R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND I No 291 liriyename van den Dinsdag 14 December 1920. 13e J aarga n g BUI rENLAND BINNENSLAND ue Yoiksteihng en ne oiifaewijzers Dh'UILTLETON ABONNEMENTSPRIJS: PER KWARTAALi 12.—, FRANCO PER'POST 12-50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD I 0.50 HOOGER. Verschijnt dagelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SgSgfEfëF 433' ADVERTENTIEPRIJS s VAN "1—5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f C.25; RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUI ("BETALING PER PLAATSING f 0 63 Aan alle alionné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.-, f 200.—, f 100—, f 60 f 35.-, f 15.-. -T TT—-laf Puimsrend's burgemeester „GRAAG OP BAANTJES." Men sciirijil ons uit Purmeremi: Onder bovenstaand opschrift lazen we in de „Maasbodehet volgende. hiel is reeds eenige jaren geleden, dal in de R.-K. Pers onder deze rubriek, de stelselmatige achteralzelting van Roumoch-Katholieken iij be noemingen aan de kaak werd gesteld. Wie nieenen mocht, dal met de verdwijning van deze rubriek uit de bladen, ook de achter uitzetting van de baan is, vergist zich Hel meest recente voorbeeld daarvan heeft wie zou zich daarover verwonderen? de ver draagzame meerderheid der Provinciale Staten van Noord-Holland, in de jongste zitting ge leverd. Er waren twee vacatures te vervullen in de commissie van besta ar vooi het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort, een van den heer J. van Zulphen, de andere van mevrouw Hoitsma- Muller. In de eerste vacature stond als no. 1 op de voordracht een R -K.; in de vacature van mevr. Hoitsma-Mulicr een niet-R'.-K. mannelijk caudi daaL Gcd. Stalen gaven in huil toelichting tot de voordracht hun spijl te kennen, dat zij, door de omstandigheden gedrongen, geen vrouw in de tweede vacature kouden aanbevelen. Vóór de stemming betoogde de heer Kooiman, als burgemeester van Purmerend welbekend, dal het toch noodzakelijk was een vrouw- in de com missie te benoemen, met het oog op het groote aantal vrouwelijke verpleegden cn verplegendeu en, o wonderlijke logica, hij beval daarom dan in de plaats van den voorgedragen R.-K. dus niet in de vacature van mevr. Hoilsma-Muliër te kiezen mevr. Boissevain-Pijnappel. Hij vergal daarbij dat het groot getal R.-K. verpleegden en Verplcgenden in het ziekenhuis te Santpoort al jarenlang wachten op een behartiging hunner be langen in de bestuurscommissie. Dut is echter een kleinigheid, en inderdaad werd mevrouw Boissevain-Pijnappel verkozen boven den R.-K. candidaat. De uilslag der stem ming bewees dat hier de heele linkerzijde weer eens broederlijk trouw een trap had gegeven aan de Rooiusch-Katbolieken. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de tijd niet zoo heel ver at meer is, dat de rechtsche partijen in de Noord-Hoilandsche Staten meer te verlclleu hebben dan de linkerpurtijen. Moge dc heer Kooiman en zijn vrienden dit geval niet vergeten, wanneer de R.-K. alsdan zullen trachten jarenlang aangedaan onrecht te corrigeercn. Tol zoover „De Maasbode." We zien hieruit alweer dat als men dezen bur gervader in de groote pers bespreekt, het nu juist niet op een wijze is, dat zijn optreden bij al zijn onderdanen de onverdeelde sympathie kan wegdragen. Nu weer stelt hij zich aan het lioo.. van hen. die de Katholieken uit alle baantjes wil wceren. Dit lijkt ons allerminst een sympathieke daad. UZ VulXinBo»,. De houding van Argentinië. Nadat een Ministerraad was gehouden, is aan den beer Pueyredon (eerste gedelegeerde van Argentinië bij de Vergadering van den Volken bond), een telegram gezonden, waarin zijn hou ding in de Volkcnbondsvcrgadering wordt goed gekeurd. Een Pan-Amerikaansche beweging De „Evening Stand." weet uit diplomatieke b(on mede te deelen, dat Argentinië's uittreden uit den Volkenbond slechts de eerste slap is van een plan om alle Amerikaansche staten builen den Boud te krijgen. Er is een beweging gaande van een Pan-Amerikaansche combinatie, waar in de Vereenigdc Stalen de „oudste broeder" is. Washington doet pogingen om de betrekkingen met de Zuid-Amerikaansche republieken te verbe teren, allereerst op politiek terrein en dan ook ten opzichte van economische betrekkingen en wederzijdsche preferentieele rechten. Gisteren werd door Madsk (democraat) in den Senaat te Washington een motie ingediend om president Wilson te verzoeken; Amerikaansche vertegenwoordigers te benoemen, om te vergade ren met de Volkenbond-commissie voor Je ont wapening. Na eenige discussie werd de motie ver wezen naar de commissie voor de buitenlandsche betrekkingen. Hel was voor het eerst in deze zitting, dat in den Senaat de Volkenbond genoemd werd, HET ANTWOORD VAN DUlTSCHLAND OP DE ENTENTE-NOTA OVER HET PLEBIS CIET IN OPPER S1LEZ1E. De Beriijnsche pers publiceerde gislerenavond liet antwoord van de Duilsche regeeriug op de nota der geallieerden inzake (ie volksstemming in Opper-Siiezië. De Duilsche nota werd Zaler- ilug uen Engelsclien-premier overhandigd. Ze is in zeer beleerde termen gesteld en er wordt o.a. ui betoogd, dat het vreuesverdrag Duitsclilund net rectit geelt te eiscben, dat de volksstemming ui Opper-Silezië vrij, geheim en onbeinvloed zal geschieden; en dat elk verschil in behandeling van inwoners van Opper-Silezië en builen Opper- oilezië wonende stemgerechtigden reeds van te voren is uitgesiolen. Dit kan slechts worden be reikt als de stemming een geheel vormt, waar voor trouwens ook de Raad van Gezanten bij de volksstemming in Sleesvvijk en "Oost- en West- Pruisen, evenals de geallieerde regeeringen in haar nota van 30 November zijn opgekomen. De Duilsche regeeriug erkent gaarne de goede bedoeling der geallieerden om ongeregeldheden tijdens het plebisciet in Opper-Silezië te voorko men en weel ook de groote verantwoordelijkheid die de geallieerde regeeringen op zich hebben genomen met de taak, een vrije en oubeinvloede stemming te waarborgen, naar waarde te schat ten. De Duilsche regeeriug wordt geleid door liet streven, den geallieerden bun taak te verlichten, als zij voorstelt om de in de nota van 30, No vember opgeworpen problemen aan een nieuw zakelijk omiCrzoek te onderwerpen. De Duilsclie nota wijst daarna op de groote technische moeilijkheden, die bet voorste) der geallieerden meebrengt en spreekt twijlel uit aan de mogelijkheid, dat bij een gescheiden stem ming het principe der geheimnouding niet zal worden geschonden. De Duilsche regeering ver klaart ten slotte, dal zij in eea mondelinge uit eenzetting wellicht kans zou zien tiaar houding ten aanzien van de in de nota opgeworpen kwes ties te bepalen, en zij stelt daarom voor, zoo spoedig mogelijk een bespreking te doen houden van de vertegenwoordigers der regeeringen, van welke het voorstel is uitgegaan. De Duilsche re geeriug verzoekt daarom den Engelschen pre mier dit verzoek ook aan de Fransche en Itali- aansche regeeringen over te brengen. HEEFT FRANKRIJK AFGEZIEN VAN DE LEVERING DER MELKKOEIEN? Op den partijdag van het Pruisische cen trum, die dezer dagen te Berlijn wordt ge houden, deelde Zondag de afgevaardigde Gro- nowsky onder groote beweging mede, dat de Franschen van de verdere levering der Duil sche melkkoeien hadden afgezien. Hij zeide: „Ook de Franschen schijnen thans meer dan vroeger voor persoonlijke invloeden vatbaar te zijn. Frankrijk heeft van de levering van het grootste deel der koeien afgezien, en wellicht heeft hierop reeds het wereldgeweten invloed gehad." Als Gronowsky zich nu maar niet vergistl TEGEN SLUIKHANDEL EN WOEKER. Het Openbaar Ministerie te Berlijn pakt de restaurants en hotels, waarin naar zijn overtui ging de voorschriften tegen den sluikhandel en den woeker worden overtreden, heel krachtig aan. Eerst is het begouen met de actie legep de groote ondernemingen, geëxploiteerd door de „Hotelbetriebs-Akliengesellschaft" Central- Hotel, Bristol-Hotel, Bauer, Kranzier de resiau- i rants van den dierentuin en den Rijksdag daarna legen het Eden-hotel, waarvan de ver oordeelde directeur inmiddels naar Zwitser land is gevluchL Thans heelt de officier van justitie den directeur van het bekende Kranz- ter-elablissement hoek Friedrichstrasse en Unter den Linden doen arresleeyen, omdat hij ook hem verdacht van sluikhandel cn woe ker. Hierop heelt de directie van de „Hotel Be- trieb-Aktiengeseilschaft" meegedeeld, dat zij on middellijk het restaurantbedrijf in al haar on dernemingen hegB gesloten. Zij ziel geen kans controle uit te oetenen of alle voorschriften door haar personeel nauwgezet worden opge volgd. De hotelgasten kunnen alleen het ont bijt krijgen. Helaas is het hierbij niet gebleven. De Ber iijnsche correspondent van het „llbl." telefo neerde gisterenmorgen, dat cie directeuren van alle groote hotel- en restauratiehedrijven te Berlijn gisteren besloten hebben, alle keuken en restaurantbedrijven op zijn iaalsl Woensdag te sluiteD. Nog krachtiger dan het O. M. te Berlijn treedt zijn college te Leipzig op, niet tegen de restauratiehedrijven, doch tegen de eigenaars van groote graantirma's. Van communistische zijde was legen een graanfirma te Freiburg in Saksen een aan- iriacht ingediend, wegens overtreding van ae be palingen op den graanhandel Gewezen beamb ten van deze-firma klaagden haar tevens aan wegens woeker. Dc eigenaar efi de procuratie houder werden in Augustus gearresteerd en zijn nog steeds in preventieve hechtenis. Het Open baar Ministerie ging alle handelsrelaties van deze firma na en constateerde, dat deze bui tengewoon groot waren, dal de betrekkingen zich uitstrekten tot bijna alle graantirma's van eeuig belang in Duilschland De officier van justitie besloot toen ook deze firma's niet mei rust te laten. Er werd niet alleen allerwege huiszoeking gedaan in de bureaux, doch ook in de particuliere woningen. In Leipzig alleen werden lien graanhandelaren gevangen geno men, die later op vrije voelen werden gesteld legen borgstelling, wisselende van 500.000 lot 100.000 mark. De opwinding aan de graanmarkt was bui tengewoon groot. Er heerschte een doodsclie stilte, omdat geen menscli meer zaken durfde doen. Het verbond van groothandelaars in graan in Saksen zal een beweging tegen dit optreden op louw zeilen, wil eerst zich beklagen bij hel mi- nisterievan justitie en alle andere firma's van de goederenmarkt in dit pretest betrekken. Het O. M. zegt men, is grootere knoeierijen op het spoor genomen in zake de levering van haver naar het buitenland. En zijn streng op treden moet in de eerste plaats toegeschreven worden aan een poging oiu te voorkomen dal belastend materiaal verdonkeremaand wordt. DE TOtSTAriiJ in lERLAKÜ Ernstige brand in Cork. Een groot deel van het centrum van Cork is Zaterdagnacht afgebrand. Het gemeentehuis, (ie Carnegie-bibliotheek, een bioscoop, een schouw burg en talrijke winkels en particuliere woningen zijn verjvoesl. Het vuur ging vergezeld van bom ontploffingen en schieten. Gemeld wordt dat de bevolking door een paniek is aangegrepen. Vóór' den brand werden buiten de stad mili tairen overvallen. Er zijn vele dooden. De schade in Cork wordt ruw geschal op 2)4 millioen pond, hoewel sommige bladen spreken van vijftig verwoeste gebouwen en 7 millioen p.sL schade. Gemeld wordt dat bij het nachtelijke schieten 2 mensch'en gedood en 14 gewond werden. Reuter meldt, dat Cork Zondag, na den ver- schrikkelijken nacht, een schouwspel opleverde, dat slechts te vergelijken viel met een stad in Vlaanderen na een Duitsch bombardement. De branden woedden den lieelen dag voort in de sousterrains der groote magazijnen, ondanks de pogingen der brandweet, hoewel die mei mannen uit Dublin versterkt was. De stilte in de wijk waar de braad woedde, werd slechts verbroken door rondrijdende motor- lorries en het omvallen van muren. Toen de avond viel, trokken stérke patrouilles door ue stralen met orders om na waarschuwing te schieten op ieder die op root uit was en om samenscholingen tegen te gaan. Verhuizers waren den heclen dag bezig met het wegbrengen van huisraad uit de bedreigde wijk, terwijl honderden vluchtten naar naburige sleden Voigcns de jongste schatting zijn totaal 140 huizen verwoest. Tweeduizend inkelbedien- den zijn werkloos geworden. Dc bisschop hceli plechtig in de kathedraal verklaard, dat iedereen de H. Communie moest worden geweigerd, die in verband stond met overvallen op militairen. DE FRANSCHEN IN SYRIc. Onlangs is in Syrië, veertig mijlen ten zuid oosten van Latakia, een gevecht geleverd lus- schen een Fransche afdeeiiiig, die ovcr'geschut en mitrailleurs beschikte en een vijandelijke strijdmacht, komende uil het door de Turken be zette gebied ten noorden van de Imie Adaua- Ainlab. Het gevecht cindiguc ten voorüeele van de Turken. De Franschen verloren twintig dooden en vele gevangenen. Een oflicieeie be vestiging is nog niet ontvangen. ÜuitlciiiGDk LUlTuilL. b&BICÜI EK TERUGKEER TOT HET NORMALE LEVEN. Dezer dagen moet de Parijsche gemeenteraad beslissen over de al of niet handhaving van dc gcmeenlewinkels Vilgratu. Naar aanleiding daar van houdt het „Journal des üébats" een krach tig beloog voor den terugkeer tot liet normale economische leven; het oogenblik is gekomen meent het blad, om handel en industrie de vol ledige vrijheid terug te geven. Eindelijk moeten al die staatslichamen, welke de laatste zes jaar in het leven zijn geroepen, hun kunstmatig bestaai, eindigen. Zij hebben hun plicht gedaan. Staal zoowel als gemeente moeten terugkceren tot hun gewone taak en de wel van vraag en aanbod hu verder aan het woord laten. Een Rculer-telegram uit Tokio d.d. 8 Dec. maakt melding van ernstige beschadiging van het marine-station van Kure, terwijl negen cn twintig schepen, geladen met ijzer en steenkool, gezonken zijn. Door een aardverschuiving zijn verscheiden 12 incli-kanonifen uit een kanonnenloods in zee terecht gekomen. Ue schade wordt op een half millioen yen geraamd. Uit het telegram is niet op te maken, wat de eigenlijke oorzaak* was. ,,-L'Oeuvre' deelt mede, dat Voor een vaca ture in een FTansche rechtbank, zich slechts 18 cundidaien opgaven. Reden: het lage honorarium. Er ziju ambtena ren bij'bet Openbare Ministerie die minder ver dienen dan eeu hooldcipier bij de gevangenis. De „Tribuna" verklaart, dal van de 400(1 man marinepersoneel, hetwelk Fiuine blokkeert, slechts een honderdtal is gedeserteerd. Koning Kuustanlijn zal, naar uil Luzern wordt gemeld, heden, Dinsdag met den gewonen trein naar Venetië Zwitserland verlaten. Van Venetië zal hij dadelijk met een Griekscü stoom schip naar Athene vertrekken. De door het Duilsche rijksministerie van financiën aangestelde zuinigheids-coinmissaris, dr. Karl, wil zijn ontslag nemen. Als reden wordt opgegeven, dat Kart niet eens in liet ministerie van liuaneiën den steun ondervindt, dien hij voor het slagen van ziju opdracht onvoorwaardelijk uoodig heeft. hti SnlbuKJF VAm EcN MÉxilhR, De ongeregelde zucht naar geld en goed de moraliseert den rnensch en kan hem gaande- wegden weg opvoeren, aan welks eind hij in den afgrond der misdaad valt. Die waarheid slaat weer eens levendig voor onzen geest, nu we lezen van een schandaal onder de Scheveningsche rceders, dat dezer da gen aan 't daglicht is gekomen. Ofschoon deze heeren in oe aigeioopen jaren goede winsten maakten, waren ze uaarmeaa niet icvredcn, hebben sommigen van hen nog gc.racnl om op de meest -schandelijke wijze i.air winst ,e vermeerderen. Lenigen tijd geieueu werd dooi de poiitie, op aanwijzing van ecm0e opvaren den, eén schipper gearresteerd, vernacht van liet opzettelijk talen ziusen van een logger, wuaroij een groot gevaar was ontstaan voor het leven der rnannschappen Een uitgebreid onderzoek uoor enkele inspecteurs van de Cemrule re cherche te 's Huge, naar aanleiding van deze zaak ingesteld, bracht aan 't licht, dat men in de aigeioopen jaren meer dan eens opzettelijk Itaringloggers heelt doen zinken, aheeu om de lioogc premieverzekering daarvoor machtig te v,omen. lu hoeverre bij dit schandelijk misdrijf Cjok menscheulcvens »jii ve'-'pren gegaan, is nog niet bekend. Hel sprak van zeil, dat de schippers niet op eigen houtje handelden, eenvoudig oindat zij iu zulk geval niet degenen waren, die van het zin ken hel groote voordeel hadden. Hel onucrzoek der. Justitie lieert dan ook aan getoond, dat liet laten zinken der loggers ge schiedde op aanwijzing vafl de feeders, natuur lijk tegen nooge belooning. Op zee zijnde, werd dan opzettelijk in den log ger een gat geboord, door den schipper, waar- oij het dan heette, dat de logger les gestooten was, en een ieder in allerijl een veilig heenko men moest zoeken. Dc aanwijzingen zijn thans van dien aard, da', dc recherche is overgegaan tot de arrestatie van een Scheveningschen reeder, verdacht van over treding van art. 168 cn 169 van het Wetboek van Strafrecht. Deze artikelen luiden: „Hij, die eenig vaartuig opzettelijk en wederrechtelijk doet zinken of siranden, vernielt of onbruikbaar maakt, wordt geslralt met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaar, indien daarvan levensgevaar voor een an der te duchten is, en met levenslange gevange nisstraf óf 20 jaren, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft." Binnenkort zijn, naar verluidt, nog meerders arrestaties te wachten, Dal de schuldig bevondenen de zware straf, die op het schandelijk misdrijf is gesteld, niet zullen ontgaan, willen wij met vertrouwen hopen, in 'verhand met het bericht over het voorne men van onderwijzers, om de volkstelling, wiiar- ,oe zij hun medewerking toegezegd hadden, naar aanleiding van de salaris-kwestie in de war te sturen, door op het laatste oogenblik te bedan ken als teller, zegt hel bekende onderwijzersblad „De Bode'': „Dat onze collega's zullen ophouden, aan deze regeeriug geheel onverplichte diensten te bewij zen, spreekt o.i. vanzelf. Laat de regeeriug, indien zij bij de aanslaand# volkstelling menschen noodig heeft, daarvoor maar haar depurtementsklerken gebruiken, dip volgens minister De Visser bij een betere sula- rieering der onderwijzers zoo ill 't gedrang zou den komen. Niemand neme een benoeming voor een dergelijk baantje aan. Niet dus aannemen, en bedanken op het laatste oogenblik, maar eenvou dig elke benoeming weigeren. Niemand ook, ne me zitting in een stembureau. Alle welwillend- neid onzerzijds tegenover deze regeering is on- oestannbaar. Maat wat wij niet moeten doen en wat wij ook van gceri onzer leden bij nader nadenken verwachten, is de toepassing van kleine, on waardige middelen als sabotage van ons onder wijs, zicli vooral uitende in 'l niet willen mee werken aan de Kindervoeding, St. Nicoluasfeest en meer anderen. 27. Dat was eeue beslissing, die blijkbaar wei nig bijval vond: er moest echter aan gehoor zaamd worden. „Een strop, waaraan men den kerel kan laten bengelen zoodra men naar Colura opgebroken is, draagt ieder aan den zadelknop, bromde O'Rouike oproerig, ter wijl hij en de overige mijnwerkers, Sic den schat tot bedekking verstrekt hadden, zien als hulp-constaneis met mij naar hel hotel begaven. Men kon dan eeue of andere ge schiedenis van „een. overval door vermomde 'lynchers ol' iels dergelijks opdisschen, welker I vinding nij aan schranderder koppen dan het sqjne moest overlaten en niet alleen zouden .alle eerlijke lieden er zich over verheugen, dat een schurk gehangen was: neen, ook net 'graafschap zouden daardoor, niet onaanzien lijke kosten bespaard blijven. Wq waren btj het hotel aangekomen. De geuren van de gelijkvloers gelegen balzajti f°ade» wagenwijd open, om de zachte, koel uacnüucnt binnen te laten. Dij twee der deu ren plaatste ik een dubbele wacht met last Gregory neder te schieten, indien hij poogde te ontvluchten. Door de derde deur Irak ik met Jones, O'Rourkc en Moore binnen; de oeide laatsten bleven bij de deur de wacht ■ïouden. Door Jones gevolgd, trad ik op Gregory toe, -hen ik terstond bemerkt had. blij was blijk- oaar in een druk onderhond met miss Roth- iiloud verdiept en had geen vermoeden van -iet boven zijn hooid zwevend verderf. De zoekende oogen zijner geenszins opmerkzame oehoorders hadden mü bemerkt, loon ik met Jones door dc hier en daar staande groepjes vernitte dansers op het paar toe trad. Miss Rothblond was opgesprongen en kwam mij mei zulk een onvernolen vreugde te gemoel, dat onder gewone omstandigheden de door de nicht van mijn patroon mij zoj openlijk betoonde onderscheiding mij mis schien zeer gestreeld zou hebben. Thans ech ter schoof ik haar vriendelijk maar haastig op zijde met de woorden. „Vergeef mij! Ik heb met, dien heer daar een woord te spre ken!" Met over elkander geslagen armen en vuur schietende oogen monsterde hij utij en vroeg „Wat verlangt gij, mijnheer? Maak -liet kort, als ik u verzoeken mag;' „Gij moet nuj terstond uit deze zaal vol gen, mijnheel' Gregory!" „Zoo.... Moet ik dal?.... Wees dan zoo goed te wachten tot dit bal aigeioopen is. Dan Den ik bereid u giet.alleen te volgen, maar u •zelfs den hals te brekeu. Bedenk hut wel. gij zijt hier niet op het plaveisel van eeu oujtsch academie-stadje, maar...," „Up Calilorttisclien bodem en in de hoe danigheid van eonslahelj" viel ik hem in de rede. „Armand Gregory, gij zijt mijn gevan gene." Aanvankelijk bleef Gregory stokstijf staan, ïerwql op zijn door gloeiendeu haat ver wrongen gelaat zich een hevige woede lee- keende, toen ik mijne hand ter uitvoering van mijn ambtelijken plicht op zijn arm legde, veranderde als door een tooverslag de uit drukking van zijne trekken op zulk een ake lige wijze, dat zelfs Jones aarzelde den ge vangene, gelijk hij juist van plan was, bij den aria te grijpen. In plaats van woede teekende zich ontzetting, in plaats van haat name- looze angst in zijne trekken. Dikke zweet- druppelen parelden op het hooge voorhoofd. De eogeu schenen uit-hunne kassen te zullen treden. Onwillekeurig volgde ik tie richting van zijn blik en lersfcmd had ik de verklaring vair zijne ontroering. In een der geopende groote ramen uur balzaal vertoonde zreu Saula, die men moest hebben vergeten te bewaken. Zij stond op het buitenkozijn, boog het bovenlijf in de zaal voorover en meid zich daarbij met de eeue hand aan het boven raam vast, terwijl zij met den vrijen arm Gregory toewenkte; haar gezicht had hem vermoedelijk zoo doen ontstellen. Reeds de verschijning der squaw op het oogenblik der -onverwachte gevangenneming kon hij niet an ders dan verdurlbrengend voor zich zeiveu uitleggen. De laatste twijfel echier moest bij hem wijken, toen Santa hem met luider stem me iti de Spaansche taal toeriep: „Vlucht! Zonder u kwaad te willen, heb ik alles verraden!" Nauwelijks was die waarschuwing gegeven of Gregory sprong, eer Jones of ik bet ver hinderen konden^ in een oogwenk op hel uaaste raam toe. „Geelt acht, mannen!" riep ik den buiten geposleerden goudgravers toe, daar ik bet zelf niet durfde wagen in de balzaal, waarin een geweldige opschudding heerschte, vuur te geven, want er bevonden zich meerdere per sonen tusscheu mij en den misdadiger. Deze tiad het openstaande raam bereikt zijne lange gestalte teekende zich in de opening daarvan tegen de builen heersohende duis ternis af zijne hand greet} ih zjjtt itJc. „Geelt acht, Harry!" rrep_ U itourke, die hij de deur slaande elke beweging van den vluch teling met zijn valkenoog gevolgd had. Blik semsnel sprong ik ter zijde een schot knalde een gil weerklonk cn iu njrjnii armen ving ik de wankelende miss Roih- hiond op. Builen vielen eenige schoten, dan veruami men den Roeislag van een gatoppeererrd paard, dat spoedig door een schaar ruiters iiagejaagd werd. En dan weergalmde met snelle slagen de alarmklok en buiten kiouk net herhaalde woest geroep: „Up, manueui Rechter L.ynoh roept u te wapen! Billy O'Rourke's stem was er duidelijk uit te herkennen. lnlusschen had ik de zieltogende misj Rothblond op een' ijlings gebrachte wollen deken nedergelegd, terwijl ik haar hoold met mijn arm ondersteunde. De kogel was haat) in de borst gedrongen en haar einde naderdv met rassche schreden. Evenals O'Rourke had ook zij het flikke rende staal van de' revolver in Gregory* band bemerkt, had het wapen op mij, die op uat oogenblik alleen stond, gericht gezien en was voor mij gesprongen om mij met baar lichaam te dekken, i J. J, rt L SKfitdt vervolgd-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1