BINNENLAND Kerk en School Gemengd Nieuws EEN NOODKREET UIT RUSLAND. Te Londen wordt op 'b oogenblik een Internal ionaal Yakvereonigingeoongree gehouden, waar' onder meer het troetel kind, der socialisten, de socialisatie behan deld wordt. B,at kon ons koud laten, want zoolang socialisatie door elk verstandig socioloog' .ais een gevaarlijke sprong in 't duister wordt beschouwd, is al dat gezwam op socialistische meetings en congressen over dat onderwerp, de moeite niet waard, ei geel woorden aan te verspillen. Meer de vermelding waard, komt ons het schrijven voor, dat* de voorzitter van het Congres te Londen uit Rusland ont ving over den toestand van h;©t tegen woordige Rnsc.isehe proletariaat. In dat schrijven, onderteek end door Opovaloff als vertegenwoordiger van het Vakveseeni i'gs m - V:\i don Oeral (I.ttjLan-d;, omvattend 145.1. leden en o«or Muni-.i.1 .raer van den Metaalbeworkc:slomt van Peijn (Rus land), wordt die toestand in de volgen de punten blootgelegd: le. Een vrije en onafhankelijke vak beweging bestaat, tegenwoordig niet in Rusland. Al do arbeidersorganisaties zijn door de Sovjet-regeering onago vo"in I lot regeeringsiistituten, die zich ■niet bezighouten met de vakzaken, not li S-rydcu voor de nvoge idealen eter ar beidersklasse, uo h alleen onderdeelen zijn van het algemeen bureaucratisch apparaat. 2e. Het is tegenwoordig veor de Rus sische arbeidersklasse absoluut onmoge lijk, haar meening openlijk uit te spre ken, tengevolge van de politieke en' economische onderdrukking, die door de Sovjet-regeering is ingevoerd. 3e. Bc leiders dor Russische vakver- eenigingen worden gestreng', ja wreed aardig vervolgd door de Sovjet-regee ring. Velen hunner zijn neergDtStÜioten, velen zijn nog in gevangenis,-sen en intctrneeiingskanipen. of leven in bai- Kng&eliap. Men Ietter er op, dat in bovenstaande punten niet de noodtoestand, de staat van onderdrukking gcscli i derd wordt, waarin de Russische „bourgeoisie," de in- teliectueolen, de gewezen aanhangers van het Tsarisme verkeeren, maai' de Russi sche arbeiders, de proletariërs, waarvan Bavid Wijnkoop en Ds. Kruyt bij hoog en bij iaag en uit den treure verzekeren, dat zij het in Sovjet-Rusland zoo goed hebben. Hoe „goed" ze etli hebben, blijkt uit den noodkreet dien dlJ proletariërs uit Rus land aanheffen, in de hoop dat liet Con gres te Londen lien van het knechtschap d.er Sovjet-regiering zal verlossen. NIET ÏOHfiöJ AAN GaS ASYLREGHT. Nederland is steeds fier gegaan op zijn vrij heids-traditie. Zijn asylrecht handiiaafde het voor Paul Kruger tegenover Engeland, voor Wilhelm von Hohenzollern tegenover de gezamenlijke Geal lieerden. En het wou, na veel critiek en drei gement door hartstocht ingegeven, te hchhen doorstaan, daarmee de hehting en den eerbied van heel de tot redelijk inzicht teruggekeerde wereld. Nu werd deze week door Engeland's eerste minister in het Lagerhuis een stelling verkon digd, die bij zwijgende aanvaarding van Ned. zijde, ons hoog rechtsbeginsel zijdelings maar ernstig zou ontwrichten. Lloyd Ggorge zeide n.l. overtuigd' le zijn, dat Nederland voor een deugdelijke tttterneering van den gewezen Duilschen keizer zou blijven zorg dragen. Hier schuilt de lus van de lazzo meent de „Limb. Koerier". „Gealterneerd worden volgens het volken recht, leden van strijdende partijen, die zich op onzijdig gebied begeven. Is de strijd ten einde, dan is ook de reden tot de ïnlcrncc- rrng vervallen, en herkrijgt de aangehoudene zijn bewegingsvrijheid, tenzij in het vredes verdrag anders is overeengekomen. Bij den vrede van Versailles nu is aan Nederland' geen cnkeFe plicht opgelegd kon trouwens een niet bij den oorlog be trokkene niet worden opgelegd tot het le venslang vasthouden van eenig geïnterneerde hetzij Centraal of Geallieerd, hetzij van rang of niet. Er kunnen voor NedAiand redenen zijn om den gewezen Duitschen keizer, zoolang hij van de gastvrijheid en veiligheid van on zen bodem gebruik maakt, bepaalde voor waarden tc stellen. Maar niet kan Nederland zich laten opleg gen de taak om een politiek vluchteling als gevangene te behandelen." Zoo Engeland zich ten aanzien van Napo- - feon I tot gevangenbewaarder in dienst van Europa gesteld lieeït, deze rol wordt door de geschiedenis niet zoodanig beoordeeld, dat Nederland zich als tweede op de cipierslijsl zal willen laten inschrijven. Binneniandsch Nieuws. Gouverneur van Suriname. De West-ln- dische bladen noemen air. dr. C. F. Schoc.Ii, Hoofddirecteur van de Surïnaamsche Bank, als mogelijk opvolger van den heer Staal, ats gou verneur van Suriname. Pensioengrondslag gemeente-ambtenaren. De minister van financiën heeft aan een der gemeentebesturen te kennen gegeven, 'dat kin dertoeslag, die aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren wordt verleend, een aan de betrekking verbonden vast emolument is. Op grond hiervan moet de pensioengrondslag inet gelijk bedrag worden verhoogd. TUBERCULOSEBESTRIJDING TEN PLATTE- LANDE. In verband met de plannen van het Staats toezicht op de Volksgezondheid tot verruiming van de gelegenheid ter verpleging van lijders aan tuberculose, is de vraag gerezen, of het mogelijk zou zijn, lijders aan beginnende tuber culose van verschillenden vorm, hijvoorbeeld gesloten longlubcrculose of kliertuherculose, te vergoeding ten plattelande onder te bren- u in gezinnen zonder, kinderen beneden 18 jaar. Met dit doel voor oogen hebben de In specteurs van de volksgezondheid zich gericht tot de besturen van de plaatselijke en daarmee gelijkgestelde vereenigingen tot bestrijding der tuberculose ten plattelande, met de vraag, of daar dergelijke gezinnen gevonden worden, die zich daarvoor beschikbaar stellen, en zoo ja, tegen welke vergoeding. KINDERTOESLAG AFGEWEZEN. Op de Zaterdag j.I. te Utrecht gehouden vergadering van het Algemeen Nederl. Vakver- hond, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de kindertoeslag als in 't nadeel der arbeiders, wordt afgewezen. TEGEN DEN 8 UREN-DAG. „liet Volk" verneemt, dat een aantal werkge vers in de bouwvakken a.s. Donderdag te Schoonhoven een vergadering zullen beleggen om den toestand in de bouwnijverheid le bespre ken en om de wcnschehjkheid en mogelijkheid onder de oogen te zien een verzoek aan den Minister te richten, om den arbeidsduur voor de bouwvakken in de Krimpcner-, Lopiker- en Al- btasserwaard te doen bepalen op 10 uren per dag e» 55 uur per week. DE LOON EN VAN HET SPOORWEGPERSO NEEL. Zooals wij meldden, moest Maandag door de organisaties van spoorwegpersoneel aan de di rectie worden bericht of het voorgestelde com promis wordt aanvaard. Zaterdagavond hebben de hoofdbesturen van de organisaties van het spoorwegpersoneel ver gaderd. Namens de Ned. Vereen, van Spoorwegperso neel werd medegedeeld, dat deze organisatie afwijzend staat ten opzichte van het compro mis van de directie, aangezien het premievrij pensioen gevonden moet worden in verlaging der salarissen en den kindertoeslag, wat nadeel be- teekeiit voor de salarieering van het gansche personeel. De neutraren en.de Bond van Ambtenaren konden Zaterdagavond Iran standpunt nog niet bepalen. Zij zouden zeer spoedig bekend maken, welke houding zij ten opzichte van Eet com promis aannemen. z Seheepvaarlkanaat MaasbraehtMaastricht. De regecring bereidt een wetsontwerp voor, voor een groot scheepvaarlltanaal van de Maas te Maasbrariit door het kolengebied van Zuid- Limburg naar de Maas le Maastricht,, met een verbinding met het kanaal naar Luik. DE PLANNEN VOOR BE LE ER- REORGANÏ3ATÏE. Aan de memorie van antwoord op de wets ontwerpen in zake tijdelijke afwijking van de Militie-wet err de Laedstornsvoorzienin- gen, die behalve door den Minister van Oorlog, door den Minister van Binnenland- scbe Zaken is onderteekend, ontfeenen wij- dat over het defensiebeleid volkomen homo gmiteil bestaat tusschen den Minister van Oorlog eu de overige kéten van het kabinet. He) officieren en mderoffkierenkerps wordt op de helii teruggebracht. Met eotnpleteering en aanmaak van mu nitie zal worden voortgegaan, wat alles behalve wijst op geleidelijke ontwapening In beginsel is de Regeering geen voor standster van 't stelsei der loting, maar zij meent dat afschaffing van de loting ailceu in overweging zou kunnen worden-'genomen bij een groot contingent, waarbij alle be schikbaar komende personen in vredestijd in werkelijken dienst worden gesteld. In de tweede piaats dient de vrijwillige landstorm als instituut 'ter weerbaartnakiiig buiten he.t leger. De Oorlogsorganisatie. De ooriogsorganisatie van de landmacht zal omvatten a. kerutrocpen (gevormd uit dienst plichtigen), bestaande uit: le. liet veld leger (4 dïvisfën)2e de aauvultingstroe- pen pl.ni. 24 bataljons, ge. de grens- en kustwacht; 4e. bezettingstroepen.(54com pagnieën pioniers, regiment kust-artii- lerie, 1 compagnie torpedisten en eenige 'kleinere onderoeeleu)5e. depottroepeu b. reservetroepen, (gevormd uit de oefen- plichtigeu), bestaanue uit35 bataljons infanterie,, bestemd voor uitbreiding van het veldleger06 bataljons infanterie, bestemd voor territoriale taak, stellingbezet ting en étappeutroepen, arbeidersformaties, dep êt troepen, c. den vrijwilligen landstorm. Een divisie van liet veldleger zal bestaan uit: staf der aivisie I brigade infanterie a 3 regimenten (elk a 3 bataljons en 1 batte rij itttanterte-gesebiitj I oataljon wielrijders a 4 compagnieën 1 reg. huzaren I brigade artillerie a 2 reg. lichte artillerie en I atdee- lmg zware artillerie (1 reg. lichte artillerie bestaat uit 2 afdeelingen veki-artiilerle en f-afdeeling lichte houwitsers).2 compagnie ën pioniers voortshulpdiensten en treinen De totale sterkte van een divisie bedraagt rondlö.ÜOU mannen en 5000 paarden. De divisiën kunnen met een reserve-bri gade versterkt worden. Een kosteuoegrootiag voor de oorlogs organisatie is bezwaarlijk te maken. NIEUWE WACHTGELDREGELING. Volgens de uiteenzetting op een vergadering van werkgevers le Deventer door een hoofd ambtenaar van het departement van Arbeid ge geven, heeft de rainisler van Arbeid een wacht geldregeling ontworpen, volgens welke bij cri sis-werkloosheid vanwege de regeering 1/3 deel zal worden bijgedragen in de uitkeering der werkgevers aan hun werklooze arbeiders, mits de gemeenten 10 pet. bedragen. DE MINISTER VAN LANDBOUW BLIJFT. De „TeL" zegt thans met beslistheid te kun nen meededen, dat Minister van IJsselstein be stoten heelt aan te blijven. NEDERLANDSCHE TROEPEN NAAR WILNA? Volgens een bericht uit Genève aan het En- gelsche dagblad de „Times", zal een interna tionale troepenmacht uitgezonden worden om te Wïlna toezicht op de volksstemming te hou den. Deze macht zou beslaan uit 1 Belgische compagnie met een mitrailleur-sectie, twee com pagnieën van Engeland, twee van Frankrijk en twee van Spanje, eveneens elk met een mi trailleur-sectie en vervolgens afdeelingen troe pen van Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen elk van 400 man, indien de regee ringen van deze landen daarmee instemmen, ook laatstgenoemde afdeelingen elk met een mi trailleurs-sectie. De Èngelschc en Fransche com pagnieën zullen worden afgenomen van de be zettingstroepen ie Danzlg en Memel en 1 De cember per trein naar Wilna worden vervoerd. Voor da andere troepen zullen twee transport schepen bescliikbaar worden gesteld. De staten, die de troepen zenden, zouden hun transport- en onderhoudskosten dragen, totdat de Volkenbond uit zijn inkomsten Van 1922 die kan terugbetalen. BUREAU VOOR SOC. ADVIEZEN. De heer Haazevoet, lid der Tweede Kamer, heelt een amendement ingediend, om als subsidie aan Centrale Bureaux voor sociale adviezen 25.000 uit te strekken. De sterkking van dit voorslel is, alle Centrale Bureaux voor sociale adviezen als gelijkwaardig door de overheid te doen behandelen. HET TE KÓRT OP DEN POSTDIENST. Volgens den Minister van Waterstaat op het oogenblik ter beschikking slaande gegevens, moet het tekort voor den dienst 1920 op onge veer 22.000.000, daar voor den dienst 1921 op 18.000.000 worden geschat. Bij de raming van dat tekort is niet gerekend op de haten, welke uit de evéntueeie Yerhooging der builenlandsche tarieven zouden kunnen voortvloeien. MINISTER v. IJSSELSTEYN TE HULT. Men meLdt ons uit Den llangri /Tegenover berichten,' die nu met be slistheid er van gewagen, dat de Minis ter van L. N. en H. zal aanblijven, kan worden meegedeeld, dat de stand van zaken nog geb.eel dezelfde is als Vrij dagavond. Minister van IJsselsteyn bevind zich heycfen naar men weet te Hulst, ter ope- nying van de Landbouwwinterschool. In dey rede, waarmee bij die opening ver richtte, zei de Minister o.a.: de poliftiek zal wel voldoende door u bestudeerd wor den, om te weten dat mijn ministmdeelo leven op uit oogenblik buitengewoon broos is. Maar toch wat binnen enkele dagen ook moge beslist woruen, ik stiel er lioo- gem prijs op deze schooi te openen. t/uifLAunau VAM ST££ftKuLEfePriiJS De „.Vissch. Cfi' meidt: De British linport Cy., directeur de heer Rei- Lgersberg Sr. te ijmuiüen, biedt thans Engefsche steenkool aan voor 05 per ton. Ook de Neder- iandsehe regeering zal den prijs der industrie kolen verminderen. Intnsschcn zal per 1 December de steenkooi- exporl in Engeland geheel vrij worden gegeven -tl worden ais prijzen 60 cu 55s!iitling per ton ggsroeind. De trawlers welke versche haring naar DuAlsehlaud brengen, kunnen daar bunkeren voor ongeveer 400 mark per ton. De kolenprijzen. Het Centraal Verrekenkan- loor van Brandstoffen, zal de kolenprijzen (be- baive die voor huisbrand) verlagen, mede in ver band met de baisse op de Amerikaansche kolen- uiackl, die liet mogelijk maakt, dat thans vrije brandstof in Nederlaudscbe havens aangebocun wordt tegen prijzen heneden uie van 't C.V.B. „Hbtd." aESALAR!SH£G£L!fiaSi£8ÖK0£BirtlJ^SïS Niet afkeerig van stalcing. In een Zaterdagavond gchouden'druk bezochte iuuskoudelijke vergadering van de al'deeling Am sterdam van den Bond van Nederlandsche On derwijzers is besloten om, indien het hoofdbe- sluur het parool lot een cendaagsciie protest- slaking geelt, tot staking over te gaan en voor- ioupig een afwachtende houding aan te nemen in verband met de voorLzetting der interpellatie Ussendorp. Lucatverkeet EEN NIEUW HQLLANDSCH ZEKVLIEGTUIG. I» het „Polytechnisch Weekblad" van 26 Nov. sehrijit J. H. W. van der Muelen over het nieuwe zeeviiegtuig, van Nederlandsch fabrikaat, dat voor onze marine werd gebouwd. Het is de door de Van Berkei-fabriekcnl geconstrueerde zeevlieg- laig-eendekker type W. B. Hel ééumotorige toestel heeft twee drijvers en een trekschroef en is van respeclabele afmetin gen. Een Eagle-Roils-Royee motor van 360 P.K. van het laag gecomprimeerde type, drijft een vierblaüige schroef. Er is geen slaartdrijver, waarom de twee hoofddrijvers zeer lang zijn. De vleugels zijn onder aan den romp aangesloten, zij hebben een kleinen pijl- en een kleinen V- vorni. De vleugels wordt-n belet naar boven op te klappen door een stijlen-constructie van staal- huls, welke de drijvers onderling en de- drijvers aan. de vleugels verbindt. Deze lange stijlen worden gesteund door korte treksfijlen en door een stel diagonaal-kruiskabels tot een stijf vak werk vereenigd. Bestuurder en waarnemer heb ben naar boven"zoowel als opzij in alle richtin gen een geheel onbelemmerd uitzicht. De drij vers zijn geheel van aluminium vervaardigd, de vleugels, de romp en klappen daarentegen van liout, terwijl de roeren van gelascht staalbuis ontworpen zijn. Uit den bouw van het vliegtuig blijkt, dat de eendekker weer meer aandacht vraagt, vooral als watervliegtuig, doch ook als landvliegtuig (ver keersvliegtuig van Fokker). Als watervliegtuig heelt de groote eendekker het voordeel van ge makkelijk 1e landen, doordat tusschen vleugels en water als het ware een luehtkuss'en den dalingsstoot breekt, daarbij komen de vrije schielruimte, de aërodynamische betere werking vtui dep vleugel en het gunstige uitzicht. De W. B. moet beschouwd worden als een ge lukkige combinatie van Engelsehe en Duitsche praetijk. De Nederlandsche vlegtuigbouwer is in £ezeu in het voordeel boven feuitenlandsche con currenten, omdat dezen nog steeds geneigd zijn een vooroordeel te hebben tegen vijandelijke constructies, daarbij zijn zij afkeerig van het aan- knoopen van handelsrelaties met hun vroegere tegenpartij en eenzijdig in hun oordeel. Dit Nederlandsche vliegtuig is in hoofdzaak gebouwd in Duitsche lijn* doch met een Engel- schen motor. Het vermogen eu de betrouwbaar heid van den Engelschen luehtvaartmolor zijn hier aldus vereenigd met de duurzame en solide constructie der Duitsche watervliegtuigen. De zware Rolls-Roycemotor laat niet toe, dat men dezen motor zonder meer in een gecopieerd Duitseh watervliegtuig inbouwde en vereisclite een geheel nieuw ontwerp, zoedat met recht van een Hollandsch watervliegtuig gesproken kan worden. VLIEGEN IN DEN MIST. Mist is een akelig weerverschijnsel, speciaal voor den zeeman, maar niet het minst voor den vlieger. Zoo lezen wij in „Ons Element" liet vol gende voorval op de Kooij bij den Helder. Den heelen morgen had het zwaar gemist, het slappe Zuidenwindje m Re zon zagen, geen kans de bank te breken; de weerberichten uit 't hecle land gaven mist, overal mist, maar zie 's mid dags komt er .wat Westenwind uit zee. scheurde den mist aan flarden, de toestellen werden bui ten gezet, de motoren aan den gang gebracht en het vliegen was weer in volle actie. Lang duur de hel evenwel niet, of daar kwam de aarts vijand met reusachtige versterkingen weer op zetten, een voor een kwamen de luchlvogels zich weer in veiligheid brengen op den grond. Lang zaam maar zeker trok het wéér dicht, nog drie vliegtuigen waren boven in hoogcr sferen een luchtje aan het scheppen. Ik wandelde eens naai den startofficier om te zien wie het waren. Twee oudere vliegers en een leerling, die pas kort al leen vliegt, vertelde hij mij en voegde er nog aan toe; ,J)ie twee zullen wel gauw thuiskomen, maar no. 3?" Zoo gebeurde het ook, no. 3 bleef boven tot het Iaat was. Gelukkig was het bij den grond niet zoo heel dik, zdodat wanneer I hij maar door den mist naar beneden dood, er geen gevaar was in aanvaring met boomen of torens te komen; niemand maakte zich dan ook nog ongerust, alleen werd nu en dan een min der vriendelijk woord over de hcrscnkronkcls van den uitblijver gezegd. Maar het begon tc long le duren en de mist werd er niet beter op. Bovendien kon men duidelijk hooren, dat boven den. mist pogingen werden gedaan om beneden te komen; we hoorden den motor stopzetten, het vliegtuig planeerde, maar wanneer het volgons onze schatting in liet mislkleed dook, werd de motor weer. aangezet; blijkbaar durfde hij het er niet op te wagen, wat ook wel begrijpelijk is. Wat konden we beneden doen? Een groot ben zinevuur werd aangestoken, dat dikke zwarte rookwolken door den mist naar hoven slingerde, maar het hielp niet, langzamerhand raakte de vlieger zijn bestek kwijt en dwaalde van het veld af. De koppen werden bij elkaar gesloken en de oudste instructeur besloot op te stijgen en den zwerver als gids te dienen; wij achterbltj- venden zouden het vuurtje stoken. Spoedig snor de een-Fokker de lucht m en deze was direct uil het gezicht verdwenen, ons vol verwachting 1 spanning achterlatende. Na ecnigen tijd hoorden we weer twee-motoren, den Fokker en den Spij ker. Hij heeft hem, ze komen! En even later stond de Fokker plotseling weer keurig voor onze neus. Maar de andere, de Spijker, waar blijft die? Die zette zijn motor weer aan en had nog niet kunnen bestuiten zijn gids in die nevel- massa waarin je niet meer weet waar je blijft, eu wat je tegenkomt, te volgen. Dc gids kanker de harlgromjig, de spanning steeg, de mist werd dikker. Wat nu? In Godsnaam nog eenmaal pro- beeren, en weer ging de Fokker er op uit, maar we wisten allen, dal het nu zoo dik was, dat dc toestand zelfs .voor een zeer ervaren vlieger hoogst precair werd. En weer wachtten wij, doch nu in angstige spanning. Het gesnor van den Fokker verwijderde zich, blijkbaar was dc zwerver ver afgedwaald, eindelijk hoorden we niets meer. En plotseling komt er een blinkertje in den mist, recht hoven het veld konden we een heel klein stnkje van (ten blauwen hemel zien, dat was de kansl Kwamen ze nu maar, riepen we allen door elkaar, en gelukkig zij kwamen. De Fokker had het gaatje ontdekt en wees den Spijker den weg, die ditmaal dc kans niet liet voorbijgaan en met den staart tusschen de bee- nen thuis kwam en vlug in een hangar verdween, wat evenwel niet verhinderen kon, dat de Fok ker hem opspoorde en toen stond er een briesje.... schamm driiber. ::fn onjuist bericht. Naar aanleiding van een bericht, dat er te 's-Gravenliage op initiatief van de Koninklijke Luchivaart-Vcreeniging voor Nederland en Kolo niën, een iuchlvaarloongres gehouden zou wor den, deelt de „N. Crt." mede, dat een vereeni- ging van dien naam bier in 't land niet bestaat en dat ooit niet juist is dat het luchtverkeer als centrum Rotterdam zon kiezen. Zoowel het vlieg veld le Schiphol als dat aan de Waalhaven, zullen voor het luchtverkeer benut worden. Li onze Ocsi. de werking van de merap1. Omtrent <le uitbarsting van de Merapi, die een dertigtal slachtoffers maakte, ontkenen, wij aan de Indische bladen daL wat gebeurde, niet enkel te wijten was aan een verhoogde werking van den vulkaan. Verseliiilende omstandigheden heb ben samengewerkt en geleid tot de catastrophe, waarbij zoo veel menscben omkwamen. De oor zaak hiervan moet vooral worden gezocht in de hevige rukwinden, die in het Blongkeng ravijn gloeiend heete aschlagen opdreven en over de hellingen joegen, over een breedte van circa anderhalf paal. Er heerschie in dien tijd als gewoonlijk in dat jaargetijde Zuid-Westen wind. De Blongkeng- en Kfcine Blongken ravijnen zijn gekeerd naar het Zuid-Westen. Deze ravij nen ontspringen daar, waar de groote aschbaan van de krater eindigt. Bewesleu deze aschbaan is de Westelijke berghelling waar de bevolking haar aanplantingen heeft en ook waar het gras en ander veevoer vandaan haalt. Op den morgen van den. 12en Oct. moet, terwiji liet j-egende, een geweldige stormwind van het Zuid-Westen de ravijnen hebben geteisterd. Op dit oogenblik stortte een groote massa gloeiende ascli langs de aschbaan naar beneden. De wind stuitte tegen deze aschbaan en kaatste naar het Westen terug, met zich meevoerende door den regen nat ge worden gloeiende aseïr en bestreek daarmede de Westelijke berghelling, waar de verongelukte menscben bezig waren mei hun arbeid. Alles waf in zijn weg stond, werd plm. ander halve paal in het rond door den cycloon ver nield. Vele boomen, ontwortelden, struikgewas werd tegen den grond geslagen en aanplantin gen zoowel als gras werden verschroeid en zagen eruit als gekookt. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd lot Pastoor te Uitgeest, den WelEerwaais- den Heer J. C. v. d. Loos; tot Pastoor te Nieu- werkerk a.d. IJssel, den Weleerw. Heer J. M. H. H. Moerel, kapelaan te Amsterdam (H. Nic. binnen de Veste); voorts de volgende Weleerwaarde Heeren tot Kapelaan te Berkel: A. J. van Schaik; Langen- dijk: F. P. H. Goossens; Poeldijk: A. J. M. Poslma; Wassenaar; H. J. C. van der Burg; Pur- mefend: C. J. Hesp, die kapelaan was je Noot dorp, en te Nederliorst-den-Berg: J. H. Miolér, die kapelaan was te Onde-Tonge. een dure vergissing: De heer H., slager le Boskoop, was j.I. Dins dag up de markt te Rotterdam, om vee. le koo- peu. Hij kocht een kalf en belaalde naar hjj meende, met een bankbiljet van 100 gulden. Toen hij in het station Gouda was, kwam hij tot de ontdekking, dat hij in plaals van een bankbiljet van 100 er een van 1000 gulden had gegeven. Tot heden is hel geld niet terecht ge komen. EEN ZIGEUNER VERMOORD. Zaterdagavond ontstond eit ruzie in het café van S., in de Vlceschslraat te Venlo tusschen bezoekers en eenige zigcuneriuuzikanten. Plot seling stak zekere IC. uil Venlo zijn mes. een der ■zigeuners in de hersenen, zoodat hel bloed den dader bespatte. Eenige oogenblikken. tater over leed de getroffene. Dc dader is gearresteerd. Het café is gesloten. FRAUDE VAN AMBTENAREN. Van betrouwbare zijde verneemt het „Dagbl. van Z.-1I. en 's Gr.", dat twee ambtenaren van de afdeeling Comptabiliteit van een Staatsbedrijf te 's-Gkavenhagc verdacht worden reeds gerui- men lijd fraude gepleegd le hebben. Zij zouden 11.I. eigenmachtig producten van dat bedrijf aan buitenstaanders geleverd hebben en de daarvoor betaalde bedragen, die per postwissel aan iiet bcdrijfshoofd werden toegezonden, ten eigen bate hebben aangewend. Beiden ziju nog in func tie. DE TOESTAND VAN DE EX-KEIZERIN. Officieel wordt uit Doorn medegedeeld, dat de toestand van de ex-keizerin steeds zeer ernslig blijft, hoewel momenteel een lichte verbetering is ingetreden. De ex-keizerin kon haar dochter, de ex-hcrlogin van Brunswijk en de ex-prinsen aan haar bed ontvangen. INBRAAK TE AMSTERDAM. Znferdaguach t is ingebroken bij twee firma's kantoor houdende aan dc Heerengracht no. 99, to Amsterdam. Bij „Bellm's Textile Cy", een en- giosbanclel in confectie, wisten de dieven door de voordeur open te breken, binnen te komen. Veel Was hier niet van hun gading. Zij slaagden er niet in de brandkast te forceeren en moesten zich met de kleine kas, waartoe zij een lesse naar moesten openbreken, tevreden stellen. Hier op zijn de heeren naar dc bovenverdieping gei gaan, waarbij zij van een looper gebruik maak- icn. In dit perceel is dc firma Oberndor^er 3 (,o. gevestigd. Hier was de buit grooter. Uit een geldkistje namen zij ongeveer 1200 in bankpa pier mee. Van de daders geen spoor. ONDERVERHUURDERS- W üEKER. Bij do behandeling eciier duuropxeg- girigszaak voor een der kuurcominissies' te Rotterdam, aldus lezen we ia ons „Ei gendom," kwa.ru dezer dagen aan liet licht!, dat een huurder eener gewone arbeiders woning in het Westen, bestaande uit voor kamer, twee alcoven, achterkamer en keu ken, die daarvoor aan den eigenaar-ver* huur-deui 4 huur per week moest betalen, de voorkamer met een der alcoven aan een ander had onderverhuurd voor de som van i' 10, zegge tien gulden, per week. En dat alleen om, gelijk de echtgenoote. van den onderverhuurder voor de kuur- commissie beweerde, dien onderhuurder een genoegen te docnl BRAND IN DE RESIDENTIE. Maandagmorgen omstreeks kwart voon twaalf brak een zware binnenbrandi uiil in li,et perceel 19, hoek Korte Hoogstraat en Juffrouw Idastraat te 'e Hage. De brand, welke in de huiskamer oMstaan was door hot inslaan van dc vlaai in een gascomfoor, sloeg over naar den aan de straat gelegen sigarenwinkel. De aan gerichte scha .c aan huisraad eu winkel-:, inveiitar.'s is zeer aar- iulijk, terwijl per soonLijke oirgernKken niet plaats hadden. De brandweer, die onmiddellijk aanwe zig was, moMit er iu Blagen don brand meester tie worden voor hjj zich verder, uitbreidde. EEN HEILIG SOLLEN KENDE DAAD. Langs den provincialen weg te Ophjv ven bij Littard, werd dezer dagen door, een dronken mijnwerker een kruisbeeld! vernield. De evolkiag, die over deze li.ei- lig'sohennendo daad zeer verontwaardigd is, heeft besloien, e. n eerherstel te doen plaats hebben en het kruis wederom plechtig op de oude plaats te herstellen!, ZELDZAME VONDBT. Bij den lieer Kz.n.pe te Arcen (Limb.) nabij de Duitsche -grens, is een zeer zeld zame meteoorsteen gevonden, van onge veer I1/2 pond. De steen is volgens ii.et' oordeel van £onm.i0on zeer zeldzaam, door, liet voorkomen van een reusachtige hoe veelheid van kristalveldspaat, de andere zelfstandigheid lijkt jjorfipr. De vinder demt mede, dat de SLtfcn bij het oprapen nog zeer warm was. De steen schijnt! gedurende zijn vai geen lich.-t gegeven te hebben, want hij vertoont geen zoo genaamde brandhorst. Kotie Devichten; Ijsvermaak in Groningen. Hel ijsvermaak in Gostelijk-Groningen is in vollen gang. Niet alleen op landijs, doch zelfs op kanalen wordt schaats gereden. Te Maassluis zakten een drietal jongelui door het ijs van den buitenvliet. Met groote moeite werden ze gered door den politie-agenl Hijmans. Twee van hen kwamen er goed af, de derde kwam eerst na uren weder tot bewust zijn en moet verpleegd worden. Een stroopster. In de gemeente Ooststelling- werf (Fr.), is iemand van de vrouwelijke seksë geverbaliseerd wegens.... strooperij. Ontslag door slapie in 't bedrijf. Te Oude- pekeia (Gr.), is aan de fabrieken Free en Conip. 150 tot 200 cartonbew erkers, iDgaande Zaterdag a.s., tengevolge van slapte ontslag gegeven. Wegens het voorkomen van hondsdolheid in de provincieDrente, moeten los loopende honden daar gedurende vier maanden een muil korf drageu. [Jsongelukken. Onder W.-Dongerudee. (Fr.), is een 9-jarige knaap door het ijs gezakt eu verdronken. Zaterdag is tusschen Rhederweg en Papenburg de 12-jarige G. Lamers door het 'ijs gezakt en vertijiioiiken. Te Waalwijk (N. B.), is door onbekende oorzaak het schoenfabriekje van de(j lieer B. geheel uitgebrand. Het belendende perceel kon behouden blijven. Te Paessens (Fr.) is Vrijdag een 10-jarig jongelje door het ijs gezakt en verdronken. Te Druten (Geld.) verdronk Vrijdag hij hel schaatsenrijden het 13-jarig iftojiljts xm den heer Zimmerman >1,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2