dering ter F 3en% lijn, No 265 Vrijdag 12 November 1920 13e Jaargang age. straat 27, mmeiliek MKeipui. uwde Heerenhuizsn PLAG. leesch, olenstraat, Bergen afslag. 30UR VNT Biskanter, R,R. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJSj Verschijnt dagelijkse ADVERTENTIEPRIJS: De ontreddering op de spoorwegen De wetnouder in de moderne yemeüiue.. BUITENLAND FhUILLhTUN tartte van ^ÜPPiV ht, 't allernieuwste I, voor slechts fiwerk nigt zeer 11de buitengewone mes- en Heeren- ïels legen uiterst dubb. zool 1 10.75. VRIES, 2-74, Tel. 324 aar. V. Mij. van Hout broeders" te Be- sen eompl. Winkel- Hardsteenen borst- ïibaik, 1 kozijn met •230e.M., 1 kozijn bovenlicht, de N.V. Mij. van 1 Gebroeders" te BERGEN. tn zaken te koop een idwinmug. ir verkiezing. BL iNK, beëedigd it 13, Bergen.Te!.64 oop 1 iel, electr. heet enz. sser8iraat, Alkmaar, e nabijheid van Stad v. d. Woudestr. 9. iste kwaliteit er 5 ons. kwaliteit KleeacJi. f 120 f 1.25 f 1.30 1 1 35 f-1.50 evleescli ppen et 5 ons aanbevelend, 1 1.30 1 1.40 f 1.20 9 Tel. 413. van s- en Schapsn- sesch. nvleesch. inden je3 Ossenvet ij de 5 pond iBvieeach. hakt ette Lappen lolten Keuzei envleesoh. vanaf f 1.10 f 110 f 1.20 f 1.20 1 130 1 1.30 1 U.80 t 0.75 f 1.20 f 120 f 1.20 f 1.20 f 1.10 f 1.20 1 0.76 f 0.90 f 1.— ibevelend, D No. 63, ,aat D No. 140 eif str. hoek Aohtar» per kwartaal i ia.—, franco per post ,- 2a0 T>„«.oail unp fi AI KM AAR Tetlefnnn MET OE1LLUSTREERD ZONDAOSBLAD f 0.50 HOOQER. BlireSU HUL O, ALKMAAK, Aan alle abonné's, wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt^ welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag ADMINISTRATIE 433. REDACTIE 633. VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25; RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAQ EN AANBOD" BIJ VOORUITBETAL1NO PER PLAATS1NQ f 0.60 o'jQ.—f 400.-, f 200.—, f 100 -, f 60 f 35.-, f 15.-. Ken onderhoud met den President van den liaad van Beheer. - Hij stelt het publiek, dat klaagt, in 't gelijk en spreekt o.m. van zekere onver schilligheid bij 't personeel. - tieeft ten slotLe slechts schrale troost. Men kan haast geen krant in Handen nemen, nocli een reizend menscli ontmoeten, of een klacht over den toestand op onze spoorwegen, klinkt u tegen. Of daar binnen afzienbaren tij'd verbetering in tg wachten is? Het lijkt ons meer dan twijfelachtig, na het onderhoud dat een redacteur van liet Haagsche „Vaderland" met den president van den Jtiaau van Beheer, den heer Van der Vegt heeft ge had. Geen oogenbtik heeft deze spoorweg-autoriteit den zeer onbevredigenaen toestand op onze spoorwegen trachten ^e vcrgoeilijken of te ver zwakken. Hij vindt dat het publiek alle redenen tol klagen en er recht op heeft, dal de toch al niet overvloedige dienstregeling slipt wordt uit gevoerd. Volgens den heer Van der Vegt zijn er 4 hoofdoorzaken voor den cllendigen toestand: le. de slechte kolen; 2e. gebrek aan geschoold personeel ten gevolge van den verkorten dienst tijd; 3e. overbelasting van hel materiaal; 4e. zekere onverschilligheid bij het personeel. Wat het eerste aangaat. Duilschlaud heeft ons een bezending minderwaardige kolen gezon den; ze zijn te fijn en brengen te weinig stoom .voort. De treinen moeten daardoor langzamer rijden, hellingen geven gedurig vertraging, van inrijden kan geen sprake meer zijn, mede in liet belang van de veiligheid. Sneiler dan 70 K.M. mag niet gereden worden. De oorlog heeft veel van het materiaal ge yergd en de mogelijkheid van reparatie beperkt. De machine heeit even goed als de inensch rust ntfodig. 't Is ook met de vertragingen dc nood lottige cirkel. Als b.v. een machine een afstand heen en terug moet en ze komt te laat aan, dan kan voor de terugreis niets aan de machine worden gedaan. Ze is niet op kracht en nieuwe veriragiiig is het onvermijdelijk gevolg. Daarbij koml dat de fusie, waarvan de president op den lliur voordeel voor publiek en verkeer ver- wacisl, nog niet lolkomen tot uitwerking kan komen. De machine past niet altijd bij den ma chinist en Cu machinist niet bij de machine. Dit voorjaar-gat hot dikwijls last als een machinist van tl' li. d. M. een machine van den Staats spoor bereed en omgekeerd. Ook bestond niet altijd bij oe machinisten de noodige geneigd heid, om den collega zijn ervaring mee te dee- De oude naijver hield bij de fusie niel da delijk op. Men is druk bezig, de machines zoo veel mogelyk van één type te maken, maar ook in dit opzicht was dc goede,wil niet evenredig aan liet vermogen van uitvoering. V* ai het personeel aangaat, van sabotage kan men gelukkig m de verte niet spreken, maar het bijna overai geconstateerd verschijnsel, dat de drbeider door den verkorten werktijd niet werk lustige en aan rijn werk verknocht is gewor den, is nok onder het spoorwegpersoneel zicht baar. Scheen hel er vroeger dikwijls een eer in te stellen, om door vlugger werken achterstand en vertraging in te halen, was de zaak der di rectie ook hun zaak, van dat meeleven met hel bedrijf merkt men niet veel meer. De meesten kan het niet schelen en zij denken er niet over om vrijwillig zich extra in te spannen, ten einde een fout goed te maken, waaraan ze niel direct schuld hebben. Het publiek merkt dit ook op en klaagt daarover. Intusschen kan ik u verzekeren, ging de lieer V. d. Vegt voort, dat Raad cn Directie feitelijk nacht en dag bezig zijn, om middelen te bera men tot verbetering van den toesland. Wij ge ven de hoop niet op, daarin te zullen slagen. Men vergete niet, dat alle tijd van overgang moeilijk is en dat de omstandigheden daarbij zeer belemmerend werken. Een troost is het, dat onze inlichtingen over het spoorwegwezen in het buitenland werkelijk niet gunstiger zijn. In Duitschiand schijnt 't nog het beste gesteld, maar deze lof gaat niet verder dan voor de internationale verbindingen. Het binnenlandsch verkeer laat ook daar veel te wenschen. Met dit al schijnt deze mededeeling van den president van den Raad van Beheer ons een schrale troost. Nu heet het in de bestaande wet, dat de wet- gehecle wereld het verkeer en het maatschap n nfiliil Tegelijkertijd met het verslag der Staatscom missie tot herziening van de Gemeentewet, ver scheen liet rapport der Commissie voor de Grondwetsherziening en liet treft, dat deze laat ste oiialliankehjk van de eerste eveneens tot de conclusie koml, dat de Gemeenteraden der groo- te steden met werk overladen zijn en dat er dringende heiioelte bestaat oin anuere organen in hel Gemeentelijk bestuur met bestuursfunc ties le bckleeden. Het sociaal-democratisch lid tier Grondwetscommissie, de lieer Schaper, kon de ze opvalling niet deelen. Volgens hem is het in strijd met de eisclien der werkelijke demo cratie, dat ook in de gemeenten zou worden doorgevoerd de scheiding tussclien de uitvoeren de en de wetgevende bevoegdheid. Van de so ciaal-democraten hebben wij dus tegenstand te- yen deze ontlasting van werkzaamheden der ge meenteraden te wachten. En als gewoonlijk wordt vaii die zijde verzuimd aan te geven, hoe die ontlasting van ondragelijke bemoeiingen dan wel zou moeten geschieden. Ontkennen, dat de toestand ondragelijk gewor den is, kan tocii in ernst niemand. En dan lijkt het voorstel der Staatscommissie de cenige uit leg. De eenige bedenking, die rijzen kan is deze: wanneer men allerlei overuoüige besluurs- arbeid van den Raad afwentelt, moet dat werk tocii door anderen worden gedaan; en komen die anderen dan weer niet in den knel? Die vraag is gewettigd, immers de Staatscom missie steil voor om de uitvoerende bevoegdhe den zooveel mogelijk op burgemeester en wet houders over te aragen. Maar ook deze zijn im mers overladen met werk, meer zelis dan de ttaad? Hiertegenover geldt de opmerking, dal op de eerste plaats een groot deel voorbereidende arbeid overbodig wordt, wanneer de raadsagen- da wordt vereenvoudigd. Thans moet de burge meester en de wethouders in veterlei opzicht dubbel Werk doen. Tal van onnoodig geachte raadsbesluiten moeten eerst worden voorbereid. Er moet een-concept-voordracht worden opge maakt met bijbehoorende toelichting: zoo'n stuk moet den bekenden bureaucratisclien weg alieg- gen; moet in liet college van 13. en W. komen, de sanctie krijgen van den Raad en dan begint de ambtenarij aan de uilvoering. Die omslag kan voor tientallen raadsbesluiten vervallen en daar mee treedt een groole vereenvoudiging in. Maa^ daarnaast blijft vaststaan, out de be stuursfuncties van B. en W. verzwaard worden. De Staatscommissie iieeft naarstig gestreeld om hieraan te gemoet le komen en is zij niet geheel geslaagd 't is in haar te prijzen, dai zij den ontwikkelingsweg volgde, waarlangs de besturen der groote sleden reeds jaren lang zeil bezig zijn geweest een uitweg te vinden. De wet houders moeten zelfstandige departementshoof den worden. Dat is een der voornaamste voor stellen. De Commissie wil zelfs voorstellen om aan de groote gemeenten de bevoegdheid le geven, meer dan zes wethouders te benoemen. Daarvan verwachten wij niet veel. De tegenwoordige wet Iaat de mogelijkheid om hei yetal wethouders lot zes op te voeren. Maar hel is wel eigenaardig, dat zelfs steden als Rotter dam en Amsterdam het nog maar weinige jaren geleden met vier wethouders stelden; dat de vijlde er in de oorlogsjaren bijkwam en de zesde iunctie voornamelijk uit politieke overwegingen werd geschapen. Niet in uitbreiding van het ge tal der functionarissen, wel in uitzetting van bun macht en bevoegdheid ligt de oplossing. houders den burgemeester bijstand verleenen en die opvatting is in de meeste gemeenten van ons land langen tijd gehuldigd. Wij kennen gemeen ten van 60 en 60 duizend zielen, waar de voor zitter van den Raad de alwijze alweter is en bij alle onderwerpen, hetzij van openbare werken, hetzij van armenzorg, onderwijs, of financiën den Raad van antwoord dient. In de meeste groole gemeenten boven 40.000 zielen echter beeft men al lang begrepen, dat, wilde het gemeentcliuisliouden dragelijk mar- cheeren, de Wethouders zooveel mogelijk zelf standig moesten werken. Dien eenmaal gescha pen toesland grijpt de Staatscommissie aan om een betere arbeidsverdceling voor liet dagelijksch bestuur der gemeente mogelijk te maken. Zij gaat verder en wil geheel in de lijn-harer eerste voorstellen, iederen Wethouder tot bestuurs hoofd van een afdeeling maken. Evenals tot nu zullen de werkzaamheden tusschen burgemeester en Wethouders in onderling overleg worden ver deeld; do Commissie wenscht nu den wethou der de hem opgedragen taak persoonlijk te laten leiden; persoonlijk beslissingen laten nemen en de hem opgedragen bestuurstaak zelfstandig le laten uitvoeren. Voor een en ander is hij dan alleen en persoonlijk verantwoordelijk aan den Raad. De Wethouder zou dus iu de toekomst een soort minister met eigen portefeuille wor den? Die conclusie lijkt gewettigd; maar de Commissie aanvaardt ze niet. En o.i. terecht. Een der grondpijlers van het huidige gemeente bestuur u.in. dc collegialiteit in het college van B. en W. handhaaft de Staatscommissie onwrik baar. En dat is juist gezien. Een onvermijde lijk, .ofschoon niet zeer verheugend verschijnsel der laatste jaren is het intreden van de politiek in de raadszalen. Krijgt de Raad de handen meei vrij, dan zal de politieke strijd veld winnen. Een tegenwicht hiervoor is een dagelijksch be stuur, dat iu het gemeentebelang zooveel moge lijk streeft naar homogeniteit. Blijft de bepaling gehandhaafd,, dat bet dagelijksch bestuur een college vormt, dat voorstellen den Raad niet anders bereiken, dan nadat zij in het college een meerderheid hebben gevonden, dan zal dat om een duliele reden den politieken strijd mati gen. Ten eerste zal dat in bepaalde gevallen de Wethouders voor eenzijdig drijven behoeden „cn dc Raad zal zorg dragen, dat het college van dagelijksch bestuur een afspiegeling geeft van de voornaamste stroomingen in zijn midden en dus inde gemeente Voor een rustige en echt democratische ont wikkeling lijkt dit de eenig juiste weg. Met dit al zou echter de taak van den toe- komstigeu Wethouder nog niet worden vellicht; als zelfstandig houfd van uitgebreide takken van gemeentedienst zullen integendeel zijn zorgen vermoederen. Daarom heeft de Staatscommissie verlichting gezocht op andere wijze, n.m. door aan ambtenaren en bedrijfsdirecteuren meer be voegdheden te geven en de tegenwoordige bij- slandscommissies le verandereu in bestuurscom missies. Alvoreifs wij hierop echter nader ingaan, wil len wij een volgenden keer eerst een enkel woord wijden aan de oplossing, welke de Staats commissie voorstelt om de zeer uitgebreide be moeiingen van den burgemeester le verminde ren. Nog maar twee jaren geleden kon men in een groole stad van het Zuiden (met 59.000 in woners) gedurende de raadsvergaderingen, de vier wethouders als wassen beelden naast den al maar pratenden burgemeester zien zitten. DE HERDENKING VAN DEN WAPEN STILSTAND. In Engeland. Gisteren werd uit Londen geseind: Heden is de tweede jaardag van den wapen stilstand in het Britsche rijk gevierd. Om elf uur 's ochtends werden door het ge ilede Britsche rijk en alle Dominions over de pelijk leven gedurende twee minuien stop gezet; alle mannen stonden dien tijd met ontbloot hoofd, ten einde een zwijgende hulde te bren gen aan lien, die een glorieuzen dood voor de zaak van het Britsche rijk en de geallieerden zijn gestorven. De oorlogsoffers van het Brit sche volk zijn zóó algeuieen geweest, dat er haasl geen gezin is, dat niet een zoon in vreem den bodem liggen heeft. Heden zijn al deze zo nen teruggekeerd, belichaamd in den persoon van een Brilscben strijder, die uit de slagvelden in Frankrijk is opgedolven om in de Westmin ster Abdy te worden bijgezet. Vele uren reeds vóór do plechtigheid was de weg omzoomd door eeh in het zwart geklecde menigte van de in rouw verkeerende natie. Van de rouwkapel in het Victoriasiation, werd de kist van den onbekende naar een lijkwagen ge bracht, overdekt met een doorboorde vlag uil de slagvelden bij Yperen. liet vertrek werd aan gekondigd door negentien kanonnen. Vóór den wagen liep een afdeeling der Coldstream Guards, terwijl achter den wagen slipdragers, admir-aals. en generaals, waaronder Beatty en Haig voort schreden. Daarop volgend de muziekkorpsen van vier garde-regimenten, alsmede een afdeeling van de handelsmarine, tien vliegdienst, en een groep van gemobiliseerde soldaten. Van Victoria-station trok de processie langs Constitution Hill en de Mali naar White Hall. waar de cenotaaf slaat. Hier hield de stoet, al vorens naar Westminster Abbey te gaan voor dc eindplechtigheid, stil om den koning, de prin sen, de leden van het kabinet en ex-leden van het kabinet, vertegenwoordigers van de koloniën en afgevaardigden van verschillende kerkgenoot schappen in de gelegenheid te.stellen, zich er bij aan le sluiten. Hier had een korte, maar bul tengemeen indrukwekkende godsdienstige plech tiglieid plaats en om 11 uur werd de cenotaaf door den koning onthuld en bieef de menigte onder diepe stilte gedurende twee minuten in stil gebed en overpeinzing. £>e koning zond het volgend telegram aan den president der Fransche Republiek: „Mijnheer de President. Bij gelegenheid van den tweeden verjaardag van schitterenden dag, waarop de wapenen van de verbonden natiën in haar worsteling tegen een gemeenschappelij- ken vijand, met succes werden bekroond, wensch ik u, als hoofd van de groote republiek, onze bondgenooie, uitdrukking te geven van onze op rechte vriendschap en ons onwankelbaar ver trouwen in de toekomst. De plechtigheden, die tegelijkertijd tc Parijs cn te Londen zullen plaats hebben, om door een symbolische daad van nalionalen eerbied eer tc bewijzen aan hen, wier opoffering alleen een overwinning mogelijk maakte geven mij een passende gelegenheid om aan liet Fransche volk opnieuw de verzeke ring te geven van de onveranderlijke genegen heid en bewondering, dio liet door het geheele Urilsclic rijk geniet: De band tusschen onze vol keren gelegd in den oorlog, is onverbroken en zal den land des tijds evengoed tarten zoowel in vrede als in oorlog." DE TOESTAND IN IERLAND. Tweede Kamers voor Ierland. Bij de behandeling van de Home Rulewet lieeft bet Lagerhuis het volgende, door Sir L. Wor- thington-Evans samengestelde schema voor een constitutie voor Ierland aangenomen. Het luidt: 1. Het zal de taak zijn van den Raad van Ierland, om in, of zoo spoedig mogelijk na, zijn eerste zitting eén schema te ontwerpen voor de instelling van Tweede Kamers van de parlemen ten van Zuid-Ierland cn Noord-Ierland, 2. Het schema zal de titels van de onderschei dene Kamers cn het aantal leden daarvan, de wijze, waarop de leden zullen worden gekozen, hetzij door benoeming, of verkiezing of op andere wijze, en de verhouding van de twee Kamers van elk parlement tot elkaar definieeren en zal zoo danige incidenteele en bepalingen van verder- strekkenden aard bevatten als de Raad dienstig oordeelt, waaronder bepalingen tot verbetering van deze wet. S. Een ,aldus tot stand gekomen schema za! onverwijld ter behandeling worden aangeboden aan liet Lagerhuis van Zuid-Ierland en het Lager huis van Noord-Ierland en zoo het schema wordt bekrachtigd zal het wettelijke kracht verkrijgen, doch ingetrokken of gewijzigd kunnen worden door gelijkluidende wetten van die parlementen. 4. Hel Lagerhuis van Zuid-Ierland of Noord- Ierland zal elk schema aan den Raad kunnen terugzenden, voorzien van amendementen. Bonar Law verzette zich tegen de opneming van deze clausule in de wet. Hij vroeg, hoe dc regeering de samenstelling van Ierschc Tweede Kamers kon ontwerpen met de hervorming van het Hoogerhuis in zicht. De beste wijze om een werkelijke Tweede Kamer lot stand te brengen was volgens hem alteen overeenstemming tusschen de beide partijen in Ierland. De regeering heeft bij de behandeling in het Lagerhuis van de Home Rulc-wet haar voorstel, voorschrijvende dat candidaten voor liet nieuwe Iersche parlement den eed van trouw moeten afleggen vóór hun benoeming, weer ingetrokken. De „Morning Post" weet mede le deelen, dat de vertegenwoordigers van Zuid-Ierland in liet Hoogerhuis een krachtige poging zullen doen om de verwerping te verkrijgen van het artikel dat het Lagerhuis heeft aangenomen en hetwelk de regeering de macht geeft maatregelen te nemer, om te verhinderen dat de Sinn Feiners den ar beid van een Icrscli parlement onmogelijk maken, b.v. doordat de gekozen Siim Feiners den parlementairen arbeid negeeren door weg te blijven en aldus de Home Rule-wet in Zuid- Ierland onuitvoerbaar maken. De regeering '.rijgt in dit geval de bevoegdheid, om voor eer, bepaalde periode een bewind in te stellen, dat neerkomt op het bestuur van een Kroonkolonie. DE BLOKKADE VAN DE ZWARTE ZEEHAVENS. Uit Washington wordt aan dc „Manchester Guardian" gemeld, dat Colby, de minister van Buitenlandsche Zaken, bekend maakt, dat de Vcreenigde Staten beslist weigeren om «net Enge land en Frankrijk deel tc nemen aan de blok kade van de Russische Zwarte Zeehavens. 11ij zegt: „De Vereenigde Staten zijn met Sovjet- Rusland niet in oorlog en daarom is er geen reden waarom zij aan de blokkade zouden deel nemen." EEN ULTIMATUM AAN GEORGIë. De Sovjet-autoriteiten hebben, naar een Reu- ter-telegram uit Konstantinopel meldt, een ulli matum gericht aan de republiek van Georgië, waarin zij eischen dat Georgië onverwijld alk onderhandelingen met generaal Wrangel staakt, dat het de betrekkingen met de Entente-mogend- heden, in het bizonder met Frankrijk en Groof- Brittannië, afbreekt en alle handelsrelaties met hen diet ophouden. Verder zegt het ultimatum dat ingeval Georgië aan de wenschen van de Bolsjewisten voldoet, het alle petroleum en goud waaraan Georgië behoefte heeft, zal worden ver schaft. De regeering van Georgië heeft een alge- meene mobilisatie gelast. DE STAKING TE BERLIJN. De aanvoerders der stakende arbeiders van d' electrisehe centrale hebben besloten een nieuwe stemming te houden onder deze werklieden over dc vraag, of de staking moet worden voortge zet, nadat bet verbond van machinisten cn stokers aangëraden heeft de staking te beëindi gen. 6£MEïiïGDE BUITEKL BERiCKTER. SCHEPEN VOOR REPARATIE NAAR ROTTERDAM. De „Daily Chronicle" meldt, dat de beken de Smith's Dock Conipagny aan de Tyne eer deputatie naar Rotterdam zal zenden om te onderzoeken hoe het daar staat met het repa- reeren van schepen. Vele firma's aan de Tynt, hebben orders naar Rotterdam gezonden toi liet repareeren van schepen en een commissie van werkgevers en werklieden zal in verbanii daarmede Rotterdam bezoeken. Na terugkeer dier comissie zal worden nagegaan lioe men te gen die Hollandsche concurrentie zal kunnex ageeren. Ik was jong, daarbij gezond en onder- riemend. De reislust verteerde mij, en de lichtzinnigheid schikte zich maar al te gaarne naar zijne verlokkingen. Ik gaf derhalve voor de hue veels te maal sinds 4k den Amei'ikaanschon bodem betreden %ad, weet ik zeiI niet meer ,eene ver worven, zelfstandige positie prijs, deed mijne apotheek in Virginia City over aan jemand, die juist genoeg betaalde om mij in staat te stellen al mijne schulden te dekken en een paar dollars tot aankoop (yan 'n poney benevens zadel en teugel en een revolver over te houden, -schudde het stof der stad, d,ie in h,are „Comstock (Lo-de" 1) de wereld destijds jaarlijks nog 1) „Comstock Lede" wérd naar zijn ont dekker, den goudgraver en prospector 'Comstock, die reusachtige aan goud en /zilver zoo rijke ertsader genoemd, die voor zijne bewerking door het gebergte liep, >p, hetwelk hiet sfcadkiaverblad Virginia schier onmetelijke schatten aan goud- en zilverstaven leverde-, van de voeten en trok nog eens weder op avontuur de wijde wereld in. Wie dezen reislust niet kent, wien de eigenaardige bekoorlijkheid VTeemd is, welke dit zwerven in verre landen, dit haken naar avonturen, dit hiopen en zoe ken in zich besluit, om door een oi an dere niet alledaagsche gebeurtenis b|3t ge luk te vangen, dat in liet woord „vermo gen" opgesloten ligt: die zal zich wel bezwaarlijk kunnen voorstellen, hoe men zoo lichtzinnig kan zijn een zeker en waar lijk niet kommervol bestaan prijs te ge ven en het zoogenaamde blinde toeval te volgen. Gelijk bekend is, laat de jeugd zich niet licht raden: zij wil zelve door ond.er- vanding leeren. Zoo ging het mij. Óp- dat mijne geëerde lezers en lezeressen echter door de afgelegde bekentenis van lichte levensopvatting geen al te kwaden dunk van mij mochten krijgen, wil ik hier al dadelijk verklaren, dat ik mij heden, nu mijn haar begint te grijzen, stellig niet meer aan zulke jongelings- ddwaaslieden zou schuldig maken. City, Gold Hill en Silver Cit yin Nevada gebouwd werd,' Vooruit dus, op avontuur de wijde we reld in! De achter den zadel van mijn poney vastgegespte mantelzak bevatte al mijn aardsche bezittingen. In mijn zak had ik ongeveer twintig dollars.' Dat is een karig sommetje, maar 'n echte zwer ver slaat hier of daar, op eene gesehlikte plaats, zijn leger in de open lucht op; voor nachtlogios behoeft hjj dus niets te betalen. Levensmiddelen, waaruit met eenig overlag een sober avondmaal en een even sober ontbijt kan klaargemaakt worden, voert hij bij zich en aan wild voor een sappig stuk vleesch ontbreekt het den geoefenden jager nergens-. En de pony? Ol do pony is evenmin verwend als zijn meester. Hij stelt zich, als hlet niet anders kan, ook wel eens eene week of langer met „sage brush" tevreden. Weet gij, beste lezer, wat „Sage Brush" is? Kent gij het land, waar dit zelfs aan muilezels en Indianen-pony's slechts voor noodhulp dienende gewas in het diepe zand of op steenachtig heuvelland ge dijt, nu en dan eens met een eenzame cactusplant wedijverende, of deze meer schaduw aan duizendpooten en ratelslan gen na volbrachten roof maaltijd kan ver leenen dan zij zelve? Als gij echter het sage brush niet h;ebt loeren kennen en gindsche onmetelijke, woeste streken van het Npord-Amerikaansche vasteland niet doorreisd hebt, dan hebt gij, eerlijk ge sproken, weinig verloren. Want die- ein- delooze zandwoestijn en haar eenig plant aardig voortbrengsel, juist deze wilde salie bieden over het algemeen een vertwijfe lend troosteloozen aanblik aan, en nood zaken den reiziger voortdurend, voor gif tige insecten en slangen en daarenboven in den nacht ook voor den wel is waal lagen, maar hoogst arglistigen en ge vaarlijken „Californischen leeuw," eene pumasoort, op zijne hoede te zijn. Zulk eene streek was het, die ik, na dat ik Virginia City den rug gekeerd had, sinds eenige dagen doortrok. Ik had Car son, de hoofdstad van Nevada, vluchtig bezocht en was verder gereden maar nu niet .geheel en al meer op goed ge luk. ,Want onderweg had ik van zilver- bergwerken in Colusa County in Califor nia hoor en spreken, alsmede van de menschlievendheid der beide broeders Sc hack, de bezitters dier mijnen, en van de menigvuldige kansen, die zij uit hoofde hunner uitgebreide zaak een bekwaam jongmansch konden aanbieden. De schilderingen twaren zeer uitlokkend geweest en zoo werd „Schack'a Place" of ..Gold Spring»" In Polusa ftomty het naaste doel mijner reis. Sinds acht da gen was ik onderweg. Den volgenden dag had ik het aicalisehe meer Colusa langs gereden, waarin geen enkel levend wezep ademen kan en waarin voor dertig jaren een aantal bergwerkers en koeurij vers^ na een vertwijfelenden strijd, bijkans vier honderd moordlustige Pinte-lndianen van de hooge rotsklippen af gedre ven hadden en bevond mij nu nog op twin-: tig mijlen 1) van het bovengenoemde reis- •ti j'l. De bodem had van lieverlede een an- der karakter aangenomen en was in heu velland overgegaan, dat volgens zijn langwerpige, golvende formatie de uit-' looper van een krachtig burgterrein zijn moest Maar de verblindend# stofadmosfeeii het waa*in September welke dooi; de inwerking der hevige nazomerhiitte op de onmeetlijke zandvlakte alles in 't rond' en zelfs op geringen afstand, als in eenen gioednevel dompelde verhinderde een „velf uitzicht. i 1) Zoo dikwijls er ïa ent vbrhaax Épras» ia van mijlen, worden hiermede Engel- scha bedoeld. Een Rngnlflr.hie miii hoeft ruim duizend ne.tara» Won*

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1