BINNENLAND Dinnenlandsch Nieuws. Kunst en Kennis. Kerk en School Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Korte Berichten Sport en Spel. Telegrammen [Keuring van de vergadering te Geuève moet onderworpen worden. De begroeiing is verdeeld in drie perioden, beginnende 5 Mei 1919 en loo- pende tot over liet jaar 1921. Algemeene on kosten: 13 millioen 650.000 frank. Hierin zijn begrepen de kosten van hel secretariaat (trac- Icmenten lot een bedrag van 5 millioen 800 frank). Verder voor de administratieve commis sies van het Saarbekken en van Danlzig 3% millioen; aankoop van een gebouw te Genéve 51/2 millioen frank, betaalbaar in 5 jaar. Den len November moet er 500.000 frank gestort worden. De naties zullen in de kosten bijdragen volgens de categorie, die zij in den internatio nalen postbond innemen. Er zijn 'zeven cate gorieën. Nederland, llelgië cn Zwitserland zijn in de derde categorie. De landen der eerste categorie, Frankrijk, Italië en Engeland zullen 20 eenheden betalen, de landen van de derde vijftien eenbeden. De raad beeft doarop de behandeling van bet vraagstuk der ontwapening voortgezet. DE DEUTSCHE FINANCIEN. Bij den Rijksdag is de begrooling over 1920 ingekomen. Er wordt in voorzien in een ge wonen dienst van 39.891,562,733 M., n.l. 35.343.047.032 M. aan permanente uilgaven en 5,547,025,701 M. aan uitgaven voor ééns. De buitengewone begrooting bedraagt in uitgaven en inkomsten 52,579,319,139 M. Twee wetsontwerpen zullen den rijksminister van fi nanciën machtigen om bestrijding van de bui tengewone uitgaven voor ééns, 32,841,550,115 M vlottende schuld aan le gaan, en tot lijdelijke versterking der middelen van de Rijksschatkist schatkistbiljetten uit te geven lot een maxi mumbedrag van 6.000.00(5.000 M. Blijkens art. 9 moet voor overschrijding van de begrooting, behalve voorzoover het ge regelde uitgaven betreft, eerst goedkeuring er langd worden van den Rijksminister van finan- H-n, welke slechts in uitzonderingsgevallen, die speciaal gemotiveerd zijn, mag worden ver leend. Art 10 bepaalt den duurletoeslag in overeen stemming met arl 17 van de tractcmcnten-wet op 50 pCt. CHINA EN JAPAN, De Times verneemt uit Peking, dat tweedui zend man Japansche troepen Mantsjoerije bin nengerukt zijn, teneinde de nationale belangen in de Hocntsjoe-districten te beschermen. Een Chinecsche brigade is eveneens daarheen op weg. China heeft aan Japan meegedeeld, dat het zelf wel bij machte is den toestand te beheer- sclien. Het optreden van Japan is het gevolg van aanvallen door groote aantallen Koreaansche ontevredenen, waar Japansche onderdanen on der te lijden hadden. China werd reeds maanden geleden gewaar schuwd tegen de gevaren van de guerilla-ben- den, maar liet na iets te doen. ËEMEHGQE BUITEHL BEBlCHTEÜ, DE VEEPEST IN BELGIë. Niettegenstaande de menigvuldige geruslslcllen- ue verklaringen, welke door den Belgisphen minister van landbouw worden afgelegd, is alle gevaar voor verdere uitbreiding van de veepest nog niet geheel geweken. Blijkens een officieels mededeeling, bestonden er in de eerste helft van October nog 19 haarden van besmetting en moesten 219 stuks vee worden afgemaakt. Sedert dien deden zich nieuwe gevallen voor, vooral in ie omstreken van Gent en in Walenland. Nu hoopt men, dat, dank zij de heerschende koude het kwaad spoedig zal afnemen. De correspondent van de Soir te Charleroi zegt, dat de vereeniging van kolenhandelaars als antwoord op het verzoek om een loonsverlioo- ging van 5 frank per dag, dat door de centrale der mijnwerkers is gedaan, heeft verklaard, dat, als de arbeiders dit verzoek niet intrekken, zij zullen worden 'ontslagen. Het is bekend, dat de confentie le Spa Iwee weken hec i geduurd De kosten bedragen le samen ongeveer 700,000 frank. In dit bedrag rijn begrepen de huur van de hotels en villa s, rn de verblijfkosten. Het bedrag, dat aan sigaren besleed is, is ongeveer 5000 frank. Vrijdag zijn er aan het station Plaucn weer 10 waggons met uit elkaar genomen gepantserde wagens in beslag genomen, die bestemd waren voor een groote ijzergieterij in Tsjecho-Slowakije. De lading kwam uit Wiederitzsch bij Leipzig. De brievenbestellers te Madrid zijn Vrijdag ochtend op het postkantoor opgestaan legen het toezicht, dat sinds de laatste staking op hen wordt uitgeoefend. Rijkspolitie moest tusschen- bcide komen om de orde te herstellen. De staking der zeelieden le Havre, is een feit. Alle bemanningen zijn aan wal gegaan, be halve het wachtvolk. Over October verwacht het ministerie van verkeer in het Duitsche rijk weder een in de milliarden loopend tekort der spoorwegen. In de eerste helft van November zal te Berlijn een con ferentie gehouden worden om middelen te bera men om aan deze voortdurende verliezen een einde te maken. De Rijnsch-Westfaalsche gevangenisvereeni- ging (maatschappelijk werk onder de ontslagen gevangenen) heeft geconstateerd, in de gevan genissen te Dusseldcrp, dat het percentage der geslachtsziekten van 3 op 16 pet. is gestegen en dat 95 pet. van de gepleegde misdaden vergrijpen zijn legen het eigendom. Te Ziirich is Vrijdag op 68-jarigen leeftijd de hertogin-weduwe Maria van Saksen-Koburg- Golha overleden. Uit Bremen komen berichten omtrent een vervaarlijk slakingsschrikbewind. Aangezien er geen gas is, kunnen de artsen in de ziekenhuizen hun taak niet vervullen. Het publieke welzijn wordt ernstig bedreigd. De staatsarbeiders heb ben besloten om ook de onvermijdelijke nood zakelijke werkzaamheden te staken. Ter nakoming van het vredesverdrag staan op de buitengewone begrooting van het Duit sche Rijk 41,44(' 371,969 mark, waarvan voor de bezettingstroepen in het Rijnland 15.505.250.000 mark (1919: 920 miljoen) en voor het uitvoeren van het vredesverdrag cn de daarbij aansluitende verdragen 25 miljard (vorig jaar 17). Uit Wladiwostok wordt gemeld: de post trein van Wladiwostok naar Cliarbin is te Pogra- nichnaya verongelukt. Honderd personen zijn ge dood, waaronder de tooneelspelers en -speelsters van de Dorins-troepen, dg best bekende troep uit het verre Oosten, DE DAGZEGELS. De zegeiplakkerij voor werksters, schoonmaak sters en in 't algemeen voor personen, die niet in geregelde dienstbetrekking zijn, heeft al heel wat ontstemming gewekt. Het werd, en terecht, als een onbillijkheid ge voeld dat men een zegel van 40 of 50 et. plakken moest, omdat men nu toevallig een werkster op Maandag of Dinsdag had, terwijl een ander, die op 't eind der week van die diensten gebruik maakte, van zegelplakken vrij bleef. Men meende een goede oplossing gevonden te hebben door aan een werkster een dubbeltje of 15 ct. boven het dagloon te geven voor het zegel en haar dan zelf in de gelegenheid te stel len om te plakken. Maar daar werden velen leelijk de dupe van. Want de werkster streek het extra dubbeltje op maar.plakte niet. En zoo kwam dan later een navordering van den Raad van Arbeid terecht weer bij die me vrouwen, welke in 't begin der week van de werkstersdiensten hadden gebruik gemaakt. Een zeer onaangename geschiedenis! Aan al die misère kan nu een eind komen door de pas ingevoerde dagzegcis. Die dagzegels zullen weldra verkrijgbaar ziin voor de volgende waarden: ■u loonklasse I van 7 y2 ct. II 7 H Hl 10 IV 12K V 12^ Wie dus eens per week, op Maandag bijv. een werkster heeft, die voor, de premiebetaling in de IVe klasse valt, behoeft niet meer een zegel van 50 ct. te plakken, maar slechts van 121^ ct. Een zoer gunstige bepaling voor de werksters, schoonmaaksters enz., voor wie dagpremies ge plakt worden, is nog de volgende: Zooals men weet is in de invaliditeitswet sprake van wachttijden, die moeten vervuld zijn, voordat men recht op een rente kan doen gelden. Zoo kan men eerst invaliditeilsrente krijgen, als er 150 premies geplakt zijn. Nu is echter betreffende de dagpremies be paald, dat zij voor de berekening van den wacht tijd gelden als weekpremies, zoodat het kan zijn, dat houders van rentekaarten, waarop dagzegels zijn geplakt, of hun weduwen of weezen, eerder recht op de betreffende rente zullen kunnen doen gelden dan geregelde werkers, die alleen weekpremies in rekening kunen doen brengen. EEN REDENEERING DIE NIET OPGAAT. In onze Parlementaire Kroniek van Vrijdag j.l. wezen wij op den moed van liet kamerlid, den lieer Drion, die het zoowaar durfde op te nemen voor de salarisvertering der hoogerc amfetcu'aren. Minister De Vries antwoordde daarop, dat, waar de lagere ambtenaren hun loonen met 114 procent zagen stijgen, voor de hoogere een zelfde stijging niet mogelijk was, omdat het le duur zou worden en voorts omdat uit den oor log de les is te trekken, dat alle menschcn zui niger moeten leven. Iedereen kan niet meer loven, zooals vroeger. Voor meuschen, die hun loon voor de metst noodzakelijke levensmidde len noodig hebben, geldt dat niet; op de hoogero loonen moet bezuinigd. Deze redeneering is maar in schijnt houdbaar, zegt het „Ov. Dagbld." met reden. „Ten eerste hel argument van „te duur" gaat niet op. De arbeider is zijn loon waard ook in de hoogere betrekkingen. Vervolgens zijn niet alleen spek en brood en kleeren noodzakelijke levensbehoeften. Bij St. Thomas en anderen kan men leeren, dat de noodzakelijkheid van behoeften beoor deeld moet worden volgens den stand waarin men leeft. Als het nu waar is, dat wij allen in het alge meen armer zijn geworden door den oorlog en dus zuiniger moetcji zijn, geldt dat in de ecrsle plaats voor allen, die leven in overvloed, die i*eer kunnen doen dan zij volgens hun stand strikt genomen noodig hebben. Van de hoogere ambtenaren kan dat in het algemeen niet worden gezegd, zeker niet als zij alleen van hun inko men moeten bestaan." EEN GEWICHTIGE DATUM. Op het oogeifblik dat wij dit sol Lijven is de Achturen-wet voor fabrieken en werkplaatsen van kracht en zal daarmee een der belangrijkste hervormingen op sociaal gebied tot werkelijkheid zijn ge maakt. Daarmee wordt een nieuw tijdperk in onze sociale wetgeving geopend. De dag van 24 Oct. mag dus wel aLs een gewichtige datum worden aange merkt. Welke zullen dc resultaten wezen? Daar zijn er, die niet zonder bekomme ring do toekomst tegemoet zien; die mee- nen, dat ons land niet aldus zich aan td;e spits had moeten plaatsen; die de gevol gen vreezen én voor de industrie én voor de arbeiders zeiven. Wij zullen, zoo redeneeren zij, aan pro ductie te veel inboeten, en de verkorting van den arbeidsduur zal voor dp werklie den nadeelig blijken. Zelfs is gesproken van een sprong in het duister. Met het „Centrum" meenen wij, dat voor een dergelijke pessimistische rede neering geen gtrond bestaat. Echter, onder voorwaarden: lo. dat er inderdaad van een achturitgen- werkdag kan gesproken worden, d.w.z. d,at de arbeiders zich naarstig gedurende de daarvoor bestemde uren, aan den ar beid geven 2o. Dat zij een goed, d.wjz, nuttig ge bruik van hun meerderen vrijen tijd ma ken. Er is over geklaagd, dat de meeste althans zeer vele werklieden met htutn vrijen tijd geen raad weten en er du» ook geen goed gebruik van maken. De arbeiders dienen thans aan die kla gers en zwartkijkers te bewijzen dat ze 't bij 't verkeerde eind hebben. En van de Katholieke arbeiders voor al mag worden Verwacht, h|et „Cen trum" deed goed hieraan te hlerinneren dat zij op de welsprekendste wijze uiting zullen geven, van bun dankbaar heid jegens de Jtegeeriug en speciaal je gens den Minister die 'deze belangrijke wet tot stand bracht. Maar tévens zullen zij toonen, dat zij ten volle de wijde en hooge strekking beseffen Van een regeling, die bun in stofi'elijken zin ten goede <konft zeer ze ker, maar toch oo^J^en niet minder, hun ne geestelijke en moreel© verheffing tien doel beeft. Wie daarvoor de pogen zou sluiten, zou bet doel der nieuwe Arbeidswet groote- lijks ©n schromelijk voorbijzien. EEN NIEUWE DUURTEWET. Op een vraag van mr. Reymer heeft de rai- nistergeantwoord, dat een nieuwe Duurlewet gereed ligt, waarover ook de minister van jus titie zijn oordeel heeft laten gaan. yolgens de „N. Rott. Ct' is de bekende com missie-prof. Bruins c.i. aan deze nieuwe Duurte wet vreemd. Het „Handelsblad" teekent aan: Wij hebben, pa het afstemmen van* de eerste Duurlewet, dringend betoogd dat de regeering hei er toch niet bij moest laten en er op ge wezen, dat alleen reeds een gelegenheid voor de niet-woekereude handelaars om zich te zui veren van verdenking, het bestaan van zulk een wet zou rechtvaardigen, onnoodig dus nog maals te mtliveeren. waarom wij ons verheu gen over deze nieuwe poging. Wii hopen, dat ze meer succes zal hebben dan de eerste en brengen de regeering al vast hulde 'wegens de wakkerheid die zij in deze loont. EEN OORDEEL VAN Mr. VAN HOUTEN. In zijn jongsten Staatkundigen brief schrijft de oud-minister Mr. S. Van Houten o.m. het vol gende: „Onze gemeenten worden financieel ten gronde gericht door het overwicht van socialisten, die uit de gemeentekas leven en om een split sing onder de socialisten te voorkomen zoo veel mogelijk gemeentebedrijven in het leven wenschen te roepen en ook de daarin werkzame arbeiders aan de gemeenleruif plaats beloven te verschaffen. Zij stapelen; leeningen op leeningen tegen steeds hoogeren rentevoet en haar crediet ver mindert bij den dag." DE BROODPRIJS. Naar ons ter oore komt, heeft het Gemeen tebestuur van Amsterdam zich tot den Minister van L. N. en H. gewend met het verzoek, den prijs van regeeringsbloem en -meel belangrijk te verlagen. Dit verzoek is uitsluitend gegrond op de overweging, dat de prijs voor regeerings bloem, in evenredigheid daarmee van het meel thans liooger is dan de wereldprijs. Sinds de laatste verhooging van 3 per 100 K.G. bewegen de prijzen van tarwe in Amerika zich voortdurend in een dalende richting, zoo dat men thans bloem van betere kwaliteit dan de regeeringsbloem in groote hoeveelheden a 40 per 100 K.G. franco Amsterdam kan koo- pen. N DR. KUYPER. Het jongste bericht omtrent den toestand van dr. Kuyper luidt, dat de toestand niet achteruit gegaan is, maar loclic'zorgelijk blijft. ...UITVOER VAN VAIULENBVLEE30I-I. Om de varkenshouderij cn -mesterij ijler to lande in staat te stellen een uitbrei ding gelijk aan die van vóór den oorlog to herkrijgen, ijeeft de Minister van L. N. en H. besloten, eerlang een beperkten uitvoer van var kens vleesch mogelijk te maken, dit in de verwachting, dat daar door niet alleen de varkensfokkerij zich verder krachtig zal uitbreiden, maar ook dat de prijzen voor het binnenland op een redelijke hoogte zullen blijven. K. K. CENTRALE RAAD VAN BE DRIJVEN. i Dezer dagen werden door den voorzit- zitter van den R K.. Centralen Raad van Bedrijven, Prof. Mr. Veraart, een door het bestuur in liet leven geroepen com missie ter bestU'deering der sociale be drijfsorganisatie, alsmede een commissie ter bestudeering van het rente vraagstuk, geïnstalleerd. Eerstgenoemde commissie is als volgt samengesteld: Prof. Veraart, voorzitter; J. Assielbergs, Dr. J. van Beurden, W. Boon, A. de Bruyn, Dr. L. Deckers, N. N. Dekker, Mr. L>. Kortenhorst, Dr. G Kusters, J. Nijkamp, A. Roothaert, A. Smulders, J. van Rijzewtjk, A. Swane, J. Verheggen, H. Verh.eyen Brassers, leden en Mr. J. van Hellen bergHubor, secre taris. Deze commissie stelt zich voor het be- drijfsra-denstelsel, neergelegd in de statu ten van den Centralen Raad verder uit te bouwen, na besitudeering van de ver schillende vormen vau bedrijfsorganisatie en de ontwikkeling daarvan in het bui tenland en hier te lande. De commissie ter bestudeering van bet rente-vraagstuk is als volgt samengesteld: Prof. J. Aengenent, voorzitter; Prof. L. van Aken, Ir. Beekman, Dr. J. van Beur den, A. de Bruyn, Dr. L. Deckers, J. B van Dijk, Mr. L. Kortenhorst, C. Kuiper, Prof. R. Rijken, Ir. St. van Schaiek, P Sei'rarens, Prof. Veraart, J. Verheyen, le den en Mr. D. van den Oever, secretaris. Deze commissie heeft voorloopig htaar terrein afgebakend tot de volgende pun ten: le de geoorloofdheid van de leen- rente, 2e. de geoorloofdheid van d© on dernemingswinst, 3e. voor- en nadeelen van kapitaal bezit, 4e. wanneer kan ondex- nemingHwinst maatschappelijk te hioog worden geacht? 6e. Hoe kan man dte maat schappij beschermen tegen te hooge divi denden DE STAKING DER ENGELSCHE MIJN WERKERS EN DE I. T. F. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft het bestuur van de Internationale Transportarbei ders Federatie in zijn deze week te Amsterdam gehouden vergadering ook besproken, of en in hoeverre de transportarbeiders, welke in de I. T. F. zijn georganiseerd, den stakenden mijn werkers in Engeland internationaal hulp zou den kunnen verleenen. Den secretaris werd op gedragen in overleg en in samenwerking met de transportarbcidersorganisaties van Engeland, Frankrijk, Dnitschland, België en Holland, de noodige maatregelen te treffen voor eene even- tueele. internationale hulpverleenijig. DE INVOERING- DER ARBEIDSWET, Men schrijft uit Den Haag: In de kringen van handel en nijverheid In de Residentie was in de laatste dagen, hij de on verwachte publicatie, betreffende de invoering der Arbeidswet op 24 Oct. 1920, groote bedrij vigheid ontstaan. Verschillende patroons-vak- vereenigingen, over deze zoo plotselinge ontred dering van hun bedrijf verontrust, zochten te zamen naar middelen om een oplossing voor de regeling der werktijden enz. te vinden, en over het algemeen hun bedrijfstoestand aan te passen aan de vele, diep ingrijpende regelingen van de wet. Toen nu vast stond, dat er in slechts 1% dag de Zaterdag telt officieel immers slechts voor een halven dag tal van administratieve maatregelen moesten worden getroffen, heeft men eerst recht ingezien, waartoe deze spoed zou leiden, n.l. tot een geheel onvoorbereid in treden van een zoo ingrijpende wetgeving. Men denke slechts aan de te halen kaarten, het in vullen der lijsten, het doen afstempelen ten postkantore, het inschrijven in registers enz. Aan het Departement van Arbeid gaf men den raad om zich tot het districtshoofd van de arbeidsinspectie^ te wenden. Evenwel ook daar zag men de .moeilijkheden, bij de overhaaste invoering van de rivet ontstaan, ter dege in. Toch achtte men het denkbeeld om de orga nisaties te zamen enkele administratieve hande lingen te doen verrichten, niet geheel verwer pelijk. Dientengevolge vergaderden Zaterdagavond belanghebbenden bij het banketbakkersbedrijf, een der klein-bedrijven, die naast het slagers- bedrijf het ernstigst worden getroffen, omdat in dat vak op kleine schaal wordt gefabriceerd, zoodat de eigenaardige, meer te overziene toe standen van groote inrichtingen, fabrieken e.d. ontbreken. De leider der vergadering wees op al de aan- gegeyen moeilijkheden, 'waarna men besloot om het denkbeeld: invulling van de lijsten te za men; indiening te zamen; en voorts alle verdere werkzaamheden in gemeen overleg te doen ge schieden, opdat al aanstonds de noodige statis tische gegevens kunnen worden verkregen, die vooral ook met het oog op de nog te wachten regeling van de Wet op de Winkelsluiting, van groote waarde zullen blijken te zijn. VERHOOGING VAN POSTTARIEVEN. a Het hoofdbestuur van den Bond enoor Staats- pensionneering heeft naar de N. R. Ct. meldt aan de Tweede Kamer verzocht, de voorge stelde verhooging van de porto's van week- en maandbladen niet aan te nemen. Willem Mengelberg. Het „Hbld." verneemt, dat Willem Mengelberg nog steeds in Zwitser land vertoeft, lijdende aan een verzwering, die een kwaadaardig karakter heeft aangenomen. Het schijnt niet gewenseht te zijn, dat hij op l.et oogenblik vervoerd wordt. Het is te vreezen, zegt het blad, dat het nog wel eenigen tijd zal dpien eer wij den kunste naar weer aan den lessenaar zullen zien. PATER G. VAN DEN ELSEN. De ZeerEerw. Heer G. v. d. Eisen van de Ab dij van Berne, Algemeen Geestelijk Adviseur van den N. C. B., is van de laatste II. H. Sacra menten voorzien. OPGEHEVEN. Het Juvenaat der Duitsche Redemptoristen te Vaals (Limb.) is opgeheven. De studenten zijn vertrokken naar Bonn. Het Juvenaat was meei dan 40 jaar in Vaals gevestigd. DE NEDERLANDSCHE HANDELSBALANS OVER SEPTEMBER 1920. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van den invoer in September 1920, 317 millioen gulden, die van den uitvoer 166 millioen gulden en hel saldo invoer derhalve 151 millioen gulden. Voor Augustus 1920 waren deze cijfers resp. 268, 130 en 138 millioen gulden; voor September 1919 298, 162 en 136, voor Sept. 1918 68, 28 cn 40 millioen gulden. Het saldo invoer bedroeg voor Januari-September 1918, 1919 en 1920 resp. 88, 1049, en 1186 millioen gulden. Gouden en zil veren muntmateriaal worden buiten beschouwing gelaten. Vergeleken met Augustus is in September 1920 meer ingevoerd 49 millioen gulden, bijna uitslui tend toe le schrijven aan meerderen invoer van voedingsmiddelen voor mensch en dier en dran- ken (3 mill, gld.), onbewerkte en halfbewerkle stoffen van plantaardige herkomst (7 mill, gld.) en van. minerale herkomst (8 mill, gld.) benevens van fabrikaten (30 mill, gld.) De uitvoerwaarde is met 36 mill. gld. ver meerderd, verdeeld als volgt: voor levende die ren 1.5 mill, gld., voor voedingsmiddelen voor mensch en dier en dranken 14 mill, gld., voor onbewerkte en halfbewerkte stoffen Yan dierlij ke herkomst 3.5 mill, gid., van plantaardige her komst 4 mill, gld., van minerale herkomst 1 mill, gld., voor fabrikaten 12 mill. gld. September 1920 geeft wederom eene niet onbe langrijke vermeerdering van de totale handelsbe weging: na de inzinking in Juli en Aug. 1920. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de eerstdaags verschijnende Maandslatistiek van den in-, uit- en doorvoer over September 1920 waarin voorkoml eene grafiek van de handels beweging sedert Januari 1917, met toelichting. De winkeliers P. P. M. uit Kipstraat en C. P. O. uit dsn Oppert te Rotterdam, hebben aangifte gedaan, dat een naaister zich ten nadeele van hen schuldig gemaakt heeft aan verduiste ring van manufacturen, resp. ter waarde van 871 en 823. De politie heeft de verduisterde manufacturen- in een paar pandjeshuizen aldaar ki beslag genomen. De naaister, die voortvluch tig is, wordt ook nog verdacht ten nadeele van mej. E. H. aan den Oppert verschillende kle dingstukken verduisterd te hebben. De bootwerker C. van E., uit de Blaar- dorpstraat te Rotterdam, is Donderdagavond bij het inschakelen van elcctrisch licht onder een kraan, liggende aan een steiger in de Waalhaveit met het hoofd beklemd geraakt tusschen lier onderstel der kraan en n' contragewicht, onder aan de kraan bevestigd. Zijn hoofd werd ve.. brijzeld en de dood trad terstond in. De ma:. Iatit een vrouw en vijf kinderen na. De burgemeester van Winschoten heeft ee„ groot hotel en een klein café aldaar, wegen: overtreding van het tapverbod op bepaalde uren des Zaterdags en des Zondags doen sluiten. In de weide van den veehouder J. van dei Weide, te Schenkenschans, bij Leeuwarden, zijn in deze week zes koeien aan loodvergiftiging ge storven. In dat land liggen eenige pas met roode menie geverfde, doch nog niet opgestelde palen van het provinciaal cleclriciteitsbedrijf. Men vermoedt dat de dieren aan deze palen heijjien gelikt. Te Katwijk is gistermorgen vóór het dorp dc Fransche vrachtboot „Pcmorol" gestrand, die op weg was naar Rotterdam. VOETBAL. De uitslagen. Westelijke af deeling. ïste Klasse. Dordrecht: D. F. C.Blauw Wit 03 Rotterdam: V. O. C.—H. V. V8—2 Antsterdam: SpartaanV. V. A10 Amsterdam: AjaxHaarlem 20 Utrecht: U. V.Sparta 21 Den Haag: H. B. S.A. F. C01 Overgangsklasse. Schiedam: II.-D. V. S.Stormvogels 12 Rotterdam: R. F. C.Quick 01 Haarlem: R. C. II.'t Gooi 3—0 Haarlem: H. F. C.D. E. C15 Wormerveer: W. F. C.Feijenoord29 Den Haag: A. D. O.—S. V. V1—I Deserve 1ste klasse. A Utrecht: U. V. V. II—A. F. C. II 1—1 Haarlem: Haarlem IIH. F. G. II 21 Hilversum: 't Gooi IISpartaan II 4— J B Rotterdam: Feijenoord IIH. B. S. II 3- Den Haag: Quick IIV. O. C. II 4—O 2de Klasse. A Alkmaar: Ale. VictrixZ. V. V00 Haarlem: E. D. O.Ainslel 81 Weesp: RapiditasHortus1O Haarlem: SchotenPurmersteyn 10 Zaandam: Z. F. C.Hollandia 2—2 B Gouda: Gouda—V. U. C02 Zeist: ZeistVelox 10 Utrecht: Allen Wccrb.Hercules 01 Hilversum: VictoriaD. O. 020 Hilversum: HilversumOlympia 21 C Vlaardingen: FortunaR. V. C22 Delft: D. H. C.—O. D. S1—0 DordPecht: DordrechtC. V. V21 Dordrecht: Excelsior—Neptunus 12 3e klasse. A. Bloemendaal: Bloemend.St. Voorwaarts i1 Helder: HelderN. O. S. 2X Res. 2e klasse. B. Amsterdam: Blauw Wit IIIAjax III 01 Amstel II—R. C. H. II 4—0 TROEBELEN IN ROEMENIë. BOEKAREST, 23 Oct. De algemeene coinm!» sie der vakvereeuigingen kondigde den 21en October de algemeene werkstaking af. De regee ring stelde hierop den staat van beleg in. Ook de pers-censuur werd ingesteld. De socialistische Kamerleden, Drtgon en Tanase, die partijgangers zijn van Moskou, en de voornaamste vakvereenigingsleiders zijn gearres teerd, de lokalen van de vakvereenigings-comniis- sie zijn gesloten. In de hoofdstad en de provincie heerseht rust; het treinverkeer wordt door technische troepen onder de bescherming van andere soldaten ver zekerd. De algemeene werkstaking mislukte geheel; de café's restaurants enmagezijnen zijn epen: de trams, rijtuigen en taxi's rijden nog steeds. De dagbladen verschijnen in verkleind formaat. Gedeeltelijke stakingen kwamen voor in parti culiere bedrijven en het arsenaal. Dc regeering deelt'mede, dat het loon der stakingsdagen niet zal worden uitbetaald. DE ARBEIDSONRUST IN ITALIË. Obstructie der spoorwegarbeiders. PARIJS, 24 Oct. De „Petit Parisicn" meldt uit Rome, dat, tengevolge van de arrestatie der be stuursleden van het vakverbond te Bologna, de hond van spoorwegarbeiders een obstructie-actie voor geheel Italië heeft afgekondigd, "terwijl met algemeene werkstaking gedreigd wordt. DE BURGEMEESTER VAN CORK LIGT OP STERVEN. t LONDEN, 23 Oct. Het bericht is ontvangen, dat de burgemeester van Cork op sterven ligt. DE METAALARBEIDERSSTAKING TE BARCELONA. PERPIGNAN, 23 Oct. Volgens berichten uii Bar celona zou de staking der metaalarbeiders alge-» meen zijn. Het personeel der gasfabrieken en electrische centrales zou voorts bereid zijn, een solidarileits- stnking te beginnen. De minister van Arbeid is te Barcelona aan gekomen, teneinde de mogelijkheid van een ver gelijk met de stakers na te gaan. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND". LONDEN, 24" Oct. Lloyd George, Bonar Lav* en andere ministers hebben Zondagmorgen ge durende twee uren met de vertegenwoordigers der mijnwerkers-federatie in Downing-street ge confereerd. 4 Laatstgenoemden hebben "daarna aan Jen uit voerenden raad der federatie medegedeeld, 'dij de besprekingen tusschen dert premier eö do 'gedelegeerden der federatie Maandag zullen woft» den hervat, I i «Jf" - DE TOESTAND VAN DEN KONUfO JBBlf GRIEKENLAND. I 1 X ATHENE, 23 Oct. Om 1» vmt middag» Mj# medegedeeld, dat de toestand van den koaMB gedurende den nacht was verergerd. Do OW welke de patiënt doormaakte, serd met doorstaan. 's Morgens was de toestand lei» beter, Wgt de koning was buitengewoon saai* D* tuur bedroeg toen S6J°«

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2