ntkilt DE, BIjAD p IS! kkerij, 11. PLAS, ERS kers, I DE ERFENIS. ro lachines Wanmolens, Bascul®^» Disk, N o 261^ Maandag 8 November 1920 13e Jaargang v> <s> CO C P O CD D ÜILmaasi*. ipeniag Likmaar. Artikelen irii. pl^S. laaflmolsns, R.R, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS Verschijnt d a gg e S ij k s» Bureau: HOF 6, ALKMAAR- Telefoon: jgKgg^«- ADVERTENTIEPRIJS: Wat de staking van 8 Juni j.l. ons leert. De nieuwe formule. Wat de Pers zegt BUITENLANI) bHI Ill.l.hTON. beidstijd bijna niet idt U dan tot onder- ede kwaliteit tegen ZAAK zijn wij instaat bieden. logemaker-Goudsmid. PER KWARTAALi f2.—, FRANCO PER POST I 2A0 MET QEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25 j RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINQ f 0.60 I- Aan aüe abonné's wordt op aanvraag gratis een polia verstrekt, welke hen verzekert tegen ongovallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—f 69 f 35.—, f 15.—. De „berechting" der Amsterdamsche gemeen tewerklieden, die als protest tegen de anti-revo- luliewet, gestaakt «hebben, wijst nietalleen op een gezindheid van de Socialistische en Commu nistische leiders der Vakvereenigingen, die naar verdienste door sommige directeuren der ge meentebedrijven aan de kaak der openbaarheid gesteld is, zij is ook leerzaam in meer dan één opzicht, omdat zij te aanschouwen gaf een schromelijke dooreenhaspeling der begrippen van Overheid en Onderdanen. Die dooreenhaspeling en daardoor ontstane Verwarring van fundamenteele, noodzakelijke begrippen, zijn uitvloeisels van den modernen tijdgeest, van den opstandigen geest tegen het wettig gezag, van den geest die stelselmatig, ja ren lang, door het Socialisme bij de arbeiders gezaaid, gekweekt en tot wasdom is gebracht. Met is deze volgroeide geestes- en gemoedsge steldheid bij hun volgelingen, welke de Socia listische en Communistische kopsiukken als stormram gebruiken, om de juiste begrippen der verhouding russchen Overheid en Onderdanen, de pijlers waarop een ordelijke staat moet rus ten, omver te beuken. Wanneer eenmaal deze pijlers in brokstukken len gronde geworpen liggen, dan kan met hoop op den gewenschten uitslag een aanvang worden gemaakt, met den opbouw van het rijk van den vevolutionnairen chaos. Deze gedachtengang is duidelijk te onderken nen in het revolutiomiair socialistisch geschrijf van de „Tribune" en blaadjes van soortgelijk allooi. 't Is dan ook voor elk, die nadenkt, duidelijk, dat hoven aangeduide begrippen, als onomstoo lelijke waarheden in de volksziel overeind die non te staan, wil de Staat zijn taak, liet geeste lijk en stoffelijk welzijn van het geheele vol!;: dus niet van één klasse, zooveel mogelijk te ver zekeren, naar behooren kunnen volbrengen. Van het boven omschreven, gewetenlooze drij ven van een betrekkelijk gering getal volksmis leiders, plukt in onze dagen de Gemeenschap de wrange vruchten. Voor iedereen zichtbaar wordt dit gedemon streerd door hetgeen zich bij de „berechting rgernis wekkende vertooning verdient genoemd te worden? Inderdaad, het ergerniswekkende dezer ver- looning blijkt zóó middagheldcr, dat zelfs het anders zoo kleurlooze en onaandoenlijke „Nws. van den Dag" er de fiolen van haar rechtma- tigen toorn over uitgiet. Na de aandacht gevestigd te hebben, op hel onbeschaamde karakter der vraag van den heer Van Hinte, den verdediger der socialisti sche ex-stakers: hoe komt het, dat sommige di recteuren wel, en anderen niet de stakers voor straf hebben voorgedragen? schrijft het Amster damsche orgaan; „Deze onbeschaamdheid werd nog versterkt door bijvoegingen omtrent de politieke gezind heid dezer directeuren. Daaruit bleek het doel van do vraag: de stakers en hun verdedigers wilden van de berechting een politiek debat ma ken." En verder: „De staking van 8 Juni was een massale de monstratieve staking met een politieken onder grond. Als zoodanig behoort zij voor het scheidsgerecht niet thuis. Het doel van het scheidsgerecht is, den gemeentewerkman indi vidueel zijn recht te waarborgen. Bij een massale staking is het individueele recht buiten spel en bij een demonstratieve po litieke staking worden argumenten ter beoor deeling voorgelegd, die ten nauwste verband houden met het bestuursbeleid. Het gaat niet aan, dat elke directeur naar eigen inzicht zelf standig al dan niet de stakers bij zijn dienst voor bestraffing voordraagt. Indien een sta kingsactie uitbreekt onder personeel van alle ge meentediensten, dan behoort daartegenover ovci de geheele linie op gelijke wijze te worden op- gelreden. Dat kan slechts geschieden, indien hel college van B. en W. beslist, wat met de sta kers moet geschieden. Eu wanneer de slaking daarbij een politieken grond heeft, dan is er des to meer reden om de politieke inzichten van de directeuren buiten het geding te houden." I Dat lijkt ons juist gezien. I-loe logetiov„. eca politieke slatting moet wór den opgetreden, behoort naar recht en wet niel lier gemeentewerklieden in de Hoofdstad hee"» !,e wo'de° beslist door hel hoofd van een dienst- 'ie slechts een beperkte verantwoordelijkheid heeft, maar het moet worden uitgemaakt, het zij door de justitie, hetzij langs administratieve» weg door de verantwoordelijke overheid. Hel heiemmeren van alle gemeentelijke bedrijven ei, diensten te gelijker tijd door het personeel is een gebeurtenis, die het gemeentebestuur direct raakt. B. en W. zijn verantwoordelijk voor den goeden gang van alle gemeente-bedrijven en -diensten te zamen. Zoo dra deze verstoord wordl zijn alleen zij gerechtigd en verplicht tot ingrij pen. De maatregelen, waartoe zij in zulk een geval meenen te moeten besluiten, zijn uilvloei- sels van hun bestuursbeleid en als zoodanig al leen aan de controle van den gemeenteraad on derworpen. Het scheidsgerecht heeft daarmede niets uit te staan. Het lijkt een ernstige leemte in liet werklie- dcnreglement van Amsterdam, dat massale sta kingen niet nadrukkelijk zijn gehouden builen de bemoeienis van het scheidsgerecht. De be handeling van de zaak der stakers van 8 Juni heeft duidelijk doen zien wtelke ongewenschle ge volgen, zoowel voor de positie der directeuren als voor een behoorlijke afdoening van de zaak deze leemte kan hebben. afgespeeld. Daar toch konden allen, die, en met reden, vasthouden aan het scherp omlijnd grondbegrip fan Overheid en Onderdaan, zien, hoe, ten ge valle en in 't belang van plichtvergeten stakers, door het ten deele socialistisch gemeentebestuur, alle mogelijke voorzorgen waren genomen, om deze heeren in de gelegenheid te stellen zich van hun strafwaardige handeling schoon te was- schen, in casu, om vrij uit te gaan. De beklaagden hadden volle vrijheid van spre ken en onbeperkte vrijheid om zich hun eigen verdedigers te kiezen. Daarentegen was hun Overheid, waren de di recteuren zonder verweer overgeleverd aan alles wat de heeren ex-stakers hun naar het hoofd geliefden te werpen. De werklieden, die op 8 Juni hun werk in den steek lieten, konden recht op hooger beroep laten gelden; de directeuren misten dit beroep ten eencnmalc. Wel stelden B. en W. een poging in 't werk om tegenover zooveel ongelijkheid van rechten, de directeuren te beschermen, door hen alleen te doen hooren in besloten zitting en buiten te genwoordigheid van hun ondergeschikten, maar hef scheidsgerecht riep ook hen op voor de openbare zitting. En toen zaten ze daar om te «anbooren, wat hun personeel, dal op 8 Jon» zich aan plichtsverzaking had schuldig gemaakt, wei van hen zou durven zeggen en om te ant woorden op de vragen, die de gewezen heeren stakers hun wel zouden gelieven te stellen. Wij vragen in gemoede, of dit, in een op orde, wet en recht gegrondveste maatschappij, geen dels op, dat het geweldige noodlot van een al- gemeene mijnwerkersstaking, met als gevolg werkloosheid voor miltioenen arbeiders ook in de andere groote bedrijven, niet over Engeland komen zal. De leiders der mijnwerkersorganisa ties hebben geadviseerd weer aan 't werk te gaan en op verschillende plaatsen is de arbeid ook weer hervat. Alle kans bestaat dan ook, dat de regeerings- voorstellen toch zullen worden aanvaard en dat Lloyd George inderdaad het tooverwoord heeft gesproken om deze en volgende crises Le be zweren, n.m. alleen meer loon voor meerdere productie. Het bemiddelingsvoorstel immers komt hier- op neer, dat de mijnwerkers wel hun gevraag de loonsverhooging zullen krijgen, maar op de volgende voorwaarden: De loonsverhooging zal gedurende de maanden November en Decem ber worden uitgekeerd. Indien blijkt, dat de productie in November en December gedurende den proeftijd geschiedt volgens een jaarlijksch cijfer van 246 millioen ton, wordt de verhooging van het loon met 2 sh. in Januari bestendigd. Maar indien die pro ductie gelijk staat met een jaarlijksche op brengst van 242 millioen Ion, zou de verhoo ging in Januari dalen tot 1J4 sh. Daarna zou elke vermindering of vermeerdering met 4 millioen ton een verlaging of verhooging van het loon met 6 stuiver per schoft tengevolge hebben. Voor elke 4 millioen ton cxlra krijgen de mijnwerkers na Januari 6 stuivers extra. Er is geen"maximum vastgesteld. Wat deze regeling beteekeni? Dat de werklie den direct belang krijgen bij verhooging der productie. De loonscliommelingen zullen van hun eigen praestalies afhangen en automatisch werken. Er komt als het ware een onderling controlesysteem van den eenen arbeider op den andere; immers traagheid van enkelen betee- kent verlies voor allen. Hiertoe moest de economische crisis der laat ste jaren wel voeren. Want de meest sociaal- voelende mensch kan ten slote zijn versland het zwijgen niet opleggen, wanneer dit hem zegt: nu een algemeene schaarschte aan grondstof fen en levensbehoeften gepaard ging met een sterk waarneembare arbcidsmoeheid en wette lijke verkorting van arbeidsdag, terwijl loonsverhooging en prijsstijging met elkander krijgertje bleven spelen, de maatschappelijke ruïne nabij was, In Duilschland en elders begon men dan ook al weer heel spoedig met het eens zoo gehate stukwerk in te voeren en kreeg dit systeem zelfs verdediging van soeiaal-lemocralen. In Engeland zal nu een geweldige kracht proef worden geleverd óp groote schaal, om een oplossing voor de loon- en productie cri sis te vinden; een proefneming, die ons aller belangstelling overwaard is. Moge het prac- tische Engeland ook hier den weg hebben ge vonden, om tot meer evenwicht in het zwaar geschokte bedrijfsleven te komen! Ofschoon in Engeland onder de mijnwerkers geen meerderheid zich voor de aanvaarding van het regecringsvoorstel heeft uitgesproken, is nog veel minder het vereischte stemmenaantal van twee derde bereikt, noodig om de staking voort te zetten. Alle teekenen wijzen er inmid- lijke en geregelde betrekkingen te staan. Ja, als men nagaat, dai de maatschap pelijke vraagstukken minstens evenzeer als de staatkundige aandacht zullen vor deren en de li. iSiocl daarbij reeds dertig jaar geleden leiding wist te geven. „Het is geen katholiek, maar een alge meen, een nationaal belang, d,at om een vaste vertegenwoordiging bij het Va-ti- caa-n vraagt", schrijft de „Volkskrant"' „Wanneer, zooals uit het voorloopig verslag der (Tweede Kamer blijkt, pro- testautsche leden in lil t instellen van een blijvend gezantschap bij don Paus een erkenning van diens geestelijke sou- vereiniteit en een krenki g van hun go^saienslige gevoelens zien, dan ver plaatsen zij de zaak naar een terrein waar ze niet thuis lnoort en dichten ze den minister van Huitenlandsche Za ken een bedoeling toe, die hem abso luut vreemd is. Wanneer de socialistische leden in het Vatieaan een brandpunt van reac tie zien en daarom geen gezant wen schen, dan mi kennen zij volkomen, en men zou ha„st zeggen tegen beter we ten in, het karakter van niet VaJcaan, van waar juist de stoot tot de groote sociale hervormingen is uitgegaan. Als de sooiaiisten billijk nonnen zijn en zich tot de hoogte van een man als Van Lillen konuen opwerken, moesten zij in ue benoeming van een gezant, cn in het opnemen van den Paus bij den Volkenbond, een waarborg zien voor het nastreven van een gezonde, stevig vooruitstrevende sociale politiek. De Paus en ook de Nederlandsche ka tholieken zouden over een weigering tot het instellen van een vast gezantsehUp kunnnen heenkomen, maar internatio naal zou in een dergelijk geval ons land een dwaas figuur maken en o-ni redenen van kleine politiek tot een stap besluiten, die ons aanzien in Europa niet zou ver- hoogem EEK NATIONAAL BEHANG. Of het voor ons, katholieken, een vol doening zou zijn, liet gezantschap bij biet Vatieaan. bestendigd te zien, is een vraag, die bij de beslissing, waarvoor de Staten- Generaal eerlang gesteld zullen worden, geen gewicht in de sebkial legt. De kwestie is, objectief en nuchter ge steld, eenvoudig deze of bij het instellen van een vast gezelschap bij den H. btoel een nationaal belang gemoeid is, ja of neen. Ja, zegt men, als men ziet, hoe niet- katholieke, zelfs anti-katli.olieke landen op een gezant bij het Vatieaan prijs stel len. Ja, als men bedenkt, dat de politieke constellatie van ons werelddeel nog vaste vormen moet aannemen en het dus zeker voor de kleine landen van beteekenis is met de groote zedelijke mogendheid die de H. Stoel meer dan ooit is, in ontniddeL- DE TOESTAND IN IERLAND Nieuwe aanvallen. De Engelsche bladen melden dat luitenant Hambleton, van het 1ste Northantsregiment, ter- wijl hij zich op een motorfiets naar Tcmplemore begaf, anderhalve mijl builen Nenagh doodge schoten is. Daarop zijn te Nenagh, waar reeds vroeger in de week represailles waren geweest, eenige herbergen en een drukkerij in de ascli gelegd. Een boterfabriek werd met bommen vernield, nadat de machines onbruikbaar ge maakt waren. Twee mannen die le Nenagh thuis hoorden, werden door de soldaten in hechtenis genomen onder verdenking dat zij met den moord op den luitenant te maken hadden en. bij een poging om le ontsnappen, doodgeschoten. Volgens een later bericht, zijn de burgers buiten de stad gevlucht. Men hoorde den ïeelen nacht schoten lossen en bommen ont ploffen. De stralen waren bezaaid met gebroken ruiten. Te Belfast is een sergeant die bij een aanval, op een kazerne in het graafschap Fermanagh zwaar gewond was, aan zijn wonden bezweken. Bij een aanval op een station van de kust wacht bij Skibbercen is een matroos van de koninklijke marine gedood en zijn twee andere ernstig gewond. Eindelijk loopt er een nog niet bevestigd ge rucht, dat 17 man van de hulppolitic, die bij Mullingar in een hinderlaag waren gevallen, met machinegeweervuur gedood zijn. Een bemiddelingsvoorstel. De aartsbisschop van Tuam heeft een vredes boodschap van Ierland tot Groot-Briltannië ge richt, waarin hij de onverwijlde afkondiging van een godsvrede voorstelt. Hij breekt evenzeer den staf over de moorden op de polilie als over de represailles, .maar stelt voor, dat de Engelsche regeering het eerst over de brug zal komen. „Indien," schrijft hij, „de dienaren van de Kroon hel verlangen van het (Iersche) volk naar vrede beantwoordden, zou er, geloof ik, dadelijk een godsvrede tot stand kunnen komen. De eerste stap moet echter van de regeering komen. Laat zij een wapenstilstand voorstellen, een wcl- gevenden maatregel indienen en doen aannemen, die volledige Home Rule verleenl met uibcgrip van volledige fiscale conlrole (van de Ieren over de Iersche financiën) en, naar mijn meening, zin de ernstige strijd dan onmiddellijk ophouden. „Ongetwijfeld zullen een groot aantal ;»cn- schen om een republiek blijven vragen als etn logisch recht voorvloeiende uit de aanvaarding van Wilson's veertien punten, maar de vverkelijit lieid van Home Rule, in de praktijk, zai d« massa te zamen smelten." Dr. Gilmartin de bisschop van Tuaiu, begluurt het grootste diocees van Ierland, welk eeu proot gedeelto van Galway en Mayo omvat, en wordt als de invloedrijkste bisschop in Ierland be schouwd. NA DE VERKIEZING IN DE VER. STATEN. Naar de Martin mctdl geven de thans vrij vol ledig ingekomen verkiezingsresultaten aan Har ding 404 stemmen in het kiescollege en 117 aan Cox. Harding heeft, na zich tegenstander te hebben verklaard van den volkenbond in zijn huidige» vorm, gezegd, dat zoodra de nieuwe regeering in de Ver. Staten aan het bewind zou zijn ge komen. hij aan de naties zou verzoeken, zich nun te sluilen om in het belang van het recht te komen tot een vereeniging van naties, die de opoffering van geen enkele der Amerikaansche vrijheden rou noodig maken. Naar het heet heeft Harding in een vergade ring te Marion, zjjn woonplaats, verklaard, „dal de Volkenbond overleden was". Senator I' h (een .Republikein, die echter vrij onalhai staat tegenover de p'iitij) heeft verklaard dal mj els bondgenootschap met sen Ruropeesche mogendheid tot het uiterst zal bestrijden. Daarentegen xal bij' er op aandringen, dat niet Duilschland een afzonderlijken vrede wordl gesloten op den grondslag van het ver drag van Versailles. De verslagen candidaat voor het president schap Cox zal In het begni 1921 een rei» maken in Europa en dan ook Duilschland bezoeken. DE 11-NOVEMBEHHEROKNR1NG IN ENGELAND. Hel lijk van den onbekenden Engelschen sol daat dal op den dag van den wapenstilstand in de Westminster abdij wordt bijgezet, zal met den Britschen torpedo-jager Verdun naar Dover overgebracht worden. Bij de landing ml een veldinaarschalkssaluut gelost worden. Donderdagochtend wordt de kist op een affuit geplaatst en bedekt met een Union Jack, atkoiustig van een van de Fransche slagvelden. De stoel zal zich dan naar de Cenotaaf begeren. Onder de slippeudragers zijn Lord Beatty en andere admiraals. Lord French, Lord Haig enz. De Koning zal met de prinsen van den bloede liet lijk opwachten hij de Cenotaaf in ge zelschap van ongeveer 40 tegenwoordige en ge wezen ministers, den aartsbisschop van Kaniet- borg, liooge commissarissen van ét D«ut- nions, Indische vorsten en vele andera «aardig- heidsbekleeders. Wanneer Big Ben, de groote klok in West- minster, den laatsten slag van het elfde uur slaat zal de Koning de Cenotaaf onthulleu en zal eeu stille van twee minuten intreden. De korte plech tigheid zal besloten worden met het blazen var den Laagsten Post door trompetters. De stoet zal zich dan opnieuw opslellen. Dg aartsbisschop en de andere hoofden van gods dienstige gezindten zullen vlak voor de kisl loopen en achter hen de Koning en de prinsen. In de Abdij zijn zetels en staanplaatsen ge reserveerd voor familie-leden van gesneuvelde 18.) Door een klein gaat in den muur was, tusschen do toppen der hoornen, juist nog het dak van 's markiezen kasteel te be- speuie.i, zocdat van hier de daar gegeven seinen konden worden gezien. Ze tradon ia liet ruim van het kerkje. Hrer was laijos nog zooals het vroeger was geweest; alleen bewezen dikke lag0n slot cu spin rag en, benevens vele v.eor- muizen, die aan de muren hingen, dat er nooit iemand kwam. Het was, zooals nog kon worden opgemerkt, een zeer mooi gebouwtje geweest. „Maar, waar is nu 't graf van mijn .vader ?J' zei de graaf, na een wcemoedi- gert bid'k op 't altaar, dat s-inds jarenj van zijn kostbaarsten schat, God zeiven, Der.cofd was geweest- De roover schoof een bank ter zijde. Daaronder lag een zerk met den naam van een der voorvaderen van den markies ér in gebeiteld. t: tide rad. dat Ij ij gislcpcn met den graaf was geloopen, maar hij bespeurde niets of niemand, dande slem van den roover werd zach ter „dan doet u ook eens een goed woordje voor mij." „Dat beloof ik," zei de graaf, „maar net wordt donker, wijs mij nu den weg naar de stad." Zij daalden een trapje af en langs hetzelfde pad, dat zij dien morgen waren gegaan, braclil de roover den graat op den straatweg naar Parma. De markies Blanctii liep onrustig op zijn kamer heen en weer. Telkens "zag Iiij uit het vensier in de richting van liet park, langs hel- „Hiaronder ligt liet u zoo dierbare lijk, 'teer graaf, ik heb het eigenhandig in een kist gelegd, welke hier stond, zonder dat ik wist, waarvoor zij moest dienen." De graaf had naar de laatste woorden niet eens meer geluisterd, maar was op de zerk neergeknield en met tranen in de ooreu in gebed verzonken. De roover bleef stil staan, ook in gedach ten verdiept; en beiden kwam, den een mét weemoed, den ander met wroeging, het ver leden voor de (Eindelijk stond de graaf op: „Als ik in 't bezit van het gezochte geld kom, en de mar kies is ontmaskerd, dan zal ik deze kapel koppen en hier pp, deze plaats zelf, voor de rust zijner ziel en tot dank voor mijn wel slagen, zal hel H. Offer weer worden opge dragen." Plechtig, alsof hij een eed had gedaan, waren deze woorden gesproken. „Maar nu ga mee naar buiten, opdat wij vorder overleggen, wat ons te doen staat." Zij gingen weg. In liet portaal gekomen, keek dc roover door bet gat: „Daar waait ai een vlagje, aat eest vraag beteekent, of ik nog niet ben ge slaagd," zei hij; „we moeien haastig over leggen. Wilt u hooren naar hel plan, dat ik zoosven vormde, lieer graaf?" „We zijn hier toch wel veilig," was de ang stigs wedervraag. „O, ja geheel veilig, voorloopig koml de markies hier niet, maar wil nu eens naar mij hooren. Vooreerst moet u mij de enveloppe get en, de inhoud behoudt u zelf natuur lijk dan kan ik die toonen aan den markies, die op mij zit te wachten. Het is gauw donker -an dus zullen zij geen nadere onderzoekingen gaan doen; bovendien vertrouwen ze mij ook voldoende." De graaf knikte en haalde de enveloppe uit zijn zak, die hjj, nadat hij den inhoud zorgvuldig in zijn portefeuille had geschud, den roover overhandigde. „Nu moet u echter vooral niet near fet hotel lerugkeeren," vervolgde deze, maar u nog vanavond bij den clief der politie aanmel den; die zal wel voor logies zorgen en aan kunt u met hem Iegelijk overleggen, wat u morgen te dpen staal. Op de plek, waar het kamp is geweest, zult u niets vinden, maar de waard en de markies zullen op 't kasteel zijn; daar kunt u h-en gevangen nemen. Eei In gedachten verdiept bleef hij staan: eeu vreemde geschiedenis en, achieraf beschouwd, ook dom. Veel te overhaast bleek bij Je werk gegaan te zijn, met den graaf te laten ver moorden, want nu was wei de enveloppe ge vonden, die had zijn onderhoofdman mee gebracht, maar zij was open en ledig, wat hadden zij daaraan? Had de man het lijk wel goed onderzoent? Daar twijfelde hij nog altijd aan, maar hij was, hij moest het eerlijk be kennen, te vreesachtig om het nog eens le gaan opgraven en bet beter te onderzoeken; van hét geloof, waarin hij door zijn brave ouders was opgevoed, was nog zooveel overgebleven, dat hij somwijlen een grooten angst voelde over zijn misdaden, zonder dat eclner deze wroeging over ging in een vruchtbaar berouw. Of zou zijn onder hoofdman de snippers zelf bobben gehouden, om daarna te trachten in 't bezit van ds andere enveloppe te koruan? Had ijj in den laatsten tijd niet reeds dikwijls reden gehad, de trouw van dezen man te verdenken? Had hij niet reeds somtijds zijn bipvelen len lialve uitgevoerd? Maar dan was h-et toch altijd in tegengestelden zin, hij werkls altijd in 't voordeel der slachtoffers. Maar als hijals dia graai eens niet dood was als Op hetzelfde oogenblik werd er gescheld, even daarna kwam een bediende zeggen, dat daar pen vreemdsoortig man was, die vroeg vroeg ol' zijn heer niet op het kanteel was. „Wplke lieer V „Ja, hij zegt, dat zijn meester, een Duit- scne graaf, hier gisteren op bezoek is ge weest en daarna niet in 't hotel teruggekeerd." „Z.eg aan den man, dat zijn heer hier gis teren een paar uur is geweest en toen naar de stad teruggekeerd, verder weet ik ér niéts vam," Nauwelijks was de bediende weg, of zjju strak gelaat ontspande zich, de laatste ver onderstelling, dat de graaf niet dood zou zij rit was dus ongegrond. E,n dan zouden de snip pers ook wel tereciit komen, misschien waren za wel in da bagage in 't hotel en dan zou da waard ze ongetwijfeld meebrengen. Maar waar bleef die toch? Een zacht tikje werd op die deur gehoord en bijna onbixxrbaan ging deze open. Laura kwam binnen," „Vadsr, is u alleen f' f CBJorélf

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1