Vrijdag 29 October 1920 DE ERFENIS. No 254 R K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Wat de Fers zegt sin 1 fan u kas. FEUILLETON. 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt dagelijkse Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: SKEBKff**1 ADVERTENTIEPRIJS: J Dankdag. BUT LEIS LA NU fci ÏOtSTAND IN IÜKLAK0. Wij kunnen een groote partij _,roen blijvende LIGUSTRUM .tl go.d gevederde ELS voor hagen aa„bicuen teg«.u scherp concurrerende prijzen. Kweekerij .,De Dahlia" OMIS PER KWARTAAL] 12.-, FRANCO PER POST f 2.50 met oeillustreerd ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. VAN 1—5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25j RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAQ EN AANBOD" BIJ VOORUITBETAL1NQ PER PLAATSINO f0.60 Aan nile abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van I 500.f 400.-, f 200.f 100—, f C9 f 35.—, f 15. aezsasaa* 28 October zal in de geschiedenis van bet Haar- lemsche diocees als een gedenkdag worden aan gemerkt: 't was de dankdag der kinderen. Welk een stilte, maar roerende plechtigheid hebben zij meegemaakt, die gisterochtend in een der kerken de li. Mis van dankbaarneid voor de vrijmaking van tiet bijzonder onderwijs bij woonden. De kerk geheel gevuld met leerlingen van de Hoomsche scholen der parochie; alle plaatsen voor de kleinen! En tusschen hen in de onderwijzers en onderwijzeressen, de trouwe wachters aan de zijde van onze jeugd. Hoe gingen onze gedachten verder naar alle kerken en kerkjes van ons heele bisdom, naar de honderden kerkgebouwen van heel ons land, waar even groole scharen van kleinen zich ondom het altaar verdrongen en met den priester meebaden bij dit dankoffer. En nauwelijks begrepen zij, wat zij deden. Wei was het hun uitgelegd, dat de zegen van de Hoomsche school, waarvan zij zoo gemakkelijk gebruik maken, niet dan ten koste van groote opofferingen en zorgen hunner ouders en grootouders, van da zelfverloochening van de Katholieke onderwijzers en de lietdadigheid van vorige geslachten aan het Roomsclie volk kon geschonken worden; dat de Katholieken en geloovig protestantschc burgers het een eeuw lang verdragen hebben, dal hun belastinggeld voor de godsdiensllooze staatsschool werd ge bruikt en dat zij met eigen middelen zelf eigen scholen oprichtten en in stand hielden; dat die tijd thans voorbij is, dat liet recht heeft gezege vierd en nu ook de kosten der bijzondere schooi uit de Staatskas zullen worden betaald maar wij denken, dat de bcleekenis dier woor den door onze kinderen slechts ten halve begre jien is. De woorden zullen hun echter bijblijven en later zullen zij er den zin van val.en, wan neer de geschiedenis van den schoolstrijd als een heldenkamp van vroegere geslachten voor hun verbeelding" zal oprijzen. En daarom was hel goed, dat gisteren de kinderen den dankdag vierden van het succes der ouderen. Maar om die reden niet aUeep. Ei is voor ons. Katholieken van Nederland, alk- aanleiding om God vandaag te danken voor de behaalde overwinning van den schoolstrijd. En wie kunnen dien dank beter brengen dan de kinderen, de eeuvoudigen van harte, die aan Goo het aangenaamste zijn? Zij ook vormen het geslacht, waarvoor lieel die strijd gestreden, al het leed geleden is. Zi_ ook vormen het levend bewijs van de noodza Lelijkheid en de waarachtigheid van den school strijd. En dit laatste vooral was het, wat ons bisteren zoo trof. l'oen wij daar gisterenmorgen ai die kleinen van zeven en neut jaar in lange rijen lot do H. Taiel zagen naderen, toen kwam bij ons tic- gedachte op: hoe zou de verheven actie van l'aus Pius X, om de wereld tol Christus terug te brengen en daarvoor te beginnen met het kind reeds op prille jeugd te spijzigen met de li. Eucharistie; hoe zou dat grootsche werk van den Man Gods kunnen slagen, wanneer kerk en school gescheiden waren? Slechts wanneer het onderwijs doordeesemd is van den godsdienst, wanneer de Katholieke school een Pioomscli ge slacht oplevert, kunnen wij onbezorgd de inoei- l'jke toexomsl tegemoet gaan. Vuist dan welen vrij, dat, hoe het ongeloof ook om zich moge P.eengrijpen, welke sociale beroeringen er ook in den schoot der toekomst verborgen liggen, vveike gedrochtelijke systemen er ook zullen worden ïnlgevonden, wanneer socialisme-en communisme bij de puinen van het liberalisme zijn geveegd, dat er dan een nieuw leger van mannen en vrouwen pal zat staan, om kerk en slaat te ver dedigen. Ja, niet alleen de kerk, maar ook den staal en de orde der maatschappij. En dat mbchlen zij Wel eens bedenken, die thans niet met-ons mee- juichen, die ons, christenen", onzen zegen nog misgunnen. De 28ste Oct. was een dankdag voor Neder land en in het bijzonder voor het Haarlemsche diocees, waarin de groote steden van ons vader land liggen en waar uilteraard hel hijzonder onderwijs een harden strijd te voeren heeft ge luid, maar waar het juist onder den zwaren druk zoo machtig is opgegroeid. Daarom was de dankdag der kinderen zoo juist van pas gesteld op den verjaardag van de Bisschopswijding van onzen doorlucliligen Kerk vorst, die gisterochtend op het hoofdaltaar van den Kathedraal zelf tegenwoordig was, omringd door een keurkorps priesters van Zijn diocees en omringd ook door een uitgelezen schaar van kinderen van de Katholieke scnolen. Het zal voor den grijzen Hertier van ons Bisdom een groote voldoening zijn geweest,- op den I7den verjaardag van Zijn Bisschopswijding zelf God te mogen 'bedanken voor den behaalden eind strijd der bijzondere school, evenals hel voor heel het diocees een dubbele dankdag was, om dat God onzen Bisschop dezen gloriedag nog heeft laten beleven. Moge het Monseigneur gegeven zijn, nog vele jaren rijke vruchten te zien van den strijd, die hij zoo lang gesteund heeft met de kracht van Zijn woord en Zijn daadl ONLLKLlJK LN ONUFBLUlli. Steeds duidelijker blijkt, dat do b. D. A. P. alles bedenkt, 0111 zoo met met goed, dan toch met eenig fatsoen te kunnen ontaomen aan den plicht, cle regteruig te steunen in de nieuwe, riciiling, welke zij met liaur militaire plannen uitgaat. Vermindering van het contingent, afschaffing van het blijvend gedeelte, lichamelijke ontwik keling van ae rijpere jeugd, hel klopt volko men met hetgeen de S. I). A. P. nu nog op naar program heeit slaan ten aanzien van volksleger en volksweerbaaiheid. Hals over kop 13 de partijleiding met een voorstel gekomen cm het thans gevaarlijk wor dende positieve deel van het program te ver- Vangen door de hega"CTevè'lêüs: stemmen tegen militaire crcdieten. Het is zóó eenvoudiger: men heelt nu geen last meer van een positief programpunt, dat wel slechts een paradepaard is geweest, maar dat toch hinderlijk dreigue te worden, en men is intens van ailes ai door steeds en onder alle omstandigheden tegen te sfemmen. Het „Huisgezin" wijst er op, dat dc parlemen taire redacteur van „Het Volk" ook al een steentje bijdraagt voor liet optrekken van het sociaal-democratisch luchtkasteel. „Het achterwege laten van het blijvend ge deelte juicht hij toe en beschouwt hij zelfs met de bekende socialistische bescheidenheid als een concessie aan den sedert jaren van sociaal-democratische zijde uitgeoeienden drang. Maar den landstorm en de burgerwacht noemt hij een bittere pil voor de arbeiders klasse, welke door de at schat ling van het blijvend gedeelte niel voldoende Verguld is. Verder heeft hjy den mond vol van hezuini- gings-verlakkerij, doch bedenkt niel, dat het volksleger en de volksweerbaarheid, die het program der S. D. A. P. nu nog vraagt, ook als zij de zaak had toe te passen, ontzaglijk veel geld zouden vorderen. Wat ons in de houding der S. D. A. P. het meest tegenstaat, is haar onoprechtheid. Zij fulmineert tegen de inderdaad zeer hoo- ge begrooting van Oorlog, maar verzwijgt, dat die vooral daarom zoo hoog is, omdat dozijnen miilioenen noodig zijn voor voeding, uitrusting, verzorging en traktementen van manschappen en kader, die zij zelf straks waarschijnlijk met -onze instemming en mede werking nog zal trachten te verbeteren. Zij' verzet zich thans tegen elke «Jegerorga- nisatie, maar ziet voorbij, dat, indien zij mede verantwoordelijkheid bad te dragen, er geen sprake van zou zijn, dat we een blanco Oor logsbegrooting zouden krijgen. Zelfs het handhaven der openbare orde, waarover nu met een schimp aan het adres van landstorm en van burgerwacht luchtig wordt heengegleden, zou een minislerie- Troelstra niet kunnen en niet willen verwaar- loozen, indien, zooals te verwachten was, Wijnkoop's communisleai hem het vuur aan de schenen gingen leggen. Er is geen kwestie van, dat Troelstra in hel beslaan van den Volkenbond en de solidari teit van het I. V. V. voldoende wapenen zou vinden legen de anarchistische daden van Wijn koop's volgelingen. Daarom is heel de manoeuvre van éc S. D. a. P. tegen de militaire plannen dezer regeering ©«eerlijk en onoprecht. Ue begrafenis van Lord Mayor Mac Swiney. De „Daify News" geeft bijzonderheden over de begrafenis van den Lord Mayor van Cork, Mac Swiney. Na den lijkschouw is het lijk overge bracht naar de St. George Kathedraal te South- work in Zuid-Lomien, waar het, bewaakt door een Iersche eerewacht op een katafalk werd ge plaatst, waardoor helailgstellenacn een laatste nulde-beloon aan den •vertcdeno konden bren gen. Gislevenochlend werd een plechtige Mis-opge dragen door den Iïcrw.j Vader O'Mcara, van dc kathedraal, terwijl de absolutie werd gegeven door bisschop Colter vna Tortsmouln, aartsbis schop Mannix van Melbourne en bisschop Annigo van Soutbwork. In den namiddag werd liet sloffclij'k overschot naar Eustan Station verroerd om' naar Ierland te worden overgebracht De stoet vernet de ka thedraal om twee uur dn daarin bevonden zich een aantal verlegenwo. rdigers van Iersche ge nootschappen en verenigingen. •Hij was samengesioU uit een voorhoede, een muziekcorps, geestelijken, een wagen niet kran sen, gevolgd door den lijkwagen, omringd door een eerewacht. Dan volgden vertegenwoordigers van het Iersch Repuhlikeinsch Parlement, de waarnemend Lord Mayor van Cork, leden van den gemeenteraad van Cork en dc rijtuigen met de familieleden. Hij was ook dnnr tal van ver tegenwoordigers van Iersche genootschappen in Engeland naar Ierland vergezeld. De begratenis to Cork zal vermoedelijk a.s. Zondag plaats heb ben en het stoffelijk overschot zai dan worden bijgezel naast dat van Mac Swiney's veruioor den voorganger, Mc Cus-tain. Verre verontwaardiging. Teneinde tegen den dood van den Lord-Mayor te protestceren, hebben scholieren voor het En- gelsche consulaat te Barcelona een betooging ge houden. Zij wierpen met steenen, waardoor eeni- ge vensters werden vernield. Griffith, plaatsvervangend president der Sinn Fein-republiek, heeft aangekondigd, dat Vrijdag, de dag waarop het stoffelijk oVerschot van Mc Swiney in Ierland zal aankomen, een dag van nationale rouw zal zijn. In het Lagerhuis lieeft Sir Hamar Greenwood tijdens een bespreking betreffende de represaille maatregelen in Ierland verklaard, dal tien man van de Royal Irish Constabulary gedurende deze weck wegens verschillende misdrijven ontslagen zijn. Hij voegde er aan toe: Wij ontslaan eiken man, die, zij het ook in de geringste mate, van de stipte discipline afwijkt. DE MIJNWERKEB3STAKING. De onderhandelingen opgeschort. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der mijnwerkers en de Regeering zijn voor onbepaalden tijd opgeschort. Volgens de „Daily Chronicle" luidt de nieu we eiseh der mijnwerkers, die de kink in den kabel heeft veroorzaakt, dat wanneer de pro ductie in de voorloopige periode, gedurende wel ke een onmiddellijke verhooging van twee shil ling is toegestaan, het geschatte productiecijier mocht overtreffen, een nieuwe verhooging in eens zal worden toegekend. Intussclien wordt officieel meegedeeld, dat de üoorwaarden tot oplossing van dc staking in de steenkoolindustrie zullen worden onderwerpen aan een referendum onder de mijntoerkers. Gisteren zijn, ter besparing van het kolen- verbruik, bij de South Eastern aud Chatham Railway 100 passagierstreinen vervallen. De meeste zijn locale diensten, doch enkele ervan rijden op Londen. Wat men in Rusland hoopt. Volgens een draadloos bericht uit Moskou zijn de gevolgen, die de Sovjet-regeering van de kolenslaking in Engeland verwacht, wel zeer vérstrekkend. Zij verkondigt h.l. dat dc Brilsche regeering in afwachting eener algenieene slaking toebereidselen treft 0111 Louden te verlaten en zich onder bescherming eeiier militaire strijd macht naar de provincie te begeven..., Ük AS. Pfic.itJnriiÖVc.Ki\ltZlN& IN DE Vcfi. bi Dinsdag a.s. zal de presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten plaats hebben. Men kan rich do laatste dagen nu op alterlei verrassingen der verschillende partijleiders voorbereiden. Hier ziju er eenige: Wilson aan hei word. President Wilson, die een deputatie van Repu blikeinen heeft toegesproken, zeide, sjirekend over den Volkenbond, dat Amerika's groole oi lers van den oeriog zouden zijn weggesmeten, indien het eens begonnen werk niet zou werden voltooid. Wilson waarsohuvvdo zijn hoorders voor de veronderstelling, dat Duitsehland de eenige natie was, die imperialistische plannen koesterde, welke het er toe dreef een aanval op liet gebouw der beschaving te doen. Er zijn nog andere naties, die worden gedreven door cora- mercieelen naijver en den wensch tot fieerscnen. Zij dienen te worden gefnuikt, en er van in ken nis te worden gesteld, dat de wereld eensgezind tegenover hen staat, indien zij beproeven to doen wat Duitsehland deed. De president voegde er aan toe, dat er buiten den Volkenbond geen middelen bestaan om den vrede te waarborgen. Ue anti-Engelsclic campagne. De „Times"-correspondent in Washington maakt melding van de anti-Engelsclie campagne, die in verband met de a.s. presidentsverkiezing door de Republikeinen wordt gevoerd. Er zijn retds leekeuea, zoo zegt hij, die er op wijzen, dat onze vijanden, aangemoedigd door gouver neur Cox's belotten om, wanneer hij wordt ge kozen, in de iersche quaestic in te grijpen, trachten om zooveel mogelijk te halen uit het geschil, dat op de Bnlsche schouders is gelegd. Er wordt b.v. een poging ondernomen oia de landbouwers, die verbolgen zijn over de daling in de graanprijzen, le doen beioovcn, dat de Britsche manipulaties op bmteulaudsche mark ten hiciachler zitten, terwijl de dood van Mc. Swiney dc Iersche ultra s tot een laatste betoo ging zal aanzetten. ENGELANDS AFZIEN VAN DUITSCH EIGENDOM. Naar aanleiding van liet bericht, dat Engeland atziet van het bij hel verdrag van Versailles ver kregen recht zich, ingeval Duitsehland in ge breke blijft zijn plicht tot schadevergoeding na te komen, schadeloos ïe stellen met Duilsch par ticulier eigendom, meldt de „Frankfurter," dat hel met sterke beperkingen met de feiten over eenkomt. Deze stap van de zijde van Engeland teekent volgens het blad n.l., een gedeeltetijk prijsgeven van de bepalingen, neergelegd in hel aanhangsel van het vredesverdrag, doch hierbij moet worden opgemerkt, dat alleen het na her vulling van hel handelsverkeer van Duilscne zijde uitgevoerde eigeudum ol mi-uw-oilLstune naukcredieten hierbij in aanmerking komen. Engeland ziel derhalve niet at van het in den oorlog in beslag genomen privaat-eigendom. Het doel van oen hoveiigenoemOen aisland is, volgens het blad, dc vergemakkelijking van het handelsverkeer, dat door hel gevaar van con- liicalie voortTJurend bedreigd wordt. DE DIENSIFLlLHl WEI IN FRANKRIJK. Het „journal" geloott, dat afs uitvloeisel van de beraadslagingen vau den" oppersten oorlogs raad hel ontwerp op den dienstplicht waarscliyn- lijk liet beginsel van een eersten oefentijd van 18 maanden zal bevatten, welk beginsel zal wor den toegepast, wanneer de oinsfaudiglieden ver mindering van dc legerslerkte zullen toelaten. In aiwactiling daarvan zou jjien een diensttijd vau twee jaar invoeren. DE BOLSJEWISTISCHE SPION. Dc Russiscue „genehuziimigeman, die Maan dag te tiumpslead in Londen wcru gearresteerd ten huize vau uen oud-kulouel Maione, lid van net Lagcrnuis, werd gisteren voor uen politie- ïnagisliaat m Bow Mreet genraebt, beklaagd tan overtreden uer vreemdelingenwet, omdat hij zich niet bij de politie had aangemeld en gewei gerd had uer politie udichluigen omtrent ztju persoon le geven. De beklaagde, ongeveer 26 jaar oud, weigerde, dus iezen wij in oe „Daily News", inlichtingen le verstrekken. Dc ollicier van justitie uieende, uat men hier te eoen had met een gevauihjk mail, wiens verhlyi in Engeland ongewensclit w as. Uil op hem gevonden beseneiden bleek, dal nij was opgelrcuen als koerier tusschen leden uer rcvoiuu-oiniiurc partij in Engeland en de revotufioimaire leiders in Rusland en er bestond reden le vermoeden, dat hij een Scaudiuaviér w as of een Fin. MauHdagoeiilend had men hem in gezelschap van een vrouw, hekend als een vooraanstaand ud der Biilsch-couiinunislische partij, een fiuis ^„„ik 1-arui ia hoord-Londen, waar kolonel Malonc woont, zien verlaten. Detectives, die hem gevolgd hadden, hielden hein aan, en gevraagd iot welke nalionaiitoil hij behoorde, had hij ge antwoord Eugelschman te zijn, docli meer bij zonderheden gat hy niet en hij werd naar Scot- laud lard gebracht. Men bevond op hem een portefeuille bevai- leaoe een heurag aan geld en twee brieven, dc een gelcekend „Helen," en de ander gericht aan „Dear Comrade" cn geteekeud door „Comrade Ryan". Verder vond men drie gezegelde enve loppen, geadresseerd aan een uitgeversfirma te .Stockholm en drie enveloppen bevattende een aanduiding over opmetingen te velde, een oor- .Ogsdiensiuoek en een uitgave omtrent „803" machinegeweren en andere wapens. Hij was blijkbaar op weg naar Zweden eu voornemens naar 11 uil af te reizen. Een der enveloppen bevatte vier brieven, een .i^.„seerd door Sylvia Pankhnrst, die thans in arrest is, aan Lenin. Een ander droeg den naam Van Ziuovief, ecu hekend revoluUonuair te Moskou;do derde was ook geadresseerd aan Lenin en de vierde, in cijierschrift, die nog niet ontcijferd is, was geadresseerd aan het „Kleicc Bureau." Derde lulernationaie, le Moskou. Er was ook een memorandum van instructies omtrent het oefenon van het Roode Leger, cn meer van dien tiard. De aanklager las den brief door Sylvia Pankhurst geteekend en aan Lenin gericht voor; 4L 11. Dij had, wat den graaf was opgevallen, bij do woorden van dun laats ten spreker ieist moeite gehad zijn Lachen te ver bergen, en toen tot achter zijn ooren een sL0o£ eekre©an< waarbij hij de otogen neor- ldr^0en8rariI zich nu echter tot öicngene, die hem aansprak en wilde iuist £in vertrouwen uitspaken in de X!- ï6! l w-,van Parma- toen het gera- tel van een rijtuig werd gehoord, dat voor het hotel stilhield. De waard snelde naar de deur en kwam even later met een héér /binnen, die in zijn kleeding en manie Tan terstond iemand van hoogen stand verried. Hij was lang yan gestalte, van middelbaren leeftijd, had vurige, donkere pogen en was rijk gekleed. Met bijzondere gemakkelijkheid trad hij binnen, groette het gezelschap, dat mot veel eerbied zijn groet beantwoordde en nam toen plaats den stoei die he-tu door -den waard *'erd aangewezen, naast don graaf. Dia hoofdofficier der lijllgarde stond on middellijk op en stelde de heer©/] aan el kaar voor; „Graaf Vun S-Lauffen, uit Duitsehland; markies Biamclii, een der eerste ridders van het land, die hjer in de nabijheid der stad op een buiten woont". „Het is mij een waar genoegen, een Duitsch «delman to loeren kennen", zei da markies, hoewel ik uw naam niet vaak zat uitspreken, want u moet mij niet kwa lijk nemen, maar die Duitsche ktanken zijn voor onza Itaiiaansche tongen en co-ren een ware marteling. Welke taal, ik ook spreek, Duitsch leer ik nooit". Hoa onbeleefd het ook was, de graaf kon miet geen mogelijkheid dadelijk woor den vinden, om deza begroeting ie beant woorden. Waar had hij' dien man vroeger gezien? Hij kende die oogen, die gestalte, die manieren, bovenal die stem. En waai - cru glimlachte die waard nu w«er zoo eigenaardig en waarom zagen beiden, de markies en da waard, eikaar zoo veelbe-- teekenend aan „Uw naam is anders", zoo vervolgd© de markies, „in Parma r«eds in aller mond, want ik heb ongetwijfeld de eer, den man voor mij' te zien, die door een ongelukkig toeval op zijn reis hierheen moest senilis maken met de rampzalige schandvlek van dit schopne land, het roo- verweaen". Weer schrok de graaf van deze stem, maar hij antwoordde heel beleefd; „Ik ben zeer vereerd, dat ik kennis mag ma ken met een zoo aanzienlijk heer en ben in 't bijzonder dankbaar voor uw belang stelling. inderdaad ben ik degene, die de ze» nacht reeds met de movers, waar van ik tot nu toe alleen in boeken had gelezen, kennis maakte. Gelukkig is het nog al goed a-l'geioopen, ik heb voel piin- der betaald, dan ik had verwacht, dat van mij aou worde» gevraagd, wm sriiijn- lijk heb ik uat te danken aan het toeval dat de hoofdlieden afwezig waren". „Zoo?" vroeg het hoofd der politie met belangstelling, „waren die er niet?", „Eerst niet", zei de graaf, „later zijn zij nog gekomen." „En", vroeg dezelfde oude heer met nog meer belangstelling „hoo zagen zij' er uit?" „Da een was lang en mager, zoo onge veer van de gestalte als hier de markies' de ander was' klein en beweeglijk: iets dergelijks als.... a]s onza ijverige waard. Zij hadden beiden hun gelaat ten deelt» gemaskerd, maar ik zou ma zeer moeten vergissen, ais ik zp niet op het eerste gezicht herkende, wanneer ik hen weer mocht ontmoeten." Dit zeggende wendde hij zich plotseling tot den- waard en zag ham aan. Daze keerde zich onmiddellijk om, maar kon niet verbergen, dat hij tot in den hals rood werd. Da markies echter begon luidkeels te lachen en zei: „Kijk misschien ben ik er per slot van rekening nog wel een vermomde mover, in plaats van een Par maansch «delman, want samengaan kunnen deze beide waardigheden toch slecht. Maar, over ie to anders gesproken, u is zeker voor zaken hier, heer graiaf?" „In 't geheel niet", antwoordde deze „eigenlijk zaken drijf ik niet; bovendien is het reeds van mijn jeugd af een ideaal van mij geweest, Italië, het land der kunst en poëzie té zien en te bewonderen" „Eu, dan hoop ik mij het genoegen te verschaffen, iets bij te dragen tot uw kennismaking met ons land, mijn villa ligt nog geen half uur van de stad en be halve, dat zij omgeven is van «en zeer schoon park met prachtige na tuur tafe ree le», bevat zij ook een en ander, dat tot de beste voortbrengselen der Ilaiiaan- «cha kunst mag worden gerekend. Als u d/at eens» wilt komen zien, u i« welkom." „Heet graag zal ik van uw uitnoodi- ging binnenkort eens gebruik maken zei de graaf kalm en «enigszins aarzerend. „Binnenkort?" vro-eg de markies opeens, „ja dat is waar ook, daar had ik niet aan gedacht, het zou kunnen zijn, dat ik morgen of overmorgen voor onuele dagen van huis moest, en dat is nu geen bezwaar u kunt ook in mijn a-fwezigueid het park en de vilia wel bezien, maar ik zou toch graag het genoegen willen hebben u de eerste maal persoonlijk rond te leiden. Kunt u vanmiddag niet komen?" „Van middag?" „Ja; waarom niet vandaag, het is een schoone dag, het belooft ook een mooie avond te zijn, of kunt u niet?" „Ja", zei de graaf nadenkend, "daar is eigenlijk niets, dat mij belet." Nu, dat is dan afgesproken, dan wacht ik'u van middag tegen vier uur. .Wïi ik een rijtuig zenden, of .verkiest u te wan- deten?" Ja, natuurlijk wandel ik liever, in een rijtuig ziet men niets." „Dan zal ik dus het voorrecht Hebben u dit land yan zijn schoone zijde ie ■aten zien, dat doet mij genoegen." vervolgd^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1