BINNENLAND. Binuanlandsch Nieuws. Gemengd Nieuw Koite Berichten Sport en Spel Verkeer en Posterijen Kunst en Kennis Hande! en Nijverheid TeiegramiJAeii Orde en Arbeid Rechtszaken Soldaten. Er Is zoo n grooté aanvraag naai plaatsen geweest, dat men het lot heeft inoetcu laten beslissen. In de Londensehe restaurants zal 11 Novem ber met eenvoudiger feestmalen gevierd worden dan verleden jaar. In het Ritz-hotel zal men dit jaar voor 25 sh. een „banket" kunnen gebruiken, verleden jaar kostte het daar twee guinjes. De directeur zeide tot een journalist: „Het geld is schaarsch en in overeenstemming daarmee stel len wij onze menu's samen. De dagen van der. nieuwen rijkaard zijn voorbij. Het wordt poene rig om in de beste restaurants buitensporige prijzen te betalen. Bovendien zijn de menschen er niet zoo goed aan toe als een jaar geleden- Het is beter om 700 diners voor 25 sh. te leve ren dan 350 voor twee guinjes. Het houden van dure maaltijden is ook geen goede politiek, nu er zooveel onrust onder de arbeiders licerscht." UE5ilEKeD£ 8UITEKL BERiCiJTEJÏ. gangers in de drukke straat is niemand door de weggeslingerde steenbrokken getroffen en ook de ovejige bewoners van de huurkazerne z(jn er met den schrik afgekomen. Denzelfden dag is in de Nehringstrassa een handgranaat, waarmee twee jongens speelden (te Berlijn schijnen die dingen op straat te ••lig gen), ontploft. Een der jongens weri op slag gedood, de andere zwaar gewond. Te Agnetendorf in het Reuzengebergte heeft een hotelhouder, in een aanval van waan zin, zijn 16-jarigen zoon met bijlslagen gedood en zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn 17- jarige dochter zwaar gewond. Daarop stak hij het huis in brand om vervolgens van bet bal kon af le springen. Hij stierf eenige minuten later aan de bekomen wonden. Het hotel ls zoo goed als geheel vernield. PRIJSDALING. Naar de Times opmerkt, wordt het meer meer duidelijk, dat de dating, welke er in de groothandelprijzen plaats vindt, zich ten slotte ook op verblijdende wijze gaat weerspiegelen in eenige noleeringen van den kleinhandel. Het was trouwens onvermijdelijk, dat de uit werking van verminderde vraag op het hoogc punt, dat de prijzen bereikt hadden, en toene mende midedinging van den kant der fabrikan ten op het vasteland zich vroeg of laat zou den doen gevoelen. Tot de artikelen, waarvoor reeds lagere prijzen in den kleinhandel te noleeren zijn, be beuren karpetten, waterproofs, schoeisel, klee- dingstoffen, gemaakte kleeren, sieraden, auto mobielen, thee, koffie, suiker en cacao. In vele andere gevallen heeft de kleinhandel lot dusver nog weinig of geen verlaging in de prijzen gebracht, en, behalve voor dc laatstge noemde artikelen, handhaven de prijzen van voedingsmiddelen zich nog meestal ongeveer op het oude peil. Het blad is intusschen van meening, dat de tweede van de bovengenoemde invloeden de buiteulandsche concurrentie dus van steeds grootere beteekenis wordt voor de dalen- da beweging van de prijzen. De zware belastingen die ,1c Engelschen moeten betalen en die per hoos 1 zwaarder zijn dan in eenig ander land, zijn noodzakelijk we gens de geweldige verplichtingen waaraan het land, meerendeels ten gevolge v 1 a den oorlog, moet voldoen. Bijvoorbeeld moet Engeland nu jaarlijks .115 miltioen p.st. betalen als rente op de nationale schuld; 123 millioen p.st. voor oorlogspcnsioe- nen; 26 millioen p.st. voor ouderdomspen sioenen; 2 sh. 9 d. soldij aan de soldaten in plaats van 1 sh. 63 millioen p.st. voor onder wijs, wegens de verhooging vai de onderwij- zerstraktemenlen, nog gezwegen van de sub sidies die nu verminderd worden. Het Duitsclie rijkskabinet heeft besloten dat op 9 Nov. (de verjaardag der revolutie) in ijlïsbedrijven en -bureaux gejvoon zal wor den gewerkt. Men meldt uit Berlijn: De autoriteiten hebben thans een klacht ingediend tegen Erz- berger. Men beschuldigt den gewezen minister van financiën van ontduiking der belastingwet ten. De Duitsohe regeering heeft het wetsont werp om over tegaan lot een heffing in eens (Reichsnolopfer) bij den Rijksraad ingediend Zij stelt voor 1/3 van bet geheele bedrag zoo spoedig mogelijk in twee termijnen te heffen waarvan de eerste op 1 Februari 1921 valt Dit derde deel zal ten minste 10 pet. van liet vermogen bedragen. Men seint uit Frankfort a. d. Main d.d 6 dezer aan deN. R. Ct.: Volgens bier ter stede ontvangen berichten neemt een consortorimn onder 'leiding van de Zinostenska Bank en van de Liga fabriek voor liet vervaardigen van oliën en eetbare vetten de ondernemingen over van de Centrale Ver zeep-, stearine- kaarsen- en vetwarenfabriek ken met installaties te Arsch.vitz, Neratovvitz cn ©derbe-g in Tsjecho-SIowakije. Bij deze trans actie is in de eerste plaats de Hollandsclic mar garinetrnst betrokken. Aan de „Temps" wordt uit Havre gemeld dat daar, in afwachting van den geregelden aanvoer van Engelsehe kolen, groote hoeveel lieden Amerikaansche kolen worden aange voerd. Tien stoomschepen met kolen geladen worden er op het oogenblik gelost, twee wach len er op lossing en er worden nog dertien stoomschepen met Amerikaansche kolen ver wacht. Tien Duitsche lioogleerarcn, die eveneens lid van den nieuwen Rijksdag zijn, hebben bc sloten op het manifest der geleerden uit Ox ford te antwoorden, dat zij constateeren, dat zij bereid zijn om de door den wereldoorlog ge slaakte banden weer aan te knoopen en te doen vergeten, wat er in beide landen aan kwetsends is geschreven en gesproken. De we lensciiappelijke arbeid moge het zijne er toe doen om den geest van rechtvaardige verzoe ningsgezindheid en wederzijdsche inlernationa le hoogachting aan te kweeken, zonder welke de herbouw van de ineengestorte wereld on mogelijk is. Te Berlijn is Donderdagmiddag eeu huis in de Henningsdorferstrasse door een ontplof fing vernield. De ontploffing blijkt veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een der bewoners, den wcrkloozen metaalbewerker Kaschube, die aan den kost trachtte te komen door het op zoeken van metaalstukken en niet ontplofte granaten op dc schictterreinen in den omtrek der stad. Met het ontladen van granaten ging K. altijd ruw te werk, zoodat zijn buren voort durend in angst zaten en hem al meermalen hadden gedreigd de politie in den arm te nemen Donderdag had hij een granaat van 10 lot 15 c.M. meegebracht en uit het gehamer, dat de huren kort daarna hoorden, leidden zij af, dat de man weer op zijn gewone onvoorzichtige wijze bezig was. Om twee uur volgde een gewei dige ontploffing, die de geheele derde en vierde verdieping van het huis vernielde en ook dc benedenverdiepingen beschadigde. De muren van het huis vertooncn groote gaten, zoodat nog Voor instorting wordt gevreesd. Kaschube zelf was letterlijk uiteengescheurd, zijn vrouw en twee zijner kinderen zjjn zoo zwaar gekwetst, dat herstel uitgesloten ljjki. Bo vendien is de vrouw van een buurman gewond Dat er niet mrer slachtoffers zijn gevallen, mag nog e-a. wonder net ten. Van de veie voorbij BE PROTSERIGE SOVJET TSAREN. Kostelijk zijn de beschouwingen, die de heer E. I1, redacteur van „Het Volk" geeft over de protserige nieuwbakken dwingelanden in Rus land, dwingelanden, die op de ruggen der bedro gen arbeiders omhoog kropen en zich nu als „kapitalistische" heeren bewegen. Bedoelde redacteur is in Kalle geweest, waar de Duitsche onafhankelijke Socialisten verga derden, en nu schrijft bij o.m.: „Toen ik 's avonds in mijn hotel terugkwam waren plotseling alle kamers bezet. Geen gaat je was er moer open. Zelfs in de badkamers ad men beiden geplaatst. Ik ging eens op het zwarte bord in de vesti bule kijken, om te welen wie er al zoo was aan gekomen. Daar zag ik verschillende bekende na men uit de Duitsche politiek, maar ook een fa nilie of gezelschap, waarvoor 1* kamers wa ren gereserveerd. Al die kamers waren verhuurd an D'.i „Wrunck", gelijk op het hord te lezen v/as. Ik maakte met den portier een praatje en bij die gelegenheid vroeg ik hem, wie die voorname heer Wrunck, die maar eventjes over 14 kamers beschikte, eigenlijk was. En toen vernam ik, dat <lie heer „Wrunck" niemand anders was dan Sinowjew en dai die 14 kamers bestemd waren oor hem en zijn gevolg. Deze proletarische vertegenwoordiger van een proletarischen staat, deed dus niet onder voor zijn vorstelijke collega's uit de burgerlijke we reld. Hij reisde incognito in een extra-trein, was begeleid door een gevolg van niel minder dan 25 personen, stapte af in het rijkste hotel, waar hij een heclc reeks van appartementen in beslag nam. liet gevolg bestond, zooals gezegd, uit 25 personen, mannen, zoowel als vrouwen van ver schillende nationaliteit: Russen, Duitsc'ners, een Bulgaar. De overeenkomst met den reizenden vorst werd nog sterker. Sinowjew had ook zijp. eigen lijfgarde hij zich. In het eerst merkte ik dat zoo niet op, na een paar dagen zag ik het. Als ik 's avonds thuiskwam, dan stonden er altijd twee mannen op straat voor de deur van het hotel, die een voor mij onverslaanbare taal spraken een Russische dubbelpost. Op de trap ontmoette ik telkens ook zoo'u post en in de gang, aan welke de kamers van het gezelschap gelegen wa ren liepen steeds twee patrouilles van twee man. Sinowjew zelf zag men in het hotel niet. Als hij thuis was, zat hij in zijn appartementen. In de eetzaal verscheen hij evenmin. In het hotel zei men, dat hij zijn eigen kok had medege bracht. Het gevolg zag men echter wel in de eetzaal en dat zeer vaak. En het liet zich het wei nige goede voorzetten, dat in Duitschland voor veel geld en goede woorden nog te vinden is, Merkwaardig was ook, dat Sinowjew en zijn ge volg nooit liepen. Voor het hotel stonden al tijd twee of drie auto's, die ten dienste van hei fezelschap waren. Zelfs boodschappen in de buurt werd per tuf gedaan Ging Sonowjcf naar liet congres, dan had hij altijd iemand bij zich die zijn lederen tasch droeg. Ook Lozowsky, de „vakvereenigingsleidcr", had altijd iemand bij zich, die zijn tasch onder den arm had cn hem overigens als zijn schaduw volgde. In dat groote gezelschap, dat zicli in liet rij ke hotel wonderwel scheen le voelen, bevond zich ook de Engelschman Price, die in de En gelsche pers gunstige publikaties heeft gedaan over de toestanden in Sovjet-Rusland. Door on ze binnenlandsche communisten wordt hij in 't dehat wel eens genoemd als „een burgerlijk journalist", die toch wel geen reden kan hebben om de Russische zaken gunstiger voor le stel ten dan zij zijn. In werkelijkheid is deze Price eeu instrument der Sovjet-regeeriug len belioe ve der propaganda in het buitenland". Dit laatste dient goed te worden onthouden, We besluiten het relaas van al dit fraais met de volgende medede-eling, die de heer E. P. aan een lid der z.g. Derde Internationale te dan ken heeft: „Dit lid van het uitvoerend comité der derde Internationale wist dus, dat ik redacteur van „Het Volk" ben, hij wist, blijkens zijn uitlatingen, óók precies, welke positie „Het Volk" in de .Vederlan'dsehe arbeidersbeweging inneemt. En toeli sprak hij zonder eenig voorbehoud spot tend over Wijnkoop, die te Moskou al even weinig ernstig genomen schijnt te worden als bier te lande. Onder uitbundig gelach, vertelde' mijn nieuwe interessante kennis mij o.a., dat Wijnkoop te Moskou een nieuwe Sovjelmode had gelanceerd. Hij bad daar rondgeloopen in een Russische blouse.... van roode kleurl Hij beschreef mij uitvoerig hoe zonderling dat kleine mannetje, met zijn sterk behaard geziebt er in zijn roode 'blouse uitzag. „Precies een haan", zei h(j smakelijk lachend. HERZIENING DER GEMEIENTEWE®. Hot thans ver-schijirea verslag der Staatscommissie voor de herziening der Gemeentewet stelt o.m. de volgende ver- and eringen voor: De gemeenteraad: is een regelend' en controleer end Lichaam, Jbevrijcl van be stuursfuncties. Aan. de leidende hoofdambtc-v aren wor den meer aelfs-tandigheid en uitvcerings- bevoegdhekl gegeven. Benoeming Vjtn .vaste commissiën van bestuur, naast de commissiën Van bijstand,1 De uitvoering van wetten en beslui ten door den burgemeester kan overge dragen worden aan door hem aangewe zen gemeentenaren. De burgemeester is niet noodzakelijk voorzitter van den gemeenteraad. Den raad worde de bevoegdheid toege kend tot aanbeveling voor de benoeming van den burgemeester. Overdracht aan den burgemeester voor het wijzigen van verordeningen. Het versmelten yan kleine gemeenten met groote. De dienst der recherch|e worde bij rijkspolitie overgebracht. Verschillende besluiten van gemeente raden worden niet meer onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten, Instelling van nieuwe bepalingen voor het financieel behieer en het toezicht op de gemeente financiën. ONZE OUD-ZOUAVEN. We lezen in ,,St. Bavo": Z.H. Paus Benedictus XV heeft aan het Ondersteuningsfonds der oud-zouaven een jaarlijksche bijdrage toegezegd van f 1000. Met groote dankbaarheid wordt dit door het bestuur van dit fonds gepubliceerd en met nog grooter vertrouwen, dat dit voorgaan van den H. Vader zal prikkelen tot navolging Er zijn nog een 100-tal oud- slrijdcrs va-n den Paus, die in behoeftige omstandigheden verkeeren en steun noo- dig hebben en verdienen; het fonds kan, na de pogingen in de laatste twee jaren gedaan ont het te versterken, ongeveer volk, en soldaten, waaruit Magdalena zlcli op- boft, bleek tn ontredderd met losse blonde ha ren, de armen geprangd rond den ruigen kruis- s tam. Links buigt zich de blonde Johannes over Maria, die in be zwijming nederligt en zit een jong meisje met het zachte ronde gezicht, dat op verscheidene werken van den meesier voorkomt en waarin men de jeugdige Hendriekje meende te her kennen, in stille droefenis neer. In het donker van de figurengroep leerlingen, vrouwen, sol daten wemelt de glans van wapens en wordt een bende aftrekkend krijgsvolk vermoed. gelo (O.) doet de malaise in de lextiel-industrin zich gevoelen. Orders komen zeer schaars bin nen en de directies zullen, bij het aanhouden der malaise, genoodzaakt zijn binnenkort den werktijd in te krimpen. f 600 in het jaar uitkeeren; met de f 1000 van. den Paus maakt dat f 1600 en dat ge tal gedeeld door 100, maakt f 16 per jaar en per persoon. Wat doet men met een ondersteuning van f 0.30 in de week? Wij behoeven de zaak zelve niet aan te bevelen. Holland roemt er op, dat zoo veel zijner zonen den Paus hebben verde digd met hun bloed en hun zweet. En zouden wij nu liet offer dier mannen uit builen tot onzen roem, en onderwijl de personen vergeten en gebrek laten lijcten? Neen! Kapelaan B. van Leeuwen, Be gijnhof te Amsterdam, ontvangt deze week een ree .s van jaarlijksche donaties voor onze oud-Zouaven! DB. KUYPER. Omtrent den toestand van dr. Kuype-r sriicmen we J De toestand blijft verminderen, doch uiterst langzaam. Een eigenlijk lijden is er niet. De .stemming blijft dankbaar en tevreden, hetgeen vooral blijkt uit de ge- kkig nog vele heldere ougenblikken Uc li.jkssnikcrkaart. Van Maandag 8 tol en GELDSMGKKÏÏLAAKS GEARRESTEERD Volgens een bericht van het Wolff- bureau uit Rudolfzell van 4 Nov. zijn Goor de politie vier Nederlanders gearre.- steerd, van wie ieder in zoogenaamde smokkeivosten 25 kilogram aan Neder- landsche guldens in zilver bij zich dioeg, in Duitsche munt dus tot een gezamenlijke waarde van 100.000 mark. Bovendien had den zij bij zich een groot aantal Duitsch'e bankbiljetten, die vóór den oorlog waren uitgegeven. Het geld was bestemd oio naar Zwilserlana te worden „verschooen." Ongetwijfeld houdt met deze arivstotie verband de aanhouding vau een anderen Nederlander, die te Bchafih.ausen in een auto van Bingen was gekomen en in eerstgenoemde stad wilde overnachten. Aan hein en eenige hoeren, die zich in zijn gezelschap bevonden, werd een be- bedrag aigenomen van 61,000 mark, uiee- rendceL iu Belgische francstukken. VAN EEN ONEERLIJK REIZIGER. De firma Gebrs. van Grinsen, zoo vertelt de ,'s-Hcrt. Crt.", fabriek van gouden werken te Den Bosch, kreeg Dinsdagmiddag bericht, dal haar reiziger, de beer H. L., uit Arnliem, op bel perron te Utrecht onwel werd en onderwijl hem de mousterkoffer met een waarde-iuhoud van 7000 was ontvreemd. Bij nader onderzoek bleek dit alles 'n verzinsel te zijn. De inhoud van den kotter was door ge noemden reiziger in dc omgeving van Oosterbeek begraven. Dank zij het snel en krachtig optreden.der re cherche te Arnhem, kwam de oplichting spoedig aan het licht en is genoemde firma wederom in het bezit gesteld der opgegraven waarden. De dader heeft een volledige bekentenis afge legd en is onmiddellijk te Arnhem in verzekerde bewaring gesteld. Assurantie dekt dc aan de gouden werken toe gebrachte schade. Te Rotterdam zijn valsche bankbiljetten van 25.in omloop, die zeer goed nage maakt zijn. Ze zijn gedateerd 24 April 1919 en dragen ats serieletters B. R. Een watermerk is UITSLAGEN. Westel. le Klasse. Den Huag: H. V. V.—Blauw Wit 0— I Dordrecht: D. F. C.V. V. A20 Rotterdam: V. O. C.Haarlem 0—7 Amsterdam: Spartaan—Sparta 4—2 Amsterdam: Ajax— A. F. C30 Utrecht: U. V. V.—H. B. S1—1 Overgangsklasse'. Den Haag: QuickStormvogels 40 Schiedam: Hermes-D.V.S.'t Gooi Rotterdam: R. F. C.D. E. C Haarlem: R. C. H.Féijenoord Haarlem: II. F. C.—S. V. V Wormerveer: W. F. G.A. D .O Reserve 1 e klasse. Rotterdam: Feijeuoord ll-H.-D.S.V. 2e klasse. Zaandam: Z. V. V.Amslel Alkmaar: Alc. VictrixHorlus Haarlem: E. D. O.Purmersteyn Weesp: RapiditasHollandia Schoten: SchotenZ. F. C 1—1 20 2—1 6—1 0—1 II 1—1 4—0 3—1 3—1 2—2 6—0 B Den Haag: V. U. C.Velox 00 Gouda: GoudaHercules 21 Zeist: Zeist—D. O. 2—1 Bussum: All. Weerbaar—Olympia 33 Hilversum: VictoriaHilversum 11 C Deu Haag: R. V. C.Coucordia 15 Vlaardingen: ForlunaC. V. V01 Delft: D. II. C.—Neptunus 02 Dordrecht: DordrechtD. V. C11 Rotterdam: Excelsior—Unitas S0 3e klasse. A Amsterdam: D. W. 5. St. Voorw. 6i Bloemenaaal: BloemendaalN. O. S. 21 Reserve 2e klasse. Amsterdam: V. V. A. IIZ. V. V. II 3 Amsterdam: BI. Wit IIIR. C. H. II 32 Oostelijke le Klasse Ticl: ThcolcTubantia 2 Enschede: EnschedeZ. A. Cv. 5—0 Arnhem: VitesseBe Quick 4I Hengelo: HengeloQuick 22 Deventer: Go AheadU. D. 11 Zuidelijke le Klasse. 's-Bosch: B. V. V.Bredauiu 6— 0 Middelburg: MiddelburgWillem II 6—2 Venlo: V. V. V.—D. O. S. K. O*-• Tilburg: N. O. A. D.—N. A. C1-1 Noordelijke le klasse. Groningen: VelocitasFrisia 2t Forward-W. V. V. 1I G. V. V.Veendam 6—0 Hoogezand: H. S. C.Achilles O2 Meppel: AlcidesReOoi l' 24 met Zondag 14 November zullen geldig zijn de niet aangebrachli in (lc piaats daarvan is van bons no. 57 en 58. RijkskGiiioor voor steen. Met ingang van in December is het Rijkskanloor voor steen opge heven. Voorschotten op Inlische salarissen. De Mi- nisier van Koloniën heeft bepaald, dat ook aan hier in hel land vertoevende Nederlanasch-Indi- sehe militairen en landsdienaren een voorschot kan worden verleend ten bedrage van tachtig van de honderd gulden op hun in Nederlandscli-In dië nog toekomende verhoogde bezoldiging en duurtcbijslag. Na uo poststaking. De „Tel." ver neemt nog, dat de hulpbestellers over deu Dinsdag (den diaig waarop de demon stratieve staking plaats liai) zullen uitbe taald krijgen, doch niet over de beide andere stakingsdagen 11.den Londeraag en Vrijdag. Het loon over deze beide d.agen, zijnde f 10, moet worden terugbe taald over 403 weken, dus f 0,25 per week. Kerk en Scriool Jubilé van Poter itaermondl O.P. Op 1 Nov. is te Rome liet 50-jarig proiessiefcest ge vierd van den Nederlandschen pater fr. Suer- mondt O.P. Bij deze gelegenheid is, zooals het „Cenlr." verneemt, aan den feesteling een banket aangeboden, waarbij Mgr. v. d. Wetering was uilgenoodigd, die ecliter verhinderd was er bij tegenwoordig le zijn. Bij bel teestmaal werden opgemerkt: Zijn Eminentie Kardinaal Vico Kardinaal Friiwirth, Mgrs. Esser, de Hoogeerw. Heer der Kruisheeren, die toevallig voor eenige weken in Koine is, Mgr. Eras, de Hoogeerw. Pater Gabriel Wesseis. Assistent-Generaal der Carmelieten en de Hollandsche Paters Domini canen, die in Rome vertoeven. Bij het begin van liet feestbanket nam de Vicaris-Generaal, die tijdens de afwezigheid van den Hoogeerw. Pater Theissling zijn plaats inneemt, het woord. Hij wees op de groote beteekenis van dit 50-jarig professiefeest van den jubilaris, die zich bijna geheel zijn leven aan de studie van St. Thomas had gewijd cn daardoor een werk tot stand had gebracht, dat als de kroon mag beschouwd wor den van een zoo verdienstelijk leven. Een bijvoegsel over Nederland tn Koloniën. De heer Ferdinand L. Leipnik, een bijzondere correspondent van liet bekende Engelsehe tijd schrift „the Graphic", bevindt zich te 's-Graven- hage (in het hotel de Bellevue) in verband met het voornemen van dit tijdschrift, om een bij zonder bijvoegsel van omstreeks 100 tot 120 blad zijden uit te geven, dat geheel aan Nederland en zijn koloniën gewijd zul zijn. Het moet etn rijk geïllustreerde, letterkundige en artistieke pu blicatie worden, dat alle lakken omvat van de Nederlandsche levenswijze en de speciale artike len zullen worden geschreven door de meest vooraanstaande Nederlandsche autoriteiten. Bij de keuze der te behandelen onderwerpen zal de beer Leipnik zich gaarne door bevoegde Nederlandsche deskundigen doen voorlichten. EEN REMBRANDT ONTDEKT. In een oude Engelsehe schilderijen-collectie, is naar het „Hbld." meldt, eeu tot heden onbe kende Rembrandt ontdekt. Het stuk stelt een „Kruisiging' voor, den Christus, hoog en eenzaam opgericht staande op den stcileu kruisboom; een stpalend-verheerlijkte gestalte teger. den donkeren achtergrond. In het duister, diep omlaag, een woelende drom van een droog stempel gebruik gemaakt. De goudsmid H. te Assen is voor 500 opgelicht. Aan een ongeveer 16-jarig meisje wa ren door den heer H. meegegeven 4 gouden halskettingen en 3 gouden armbanden. Toen de meegegeven voorwerpen niet werden terug gebracht, deed de politie onderzoek en bleek de oplichtsler te zijn de 16-jarige dochter van den beer W. te Witten, die de goederen aan haar moeder in bewaring gegeven had, zeggende dat ze gevonden waren. In de gemeenten Steenbergen, Nieuw-Vqs- meer en Tholen wordt het drinkwater van uit Bergen-op-Zoom aangevoerd. De eenige welput te Nieuw-Vosmeer, die goed drinkwater leverde, is door een onverlaat onbruikbaar gemaakt met carbol. Het is de politie gelukt den dader op te sporen. Door de politie te Amsterdam, is een 17- jarig meisje aangehouden, dal verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een poging tot oplich ting van 50.Q0U ten nadeele cvner firma aan de Heerengracht. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur werd op de Laan van Mecrdervoort te 's-Ilage een 12- jarige jongen uit de Helmstraat door een auto overreden. De jongen was oogenblikkeüjk dood. Door den Gem. Eersten Hulpdienst werd het lijk naar de woning vervoerd. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ont spoorde in Den Haag door verkeerden wissel stand een zware locomotief, op het emplacement van de II. IJ. S. M. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De treinenloop werd aanmerkelijk vertraagd. Tengevolge van den lagen waterstand in de Zuiderzee, verergerd door den aflandschen wind, kon de visschersvloot van meer dan één kust plaats niet uitvaren. Zelfs in 't pas verbeterde Huizerhavenkanaal stond zoo weinig water, dat de botters halverwege bleven steken. Bijna een kilometer breede strook ligt langs den zuidwal droog, waarop hier en daar ijsvor- ming begint. Langs de randen van 't eb- en vloed water vormen zich de bekende blauw-witte ran den en reeds is scliuifijs voor de Huizerbaven- dammen waargenomen. Toen hij thuis kwam in zijn woning aan de Lange Torenstraat te Rotterdam, vond de werk man G. J. K. Vrijdagavond zjjn vrouw in de keu ken dood op den vloer liggen. Tengevolge van gasonlsnapping is zij bewusteloos geworden en gestikt. Het vertrekje was geheel met gasdampen gevuld. Dezer dagen deed de bakker C. B. uit de Aert van Nesslraat te Rotterdam aangifte, dat een loopjongen zich met 249 uit de voeten gemaakt bad. Gisteren heeft de politie den knaap, T. P. H. genaamd, aan het station van het Electrisch Spoor gearresteerd. Hij was van plan een uitstap je naar Den Haag te maken. Van het verduisterde geld had bet jonge mensch al 75 opgemaakt. De politie te Middelburg heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den bakker de W„ aldaar, wiens bakkerij Vrijdag l.L door brand werd ver nield. Geblekco is, dat in het deurtje van de stookplaats, dat slechts aan 'n hanger bevestigd was, gaten waroa. Een plaat was tegen het deur tje aangezet, doch dit was geen voldoende afslui ting. Tusschen het deurtje en de plaat lagen staf jes hout op den grond. Ecu tn ander gal .an leiding tot het verbaal wegens het veroorzaken van brand door schuld. Sla/de in de textui-indusirie. Ook ta Hun- EEN TRAP INGESTORT. 40 GEWONDEN. CLERMONT-FERRAND, 6 Nov. Door instorting van 'n Irap in het stadhuis, waar de vaandels van het derde legerkorps werden ten toongesteld, werd een honderdtal personen naai beneden geslingerd. Het aantal slachtoffers be draagt een doode en 40 gewonden, van wie 18 zwaar werden gewond. DE ONGEREGELDHEDEN IN IERLAND. LONDEN, 6 Nov. Sinn Feiners hebben eeai verlaten kuslstation te Torrlicad in bet graaf schap Antrim verwoest. LONDEN, 7 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Londonderry twee politie beambten gewond. Een aantal huizen, beboorende aan Sinn Fei ners is in brand gestoken. Den gebcclen nacht werd er gescholen. EEN 'VOORSTEL TOT ALGEMEENS ONTWAPENING. BERLIJN, 6 Nov. Dc „Intormation verneemt uit Stockholm, dat Zweden, Noorwegen en Dene marken voornemens zijn onmiddellijk na de ope> ning van de zilliug van den Volkenbond ÏB Genève een gemeenschappelijk voorstel in U dienen tol algemeene ontwapening te water en te land. Men gcloott dat Nederland,vSpanje Zwitserland dit voorstel zullen steunen. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BOLOGNA. BOLOGNA (Italië), 6 Nov. Na een gevecht tuï- sclien socialisten cn leden van de pariottiscl.e partij heelt de politie een aanval gedaan op de arbeidsbeurs en 92 socialisten gearresteerd. Ook werd een groote hoeveelheid wapenen en muni tie in beslag genomen. Er werden 12 Hongaar; sche bolsjewiki gevangen genomen. HET MANDENMAKERSBEDRIJF EN Dg 8-UR1GE WERKDAG. Men meldt uit Bommelerwaard aan do „Msb.": De mandenmakerij welke zich in deze streek zeer beeft uitgebreid, komt door dc invoering van den 8-urigen werkdag zeer in de knel. Door, den langeren werktijd konden de arbeiders een schappelijk weekloon verdienen. Willen ze 11a hetzelfde loon verdienen, dan zal het stukloon zeer omhoog moeten gaan. En deze stijging kunnen de werkgevers niet op den verkoopprijs verhalen, gezien de hooge uitgaven voor den aankoop van manden. In 't mandenmakersbe- drijf is men alhier dan ook vrijwel algcmceui gekant tegen de invoering van den 8-urigenl werkdag. OPGESLOTEN IN EEN ALCOOF. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd Vrij dag j.l. behandeld de zaak tegen G. v» K., her bergier te Gameren, die door de Rechtbank Tiel den 23 Sept. 1.1. was vrijgesproken. Beklaagde zou een kind van hem, een meisje, gedurende eenige jaren hebben verwaarloosd, terwijl hij baar in een alcoof opgesloten hield« De burgemeester van Gameren, vergezeld vaJj een rijksveldwachter en een geneesheer, hebbent het kind ten huize van beklaagde bezocht e# toen heeft de geneesheer haar opneming in eeif ziekenhuis bevolen. De advocaat-generaal vorderde voorwaMCeUiti veroordecling van dea beid. tot 6 maande* g0 vangenisstraf. De verdediger, Mr. A. X TtswemMS, advice ai te Utreclil, pleitte vrijspraak, verdedigers te kiezen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2