Doel g. .kt e. I 30.- 1 gr, 26 ct. r. R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND '\No. 274 Dinsdag 23 November 1920. 13e Jaargang taks). [UUR. '«Kuren. kmaar. UITSLUI- de pak- laar bij ie Win- gebruikte, Isinsffi"* ABONNEMENTSPRIJS j Verschijnt dagelijks- Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: m ADVERTENTIEPRIJS t De R.-K. Bijzondere onderwijzers en de salarisregeling. waarom toch ontevreden FKDiLLkTÜN De Erfgename van den boudzoeker. BUIT RN LA N O ik 3 2 cent, 24 cent. 16 cent. geschiedea ia ib ek en I's- PER KWARTAAL 1 12.—, FRANCO PER POST I 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAQSBLAD 1 0.50 HOOOER. VAN 1-5 REGELS I 1.25; ELKE REOEL MEER 1 0.25; RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINO f 0.M Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hon verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400. -f 200.—, t 100—, f 60 f 35.—, f 15.-. Men schrijft ont uit vakkringen „Ik moge.den raad geven. voortaan wat meer vertrouwen te stelten en. in belangrijke za ken overleg te. plegen met lien, die uit uen aara uer zaak daar voor aangewezen zijn." Baron van Wijnbergen i/d Msb. 27 Maart Avbl. Geachte lezer(es(, ge weet toch, dat de salarieering oer ouderwijzers altiju misere-mct-open-kaart is ge,veest In ieaer gevaluaar is geen strijd meer over, daar is ieaer 't over eens. Minister cte Visser heeft ze zelf eens geuoeuia e.n georganiseerd [ooienslelsei. En hoe hebben 2e om uie fooien nog moeten loopeu Tientallen van jaren bleek steens de schatkist net toevallig weer schoon leeg (pas waren io. v. een paar mooie oorlogs- scnöepjes genoteera), als ae onuer wijzers de hann uitstaken ltelp ons toen einueiijk eensVooral ue diverse linksche regee- iingen verstonaen 't uitstekend 'n oogje dient te knijpen, ais ue onuerwijzer-in- 't moeras weer in 't zicht was. Wat 'n moeite kostte het niet tijdens Cort vau der l.iuaen om een zeer nïagere verlioo- ging uit ue hanuen van Treuo los te krij gen liet jaar 1920 zal eeüter als een on geluksjaar tot in koogeii ouueruom hun In 't geheugen blijven. Alle onderwijzers, en onderwijzeressen heb oen tot nu rona moeten zien komen met eeu salaris, aan merkelijk lager dun dat van lyiy. Geen extra naanu, geen auurtetoeslag als toen, geen kinuertocslagjes uie uaaraan vast zaten, maar ook geen vwlwoging. Lij maan den lobuen ze al rond met 300 a Sou maaier aan 't vorig jaar. Ze krijgen 't nu terug hoor I Welzeker 1 maar wanneer r Een pracutproel is 't geweest voor een eventueelen wettelijkeu spaarliwang De schoolmeester is een hjuzaam beest je. Arneiuer, uie uen inoeu heot uit arti kel, ueze einuelooze geschiedenis van zenuwuoodeuu getreuzel te lezen, ze^ eens oi rnen 't U had moeten aanuoeu 't \v as pas Maart van uit jaar, toen ue nooei al uegon te nijpen en ue vereeni- giiigshcsturen uroug uun inzichten scher per te tormuleerea. Het gevolg was, uat b. v. uuur ue vcreeniging van R. K. bij- zonuerc onuer ijzers in oils uiocees op bt. Jozelaag in een goed geslaague meeting »ruarisc,renzen van 22C0 4300 werueti vcrue-.igu op grond van voorstudie, ver- «isctue vakkennis en belangrijkheid van arbeidsprestatie. in eeu suuheni, niet ma- terialistisen gestemu betoog, uitgespro ken in een propvolle Uiligehtiaz'aal, in tegen.. 01,rMgueiu van uen tuenmaligen Denen van uen uaag, van vele geestelij ken en van geestelijke en wereldlijke on der,,'ijsauloii teilen, sloot rector Möller zien aan tuj net program, van 't hóofu- bestuur uer u. V. uit Uezorgue uen Zeer eerwaarden spreker een reprimaüue van Baron van \v vjiiuergen, die net passender haa gevonden, geen getallen te noemen maar a] te waoruun, ^wat ae Ad mister zou geven. (iViSL). 23 maart, ochtenuh ad.) De fout was rector molt. r te vergeven, aangzeien Zijn Herwaarde sieeuts centraal auviseur der k. is., arjeiuersorga.-isaties in uen Haag was eu als zoouauig-zuik een onge woon standpunt niet kende.' Tevens gaf Baron van W. den onderwijzers den onge twijfeld goedên raad, die als motto boven dit artikel prij let. De onderwijzersorganisaties hebben dien raad opgevolgd. Meer dan eens zijn ze in den loop van dit jaar op bezoek ge weest bij den voorzitter van de R. K. Kamerelub. Het vertrouwen dat onze kamerleden zelf bleken te bezitten be- möeuigae de al moeilijker en moeilijker met een salaris van 300800 minder uau in iyiy voorttobbende onuerwijzers. Toen uan ook rechts de motie Ossenuorp, w aar- in belangrijke verbeteringen werden ge vraagd, verwierp, stemuen de onuer,vij- zers van rechts (de vakbladen kunnen 't getuigen Ij in met de opmerking, uat de motie overbodig was, duur zij vertrouwen stelden in acn Mimst.r, die, naar zij ver wachtten, nu wet voor een behoorlijke salariëring zorgen zou. (Kamerverslag) Wat onder behoorlijke salarissen dien de verstaan te w^ruen, hau intusschen -e Onuerwijsraad einue «kaart ree,,s aan -.en Minister uericht. De onderwijsraad, geheel benoemd door den minister zcij zunaer eemgen invloed van ae organisaties uie nuerwijsruau, waarin zel/s geen enkele doodgewone schoolmeester zitting had, waar van we uus mogen ver .acuten, dat ze niet kwajongensaentig uen Minister in 't ootje zal nemendie onuerwijsraau adviseerde 20004200. De zomer bract nu ue behandeling vanue lageronuerwijswet. Toen op Woens uagmiduag 30 j uni (nét een half jaar, uat ue onuer wijzers me t 300600 min eer, salaris uau 1919 hauuen ronugetobt) om urie uur het nistoriscn moment van ue stemming en aanneming uer h.O.-wet vooroij was, weruen ook ue verlangens u.er onderwijzers naar oplossing van uun tinaaoieele vraagstukken sterker en ster ker. men schrik voer even uoor'ue rangen, toen ue minister amperaan een voorscnoi van 150 uurfu te geven, oniuat ue neelt te verwaenteu vcroetering wel eens niinuer kon beuragen wel weru soman ger vertrouwen eventjes gesenokt, toen minister ue Vries bij 't voorrekenen, wat hij voor iyiy nog noouig nau vooi ue onuer wijzers wed'uevcrnooging 4.y2 mil lioen uittrok (ieuer net 150 eerlij 1, geueeld), maar uat moest een vergissin zijn. Tijdens de groote vacantie komt het einuelijk zoover, uat ue minister hel auvies vraagt van ue Commissie vooi Georganiseerd overleg. Deze Commissie, Destaanae uit 7 regeenngsverlegenwoor- aigers en 7 (één stem elk uitbrengende; tweetallen van ieuen aangewezen dooi erkenue amutenaarscentraien, waarin toencLrtijd geen enkele onderwijzer vertegen woordigd was, uus weer een licuaam uat geheel buiten ue onuerwijzersoelangen stond, ueze commissie auviseerue op name in taDel A en grenzen van /2200 45°°- uit advies werd uitgebracht 21 Augus tus j.l. Wat zou de minister doen Uat v\ isten de onuerwijzers al. 13 Maart had minister ue Visser verklaard: „Het is de vraag of de Commissie van Georgani- „seeru overleg ue zaken meer naar uen „zin der ueianghebbenden zal regelen „uan ue wetgever zou doen," Hij uroeg ze uus nog warnier hart toe dan ue auvi- 11. Het zonderlinge paar, de ezel eu zijn drijver namelijk, draaiden links van den gewonen rij weg hierheen ai. Ik was eensklaps nuch ter geworden, terwijl mijn denkvermogen ge heel ouheneveld was. Bliksemsnel gleed ik vau mijn pony, gat „Dikkop" een zacüten tik met het bevel hierheen te gaan hel schrandere dier had dit reeds meer dan eens gedaan en volgde te voet, dikwijls als eene slang kruipende, dan weder als een ihert van rotsblok op rotsblok springende, het verdachte paar. Het slot is spoedig verhaald. Ongeveer een faalve mijl noordwestelijk van hier, midden jlu een chaos van rotsblokken en steenklom pen, maakte de man met den ezel plotseling halt. Slechts de heltt van het bergplateau, lat wjj bereikt hadden, iwerd dooa- de maan «beschenen en op deze verlichte heltt kroop Tc voorwaarts, terwijl de nachtelijke ezcl- lr(jver bijna geheel door de duisternis ver- jprgea werd. Plotseling verloor ik de ge daante ml hel gezicut. ui hot kleinere voor werp, waarop ik blikte, nog de ezel was, was moeieiijk te zeggen. Het kon evengoed een rolsblok wezen. Ik bleet liggen en deed m(jn uiterste best de verdachte plek niet uit het oog te verliezen. Mijn geduld went op lange proet gesteld. Eensklaps dook, als uit de diepte der aarde, de lange gestalte weder op; het kleinere voorwerp, op net- welk ik mijn blik gevestigd had gehouden, in de overluiging dat het de ezel was, De- woog zich en het paar trok at. „Nu gold het suel een besluit nemen,' ging de Ier, diep ademhalende voort. „Wil de ik de verdachte plek wedervinden, dan mocht ik den blik en gelijk gij weet bezit ik een bijzonder scherp oog geen seconde cp andere voorwerpen richten. Wilde ik mij evenwel van aangezcht tot aanigezient overtuigen, wie de nachtelijke wandelaar was, dan had ik geen oogenblik meer te verlie zen. Want reeds verdween hij met zijn dier in de verte. Dat hij ook een anderen terugweg insloeg, versterkte slechts mijne verdenking tegen hem. Deze gedachten viogen mij Dlik- semsnel door het hootd. Ik besloot hel ter rein te onderzoeken. Ik kwam aan de plek. Vlak daarachter verhiel zich een bergwand, dat was alles. Ik kon geen tunnel- ot mijn ingang, geen hol ot spleet ontdekken, noewel seerende heeren de meesters konden dus gerust zijn op de ministrieele beslissingen. Men hoorde de eerste weken geen wan klanken. Het eene grootblad na het ande re kwam den minister aanraden het ad vies op te volgenook de reaactie van ons hoofdblad de Maasbode, raadde het ue regeering in 't belang van het onder wijs aan. Maar de zaak traineerde een beetje. Wacuten tot ue Eerste Kamer klaar is Komt niets. Eerst moet ue wet in 't Staatsblad I Misschien meteen er bij op 20 Uetouer I Komt niets. Pessimisten, (waar heb je uie niet t) beginnen voet te krijgen, maar tot het einu aan toe olijven ae Roomscne onderwijzers (uc vakbladen getuigen hetgueu vertrou wen. 't Was zoo hard nuuuig. isn ue senool, wat moest er van komen uie liep nog haruer leeg Het ministeriele voornemen (geachte lezer of lezeres, uw geuiilu is uu geuoeö oeproel'd) beloopt om ue meest oevuegue.x van tuans, de hoofdakte-uezuters, als ze getrouwd zijn, tc aoen opklimmen vau iyoo tot 3jo3 precies jluoo min,.er dan ue niet-on_er..ijzers eu regeeringsver- tegen wuura igers a„viseer,,eu. „ik moge uen raad geven wat meer „vertrouwen.... enz. enz. enz. DZ TöïSTANO IN IERLAND. Aanvallen op mmtuiren te Dublin. Zondagochtend om 9 uur had een gelijktijdige aanval plaats op militaire oideieren en ex-oin- cieren in hun woningen in verscheidene gedeel ten van Dublin. Hierbij werdén veerden perso nen gedood en zes gewond. Drie der moorde naars werden gevangen genomen. Twee politie- agenten, die Ier versterking waren uilgezoiiden. werden onderweg gedood. Onder Ue dooden bevinden zich twee letton; van den krijgsraad. De politie en de militairen 'deden in den na middag in de gelieele slad invallen. De burger- hevolking, die uoor een paniek aangegrepen is, vreest voor weerwraak. Onder de officieren, die Zondag in Dublin zijn gedood, bevinden zich een majoor, vijf kapiieins, een oud-kapileiu, eu een luitenant. Het aan- ial gewonden beval twee kolonels, een kapitein en een luitenant. Tal van slacbtot Iers waren nog te bed toen zij werden aangevallen, kapitein newbury werd in zijn slaapkamer doodgeschoten .11 tegenwoordigheid zijner echtgenoole. Hij ver weerde zich kranig, verwondde een der aan randers, die daarop werd gevangen genomen. Draadloos werd nog uit Horsea gemeld, dat de uitgebreide vérslagen van de uitbarsting van terrorisme in Dublin, welke Zondagmorgen piaals bad, het publiek hebben vervuld mei schrik en verontwaardiging. Het was een wel overwogen, georganiseerde sluipmoord, uitge voerd door moordenaarsbenden in acht verschil lende deelen der stad. Hotels en particuliere huizen, bewoond door officieren, werden bin nengedrongen, eu terwijl de officieren nog tc bed lagen en dus absoluut geen tegenstand kon den bieden, werden twaalf van hen vermoord. Vervolgens werden twee politieagenten dood geschoten. die op weg waren naar de kazernes om versterking te halen, terwijl zes officieren werden gewond. De mililaire auloriteiten zijn van meening, al dus het bericht, dat deze moorden eenigen tijd geleden op touw zijn gezet. In twee van de drie gevallen werden de echlgenooten van officieren uit bed gelrokken en haar mannen vermoord voor haar oogen. Honderden lieden namen aan déze schietpartij deel. De autoriteiten gelooven dat vele aanvallers en moordenaars van de lan delijke disiriclen zijn gekomen onder het voor wendsel een groote voetbalmatch bij te wonen, die te Dublin een groot aantal liefhebbers trok en waaromtrent wij gisteren reeds het een en ander meldden. DE ENGELSCHE HANDELSBETREKKIN GEN MET RUSLAND. De „Sunday Times" verneemt uit gezagheb bende bron, dat een der eerstvolgende dagen Krassin, optredende namens de sovjet-regeering. de ontwerp-handelsovereenkomst met Ruslarn, zal teekenen. Krassin heeft een ontmoeting ge had met Lloyd George, die hem de ontwerp overeenkomst aanbood. „Alles hangt thans van de vraag", zegt de „Sunday Times", „o Krassin geloolt, dat de nieuwe voorwaarden te Moskou kunnen worden vervuld." De over eenkomsl is gebaseerd op de in Juli getroffen regeling en de voornaamste clausules eischen di invrijheidsstelling van dc gevangenen, het sla tien van de bolsjewistische propaganda binnei de grenzen van het Britsche rijk en het stop zetten van de militaire acties tegen Brillannic De oorspronkelijke overeenkomst, zegt het blad bevatte een clausule ten behoeve van de „com pensalie voor geleverde goederen en bewezen diensten". Deze clausule is gewijzigd in „bet ling voor geleverde goederen en bewezen dien sten". De geheete clausule staat den in- en uil voer toe van Russisch goud. De nieuwe ovei oenkomst bevat de oorspronkelijke voorwaarde dat Rusland, alvorens de handel wordt herval op zich moet nemen, zijn schulden te betalen De „Sunday Times" verneemt, dat Krassin er op slaat, dat dit punt iiet onderwerp vorml voor een vredesconferentie en internationaal wordt geregeld. De „Echo de Paris" deeit mede, dat de 1-ransche regeering ter kennis van die te Londen heelt gebracht, da! naar haar meening handels verdragen, buiten haar om gesloten met de soy jet-regeering, haar niet kunnen binden, noch in iels haar toekomstige eischen kunnen te kort doen. De Temps" meent te weten, dat de Fransciie regeering noch mededeeling gevraagd heeft, noch ontvangen heeft van de overeenkomst, ontwor pen tusschen de Britsche regeering en de Bolsjewistische vertegenwoordigers te Londen. Frankrijk bemoeit zich volstrekt niet met de besprekingen. DE SMOKKELHANDEL EN DE BERLIJN- SCHE HOTELS. De rechtbank te Berlijn heeft, zooals reeds is meegedeeld, een hard vonnis uitgesproken le gen den directeur van het Eden-tlotel, wegens nel zich schuldig maken aan sluikhandel: negen maanden gevangenisstraf en 200.000 mark geld boete. Waarschijnlijk heelt de rechter veel ge voeld voor het argument van den officier van justitie, die verklaarde, dat het noodig was nu eens een afschrikwekkend voorbeeld te geven. Er moest een eind gemaaktworden aan de le gende, dat men de groote zondaars laat loo- pen en de kleine te pakken neemt. In hotels als het Eden-Hotel wordt rekening gehouden met de eischen van zwelgers, heerscht luxe en over daad. Dit is niet noodig en zelfs laakbaar in een land, waar gebrek wordt geleden. Meer dan deze ethische motieven zullen ech ter de droge, materieele feiten den rechter be wogen hebben hier een zware straf op te leg gen. Uit de boeken zeer onoverzichtelijk bij gehouden en vol raadselachtige letters en tee- kens, zoodra ongeoorloofde posten gehoest moesten worden, zooals boter, vleesch, suiker en andere gerantsoeneerde artikelen blijkt, dat in de week van 16 tot 25 Juli voor meer dan 100.000 Mark aan verboden ltvensmiddelen werd gekocht, in vijf maanden voor bijna 1.12 millioen. Verschillende posten werden gebracht onder het hoofd „politie", waarschijnlijk omkooperij van politie-personeel, al sprak de beklaagde dit tegen, die zich overigens verdedigde met de op merking,^ dat hij hel den 35 officieren van de Fransche en Engelsche commissies, die in zijn hotel woonden, goed moest geven, en dat de gasten, die bij hem kwamen wisten in een luxe restaurant te zijn, dus niet verbaasd behoefden te wezen, indien zij voor een kop koffie negen, voor een portie thee vijftien en voor een gebak je zes mark moesten betalen. Woeker was dit niet, want de prijzen stonden op een lijst ge- Jrukt, voor iedereen ter inzage. Wegens woeker werd de beklaagde die een snitiris geniet van 80.000 mark per jaar met vrije woning en kost dan ook niet ver oordeeld. Dit vonnis, en de bedoeling zal ook wel geen tedere zijn, zal velen anderen hotel-directeuren ten schrik om het hart doen slaan. Want niet inders dan in het Eden-hotel, gaat het toe in ientallen Berlijusche hotels cn restaurants. IET NIEUWE OOSTENRIJKSCHE KABINET. Na een hernieuwde vruchleloozc poging om een kabinet uit vaklieden samen te sleden, be dankte de politie-agent Schober definitief voor ie eer als kabinetsformateur op te treden. De ■hrislelijk-sociaie partij besloot daarop den .taatskanselier Mayr de formatie op te dragen, lie een ministerie samenstelde, bestaande uit i 'hrislelijk-sociaie parlementsleden en zes amble- mren. Voorzitter van hel kabinet, tevens minis- er van buiteniandsche zaken, is Mayr, minister van binnenlandsche zaken en oorlog Glanz, van onderwijs en eeredienst Breisky, van financiën irim, van voedselvoorziening Grimberger. Volgens een telegram uil Weenen aan het .Berl. Tagebl." was het nieuwe kabinel binnen 'én uur gevormd, nadal de staatskanselier Mayr 'ïierloe opdracht had gekregen van zijn partij. Een lang leven wordt dit ministerie niet voor speld. De nationale vergadering heeft met 98 van de 158 uitgebrachte stemmen de samenstel ling van de nieuwe regeering goedgekeurd. Al leen de sociaal-democraten slemden tegen. HET TEKORT BIJ DE DU1TSCHE SPOOR WEGEN. Te beginnen met t December zal het goede- „renvervoer op de Duitsche spoorwegen duurder gemaakt worden. Men hoopt hierdoor de in komsten te verhoogen met één milliard mark. Doch wat wil dit bedrag zeggen op het tekort van achttien milliard? Er is door de regeering een commissie van deskundigen benoemd, die zal adviseeren op welke wijze aan dil tekort een eind gemaakt zal kunnen worden. En In deze commissie heb ben bijna alle leden als een der middelen aan bevolen opnieuw de tarieven voor personen- en goederenvervoer te verhoogen. Men spreekt van 50 pel. voor personen en 100 pet. voor goede ren. E11 men denkt er over niet alleen de lagere klas en aanmerkelijk duurder te maken, maar ook in verhouding meer te vragen voor korte dan voor lange trajecten. Verder wordt door de commissie er op aangedrongen de 100.000 amb tenaren, die er nu te veel zijn bij den spoor wegdienst, te ontslaan. HET NIEUWE BEWIND IN GRIEKENLAND. Volgens een bericht uit Athene aan de „Temps" worden de beloogingen voortgezet. De menigte bevestigde hel portret van koningin Sophie de echtgenoote van Konstantijn aan hel huis van Venizelos. Verschillende Fran chen, ilie weigerden het portret van koning Konstantijn te groeten, zijn op straat lastig ge vallen. Dc nieuwe regeering, die de besluiten van het oude parlement als onwettig beschouwt dus ook de goedkeuring van het verdrag van Sèvres zal de nieuwe Kamer tegen 25 November bij eenroepen en tot haaar het verzoek richten tr stemmen over de ratificatie van het verdrag. DE DUURTE IN ENGELAND. De „Labour Gazette" deelt mede dat de kos ten van levensonderhoud in October 176 pet, meer bedroegen dan vóór den oorlog, leger 164 pet. in September. De stijging der prijzen is hoofdzakelijk te wijten aan den verhoogden prij van meel en brood ten gevolge van de vermin dering van hel regeeringssubsidie. ik mijneonderzoekingen tot den aanbreken- den dag voorizetlë en jnijn gansche mijnwer- kersscherjizinniglieid aanwendde. „Dil, vriend Harry, is het, wal Jones mijne ervaringen betreffende Gregory noemde. Dat Gregory die nachtelijke zwerver geweest is, daarop zou ik durven zweren. Dat hij dien nacht gelijk waarschijnlijk reeds dikwijls te voren zijn root in een veilige berg plaats heeft overgebracht, is voor mjj aan geen twijlel onderhevig. Alle bewijzen echter ontbreken mij. Thans weet gij, wat ik zelt weel; kunt gij daarvan partij trekken, zal het mij zeer aangenaam zijn. Ik ben ten allen tijde bereid, u ter plaatse te brengen, mocht gij zelt lust gevoelen verdere naspo ringen te doen. En laat ons nn naar bene den gaan, het. sein voor de aflossing is reeds ten tweede male gegeven." VI. Vroeg in den ytorgen t— het was een Zondag zat ik leeds in den zadel. Drieër lei beweegredenen dreven mij thans naar het „camp": eerslens de verplichting den heeren Seback mijnen dank te betuigen; dan het ver langen al had ik dit mij zeiven destijds ook voor geen geld van de wereld willen beken nen, mij aan miss jRothblond in een voordee- iiger licht te vertoonen, dan dat hetwelk de somber brandende mijnlamp op den destijds vermoeid hijgenden bergwerker geworpen had en eindelijk een onbestemde aandrift, ds nu van verschillende kanten uitgesproken ver denking tegen eeu mail na te vorschen, die, wanneer hij in zijne rijkbczoldigde belrekkmg zich werkelijk aan al de misdaden had schul dig gemaakt, waarvan men hem bedekt ot openlijk beschuldigde, inderdaad een schurk moest zijn, die zijns gelijken, zou moeten zoeken. Dat mijn ijver om deze schurkerijen te ont maskeren, voor een goed deel door zeltzuchl aangevuurd werd, deze gedachte iag verre van mij. Uit het verdere verloop van dit in alle bijzonderheden ware verhaal zullen ove rigens de mij destijds zeiven nog niet be wuste drijtveeren van mijne handelingen blij ken. Omtrent één ding was ik het met mij mij zeiven onder mijn rit naar het dal eens geworden: ik mocht niet eerder als aankla ger optreden dan wanneer ik genoegzame be wijzen te berde kon brengen. Welke waarde de gebroeders Schack aan verdachtmakin gen en beschuldigingen hechtten al moch ten zij ook nog zoo goed gemeend zijn waarvoor zulke bewijzen niet bij te brengen waren, dat hadden zij getoond, toen O'Rour- ke's afwijkende schattingen het vertrouwen op de eerlijkheid van hun tniin-divecteur niet hadden kunnen schokken Van zijne laatste opmerkelijke waarneming had Bill met geen enkel woord beneden op het kantoor gerept, daar hij den nachtelijken zwerver met alleen niet met zekerheid herkend, maar zelts niet eens een spoor aan den rotswand had kun nen ontdekken, waarachter de gedaante ver dwenen was. Met een harleiijken handdruk ontvingen de gebroeders Schack mij op hun kantoor; stijt en koel begroette mij de heer Gregory. „Waart gij vandaag niet naar beneden ge komen, dan zouden wij u in de naaste dagen zijn komen bezoeken, mijnheer Terra," dus begon Emit Schack het gesprek. „Mogelijk hadden wij u ook wel .een bode gezonden om u te halen, daar wij u dringenn moes ten spreken over eene zaak, die voor u mis schien, maar voor ons zeker van veel ge wicht is. Mijn neet 'de apotheker heeft eeu goed beklante apotheek te Los Angelos, die ten gevolge van den dood haars bezitters in veiling gebracht werd, door een agent doen kocpen en zou nu dolgaarne onze wildernis met giudseh paradijs verwisselen, zoodra hent dit mogelijk is, dat wil zeggen, zoodra hij in zijne gittmeugerskraam hier een geschikt plaatsvervanger gevonden heett. Natuurlijk hebben wij terstond aan u gedacht Wilt gij den winkel van hem overnemen?" (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1