinses had eenige we ken geleden een zware operatie ondrgaan en zag er nog zwakjes uit- Zichtbaar ont roerd dankte H. M. voor deze hulde. Min zaam groetend naar de patiënte ging hét verder langs Emmastraat, Emmabrug, Ken nemerpark haar het Ritsevoort. Hier was de straat afgezet door kinderen van de buurt dié allen groene slingers vasthiel den. Bij het Huis van den heer Th'omsen werd een boucquet aangeboden. Het Ritsevoort werd tijdens den door gang van H. M. met rozen bestrooid. 6 jongens droegen de .bloemenmand jes en 6 dames" strooiden de rozen, over dén grond, zelfs de treeplanken der auto waren met rozen bestrooid. Mei. de Munk kreegi van H. M. op- tot U te richten en U in herinnering te bren gen hoe den I8en September 1573 cp deze historische plek, de Spanjaarden werden te ruggeslagen. Reeds hadden .zij na verschil lende Stormaanvallen drie vaandels op <1- wallen geplaatst en riep een- Spaansch vaan drig: „de Stad is ons!", teen een eenvoudig Alkmaarsch burger, de keetknecht Ritman, onder den uitroep: „En dat is mijn!" hem de beide voeten afmaaide en de «verdedigers dier stad de Spanjolen voor goed den aftocht deden blazen. 1 Wij achten liet een bijzondere onderschei ding, dat Uwe Majesteit thans wederom in ons midden vertoeft en betuigen U hiervoor onze warme erkentelijkheid, U de verzeke ring gevende, gelijk wij dit steeds langs tcle- grafischen weg op 8 October doen van onze liefde en trouw voor Uwe Majesteit en onze innige gehechtheid aan het Huis van Oranje, onder welks zegenrijke Regee ring het ons Land en Volk steeds goed is ge gaan on tot zegen geweest. II, M. beantwoordde deze toespraak als volgt Mijnheer de Voorzitter. Ik dank U voor de woorden, mij toege sproken op dit historisch plekje grond. Gaarne volg ik het voorbeeld mij door mijn Vader gesteld, door hulde te brengen aan de nagedachtenis der wakkere strijders van Alkmaar, wier moed en volharding den onvergankelijken dank van het Vaderland heb ben verworven! Onderhoud ree! Wethouder van Onderwijs over de kinderen dezer stad. Belangstellend hoorden II. M. er naar infor- meeren, .welke kinderen zocevren zongen én H. M. de Koningin neemt op de stoep van het Stadhuis de toejuichingen der Alkmaarsche burgerij in ontvangst. Terzijde van H. M. de Koningin: Burgemeester Wendelaar. (Photo blokker). Daar tegenover bad het kinderkoor vian den R. K. Volkszang een plaats gevonden. Ouder leiding van den talentvollen directeur, don beer Joh. Kuiper, voerde dit koor op on berispelijke wijze een tweelal liederen uit, nul.: „Wij willen HoH&nd houden" van v. d. Meij, muziek van Hamers, en „Bede" van Vada, muziek van Joh. Kuiper. Door Broe der Thomas waren deze liederen gecalligra- fterd en van een bijzonder fraaie omlijsting voorzien. Dit exemplaar wedr aangeboden door de jongejuffr. Mien Castricum Na de uitvoering onderhield zich H. M. eenige ,oogen blikken met den Directeur, prees de zangen en gaf de verzekering van Haar groots sym pathie voor den Volkszang. Voort ging hot wver te midden van de juichende verenigin gen. Ongeveer in het midden van de laan, waar een groot transparant hing met het op schrift: „Hulde van de Vereenigingen", werd namens de Israëlitische Vereeniging een bou quet aangeboden. Bij het einde van de laan stonden met het grootste gedeelte van het Comité, do kerk zangers opgesteld. Deze voerden, ever.ens on der leiding van 9en heer Joh Kuiper, uit „Domino "Salvam fac" van G.'esen. Ook deze zang klonk onberispelijk. De tekst, eveneens door Br. Thomas op schrift gesteld en ver sierd, werd hier H, M. door Mej. Tr. Hen neman aangeboden. Toen had hier plaats de aanbieding van een oorkonde der deelnemen de vereenigingen. Dit werk een waar kunst stuk, dat door iedereen om het meest be wonderd verd was vervaardigd door aten heer Turkenburg, onderwijzer aa nde R. K. Jongensschool. De aanbieding geschiedde door ten commissie dit het Comité, bestaande uit Mevr. Kuiper, de heeren Kempen en Har- ryvan. Mevr. Kuiper mocht eenige vriende lijke dankwoorden van H. M. in ontvangst nemen. Ook de heer Kuiper'werd nogmaals bij H. M. ontboden. Tijdens hel lange wachten werden de deel nemers aan deze oetooging aangenaam bezig gehouden. Op de eerste plaats zorgden daar voor da twee. muziekkorpsen, n.l. „St. Louis" het kranige jongenskoor, dat dezen dag m;er dan mannenwerk deed en het korps van den R. K. Volksbond. Ket eerste open bare oplredeo wn dit korps was een waar succes! dracht alle dames te danken voor die- ze prachtige bloemenhulde. Verder ging het steeds. Langs Oude gracht N. Z. kleiri Nieuwland, bereikte men de Baansingef Hier steeg de Ko ningin wit de aijto om do woningen van „Goed Wonen" te bezichtigen. Namens het bestuur werd haar door -hét dochtertje van den heer Stegerhbek vow de woning van den heer Florijn, een bloemenhulde gebiacht. Daarna betrad H. M. de wo ning met don Burgemeester en bezichtigde zich vriendelijk onderhoudend met de menschen het geheele huis. H. M. uitte haar tevredenheid over de inrichting en de fris'chheid dezer woningen. De koninklijke chauffeur die in de Harddraverslaan de motor had willen aanslaan, en door het terugspringen v. d. slinger zijn pols ern stig bezeerde werd binner,gedragen bij den heer Kempen, alwaar de dokter ontbo den werd. Eerste Hulp verleende Dr. Stra- ver later k'wam Dr. Dirken ook ter plaatse. Langs le Kabelstraat, Uitenboschstraat le Kanaalstraat, Zeglis, Voormeer en Bier kade ging het naarhét Vicfcoriapark, al waar bij het Vrijheidsbeeld de heer C. 'Narrnes Gorter als waarnemend voor zitter der Ontzetvereeniging sprak.: Majesleit, Het Bestuur der Alkmaarsche Ontzetveree niging stelt:.Jiet op boegen prijs dat het Uwe Majesteit behaagd heeft bij Haar bezoek aan Alkmaar eenige oogenblikken te willen vertoe ven bij liet Yicloriebeeld waar wij gewoon zijn op 8 October in vaderlandschen geesF do verdediging en het «uitzet der stad in 1573 Le berdenkenWij achten het een groot voor recht dat Uwe Majesteit ons bestuur juist op dgze plaats in de gelegenheid stelt U le begroeien, wijl wij ans dankbaar herinneren dat U op dezen bodem der klassieke vrij heid ook 26 jaren geleden vertoefde met Uwe door ons zoo hooggewaardeerde Moeder, Kó ningin Emma en Uw vader, wijlen onze ge- eerbiedigde Koning Willen III, op 8 Octo ber .'73 de sluitsteen van dit Victoriebeeld legde, daarmede bewijzende hoe liet Huis van Oranje LI leeds meeleeft met het Nedér- landsche volk. Tot onzen grooten spijt is onze worzilter, de hoer F. If Ringers wegens "gezondheidsredenen «iet in 'staat het woord straks zingen zoude. Ten slotte reed H. M. langs Heeren straat Dijk, Houttil, Langestraat, Kraan buurt, Huigbrouwerstraat, Laat bij de St. Diominicuskerk werd haar namens de Laatbewoners een bloemenhulde gebracht, terwijl zij zich voor het huis van den heer Ringers, met dezen héér onderhiéld Heul, Geest, Geestersingel, Spoorstraat Station alwaar in den Koninklijken trein het maal werd gebruikt. Te 2 uur bracht H. M. het bezoek aan de Groote Kerk'. Kerkconcert. H. M. de Koningin aangeboden tel Mevrouw Jeanne Wendelaar i Mezzo sopraan. !fc{ Dr. johan Wagenaar orgel. - ibariton [J. Henri OusKoorn dirigent Kiokkeslag 2 uur reed de Koninklijke stcet voor de groote kerk. H. M. de Ko ningin werd met hét oude Wilhelmus, welk staande gezongen werd, onder begeleiding van hét orgel, verwelkomd. De orgelist speelde het le d0el uit hét orgelconcert opus 7 van Handel en een „Adagio" van J. Bach', op zeer organis- iische wijze echter zonder 't bijzondere. De zangeres mevrouwi Wendelaar •f uba „Svp jasoip uojaas tmuio»" Snoz I. Bach, „O Heer, die daar" en „Ge lukkig is het land" van Valerius. Mevr Wendelaar beschikt over een krachtig en helder geluid, 't welk beneden „vol" (alt timbre en „boven" glahzend is. Veroor zaakt een eerste zingen in de groote kerk bij andere wel eens toonsafwijkingen, hier was daar niet het minste sprake van. Vlek keloos zuiver en met diep gevoelde tekst uitbeelding golfde haar zang over onze hoofden. i ,/t Vaderland Heil" of „Herontwaking" gedicht van Dr. Widberink, getoonzet door J. H. Oushoorn is eon mooi werk en voor de kerk beter geschikt dan voor de openlucht. Dit frissdra werk, waarin voor al liet afzonderlijk gehouden mooi geïn strumenteerde orkest reeds kunstenaars! werk Is, weid door 't pl.m. 300 sterke gemengde koor begeesterend gezongen. Jammer dat liet orkest zicli „hier en daar" onvolgzaam toonde. Dat voortdurend „trekken" moet voor den heer Oushoorn onuitstaanbaar zijn geweest. Verder kweet 't orkest zich goed van zijn taak. Vooral de Corno en hobo-solo verdient vermel ding. De bariton-solo zong zijn partij meer dan verdienstelijk. De plek van uitvoering, was vo,or hem niet gunstig. Desniettemin voldeed' hij ons welEen zeer geslaag de uitvoering was het. 'H. A. MAAS. Overwe.digend klonk het gejubel, toen Id. M. de kerk wederom verliet en in haar auto langs de dichte rijen van enthousiaste toeschouwers over het Kerkplein wegreed; langs het R. O. G. in de richting van het station, vanwaar zij te 3.15 per extra- trein naar 't Loo vertrekken zou. Voor het station stond een massa men schen, dicht opeengepakt om li. M. een Ratsten groet te brengen. Ook stonden d.aaropgesteid het te Alkmaar liggende gar nizoen. Toen H. M. aankwam blies de hoornblazer het saluutsignaal, waarop H. M. na den Commissaris van politie een af scheidswoord toegesproken te hebben, van. den burgemeester aischeid nam en den koninklijken irein instapte. Direct daarop zétte de trein zich' in beweging onder dave rende hoera's van de enorme menschen- massa; H. M. stond voor het raam en wuifde aken recht hartelijk toe! Hiermede was het bezoekvoorbij. De Koningin had Alkmaar weer verlaten, doch de vreugde om dit bezoek, diè blééf.! DE FEESTELIJKHEDEN VOORTGEZET. Het optrede tt der pofitie. Het past ons, op cioze p.aats.een afzon derlijk woord van lof te brengen aan de Alkmaarsche politie, en aan de Rijksvcld- wacht, wej'ke in deze dagen te Alkmaar ter assistentie aanwezig was. Door de autoriteiten waren keurige en doeltreffende maatregelen genomen om dé plechtigheden zooorde'ij'ic mogelijk tc dcetii verlcopen en het hinderlijke gedrang zoo weel mogelijk te voorkomen. En nu is het inderdaad boven allen !oi" verheven, zóó stipt en zóó taktvol' als de agenten onder leidmg der H.H. Inspec taurs, die maatregelen hebben uitgevoerd. Dank zij prachtige medewerking van de zijde van hot publiek, een medewerkingr wefk© naar wij vernemen ook door H. M, de Koningin in een gesprek met den heer Commissaris dankbaar is opgemerkt. jWaar het politiecorps zóó voortreffelijk! zijn best gedaan heeft om alles zoo schoon te door» ^'erioopen, daar zouden wij' liet van ganscner h'arto toejuichen, indien aait de Alkmaarsche politie in een of anderen vorm een gratificatie werd toegekend. Zaterdag en Zondag zijn voor de A1E- ihaarsche politie drukke werkdagen ge weest, terwijl overigens heel Alkmaar juist prettig feest vierde: het gemeentébéstuur moge ortoe besluiten, de politie hiervoor op cie een of andere wijze b.v. door de organisatie .van eert gezellig avondje schadeloos te stellen. Taan wij Zaterdag do stad doorwandelden Wérden wij al dadelijk door de grootschheid van hel geheel verrast en wel zóó, dat wij g&waaiid JüeüDen ons in een sprookjesstad te bevinden, een schok van de hossende menhjln bracht ons echter al spoedig tot de werke lijkheid terug. Toen hebben we naar behoo» ren rcedegefeest en de vieugde was dubbél zoet, omdat we beseften, dat liet de vreugde van cea gelukkig volk was, «mi volk, dat uiting gaf aan dit geluk door zijn Koningin le eeren, en door z'n vreugde geen palen kent. Als wij hol geluk, de tevredenheid et' dio liefde van ons volk aan de massale vreugde, die Zaterdagavond iedereen, zoo oud als jong, zoo rijk als arm, bezielde, dan mo gen wre wel zeggen, dat ons volk zich zóó óviergelukkig, zóó tevreden voelt, zóóveel liefde en dankbaarheid jegens zijn Vorstinne öetoont, dat wij den dichter kunnen nazingegtf Reist de wereld rond, reizet, hoort en ziet; leeft er een grooter volk vrijer is het niet! De verlichting was, om nu eens een typ* sell© uitdrukking te gebruiken, „echt-reus"! De stadhuisomgeviug" met de bioscoop was cea schitterende ingangspoort" voor 'de ment Schen, die uit andere richtingen kwamen De Langestraat ze?' niet verlicht, buiten een paèr huizen, 'die dan ook oen gunstige uit zondering maakten, baadde letterlijk in het licht der handelshuizen. Weerskanten van de Langestraat liepen als zóóvele armen, de zij straten jjiit, di© allen wedijverden om hef mooist te zijn. De Mient lokte, iedereen aan door de deerlijke vaas, die in het midden van graszoden geplaatst was en als kleureni mengeling het oog streelde. De Laat was de plaats van hel pleizier, wie er kwam keek niet naar het prachtige huldegroen, maar danstaen dat is een bijzonderheid, die haast zooveel bijgedragen heeft tot het wek slagen der feestelijkheid als de geheelè ver lichting. H©t Verdronkenoord heeft zijn naam waardig hoog gehouden door de verlichting met schitterend watereffect, vermeldenswaar dig was da verlichte boot en het heen en weef varende Oranjebootje. De Kooltuin was zon eigenaardig mooi verlicht, dat men alom na ïeve kreten van bewondering hoorde opgaan: „O wat lief!" Maar boven alles stond het huis van den heer Van Ree op de Zaad- markt, dat was gewoonweg „Hors Concours'; Van het geheel is dau ook een foto genomen; In diezelfde buurt verdient de Korenbeurs oog! vermelding, niet alleen om de keurige versie ring en verlichting, maar ook om het gee noegzaam samenzijn: ©en dansvloer en daar om tafeltjes en stoelen voor dia even rus ten wilde of gebruiken. Het Ritsevoort ren, de Oude Gracht moesten voor de andere slraten niet onder doem, zooi dat ook daar veel publiek wandelde. De heide avonden werden tot eeu echt vroolijk volksfeest gemaakt door de muziek, die de stemming er zoo inbracht als wij nooit te voren zagen. Nadat dit reeds geschréven en gezéü was bereikte ons tiet bericht, Idat aaii Aflctaiaarsche politiemaéht een tlagi extra- verlof 'Mr worden verleen!.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9