R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND I 13e Jaargang ADVERTENTIEPRIJS Wat de Pers zegt BUITENLAND biiUiLLLTON De trtgename wan oen BINNKM.ANU "menlandsch Nieuws. i. ABONNEMENTSPRIJS: PER KWARTAAL. 12.-, FRANCO PER POST t 230 J IJ <A A AI K MAAR - TVlffnnn ADMINISTRATIE MET oeillustreerd zondaosblad f 0.50 HoooER. Bureau, HUE 6, ALK.M AAK. 1 eletoon redacted. 'fcn' f ii m. ia...tl. nnlia unvofrot/I u/aIIta kan UAP7Alrant tan an nnriAVflIlAn tof ünn hAilrnn van f 'BOD.——, f 4-ilfi Verschijnt dl a g e I ij k Si 433. VAN 1—3 REGELS f 1.23; ELKE REOEL MEER f 0.251 RECLAMES PER REOEL I 0.75; RUBRIEK „VRAAO EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.60 Aan alle «bonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—f 400.-, f 200.—, f iöO—f 8ö -r-, f 35.—, f 15.- DE Z1EKÏEWET-TALMA. Naar aanleiding van de laatste voor bereidingen voor de invoering-van de ziekte- wet-Talma wijst de „Christ. Hist. Neder lander" op de hangende overeenkomst tus- schen de georganiseerde werkgevers en werk nemers tot uitbetaling van ziektegeld aan werklieden. Het blad zegt, dat er ook een regeling noodig is voor de werklieden, die buiten die organisaties vallen, en vraagt nu: „Zal men nu twee nieuwe wettelijke regelingen gaan maken naast eikaar Het antwoord hierop geeft het blad als volgt: „Daarom schijnt ons de eenig juiste weg, dat de wet-Talma ingevoerd wordt. Maar'dat in art. 92 een nieuwe en grooter verruiming wordt aangebracht, waardoor het nieuw-groeiende evenzeer mogelijk is of wordt. Dan treedt geen vertraging in. En is er rocii aansluiting aan wat nieuw in het leven opkomt. Het gaat niet overdeze ziektewet al of niet." Maar hieroverzullen zoo spoedig doen lijk allen geholpen worden of zullen wij zeker wezen, dat een deel voorloopig niet wordt geholpen'èn riskeeren, dat het an dere deel ook niet geholpen wordt. Want.... de nieuw groe'cnde regeling is nog niet gereed en nog niet bezonken I" t EEK ONGELUKKIG DEBUUT. Naar aanleiding van do verklaring door flea Belgischen minister van buitenland- fiche zaken, afgelegd ten aanzien van de Nederlandach-BeUi chc on lerhanidoiL.gen, Bchrijft de „N. Jiofct. Crt." o.m. het voi- fende onder het opschrift: Een ongeluk- ig debuut; „Hek ongelukkig debuut is .dat van 'den nieuwen Belgischen minister van buitenlandsche zaken, toen hij eergis teren in de Belgische Kamer eenige Uiteenzettingen gaf van zijn poifciek je gens Nederland. En men kan nu wel Be voorspelling wagen: Deze minister zal de hangende moeilijkheden niet op lossen. Niet alleen geeft hij van de gebeurtenissen, die ertoe hebben geleid, dat België pLocseling de gereedliggende overeenkomsten met ons land weigerde -te onderteekenen, eene volstrekt on juiste voorstelling; hjj schroomt daaren boven niet, zijn uiteenzettingen in een voor Nederland minder aangenarneu vorm te gieten. Dat is waarlijk niet de ■manier, om kracht bij te zetten aan het verlangen „om goede betrekkingen met onze noorderburen to onderhou den," waarvan de minister sprak als van een wensch, dien niemand inniger koesterde, dan hjji olgens net oLiciël ver3lag van de Kamerzitting beeft de heer J.aspar het voorgesteld, alsof Nederland, „in de tnaand Mei ongewone en ongewettigde eischen naar voren gcoraeht' liad be- betrei'iende de Wielingen, en hij sprak Van de onmogelijkheid om de bespre- kLigeu met Nederland te hervatten al vorens dit land „die aanmatiging (ue minister schijnt het woord pretention te lie o lie a gebruikt) had laten va.en." Deze voorsieliing van zaken is toch inderdaad vermuth end, en men -staat verbaasd dat waar de feiten uit oifi- cieeie stuknen bekend zijn, geen der Be.gischjc Kamerleden zich geroepen, ge voegd heelt, den/minister aanstonds op de vingers te tikken." Het blad gaat dan den loop der fei ten na en betoogt ten slokte: „Als de verlangde wijziging van het traotaat van 1839 tot voorwaarde heeft eene verklaring aLs minister Jaspar met eene beminnelijke vrijmoedigheid on ze regeering in de pen schijnt te wil len geven, dan zal de herziening tot de vrome wenschen blijven behooren. De Belgische minister van buiteniand- seh© zaken heeft daartoe den pas af gesneden. Zijn debuut is inderdaad niet gelukkig geweest." DE. VÜLKCNBÜGÜM/EBUADL/WHG De Openbare vergadering van de ontwape ningscommissie bracht Zaterdag een aangename verrassing. Terwijl bekend was, dat de sub-com missie zich op het standpunt stelde, dat nog geen concrete voorstellen in de richting van be perking van bewapening konden gedaan wor den en dat men zich dil jaar bepalen moest tol iiet benoemen van een studiecommissie,' is hei Zaterdagochtend den Noorschen gedelegeerde L.hrisliaun Lange, gesteund door Fock (Neder land), Zalile (Denemarken) en Schanzer (Ita lië) gelukt om de voltallige commissie lot een ,lap voorwaarts te bewegen. Lange stelde voor, dat de raad uitgenoodigd zou wórden om aan alle rcgceringen te verzoeken om in de volgen de twéé jaar geenerlei verliooging iu de mililaire budgetten aan te brengen, tenzij wegens bui tengewone omstandigheden en met machtiging van den volkenbondsraad. Lange betoogde, dat de volkenbondsverga'dering niet met leege ban den op het punt der ontwapening uiteen mag gaan. De benoeming van studiecommissies is niet genoeg. Er beslaat een wedloop tusschen den Volkenbond en de bolsjewistische revolutie. De kansen van den Volkenbond zullen worden verhoogd, indien de volkeren zien, dat.de bond werkelijk in staat is oin iets practisch op het gebied der bewapening te bereiken. Lange ont veinsde zich niet, dat zijn voorbehoud van een geoorloofde verliooging met machtiging van den Volkenbondsraad in bijzondere omstandigheden een gevaarlijke verzwakking is. Hij vertrouwde eciiler op de macht der openbare meening Ier voorkoming van het lichtvaardig aanvragen van dispensatie. De gedelegeerden van Frank rijk en Japan verklaarden, dat zij instructies aan hun regeering gevraagd hadden, hoe zij moesten stemmen. De instructies waren nog niet ingeko men, daarom onthielden zij zich yan stemming. Daardoor kon het voorstel-Lange eenstemmig, met twee onthoudingen, worden aangenomen. Het is echter duidelijk, dal op de algemeene ver gadering door den tegenstand dier beide landen eenstemmigheid nog niet verzekerd is. 'Vooral de Japansche gedelegeerde maakte reeds Zater dagochtend vele bedenkingen en de permanente militaire commissie van advies schijnt liet voor- stel-Lange ontijdig te achten, zooals van deze uilstuilend uit militairen beslaande commissie verwacht kon worden. Minister Fisher (Enge land) verklaarde uitdrukkelijk zijn persoonlijke instemming met Lange's denkbeelden, zonder echter zijn regeering reeds ie binden. Wordt het voorstel-Lange door de algemeene vergadering bekrachtigd, dan is dit een der be langrijkste en heuglijkste besluiten der volken bondsvergadering. Verblijdend is ook, dat de aandrang van Fock en Lange in de subcommis sie, opdat de verdere studie van het ontwape- ningsvraagstuk niet aan de militaire adviescom missie toevertrouwd worde, met succes be- kiooud is. De commissie heeft de vorming aan genomen van een bijzondere commissie, wier ieden op politiek, sociaal en economisch gebied de noodige bekwaamheid bezitten. DE AANSLAG OP DEN ROEMEENSCHEN SENAAT. Het Roemeensche gezantschap deelt omtrent Het was den i5m Mei van het jaar 187.... Ur andere jaren verheugde men zich om dien zelfden lijd reeds lang in het begin van den - -der, had men in da landbouw-counties n den voormaligeu goudstaaf reeds den hooioogst binnengehaald en maakte de reus achtige machines 'en aanslag de volgende nota mede; Er heeft ,n verachtelijke aanslag in den Roemeenschen enaat plaats gehad. Onmiddellijk na de ope ning van de vergadering ontplofte een bom, Jie achter den presidentszetel was verborgen. Mgr. Radoe, de Katholieke Bisschop, werd daar door, op slag gedood en vijf andere personen werden gewond, w.o. Greciano, de Minister van tustitie, die ernstig aan arm en longen werd ge wond. De aanslag, die hevig gelaakt is in de Kamer oor de vertegenwoordigers van alle partijen, w.o. de socialisten, heeft in het gansche lan I een gewetligden afschuw gewekt. Hoewel de extremistische elementen in een ongelooflijk kleine minderheid zijn, en hun pro- ■aganda geen weerklank heeft gevonden onder de de menigte, is bij wijze van voorzorgsmaat regel de staat van beleg te Boekarest afgekon Jigd. i UIT IERLAND. Vrijdagochtend is een iroep militairen in een hinderlaag van Sinn Feiners bij Fermoy geval len. Een soldaat werd gedood en twee gewond, waaronder één ernstig. De verliezen der Sinn Feiners zijn onbekend. Zaterdagochtend vroeg heeft er een raid plaats gehad op.den winkel van een rijwielher steller in het centrum van Dublin. Deze leidde tot de sensalioneele ontdekking van een hoeveel heid wapens en ontplofbare stoffen, materiaal om bommen ie vervaardigen on een hoeveel heid geligniet. De ontplofbare stoffen worden thans verwijderd en de straat wordt bewaakt door soldaten. Het geheele vervoer tusschen Cork en Bandon is gestaakt, wegens de weigering der spoorweg- mannen om gewapende soldaten te vervoeren. DE NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE. In een plechtige zittling van het Noorsche Storting, in tegenwooidigheid van het Nobcl- comité, de Amerikaanscfae cn Fransche gezanten en een representatief publiek gehouden, deelde de Stortingpresident Buen mede, dal de vrede- Nobelprijs voor 1919 was toegekend aan presi dent Wilson en voor 1920 aan den president van den Franschen Senaat en president van den Voikenbondraad Leon Bourgeois. Buen overhan digde de prijzen aan de twee gezanten die uit naam der bekroonden het Nobelcomitó en heF Storting dankten. De Amerikaansche gezant Schmedemann las eerst Wilson's boodschap, waarin deze dankt voor de eervolle onderscheiding en zijn bewon dering uit voor Nobel's kloekheid met zijn systeem van lerugkeerende belooningen. Als laatste prijs, schrijft hij, had ik die niet kunnen aanvaarden, want de menschheid is nog niet bevrijd van de oorlogsverschrikkingeu. Ik ben overtuigd, dat detegenwoordige generatie, trots de diepe wonden, aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, maar toch het beste is om ons werk als pas aangevangen te beschouwen en dat er herhaalde malen voor velen nog aanleiding zal zijn tot onderscheiding in den strijd tegen haat en vrees voor den oorlog. De vredeszaak en waarheidszaak zijn nauw verwant. Zoomin er grenzen bestaan voor hen, die de" wetenschap beminnen of natuurkunde en scheikunde be oefenen, of door literatuur hoogere idealen voor de menschheid scheppen, evenmin bestaan er grenzen voor hen, die voor den vrede arbeiden. Wat vroeger daarmede bereikt werd, is klein vergeleken met de stralende beloften voor de toekomst. Praion, dé Fransche gezant uitte zijn erken telijkheid voor de onderscheiding ook uit naam van Bourgeois, wiens verdiensten hij hejdacht. Hij zei niet indiscreet te zijn met te zeggen, dat, wanneer voor het oogenblik de aandacht der heele wereld gevestigd is op dezen verdienste lijken cn beminden zoon der Fransche republiek, deze voor zich, haar kinderen cn vrienden iets van de trotsche hulde overneemt, zoo waardig en vrijgevig geschonken. DE TERUGKEER VAN KONSTANTIJN. Te Parijs is een telegram uit Athene ontvan gen, waarin hel ministerie van buitenlandsche zaken meldt, dat Goeuaris heeft vefklaard, dal liet telegram, waarbij Konstantijn wordt uitge"- noodigd oin terug te koeren, verzonden is. Konstanlijn verlrekt heden, Maandag. De Grieksche regeering heeft Konstantijn laten weten, dat hij Woensdag le Venetië een Griek sche kruiser met geleideschepen zal aantreffen om hem met zijn gezin naar Griekenland over te brengen. Streit en Papparigopoelos, zijn adju danten, is den terugkeer in Griekenland ver boden. Zij blijven te Luzern. DE STAKINGSBEWEGING IN DUITSCHLAND De Rijksraad heeft het besluit van den Rijks dag over de verliooging van de toelagen der rijksambtenaren goedgekeurd. De bond van rijksambtenaren heeft besloten voorloopig af te zien van een staking om de eischen der ambtenaren af le dwingen, maar handhaaft intusscben die eischen. Zekerheidshalve heeft de hoofdcommissari vim politie te Berlijn zijn ambtenaren er op ge wezen, dat voor ben een staking op straf van ontslag verboden is. Trouwens de Bond van poiilieagenlen had reeds een communiqué ver spreid, waarin werd opgemerkt, dat de andere beambten liet hen niet euvel zouden kunnen duiden, dat zij ondanks alle stakingen van an dere groepen zouden blijven doorwerken. Intus scben is die kwestie der ambtenaren voorloopig van de baan, maar uiterlijk Februari kunnen zij dezelfde eischen bij de regeering en den Rijks dag aanhangig maken. ANTI-BOLSJEWISME IN RUSLAND. De verkiezingen voor de commissies van toe zicht, op de werklieden hebben te M. Petersburg 72 pet. niet-communislisclie algevaardigden af geleverd, en 28 pet. bolsjewiki en aanhangers vuil de Sovjet-regeering. De buitengewone commissie heefl het plan ontdekt van een complot tegen het sovjet be wind,- uitgewerkt door contrarevolutionnaire or ganisaties. De regeering te Moskou heeft verklaard, dat zij tal van vertegenwoordigers van de organisa ties van Sawinkof en Tsjeranof, en vele officie ren van Wrange! in haar macht heeft, die als gijzelaars zullen dienen en onverbiddelijk zuilen worden afgemaakt, als er één daad van geweid legen het sovjet-bestuur plaats vindt. üifiitSbÖÏ, iSUi'f&Hi.. 6fcÜHiMTE6i» AARDBEVINGEN. De Temps ontvangt een telegram uit Walona, waarin wordt gemeld, dat de aardbeving alle dorpen in de streek van Tepeleui heeit ver woest. De stad" Tepeleni is geheel verdelgd. Er zijn meer dan 200 dooden en 16.000 dakioozen. De schokken houden aan. Een telegram uit San Salvador vermeldt een vreeselijhe aardbeving te Choluteca in Hon duras en verder hevige schokken te Chinande- ga in Corinlo in Nicaragua. Omtrent de aangerichte schade is nog niets bekend. Berlingske Tidende verneemt uit Krislia- nia, dat zich de laatste dagen le Krisliania tal van slakende spoorwegmaimen voor de hervatting van den dienst aanmelden. Op het centraal slation zijn 00 man weer aan den slag gegaan. Zaierdag is 'n postbeambte le Berlijn erin geslaagd met 100.000 mark uit een postwagen ervan door te gaan. De postiljon rook pas lonl toen- de beambte na een uur nog niet van een voorgewend gesprek met een inspecteur terugge keerd was. De dief is nog niet gevat. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De sedert geruimen tijd loopendc geruchten over een a.s. verloving van den prins van Wales met prinses Margaretha van Denemarken wordt thans ie de Kopenlhaagsche pers druik besproken. De prinses is een dochter van prins Walde- mar en prinses Marie van Bourbon. Zij vergezelt op het oogenblik het koninklijk paar op zyn reis in West-Europa en moet aan het Engel- sché hof een welkome gast zijn. Het bezoek van den koning van Denemarken bij den paus wordt met den katholieken gods dienst van de prinses in verband gebracht. De Ooslenrijksclie regeering heefl een wet ingediend, volgens welke er tegen prijsopdrij- vers met gevangenisstraf tol 10 jaar toe, zware hechtenis, en geidboelen tot 10 millioen krollen toe, met onmidellijke ten uitvoerlegging van de straf worden bedreigd. Bij de buitengewone volkstelling le Wee- nen is gebleken, dat de bevolking 1,341.327 zie len bedraagt, waarvan pieer dan een half mil> lioen, zonder beroep, grootendeels kinderen, 130.000 zelfstandig, meer dan 80.000 in dienst betrekking; werkzaam in de industrie ruim 500.000; bij de publieke diensten, bijna 120 dui zend; in de vrije beroepen meer dan 40.000. De regeeringsparlijen in Duitsohiaud heb ben gemeenschappelijk in den Rijksdag een in- tcrpeilalie ingediend om de aandacht der regce- ring le richlen op den noodtoestand van den neringdoenden middenstand. Te Leipzig zijn de huiszoekingen die als vervolg op de vrijwillige aflevering van wapens die in de onlwapeningswet zijn aangekon-, digd, begonnen. Sommige stralen werden afge zet. De huiszoekingen wekten veel belangstel ling. In West Duilschland is Vrijdag veel sneeuw gevallen en in de hooger gelegen sire- ken sneeuwde, het ook vandaag nog. De sneeuw val gaat gepaard metslrenge kou. Te Berlijn gaal de veldtocht tegen hotel houders en restaurateurs voort. De directeur van de banketbakkerij en van het restaurant „Kranzler" Onder den Linden is thans ook ge arresteerd, verdacht van woeker met levensmid delen. DE IDIETOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Het Verbond van -Ned. Fabrikantenvereenigln- gen heeft den Minister van Buitenlandsche Za ken verzocht, de credietovereenkomst met Duilschland niet te ratificeeren, voordat zeker heid verkregen is, dat de Duitsche regeering maatregelen zal treffen om aan ^willekeurige niet-nakoming van gesloten overeenkomsten paal en perk te stellen. MEDE RIAN DS CHE TROEPEN NAAR WTLNA. De Nederlandsche regeering heeft aan Jen raad van den Volkenbond meegedeeld, da/t zjj in beginsel besloten heeft, hare medewerking te vcrleenen aan hel zenden van een interna tionaal contingent naar het volkssteramingsge- bied van Wilna. DE VOLKSTELLING EN DE ONDERWIJZERS. Voor de binnenkort te houden volkstelling zoo herinnert de „N. R. Crt." moeten in de laatste week van dil jaar de kaarten worden uitgereikt cn in de eerste week van het volgende jaar weer worden opgehaald. Om tegen de door den Minister vastgestelde vergoeding als volkstcller op te treden, hadden zich o.m. ruim 350 openbare onderwijzers" te Rotterdam bereid verklaard. Naar het blad ter oore is gekomen, heeft nu een deel van hen, in verband met de bekende salariskwestie, het voornemen opgevat de volkstelling in de war te sturen door op het laatste oogenblik, als de be- noodigde stukken in handen van de volkstellers zijn gesteld, te bedanken. (Eukelen hebben zich nu reeds teruggetrokken). Met het oog op deze voorgenomen sabotage circulecren er zelfs lijsten Bij navraag aan het bureau van bevolking te Rotterdam, is het blad gebleken, dat de betrok ken hoofdambtenaar van een en ander volko men op de hoogte is en dat er maatregelen zijn genomen, ten einde stagnatie zooveel mogelijk le voorkomen. WAARSCHUWING TEGEN VERKEERDE OPVATTING. Dc Visscherij-inspectie deelt mede, dat som mige handelaren in visschcrij-artikelen een ver keerde opvatting hebben van het aan dc Zui- derzeevisschers van Rijkswege eventueel le ver- vo-cr het afmaaien der on- afzienbare maïsvelden in orde, wier golvende ucttcuue wgcui«lls. irau ue neer utaü ren m.!° bruinSeel be8on te kleu-Schack binnen. Hij had den stillen ruiterstoet 1 1 toevallig door een raam der balzaal voorbij klonk dat -eigenaardig ieestelijk stemmenge gons, dat door een vroolijke bevolking ver oorzaakte feestdegruisch, welke uiting men heeft moeten hooren, daar het zich met geen woorden in zijn eigenaardigheid beschrijven laat. Wjj reden de hoofdstraat in, ternauwernood opgemerkt, daar jong en oud het te druk met hel bai iiad. Voor het magazijn der heeren Schack hielden wij halt, sprongen van de paar den en zetten de kist met den schat neder voor de voeten van den' jongstcn Schack, die in den winkel aanwezig was, om de uit den omlrek naar Cold Springs gekomen koe drijvers", die te gelijk inkoopen wilden 'doen en zich vermaken, te gerieven. Op hetzelfde oogenblik trad de heer Emil ren. Ditmaal was de plantengroei nog ver ten acnlra; daar dc regentijd le "lang geduurd i. fi°CR naar C°Id Springs draafden, fonkelde veor de eerste maal sinds maanden iel gansche sterrenheir in zijn geheimzinnige I mcht van den nachtelijken hemel op ons al. Reeds van verre noorden wij de tonen van lustige dansmuziek, want in Cold Springs ■pf men zich al aan de genoegens van het hul over. Rakelten en vuurpijlen zag men *u cn dan cpsiijgen en boven het anders A1 slide „camp te midden der zandwoestijn. zien komen en zich terstond. zonder dat zijn heengaan bemerkt was geworden, hierheen begeven. Haastig drong hij door de zwijgend om de kist slaande groep mannen op mij toe. „Eindelijk, Terra? Waar komt gij van daan? Zal ik eindelijk vernemen, wat er aan de hand isï Mijne nicht is zeer boos op u, omdat gij haar een dans beloofd en uw woord niet gehouden hebt," voegde de nijjn- bczitter er op schertsenden toon biji. -Gij kent immers de producten van uw smeltwerk, niet waar, mijnheer Schack?' vroeg ik, zonder op zijn scherts acht te geven. ~,,Dat spreekt vanzelf! Waarom vraagt gij mij dat?" antwoordde nu de heer Schacu eveneens ernstig. „Wees dan zoo goed deze slaiven eens te bezichtigen!" Bij deze woorden sloeg ik het deksel van de oude kist open. Volkomen bedaard en koel nam de mijn- bezitter de eene zilverstaaf na de andere ujt de kist en vond op ieder daarvan den stempel zijner smclterij. „Zullen de heeren mij nu eindelijk de op lossing van dit raadsel gelieven te geven dus wendde hij- zich thans met eenigszins toornigen blik tot de nog altijd zwijgend op hunne geweren leunende mannen. „Met dit doel zijn wij hier, mijnheer Schack,' dus nam ik het woord op. En nu deelde ik hem zoo beknopt mogelijk de ge schiedenis dei* verschillende tegen zijn che micus gerezen vermoedens mede. Ik bracht hem onder het oog, hoeveel moeielijkheden er te overwinnen waren om de bewijzen te leveren, die tot de ontmaskering van den doortrapten misdadiger vereischt worden. Ik wees hem op de eveneens aanwezige Indiaan- sche vrouw, die. wel is waar mjine iu het Duitsch uitgebrachte aanklacht niet verstaan kon, maar toch scheen te raden, wat er plaats greep. Toen ik daarop uit mijn binnenzak het sprekende papier te voorschijn haalde eu Emil Schack, die evenals ik het Spaanscli genoegzaam verstond, van den inhoud keu nis genomen had, zonk hij, als door deu zwaren slag vernietigd, op een stoel neder en bedekte zijn aangezicht met beide "handen. Er heerschte eene doffe stilte, waartus- schen de dansmuziek uit het naburige hotel zich als een snijdenden wanklank deed hoo ren. Al deze onverschrokken, ruwe, doch rechtschapen mannen eerbiedigden de smart van hun werkgever, die hen steeds als etn vriend behandeld had. Zij begrepen, dat' de beproefde berooving van den postwagen, de stelselmatige aan zijn eigendom begane dief stallen den daar oogcnschijnlijk vernietigd voor hen zittende man minder troffen, dan de overweging, dat degene, die naar de hand van zijn aangenomen dochter, zijn eenige erf gename, dong, dien hü als toekomstigen schoonzoon beschouwd eu behandeld tod reeds wettig gehuwd en op bet punt was zqne overige misdaden zonder aarzelen ook nog, door biganie als het ware te bekronen; En nu trad Klassenhaff voor en bracht de gegronde beschuldiging tegen Gregory in, dat deze den vroegere» voorman van het «melt- werk, Wendt, door middel van ecu plant aardig vcrgifL vermoord had. Ik zelf moest daarop den neer Schack op uitdrukkelijk ver langen van den Mecideuburger verhalen wat ik uit Santa's eigen mond daaromtrent ver nomen had en dat waarschijnlijk het moord dadige wapen den gevaarlijken misdadiger nog ter beschikking stond. Wat hij thans gehoord had, gaf den heer Schack zijne geestkracht terug. Hij sprong op. Sombere vastberadenheid stond op zijne an ders zoo vriendelijke trekken le lezen. „Gelijk de heeren weten," sprak hij met trillende doch heldere stem, „heeft ColJ Springs slechts twee rechterlijke beambten. Den post van vredesrechter bekleed ik zelf. Docter Mac Intosch vervult het ambt van constabel en ljjkschouwer. Bij ongeluk moet hij ten gevolge van eene kwetsuur aan den voet, dien hij gisteren toegebracht heeft, het huis houden. Ik beèedig u derhalve, Terra, als constabel. Neem Gregory gevangen, dia zich in de balzaal bevindt. Breng hem nier heen, waar ik hem terstond een eerste ver hoor zal doen ondergaan. Valt het zoo ui^ als ik na de nijj medegedeelde bewijzen nau welijks betwijfelen kan. dan moet gij den ge vangene naar Colura voeren. En nu aan het werk, mijne heeren!" ffiwdt Yiecïhtoi, A

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1