Kérk en School Gemengd Nieuws N.V. „DE TIJDGEEST"/ 'Jchap er eerlang voor kan zorgen. Jan belas- tingbola Ier. Do *,N. Till). Crl." wijst er op, dat al onze kathoiicke politici bij elkaar het in dezen tijd, 'waarin de belastingen het volk uitmergelen, niet noodig achicn het vraagstuk „aan te snijden" van de rechtvaardigheid der belastingen. Er worden overal, rechts en links in Kamers, Staten en Baden uitgaven gevoteerd en belas tingen opgelegd zonder dat ooit gevraagd wordt ot' het rechtvaardig is wat van het volk geëischt wordt. lien ding is zeker niet rechtvaardig, schrijft het blad: „Dat iiidustriën, die gedurende den oor logstijd millioenen verdiend hebben, deels ten koste der nationale reputatie zooals som mige sigarenfabrieken, zoodra de slappe tijd inlreedt hun arbeiders aan de publieke kassen overdragen, dal kan feitelijk niet door den beugel. Een industrie is ook een organisme, waar bij het heden niet los kan ziju van het ver leden. Wie er in werken, moeten er van leven en als er vandaag tonnen worden vei- v diend, is het billijk dat er gereserveerd wordt ook voor den arbeider als het straks slap is in 't bedrijf." Natuurlijk kent de onchristelijke bedrijfs- apvatting zulke leer niet, maar de önselnisle- lijkc belastingpolitiek, die er den onschuldigen Joris Goedbloed belastingobject laat opdraaien, richt zich daarom aan het verkeerd adres. Dinnenlandsch Nieuw/s. GE SALA3IS3ESEUS8 i)£H ONDERWIJZERS R.-K. Onderwijzers. De salarismeeting der R.-K. Zuiderbonden en van den R.-K. Openbare Onderwijzersbond, io het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haar lem, zal gehouden worden tc 's-Gravenhage cp Zaterdag 27 November als. 's middags half twee in het gebouw Diligenlia, Voorhout. De actie der R.-K. Federatie. Het Federatie-bestuur deelt mede: Woensdag was het bestuur der Federatie vau R.-K. Onderwijzersvereeuigingen den gefic-elen dag 1:1 Den Haag werkzaam, teneinde verbete ring in de salarisregeling te verkrijgen. Het bezocht Ministers en .Kamerleden. Detinilieve mededeelingen werden niet verkre gen, zooals trouwens te verwachten was, doch het Federatiebestuur kreeg den indruk: 1. Dat niemand bevjeesd behoeft te zijn door de geboden regeling in salaris Ie zullen terug gaan in vergejijking met 1919 (duurtetoeslag in begrepen); 2. dat onderwijzers zonder hoofdakte min stens zooveel zulten genieten als hulponderwij- zsressen A. van art. 135; 3. dat stellig wordt verwacht, dat de ver hoogingen voor gehuwden dezelfde zullen zijn voor hoofdakte- en met-hoofdakte bezitters; 1. dat evenwel de cijfers 22004500 over de geheele linie niet zullen bereikt worden. Uitlatingen oar. Wethouder Aibarda. „Het Volk" heeft het oordeel van den Haag- scb.en Wethouder All.arda over de nieuwe sa- Lrisregeling gevraagd. Irs geen enkel opzicht, verklaarde de heer Al- baua, voldoet de nieuwe regeling aan de recht- tnsii.«e verwachtingen van het onderwijzend per- «ixntvt zoomin als aan de eischcn, die in hel belang rati het onderwijs zelf Ie stellen ziju. De ut*r llhnrtla heeft het gevoel, dat in het bijzonder Minister De Visser zich van de gvoole g-biekan dezer regeling zeer duidelijk bewust is ui kat de regeling hem door anderen en niet name door Minister De Vries is opgedrongen. DE AMSTERDAMSCHE 8 JUNI-STAKERS. De Amslerdamsche Federatie van Personeel iu Openbaren Dienst heeft, naar de „Tel." meldt een buitengewone huishoudelijke vergadering gehouden, ter bespreking van de volgende pun ten- „Onze uittreding uit 't scheidsgerecht en wa, ïe doen, als de 8-Juni-slakers worden ge- stra d." De vergadering droeg het Federatiebestuur op, Ingeval B. en W. het advies van bet scheidsge recht overnemen, door een adres dc uitspraak eau den Raad uit te lokken, om te vernemen hoe de meerderheid over de strafoplegging denkt. Tntassehen zal worden getracht samenwerking le verkrijgen met de moderne en de neutrale bonden, oni zoo met alle ten dienste staande middelen zich le verweren. Ook zal worden ge kucht, na aanzoek van het N. A. S.-bestuur, sa menwerking te krijgen met het N. V. V., daar het deze vakcenlralen waren, die het parool voor de 8-Jiinïstaking uitvaardigden. Verder kwam ter sprake de samenstelling van het scheidsgerecht, welke reeds van het begin af de Federatie niet heeft kunnen bevredigen. De uitspraak van het scheidsgerecht over de S-Juni-slakers heeft ter vergadering niet den minsten invloed gehad op de besprekingen. Na uitvoerige discussies, droeg de vergadering hel Federatiebestuur op, aan B. en W. en aan de:i Raad Ier kennis te brengen, dat de beide l'ederatiesebeidsrechlers zich uit het scheidsge recht terugtrekken en actie te voeren voor bezet ting van het scheidsgerecht door verkiezing bij volstrekte meerderheid van stemmen. BE INVOERING OER OASZEüELS. Op 23 November a.s worden de dag- zegels ingevoerd. Do 'dagzcgels zullen voor vele men sehen die bezwaren hadden, omdat zij voor een arbeider, die slechts een dag per week bij lien werkte en voor wien zij een premie voor een geheel© week moesten betalen een uitkomst zijn. Zij dienen uitsluitend voor arbeiders, die slechts één, twee, of drie dagen per week bij iemand werken, b.v. bij naai sters, werkvrouwen, losse arbejdera enz. doch biet wanneer vier dagen tot een heele week door een arbeider bij een werkgever gewerkt wordt. Hoe worden nu die dagzegeis gebruikt? Men ga eerst de loonklasse na, waarin iemand valt, dit is voor naaisters, werk vrouwen enz. boven 21 jaar Loonklasse 4 en onder 21 jaar loonklasse 3, voor mannelijke losse arbeiders boven 21 jaar loonklasse 5; van 14—18 jaar Loonklasse 3, van 1821 jaar Loonklasse^ Dc dtigzegcLs bedragen,; in loonklasse 1 75 cfc, In loonklasse aj 7,5 et. Iu loonklasse 3, 10 ct. Iu- loonklasse 4, 12.5 ct. In loonklasse 12.5 ct. Voor tien wachttijd zijn vcor premie betaling ia dagzegeis. afzonderlijke bepa lingen. gemaakt, doek den arbeiders wordt in b,un eigen belang aangeraden te zor gen dat zooveel mogelijk zegels op hunne rentekaart geplakt worden. Be dagzegeis zijn geldig vanaf'28 No vember a.s. en worden yanal dien da,tum verkrijgbaar gesteld. DE SPOORWEG-MISÈRE. Hel spoorwegpersoneel verdedigd. In lie „N. R. Cl." neemt een technisch stu dent liet up voor het spoorwegpersoneel, in zoover de slechte gang op spoorweggebied aan schuld, in easu aan „lijdelijk verzet" van dat personeel wordt toegeschreven. Hij schrijft: Waar ik in verband met mijn studio voor werktuigkundig ingenieur, geduren de vier maanden als leerling-machinist (stoker) iu alle diensten werkzaam ben gewecsl, voel ik mij geroepen hiertegen op le komen. Het ligt voor de hand, dat het gruole publiek, onbe kend met het zware werk op de machine, en verontrust door berichten over ontevredenheid onder liet personeel, lot dergelijke conclusies geneigd is, maar daarom juist wil ik trachten hier een anderen kijk op le geven. Ik ben niet bevoegd een oordeel uit le spreken over de loonkwesties, maar 't moet mij toch van 't hart, dat ik mij dezen zomer dikwijls verbaasd heb over het feil, dat bet niacbine-personêel de zware en ongeregelde diensten zoo nauw gezet vervulde. Zcoals bij ieder groot bedrijf, beeft men ook bij „den spoorwagen" betere en minder goede krachten, maar mijn hoofdindruk was: „Respect voor die mannen, die onder alle omstandigheden ban verantwoordelijk werk' slecds met zooveel ambitie bleven verriehten." Men moet zelf bij zwaar weer of mist, met slechte brandstof en zwaren trein achter zich op de machine geslaan hebben om dit ten voile te kunnen waardeerenl Hel leek dezen zomer, of de kofenkwestie in goeden zin opgelost ging worden, maar blijkens de laatste berichten is een nieuwe inzinking ingetreden, wai nieuwe el lende voor het maehineperaoueei beteekentl Ter illastraiie wil ik de lijdensgeschiedenis van trein 213 op Maandagochtend verbalen. Deze expres- trein voor Rotterdam moet oni 9.53 van Am sterdam C. S. vertrekken. Het materieel bier voor is afkomstig van trein 1804. Deze laatste kwam om ongeveer kwart vóór tienen binnen, en reeds dadelijk viel mij het verwaarloosde uiterlijk der „gloednieuwe" machine op. Deze locomotief (S. S. N. 789, Fabr. Hensebel u. Sohn, Cassei) was in Oclober afgeleverd, en den 30slen dier maand hij de II. S. M. ia diensl gesteld. Tot mijn verba zang bleek dezelfde ma chine den trein van 52 assen ook nog naar Rotterdam te moeten brengen, na een rit van Amersfoort naar Amsterdam met stoppen te Baarn, Hilversum, Bussum en Weesp. Na tien minuten rust moest de „non-stop" rit naar Den Haag aanvaard worden. De gevolgen hiervan zouden niet uitblijven. Wij vertrokken met slechts enkele minuten vertraging, doeh reeds bij de splitsing ZaandamHaarlem moest ge- ruinien tijd gewacht worden op een trein uit Zaandam. Na «leze stagnatie verder geen opont houd meer, maar voorbij Leiden was bet voor ingewijflen duidelijk, dat op de machine een zware strijd gestreden werd. De snelheid ver minderde angstwekkend. Toch bereikten we Den Haag, zij het ook met een vertraging van 26 minuten. Ik moest daar den trein verlaten en begaf mij naar voren, om den toestand in oogensebouw te nemen. Mijn verwachtingen werden bewaarhei«11 Alle symptomen van een machine waarmee men „op de koffie" is, waren aanwezig. De blaaskraan wagenwijd open en ma chinist en slolier eendrachtig bezig om met bri ketten en stukken te redden wat te redden viel. De moraal van dit verbaaltje? Men wil met slechte kolen meer van de machines halen dan er van l« balen is! Wat zal bet einde zijn? Het machine-personeel heeft hieraan geen schuld. Maar wie dan wel? BEPERKING VAN HET LANBVERHUI- ZERSVEEKEEE. Bij ministerieel beslui! is bepaald, dat het laödverbnizersverkeer aan de oost grens des lands wordt beperkt tot de grensgemeente Lasser. Be toelating ge schiedt «toclilB langs den spoorweg en den landw-eg Benthfeun-Oldenzaal en uit- sluiteaid met den trein no. 1638. Beze bepaling heelt geen betrekking op de landverhuizers die afkomstig zijn uit plaateen, sreLogeri in Duitechl&nd ten westen van een lijn, welke gevormd wordt „oor de west- en zuidgrens van Pointne- ron tot a. d. Oder; den Oder en de Nei.see met inbegrip van de plaateen, welke ge deeltelijk op den eenen en gedeeltelijk op den .anderen oever van beido rivieren zijn BE ZUIDERZEE-WERKEN. Aan bet Noveinber-nummer der Maan delijks:;!] 0 M jdedee'ingen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee cntleenen we het volgende: Ongeveer midden October werden de werkzaamheden op zee in verband met bot vergevorderde seizoen gestaakt, waar na aangevangen werd met een serie bo ringen in de as van het door liet' eiland Wieringeai ontworpen kanaal. Be boringen dis verricht worden met het doel om verschillende grondsoorten te zoeken welke gebruikt kunnen wor den bij den bouw van de haven te Ben Oever werden voortgezet/ Be werken tot beteugeling van het Am- steldiep, kwamen in den loop der maand October geheel gereed. In verband met het ontwerp voor een eventueele nieuwe afsluiting van het LI ter vervanging van die bij Schellingwcm- de, werden in Mei tot en met Juni van dit jaar op het Muiderzand en daarbuiten in de lijn Muiderberg-Uitdam in het ge heel -47 grondboringen verricht. Baaruit kan de gevolgtrekking -worden gemaakt, dat in het geheele gebied op hoogstens 14 M. diepte beneden N. A. P. een vtaete -zandbodem iwordt aange troffen. Werd tot dusver vrij aLgemcen veron- iersteld, dat op het zgn. Muiderzand een aanzienlijke hoeveelheid zand wordt aan getroffen, welke tpa be-bpeye ,vu,n dp uit voering van verschil lende- werken zou kunnen worden weggeba-ggerd, zoo is thans gebleken, dat het zand hier groot-en deels slechts als een betrekkelijk dunne laag aan d-e oppervlakte voorkomi, terwijl do vaste zandbodem in lipt algemeen op te greote diepte is gelegen en dcor tc dikke lagen van andere grondsoorten is overdekt, om voor grondontleenirg ia aan merking te komen. HUIS DER KONINGIN. Bo Tweede Kamer nam Donderdagmid dag Hoofdstuk- I der Staaitsbegrooting (Huis der Koningin) aan met 61) tegen 16 stemmen. BE MOTLEB v. d. LAAR, MARCHANT EN KOLÏI-IEK VERWORPEN. Donderdagmiddag heeft- de Tweede Ka mer de motie-van de Laar betreffende v-erhflogiiig van de rente, uit te keeren ingevo ge de Invaüdikitewet, verworpen met -15 tegen 33 stemmen. Be motie-March,ant: terugnemen van de artikelen inzake de buitengewone tracte- mentsverh,ooging uit de Staatsbegrooting werd eveneens met 45 tegen 33 stemmen verworpen. Vervolgens werden dc rnoties-Koltii.ek inzake -d.e gesties van het Rijksbureau voor Vleesch cn Vetten, ai-d. Vetten, en- betreffende ontslag van 3 ambtenaren aan d.at bureau, 11a eenige discussie, balde verworpen, do eerste met 53 tegen 26 en de tweede met 48 tegen 30 stemmen. NA DE POSTSTAKING. De underieekerwars van het lijdelijk verzet- manifest. •Thans heeft «ie Minister van Waterstaat beslist, (lat drie der acht ontslagen onderteekenaars van het sabotage-manifest tijdens de poststaking weder tol den dienst kunnen worden toegelaten, nadat hem gebleken is, dat zij zich voortaan zullen onthouden van daden, die de goede uit oefening van den post- en telegraafdienst in ge vaar brengen. Ten opzichte van een der «nderteekenaars, Assink, die wegeiis ziekte niet had kunnen deel nemen aan liet desbetreffend onderhoud, liceft de Minister zijn beslissing aangehouden. Voor de vier overigen blijft de dienstopzeg ging gehandhaafd. Degenen die weer in dienst worden genomen zijn de bestuurders Freen, Beverloo en. Sipman. De bestuurders van Giessel, v. d. Baan, v. d. Jagt en Roos blijven ontslagen. De commissie van beroep bij het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft voorgesteld aan de ontsla genen de hoogste uitkeering (70 dagen loon voor elk dienstjaar) uit tc keeren. De regeering heeft aan die commissie thans laten welen dat aan de ontslagenen de hoogste uitkeering niet kan worden gegeven. lieden, Vrijdag, zal de commissie opnieuw daar over vergaderen. Het buitengewoon congres zal halt December worden gehouden. STA 1 tH-ÊsMEAAL TWEEDE KA1E8. Varga-deriug van Donderdag 25 November i A A Tö BEG liUGi IN G. Hoofns.uk 1 der Staofcebegrooting (Ruis der Koningin) wordt aangenomen met 60 tegen 16 stieminen (tegen do S. B. A. P.) ue revmu ionnairen en Kolürek.) Be ïiio-.te-v. d. LAAR betref, e-nde de varh.ooging van renten volgens de invali- diëeiuswet wordt verworpen met 45 te gen 33 stemmen; de moAe-MAiiDHANT tegen bui*jügewone traktemeuLsverhoo- giug wurdt verworpen met 45 tegen 33 stemmen; d,e moue-Koltbek, uitspreken de dat de gesiie van den min. van land bouw inzake 't vetoure.au niet is ge weest in het belang van land en volk, wurdit verworpen met 53 tegen 26 st. Over de mo-tic-Kolth.ek oni aan de ont slagen ambtenaren vau lipt vetuureau een grooter schadeloosstelling te geven, worden de beraadslagingen heropend. De heer Kollhek brengt een technische ver andering aan. Minister VAN 1JSSELSTEYN verklaart zich bereid de kwestie le onderwerpen aan het oor deel der commissie. De heeren VAN VEEN C. II., TEENSTRA V. D. en SCHAPER S. D. A. P. wijzen op de zonderlinge houding des ministers, die Dins dagavond ook deze motie onaannemelijk ver klaarde en nu ineens omdraait. De heer VAN DOORN U. L, merkt op dat het nu gaat 0111 hel aanblijven des ministers. Hij zal daarom tegen de motie stemmen, of schoon hij zich er overigens mee kan vereem- gen. De heer MARCHANT (V.D.) betwist de juist heid van hel standpunt van den heer van Doorn. De kamer moet in vrijheid har oordeel kunnen uitspreken. De heer RUTGERS (A.R.) vordert voor de kamer het recht op, zich niet door iederen voor steller eener motie te laten dwingen zijn oordeel af te geven. De heer BEUMER (A.R.) verwijt den heer Teenstra en wie liet met hem eens zijn, dat zij van de zaak een politieke kwestie maken. De motie wordt verworpen met 48 tegen 30 stemmen. Bij de behandeling van da LAN DBOU W-BEGROOTING is aangenomen met 50 tegen 20 stemmen een amendement-Mareliant om geen gelden uit le trekken voor de benoeming van den chef van de afdeeling handel tot directeur-generaal. Met 36 tegen 34 stemmen is aangenomen een amende- ment-Marchant om geen gelden uit te trekken voor de aanstelling van een juridisch raadsad viseur. De Minister van Landbouw had verklaard, dat het hem bij aanneming van dit amendement on mogelijk waj de zaken vau het departement te laten marcheeren. Na de aanneming van dit amendement heeft de Minister schorsing van de beraadslaging ver zocht en is de vergadering uiteengegaan tot he denavond, 8 uur, wanneer de begrooling van Arbeid aan de orde is. WIL DE EX-KROONPRINS WEG? Het Duitscbe blad de „Freiheit" beweert, dat de ex-kroonprins van Duitschiand in een zijner laatste brieven den wensch heeft kenbaar gc- 1 mank!, dat «lij spucdïg naar Duiischfand zal kunnen terugkceren. Het bevalt hem niet langer in het „goede land" met zijn koeien en de in woners met hun „Klavierbeine". Hij verlangt naar berglucht en een gemzenjacht cn het ver heugt hem, dat in Beieren dc monarchistische beweging toeneemt, zoodat hij hoopt, binnen niet le langen 'tijd zijn neef Rupprecht tot den Reierschen troon te zien tcrugkeeren. Voor deze bewering neemt de „Freiheit" naar alle zijden de volle verantwoordelijkheid op zich. DE TIENDE VOLKSTELLING. Hel Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aan de gemeentebesturen de instruclics voor de tellers toegezonden. Deze instructie bevat levens een toelichting op d.e invulling der kaarten. Voor ieder hoofd van een gezin wordt, echter tevens een exemplaar dier toelichting toege zonden. Deze toelichting beslaat niet minder dan 6 bladzijden papier van groot formaat. De druk is zeer klein, zoodat bestudeering voor het publiek zeer vermoeiend is en mis schien niet steeds zal plaats hebben. Men vraagt aan de „N. Ct." of het met het oog op de kosten, toch niet tijd wordt, derge lijke papierverspilling achterwege te laten, te meer waar de tellers nauwkeurig acht moeten geven op de invulling der kaarten. KEN VAN DE VELE TEEKENEN DE*S TIJDS. Voor de betrekking van corcierge aan een der gebouwen der Technische Hoogeschool te Delft, hebben zich 918 sollicitanten aangemeld, onder wie officieren en predikanten, die op een aan vangssalaris van 1600 per jaar plus vrije woning, vuur en licht, graag concierge wilden zijn. OF ER OOK NOG GESMOKKELD WORDT1 De lallooze koffiebranderijen le Maastricht, werken nog altijd in volle kracht; heel de stad is doortrokken van den walm van gebrande kof fie. Alles gaat, met of zonder consent de gren zen over. Als een bewijs dat er nog heel wat gesmokkeld wordt, kan dienen dat in het douanegebied van Keulen alleen gedurende een week van de maand October in beslag genomen zijn de volgende nil ge-Mm elde artikelen: 793.730 sigaretten, 1360 sigaren, 856 kilo tabak, 5823 kilo koffie, 10.000 kilo tarwemeel, 143 kilo cacao, 118 kilo zeep. Gevoeglijk kan men, hetgeen niet wordt aangehouden op 4 fi 5 maai zooveel schatten. In dezelfde week wer den 1525 smokkelaars gearresteerd. MISBRUIK VAN LAXEERMIDDELEN. We lezen in het „Ned. Tijdschrift voor Geneesk.": „Het misbruik, dat niet alleen door het pu bliek, maar soms ook door artsen van laxeer middelen gemaakt wordt, Is voor Anedondo aanleiding geweest hiertegen in de „Medicina Social Espanoia" krachtig op te komen. Lang niet genoeg wordt bedacht, dat zulke middelen schadelijk kunnen zijn, ja, zelfs den door! kun nen veroorzaken. De schrijver onderscheidt 'drie groepen van plotselinge ziekten, waarbij het toedienen van laxeermiddelen nuttig, nutteloos of gevaarlijk is Nuttig is een laxeermiddel bij verschijnselen van maag en darmkatarrh, die tc wijten zijn aan het gebruik van bedorven voedsel. Ook de reflexverschijnselen, die hiervan het gevolg kun nen zijn, zooals duizeligheid of stuipen bij kin deren, worden het beste met laxantia bestreden. Onnoodig noemt de schrijver liet nog steeds zeer geliefd toedienen van laxantia bij keel ontstekingen, bronchitis, acuut gewiclitsrheuma- tiek e.d. Beslist verkeerd is het gebruik van laxeermiddelen bij enkele ziekten, waaronder longontsteking, griep en typhus de voornaamste zijn. Niet zelden zag de schrijver verwikkelin gen na het gebruik van laxeermiddelen ontstaan. Onnoodig te waarschuwen tegen het gebruik van laxeermiddelen bij bloedende maagzweren, acute blindedarmontsteking, beklemde breuken en darmafsluitingen. De moraal hieruit is, dat, aan gezien bij het publiek (en niet alleen in Spanje! Red.) een aandoenlijke liefde voor laxeermid delen als middel tegen alles cn nog wat bestaat, het gewenscht is, deze middelen zoover mogelijk buiten het bereik der zieken te houden. BE ROTTERDAM6GHE HANBELS- EN LANDBOUW/BANK Woensdagavond heeft de federatie Rot terdam van de S. B. A. P. vergaderd ter bespreking van de vraag, of de hösr K. R. van Staal om zijn relaties met de Rot- terd.amscbe Landbouw- en. Handelsbank zou moeten aftreden als raadslid. Er kwa men iu de vergadering twee moties-: de eerste afkomstig van den li.eer Kool, op- voLger van den lieer Van Staal op de lijst voor de Provinciale Staten, die on herroepelijk aftreden eischt-e. Over deze motie staakten de stemmen met 164 te gen 164. Vervolgens werd met kleme meerder heid aangenomèn een motie van het Par tijbestuur die de uitspraak legt in han den van dat bestuur. Deze uitspraak ie niet' twijfelachtig, als men weet, dat de heeren Schiosse-r e.n Van Staal als leden van de Provinciale Staten voor Gouda en Ridderkerk gehand haafd blijven, nu zij zich van de Botter- damsche Landbouw- en Handelsbank ge heel hadden losgemaakt. MISLUKTE TE WATERLATING. Woensdagmiddag zou op de scheeps werf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam het stalen carcaa van het 17.000 tans groote s.s. „Leerdam," voor rekening van de Hol- Land-Amerika Lijn, te water worden ge laten. Toen de laatste beletselen waren weg genomen, bemerkte men, dat er iets niet in orde was; alth,an]S, het gevaarte ge raakte niet in beweging. Men probeerde toen er met een hydraulische pers gang in te krijgen, maar ook dat mislukte. Later gleed het schip eenige decimeters vooruit en bleef toen weer hangen. Men probeert thans de „Leerdam" weer vast te leggen, daar anders gevaar voor een onbeieminerd;e scheepvaart op de Maas niet is uitgesloten, meldt de „N. Schied. Crt." BE JAPANSCHE SCHEERKWASTEN. Naar aanleiding van bet in de bladen gepubliceerde bericli.t over deze kwasten, deelt de Japansclie legatie ia Den Haag. het volgende mede: „Ofschoon een. goed ontsmettingsmiddel van scheerkwasten reeds in practijk werd gebracht, heeft reeds, voordat verleden jaar uit Engeland werd medegedeeld, dat door li,et gebruik vail Japausche scheer- ïrzKKirtq van 500 nummers ten overslaat van Notaris 0. 6. MULIE. Woensdag 24 November 1920j ITiis van t 20000 20431 f 1C0U 1111 J2638 l 400 2115 3346 I ICO 759 5567 9285 1143>' 15999 Prijzen van f 90.— (eigen §ekf| 20 2878 4899 7315 S703 11879 13S62 1581)8 1846? 64 2956 4926 7501 2G 84145081501818553 139 59 51 7601 54 11S30 41 79 82 22o 73 5046 14 9803 32 46 FSC21 1S675 75 75 52:18 7742 78 3314139 16160 88 80 3C57 40 "7809 82 51 64 3 S9 95 31815 5207 7910 95 91 92 56 18746 316 95 15 43 997912008 fff 70 89 27 3212 79 82 10018 12184 16294 1S65C 44 "1 5405 8031 19 12213 71 681B9R 66 3302 18 4/ 8b 12334 *3 16307 1905' 431 65 19 95 1C143 81 14324 74 71 97 77 31 8116 49 124114 39 79191'. £45 3423 76 38 66 36 52 85 01 51 27 88 64 84 43 75 145443 19226 65 73 5545 8226 -64 12547144491651:) 32 60 3510 85 72 10200 121)32 S3 .;3 51 16 35 5705 97 77 34 14526 31 54 5376 -8355 97 74 49 69 5947 46 1038212701 99 730 3Ö.-.7 0016 8402 1040/ 27 14S14 39 63 55 40 26 64 72 71 62 72 4312913 H 53 33 93 73 95 13043 833 83 80 87 972 85 6279 8527 79 3723 6314 40 85 77 17 52 10533 1010 87 32 05 G601 20 3461 37 8521 39 6519313 84 194i2 87 22 98 53 3716625 38 45 51 19513 50 84 77 M S319612 6316790 25 5014702 61 2<i 71 39 94 !97i;i 87 84 16875 19331 51 3933 68 42 10728 1310614392 73 50 80 t.8 640)4 8785 42 31 14927 1691019901 12o7 4U.6 44 8811 10808 43 36 6/ 13 1385 60 53 1401 41U4 95 1609 19 6523 1783 27 27 1820 42 39 16 41 78 15UÜ3 90 54 35 64 132,1 bj 17623 60 39 lOtüU 36 761/252 20154 41 40 37 15114 6/20243 57 11000 49 SS 1*8 20843 L:: Ü1 52 8917 52 51 69173ia 2Ui01 184, 423S 78 221:1171 13333 15246 17410 37 47 00 6665 9024 97 46 So 6320507: 61 4432 98 4011255 53 17563 20 89 40 6705 62 69 13489 60 66 23 2083 44 22 69 11334 9515331 bo 20577'. 2292 50 27 92 9413616 91 17654 96: 23UU 56 85 9133 11404 31 I546j 17714 20S09', 31 79 681 y 43 7 53 loo29 38 56' 33 4301 09 9251 44 78 32 ®620SÜ4| 74 3d 092 9343 741S677 53178u9 171 84 4709 7010 54 11508 791502917*62 51 f 85 32 32 94 11611 13706 62 18334 62' 2504 80 7105 9401 11/i3 Sü 15712 4t, 51 99 7205 9300 39 91 Ï6 43 2632 4826 20 9üc2 11802 13323 15828 18414 78 35 67 84 3513901 86 zii 2704 94 78 92 49 16 95 42 Vorige lijst stond 19S21 m.z. 19801 f 435' STAATSLOTERIJ. EEBBTE KLASSE. V ierdx l UST, nnlreJlkl°e van 2ó November. tOGÜ, Nu. 7uts7. 4üÜ, No. 1Ö715. ltiü, No, 19261, PR1J/.EN VAN ƒ20. 132 3576 639/ vólt 1416/ lö-lü 13036 20860 204 3iu7 6776 DbUI 14323 17212 19478 '20908 370 3862 O990 lout* 14389 17506 Ly5]',' 21U2I 588 3961 /23i 10826 14401 17573 19617 21181 862 4001 7365 10901 f4456 1790/ 19679 '21918 12/i 4/29 7624 11091 14549 1809b 19866 22132 1628 5053 7947 iliöfc 14820 1Ö14A 19925 '22540 1804 5095 3364 12733 14954 18366 19967 22590 2a3» 6122 8444 12746 15046 18584 '2020*2 226'27 2589 5374 8625 12877 15495 18098 20261) 22645. 2771 5952 8903 13127 16229 1889e 20787 228071 3261 6321 9126 13542 10346 18P68 '20R34 229-18 3331 in de vorige lijst stond: 4000, ia. z. 4100i 20002, es. z. 20102. kwasten miltvuur was ontstaan, de Ja-, panseh.e borstel-export-vereeniging in het begin van den afgeloopen zomer hare le den op hpt hart gedrukt, nog strengen op d-e ontameLting toe te zien. Be vereeniging onderzoekt de scheer kwasten zeer zorgvuldig onder leiding van bevoegde autoriteiten tl experts en ai! lü wanneer dit onderzoek een bevredig.-r l: resultaat oplevert, wordt een bewijs af gegeven, dab ze goed ontsmet zijn. Be ver eeniging weigert artikelen van niet-ont- smet materiaal vervaardigd. Wanneer fa brikanten geen bewijs hebben, dat hun. fabrikaat ontsmet is, mag het slechts wor den uitgevoerd' na een microscopisch on derzoek door de vereeniging. Met tandenborstels gaat men geheel an ders te w-ei'k dan met scheerkwasten. Be eerste worden gebleekt en tc-t dat doel acht en veertig uur in een mengsel van ammonium sulfaat en bijtende aodga ge legd. Beze behandeling zuivert de bor stels van alle schadelijke bacteriën. Korie Derichien. Inbraken in de Hoofdstad. Boor middel vau opensluiling zijn uit een pezeeel in de le Jan Steenstraat te Amsterdam een bont, eenige zil veren sieraden en voorwerpen en ecu bedrag van 20 ontvreemd. Uit een pereeel aan den O, Z. Achterburgwal zijn ontvreemd f 475 aan bankbiljetten, 11.50 aan zilvergeld, een gou den broche en een paar schoenen. Een 101-jarige. Heden, Vrijdag, is de heer G. Kamps te Haren (Gron.) 101 jaar geworden. Hij is de oudste inwoner van de provincie Gro ningen. Hij heeft 5 zooms, resp. 72, 70, 66, 64 en 62 jaar oud. Veel bronden. Te Hilvarenbeek (N.-Br.) is de boerderij van den heer Evers totaal in de asch gelegd. Alleen het vee kon gered worden. Te Leede is afgebrand de boerenhoeve „Het Raadbrock", toebehoorende aan Barend Pe- lechij. Het vee werd gered. Te Haskcma-Opeinde (Fr.) is de behuizing van J. v. d. Meulen totaal afgebrand. Twee buurjongetjes hebben tijdens de afwezigheid der bewoners met lucifers gespeeld. Alles ver brandde, en was laag verzekerd. Te Ingber-Gulpen (L). is hel woonhui» le- nevens schuur en stallingen van W. B. in vlam men opgegaan. Oorzaak onbekend. De jcbadi wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt Mijnongeluk. In een mijn te Kerkrad» had een z.g. vuurslag-brand ptaata, waardoot een vijftal mijnwerkers, waaronder een uit 3-iiJ- erheide, zeer ernstige brandwonden opliepen, Een hunner Is overleden. MGR. v. d. WETERING. Heden, "20 Nov. I rdoiikt Z. O. H, Aavtsbiss- iiop, van l'tr. ii,t4 zjj.a geboortcd. K-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2