""BINNENLAND Gemengd Nieuw GEMENGDE BU1TESL. BERICHTE?!, Binnenlandsch Nieuws. DE STAATSBEGR00TING OVER 1921. Bi© Financiën. Nederland en België. ÏWEEDE KAü£ft Korte Berichten. fdëze luidde: „Besla Kameraad, De toestand be weegt zich hier thans vlugger in revolutionnaircn geest, maar natuurlijk zijn we nog ver van het doel. De prijzen der levensbehoeften stijgen, doch in hel algemeen schijnt de levensstandaard in deze maand niet hooger gegaan. Werkloos- beid is thans ernstig en de werkloozen worden onrustig. Een van Lansbury's meetings werd door leden mijner partij onmogelijk gemaakt, omdat hij aanraadde tot vreedzame maatregelen, en de menigte hielp de jonge dokwerkers, zeelieden en anderen in mijn partij, die hun tegenwerkte. Werkloozen in verschillende steden gaan naar de fabrieken, gaan daar binnen, houden rede voeringen en zeggen dat ze die willen bezetten. Oud-strijders wapenen zich en oefenen zich. Maar overdrijf dit alles niet want het is nog niet van groote beteekenis. Werkloozen sloegen j.l. Maandag ruilen in en stalen juweelen, toen de Londensche burgemees ter hen naar Westminster leidde. De communis tische partijen alleen zijn nog niet sterk genoeg of brutaal genoeg om flink te handelen. Tc Coventry leidt een lid onzer partij, Emery, een campagne om een fabriek *te bemachtigen, die zal werken voor Sovjet-Rusland; die fabriek zal door de werklieden worden bekeerd. In de „Dreadnought" poogde ik een heftiger politiek te bepleiten en zou dat beden met mijn hoofd bestuur besproken hebben, doch ik werd j.l. Donderdag gearresteerd en heb onder borgstel ling van 2000 pd.st. beloofd niel in verbinding te staan met een der onzen, verantwoordelijk voor de uitgave van ons blad, zoolang ik niet berecht ben; daardoor kan ik alleen indirect op de hoogte blijven." De brief gewaagt dan verder van de handelin gen der communistische partij in Groot-Bvitlan- nië, met name in Schotland cn over de groote financieele moeilijkheden om het blad „Dread nought" op de been te kunnen houden. De schrijfster herinnert er Lenin verder aan, dat de Derde Internationale hulp beloofd heeft, die niet gekomen is. Zij voegt er bij dat de kameraden onder de Zuid-Wales mijnwerkers om 6000 extra „Dreadnought's" hadden ge vraagd; dat zij papier geleend bad van de „Herald," doch geen -papier meer had voor de volgende week. De bribf eindigt: het is niet aangenaam op die wijze naar de gevangenis te gaan, doch: we gaan vooruit. Met communislischen groet: Sylvia Pankhurst." In een postscriptum zegt zij: „Toch meen ik dat de feiten onbillijk zijn. Moet de strijd zóó moeilijk zijn voor sommigen, terwijl anderen slechts van de beweging voordeel trekken en weinig in ruil geven?" De detective, die den man gearresteerd bad, deelde nog mede, dat ook op hem bevonden waren achttien pond in geld en zes jjebonden memoranda, handelende over de oefening van het Roode Leger en proeven van een lang arti kel, getiteld: „The humbug of Parliament", door oud-kolonel Malone, parlementslid. De detective meende te kunnen aannemen, dat beklaagde een Fin was. Hij bad gevraagd dat men hem eenig geld zou terug geven, cn toen men daarvoor een quitantie had laten Rekenen, had hij die geleekend met den naam Anderson. De behandeling der zaak is toen verdaagd tot a.s. Dinsdag. EEN KOSTBARE PIJP. De „Times" meldt dat een merkwaardige mesrsehuimpijp ten geschenke is gegeven aan de rookkamer van 't Lagerhuis en daar juist ge plaatst is. Op den voorkant er van is gesneden liet koninklijk wapen, en aan den achterkant zijn eenige figuren afgebeeld. De voornaamste daaronder is koningin Victoria, gezeten op haar Voon. Aan tiaar zijde ziet men de figuren, voor stellende Frankrijk cn Duilschland, laatstge noemde houdende een ontbloot zwaard. Verder ziet men uitgebeeld een aantal bekende Engel- sche staatslieden, een er van schijnt Gladstone te zijn, blijkbaar de koningin toesprekende in «aam van Napoleon III, die in wanhopigen toe stand achter hem zit. De hertog van Argyll en John Bright zijn ook te herkennen. Op een zil veren plaatje wordt vermeld dat dit is de vre despijp 187071, aan de rookzaal van het La gerhuis ia Juli 1020 geschonken door Alan F. llooke. De waarde wordt geschat op 400 p.st. maar de herkomst der pijp is niet bekend. EEN FRANSCH ATTACHé TE 1IAM3URG MISHANDELD. Een ernstig incident, schrijft de „Matin", is le Hamburg voorgevallen. Paul Béchet, toege voegd aan het Fransche consulaat, is op straat zonder eenige aanleiding aangerand door een aantal personen, in wie hij oud-cfficieren her kende, kooplieden uit de stad. Béchet werd in het gezicht gewond. Deze aanslag ha 1 piaats, meldt het blad ver der, na een hatelijke propaganda sinds eenigen tijd le Hamburg gevoerd. De consul-generaal beeft terstond geprotesteerd bij den senaat, ter wijf de Fransche ambassadeur bij den minister van buitenlandsche zaken bestraffing, veront schuldigingen en een schadevergoeding heeft geëischt. Te Ziirich is op 67-jarigen leeftijd overle den groothertogin MarieAIexandrowna vanSak- aen-Coburg en Gotha, weduwe van den hertog van Edinburg, tweeden zoon van Koningin Vic toria. De groothertogin was de eenige dochter van Tsaar Alexander II van Rusland. Haar oudste dochter is de tegenwoordige koningin van Roemenië. In het Lagerhuis heeft Churchill een opgave gedaan van het aantal troepen, welke tsich thans in Mesopotamië, Noord-West Per- Tië, Conslantinopcl, Egypte en Palestina bevin- A;n. Van de 175.000 man, lie in deze gebieden verkzaam zijn, zijn er 62.500 Britsclie en 122.500 Indische troepen. In Noord-Perziö en Mesopolamië 3 taal 101.000 man, in Konsianti- nopel 19.000 man, in Egypte 26.000 man, en in Palestina 30.000 man. De maandelijksche kosten dezer troepen bedragen 4,230.000 p. st. d.w.z. 50 miliioen p. st. per jaar. „Central News" meldt uit Budapest aan dé Londensche bladen dat de gravin Lodislaus Szeehenyi, vroeger mejuffrouw Gladys Vander- bilt, die thans in Amerika toeft, een stoomschip heeft gecharterd om een groep Amerikaansche philanlropisten en hun Kerstmisgaven over le brengen naar de kinderen van Hongarije. Het stoomschip zal omstreeks 15 November Europa bereiken en reeds zijn 25.000 pakelten, vertegen woordigende een waarde van 700 miliioen Kro- 1 ncn ongeveer 700.000 p. st aan boord. Naar Havas-Reuter meldt, zijn volgens courantenberichten uit Triëst te Pola veertig bommen ontdekt in het soc. bureau. Ook elders werden ontploffingsstoffen gevonden. De auto riteiten hebben talrijke arrestaties gedaan. Volgens een bericht uit Warschau heeft Canada Poten een crediet van 1525 miliioen verleend, dat tot aanschaffing van spoorwegma- teriaal zal worden gebruikt MEER OM EEN KWESTIE VAN BELEEFDHEID. Het voorstel om het gezantschap bij den H. Stoel blijvend le maken, is niet naar den zin \an hel blad van Mr. Marchant, de „Vrijzinnige Democraat". Het blad drukt als zijn oordeel uit, dat men gezantschappen alleen bij regeeringen accredi teert en de H. Vader „heeft sinds 1870 geen we reldlijke macht" (wat historisch en juridisch on juist is). Maar dat is voor de vrijzinnig-democra ten niet de hoofdzaak. Hunne partij gaat uit van het standpunt, dal liet instituut der ge heime diplomatieke vertegenwoordiging gevaar lijk cn overbodig is. De „Vrijzinnig-Democraat" stelt zich nu de vraag: Eischt dus de cousequenlie, dat we ad- viseeren om tegen den begrooiingspost le stem men? Het antwoord luidt: „Geenszins. Slechts als we tegelijk het geheelc instituut der diplomatieke vertegenwoordiging konden opzij zeilen of het zouden kunnen wij zigen in democraiischen geest, zouden we een eind willen maken aan onze vertegenwoordi ging bij den IT. Stoet. - Zoover zijn we echter uog niet. Het diploma tiek gevaar is nog niet le omzeilen. Bovendien heeft thans, nu men niet aan een nieuwen oorlog kan denken en het gevaar al thans lijdelijk dus zeer gering is, de diplomatie ke vertegenwoordiging slechts het karakter van een beleefdheid j:gens de Regeering, waarheen men den gezant zendt En nu vragen wij: waar eenmaal de Neder- landsclie Regeering den Paus deze beleefdheid heeft bewezen, mag zij daar zoo oabcleefd zijn, den vertegenwoordiger terug te roepen? Wij meenen van niet. Zonder dat wij ons de opwinding van de Ka tholieke pers kunnen begrijpen, nu sommige or ganen van Links op zakelijke gronden de instel ling van een blijvend gezantschap bestrijden, zon der eenige enthousiasme voor het gezantschap bij den Paus, adviseeren wij derhalve den be grooiingspost goed te keuren." Vrij vast slaat hel dus dat de Vrijzinnig-Demo craten hi de Tweede Kamer hun stem vóór den bewustcn begrooiingspost zullen uitbrengen. Intussclieu maakt het lijfblad van den lieer Marchant er zich wel wat gemakkelijk van af, door de zaak lot een kwestie van eenvoudige be leefdheid te Iterleiden. Zijn redactie moest even goed als wij welen, dat het Vatieaan een belang rijk middelpunt uitmaakt, zoowel van diploma tiek verkeer als van internationale informatiën. En als de Katholieke pers voor de voortduring van don post in de bres springt, dan. is het op zakelijke gronden. SOCIALISTISCHE LEUGENS. Welk licht er zooal door de socialistische re clame over het z.g. „donkere Zuiden" wordt uit gegoten, vertelt ons Pater Quirinus O. F. M., in de „Volkskrant". Dc lezer oordeelt". Uit oen in 't Zuiden verschijnend socialistisch blaadje (we kunnen naam cn datum noemen) knippen wij terloops de volgende leugens: 1c. In Duilschland, in Italië, Frankrijk, Bel gië mag elk katholiek socialist zijn. 2. Hier in Nederland is de geestelijkheid een trouwe steun der kapitalistische klasse. 3. De priesters preeken een kapitalistische wereldbeschouwing. Eerst in de nieuwe wereld orde door het socialisme gevestigd, zal gepredikt worden het christelijk geloof. 4. Als sociaal-democralen willen wij met onze Belgische kameraden het militairisme te iljf en eischen wij de ontwapening. 5. Met het doordringen der socialistische ge dachten zal dc ontheiliging der kerk ophouden. 6. Neg nooit is nit een pa-rtijbesluit iets ten nadeele van den godsdienst aangevoerd. 7. De beperking van het vrije woord en van dc vrije pers zijn evcn-zoovelc belemmeringen, die beletten do komst eener wereld, waarin voor het eerst de mensch zich, van de smetten der geldzucht en slaafschheid vrij, als het hoogste wezen van de schepping zal kunnen uilleven. Ter wille daarvan eischen wij vrije uiting van gedach te als het middel om het goede le doen. 8. Be sociaal-demoeralen moesten wel legen de duurtewet stemmen, omdat daardoor goede looncn der arbeiders zouden kunnen gedrukt worden en 't arbeidersloon zou worden opgeof ferd aan den kapitalistische!! winsthonger. De katholieke partij is dus de schuld dat het ont- werp-woekerwet niet werd aangenomen." Al die leugens kunnen als zoodanig gekend worden door katholieken die een katholiek dag- blad geregeld lezen. Iedereen weet, dat de Belgische socialistische minislers voor kolossale verheoging van muni tie- en legeruilgaven stemden; dat 't eerste par- lijbesluit der Duitsclie socialisten door Hoffman bekend gemaakt, om zijn dreigende vernietiging van alle godsdienstige opvoeding met veront waardiging door heel christelijk Duilschland werd ontvangen, zoodat ze met die eerste daad van menschlievendheid maar gauw moesten In pakken. Iedereen weet, dat de socalistische prediking inplaats van een menschwaardig bestaan in wer kelijkheid te geven, het volk, dat onder z'n lei ding is opgevoed, gemaakt heeft tot 'n zuiver materialistisch volk en dat de socialisten en hun nakomelingen, de bolsjewieken, de spartacisten enz., zelf de grootste tirannen zijn en elke vrije meening, die niet in hun kraam te pas komt, eenvoudig beletten zicht te uiten. Bekend is ook, dat in „Het Volk" zelf de hou ding der socialistische kamerleden inzake dc duurlewct werd afgekeurd en dat zonder de toor.conlracten er in te laten dc duurtewet een voudig een wassen neus zou zijn geweest. KWAADWILLIGE PROPAGANDA. In de Brussclsche „Soir" van j.l. Maandag komt een aan „De Telegraaf" ontleende carica- tuur-leekening voor, geïnspireerd op de onjuiste en misleidende mededeelingen, door „Het Volk" aan een verhaal van D.van Mollke ontleend over de komst van den Duitschen keizer hier te lande, en uit welk dwaas verhaal liet socialistische blad politieke munt tegen het kabiuet-Ruys tracht te slaan. De heer Troelslra merkt de „Tijd" op die de onware berichten Wel voor zijn kwaad willige propaganda uitspeelt in „Het Volk", durft hem als Kamerlid niet gebruiken voor een interpellatie, welke hem belachelijk zou maken en een nieuw blanwtje doen beloopen. Maar inmiddels benutten buitenlandsche, aan Nederland vijandige bladen de onware legende van „Volk" en „Telegraaf* om tegen ons land stemming te maken! (V ervolg.) Boor vele leden werd critiek geoefend op liet beleid van den minister van Financiën. Naar hunne moening is thjans voldoende gebleken dat deze bewindsman voor de tt.aak. die hij in buitengewoon moeilijke omstandigheden op zich hoeft genomen, niet berekend is. Het is slechts aan de voortdurende stijging van de op brengst der middelen te danken, dat de dienst tot dusverre Biet is vastgeloopen. an dio algemeene leiding over 's lands financiën bemerkten deze leden mets; slechts bij de salarieering der ambtena ren schijnt de politiek der regeering den invloed van dit departement te onder vinden; die politiek is onvast en weife lend en steeds uit op bekaib beien, waar door ontstemming wordt veroorzaakt, die ten slotte toch weer tot toegeven dwingt. Nog steeds wordt om gaten te stoppen, gewerkt met fondsen, die niet alleen bui ten alle controle van de Staten-Gfeneraal, doch ook buiten die van den minister van Financiën vallen. Van krachtige maatre gelen tot bezuiniging op de verschillen de diensten' is geen spoor te ontdekken» ofschoon de stijging Vna hp-t budget, vol gens sommige leden, onrust bar eend is. De vraag rijst dan ook, of wij niet boven onze kracht gaan leven. Voor de buiten gewone uitgaven zal wederom geleend moeten' worden, wellicht tegen ©en rente v a;i| 7 pCt., nu van een gedwongen leening geen sprake moer kan zijn. JJe stijging der uitgaven is nog niet tot staan geko men en het is de vraag of de stijging der middelen zal aanhouden. Bit moot werden betwijfeld. Versterking der mid delen tot dekking van een eventueel te kort moet reeds thans onder de oogon werden gezien. Hetgeen de minister van Financiën tot dusverre te dien einde lieeft voorgesteld, geeft echter, naar de meening der hier aan Li t woord zijnde leden, weinig vertrouwen. Men vroeg waarom een belasting van conjunctuurwinst, welké volgens de Indi sche belastingplannen eer wei mogelijk* is, voor ons land niet wordt voorgesteld en wat de bedoeling van den Minister is. Eena weeldebelasting zou van vele zijden met instemming worden begroet, doch j.an dient een dergelijke belasting ook inderdaad de weelde te treffen, hetgeen met het bestaande voor-ontwerp voor zoo verre bekend is, geenszins bet geval is. Opnieuw werden bezwaren ingebracht te gen de tabaksbelasting, die de industrie zaL drukken en veel administratioveii rompslomp zal medebrengen. Nog vestigde men er de aandacht op, dat de geschiedenis van het wetsontwerp tot herziening van het gemeentelijk belas tinggebied meer dan eenig ander ontwerp blijk geeft van de ungeetauige politiek van dezen Minister. Ook were opgemerkt dat de stand, der kas in de nota betreffende den toestand van 's lands financiën niet geheel juist is weergegeven. De leden, die. het Kabmt verdedigen, wilden niet verklaren, dut zij geen ver trouwen in dit beleid liadden, maar hoop ten tech in de toekomst daarin eenigê meerdere vastheid te mogen constateenen. Verscheidene hdnner verklaarden met de bovenstaande critiek in to stemmen voer zooverre betreft 't wetsontwerp op de ge meente financiën. Diat de minister niet" van een heffing ineens op de vermogens wil weten, werd door deze leden en cok door and-eren met instemming begroet. Ten aanzien van de grondbelasting Werd opgemerkt dat de verhooging als een on gelijke kapitaalheffing zal werken. Ten aanzien van de tabaksbelasting werd de zerzijds opgemerkt, dat deze in alle lan den wordt geheven en in de eerste plaats in aanmerking komt om eventueele te korten te dekken. Uit die desbetreffende zinsnede in de Troonrede maakt men op, dat de regeering de verhouding met België niet als van hartelijkea aard beschouwde. Met de door de regeering tegenover België gevoerde politiek kon men zich zeer goed vereeni gen, doch men zou gaarne daaromtrent iets naders vernemen. In het bijzonder wenschtc men te we ten, wat de inhoud is van hiet niet afge sloten tractaat met België. Dat de regee ring niet treedt in een militair verbond met Frankrijk en België werd algemeen instemmend begroet; men. had ech'ter ineis eenige verwondering kennis genomen van de uitlatingen van den heer Patijn, te Brussel, dat „de atmosfeer" voor zulk een verbond er „nog niet" is. Gaarne ont ving men van de regeering de peroinente Verklaring, dat zij in een dergelijk ver bond niet zal treden. Naar de meening van sommige leden kan aan de Nederl. regeering niet het verwijt worden gemaakt, dat zij met den Volkenbond geen rekening houdt. De Ne derl aridscho diplomatie heeft in de be sprekingen niet België van den Volken bond een nuttig cn juist gebruik gemaakt. Onze weermacht. Brommig© leden konden het niet goed keuren, dat de regeering bedacht Is op sterking der weermacht, zij het ook met Vermindering van den persoonlij ken en militairen druk. Zij waren van meening dat ons land zich kan be (talen tot iiietJ instandhouden van een politieleger. Vele andere leden deelden deze gevoelens niet. Verscheidene konden zich, niet vereenigen met de samensmelting van de departe menten van oorlog en marine. Om Weide departementen, die gedesorga niseerd zijn, tof één goed geheel te vor men, is een zeer zware taak. Men betwij- feLde of de tegenwoordige minister daar voor berekend: is. Men vroeg, of de minis ter nog chef-van-den-staf is. Sommige le den vroegen of de regeering zich vooraf van de plannen van den nieuwen minister Vergewist heeft, dan wel of zij 'k,et militair beleid aan hem zal overlaten. Zij vestig de ner de aandacht op, dat de toesta ui 1 van leger en vloot te wenschen overlaat. De geest onder hot personeel is slempt. Het is daarom gewenscht de rechtsposi tie van de militairen spoedig te regelen* Ook wordt door het departement niet Vol doende zuinigheid betrachI. Zoo meende men te Weten, dat een gebouw zal worden gesticht voor f 10 miliioen om voorraden laken, ter waande van f 15 miliioen op te brengen. Voorts zou man gaarne verne men hoe hef staat met de plannen voor d|e verdediging van Injdië. Andere leden meenden er tegen te moeten opkomen, dat de geest onder het personeel slechlt genoemd wordt. De Duitsche ex-keizcr. Eenige leden merkten öp, dat in de door de regeering uitgegeven Oranjeboeken geen melding is gemaakt van de wijze Svaarop, en de omstan digheden, waaronder de voormalige Duitsche keizer in November 1918 bij Eysden ons land is binnengekomen. Ofschoon de regeering zich hier over heeft uitgelaten op een wijze, die volkomen geruststellend was, meenden deze leden desniette min de aandacht te moeten vestigen op een brochure van den lsten luitenant graaf Detlef von Moltke, waarin de indruk wordt gewekt, dal de komst van den keizer in overleg met de re geering is geschied. De financieele nood der gemeenten. Sommige leden betreurden het, dal de Regee ring niet voldoende maatregelen neemt tegen den financieelen nood der gemeenten. Verruiming van het gemeentelijk belastinggebied is daartoe niet voldoende. Naar hunne meening moeten be langrijke gemeenteuitgaven door het Rijk worden overgenomen. Voorts merkten deze leden op, dat, terwijl de Regeering eenerzijds niets doet om de gemeenten te helpen, de gemeenten anderzijds door de Regeering aan strenge banden worden gelegd; zoo zijn zij zelfs niet vrij in het bepalen van den aftrek voor levensonderhoud bij de toe passing der belastingverordeningen. Andere leden, die ook van oordeel waren, dat de gemeenten geholpen moeten worden, waren desniettemin van meening, dat aan de gemeentebesturen niet te veel vrijheid kan worden gelaten; sommige gemeentebesturen immers, hebben door 'n al te royale financieele politiek getoond, dat zij een zekere controle niet kunnen ontberen. Sommige leden bespraken den onwil der ban kiers, om aan gemeenten geld te leenen. Zij wenschten, dat daartegen maatregelen worden genomen en dat b.v. het Rijk door gedwongen leeningen de gemeenten zal helpen. Andere leden kwamen daartegen op. Dergelijke maatregelen zouden niet genomen mogen wor den, zonder dat het Rijk meer zeggenschap zou krijgen over de gemeentelijke geldmiddelen. Daarenboven betoogden zij, dat de gemeenten nog zeer goed leentngen kannen plaatsen, mits zij slechts een hoogere rente betalen. Zij vestig den er de aandacht op, dat de laatste 7 pCt. gemeenteieeningen aanzienlijk werden oveftee- kend. Beleid ten opzichte der ambtenaren. Verscheidene leden bespraken het beleid der regeering, têti opzichle van de ambtenaren. Som mige leden waren van meening, dat meer cén tralisatie itl de voorbereiding van salarisherzie ningen wenschelijk is, omdat afzonderlijke voor bereidingen ten behoeve van groepen tot salaris- opdrijvingen leiden. Andere leden Waren van meening, dat te lang met voldoende verhooging- gen wordt gewacht. Over de wijze waarop hel georganiseerd overleg plaats heeft, werd door deze leden niet onverdeeld gunstig geoordeeld. Men Vroeg, welke waarborgen dé tégêering denkt te nemen om liet georg. overleg zóó in te richten, dal zy in normale gevallen de resul taten daarvan kan aanvaarden. Andere lëdén bestreden deze Opvalling van het georg. overleg krachlig, betoogende, dat het zwaartepunt van het Staatsbestuur bij de regeering moet blijven, welke slechts die voorstellen mag indienen, waartoe zij zelfstandig besloten heeft en waar voor zij zelf de volle verantwoordelijkheid draagt. Wordt geen overeenstemming bereikt, dan zijn de ambtenaren vrij een anderen werk kring te kiezen. De rechten der vrouw. Sommige leden zouden gaarne zien, dat de re geering, die de invoering van het vrouwenkies recht ondersteund had, de rechten der vrouwen meer behartigde. Het Burgerlijk Wetboek zou belangrijk gewijzigd moeten worden, om de rech ten der gehuwde vrouw tegenover den man te Versterken. Voorts is de toelage, aan gescheiden vrouwen voor den oorlog toegekend, te gering geworden. Verhooging daarvan behoort mogelij te worden gemaakt, nu -de verdiensten van man nen in de meeste gevallen zijn gestegen. Regeling Van de moederschapszorg, ook in verband met de conferentie te Washington, werd door de hier aan het woord zijnde leden bepleit Ook werd gewezen op de benoeming van vrouwen tol verschillend» openbare betrekkingen. Men vroeg, of de regeering genegen is, de Gemeente wet In dien zin te Wijzigen, dat vrouwen be noembaar zijn tot burgemeester. Dr. A. KUYPER, Wanneer geen wijziging van den toe stand van Dr. Kuyper intreedt zal —- meldt „De Stand." alleen Dinsdags en Zaterdags bericht worden gegeven. VERSDAG GEONDWETHERZENIING Naar gemeld wordt is Woensdagavond het verslag der staatscommissie betref fende de grondwetsherziening vastge steld en zou het Deden aan de Koningin worden aangeboden. DE ARBEIDSWET Door den Algemeenen Ne tl e rl andsc lie Bond van Handels- cn Kantoorbedienden1 is bij den minister van Arbeid bezwaar gemaakt dat de bepalingen op dc arbeid,si- wet betreffende kantoren, winkels en de' handelsreizigers nog niet zijn ingevoerd, noch zelfs vastgesteld. Zij verzoekt dca Minister daarmede spoed to maken. Tevens deed deze boni aan den minis ter het verzoek alsnog iemand van Ret' bondsbestuur aan to wijzen in do com missies Vaa. den Hcogon Raad vcor da kantoren en winkets, subsiRtL' liet bonds'-, bestuur te doen liooren over een even-: tueel concept. VERDEDIG1NGSB E LAS LENGEN, Bij het afdeelingsonclerzoek dei' Tweede Kamer van. het wetsontwerp tct vaststel ling der begroeting van inkomsten en uit gaven van het Leeuingsfonds 1914 voor liet dienstjaar 1921, werd gevraagd of de drio verdedigingsbeiaslfngcn, nu deze vrijwel permanent zijn geworden, ter ver eeen voudiging niet samengesmolten kun nen werden met de Vermogensbelasting Oil de Inkomstenbelasting. OP BB.ENGST IN VA LIDITEITSZEG ELS; De opbrengst van den verkoop der in- validiteitszegels ia de maand September 1920 lieeft bedragen bij de Raden van Arbeid f 1.283.084.80, bij de kantoren der Posterijen f 1.590.938 40, totgal-generaal f 2.874.021. (Vergadering van 28 Oct.) Gemeentelijk bcia&i.mjpgebietL De Kamer gaat voort met de behande ling van idle wetsontwerpen betreffende de verruiming van het gemeentelijk be lastinggebied. Minister DE VRIES betoogt, dat de te genwoordige vorm vaa de ontwerpen een gevolg is van het overleg met de commis sie van Voorbereiüiug. Er is een regeling gereed voor het verieenen van vcoriielret- ten door het rijk op de gemeentelijke in komstenbelasting van het volgend jaar. De uitbreiding van liet belastinggebied) zal aan vele gemeenten belangrijke voor- creelen kiüineu brengon. De regeering zal voorlyaan met de gcldver- schaffing aan de gemeenten uit het invaliditeits- fónds en de rijkspostspaarbank, hpr. is gevoelig getroffen door de critiek op zijn beleid geoe fend. Gaf hij gehoor aan het gevoel, gewekt door de erttiek van zijn politieke tegenstanders, dan zou hg heengaan. Het het oog op 'i landsbelang zat hij evenwel overleggen met zijn ambtgcnoO- tcn en politieke vrienden, of zijn heengaan wel licht ook andere politieke gevolgen zou hebben MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK ont wikkelt theoretische bezwaren tegen verhooging der rijksBitkeering aan de gemeenten. Vooralsnog wenscht de regeering zulks te be palen tot de in de troonrede aangekondigde noodrcgeling. Dé behandeling der motie v. d. TEMPEL be treffende de financieele terhouding, wordt uit gesteld tot de behandeling dier noodrcgeling. Het amcndeüient-VAN BERESTEYN om ver goeding aan gemeenten, waarin hoofdverblijf is gevestigd van arbeiders door gemeenten, waarin arbeiders werkzaam zijn niet te beperken tot de loongrens Van 25Ö0, wordt ingetrokken, na dat de minister het bedrag tail 250Ó, heeft veranderd in een nader bij algemeen maatre gel van hel bestuur te bepalen bedrag. Het afflendement-DE VVIJKERSLOOTlI om voor die vergoeding niet een minimum van 10 arbeiders te Vorderen, wordt verworpen toet 33 tegen 26 stemmen. Het atoendement-J. TER LAAN lot invoering van een eigen gemeentelijke grondbelasting word' door den minister ontraden. DOOR EEN HOND GEKNIPT. Zondagnacht deed zekere W. te VeniO) bij Ie politie aangifte, dat aan de grens zijn fiets ge stolen was. De politieagent Aerts ging er heen niet zijn hond, die direct spoor kreeg en zijn geleiders in een dieiil kreupelboschje bij de grens bracht, waar hy begon te graven. En werkelijk kwam .van onder takken, blaren en zand de vermiste fiets le voorschijn. De hond werd weer op zoek gezet, liep toen regelrecht naar een „Bude" (zooals de houten grens win kels genoemd worden) passeerde alle personen die daar verbleven, cn viel zekere li. uit Megen aan, die in een boek lag te slapen, lf. ontkende nóg, doch erzijn getuigen dié hem met liet rij wiel geziett hebben. Hij zal ter beschikking der justitie te Roer mond worden gesteld. INBRAAK TE APELDOORN. In het huis aan den Amersfoortschen weg te Apeldoorn, .dat des zomers bewoond wordt door dr. J. M. C. Moulon, te 'sGravenhagc, is in den nacht van Maandag op Dinsdag inbraak gepleegd. De dieven hebben zich door het in slaan van een ruit toegang verschaft èit het ge- heele huis doorzocht. Daar de villa thans niet bewoond wordt, hebben zij dit onderzoek op hun gemak gedaan blijkens het foil, dat zij zich aan een behoorlijke hoeveelheid spiritualiën, welke zij vonden te goed hebben gedaan. De dieven hebben alleen een kistje met zil veren éti Christof fel-voor werpen medegenomen. De Apcidoornschc rechershe heeft bij een in val ineen perceel aan de Alexandrinelaan thans een drietal verdachten gearresteerd, nl.: den 27- jarigen II. A B., den 19-jarigen E. v. K. en den 22-jarigen H. O. H. D., allen te Apeldoorn. Bij de huiszoeking werd het kistje met de vermiste zilveren Voorwerpen gevonden. De gearresteer den blijven, niettegenstaande dit ontkennen. Een Viertal weken geleden is in dezelfdt villa óók ingebroken, toen zijn eenige dekenr ontvreemd. f - Maandagavond is ingebroken in de juwe- HerSstak van den héér Róndt, in de Passage 1* 's Gravenhage. De inbrekers hebben zich doo* uitsnijding van een ruit, die uitzag op het Bui tenhof, toegang verschaft tot den winkel en rf» hebben alle gouden voorwerpen en steènen ten Waarde meegenomen. De eigenaar was niet thuis, en de doëhter des baizes Was Hen minu ten over tienen nog even met den hond uitge gaan. Toen het dienstmeisje elf anr thuis kwgffil vond zy den gehe«len wink.él ayerhoog,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2