R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND No. 2/0 De Erfgename van Goudzoeker. Donderdag 18 November £920. 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: j Verschijnt dagelijkse Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: REDACTIE c-33. ADVERTENTIEPRIJS: Spoorwegmisère. Wat de Pers zegt BUITENLAND FhUILLHTC >N PER KWART HAL i 12,—FRANCO PER POST I 250 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOQER. j ADMINISTRATIE 433. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER I 0.2$; RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAO EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALINQ PER PLAATSING f 0.60 smmm Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis ean polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—f400.-, f 200.—, f 100f 6Cf 3b.- f 15.-. J Niet ten onrechte prijst menigeen zich tegen woordig gelukUig burger te zijn van den Neder- landschen staat. Wie om zich heen kijkt, vindt in deze lage landen zooveel, wat men ons elders benijdt: een rustig bewind, zekere bestaansvoor waarden, betrekkelijke welvaart. Maar in enkele opzichten schijnen wij maar steeds de Chineezen van Europa te moeten blijven, vooral op het ter rein, waar heele of halve staatsinstellingen pu blieke belangen behartigen. Eenigen lijd terug publiceerden groote bla den geregeld het tijdstip van afzending en ont vangst van telegrammen, met vaak een tusschen- ruimte van 20 of meer uren. De desorganisatie van den dienst der posterijen en telegrafie was na den wapenslilsiand hopeloos en gaf weer eens een kijk, hoe slechte organisalors wij Ne derlanders over het algemeen en onze ambtena ren in het bijzonder zijn. Nu beleven wij weer een spoorwegmisère, die nlle perken te buiten gaat. Treinen naar Berlijn vertrekken en komen geregeld te laat en de schuld der vertraging moet alleen op het Neder landsclie trajeel gezocht worden. In Duitsch land zelf, waar men met revolulionnaire woelin gen, stakingen, materiaalgebrek etc. oneindig veel meer tobt dan bij ons, is de spoorwegdienst al weer geregeld punctueel, als een goed loo- pende klok. Maar in ons lieve vaderland zijn de jroeger concurreercnde spoorwegmaatschappijen samengesmolten met het gevolg, dat er met ieder nieuw seizoen zooveel gewijzigd en gedelibireerd wordt, dat de verwarring al maar toeneemt. De vorige winterdienstregeling was betrekkelijk goed; in Juni begon het al Ieelijk te haperen en thans met den onlangs ingevoerden winterdiensl ig de zaak zóó „geregeld" dat geen enkele trein meer op tijd komt of vertrekt, vertragingen van twintig minuten en een half uur regel, van een tot twee uur geen zeldzaamheid zijn geworden. Dagelijks worden wij dan ook bestormd met klachten van reizigers, die een aansluiting heb ben gemist, wat met den beperkten treinenloop tot groote schade en ongerief aanleiding geeft. De excuses door de directies aangevoerd, lij ken ons niet geheel steekhoudend. De groote fout schuilt o.i. in de slechte samenwerking dei administraties van Amsterdam en Utrecht. Wordt er tusschen de bureaucraten van H. IJ. S. M. en S. .S .geen spelletje gespeeld van: „ik weet hel 'f beste lot schade van het publiek? In dit vel band lijkt ons niet onjuist, wat een klagende inzender in de „N. R. Crt." schrijft: „Voor den oorlog wisselden Zomer- en Win terdienstregeling elkander regelmatig 1 Mei en Oeiober af; de veranderingen, die met die data in de dienstregelingen gebracht werden, waren betrekkelijk klein in aantal en bestonden alleen in verbeteringen, die gewenscht gebleken waren, terwijl verder in den zomer enkele treinen wer den opgenomen, die in den winter wederom ver vielen, omdat deze treinen in de drukkere zo mermaanden in eene behoefte voorzagen, terwijl zij in den winter te weinig reizigers zouden trek ken. Stations, die door het vervallen van een trein eene goede verbinding verloren, werden al- lijd schadeloos gesield, b.v. door het stoppen van een snellrein, Gcruimen lijd voor het begin van iedere dienst regeling werden de ontwerpen voor iederen be langhebbende ter inzage gelegd op de gemeente huizen en bij de Kamers van Koophandel en menige wijziging "werd op verzoek van belang hebbenden nog voor het begin van eene nieuwe dienstregeling hierin aangebracht. Tegenwoordig evenwel komen nieuwe dienst regelingen op willekeurig gekozen data en het publiek krijgt hiervan eerst kennis enkele dagen voor de nieuwe regeling begint. De wijzigingen zijn veel ingrijpender dan vroe ger; belangrijke verbindingen worden plotseling verbroken, drukke treinen worden ineens opge heven en dan dikwijls nog zonder eenige voor ziening in het daardoor ontstane ongerief. Hoewel er das des te meer redenen zouden zijn de ontwerpen tijdig ter kennis van het pu bliek te brengen, geschiedt dit de laatste jaren niet meer. Het onvermijdelijk gevolg is, dat reeds in de eerste dagen van eene nieuwe regeling een belangrijk aantal wijzigingen worden aange bracht, die wel op de stations worden aangeplakt doch in de spdorboekjes uitteraard niet voor komen; men reist reeds van den eersten dag eener nieuwe dienstregeling met een spoorboekje dat onvolledig is. Naar mijne meening zou de grootste aanlei ding tot dit soort klachten althans, zijn opge heven, indien men de goede gewoonte van voor den oorlog om de ontwerpen der dienstregeling te publiceeren, wederom opvatte en daarbij zoo veel mogelijk met tengevolge daarvan kenbaar gemaakte wenschen van het reizend publiek re kening hield." -Wij zouden dezen juisten opmerker willen zeggep: zorg, dat de fusie der spoorwegmaat schappijen zich ook gaal uitstrekken tot de bu reaux, waar de dienstregelingen worden ont worpen, want daar schijnt nog een kleinigheid te haperenl De vorige week vertrok de laatste trein uil Rolterdam naar Amsterdam een uur te laat. Bij Halfweg kon de stooomwagen niet verder; de passagiers mochten wachten en wachten en kwa men te drie uur 's nachts in de hoofdstad aan. Men heeft er nu deze aardigheid op gevonden: wat is het verschil tusschen boemel- en snel lrein? Een boemeltrein slopt aan alle stations, een sneltrein er tusschen in. Moge ook hier spoedig bewaarheid worden, dat het belachelijke doodt. Belachelijk is de toe stand in hooge mate, maar dood is de ver keerde geest, die zooveel spoorwegmisère ver wekt helaas nog niet. Daar is Leiden in last. Wat drommel, hoe' wagen B. en W. het, zulk een sollicitant af te wijzen? Hij Treeft natuurlijk wel „geen laars" verstand van ambtenaarswerk, maar hij is je man in deze tijden van oproer en verdwazing. En heel de „Telegraaf" staat vol van hel geval. En de „Tribune" weidt er nog eens extra over uit. En alreeds wordtin communistische Raadskringen overwogen naar aanleiding van deze kwestie een inter pellatie aan te vragen".... En de heibel is niet van de lucht. En dan zegt men nog; dat er in de regee- ringscolleges tegenwoordig zulke snerlzaakjes behandeld worden. Hier is blijkbaar de anta- gonie tusschen Wibaut en-Wijnkoop, tusschen socialisme en communisme aan 't woord en moet dan niet heel de wereld op stelten ge zet worden? Zelfs als het er louter om ging of de socialisten dan wel de communisten de ambtenaarspostjes moeten bezetten, zou er dagenlang over gedebatteerd kunnen wor den." En het arme volk laat die officieele vechters bazen zulke zaakjes maai- goedmoedig op zijn rug uitvechtenLet er echter op, dal men ook dit heibeltje wel zóó weet te leiden, dat men het voorstelt, alsof het volk' verongelijkt is door die niet-benoeming. VAN IEMAND DIE EEN MOOI DROOG PLAATSJE ZOEKT. Bekend is, dat sinds jaar en dag socialisten van allerlei richting overal in de baantjes krui pen. Zelfs bolsjewieken zijn er niet vies van. In de groote steden krioelen de bureaux van die heeren en speciaal de voornaamste posten hebben ze 't liefst. En er is onder hen zoo'n soort camarilla, zoodat ze de vrijmetselaars naar de kroon steken in het elkaar de hand boven 't hoofd houden en de vriendjes vooruil helpen. Hpt socialisme is dan ook niet voor niets de vrijmetselarij van den vierden stand genoemd. Na deze inleiding vertelt Criticaster in de „Resb.", van een zekeren Wesselingh, een ge moedelijk heer die in de Hoofdstad rond loopt, wiens identiteit niet zoo heel makkelijk te bepalen is maar die toch zoo ongeveer tot de anarchisten behoort. „Deze heer was vroeger gemeentewerkman en als zoodanig zette hij dikwijls den boel op stelten. Later werd hij Gemeenteraadslid en werkman af. Nu is hij weer Raadslid af en hij kreeg wel zin in een mooi droog plaatsje bij een der gemeentebureaux. Het „Volk" spot met dat droge plaatsje, maar de heer Wesse lingh heeft zijn hang naar dat plaatsje blijk baar mooi van de geestverwanten van 't „Volk" afgekeken. Om 't even. De heer Wesselingh slapt naar Wethouder Wierdels. Die is de kwaaiste niet en zegt: nou ja, misschien is er wel kans op, maar, gij hebt een verleden, die zaak moet door B. en W. behandeld worden. Wesselingh loopt ook toevallig wethouder de Vlugt tegen 't lijf en klampt ook hem over de zaak aan. Deze, ookeniet onhebbelijk, zegt: nou, jij bent wel een lastige kerel maar ik zou het met jou wel klaar spelen, doch ik alleen kan er niet over beslissen. De zaak komt bij B. en W. en deze ketsen ze kalmpjes af. Ze kunnen onruststokers als Wesselingh missen. DE TOESTAND IN IERLAND. Sinn Ftiners 'jLiriesteci d Zestien leden eener Sinn Fein-club zijn gis lerenavond te Kingstown gearresteerd bij een inval door politie en soldaten. Het gebouw waarin de club vergaderde, kreeg brandschade, Een protest uit Ulster tegen afscheiding. Dezer dagen is te Belfast een protest namens de provinci.; Uister gepubliceerd tegen afschei ding (van het overige deel van Ierland.) Het ts onderleekend door den mayor van Derry en de voorzitters der graafs.hapsraden van Fer managh, Tyrone, Cavan, Monaghan en Donegal, alsmede verschillende vooraanstaande nationa listen uit Ulster. Er wordt in dit protest gezegd, dat de scheiding een zuivtr politiek plan is be stemd om de Iersche natte te verzwakken en haar eenheid te breken Au in strijd is met wensch en doel van de groote meerderheid dei- bevolking in iedere provincie van Ierland. Aan het slot der verklaring wordt gezegd dat men met alle mogelijke middelen weer stand zal bieden aan hel voorstel der degeering om hel land te verdeelen. Aartsbisschop Mannix over Engeland. Aartsbisschop Mannix zeide Zaterdag j.l. toen hij te Radford een Iersche demonstratie toe sprak, dat hij een der beste vrienden was van het Britsche rijk. Doelende op een door kardi naai Bourne gedane Hitspraak, dat er een door een eed gebonden vereeniging van moordenaars bestond, zeide de aartsbisschop dat er in Ier land zeker niet meer mi .daden zouden worden gepleegd dan in Engeland, indien men den Sinn Feiuers in Ierland slechts een eerlijke kans gaf. Hij veroordeelde heftig de besliste poging der regeering Ierland uit te hongeren door het stopzetten der spoorwegen, en dit kan slechts voorkomen worden als de Engelschen als één man zouden opstaan om zich daartegen te ver zetten. Het Hoogerhuis en de Home-ltule-wet. Ais de Home Rule-wet op 23 November In het Hoogerhuis in tweede lezing zal worden behandeld, zal door Lord Dunraven worden voorgesteld te weigeren voort te gaan met een wet, die geen stean vindt bij de groote meer derheid van het Iersche volk en geen vooruit zicht biedt op een duurzame regeling. Dit voor stel zal worden gesteund door Lord Midleton en leden der unionistische anti-verdeeiing- parhj. De oplossing der Britsche arbeiderspartij. De Iersche arbeidersconferentie heeft de voorstellen der Britsche arbeiderspartij voor de oplossing der Iersche quacstie goedgekeurd. De grondslag dezer voorstellen is: lo. ontrui ming van Ierland door de troepen; 2o. bijeen roeping eener constituante gekozen volgens evenredige vertegenwoordiging; 3o. hel ontwer pen door die constitueerende vergadering van een grondwet, waaraan twee voorwaarden zijn verbonden, n.l. bescherming der minderheden en het verhinderen, dat Ierland een militaire en maritieme bedreiging wordt. ENGELAND EN RUSLAND, Dv „Daily Telegraph" verneemt, dat Krassiu ingelicht is, dat, indien de bolsjewieken vluch telingen uit de Krim, en in het bijzonder Brit sche vrijwilligers van Wrangei's leger vermoor den, een vreedzame overeenstemming met En geland onmogelijk is. Het blad voegt erbij, dal geen enkel lid van het kabinet in ernst geloort aan een Russisch surplus en aan de mogelijk heid van uitvoer van graan. De toestand van Europa eischt echter groote voorzichtigheid in zake de behandeling der delicate Russische quaestie. Een proces tegen de sovjet-regeering. Namens meer dan twealf honderd Britsche firma's en particulieren zal, bij het sluiten eener handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland, ecu proces worden begonnen tegen de sovjet-regee- ring voor het geld, dat de cischers verloren hebben door de verbeurdverklaring hunner el gendommen en effeqfen in Rusland. De eisch zai worden ingesteld op grond van de overweging, dat het sluiten van een handelsverdrag een di plomatieke erkenning is van het sovjet-bestuur als een de facto-regeering. Ook zal een eiscb tegen Krassin worden ingediend om hem te be letten aver het bolsjewieksche goud te beschik ken voor de zaak berecht is. Het gaat hier om tientallen millioenen ponden. DE PRIJZEN DER LEVENSBEHOEF TEN IN ENGELAND. Een handelsman schrijft aan de „Manchester Guardian" dat de prijzen der ecrsle levensbe hoeften in den groothandel reeds sedert eenigen tijd dalende zijn en het publiek zich begint ai te vragen, waarom het daarvan nog niet de ge volgen ziet in den kleinhandel. De zaak is, dus legt hij uit, dat tot op zekere hoogte de prijzen nog hoog gehouden worden door afspraken ou der de handelaars en het terughouden van pro duclen van de markt, doch het is aan te nemen, dat spoedig de natuurlijke wetten van vraag en aanbod zich zullen doen gelden. Hij noemt dan eenige producten o.a. suiker, graan, vleesch en bacon. Wat suiker betreft, kan gezegd worden dat de oogsten goed zijn en dat de prijs er van reeds twee stuivers per pond is gedaald en die daling zou nog meer zijn geweest als de koopers voor de regeering in het voorjaai Let hoofd niet hadden verloren. Nu men eerlang de ontbinding der suiker-commissie te wachten heelt, kan men ook opnieuw verlagiug der sul kerprijzen tegemoet zien. Hetzelfde geldt feitelijk voor farwe. De oog sten zijn overvloedig geweest en de daling dei prijzen in Noord-Amerika met eenzelfde beww ging in Australië en Argentinië, beteekent een bijna doodelijke prijsverlaging in Engeland en als men de tarwe-commissie zou kunnen over halen haar verliezen te aanvaarden, zou men mi reeds goedkooper brood kunnen hebben, ook al blijft de rijkssubsidie nog gedeeltelijk bestaan. Ook vleesch moet eerstdaags in prijs dalen Inlandsch vleesch is duur, omdat de controle op den veestapel daartoe aanleiding gaf, maar de veestapel neemt toe in omvang en spoedig zal er meer geslacht kunnen worden en zulten de prijzen van vleesch dalen. Onderlusschen zitten de pakhuizen met inge voerd schapenvleesch; werd dat goedkooper ver kocht dan tot dusverre, dan zou het publiek reeds veel gebaat zijn. De prijs van bacon (ontbijtspek) is hoogei dan die wezen moest, zegt de schrijver, omdat het voedingsministcrie ten aanzien van dit ar tikel „gegoocheld" beeft met koloniale bescher. ming. De regeering besloot de vorige week de Canadeesche baconnijverheid te helpen, door een preferentie van 20 sh. per quarter-ton te gu ven. Maar aangezien Deensche bacon in Enge land meer gevraagd wordt dan Canadeesche, legde de regeering 2 2sh. per „hundredweight" op den prijs van het Deensche product. Boven dien heeft zij nog eeu groole hoeveelheid Ameri- kaanschc bacon, voor een groot deel ondeugde lijk, die zij voor hoogen prijs van de hand wil zetten. Een andere fout is, dat 't voedsel-ministerie den maximum-prijs voor appelen heeft gesteld op 10 stuivers per pond. Als dat alleen gold vooi de beste soorten, zooals Tamanians, zou daariw- gen niets in te brengen zijn, doch dit maximum geldt voor alle appelen, ook voor die soorten, tot dusverre verkocht voor vier of zes sluivers per pond. De prijzen der overvloedige levensmiddelen worden dus, zegt de schrijver, kunstmatig hoog gehouden en daarin, kan slechls verbetering ko men, als de regeering haar handels-afdeelingeu opdraagt de bestaande voorraden te verkoopen tegen handelsprijzen van het oogenblik, om daar na de wetten van vraag en aanbod weder te doen geldén. Hij meent dat zulks met gerustheid kan worden gedaan. MAATREGELEN TEGEN DE DUURTE IN SPANJE. Volgens de bladen heeft de Minister van Fi nanciën in Spanje, verklaard, dat de regecring besloten is alle noodige maatregelen te nemen, oirl de duurte te bestrijden. Alle uitvoeren zuil™ worden verboden, zoolang het openbaar belang dik noodig zal maken. De Minister van Buiten' landsehe Zaken zat nauwkeurig alle handelsver dragen nagaan. De Minister van Financiën zal een. statistiek opmaken van produelie en ver bruik en zal de douanerechten herzien. DE GRIEKSCHE REGEERINGSCRISIS. Naar „l'Oeuvre" meldt, heeft men in Griek sche kringen een telegram ontvangen, meldende dal Venizelos naar Egypte is gevlucht aan boord van een Grieksch stoomschip. Volgens de verschillende correspondenten van Fransche bladen te Athene is de oorzaak, welke lol het echec van Venizelos heeft geleid, de be lofte van Goenaris van demobilisatie en vermin dering van de fiscale lasten, benevens het feit, dat Venizelos gedurende twee jaar Griekenland vreemd is gebleven. Te Luzeru is men in de omgeving van Kon- slanlijn druk in de weer; een groot aantal tele grammen komt uit Griekenland, geadresseerd aan: Z. M. den Koning der Grieken. SËHEftGDE SUSïüHL. BERiSHTEH* EEN GEVECHT TUSSCHEN WHISKY-DIEVEN EN POLITIE. Zondagavond is het te Newark bij New-York tot een gevecht gekomen tusschen 20 whisky- dieven en ongeveer een dubbel aantal politie agenten. Meer dan honderd schoten werden ge lost, zonder dal er intusschen iemand werd ge raakt. Het terrein van den strijd was het goede renemplacement van de Pennsylvania-Railway, waar voor een waarde van tweehonderddui zend gulden aan whisky in drie goederenwagenr geladen was. De dieven verschenen in den voor avond met zeven gestolen vrachtauto's, vooraf gegaan door een automobiel, waarin de ingeze tenen den wachthebbenden politieagent ontvoer den, hem een heel eind wegreden en in een grep pel deponeerden. De dieven hadden aldus zes uren ongestoord werk voor den boeg. De whisky was zorgvuldig verpakt en de dieven moesten de wagens open breken en de rekken, waarop de vaten laggen. doorzagen, voor zij in staat waren hun buit wog te nemen. Er waren reeds twee vrachtauto's weg, toen er een locomotief het terrein opreed. Een jongmensch, dal er uitzag als een spoorweg ambtenaar, vroeg den machinist den whiskytrein een eind te doen oprijden, opdat de „arbeiders" bun vrachtauto's tegen den goederenwagen kon den zetten. De machinist was al op het punt om te gehoorzamen, toen zijn achterdocht gewekt werd door het aanbod van een vaatje whisky. Een uitvlucht bedenkende beloofde bi) over tien minuten terug te zijn, zoodra hij een wagen van Billy O'Rourke, zoo heette deze „partner," was mijn vriend geworden. In de slaapzaal ston den onze bedden naast elkander, een mijnlamp verlichtte ons beiden, als wij na volbrachten ar beid uren lang rookende en lezende, of elkander vertellende, op onze legersteden lagen. Wat hij bezat, gebruikte ik, wat mij toebehoorde en hij gebruiken kon, nam hij zonder lang te vragen. Ondanks het groote verschil in jaren O, Rour- ke was omstreeks vijftig, ik nauwelijks half zoo oud pasten wij bij elkander gelijk wij zelf en and-eren 'meermalen opmerkten, als twee druppelen water, 't Duurde niet lang ©f de kwinkslagen over de dikke vriendschap tus schen den zoon van den „Ierschen lord" en den Duitscheh student mettertijd geheel achterwege hadden gelalen. Ten deele had wel mijn ernstige wilskracht alsmede cie niet onaanzienlijke li chaamskracht, waarmede ik elke bezigheid van mijn nieuw beroep aanvatte en uitvoerde aan dezo voor het meerendeel onbeschaafde, doch eerlijke naturen ontzag ingeboezemd, doch an derdeels ook O' Rourke's in de bres sprin gen voor mij, toen eenige bijzonder ruwe Ieren den nieuweling aan een soort van dekenwipping wilde onderwerpen, een heilzame afleiding ver schaft hij had namelijk aan allen verklaard, dat zij zich eerst met mes en revolver met hem te meten hadden, indien zij het waagden, mij ook maar met zen enkelen vinger aan te raken Bij deze gelegenheid gunde ik mij het ver maak de ruwe gasten met eene prceve van mijne in Gadingen verkregen geoefendheid in het schieten den noodden eerbied voor mij in te boezemen. Ik haaide mijn groot-en Coit'schen revolver voor den dag en vuurde op een ongeveer vijf err twintig ellen verwij derden balk -en wel op een zoogenaamtien kwast; alle zes de kogels zaten op een af stand van een duim van alkcndqr in het gekozen doel. Verlangen de heeren soms nog eene proëvé van onze bekwaamheid?" had O'Rourke met een grimmigen lach aan de geheel verbluft toeziende mijnwerkers gevraagd ea er bijge voegd: „Bij een hernieuwden twist zou zulk een kogel door vleesch en been heendrin gen. Denkt daar wel aan, mijne heeren, en weest op uw hoede." Sinds had ik rust; ja, men kwam mij voor komend te gemoet cn poogde mijn arbeid te verlichten. De voorman Jones had blijkbaar al deze voorvallen en den omkeer in de gezindheid in stilte opmerkzaam gadegesla gen, al liet hij daarvan in ambtelijke eigen schap niet veel blijken. Eens, kort na het geschilderde voorval, inspecteerde hij de vor deringen van -den arbeid aan het einde van dep gang, waar O'Rourke en ik werklen, en zeide tol mij, juist toon ik een „ho-nd" (yen ongeveer een haiv© ton bevallende, gewoon lijk op houten riggels loopeude kar) volgela den en de kostbare zilver&rtslading een eind ver voortgesclioven had: „Het doet mij pleizier, Terra, dat gij u zelv-en eerbied hebt neten te vërschaffón én ik niet genoodzaakt was ambtelijk te uwen be hoeve op te treden, rplijk de heer Emit Schack voor sommige dringende gevallen voorge schreven heeft. Gij hebt den onbeschaafder, maar overigens gelijk gij reeds zelf bij onder vinding zult weten, niet slechte gezellen ont zag afgedwongen en daarmede eens en voor altijd rust. Uwe vriendschap met O'Rourke verheugt mij. Hij heeft een mijnwerker uit u gemaakt en js geheel aan u verknocht. Be proef liet toch, hem een Wederdienst te be wijzen, hem van zijn gewoon le om1 zich te bedrinken af te brengen. Een fatsoenlijk man als hij auchteren is, wordt O Rourke een wal gelijk en liederlijk sujet als hij zich volge- dronken heeft. Weet gij dat Y' „Helaas, ja, Jones. Maar ik vrees, dat voor Billy verbetering onmogelijk geworden is. Al zou hij zich ook maar mijne wenschen willen voegen, zijn ondermijnd gestel verlangt ge biedend naar spiritus." „Gij kunt wel gelijk hebben. Het is jammer, waarlijk jammer van den man! A propost de heeren Schack laten u vriendelijk groeten zij begrijpen niet, waarom gij des Zondags niet eens naar bet dal rijdt ein de heeren én het „camp" een bezoek komt brengen. Ettnil Schack was reeds geneigd te veronderstel len, dat ik u ten slotte het voorbehouden Zondags-verlof niet bekend gemaakt had. Ik moest uitvoerig omtrent u berichten ©n da(t, wal ik berichten kou, heeft beneden veel ge noegen gedaan. De heer Schack heeft bevolen dat gij voorlaan gelijk de overige „bekwame mijnwerkers" vier dollars ontvangen zult. Gegroet!" Lang oogde ik den vriendelijkein man of beter gezegd het alleen nog zichtbare vlam metje van zijn inijiiljcht na. Het is waar, ik had al wel oens haar het dal moeten rijden en mij bij de lieden moeten vertonnen, die mij zoo voorkomend bejegend en aangenomen hadden. Ik nam mij voor bet binnen weinige dagen te doen. IV. Het was weder Zaterdag {geworden en tK was vail plan daags daarna' naar het „camp" te rijden, ORourke had een „pocket" ont dekt, dat is eene kleine, tusschen schiefer samengedrongen-, in geen verband met eqi regelmaligen ertsader staande laag zihercris en boorde en groef als een hamster in en.egel- matige bocht den ontdeklen schat na. Ik had, daar ik mij, terwijl de Ier met de bewerking va,n den „pocket" bezig was, an'ers niet n-.i- tig maken kon, den door hem naar ben t n geworpen waardeloozen afval opgeladen crt weggereden. Toen ik met den ledigen „hond" terugkeerde, deed een toeroep van Bill mij spoedig onder de plek in het v-erwulfsel vam de schacht snellen, van waar uit de ervaren bergwerker zich op de wijze der mollen in de hoogte gewerkt bad. „Ik heb hier voor u eene lading van liet rijkste zilvererts gereed liggen, dat ooit uit de „Apaehia" aan bet dagliciit gebracht >s, riep hij. „Bekijk het eens nauwkeurig, my boy! Strooken gedegen zilver komen in me nigte voor en ik moet er mij wel zeer in be driegen als „de ton van deze stof niet nare drie tot vier duizend dollars waard is. Zoo dra- gij buiten komt, mioet gij een der jongens naar Jones zonden; hij zai de lading waar schijnlijk van het overige erts Afgezonderd willen laten Haten. En nu opgepast." (Wordt vervolgd.')

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1