IS aten. I! 'T R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND, fiELEN No 267 Maandag 15 November 1920 13e Jaargang BUITENLAND BINNENLAND LLUILLBTON De Erfgename van den Goudzoeker. maar. IEIJER. ekturf. ger makerij. Tm )0Ri MEIJER. ABONNEMENTSPRIJS Bureau HOF 6, ALKMAAR. - Telefoonm ADVERTENTIEPRIJS l De o^erbdan Burgemeester, j Over blijvende waarde. s, vanaf [mark, fweg'. ;a.„ tstraat. 'aan. raat. eiienstr. tat. traat. faat. .IJ.S.M PR. lan. ZATERDAG, an elke jongen ór Si. Nicolaas AU worden ge- sjes een Vlecht- A'iD. 'ERZIJ, HE1LO op wegens ver- de welbekende ikerij, met oaar- nagazrjn, tevens de>e gebouwen. met eleeirische Inachinerieën en porden overge- mcrgen Gras- en bewoner ^gowaard (Nrd.) Isboeken in alle 0 verschillende Alkmaar. I. coinpl. Winkel- ardsteenen borst- llk, 1 kozijn met 10 c.M., kozijn Ivenlieht. N.V. Mij. van ■Gebroeders" te |P. huis, opmooi- at, bij de Singel, ie kamers, serre groote kamers Rimers. te aanvaarden, PPEL en MAT*. J. G. SCHAAFV maar. A J>ER KWARTAALi iX-, FRANCO PER POST I 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. ^ersshajeiS eiagslijks. VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 023 RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAQ EN AANBOD" BIJ VOORÜITBETALINO PER PLAATSING f 0.68 Aan allo abonné's wordt op aanvraag gratis een pelis verstrekt, welke hen- verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.-f 200.—, f 100—, f 60 f 3a.—, f 15.- DE OVERLADEN BURGEMEESTER. Dal liet rupport der Staatscommissie tot wij ziging van ue Gemeentewet het zeer krachtig apueemt voor den tegenwoordigen zwaar be- kM'.en burgemeester, ij te begrijpen, iloe toch is h j, tegen en buiten zijn wil, „ontaard van d'oimen itaml" Wie kent hem nog, den bur gervader, altijd geheel oor voor de klachten ijijner gemeentenaren; den steun der zwakken, de vraagbaak der onwetenden, de troost der bedroefden, den milden gever bij algemeenen en particulieren nood, ongeacht de godsdienstige oï politieke gezindheid der noodlijdenden? Wie kent hem nog, dat orakel der stedelijke gemeen schap? Hij is een fabel geworden. Rijkswetgever .en provinciaal bestur hebben den eens onaf- haukelyken man, wiens eigenaardige zelfstan dige positie met geen anderen gezagdrager in het land te vergelijken was, gemaakt tot een IKicht en dag tobbenden bureaucraat, al maar studeerende in nieuwe wetten, verordeningen en .voorschriften, al maar snuffelend in circulaires "yan ministers en commissarissen, terwijl de eigenlijke gemeentebelangen zyn svolle aandacht •n geheele persoon zouden eischen. Vooral de f Oorlogsjaren met de crisisbemoeiingen maakten yan de burgemeesters slaafsche ambtenaren en had die toestand nog langer moeten duren, van het eens zoo eervolle burgemeestersambt was niets dan de herinnering overgebleven. De burgemeester moet worden ontlast, daar over zijn allen het eens. Maar over de manier waarop, daarover kan verschil "van meening beslaan. Zou het ons te doen staan, wij zou den in het belang der gemeenten zeggen: de burgemeester moet weer burgemeester worden. En al gaat vd® Staatscommissie mei haar Voorstellen een heel eind in die richting, het spijt ons, dat zij dit ideaal niet geheel tot het Ilnre heeft gemaakt. Vernuftig heeft de Staatscommissie uit de rijks- en provinciale bemoeiingen, welke den tegenwoordigen burgemeester zóó zeer in beslag nemen, een argument geput, om de burgemecs- terlijke macht uit de breiden. De burgemeester moet orgaan van zelfbe stuur worden. En daarmee zal inderdaad reeds yeel worden bereikt J-ftt meesle verwachten wij echter van het yoo. stel ook voor den Raad en het college yan B. en W. gedaan om bevoegdheden op anderen oyer te dragen. De tegenwoordige wet verbiedt een dergelijke „delegatie van macht" zooais men weel, gestreng, wat reeds lot aller lei juridische conflicten aanleiding heeft gege ven. Wanneer de burgemeester bevoegd wordt verklaard om dc uitvoering van aigenieene maatregelen van bestuur (ministerieeie circulai res) ran provinciale reglementen en verordenin gen, enz. aan ambtenaren op te dragen, dan zal dat zijn taak zeer veel verlichten, te meer, wanneer ook 4 zetten van een liandleekening namens den burgemeester door ambtenaren mogelijk wordt gemaakt. Ook wil de staatscom missie het mogelijk maken, dal de burgemeester de uilvoering van raadsbesluiten, waartoe hij namens het college van B. en W. verplicht is, overdraagt aan een Wethouder, en de uitvoe ring van raadsbesluiten waartoe hij persoonlijk is aangewezen, opdraagt aan ambtenaren. Waarschijnlijk zal bij menigeen niet ten on rechte de vrees voor het toenemende gevaar van een ambtenaarsregeering rijzen. Eén middel daartegen heeft de Staatscommis sie zelf reeds aangegeven, dat n.m. ten allen tijde van een beslissing van een ambtenaar be roep op den burgemeester moet open blijven. Daarnaast willen wij er nog op wijzen, dat ie dere Gemeenteraad wei zorg zal dragen de be noeming van zelfstandig handelende ambtena ren aan zich te houden, zoodat de burgerij door zijn vertegenwoordiging invloed behoudt op de bezeling van dergelijke posten. Nog op een andere manier wil de Staatscom missie de taak van den burgemeester verlichten en voor dat denkbeeld gevoelen wij niet veel. Zij wil n.m. de mogelijkheid scheppen om een scheiding te maken tusschtn het amhl van bur gemeester en liet voorziterschap van ucn Raad. Gelukkig staat de Commissie zelf wal schroom vallig tegenover dit plan. Zij wil deze bevoegd heid alleen geven in gemeenten met meer dan 40.000 inwonen en dan nog aan den burgeiuces-J ter zelf er de beslissing over laten. Het lijkt ons een proefneming, maar een gevaarlijke. De Staatscommissie laat in haar toelichting door schemeren, dat d^ krachtige figuren liet voor zitterschap van den Raad wel niet los zullen la ten. Maar maakt men de verleiding niet al te groot, wanneer men de mogelijkheid open stelt? Het voorzitterschap van den Raad eisclit inder daad van den burgemeester veel werk en veel inspanning. Maar, wil men nog iets van het goe de van den ouden burgemeester overhouden, dan binde men hem aan het publiek, aan de Raadzaal, als de man, die het beste van allen op de hoogte is, althans moet zijn, van alle gemeen tezaken en die boven de partijen staat. De Raad is het hoofd der gemeente en de burgemeester het hoofd van den Raad; men zou dus den burgemeester het hoofd van hel hoofd kunnen noemen. Maar, wanneer dan ook de gemeentelijke vroedschap beraadslaagt, mag het hoofd niet ontbreken. Het lijkt ons trouwens schadelijk, dat als re gel een ander voorzitter van de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders en een ander van de zittingen van den Raad is. AI deze bezwa ren klemmen zóózeer, dat de Staatscommissie'] het denkbeeld voor de kleinere gemeenten abso- tuut ontraadt; het voor de grootere niet aan beveelt, doch alleen al3 redmiddel aanreikt, om de taak van den burgemeester te ontlasten. Ons lijkt het voorstel weinig aanlokkelijk. Men zoeke de burgemeestelijke functie op alle wijzen te verlichten, maar niet op deze. Veeleer bevor- dere men da ontwikkeling van de gemeenten door bij de benoeming van burgemeesters te Iet-, ten op energieke, breedziende en bekwame man nen, liefst uit de gemeentenaren zelf, die er een levenstaak van maken, hun stad tot den grootst mogelijken bloei te brengen en daarvoor geen offer te groot achten. Dezulken zullen er nimmer aan denken de"] belangrijke functie van 's Raads voorzitterschap, uit handen le geven; op die plaats toch kan hun woord hun gezaghebbend woord veel kwaads voorkomen en veel goeds tot stand bren gen. Wie de burgemeestersfiguur zóó ziet, schept geen gelegenheid om de Regeeringstaak bij liet doen van benoemingen te vergemakkelijken, tol schade der stedelijke gemeenschap en lioudl de verleiding verre van hen, die liever met een halve dan met een dubbele taak- volstaan. HET ZUID-SLAVISCHE COHf-LIGT OPGELOST. Uit San Margarita, waar de laatste dagen con ferenties tussclien afgevaardigden van Italië en Zuid-Slavië werden gehouden, wordt thans ge meld, dat er overeenstemming is bereikt en dat te Rapallo een verdrag tussclien Italië en Zuid SIavië is geteekend. De Fransche „Information" verneemt uit Ro me, dat het bericht van de overeenstemming met Zuid-Slavië in politieke en finaneieele krin gen levendige voldoening en een gevoel van op luchting gewekt heeft. Men erkent, dat Italië thans een grens bezit, die zijn verdediging ge heel verzekert, het beveiligt legen eiken aanval en in de Adriatische zee zijn suprematie beves tigt. Volgens den correspondent van de „Temps" te Rome beschouwt men liet verdrag als een succes voor Giolitti en Sforza. De „Giornale d'Itaiia" verklaart, dat liet feit, dat cr overeen stemming bereikt is, opweegt tegen hel loslaten van eenigc eigenlijk Italiaansch zijnde gebieden. Men vraagt zich thans met groote belangstel ling af, wal d'Aniiusizio zal doen. Men erkent, dal rijn rtandvamg te Fiume blijven het lol van deze slad 'verzekerd heeft, zoowel tegen de eischen der tegenpartij als tegen binuenlandsclie beroering. De Fransche bladen verheugen zich erover, dat de overeenkomst tussclien Italië en Zuid- Slavië werd gesteund door Wilson, die de gel digheid van het verdrag van Londen niet er kende, hetgeen dc regeering te Belgrado in haar verzet stijfde. Aldus is de uitschakeling van Wilson een factor voor den vrede en de een dracht in Europa. De „Action Franyaisè" raadt de Fransche re geering aan, om zich rekenschap te geven van deze verandering en niet stijfhoofdig te blijven, zooals dc Fransche deelneming aan de conferen tie le Geneve doet vreezen, bij een Wllsonisme na Wilson. Eindelijk wordt er recht gedaan aan d'Anuun- zio, die tegen de belaclielijk-making heeft stand gehouden. Het artikel voorziet een nieuw Drievoudig Ver bond: Duitscbland, Italië en Zuid-Slavië en ein digt: Aldus zal de overleving van een eensgezind grcot-Duitschland vroeg of Iaat de politiek van Europa ovcrhecrsclicn. DE KWESTIE DER DIESELMOTOREN. De gezantenraad heeft den voorzitter van de Duilsche vredesafvaardiging te Parijs het ant woord inzake de Dieselmotoren overhandigd, waarin o.a. gezegd wordt: De gezantenraad is in Icgensteilihg met de Duitsche regeering van meening, dal, als niet te bewijzen valt, dat de Dieselmotoren inderdaad zonder eenige wijziging voor de nijverheid zijn te gebruiken., het feit, dat er 2G7 in voorraad worden gehouden een schennis is van het verdrag van Versailles. De Duilsche regeering vejzekert, dat het mogelijk is van de motoren een nuttig gebruik le maken.* De raad, die in geen enkel opzicht invloed wenscht uit te oefenen op Didtschland's productievermo gen zal deze verzekering aanvaarden en is be reid de werktuigen voorloopig ter beschikking van de Duilsche regeering te laten, op voorwaar de, dat zij uitsluitend voor handel en nijverheid zuili-n worden gebruikt. Hieraan wordt de voor waarde vastgeknoopt, dat Duilschland voor 31 Maart 1921 een opgave overlegt van de Diesel motoren, welke in de nijverheid worden gebruikt en in dien tusschentijd' de geallieerde maritieme commissie van toezicht op alle mogelijke ma nieren de controle over bet gebruik der moto ren vergemakkelijkt. ENGELAND EN RUSLAND. In een rede lo Oxlord heeft Sir Robert Home, de Engelsche minister van koophandel, gezegd, dal de beste manier om in Rusland een verande ring teweeg ie brengen was, dal men mei dit land handel begon tc drijven. Zoo lang cr een aan zijn iot overgelaten Rusland in Europa was, kon men geen gelukkige en tevreden volken in andere deeien van Europa hebben. Als Rusland's groote reserves voor de wereld beschikbaar kwa men, zou er ook pas een einde komen aan de onrust ia de ariicioerswereld. Spr. slond stil bij de tyrannic van de sovjet reyeeiing, die het volk vrijheid had beloofd. Handel was een van de sterkst beschavende fac toren, die tegen zulk een land gebruikt kunnen worden, Mij hoopte dut liet mogelijk was om een regeling te treffen en de handelsbeweging tus- schcn Rusland en Engeland te hervatten. Die be weging kon slechts langzaam beginnen, maar zou geleidelijk in waarde toenemen en spr. hoop te dat de invloed ervan geleidelijk alle meer gematigde factoren naar voren zou brengen ten Date van de beschaving. DE KATHOLIEKEN EN DE VOLKENBOND. Hel congres van hel» Katholiek Verbond voor Internationale Studies, waaraan in het bijzonder Ncdcrlandscheafgevaard igd en hebben deelgenomen, heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat katholieke geleerden zich zou den richten tot den Volkenbond om de rol, die door den Heiligen Sloel is gespeeld bij de uit werking van het volkenrecht onder de Christenen in het licht te stellen. Daarna heeft er een gedacli ten wisseling plaats gehad, die tol onderwerp had: de verzoenende rol van den Heiligen Sloel in de internationale conflielen en de deelneming van de katholieken aan nationale vereenigingen, die gesticht zijn on der begunstiging van den Volkenbond. WRANGEL IN 'T NAUW. De bolsjewistische troepen hebben liet front van generaal Wrangel doorbroken op den dag van 11 November. In Russische kringen schrijft men dit succes toe aan hevigen druk van den vijand tegen Perekop, die uitgeoefend is met be hulp van talrijke versterkingen. De doorbraak door het Russische front, heeft den toestand van Wrangel buitengewoon ernstig gemaakt. J)e ont ruiming van de Krim moet binnen enkele uren plaats hebben, waardoor de toestand uiterst moeilijk wordt. De gepantserde kruiser Waldeck Rousseau moet zijn hulp verleencn bij de ontrui ming door de burgerlijke bevolking. QEÏ0EKEOE BUITENL SEHICMTüM. CRISIS IN HET BERLIJNSCHE HOTELWEZEN. De restaurants van het Edenhotcl zijn gesloten en de autoriteiten hebben bovendien aan de lei ders der onderneming eiken handel in levensmid delen verboden. De kamers van het hotel zullen verder mogen worden verhuurd, maar de gasten zullen zelfs niet eens het eerste ontbijt in het hotel kunnen ncinen. Nu waren daar echter 40 ententeofficieren en een Engclsch generaal heeft thans in hun aller naara geëischt, dat zij volledig verzorgd zonden v.-orden. Men zal nu trachten de 40 officieren in andere hotels onder dak te brengen. De Berlijnsche hotelbesluorders hebben Za terdag een vergadering gehouden en tegen 't slui ten van 't Edenhotei «cprotersteerd. Zij zullen dit Woensdag a.s. in een openbare vergadering nog maals doen. Zij verklaren er niet voor tc zuilen terugdeinzen om al de hotels niet alleen van Berlijn maar van heel Duit .chland op een be paalden dag ie sluiten, indien de houding der autorileiten tegen de hotelhouders en de restau rateurs niet verandert. DE KETTINGHANDEL iN OUITSCHLAND. Gedurende de maand October zijn in Saksen meer dan 1 milliuen kilo's keUinghandelaarswa- ren in beslag genomen. Daaronder 72.000 buitcnlandsclie sigaretten, 120.000 K.G. lijnolie, 328 vaten vet, duizend K.G. suiker en 132 kisten mei gecondenseerde melk. De verder in beslag genomen goederen bedragen ongeveer 10 millioen mark die gei,eet liet rijk ten goede komen. Sinds Sept. hebben de waar den en het gewicht der in beslag genomen goede ren zich ongeveer 300 pet. verhoogd. In zake het bouwvakschantlaal in Amerika wordt uit New-York gemeld: Burgemeester H>ian is verschenen voor de commissie van enquête naar de knoeierijen in de wereld der vakbondleiders in de bouwvakken en aannemers. Hij las een lange verklaring voor, waarin hij zich verdedigde tegen dc beschuldiging, te heb ben gedraald met het nemen van stappen, zoodia hem het geknoei met contracten voor stedelijke bouwwerken of pogingen daartoe waren ter oore gekomen. Hylan poogde aan te toonen, dat hij, onmid dellijk zoodra hij er kennis van had gekregen, dat er iets niet in orde was, aan den wetiiouder van de financiën machtiging had verleend ecu onderzoek te openen. <Jp het goederenstation te Saarhriicken is een 300 M. lange loods van de Fransche over heid, die grootendeels met levensmiddelen gevuld was, afgebrand. De schade wordt op ongeveer drie millioen mark geschat. Oorzaak onbekend. De rechtbank le Gleiwitz heeft d enPooi- schen vicaris dr. von Potempa, die in een verga dering, waarin Polen en Duitschers tot opge wonden uiteenzettingen waren gekomen, revol verschoten had gelost en iemand had gewond, veroordeeld lot 1 jaar gevangenisstraf en 150 mark boete. De Braziliaansche gezant heeft aan de re- geering meegedeeld, dat Braziliaansche koffie planters 319 zakken koffie aan de Berlijnsche armen hebben geschonken. Op bet graf van den onbekenden soldagt in de Westminister Abdij is een eerepiaats naast den krans van den Koning gegeven aan een krans van een vader en een moeder voor hun jongen, waaraan het volgende opschrift bevestigd is: ,.Ter liefderijke herrinnermg aan onzen lieveling Jim Cock, die aan den roep van zijn land gevolg gaf op den jongen leeftijd van dertien jaar en tien maanden en op zeventien jarigen leeftijd zyn leven ten offer bracht."' Naar de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldt, deelt de Isvestia mede, dat alleen gedurende de maand September door de rcvolulionnaire rechtbank te Moskou 1205 doodvonnissen zijn uilgesproken, waaronder 186 wegens verraad. 124 wegens het deelnemen aan tegen-revolutionnaire samenzweringen, 467 wegens desertie. De politie te Stockholm heeft in de laatste 10 maanden ruim 1000 geheime jeneverstokerijen en tapperijen ontdekt. Deze inrichtingen waren over heel de stad verspreid. Heozeer de openbare meening in de Zweedsche hoofdstad zich voor deze kwestie interesseert, moge blijken alt het feit, dat Dagens Nyheter een plan der stad af drukt, waarop is aangeduid welk aantal dezer geheime instellingen in de verschillende wijken was. Bij de stemming over het al dan niet voort- zeiten van de staking in het bekken van Charle roi hebben 20,750 van de 60.000 stakers gestemd, van wie 9004 voor de hervatting van het werk en 11,126 voor het voortzetten der staking. Daar er voor hel voortzetten der staking 70 pek voor inoet zijn, zal het werk Maandag herval worden. Uit Washington wordt gemeld, dat Wilson, in een proclamatie voor den Dankdag (25 No vember) verklaart, dat er overvloedige reden voor dankbaarheid is, aangezien de wonden, die door den oorlog zijn gesiager, snel heelen, en het Amerikaansche volk de toekomst in volko men zekerheid oniirenl den vrede onder oogen ziet. De Braziliaansche dreadnought Sao Pauio, waarmee het Belgische koninklijk gezin de reis naar Brazilië ondernam, ligt thans voor anker le Portsmouth en zal 18 November de haven van Antwerpen binnen loopen, waar voor die gele genheid groote feesten op louw worden gezet. De Duitsche rcgceringsparlijen hebben in den Rijksdag een voorstel ingediend om een na- lionulen rouwdag ter herdenking van de slacht offers van den oorlog in te voeren. Reeds 1500 Berlijnsche huiseigenaars heb ben de eischen der stakende portiers ingewilligd. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 19ÜQ0 De Hongaarsche nationale vergadering heelt het verdrag van Trianon bekrachtigd. HeL Vrij-Liberale weekblad „De Nationale'* schrijft over de blijvende waarde van Dr. Kuyper. Die blijvende waarde ziet het blad hierin, dat dc pas overleden staatsman een einde heeft ge maakt aan de opvatting, dat iemand geen ge zond versland en wetenschappel ij ken aanleg kon hebben, en tegelijk aan den uiterst-ortho doxen kant kon staan. De „Nationale" licht dit toe: „Liberalen en Roomschen hebben elkaar beter verstaan. Zij ontmoetten elkaar op me nig gebied denken wij slechts aan de kunst in haast iedere uiting en daar de Room-* sche gaarne bereid is over kerk en gods dienst le zwijgen, als men hem daarover 6. Behalve de Schiack's wist dat wiel Hog Slechts de agent van Wells, Fargo en Co. in Gold Spings en vermoedelijk ook do chemicus, die in Schick's dienst d;e ertsproeven maakte en super-intendant •Van den grooten smeltoven was, die met de zilverbergwerken in verbinding staat. Gij zult hem vermoedelijk leeren ken nen, vreemdeling; iwant hij is daar nog |en een geacht man, die-, naar men mom pelt, miss Rothblond, de ergename van den goudzoeker zal huwen." „Zeer goed," dus stuitte ik hier onge duldig den woordenvloed van mijn be richtgever over' de aangolegenhLden van iot „Camp" dat hiet doel mijner reis was. „Wat echter hieeit een roofridder Van den grooten weg en het verschoven (ttiusker met den chemicus der Ctofn-.clc'shp w;er%en te maken?" 1 „Vreemdeling, gij zijt jong bijkans had ik groen gezegd," antwoordde gewicih- tig met een sluw oogknippen 'de voor man, de pruim tabak van de eene- wang naar de andere rollende. „Gij vraagt daar meer dan een man, die- niets bevestigen wil wat hij niet bewijzen kan, moeilijk kan beantwoorden. Begrijpt gij? Het mas ker verschoof slechts een weinig. Gelij kenissen onder menschen komen menig maai voor en daarbij eLoeg ik onbarmhar tig op mijne paarden los en liet 'de oude rammelkast de laatste tien mijlen in vlie gende vaart voortratelen, tot ik aan het ongeveer vijftien mijlen achter ons lig' gende station kwam, dat gij ook voorbij gekomen moet zijn en waar de paarden verwisseld worden. Ik meldde natuurlijk het voorval; een schaar koedrij veö steeg te paard; maar van den eenzamen straat- roover ontdekten zij geen spoor. NietB duidde de plek aan, waar de overval had plaats gegrepen; zelfs de oude, door mij afgeworpen kist was en bleef ver dwenen." „Gij wekt daar opzettelijk of irlet, dat is om het even een verdenking in mij op, die afschuwelijk is als zij op een onschuldige slaat, en deze zaak moet met de grootst mogelijke omzichtigheid nagevorscht .worden," flus onderuruk ik het eerst de langere pauze, die in ons onderhoud ontstaan iwas. „Denkt gij dat, vreemdeling, denkt gij dat? bromde de oude grensbewoner met eeu veeL betcekenenden blik. „Ik heb geen argwaan willon verwekken. Bij mij zeiven bestaat er toch geen, ten minste geen, waarvoor ik bewijzen zou kunnen voortbrengen. Ik heb alleen verhaald wat er gebeurd is en in den waren samenhang van personen en omstandigheden. Wat gij er nu uit besluiten wilt, is mijne zaak niet. Meent gij echter de man te zijn, die den roofaanval van het vorige jaar, dus den adder, op het spoor zult kunnen komen en voelt gij de reeping zulks te doen, dan zal het mij lief zijn, en mocht gij mij te gelegener tijd daarbij nood.ig hebben, kunt gij op mij rekenen." De zon was op het punt van onder te gaan, toen ik weer eens voor het eerst) aan de streek eenige opmerkzaamheid schonk, zoo zeer hidden Moore's mede- deelingen zijn belangstelling opgewekt, en ik ontwaarde, dat wij over een prachtig met hout begroeid hoogland reden. Reeds lang had het mulle diepe zand voor een vasten, steenachtigea bodem plaats ge maakt. Rondom ruiscltte liet eikenwoud. Enkele dierenstemmen lieten zich ii»o- ren en voor den zwervenden blik dook een landschapspanorama op, hetwelk mij met verrukking vervulde. Over bergeD en dalen zweefde het oog, smalle wa terstrepen kronkelden er glinsterend doorheen en hier en daar scheen een in sneeuw gehulde bergtop zich met de lucht te vereenigen. Zelfs de aan dit schouwspel gewende oude grensbewoner blikte mijmerend over de kappen zijner paarden heen in het voor ons uitgespreid liggende landschap Plotseling hield hij de Leidsels in en stonden de paarden stil. „Daar, links af, vreemdeling, nauwe lijks een mijl van hier, als gij ginds het door het kreupelhout zijwaarts voe rende pad volgt, ligt Cold Springs. Ik durf u niet langer op den bok naast mij houden, wijl men ons iets vierder daar voor ons uit in het „camp" zien kan, gij echter geen passagier zijt en de stage-a agent scherpe oogen heeft. Gij begrijpt mij; UHet einddoel van mijn rit is drie èn een halve mijl verder. Vertrouw u slechts aan u poney toe, die kent den weg. En nu, God bevolen en geluk in het kampl Snel was ik afgestegen, hlad mijn paard toegemaakt, den vroeger losgegespten za- delriem aangetrokken en legde mijne hand- tot afscheid in de nu weder onbedek te hand van den zoo barsch uitzienden en toch zoo onderhoudenden Californiër „Vaarwel Billl En hartelijk dank voor uwe vriendelijkheid!" „Vereischt geen dank, my boy; good by el En voort rafelde de oude kast, welker gehobbel op den steeaach'tigen bodem verre hoorbaar was. Ik stond naast mijn poney en oogde met een soort weemoed mijn nieuwen vriend na; een gevoel van verlatenheid' beving mij. Doch spoedig die droefgees tige gewaarwording onderdrukkende, zet te ik mij in den zadel, liet den poney de rol van padvinder en had spoedig het zich ver uitstrekkende „Camp" of stadje bereikt, uit welks huizen de even te voren aangestoken lampen in de avond schemering straalden. iWaar ik 't eenige hotel dezer bergwerkers-nederzetting zou vinden, had mij de voerman voldoende uitgeduid en zoo bevond) ik mij spoedig ter plaatse, had voor mijn paard gezorgdj een net en eenvoudig gemeubeld kamer'' tje bekomen en werd door de dochter des huizes in het Duifsoh geroepen om te komen Soupeere

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1