JtJIJNNKNLAND. Binneniandsch Nieuws. OPHEFFING DER CRSSIS-BUREAUX ENZ. ST ATEN- 6EN ER A AL. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws Korte Berichien. Het stoomschip „Nigeria" had zes maanden in het dok te South Shields gelegen voor re paratie, en de eigenaars besloten eindelijk het schip te verbouwen om het met olie te kunnen stoken en gaven Smith orders het daarvoor zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam te zenden I)e beer Lannellot Smith, hoofd der firma, EClde hieromtrent: „Wij zullen dus onder de droeve noodzakelijkheid verkeeren een werk dat 100.000 p. st. zal kosten aan Rotterdam af te staan. Op het oogenblik is de „Nigeria" het eenige vaartuig in onze dokken en we loopen de kans, dat de drie dokken te South Shields ledig zullen staan." Ilij voegde er bij, dat het voordeel der Rot- tordamsche firma's niet aHeen is lager prijzen, doch ook quaestie van lijd. Door het dalen der vrachten kunnen do eigenaars huil schepen niet lang in reparatie laten liggen en als de Britsche firma's het werk vlugger zouden kunnen doen, zouden de scheepseigenaars hun gaarne meer betalen. De eenige oplossing der moeilijkheid is z.i. het verrichten van den arbeid in stukloon ACTIE VAN INTELLECTUEELEN. Öok in België gaan de inlelleclueeien zich or- ganiseeren. Een aantal intelleclueele werkers beeft te Brussel, onder voorzitterschap van prof. Brachet, vergaderd en besloten een con federatie te vormen, naar het voorbeeld der Eransclie C. T. I.. (Confederation des Travail- icurs lntellectuels), die door Romain Coolus den oud-voorzitter der „Société des auteurs clramaliques francais" geslicht is. De Belgische C. T. I. zal trachten die man nen te vereenigen voor de verdediging hunner materiëele en zedelijke belangen, die door de huidige evolutie in hun bestaan zouden kun nen bedreigd worden, indien zij door een ver c-uderd individualisme bevangen, langer aarze len de besck. nning der vakvereeuigingen te aan vaarden. Advocaten?- geneesheeren, kunstenaars letterkundigen, hoogteeraren, leeraren en onder wijzers, technisch ingenieurs en beambten zijn alien welkom in de C. T. I. Onlangs heeft Lloyd George in het Lager huis verklaard dat de emolumenten, welke sommige ministers genieten, niet meer aan de eischen voldoen. Thans is een commissie samengesteld, die is belast een onderzoek in te stellen naar de salarissen om daarna rapport uit te brengen over het wel of niet noodzakelijke eencr her ziening. r In het Lagerhuis heeft Sir Eric Geddes medegedeeld, dat de rechtskundig adviseur van het ministerie van transportwezen bezig is met de opstelling van een wetsontwerp voor het in stellen van een departement tot regeling van het Londensche verkeer. Het ontwerp zal weldra aan -het kabinet worden voorgelegd. De Nikka Jilsugyo Kyoekai (Chineesch- Japansclie kooplieden Vereeniging) inviteerde de persvertegenwoordigers in het Imperia] hole] om middelen te bespreken voor hulp aan het noodlijdende Noord-China. De Vereeniging pakt deze zaak, op initiatief van baron Okoera en juderen, grootscheeps aan. De welbekende fir ma's Mitsui en Mitsubishi hebben reeds elk 30.000 Mexikaaiische dollars en de Yokohama Specie Bank 25000 dollars gegeven. Uit New-York wordt gemeld, dat een onl ploffing heeft plaats gehad in een volgeladen tank-schip. Drie personen worden vermist; ach zijn gewond. Het schip ging in vlammen op. - De „Krasnaya Gazeta" le Pelrograd be vatte volgens een telegram aan de Engeische bl i ,n onlangs een decreet, waarhij geld feite lijk wordt afgeschaft Het gebruik van telegraaf en telefoon en do levering van brandhout en voedsel is voortaan vrij voor „personen uit de tweede categorie". Geen huur behoeft le worden betaald door hen, die in rijkswoningen of genaaste huizen wonen. „Natuurlijk", zegt het blad, „beleekenl hel af schaffen van geld geen vermeerdering der rant soenen, doch voortaan aal geld alleen noodig zijn voor tien, die van lusschenhandeiaars wil len koopen datgene, wat ze niet van den siaat kunnen krijgen." Men heeit dus in Rusland geen geld meer noodigi nüïVtK £.1 SCHA.PMAf1. In een „li. Memoriam", gewijd aan den op 8 Nov. overleden anti-revolutionairen staatsman sciinjit Pro:. P Gearts o.m. het volgende in de „1 yu liet blad, waarvan hij eens hoofdioluc- leur was: „Kuyper en Schaepman, men noemt hen als van zeil in écu adem. Ais öicülgr bij Gods genade, kan Schaepman oor-pioakciijker, zeggen wij genialer zijn dan Kuyp-r, en streeft hij hem in zijn hemelhooge ideeën-vlucht wei eens ver voorhij. Maar ais ge meer gewicht hecht aan positieve weten schap, universeels en diepgaande kennis, wijs- geerigcii zin en theologische diepte, streng prin- cipieeie tn logische heioogingen, verfijnde taal- kumie lot liet uiterste verzorgde taaltechniek aan een vrij en kunstmatig speien met de Ne- dtriaadsche taai, dan is Kuyper uw man -7- de gev.cis.ge polyhistor, vail wien men, als hij in oudere tijuen had geleefd, zou hebben getuigd, dat ilij geheel hel terrein van het menseheiijk weten hestreek. Ais socioloog en als staatsman gaat Kuyper met den eerepalm strijken; de door hem ge voerde staatkunde heeft in den grond der zaak heel weinig met gevoel en inspiratie te maken; liij houwt volgens zijn vaste lijn en op stevigen grondslag stelsels en theorieën op, die van zijn standpunt den toets van de wetenschappelijke critick kunnen doorstaan. Zijn machtig tempe rament" speelde hem als staatsman meerma len parten. Dan brandmerkte hij zijn principi- eele tegenstanders en om een ondeigbaar stig ma op hun voorhoofd te drukken, gebruikte hij een van die geweldige en grievende woor den, welke de. gelijk-gezinden in de handen de den klappen, maar de tegenstanders verbitter- den. Zelden of nooit evenwel -neemt zijn ge voel zijn vorschenden en denkenden geest ge heel op sleeptouw. Als politicus was Schaepman meer de man ..tan de geniale intuilie, van de oogenblikkelijke ■Jrondsten, en daardoor was hij uiteraard bloot gesteld aan liet gevaar, dat hij niet altijd heeft weten te ontzeilen, een spring-, een hak-op-den- tak-politiek te volgen, welke het volgelingen wel eens moeilijk maakten hem in zijne grillig zigrzag-bewegingen te volgen en den grooten meester op zijn spoor na le treden. Maar Schaepman bezat dg zeldzame gave, geifs dan wanneer de liefde voor God en Kerk zyn ge weldigen toorn deed oplaaien, om z'n tegenslan ders niet le grieven. Zijn ronde gulheid en eenig aanpassingsvermogen, dat zijn volgelingen "met altijd wilden en soms niet konden waar- deeren, bezorgden hem hartelijke vrienden en bewonderaars ook iu het vijandelijk kamp, zoo dat de door de zijne soms zoo gesmade man populair werd bij zijn tegenstanders. Door hun heerschzucht, tot heerschen ge schapen naturen en zelfstandigen denkers als aangeboren, hebben beiden in eigen of aanver wanten kring wel eens trouwe volgelingen van weleer voor een tijd of voor goed van zich af- gestoolen. Maar als wij alleen letten op de groote lijnen, dan heeft de geschiedenis beider diep- en scherpzinnigheidin het gelijk gesteld". DE TROONOPVOLGING. De „Maasb." had het vermoeden kenbaar ge maakt, als zou met prinses Juliana de laatste wettige troonopvolging gegeven zijn in den zin der voorstellen van de Grondwelsherzienings- couimissie. Van zeer bevoegde zijde is het blad er op merkzaam op gemaakt, dat deze beschouwing op een misverstand berust en geenszins de be doeling weergeeft van de Commissie der Grond wetsherziening. Dit zou blijken uit liet voorgedragen artikel 22, krachtens hetwelk H. K. II. prinses Juliana eenmaal tot Koningin verheven, wordt „be schouwd als de Koning bedoeld in artikel 10, zoodat -dus Hare mannelijke nakomelingen en mannelijke uit mannen gesproten nakomelingen krachtens artikel 11 opvolgen en bij gebreke van dezen Ue opvolging geschiedt volgens art. 12 of 13." Naar we in de Memorie van Antwoord op de Slaalsbcgrooting voor 1921 lezen, wordt met de verdere liquidatie der crisisbureau! en andere crisis-instellingen geregeld en zoo vlug mogelijk voorlgang gemaakt. Zuivel en Suiker. De staking der Regec- ringsbemoeiing met de zuivel is nog niet mo gelijk. Zoowel de kaasprijzen p!s~de groote behoefte der melkproductcnfabriekcn aan melk, teneinde gereed te komen met het in dezen zomen ver vaardigde haifproduct, dat ten gevolge van bij zondere omstandigheden minder houdbaar is dan andere jaren, zouden tot stijging van de prijzen der melk aanleiding geven. Ook de boterprijzen op de buitenlandsclie markten hebben dezen zomer eenigen tijd een zoo hoog peil bereikt, dat, indien hier niet door hellingen bij den uitvoer prijsregelend was op getreden, znlks voor de melkvoorziening groote moeilijkheden zou hebben veroorzaakt. De omstandigheid, dat het binneniandsch ver bruik van b.v. boter en suiker belangrijk is toe genomen, kan geen aanleiding zijn deze artike len geheel vrij te geven. Opheffing van de N. U. M. is in verband met de in het voorgaande aangevoerde motieven in de huidige omstandigheden nog niet mogelijk. Ten aanzien van de vraag, onder welke voor waarden uitvoer van kaas wordt toegestaan, zegt de M. v. A., dat recht tot uitvoer alleen verleend wordt voor kaas, vervaardigd door producenten, die de z.g. „melkvcrplichting" hebben aanvaard, d.w.z. die zich tegenover den Staat der Neder landen verbonden hebben, om op „de wijze en hoogstens tot de totale hoeveelheid melk, welke door hen in hun bedrijf verwerkt wordt: a. volle melk, op eersle aanvrage te leveren aan de door het Zuivelkantoor aan le wijzen melkinrichtingen of combinatie van slijters, te gen bepaalden prijs; b. aan het Zuivelkantoor zoodanige opgave te verstrekken, met betrekking tot hun bedrijf, als deze door dit kantoor zal worden gevorderd en een door liet Zuivelkantoor noodig te achten administratie te voeren; e. ten allen tijde aan de ambtenaren van het Zuivelkantoor inzage te geven van de gehecle technische boekhouding. De Brandstofienvoorziening. Tot een ver hooging der rantsoenen voor' huisbrand, die le gen de binnenlandsche productieprijzen worden verstrekt, kan niet worden overgegaan. Alwie aan de rantsoenen niet genoeg heeft, kan volop turf, hout, gas, petroleum, alsook vrije Engeische en Ameriliaansche kolen betrek ken. Voorts zal binnenkort gietcokes buiten rantsoen worden verkrijgbaar gesteld tegen den prijs, welken de industrie en de huisbrandver bruikers, vallende onder groep B (kantoren, ho tels, pensions, koffiehuizen enz.) betalen. Inlusschen overweegt de Minister of niet kan worden overgegaan tot de opheffing van het verschil in de prijzen der brandstoffen voor huisbrand en voor industrieele doeleinden, zoo- dra een dusdanige verruiming op de kolen- markt intreedt, dat met gerustheid de huisbrand- rantsoeneering zal kunnen worden opgeheven. Het Ifoogovenbedrijf. Ten behoeve van het hoogovenbedrijf is tot dusver een bedrag van 1.875.000 op de door den Staat in het kapitaal der maatschappij genomen aandeelen gestort. De Regeering acht de door de Maat schappij gevolgde gedragslijn bevorderlijk aan de bereiking van het doel, dat bij de deelne ming van den Staat in het kapitaal dezer Maat schappij heeft voorgezeten. Rechtsgeldigheid van een tapverbod. De eigenaar van het hotel „De Zwaan" te Amers foort, heeft officieel een overtreding van de verordening op het tapverbod laten constateeren om zoo noodig in hoogste instantie de al of niet rechtsgeldigheid dezer verordening te doen uit maken. Als beweegreden wordt aangevoerd, dat Ml Vergunningsrecht voor het loopende jaar be taald is en na meent men, dat de betrokkenen, althans voor dit jaar, niet in de uitoefening hunner zaken mogen worden belemmerd, het geen met dit tapverbod wel geschiedt. Groot ongerief voor reizigers. Het Tweede Kamerlid, de heer De Muralt, heeft den minister van Waterstaat er op gewezen, dat de reizigers, dia met den sneltrein van 7 uur 2 min. v.m. uit Vlissingen vertrekken en te 8 uur 36 min. v-m. te Roosendaal aankomen, circa 3 uur al daar moeten wachten, alvorens zij iu de rich ting Breda kunnen doorreizen en dat dit op onthoud een groot ongerief fs voor de reizigers uit Zfigjant| e« di.« .rm mailbooten van de Mij. Zeeland. Hij verzoekt den Minister te be vorderen, dat daarin ten spoedigste een gujistige verandering wordt aangebracht H. OOLIJN. De heer H. Coiija,. lid van t Cen traal Comité dar Anti-rev. partij heeft ontslag! genomen nis lid der Eerste Ka mer. DB (WERKGEVERS EN DE ifciHRTH- VERZEKERING. Dinsdag a.s. zal te Amsterdam een ver gadering plaats hebben van de werkge vers, aangesloten bij „Centraal Overleg" met de besturen der R.K. en de Hrotl. Christelijke .werkgeversorganisaties, om te beraadslagen over de regeling dér pre- mievrijè .ziekteverzekering, waarover door „Centraal .Overleg" reeds gedurende eeni gen tijd met het bestuur van h)et NjV.Vi wordt (onderhandeld. i Dr., A. KUYPER f, Als deel V in de „Standaard-Serie", zal .verschijnen bij „W. tan Have te Am sterdam, een „Gedenkboek v,an. Dr. A. Kuyper". 1 Dit gedenkboek zal bevatten een over zicht van wat in de dagbladen en tijd schriften, zoowei in hiet binnen als bui tenland, is geschreven bij zijn versehlei- den. .Het zal alzoo een merkwaardig do cument worden, gezien de nu reeds ver schenen .belangrijke artikelen. Ook zul- Len er in opgenomen worden de rede voeringen, die bij de begrafenis zullep worden uitgesproken alsmede een be schrijving v.an alles wat daarmede in ver band staat. H. M. de Koni:: in bo<_„'fc zk/h' bij de begrafenis van den Minister van Staat Dr. Kuyper doen vertegenwoordigen door Haren ..kamerheer in buitengewonen dienst G. C. baron van Asbeck, lid der Algemeene Rekenkamer. H. M. de 'Koningin-Moeder door den kamerheer Mr. 8. W. B. Graaf van Lim burg Stirum. WERING VAN VREEMDE ARBEIDS KRACHTEN. De Kring Roermond van den Limb. R.K. 'Werkiiedenbond, die 18 afd. met 2000 leden telt, heeft een op een alge meene Vergadering aangenomen motie ter kennis van de Regeering gebrlacht, waar in deze met den meesten aandrang ver zocht wordt, strenge maatregelen de ne men tot wering van. vreemde, met name Buifcsche werkkrachten, in htét Limburg s-dié industriegebied. De toevloed dier vreemdelingen is enorm. Onder hen bevinden zich tal van elementen, -die vijandig' zijn aan gedrag cn orde en ten behoeve der propagan da stelselmatig van Duitsche mijnen, naar Limburg worden overgeplaatst. Bovendien is die toevloed zeer in 't na deel der Nederl. werklieden, waarvan eenigen reeds werkloos zijn. De rust oer provincie is met de wering dezer ongewenschte elementen gemoeid DE REBERLMüSCHE SPOORWEGEN Eü DE STAAT. In de op 24 November te Amsterdam te houden buitengewone vergaderingen van Aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der I-I 0 liane! sche IJzeren Spoorweg Maat schappij zal o.m. aan de orde komen, de met den Staat der Nederlanden te slui ten overeenkomst nopens de exploitatie van Spoor- en Tramwegen, afwijkende van die der met den Staat gesloten overeen komst van 21 Januari TS90. Uit de overeenkomst tumeben S. S. en den Staat blijkt o.m. dat het op de aan deelen gestort maatschappelijk kapitaal der Maatschappij gesteld wordt op veer De Staat verbindt zich voor 88000 te De Staat verbindt zich voor 880000 te zijnen name gestelde aandeelen der Maat schappij aan deze' op de wijze als bij hiare statuten omschreven f 250 per aandeel te betalen. Volgens de overeenkomst tusscken de II. S. M. en den Staat wordt het aan deelenkapitaal dier Maatschappij gesteld op vijftig millioen. gulden (thans 221/3 jnil- lioen). De Staat verbindt zich voor 27500 te-zijnen name gestelde aandeelen der Maatschappij, f 1000 per aandeel te be talen. De bevoegdheid der. beide Maatschap pijen tot opzegging der overeenkomst van 1890 vervult. De Staat waarborgt een divi dend van 5 procent, doch wanneer de winst meer bedraagt dan 61/3 proobnt, komt daarvan vier-vijfde deel aan den Staat ein de rest aan de Maatschappijen. De Raad van Commissarissen van beide Maatschappij en, tkjans bestaande uit ten minste 15 en ten hoogste 29 Commissaris sen, zal voortaan bestaan uit 11 Commis sarissen, waarvan er zes Worden benoemd en ontslagen door de Ministers van .Wa terstaat en Einanciën, die voor elk een plaatsvervanger kunnen aanwijzen, terwijl de vijf oVerige Commissarissen en hunne plaatsvervangers worden benoemd door de aandeelhoudersvergaderingen der beide Maatschappijen. De Staat is bevoegd ten allen tijde te naasten uitsluitend door overname van de bezittingen en schulden en betaling der aandeelhouders van 100 procent van biet kapitaal, verhoogd, met een Surplus (aan deel in de reserve) ad f 6,390.000 bij de S.S. en f 3.442.300 bij de H,S,M, Indien de naasting voor 1 Januari 1931 nog niet heeft plaats gehiadt betaalt de Staat alsdan voormeld surplus ten beboe- ve van aandeelhouders uit. Door deze wijziging der overeenkom sten krijgt de Staat als voornaamste n aan deelhouder grootea invloed; op, h(et be drijf. i Tfï 1L 4 De heer SCHAPER S. D. A. P. meent dat het kabinet een iterke positie inneemt door dc concentratie van de burgerlijke partijen tegen de opdringende arbeidersklasse. Een fusie der vrijzinnige pertijen zou spr. heel begrijpelijk achten. Ze *(jn in den grond der zaak toch allen even on-democratlsch. De rechterzijde is de reactie en het conservatisme. Spr. verheugt er zich echter over, dat met na me de Katholieke afgevaardigden hoe langer hoe minder da meening hunner kiezers ver tegenwoordigen. Spr. verdedigt het socialistisch stelsel. Het financieel beleid der regeering is bijzonder slecht. In minister de Vries heeft spr. geen ver trouwen; minister Aalberse staat onder cura- teele van Minister van IJsselsteijn en doet veel te~veei concessies inzake den 8-urendag. Spr. wenscht een meer ingrijpende grondwets herziening dan de staatscommissie voorstelt. De heer* BHAAT (P. P.) wenscht, dat Mi nister de Vries zal aanblijven, Ministers Aal berse en v. IJsselsteijn moeten evenwel verdwij nen. De sociale wetgeving is een kwaad voor dc gemeenschap en de Minister van Landbouw deed nooit iets voor den landbouw, Van de vrijzin nige fractie wil spr. niet weten. Het voorstel van den Voorzitter om de- Landbouw begroeting in avond vergader in gen te behandelen, wo-rdt aangenomen met 55 tegen één stem. De heer TREUB (E.B.) meent, dat de te genwoordige partij gr oepeering moet plaats maken voor een scheiding tusschen hen die de gerneeiLSchJapshcerse 1 i>appij voor staan en hen "die persoonlijke vrijheid willen- hooghouden. De Regeering heeft niet alles gedaan om de positie van Nederland op de wereldmarkt te handhiaven. Minister Aal- bers'd moet meer overleg plegen met zijn ambtgenoot van Landbouw en hij blad den 8-urcndag niet moeten invoeren zon der rekening te houden met groote eco nomische belangen. Het financieel beleid is niet te roemen. Echter ligt de schluld niet steeds bij Minister de V ries, d och ook bij andere Ministers en bij de Kamer. De heer MARCHANT (V.D.) verwijt Mi nister De Vries gebrek aan initiatief, e-en w-eifeLende houding, te veel toegeven aan de militaire eischen, hiet toestaan van te groote uitbreiding van het ambtenaren corps. Spr. wil een permanente commis sie van toezicht op de Departements-uit- gaven. Dit christelijk kabinet wordt re-ac- tionnair omdat het, bij gebrek aan gele genheid om zijti christelijkheid te toonen te veel werk maakt van revolufiebestrij ding. EENVOUDIGE^nULDE Moeizaam kwamen zc iu „verspreide orde', aunsjokkeu, vertelt de „Tel." Dc peten met hef- zilvercu harpje cr op stonden allesbehalve kiijgsliaiug en daar was geen milde najaarszon' om met het koper van instrumenten le spelen Er waren er die lang en bceuig, er waren ei' ook die dik cn ongeschoren waren. Een was et met een ijzeren bril. Hij had zijn instrumen-, als een kostbaar voorwerp onder den arm ge. klemd. Maar allen droegen ze de sporen van bun hard bestaan, van hun lange en moeilijke kruistochten in weer en wind door de ?lad. .Zwijgend,weggedoken in dc kragen van hun jassen kwamen ze uit den kouden ochtend nevel te voorschijn. Voor Bouwmeêsters huis in de 3o Helmerstraat gaf de lange een teeken waarop zij de blaasinstrumenten tegen de lip pen sloegen; de Turksche „bocmkelcl" hief zijn trommelstok omhoog en ailej waelitie af tot hun kameraad gesproken had. En hij sprak: Al zijn wij eenvoudige straatmuzikanten toch willen wij deelen in de hulde, die Louis Bouwmeester heden gebracht wordt. Moge het hem nog lange jaren gegeven zijn het Ncdcr- landsche volk de kunst te brengen. Toen bracht hij zijn klarinet naar den mond cn alle instrumenten barsten los in een Lang zal ie leven, Lang zal-ie leven, Lang zal-ie leven in de Gloria, In de Gloria. In de Gloria. Nadat de instrumenten bedaard waren, stak het Wieir Neerlandseh Bloed cn Koruulmuzick op. De weinige voorbijgangers bleven even staan, getroffen door deze hulde, die de eenvoudigs mannen aan den grootmeester der Ncdcrland- scb.e kunst brachten, de eerste hulde, -die hem dezen dag gewerd en die niet minder bedoeld zal zijn dan de grootsehe uitingen van sym-j palhie, die hem heden nog wachten. Het ontroerde toch, beéi even, door zijl* eenvoud. Ze irokken weg. Eu een straat verder klonif' de schoone stem weer in den benauwde^ nevel op: Al zijh wy eenvoudige straatmuzikant ten Vergadering van Donderdag 11 Nov. Staatsbegrooting 1921. Aan de orde zijn de algemeene beschouwingen over; de staalsbeqrp.oliug, INBRAAK TE GRONINGEN, i' Woensdagavond laat is ingebroken in de kan toren van de firma Gorter en Bolle aan het Aker- hol, ijzerhandelaren te Groningen. De twee in brekers hebben zich door het uitsnijden van een glasruit toegang verschaft tot het perceel, de brandkast geforceerd en verschillende schrijf bureaus en laden doorsnuffeld. De chef der zaak, de heer Prijt, en diens echlgenoote, die boven de kantoren wonen, zijn slaags geweest met de inbrekers, die ontkwamen. DIEFSTAL VAN MILITAIRE DEKENS. Twee infanteristen Jn Naarden gelegerd, fiets ten Woensdagmorgen, beladen met een paar kartonnen doozen'door de Sarphati-slraat te Am sterdam. Een stuk van een wollen deken stak uil een der doozen en dit verwekte argwaan bij een surveilleerenden politieagent, die de twee soldaten aanhield. Hij opende de doozen waaruit eenige militaire dekens te voorschijn kwamen. De militairen gaven voor, deze dekens gekocht te hebben, maar de politie-agent, de er niets van geloofde, bracht hen over naai- liet politie bureau, vanwaar dc Lente infanteristen verdacht van diefstal ter beschikking van de militaire autoriteiten zullen worden gesteld. EEN OMNIBUS-DIENST IN DEN HAAG. Naar de „Ijl. Ct." verneemt, worden in de Resi dentie pogingen aangewend om te komen tot de instelling van een moloroinnihusdienst, teneinde tegemoet te komen aan de met den dag moeilij ker wordende vervoermogelijkhcid per tram. Een aantal bewoners van de Laan van Meerdervoort heeft zich lot de N. V. „Amovani" gewend met het verzoek eens te willen onderzoeken of een motoromnibusdienst van bet Valkenboscliplein naar de binnenstad, b.v. naar de Plaats, voor deze Mij. niet loonend zou kunnen zijn, en waar door dau tevens vele Hagenaars in Duinoord woonachtig, die thans steeds met volle trams le kampen hebben, zouden geholpen zijn. De „Amovam" heeft thans de zaak in onder zoek, en stelt zich voor, wanneer haar deze dienst loonend voorkomt, een proef te nemen met het type Londensche motorbus, met een im perial, dat van het Valkenboschplein via Laan van Meerdervoort, Zeestraat en Noordeinde naar de Plaats zou rijden. EEN SPOORWEGONGELUK VOORKOMEN. Toen Woensdagnacht de goederentrein van Dordrecht naar Rotterdam-Feijenoord te onge veer twee uur het station IJselmonde passeerde, bemerkte men op het station dat er iets in het midden van den trein niet in orde was. Het ge lukte den trein tot stilstand te brengen, juist voor de Mallegatbrug. Het bleek, dat de lading van een der wagens, welke bestond nit lange staven ijzer, dwars was komen le liggen, waar door reeds een aantal telegraaf- en telefoonpalen deerlijk gehavend waren. Ware de trein met dezen wagen da brug over gereden, dan was zeker een ernstige ontsporing niet te vermijden geweest. Door het snelle optreden van het stationspersoneel te IJselmonde werd het onge val voorkomen. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Drie jongens van 10 12 jaar oud, zochten gisteren in de griend onder Zwyndrecht (Z.-H.), brandhout voor bun ouder*. Zij zagen daar een dubbelloops jachtgeweer liggen en toen een hun ner, de 10-jarige B., een spreeuw wilde schieten, trof hij zijn kameraadje, den 12-jarigen L. Koor neef, die zich vóór den loop bevond, met een volle lading hagel in het hoofd, met het nood lottig gevolg, dat het knaapje onmiddellijk, over leed. Het geweer was het eigendom van een oom van den jongen, die verlof had. om op schadelijk wild te gaan jagen en hèt geweer ter plaatse had laten liggen, omdat hij des middag weer wilde gaan schieten; G 1 T "t t j i 1 HET DURE AMfc/iHRDAM Een schoolhoofd in Amsterdam ontving, naai, het „Amst. Schoolblad" meldt, van een pas be< noemd onderwijzer een schrijven, waarin het volgende: .y „Bij onderzoek bleek mij in Arasterdam geert kamer of kosthuis te kunnen krijgen voor eeq prijs, die minder bedraagt dan mijn hcelc iny komen, Met zulke vooruiizichten kan ik de be trekking onmogelijk aanvaarden." In de Sevenunische hossciien in, ft. Limburg is liet lijk gevonden van zekere J. Franssen, arbeider aan de betonfabriek „Limbiugia" ta Blcrick. Men vermoedt, dat hij tengevolge yaj#- mishandeling overleden is. A Nader wordt bericht, dat in verband met de-' zen moord te Sevenum door de marcchausséë. een 4-tal personen zijn aangehouden en naaE Roermond overgebracht. HeL^ tweejarig kind van K., te Doetinchent had het ongeluk een kan met kokende melk, over het lichaam te krijgen. De arme kleine iS aan de gevolgen overleden. Te Serooskerke (Zeeland) »s Woensdag avond door onbekende oorzaak de groote land/ bouwschuur van A. Deserteur afgebrand, waai;-"' door veel vlas, hooi en slroo verloren ging. De hevige brand was uren in den omtrek te zien/ Op verzoek van de Berlijnschc politie ts te Amsterdam gearresteerd een 23-jarige PoolJ" In Berlijn beeft hij zich schuldig gemaakt aan verduistering van diamanten, ter waarde van 270.000 Mark. De arrestant zal vermoedelijk worden uitgeleverd. - - Te Nislelrode is de iandbouwerswoning van M. V. geheel in de asch gelegd. Eenig vee kwam in de vlammen om; een paai koeien werden ge red. Ten nadeele van den heei J. G., caféhouder le Nuth (L.), is een bedrag gestolen van onge veer 10.000 gulden en van ruim 80.000 mark. De politie, die een onderzoek instelt, heeft reeds enkele verdachte personen in arrest genomen. Te Duislervoorde, gem. Voorst, is het ruim cén-jarig kind van den bakker A. G. M. Schol in een onbewaakt oogenblik in een pot met kokend water gevallen. Met zeer ernstige brandwonden is de kleine in 't ziekenhuis opgenomen. Te Scliandelo (L.) kreeg een klein kind van zekeren B., aldaar een revolver in handen, dal blijkbaar niet goed was weggeborgen. Het kind ging er mee spelen, cn het wapen ging af en de kleine trof zichzelf in Ue borsi. De kogel, kwam er aan de rugzijde uit. Het meisje werd naar liet ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar het gisternacht overleed. Verdacht van diefstal van 'n bedrag van 1000 ien nadeele der Prov. Geldersche Elec- trische Mpij., gepleegd ten kantore van het ge meentelijk electrieiteitsbedrijf te Apeldoorn, i< ook gearresteerd G. W. te Assen, de broeder var den reeds gearresteerden klerk van het gemeente.- lijk bedrijf te Apeldoorn. Roekeloos aangelegd. Te Hollum (Fr.) legde een arbeider met een geweer aan op zijn beide neven, knapen van 14 en J5 jaar. Hel schot ging af en beide jongens werden in liet gezicht ge troffen. De een zal wellicht zijn oogen moeten missen. In een bosch dicht bij Balk is iemand ge-j vonden met een schotwond in het hoofd. Opj weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Werkeloosheid in 't zicht. Nu te Valther-': mond en Exloërmond aan bet aardappelrooier*'1 de laatste hahd gelegd is bij deze zachte tem-- peratuur, is het weer doenlijk de aardappels te rooien en langs het Stadskanaal het dorschv werk is afgeloopen, treedt dit jaar vroeger dan vorige jaren een tijdperk var: slapte in. Vrij gemeen wordt werkeloosheid voor den landarb der voorzien. Velen hunner sluiten rich thans 1 organisaties aan, om op eenigen ateun te kun rekenen by een mogelijk langdurige* winter. Aan de N.V. Kopergieterij em Appendage"' brick voorheen W. Kolk, te Boeeulo, Is staking uitgebroken, wegens oon afgewezen eisch. Een 30-tal arbeiders staken, Mn klein bleef aan het werk. De directie Ml de ontslag aangezegd. Het Engel scii stoomschip JQanfr*1iem* l| op zee In aanvaring geweest mei we onhcVed(| stoomschip en bij Rammekcns aan den grogt! gezet,. MfJJ ?al trachten hel schip te lichten,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2