R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND FfcUiLLh/roN De Erfgename van den Goudzoeker. No 283 Vrijdag 3 December 1920. 13e Jaargang Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Sff m ADVERTENTIEPRIJS: Waf het Ministerie Buys tof 1van hel legcr zou ,hvaas"eid z!in-ofschoon 61 stand bracht. BUI I h:\I.AM) BLAD ABONNEMENTSPRIJS: PER KWARTAAL i FRANCO PER POST 2.50 MET OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. Verschijnt dagelijks. VAN 1—5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER f 0.231 RECLAMES PER REÖEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER P.LAATSINQ f O.öfl Aan aüe abonné's wordt op aanvraag gratis een poiis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevalion tot een bedrag van t 500.—, f 400.-, f 200.—; f 100 f 00f 35.—, f 15.-. Te Deventer heeft het Katholieke Kamerlid, de heer Henri Hermans, in 't hegin dezer week een belangrijke rede gehouden voor de R.-K. Kiesvereeniging; een rede, die o.i. verdient in wijder kring bekend gemaakt te worden, omdat er zoo glashelder in wordt aangetoond, het vele en uitmuntende, dat door ons Christelijk ministerie Buys de Beerenbrouck reeds is Tol stand gebracht. En zulks, nu dat Ministerie pas 2 jaar aan 'l bewind is. Wanneer men van een en ander goed kennis genomen heelt, dan komt men lol het besluit, dat in deze korto spanne lijds, ai wel yoor 10 jaar aan welgevendcn arbeid is verricht. De tegenstander», van dit Christelijk Kabinet aldus de heer Hermans, volgens tiet verslijp in 't „Ov. Dgbld.die hot niet zoo nauw met de waarheid nemen, de hoeren der S. D. A. P., eischeu de eer voor het vele, wat op wetgevend gebied is tot stand gebracht wel voor zich op, doch het is te bewijzen, dat zulks met de feilen in legeuspraak is. Het is van algemeene bekendheid, dat er feitelijk maar twee politieke richtingen meer over zijn. Wat is er toch over van het Libera lisrae, van den Econoinischen Bond en al de an dere schakeeringen ter linkerzijde, behoudens dan de socialistische groepen? Het zijn dorrende takken, die liberale en vrij zinnige groepen en partijen, meer niet. Wat is er ontzaglijk veel werk verricht in die 2 jaren. Ons katholiek program, dat in 191b vóór de Novemberdagen wel te verstaan, n.l. in Juli. werd opgesteld* telt 57 punten in 7 hoofd Stukken en is nu reeds voor een zeer groot deel Belichaamd in vele wetsontwerpen, zoodat e eertang tot het opstellen van een nieuw pro gram zuilen hebben over te gaan. Spr. wil als een accountant de zaak van hel debet en credit van dit ministerie hier vanavond nagaan. Op gebied van de internationale politiek ver- aregeu wij de afschaffing van de geheime ver dragen en de aansluiting bij den Volkenbond. We hebben nu veel meer beroepsconsuls en eco nomische voorlichting door commissies, die onze nijverheid en onzen handel waardevolle adviezen verstrekken. De Administratieve Rechtspraak, waar zoo lang om geroepen is. nadert snel en is als het ware in wording. De revolutionnaire woelingen werden onwet tig en strafbaar verklaard voor de wet, zonder dat de vrije ontwikkeling der democratie ook maar eenigszins aan banden werd gelegd, wat aan de overzijde werd geïnsinueerd. De rechtspositie der ambtenaren is eveneens in studie genomen en het Georganiseerd Overleg is reeds ingesteld. Toch heetl dit instituut nog niet aan de verwachting beantwoord. Arbejders en ambtenaren in staatsdienst moeten echter in de toskomst mcdezeggiiigsschap hebben over de hccele bedrijfspolitiek, clan zal men pracliseher gevolgen zien van dat georganiseerd overleg. De pensioenen werden met 40 pet. verhoogd, terwijl de kortingen voor hel pensioen werden ufgschaft. Een bedrag van 160 5 170 millioen werd ge voteerd voor salarisYerbctering. Het militairisme zal zooveel doenlijk worden ingeperkt, ue verhooging van het eindcijfer dezer begrooting komt voort uit het duurder worden van het materiaal en de stijging der tractemen- ten. in België betaalde men vroeger voor het minis terie van oorlog 90 millioen," nu echter en dat met medewerking der socialisten GOO millioen en voor 1921 is het begroolingscijfer 725 mil lioen geworden, dat is daar een formeele ver zwaring der oorlogsuitrusting geworden. Dat hebben we hier niet. Dan heeft men daar in België nog 509 millioen aan bijzondere uitgaven gekregen voor hel leger, dus w ordt het daar 1% milliard] De katholieken zijn van huis uit anti- militairisten in merg en heen; doch afschaffen hier van zekere zijde met dat ideaal geschermd wordt. Onzen min. van finantiën wordt een weifelende politiek verweten, daar hij eerst eene belasting op koffie, thee, cacao etc. voorstelde en later weer terugnam. De tijdsomstandigheden veran deren echter zoo snel tegewoordig, dat een minister niet met constante plannen voor den dag kan komen. Spr. noemde do cijfers der be- grootingen van 1913 naast 1918 en wees op de onrustbarende stijging der uitgaven. Hierbij komt, dat de opbrengst der belastingen nood wendig zal moeten.gaan dalen. Ook daarmee moet men rekening houden, zoodat niet alles kan gegeven worden, wat zoo al gevraagd wordt. De Person. Belasting werd gewijzigd, zoodat de kleine man minder en de ineer gegoeden nieer moeten offeren. Zoo ook de RijUsinkom- stenbelasting. Een betere regeling" der verhou ding tusschen de Gemeenten en het Rijk, wkt de financieele verhouding aangaat, werd getroffen. De groote en allergrootste inkomens in de groote steden moeten nu 55 a 60 pet. van hun totaal inkomen aan de schatkist otteren. Iemand uit Delft zei aan spr., dat hij van 10,000 in komen 2200 aan Itoofd. Omslag had te be talen. Daar kómt dan de Rijksmk. Belasting met zijn opcenten voor Rijk en Provincie bij. Dat is het toppunt, er valt uil die middelen niet meer te halen. Kapitaalvorming moet ei ook blijven in 't belang van handel en industrie. Op gebied van het Onderwijs kwam er eene nieuwe Lager Onderwijswet tot stand die de zoo vurig verlangde gelijkstelling bracht tusschen bijz. en openb. onderwijs. Middelbaar en llooger Onuerwijs zullen nu aan de beurt komen. Het Nijverheidsonderwijs werd geregeld, de Jeugdraad en de Onderwijs raad werden ingesteld. Onze Patronaten zullen nu ook subsidie krijgen voorloopig 20,000, straks meer nog. Dc katholieken ectiter hebben liet meesle gedaan voor het patronaatswezen. Een ton gouds werd bestemd voor studiebeur zen teil bate van eminente jongelui, die geen geld hebben voor academische sludiên. De Leerplichtwet zal aanmerkelijk gewijzigd wor den. De Zondagswei, zij het ook gewijzigd, zal er ook komen. De collectieve arbeidscontracten zullen betér geregeld worden, spéciaal wat het beslechten van geschillen aangaat; Het Ministerie van Arbeid werd geformeerd met den Hoogen Raad van Arbeid w. i. 10 ar beiders ook zitting hebben als deskundigen. Tegenover de zoo geroemde socialisatie van bedrijven stelde onze kath. staatspartij het Be- drijfsradenslelsel. Spr. spotte met de socialisatie die in Rusland en in Duitschland onhoudbaar is gebleken. Ofschoon de socialisten daar oppei- machtig waren en het maar voor 't zeggen had den. Voor 60 jaar reeds had Mgr. von Kelteier in Duitschland onze begrippen al voorgestaan doch socialisatie is nergens nog houdbaar ge bleken. Het particuliere initiatief is onmisbaar. Wij katholieken zijn dé natuurlijke vijanden van het kapitalisme, doch van een verdeeling der kapitalen, zou niemand beduidend heler worden. Men heeft dat in Duitschland zelve moeten er kennen na een grondig onderzoek, waaraan bijv. de socialist dr. Aug. Muller deelnam. We moeien komen tot do publiekrechtelijke gemeenschappen uit de vakgenoolen, en die ge meenschappen moeien prijs en arbeidsduur be palen. Zoover zijn wc nu nog niet, maar, dat zal ons de toekomst brengen kunnen, als men dit bewind trouw blijft. In zake den woningnood deed men hier veel meer dan in Relgië of Engeland, dat getuigden buitenlanders, die hier de zaak onderzochten. Min v. IJsselsteijn zette dadelijk den levens- middelenuilvoer stop, wat min. Posthmna nooit wilde, toen bleef er voedsel in 't land en kon iedereen voldoenden wintervoorraad opdoen. Toen ook geen hoeveelheden van verrotte aard appelen bijv maar iedereen kon blijven koopen. De distributie werd gaandeweg afgeschaft. De Uuurtewct werd verworpen door de socia listen, dat is bekend. De werkloosheid werd op haast al te royale manier bestreden, maar de menschen. die 't noodig hadden, profiteerden er dan toch maar van. Den 8-urendag hadden wij al in ons program, toen Schapper (S.D.A.P.) nog pas met een.... 10-ureudag kwam aandragen. Lang voor het Troelstra-avonluur van Nov. 18 hadden wij dus die zaken al klaar. Laat de ar beider nu hard werken, die 45 uur, dan kan er op den duur nog genoeg geproduceerdworden. Het buitenland heeft nog slechts de 48-urige week en in Rusland en Duitschland is de werk tijd nog langer. Niet minder dan het blad van den heer Wijn koop, de „Tribune," erkende het, dal de wet op den 8-urigen arbeidsdag een katholieke wet is. De Verzekeringswetten ten slotte naderen hare voltooiing in de Ziektewet en als dan de wet telijke verzekering tegen dc Werkeloosheid nog gereed komt, is het systeem der sociale wet geving zoo goed als klaar.Dan zijn er 44) van 57 programpunten tot stand gebracht. Zoo maakte de heer Henri Hermans dc balans op van dit christelijk Ministerie over de luttele 2 jaar van zijn bestaan. Hij wekte teil slotte allen op om dit ministerie krachtig te steunen. D£ üEBTAIüb in ILÜLARO. l'rof. Mae Neili weer gearresteerd. Prof. Mac Neill, de gisteren te Dublin vrijge laten Sinn Feiner, is weer gearresieerd, evenals zijn tweede zoon, Eén van zijn zoons zit reeds in hechtenis. Aartsbisschop Mannix. Aartsbisschop Mannix, me aanzat aan ce.i hem door do priesters lo New Castle aangeboden lunch, zeidc daar, dat het waard was alles te doen om den strijd in Ierland Ie helpen winnen en hij, als Ier, was gereed daarvoor te lijden. IIoewcL toegevende, dat onder normale omstan digheden de plaats van den priester in de kerk is, was die in tijden iwanneer de mensehheid bcleedigd wordt, en haar onrecht wordt aange daan hij hen, die verdrukt, gemarteld en ver trapt worden. Men weet, dat aartsbisschop Mannix, dc vu rige Australische priester is, aan wien de Brit- scl.e regcering het verblijf in Ierland heeft ont zegd. REGEER INGSCRJ'1 IS JN HONGARIJE? Naar uit Boedapest wordt gemeld, is het waar schijnlijk, dat het geheele Hongaarsche kabinet, tengevolge van een nederlaag van den Minister van Financiën in de Nalionale Vergadering, be sluiten zal af ie treden. DE SPOORWEGSTAKING IN NOORWEGEN. De algemeene Noorsclie spoorwegstaking is begonnen. Gisterennacht werd het personenver keer geslaakt, nadat het goederenverkeer Woens dag reeds was stopgezet. Men vreest voor een sympalluesiaking omler alle transportarbeiders en misschien ook onder de clectricileits- en gas- werkers. De regeering heelt bekend gemaakt, dal bij pogingen, de levensmiddelenprijzen le vcr- hoogen, terstond maximumprijzen vastgesteld zullen worden. De spoorwegen zullen militair bezet worden. HET MELKPROBLEEM IN FRANKRIJK. Het mclkvraagsluk blijft de Parijzenaars be zig houden, daar men zich ongerust maakt over de duurte en de schaarschte. Het „Journal des Débats" wijst er op, dat niet vergelen moet worden, bij de beoordeeling van dc kwestie, dat de bevolking van Parijs sinds twee jaar geducht is toegenomen, terwijl ook de banlieue overbevolkt is. Men heeft geen Hauw idee van helgeeii er aan vast zit om zulk een bevolking iederen morgen de benoodigde hoeveelheid melk „ran buiten" te bezorgen; ook geeft men zich waar schijnlijk geen rekenschap van de kosten aan den aanvoer tegenwoordig verhouden. Voor den oorlog was er voor de dagelijksche consumptie voor Parijs en het Seine-departe- ment noodig 930.090 liter melk (een bevolking van 4.154.000 zielen). De veehouders van stad cn omgeving hadden slechts 17.000 koeien die 19 pet. van de benoo digde hoeveelheid melk leverden, de rest moest dus uit de provincie komen; de centra van pro ductie en verzameling werden steeds talrijker en verder verwijderd; de afstand van Parijs vari eerde tusschen 50 en 374 K.M. En toch kwa men iederen morgen de 750.000 liter in de stad om te worden verdeeld over de 5000 melkslij- ters en 750 melkdepots. En thans moet aan nog veel hoogere eischen worden voldaan; steeds verder moet men de melk gaan zoeken en steeds hooger worden de kosten. In 1912 bedroegen de onkosten tot de bezorging bij den klant minstens 75 pet. van den verkoopsprijs en het dubbele van den inkoops prijs bij den veehouder. - Sindsdien zijn die onkosten minstens verdub beld. Het loon bijv. van een veehoeder (zonder voeding) bedraagt 5500 tot 0000 frs. per jaar. Op veel melk wordt bovendien beslag gelegd, door boter- en kaasfabrikanten. - In verband met de melkcrisis zijn de plaatse lijke autoriteiten hij decreet rail 28 Oct. gemach tigd maatregelen le nemen om althans aan kin deren, zieken en grijsaards de noodige melk te waarborgen. Te Parijs is nu op grond van dat decreet besloten het gebruik van melk of room le verbieden in theesalons, café's, danshuizen enz. DE REGEERINGSCR1SIS IN GRIEKENLAND. De EnU. te draait bij. De „Times" schrijft, dat de Fransche en Engelsche opvattingen inzake de Grickschc quaeslie steeds meer overeenkomen, zoodat de volkomen overeenstemming waarscl t spoe dig zal worden bereikt. Het memo, .m, dat Lord Gurzon aan Ue Fransche regeering toe zond, heeft een onderwerp ran bespreking uit gemaakt, en ofschoon de juiste grondslagen, die waarschijnlijk zullen worden vastgesteld voor de politiek der geallieerden, nog niet vastslaan, zullen deze waarschijnlijk in breedc trekken als volgt luiden: Indien ex-koning Konstanlijn naar Grieken land mocht terugkecren, zou het voor de geal lieerden waarschijnlijk niet raadzaam zijn voor onbepaalden lijd te weigeren hem te erkennen, daar een langdurige weigering om zulks le doen en liet verbreken der diplomatieke betrekkingen ■de Duitsche diplomatie een voorsprong zou kun nen geven. Tevens zou het onttrekken van de financieele hulp der geallieerden aan Grieken land die tot nu toe voornamelijk door Enge land is verleend het crediet van Griekenland bedreigen, lol nadeel van den handel en dc be langen der geallieerden. Voor de geheele annu- lecring van het verdrag van Sèvres, of de revisie daarvan, zou toestemming van alle onderleeke- naars r.oodig zijn, ook van Japan. Dit' zou lang durige onderhandelingen noodzakelijk maken. Bovendien heeft Italië het verdrag reeds gerati ficeerd. In geval van revisie zouden de Turken zonder twijfel het onvoorwaardelijk bezit van Konstan- linopel eischen. Moesiafa Paska zou vermoede lijk trachten de Grieken uit Smyrna en omgeving te verwijderen, waaruit weer andere co.nplica- (ies zouden voortvloeien. Verder bestaat de praclische moeilijkheid, dat men de van troepen ontbloote deelen van het Dardanellengebied aan niemand anders dan aan Griekenland kan toe wijzen. De mogelijkheid dat het verdrag zal worden geannuleerd is niet uit hel oog verloren, evenmin als de cventueeie raadzaamheid om geleidelijk enkele bepalingen er van te herzien, maar in dat geval zouden er nieuwe schikkingen tussphen de geallieerden moeten worden getrof fen. Met twee belangrijke mogelijkheden moet worden rekening gehouden: lo. met den terug keer van Kóustantijn, cn 2o. met de verkiezing van zijn zoon George. In hel eerste geval zou de toestemming der geallieerden vergezeld moeten gaan van zeer nadrukkelijke voorwaarden om trent de handhaving der verdragen; bescher ming tegen politieke vervolgingen van de aan hangers van Vcnizelos, het verwijderen van offi cieren en andere personen, die betrokken zijn geweest bij de intriges met Duitschland; waar borgen, dat Griekenland niet een toevluchtsoord zal worden voor ex-monarchen van de vijande lijke landen; en de verklaring, dat Griekenland geen bondgenootschap zat sluiten zonder toe stemming der geallieerden. In geval de ex-kroonprins tot koning zou wor den opgeroepen, zou de quaestie gemakkelijker zijn op te lossen. Het wordt met geheel onmo gelijk geacht, dal Vcnizelos in staat zou zijn met hem samen te werken terwijl men aan den anderen kant meent, dal er onder geen omstan digheden kans zou zijn op een samenwerking tusschen Vcnizelos en Konstanlijn. ARMEN lë. De lieer Hijmans las in de vergadering van den Volkenbond telegrammen voor van presi dent Wilson en van de regeeringen van Spanje en Brazilië betrefiencte Armenië en deed mede- dceling van het antwoord door den Raad aan de bemiddelende regeeringen gegeven. Brazilië en Spanje zijn uitgenoodigd rechtstreeks in ver binding te treden met de regeering der Ver- eenigde Staten. De bemiddelende mogendheden zullen met de Armeniërs te Erizze in verbin ding kunnen treden. Wat de ICematislen betreft, zal de Raad onderzoek doen naar de midde len om met dezen zoo spoedig mogelijk in ver binding te treden. ENGELAND EN RUSLAND. De Russische volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Tsjitsjerin, heeft aan den Brit- schen minister van builenlandsche zaken eer- nola gezonden, waarin onder meer gezeg wordt, dat de Sovjet-regeering een direct en duidelijk antwoord verlangt op do vraag of het mogelijk is in de naaste toekomst te komen lot een handelsovereenkomst en of de Brilsche re geering bereid is vredesonderhandelingen te Londen ot elders te openen. Indien de Britsche regeering daartoe niet bereid is, acht de Sovjet-, regeering een verder verblijf van Krassin te Lon den nutteloos. DE DICHTER IN 'T NAUW. Italië is bezig het met Zuid-Slavië gesloten contract tot ontruiming van Fiume uit le voeren. d'Annunzio, de dichterlijke koning van het door hem bezette gebied, weigert heen te gaan. Nu is de blokkade om het stadje geslagen en zal hij zich weldra moeten overgeven. In zijn laatsten doodstrijd blijft hij intusschen de rol van Don Quichotte doorspelen. De „Times" verneemt n.l. uit Milaan, dat d'Annunzio verklaard heeft, ais antwoord op de blokkade, zijn vertegenwoordiger te Rome op te zullen dragen zijn passen te vragen; hel Quamcro-rcgcnlschap zou na 3 Dec. als in staa' van oorlog met Italië moeten worden be schouwd. Dat ontbrak nog maar aan de comedie! tSUIÏiülL. BËRICHTËÜ,. DE WERKLOOSHEIN IN ENGELAND. In Jen is .een nieuwe epidemie uitgebro ken erkloozen gaan n.m. naar de stadhui zen vde voorsteden en bezetten deze. In de al'geloopen week is dit reeds verscheiden malen gebeurd. Woensdagochtend trokken ecnige honderden in de voorstad Edmonton naar het raadhuis, namen er bezit van en richtten er zioh dade lijk huiselijk in. In korten tijd waren meer dan duizend menschen in het ruime raadhuis bij een. Een pianist speelde populaire deunen en de menigte zoug in koor. In andere gedeelten van het stadhuis begon men kaart te speten. De ambtenaren boden geen tegenstand. De leiders van de werkloozen verklaarden, dat zij tot de bezetting waren overgegaan om de aandacht le vestigen op de heerschende werkloosheid en dat zij-niet heen zouden gaau, voor er iets voor hen gedaan was. Vroeger op den dag waren de wer foozen die het stadhuis te Tottenham den vorigen dag bezet hadden, overreed om het le ontruimen legen de belofte dal men andere lokalen voor hen beschikbaar zon stellen en hur. spoedig werk zou verschaf fen. De armvoogden te Wandsworth hebben gis teren een nieuw stelsel van onderstand voor de werkloozen in hun district goedgekeurd. Diensvolgens zal in de eerste plaats de huur betaald worden cn verder 10 sh. per man in 19 „Santa gunt hem de blcekc Saula niet, omdat hij door een der vrome vaders in naam van den Groolen Geest tol Santa's man gemaakt is. Waarom Santa hem slechts een verworpeling noemt, behoeft de arme Indiaansche u wel niet meer te zeggen." „Spreekt gij de waarheid?" riep ik in de grootste ontroering nil, „Vertel mij, wat gij inij mede te deelen hebt." En nu vernam ik in hoofdzaak het vol gende Santa leefde l>ij haren stam in de Sierra Madre gelukkig en tevreden. Op ecu afstand van ecnige boogschoten van het dorp dei- Indianen had een blanke man. een oneindig grootere smelterij tot verkrijging van het kost bare mciaal, waarnaar liet blanke ras zoo - begeerig is, laten bo'uweu, dan die daar be neden in de nederzetting der blanken voor -ons. Gansche karavanen" van ezels, beladen «nét liet hoog boven in hel gebergte gewon nen gouderts, oudermeldeu bijna dagelijks het verkeer met de smcltwerken en zorgden er voor, da! het geraas en het gedonder dor honderd met ijzer beslagen stampers dag noch nacht ophielden. Santa bekommerde zich wei nig om de blanke nrbeiders-kolonie, bij wie overigens ook de behoeftigsten van haren stam goed betaald werk vonden. Haar vader was een der rijkste en macli- tigsten van zijn volk en zij zetvo was te fier, om zjeh met ecu of ander der Bleekgc- zichten ai le geven. Daar ontmoette- zij op zekeren dag in den wigwam baars vaders den schoouen, blanken man, met dc „ge spleten tong en het valsche hart". Kortam, het was Gregory, die door liet bleekgeziehl' met den grijzen haard" (Emit Schack) ge zonden was, om de richting van het groote smellwerk te besludeeren. Hij zag het schoone Indiaansche meisje en zocht haren omgang. Santa luisterdenaar ztjne verlokkende woorden cn geloofde hem maar al te gaarne. Zij wilde zijn vrouw worden onder voorwaarde, dat een der vrome vaders (missionarissen), die de daar woon achtige Indianen lot het christendom be keerd hadden, hun huwelijk zou inzegenen. Gregory stemde hierin toe; het huwelijk had plaats. Na weinige weken cellier was hij verdwenen. Met veel moeite vernam de be drogene eindelijk dat hij in de smcltwer ken van Gold Springs zijne vaste woonplaats had. Santa verliet haren stam, den wigwam liaars vaders en zwierf al verder en verder om hem op te zoeken. Verachting cn be schimping moest zij van de blanken verdu ren, mishandeling van haar eigen ras, dewijl zti haren stam verlaten had cn den blanken man zoóht, die tiaar bedrogen had. Ondertussclien waren wij ter plaatse ge komen waar het.voetpad in den uil de berg werken naar Cold Springs voerende, ruw' a-angel-egden rijweg uitloopt. Santa bleef bij een krcupelboschje staan. Ik ging op een rotsblok zitten en Pascha begon ongeduldig op den grond te stampen. Na een poos, ging de Indiaansche met tiaar verhaal voort, dat 'ik hier beknopt we dergeef. Juist op de plek waar ,wij ons bevonden, had Santa, na een langdurigen en smartvol- Ien tocht, Grogory voor de eerste inaal we dergezien. Als bij het ontwaren ecner giftige slang, sprong hij bij haren aanblik terug. Daarop beproefde hij de arme bedrogene weder met leugens te misleiden. Zijn hart behoorde slechts haar alleen, maar in het belang zijner betrekking in Cold Springs was hij vooreerst nog genoodzaakt zijn huwelijk met haar geheim te houden lot do dag aan brak, waarop do beletselen uit den weg ge ruimd zouden zjju, die hem verhinderden, hot openbaar bekend te maken. „De klanken der liefde", dus eindigde de Indiaansche, „weergalmden in Santa's hart, zij geloofde hem andermaal, vergat hel door gestane zielelecd en woonde in een hol^niel ver van de plek, waar mijn blanke broeder mij heden vond." „Wat zegt mijne zuster daar?" riep ik in dc hoogste verbazing uit. „Woont Santa in. een hol?" „Zoo is hel," antwoordde zij met een droe ven lacn. „Mijn blanke broeder en zijne vrien den zochten op de verkeerde plek naar den' gang. Santa zag heimelijk uwe vcrgeefschc' pogingen." En nu vernam ik het volgende: Een rotsblok van een manshoogte, dat tegen den bergwand steunde en voor den krachli- gen druk van een hefboom week de ijzeren slang lag in de nabijheid in het struik gewas verborg den eenen toegang lil het'hol dal evenwel gemakkelijk van de an dere zijde des bergs door een langen, halfver- vallen tunnel bereikt kon worden. Voorlange jaren was namelijk in het hart van den berg naar erts gegraven. In dit hol, welks andere ingang insgelijks door kreupelhout ver borgen was. had zij sedert gewoond. Maar als etcne echter dochter van Eva overtrad Santa, door nieuwsgierigheid gedre ven, Gregory's streng gebod den omtrek van het hol niet te verlaten, cn zij sloop op zekeren avond in tiet „camp", waar zij hem in het gezelschap van de „biecke bloem mei het vuurhaar", hij het huis vail den man mei den grijzen haard ontdekte. Woedende ijverzucht verscheurde liet hart der Indiaan- sché, die zich nu ijverig op spionueeren toe legde en weldra met de aan de vrouwen eigen scherpzinnigheid erkende, dat Gregory wel aan miss Rolhbloud zocht le behagen maar zij van hem atkeerig was. Na deze mededcelingen verzonk Santa in een somber gepeins. Ik eerbiedigde hare smart cn wee. Plotseling stond zij op, kwam vlak voor mij staan cn fluisterde; „Santa vreest voor het leven van haar blanken broeder.... Wacht u voor gift!" „Wat zegt gij daar, Santa vroeg ik ver wonderd. Eensklaps voer het piij als een bliksemstraal door den_ geest. „Hebt gij item vergift gegeven, dat volstrekt geen spo-or -ach terlaat?" „Gij zegt hel," antwoordde zij eenvoudig en gat de volgende ophelderingen. (Wordt vervolgd)'. 1,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1