urr onze oost "a v Sinnenlandsch Nieuws. DE STAATSBEGROTING OVER 1921. Verkeer en Posterijen UIT ON-ZE WEST i TWEEDE KAMEB. Kerk en School Kunst en Kennis. Handel en IN ijverheid Gemengd Nieuw Korte Berichten. „Jansen, zclde luj, Is Jansen; als iemand niet begrijpt dat er geen ander antwoord bestaat, dan begrijpt hij de legenwoordige omstandigheid niet. Het zal van nu af meer voorkomen, dat vertrouwensmannen e.d.'niet alles zullen kunnen meededen van hetgeen zij weten. In Amerika weten de leden zelfs niet wie het partijbestuur uitmaken. Ilij, die probeert, in het openbaar over zulke dingen inlichtingen te krijgen,"is een slecht communist. Men laat mij hier te lande •slechts met rust, men arrcsleert mij niet, omdat la I in dit achterlijk landje eenige beroering zou geven. Er zijn echter anderen, van wie het niet zeker is, dat men hen niet zou arresreeren, als lakend was dat zij in Rusland waren geweest. Men heeft het partijbestuur ie vertrouwen; doel men dit niet, dan heeft men lïct weg te jagen. Kletserij als die van Gorinehcm moet men na laten." Toen hield de nieuwsgierige vrager uit Gorin ehcm, op Russische manier tot zwijgen gebracht, verder zijn mond. Inmiddels blijft Jansen onvindbaar. Vermoedelijk wordt iiij met opzet en niet zon der reden achterbaks gehouden. Naar aanleiding van David's min of meer ge heimzinnig gepraat over dien mede-afgevaardig de naar Moskou, is men geneigd zich af te vra gen- wordt Jansen ook soms door de politie of de justitie gezocht? Mocht dit het geval zijn, dan is het duidelijk, waarom „kletserij als die uit Gorinehcm" moet worden nagelalen en waarom er geen ander ant woord uit David's mondje klonk, dan dat Jan sen. Jansen is en daarmee basta. VOORZICHTIG, MAAR KiET BEVREESD Men vvachle zich de propaganda, die de com munisten hier te lande voor hun, aile orde, recht cty wet omverwerpende beginselen maken, te 011 dirsehatten. Zo zuilen, Wijnkoop kondigde hel bereids op liet congres te Rotterdam ban, die beginselen ook ingang trachten te doen vinden hij de christelijke organisaties. Nu maken we ons niet le veel bezorgd over hel met zooveel op hef uitgebazuinde voornemen van den Neder- landschen bolsjewiek. Toch zal men in de chris telijke vakvereenigingen verstandig handelen, door mer dan ooit waakzaam te biijven; im-en- derbeid zullen de besturen wel een verscherpt gezicht gaan uitoefenen bij het zich aanmelden van nieuwe leden, opdat geen wolf onder de schaapsvacht naar binnen sluipe. Van den anderen kant bedenke men, dat de Communisten, waarvan Wijnkoop zich de leider kan noemen, d.w.z. zij die hem door dik en don volgen, wel veel lawaai maken, doch slechts een onbeduidend troepje vormen. De man van de theorie onder hen, Van Rave- sleijn, zei op het congres ie Rotterdam: „In Nederland groeien het snelst de confes- sionecJe vakvereenigingen; hei N. V. V. groeit rnjmïer snel dan zij, en het N. A. S. minder snel dan de neutrale vakvereenigingen." #mwijzingen dat dit in de naasla toekomst veranderen zai, ziet dr. Van Ravesleiju niet. En de bekende herrieschopper Lou de Visser moest, of hij wilde of niet, toegeven: „Dé communistische partij heeft echter nog betrekkelijk weinig te beteekenen, wat baar in vloed betreft." Het is de taak der Katholieken en Christelij- ï..n, om te zorgen, dat die invloed zich steeds in de dalende lijn blijft begeven en ten slolte van nul en geener waarde wordt. WAAR HET AAR SCHORT. We wezen gisteren in een bericht op den ach- ter uitgang van de S. D. A. P. in Den Haag. „Het Volk wijdt er wel niet veel aandacht aan het ziet dien achteruitgang natuurlijk met zeer leede oogen maar schrijft er toch van: „De lezers zullen zelf gevoelen dat liet zoo niet den goeden kant uil gaat. Wij moeien vóórwaarls, r.'et aehferuïf. AI is de tei..ggang op zichzelf niet verontrustend het verschijnsel dat plotseling sterke stijging door daling wordt gevolgd, is algemeen toch mogen wij daarmee geen vrede hebben. En zeker moet de abnormaal groole wisseling in het ledenkorps aller aandacht hebben. Het is niet voldoende leden te winnen; wij moeten ze ook vasthouden. Dat dit niet mo gelijk blijkt in de mate als wenschelijk is, wijst op een tekort aan scboiing, dat noodig moet wor den aangevuld." Inplaats van heigeen 't „Volk" hier als oor zaak van den achteruitgang van de S. D. A. P. noemt, nl. het tekort aan scholing, gelooven wij eerder dat vele arbeiders met gezond verstand en uie dat verstand in werking stellen, tot de over tuiging komen, dat al dat socialistisch gedoe, al die socialistische „krachtpatserij", al dat ge schetter en gedraai en ge!, onkel hen niet verder brengt. Die arbeiders zoeken steviger beginselen voor bun levensbeschouwing, beginselen, waarbij ze niet, als bij de socialistische voortdurend tus- schen twee stoelen zweven, met gevaar, om mei een bons op hun achterwerk terecht te komen, VGORLOOPIG VERSLAG OVE11 HOOFDSTUK I Algjemeene Beschouwingen Veto leden der Tweede Kamer wensch een als hun oordeel te kennen te geven, dat het Kabinet in zijn gebjeel redenen geeft tot tevredenheid, al wilden al deze leden daarom nog geen instemming betui gen met alle voorstellen en maatregelen der regeering. Sommigen dachten hierbij aan het wetsontwerp betreffende de lijk verbranding en het ontwerp-Zondagswet. Over het algemeen, vond ook bij hjen de leicüDg van den Kabincts-formateur alle waardeering en de werkzaamheid van de Ministers van Onderwijs, Arbeid en Bui- tcnjandsche Zaken werd geloofd. Verscheidene leden achtten intusschien do leiding der departementen van finan- eiên en defensie zwak. In die v.an eersit- genoemd departement zag men een tekort (teut persoonlijke kund.e van den daarmede belasten bewindsman; met de defensie «chtte men h.et beleid van lipt heele ka binet gemoeiJ. De zinsnede aan de lands verdediging iu de Troonredp gewijd, acht ten' {leze leden onverstaanbaar. Zij be-' grepftn niet, ho-e de weermacht zon «kun- nen worden „gesterkt" met vermindering van die kosten. Van verschillende zijden iwaar men wel waardeering gevoelde voor de werkkracht van sommige Ministers, werdi betoogd, dat sedert geruimen tijd het regeeringHbeLeid blijk geeft van reac- tionnaire neigingen. Het ecHeen alsof de regeering, rekenende op de groot© meer derheid, die dp rechterzijde in 1922, ten gevolge van het vrouwenkiesrecht hpopt te behalen, teekenen van zelfgenoegzaam heid gaat geven. Het anti-revolu,tie-ont- werp was volgens deze leden als symp toom van een ziekelijke revolutievrees te beschouwen, doch werkte inderdaad 'n revolutionnaire verbittering in de hand. Ook betreurden deze leden de sceptische uitlating in de Troonrede over den Vol kenbond, die blijkbaar bestemd was, on? do noodzakelijkheid van de vei'L(ooging der militaire .uitgaven goed te praten. Men had van de Nederlandschte regee ring verwacht, d,at zij veeleer h'et ver trouwen in de toekomst van den Volken- band, zou opwekken en versterken. Ook werd gevraagd, in hoeverre de Minister van Arbeid steeds bij de invoering van uoor hem wenschelijk geachte maatrege len overleg moet plegen met den Minister vau Landbouw. De leden, die dit vroegen, meenden te weten, dat de Minister van Arbeid daarover geklaagd liad en pro testeeven tegen deze voogdij. Deze ledien meenden voorts, dat van de activiteit op wetgevend gebied van den Minister van Landbouw weinig is te bemerken. Van de nakomingen der toezeggingen in de Troonrede van 1918 en 1919 blijkt tot nog- too niets. Dezelfde stilstand is, volgens deze leden* waar te nemen aan het de partement van koloniën, waar onder de gegeven omstandigheden eane gestadige ■Werkzaamheid vóór biet bijhouden van de snelle ontwikkeling vau Land en volk in Oost-Indië volstrekt noodzakelijk is. Men meende verschijnselen waar te nemen, die erop wijzen, dat het beleid van den ai'toc- denclen gouverneur-generaal te forsch wordt geacht. Men zou dit betreuren, om dat deze G.-G. zich onafhlonkelijk getoond heeft yam den invloed der exploitanten van de koloniën en een geheel objectieven kijk heeft op de belangen en-de toe komstige ontwikkeling van de Indische bevolking. Biet Christelijk karakter van hjet Kabinet- Boor eenige andere Leden wercl het Christelijk karakter van het Kabinet ter sprake gebracht. Een bjunner was. van oordeel, dat het sociale perspectief door de Christelijke coalitie geopend, om den socialen nood en het stoffelijk gebrek te keeren, ontbreekt- Do Troonrede was mat en miste de belijdenis van een christelijk beginsel. Een ander lid, dat het karakter vau het Kabinet ook niet aLs zuiver Chris telijk kon beschouwen, achtte h.et des niettemin begrijpelijk, dat hot Kabinet geen sociale perspectieven kon openen. L)at kunnen alleen de socialisten, die pre cies weten hoe de toekomst zal zijn. In- tusschcn was ook dit lid van oordeel, dat het Kabinet de onwaarheid in de Christelijke eealLie-pclitiek demonstreert. In dit Kabinet zitten vier bewindslieden, die het beginsel van de opperhoogheid God in Staat en Hecht in het geimel niet aanvaarden. Noch h'et hoofd van het de partement van buitenlandsche zaken, noch van dat van Landbouw, noch van dat van Koloniën en het allerminst hot hoofd van het dep. van lands defensie zijn als christelijke staatslieden te bcschtouwen. Volgens sommigen kan zelfs de minister van Onderwijs niet als zoo-danig worden beschouwd. De bovenstaande opmerkingen werden door vele andere leden weersproken. In de eerste plaats wezen zij er op, dat er in d-e parlementaire geschiedenis geen ka binet is aan te wij zén, dat in zoo korten tijd zoovele en zoo belangrijke hervor mingen tot stand heeft gebracht. Zij we zen op de werkzaamheden der ministers van Buiten!. Zaken Onderwijs, Arbeid en Justitie, welke laatste de dankbaarheid van het gehieele Nederlandsche volk ver diend heeft door de indiening en de vettfe- digkig van het amti-rev.-ontwerp, Met klem werd door deze leden weersproken, dat het kabinet reactionnaire neigingen gaat vertoonen. Onder de leden, die het beleid van het kabinet verdedigden, wa ren er, die, hoezeer zij tegenover het ka binet dezelfde positie wenschten in te nemen als bij het optreden daarvan, noch tans te kennen gaven, dat zij niet alles, wat hot Kabinet te zien gaf,-konden be wonderen. Ook zij betreurden, dat bij de plaats gehad hebbende wisseling van mi nisters het kabinet niet versterkt is kun nen werden met bewindslieden, in wie op grond van hun vroeger openbaar op- toeden de zuivere belichaming kan wor den gezien van de diepste beginselen, w-elke aan het Regeeringsigebied ten grondslag liggen. Zij beschikten echter te \d;ien aanzien over te weinig gegevens om het kabinet daarvan een grief te ma ken cn vertrouwden, dat deze aanvullin gen aa,n de doorwerking van het beginsel vaft het kabinet geen afbreuk zo-uden d,o-en. Van meer beteekenis achtten deze leden eenige grieven, welke zij tegen den Min. van Onderwijs koesterden. Deze Mi nister heeft door h.et zonder noodzaak aan d;e orde stellen van de subsidieering van d:e dramatische kunst getoond geen prijs te stelten op een onafgebroken nau we samenwerking met alle groepen, dje het regeeringsueleid steunen. Betreurd werd, dat de Min. bij de behandeling van de L. O.-wet niet alleen de amendementen' heeft afgewezen, waaraan door de alge- m-eene organisaties op het gebied van het chris-t-eLijk onderwijs groot© beteekenis w-erd. gehecht, maar ook in zijn redevoe ringen meer dan eens den indruk ves tigde, dat hij de stelling aanvaardde, dat d-e wet niet alleen financieel© gelijkstel ling van openbaar en bijz. onderwijs ten opzichte van de openbare kaa moet bren gen, onder waarborgen van gelijke deug-' delijkhei-d1, maai- dat de wet ook moet strekken om die beide takken van onder wijs, behoudens h|pt verschil in richting geheel gelijk te doen zijn. Deze opvatting is alleen verklaarbaar bij hen, die aan de vrije school haar vrijheid misgunnen en boven alles bevreesd zijn, dat de bijz. school juist door die vrijheid beter zal zijn dan de openbare. De hier aan het woord zijnde leden hoopten, dat de Minister, die voor samenwer king met andersgezinden steeds te vinden is, die samenwerking in de toekomst in de eerste plaats zal zoeken bij die groepen, die het kabinet bet naast staan. Andere leden waren van meening, dat de grieven tegen den Minister van Onderwijs voldoenden feitelijken grondslag missen. De duurte. Eenige leden waren weinig ingenomen met hetgeen door het kabinet ter bestrijding van de duurte wordt gedaan. Zij verzetten zich in het algemeen tegen loslating ,van crisis-maatregelen en vroegen wat de Regeering denkt ,te doen tegen den boycot door de leveranciers van bouwmaterialen, uitgesproken tegen de Centrale Bouwmaterialenvoorziening, de coöperatie van openbare besturen, om goedkoop bouwmateriaal in te slaan. Vele andere leden bestreden de opmerkingen bovenbedoeld. Socialisatie Na de ten vorigen jare gevoerde beraadslagin gen achtl'en sommige dezer leden het niet noo dig. thans de socialisatie opnieuw in bespreking te brengen. Over dit onderwerp wordt trouwens in de daartoe benoemde commissie van gedach ten gewisseld. Andere leden konden in dit laatsle moeilijk een reden vinden, om over dit beginsel le zwijgen, daar het geringe aantal socialisten, dat in die commissie is opgenomen, reeds toont, dat de samenstelling is berekend op een vcroor- deeling en afwijzing. Enkele leden waren van oordeel, dat bet beleid van het Kabinet een be vestiging inhoudt van het fiasco der kapitalis tische klasse. HET SPOORWEGVERKEER OM AMSTERDAM Minister König heeft op vragen van den heer Van Embden belrcffcnde de verkeerstoe- standen cn hel stadsschoon te Amsterdam ge antwoord, dat de maatregelen voor slationsuit- breiding, waaronder ver -abbeling van het aan tal perrons van drie lol zes, cn de aanleg van een tweede westelijke viaduct voor dubbel spoor voor het spoorwegbelang voldoende ge acht worden. Zij zullen ook in de toekomst een verkeer, welks omvang dat van vóór den oor log aanmerkelijk overtreft, zonder vertraging kunnen onderhouden. Daarbij moet in aanmer king genomen worden, dat vermoedelijk binnen afzienbaren tijd het locaal verkeer van .en naar Amsterdam zal worden bediend met electrische treinen, waarvoor de stationsemplacemenlen minder uitgebreid behoeven le zijn dan noodig is voor met stoom voortbewogen treinen. De uitbreiding van de rangeertreinen, die aan de west- en aan de oostzijde verkregen wordt, zal de verkleining van het Ooslerdok voor zeer langen tijd toereikend maken, te meer nog, in dien bedoelde uitbreiding gepaard gaat met ge deeltelijke invoering van eleclrische beweeg kracht. De bezwaren tegen bet denkbeeld, om een groot gedeelte van bet verkeer van het Cen traal Station over le brengen naar een znider- station, zijn groot, daar elk van beide stations een zelfstandige rol zal hebben le vervuilen. Bovendien zou volledige afwerking van een Zui- derslation met ringlijn en verdere toevoerlijnen zooveel tijd in beslag nemen, dat in .afwachting daarvan uitbreiding van bel Centraal Slation toch onmisbaar zou zijn. ONDERWIJZERS-SALARISSEN. Maandag had het Comité voor salarisactie van Onderwijzers-Bond, Hoofden-vereeniging en N. O. G. een particuliere audiëntie bij den Minister van Onderwijs. Aan den minister werd door de leden van bel comité uiteengezet de groote bezorgdheid der on derwijzers. ontstaan door de uillalingen van den minister in de.Eersle Kamer, waaruit zou kun nen blijken, dal de regeering niel voornemens is, liet advies der centrale commissie van georga niseerd overleg op te volgen, maar, vooral voor wat de beginselen betreft, daarvan in belang rijke opzichten zou willen afwijken. Met nadruk werd er op gewezen, dat dit on der de belanghebbenden een buitengewone te leurstelling zou doen ontslaan, een teleurstelling, die zich nu in ^onderwijzerskringen reeds uit op een wijze, die voor het onderwijs het ergste doet vreezen. De minister deelde mede, dat op het oogen- blik omtrent deze zaak ernstig overleg gepleegd werd door de leden der regeering en dat hij het incorrect zou vinden in dit stadium der zaak omtrent zijn plan nadere mededeelingen te doen. Wel zegde hij toe, den grootst mogelijken spoed le zullen betrachten. Ontevredenheid onder Spoorwegambtenaren. Naar de „N. Crt" verneemt, zal door den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen, een vergadering belegd worden op Zondag 30 dezer, speciaal voor de bureel-, depot- en stalionsambtenaren bij de Nederlandscbe spoorwegen, zulks in verband met de groote ontevredenheid onder deze ambtena ren over de voor hen in den Loonraad®traslge- slelde looncijfers. Z. D. H. MGR. VUYLSTEKE. De „Amigoe de Curasao" schrijft in haar No. van 2 Oct. j.l. Deze week, Woensdag 29 September, op den feestdag van den H. Michaël, was het tien jaar geleden, dat Z. D. H. onze Apostolische Vicaris Mgr. M. G. Vuylsteke in de Kathedrale Kerk van San Guan op Porto-Rico uit de handen van den Apostoüschen Delegaat Mgr. Aversa de bis schoppelijke wijding ontving. Enorm veel is er in dat kort tijdsbestek door onzen Bisschop tot stand gebracht. Nog een bijzonder cachet kreeg die feestdag, daar juist op dienzelflen dag Mgr. Vuylsteke op Aruba vertoevend, de kroon zette op een nieuw werk van christelijke barmhartigheid. Het oud convent Sividivi der Zusters Domini canessen, geheel vernieuwd en gedeeltelijk om gebouwd tot hospitaal, was gereed gekomen en werd op dien feestdag van den H. Michaël, den patroon van Monseigneur plechtig ingezegend en toegewijd aan den Patroon der Zieken van den H. Petrus van Verona. Dit hospitaal staat nu onder leiding der Eerw. Zusters Dominica nessen. Voor Aruba beteekent de openiug van dit hospitaal een nieuwe .vooruitgang en een groote aanwinst. Voor de zieken is het een rede tot verheuge nis, daar zij na in hun eigen land een goede verpleging kunnen vinden en niet meer die ein- delooze reis op een ellendige bark, dikwijls in een deerniswaardigen toestand, naar Curasao behoevgn te ondernemen. BEDORVEN BALEN BLOEM. Door de concentratiecommissie in het bak kersbedrijf te Amsterdam, tevens commissie voor crisiszaken in dat bedrijf is aan den direc teur van het Rijksgraanhureau een schrijven gezonden, waaraan het.volgende ontleend" is: De Minister van Landbouw heeft ons eenigen tijd geleden opgedragen bijzondere opmerkingen betreffene de meel- eu broodvoorziening bij u in te dienen. Mitsdien hebben wij de eer er thans Uwe aandacht op te vestigen, dat de regeerings- bloem bij uitmaling tot 76 pet., onder toevoe ging van 15 pet. rogge en misschien nog 10 pet. aardappelmeel van dusdanige kwaliteit wordt, dat de gebruikers het daarvan gebakken brood weigeren. Dit kan niet anders dan stagnatie te weeg brengen, waardoor voorraden van derge lijke onbruikbare bloem in banden van de ge meentebesturen, l.et Rijksgraaübureau of de meelfabrieken blijven en aldaar bederven. Als voorbeeld van de juistheid van dit verwachte verschijnsel kan de gemeente Amsterdam die nen, alwaar de aanvraag voor regeeringsbloem plotseling van circa 20.000 baaltjes tot ongeveer 500 baaltjes per week minderde, toen een kwa liteit regeeringsbloem, waarin nog jnaar alleen rogge was opgenomen, werd vcrslrekt. Wij mee- nen dat het noodig zal zijn de regeeringsbloem desveriangd geleidelijk uit het gebruik terug te nemen, waartoe het noodig zal zijn tot het ein de toe een dusdanige kwaliteit te leveren, dat het brood van regeeringsbloem gebakken naar den smaak van het publiek is. Dit zal kunnen worden bereikt door uitmalen lot ten hoogste 74 pet. es onder toevoeging van een geringe hoeveelheid rogge, vast te stelle^ naar bel des kundig oordeel van de meelfabrikanten. In elk geval zal geen aardappelmeel behooren le wor den toegevoegd. TRANSPORTEN VAN KOELIES. In bet nader antwoord van den minister van Koloniën op de vragen van het Eerste Kamer lid den lieer Van Kol, betreffende de behande ling van naar Nieuw-Caledonië getransporteerd wordende Javaansclie koelies, lezen wij o.m.: Uit bet door de Indische autoriteiten ter zake ingesleld onderzoek bleek, dat de werving van de bedoelde Javanen- geheel overeenkomstig de desbetreffende voorschriften heeft plaats gehad en dat mag worden aangenomen, dat de ge neeskundige keuring te Batavia en te Semarang, van welke plaatsen bet meerendeel der koelies alkomslig was, nauwgezet is verricht. Van de keuring der overige? koelies le Soerabaja kan dit ecliler niet onvoorwaardelijk worden ge tuigd, omdat deze, althans voor zoover een deel dier koelies betreft, 's avonds geschiedde. Den betrokken geneesheer is hieromtrent het noodige opgemerkt, terwijl den burgerlijken geneeskun digen dienst is opgedragen voortaan op alle emigrantenkeuringen streng toezicht uit te oefe nen. Als hoofdoorzaak van het liooge ziekte- en sterftecijfer moet worden beschouwd de op reis niet alleen onder de koelies, doch ook onder de andere passagiers en de bemanning uilgebroken influenza, waarbij nog als nadcelige facloren kwamen de slechte wéersgestelheid en de onge schiktheid van den scheepsdokter. Geen Fransch meer. Het „Soerab. Hbld." verneemt, dat in navolging van Nederland, reeds te beginnen met het volgend jaar, bij bet toelatingsexamen voor de H. B. S., geen Fransch ineer geëischt zal worden, terwijl successievelijk Fransch geheel van de lagere school zal ver- dwijifti. echter met dien verstande, dat de leer lingen, die thans reeds met Fransch bezig zijn, daarmede ook doorgaan. SLAVERNIJ IN NED. O.-INDIE. Nog steeds is de slavernij niet geheel uit Indic verdwenen, getuige de hier volgende me- dedeeiing in het Koloniaal Verslag: In het gouvernement Celebes en onderhoorig- heden beslaan slavernij en pandelingschap, hoe wel wettelijk aJgcscbaft, nog wel, doch aange zien de onvrije meestal als huisgenoot behan deld wordt, is hel dikwijls moeilijk uit te maken, of men met een vrijwillig blijven in den diensl- baren slaat, dan wel mct> een door dwang of vrees beheerschle dienstbetrekking te doen heeft. In de afdeeling Oost-Celebes werden twee ge vallen van pandelingschap door de inhecmsche rechtbank berecht. In West Nieuw-Guinea zijn in 1918 geen ge vallen van slavernij of pandelingschap meer bekend geworden. Daartegenover wordt slavernij in enkele uithoeken van Noord-Nieuw-Guinea nog wel aangetroffen: zoo bleek in 1918, dal een omvangrijke slavenhandel werd gedreven door de familie van den overleden radja van Sala- wati. Aan dit bedrijf werd een einde gemaakt eu aan talrijke slaven de vrijheid geschonken. RELLETJES TE MAGELANG, Omlrent relletjes lusschen militairen en politie te Magelang schrijft de „Loc.": Tusschen politie en militairen te Magelang, heeft een treffen plaats gehad, waarvan het overvallen van een dobbelpartij, door een hoofd agent de aanleidende oorzaak was. Behalve in- landsche burgers vermeiden enkele Inlandschc soldaten zich ook met het spel, die zich tegen het optreden van de politie verzetten door met steenen te gooien en met bamboestokken te slaan. Zij drongen dermate op en stoorden zich zoo weinig aan de bevelen van den hoofdagent, dat deze op een gegeven oogenblik zijn revolver trok en na drie maal gesommeerd te hebben, op de troep Javaansche militairen schoot, met het gevolg, dat een hnnner gedood werd. Het resul taat hiervan was, dat de troep niteen ging en de orde voor het oogenblik althans was hersteld. Eenige uren later evenwel overviel een groep Timoreesche soldaten een Inlandschen agent van politie, die In het Chineesche kamp op post stond. De militairen ontrukten hem de klewang en brachten hem daarmede eenige steken In den rug toe, waarna zjj verdreven werden door in middels toegeschoten militairen en politie: de gewonde agent .werd in het sladïcrband opgeno men. -ij In verband mei het feit, dat de beide adspï-: rant-polilie-opzieners ziek liggen en dus de hoofdpolilie-opzi'ener geheel alleen voor zijn tank' staat, telefoneerde de assistent-resident naar de Semarangsche politieautoriteiten om hulp, daar uit de wraakuitoefening op den inlandschen agent duidelijk wasgebleken, dat de inlandschc militairen er niet voor zouden lerng deinzen hun woede op nog meer agenten te koelen. Vanuit Semarang kwamen nog denzelfden dag twee op zieners; onder leiding van den hoofdopziener en de beide opzieners houden de Magelangsche po litie cn de militairen de posthuizen bezet en wordt patrouille geloopen. Dit machtsvertoon schijnt den noodigen indruk gemaakt te hebben, daar hel sedert rustig gebleven is. Vergadering van 27 October. Het voorstel van den VOORZITTER om, len aanzien van de bijzondere bepalingen betreffende de lichting 1920 de verlenging van den termijn voor het voorloopig verslag toe te staan, wordt aangenomen. UITBREIDING VAN HET GEMEENTELIJK BELASTINGGEBIED. De heer RINK (U.L.) acht de voorstellen der. regeering onvoldoende. Gelijktijdig bad z.i. moe ien worden behandeld de nadere regeling der fi- nancieele verhouding tusschen bet Rijk .en de gemeenten. De lieer DE GEER (C.H.) ucht de voorstellen van hoogst geringe beteekenis voor de financiën der gemeenten. Redding moet komen van een normaliseering der gcmeenlelijke inkomstenbelqs- lingen, waardoor aan bet stelselloos belasting- heffen door de gemeenten een einde wordt ge maakt cn van een gelijktijdige nadere regeling der financicele verhouding lusschen Rijk en ge meenten. Do normaliseering .moet zoo geschie den dat bij de progressie Dij iedere toeneming niet meer wordt gelieven dan het Rijk heft plus een uniform tarief. Dc heer v. d. TEMPEL S. D. A. P. dient ce# motie in vragend om herziening van de finan- cieele verhouding tusschen rijk eu gcmeenlen in dien zin, dat de gemeenten worden ontlast van de uitgaven voor liet rechlslreeksch Rijksbelang en zij vergoeding ontvangen voor dé uitgaven voor hel algemeen Rijksbelang. Deze motie zal bij het ontwerp worden be handeld. Spr. dient een tweede motie in met da uitspraak, dat met hel oog op moeilijkheden door de gemeenten bij plaatsing van leeningen ondervonden, de regeering onder redelijke voor waarden geld aan de gemeenten moet verschaf fen. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer FLESKENS R.K. begroet het ont werp in het algemeen mei instemming, al heeft hij er dan ook geen hooge verwachtingen van. De heer VAN VUURE11 R.K. wil nog verdere uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied. Personeeie en Grondbelasting moeten gemeente belastingen worden. Van de andere aangewezen middelen vreest hij aantasting der gemeentelijke autonomie en onbillijkheid tegenover do kleine gemeenten. De heer VAN DOORN U. L. ziet in het ont werp alleen verplaatsing van druk en behoudt zich zijn stem voor. De beer DRION V. L. critiscert het beleid van den minister. De lieer STULEMEIJEP. R.K. betwijfelt of het mogelijk zal zijn alle uitgaven door de gemeen ten voor liet Rijksbelang gedaan, te vergoeden. Minister DE VRIES verklaart dat er homo geniteit bestaat tusschen hem en den ministcs van binnenlandsclie Zaken. Paler G. van den Eisen. De toestand vart don ZeerEerw. Paler v. d. Eisen, adviseur van den N. C. B. is vooruitgaande. Het gevaar is geweken. De Dom van Ulreckl. Op de gemeenlebe- grooting van Utrecht is J 48.000 uitgetrokken op een bedrag van 53.234 ter voortzetting der restauratie van den Domtoren. Men hoopt daar mede in 1928 gereed te zijn. Zooals men weet, is de restauratie reeds vele jaren gaande. Gelijkluidende orders. De Nederlandsche Bond van Boekbinders-patroons heeft zich per adres tot den minister van Binnenlandsclie Za ken gewend, met verzoek, dat er een voor alle departementen gelijkluidende order wordt uitge vaardigd die voorschrijfl, te laien werken bij da in dc erder vermelde georganiseerde Nederland sche Binderij-bedrijven, zooaj^door verschillende departementen reeds is vastgesteld en die vcrdel, verbiedt het in de hand werken ran het onge organiseerde bedrijf en het uitvoeren van order! beneden de minimale prijzen door den Boni vastgesteld. In de toelichling tot dit verzoek wordt er o.m. op gewezen, dat het dep. van Justitie liet streven in de hand werkt om bindwerk te laten vervaardigen door verpleegden van gevangenis* sen en andere Rijksgeslicliten. In het Gooi is de "politie een dieven bende op het spoor gekomen, die ge rij wielfabriek, Torenstraat te Hilversum: haddien ontvreemd en die medeplichtigen oko te Amsterdam hadden. Reedis zijn 12 verdachten gearresteerd waaronder eenige aan d'e fabriek werkzaam. Te Haart, gem. Aalten (Geld.) heeftf de heer J. C. Lommerse deze week een! mooie gave turn gevonden, waarin nog een klenie urn aanwezig was, welke uil} den Germaanschen tijd stammen. Reedt' eerder waren meer, doch geschonden nne gevonden. I Maandagnacht kwam' de agent M., te Rocy sendaal, bij *t arresteeren van een beschonkek, die een mes hanteerde, neerschoot Men vreest een sloot, waar de politieman den woesteling man, met deze in gevecht Belden tolden 60' voor zijn leven.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2