R-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND BERICHT. Sjo. 298 Woensdag 22 December 1920 13e Jaargang Verschijnt d a §j e B ij k s. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Kcr.i^ m ADVERTENTIEPRIJS Marinisme Bij de aanstaande jaarwisseling stelien wij, evenals andere jaren, wederom de gelegenheid open tot het plaatsen van iNieuwjaarsw-iischen ia het nummer van ,,Ons Biad", dat 31 December verschijnt. Üe prijs oezer advertentiën bedraagt 50 cent per 5 regels, elke r.gei meer 10 cent. DE ADMINISTRATE. Wat üe Pers zegt BUITENLAND BINNENLAND AD ABONNEMENTSPRIJS p£R KWARTAAL i f2—, FRANCO PER POST f 2.50 4 HSX GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VAN 1—5 REGELS f 1.25; ELKE REGEL MEER f 0.»| RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAO EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f 0.6? Aan alle alionné's wordt op aanvraag gratis eon polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevaiien tot een bedrag van t 500.—, f 400. -, f 200.—, i 100—, f 60 f 35.—, f 15.—. 2ij die zich met I Januari a.s. op üiï vial! aoanneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers grats. De Administratie. Toen gedurende de oorlogsjaren de afkeer van nel bloedig krijgsbedrijf voornamelijk zich nine in een gtoeienuen kaal legen hel militaris me, hel in alle onderdeden geperfectioneerde, laren lang vervolmaakte, wreeue Duitjehe mili tarisme, ioen werd er van Duilsehen kanl voortdurend heengewezen naar die andere jnuciil, "weLe de wereld evenzeer bekneld hield, n.rn" het marinisine. Maar oie Engelsche zee- nmmht-was niet zichlbaar, Irad niet op mei dik ke Bertha's en vergiftigde gassen, maaide niet tienduizenden jonge menscüeulevens in weini ge uren weg, sprak dus niel zoo sterk lol de yerl elding der massa. Niettemin was zij de ziel van den oorlog', hem; zij de blokkade van midden-Europa moge lijk gemaakt, de zee veilig gehouden voor troe pentransporten en was wellicht de voornaamste factor in üe overwinning der Geallieerden. Ook na den oorlog is over de zeemacht wei- aig gesproken, üe algemeene oulwapeningsge- dacbie, richt zich voornamelijk op vermindering en afschaffing van de staande legers. Over de marine hoort men weinig. l)e eerste vergadering van den Volkenbond is nu gesloten. De bijeenkomst heeft zooals wij Verwachtten geen directe resultaten opgele verd om de wereld in een zoeten vredesstaap te wiegen. Tot vermindering van bewapening, laat staan ontwapening, is men niel kunnen ko men; de cén wacht op den ander en niemand der groote heeren wit beginnen. Toch is er iets bereikt; men heeft er druk over bezuiniging op ae budgets van oorlog gesproken en elkaar be leefd het votgend jaar een stap verder lo gaan. Ook de financieele moeilijkheden, waarmee de oorlogvoerende stalen van 1914-1918 thans te aampen hebben, dwingen tol bezuiniging op le- gcruilgayen, zóó zeer, dat het meest militaris tische land van het oogenblik, 1' rank lijk, de vorige week zijn Minister vail Uorlog deed heengaan, die niet aan inkrimping van het leger Wilde meewerken. Onder toejuichingen van heel het parlement,, .verklaarde de Fransche Minister-president, dal het land thans handen noodig had voor de ploegschaar en anderen vredesarbeid, minder dan voor het oorlogswerk. Wij zouden dus eenige hoop op een duurza- hien vrede in de naaste toekomst mogen koeste ren, was er naast het landleger geen zeemacht, naast liet militarisme geen marinisme, dat de wereld erger bedreigt, dan het eens do Duit- Cclic legers deden. Herhaaldelijk heeft men den laatsten lijd-be richten kunnen lezen over de uitbreiding van liet Engelsche en Japansche, maar voornamelijk Van het Amerikaansclie vioolplan. De Vereenigde Stalen zetten met huivering wekkende volharding den oenen groolen slag kruiser na den andere op stapel; en de interna tionale politiek teekent in de verte ook in groo te lijnen een beeld, waarin 'dat Amerikaansclie marinisme terdege past. Met Duitscliiand heeft de groote militaire macht te land, heeft ook tevens hel oude Euro-. Pp afgedaan. De strijd om de wereldmacht zal êsn volgende maal zonder Duitscliiand, zonder het vaste lartd van» Europa worden uitgevoch ten; de beslissing zal dan liggen op zee. De - Vereenigde Staten van Amerika zullen meedingen in die worsteling en de leidende li guren van de groote republiek mogen in alles Verschillen, daarover zijn zij het eens. Het heel, dat Amerika's lange kustlijnen de grootste en sterkste vloot der wereld noodzakelijk maken. Dal meende Wilson; dat meerrl ook zijn tegen stander in al het andere, de nieuwe president Harding. De befaamde Senator Borab "heeft getracht de meer vredelievende elementen in de Ameri- kaansche republiek aan een middel te helpen om het nieuwe oorlogsgevaar, steeds dreigender in een zich sterk uitzettende Amerikaansclie zeemacht, Ie gemoet fe komen, door het denk beeld op te werpen, dat de drie groote zee machten, Engeland, Amerika en Japan, huu sloothouw vijf jaren lang tot de helft zouden terugbrengen. Maar de ziel van liet Amerikaan sclie marinisme, Minister Daniels, wees er op, dat dit niet zou gaan, zoolang Amerika geen lid was van een Verbond van Volkeren. Zoodat alles nu neerkomt op de vraag; wat wil Har ding met zijn reorganisatie van den Volken bond? Was het hem ernst, toen liij voorstelde, een anderen-Volkenbond te maken, waartoe de Ver- Jenigdo Staten zouden kunnen loetreden? Is de Amerikaansche politiek, die Argentinië aanzet- '<e om de eerste scheur in den Volkenbond te blaken en straks wellicht dit nog zco zwakke Vislihiut gaat ondermijnen, door ook andere 'Zui l-Amerikaansche Staten op te zetten om hun j"'maatschap op te zeggen is die politiek er ■tiikcl 0p nange]egd om gemakkelijker een °f in het geheel geen Volkenbond te 1 Dat dus Amerika voor de voortzetting Het antwoord op dis vragen is voor de we- l reld thans van het hoogste, belang; Waarom de eerste vergadering van den Volkenbond zoo weinig aandacht aan de zeemacht heeft gewijd, is nu wel duidelijk: tegenover den grooten bui tenstaander, Amerika, stond zij toch machte loos. Maar dat het veldwinnende internationale streven naar een duurzamen vrede alle aan dacht op de ontwapening.... ter zee zal moe ten richten, staat nu wel vast. De kolossus van net militarisme is aan den Rijn begraven, maar boven Stille Zuidzee en Atlantische Oceaan waart thans het spook van liet marinisme. Jan vioolbouw geen enkel moreel noch ma- ijfiiccl beletsel zou hebben. NEDERLAND EN HET VAT1CAAN. Met grooten nadruk wordt door den Minister van Buitenlandsehe Zaken in de Memorie van Antwoord over de begrooting van zijn departe ment de bestendiging van ons. gezantschap bij den H. Stoel verdedigd. üe berichtgeving van liet gezantschap zegt de Minister in hoofdzaak is voor Nederland zeer nuttig geweest, en dit zar in de toekomst niet minder diet geval wezen, nu de diplomatie ke.kring bij het Vaticaan in verband met hel aanlal Staten, dat zich daar doet vertegenwoor digen, toenemende is. Zoo zijn inderdaad de feiten, merkt liet „Cen trum" op. „De overgroote meerderheid der Stalen groote en kleine, katholieke en niet-ka- tliolicke is bij den H. -Stoel vertegen woordigd. Zien wij slechts naar onze naaste buren: Duilschland, België en Engeland. Zij allen onderhouden gezantschappen hij den Paus en tiet corps diplomaten, bij het Vaticaan geaccrediteerd, breidt zich nog telkens uit. Zou Nederland dan* de tijdens den oor log herstelde i betrekkingen moeten verbre ken, terwijl de nawerking van dien oorlog nog steeds sterk wordt gevoeld en een nieuw tijdperk in do-geschiedenis heeft ge opend? Hel ware eenvoudig niet te verantwoor den. Men heeft er van zekere zijde bezwaar legen- gemaakt, dat onze vertegenwoordiger bij den H. Stoel een katholiek was. Een katholiek zou dus niet de belangen van ons land op dier., post kunnen behar tigen! Het is niet anders dan een dwaze insinu atie. Of zou men waarlijk meenen, dat Neder land en het atikaan slechts tegenstrijdige belangen hebben, en onze gezant, met mis kenning van de instructies zijner regeering, geen oog zou hebben, voor het welzijn van zijn land? Maar de Minister van Buitenlandsehe Za ken verklaart juist, dat de berichtgeving van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel zeer nuttig is geweest voor Neder land. En dal is de verklaring van een niet-katlio- lifcken bewindsman, die "daarbij dus evenmin door Roomsche overwegingen kan zijn gedreven als de heer Cort van der Linden, toen hij de instelling van het gezantschap voordroeg en verdedigde. NIETS MEER DAN EEN LEUZE? De Minister van Koloniën beeft in de zitting der Eerste Kamer van 26 Februari IJ. verklaard, dat de leuze-: „Ik zal biand- h,aven,"- geldt niet enkel voor Nederland, maar ook voor de Koloniën, en dat dit standpunt door h.em krachtig zou verde digd worden. De „Maas;b." zegt', dat na deze begin selverklaring, meer dan vreemd aandoet, de slappe h.ouding van den Minister in zake de vrijh.eid der Katholieken in Indië. „In de Memorie van Antwoord ver schuilt de Minister zich achter den Gou verneur-Generaal, de Indische Beg-ee- ring en de „betrokken bestuursautori- teito-n" om 'de weigering van verlof tot vestiging van een It. K. Kastoor te Amboina ,te inotiveeren. Volgens oordeel van die h.eeren zoude plaatsing van een Katholiek Priester „te midden van het Ambonscli.e volk thans ongetwijfeld tot ernstige verstoring van rust en orde aanleiding geven." Och, kom, meent de Minister dat werkelijk? Zou de aanwezigheid van een Eoomsch Priester zoo'n gevolg heb ben? Laat' de Minister zich eens klaar en onomwonden uitspreken over deze vraag: Is de aanwezigheid v.an een Pastoor -te Ambon een gevaar voor rust? Ja of neen? Ja? Maar waarom durfde de In dische Begeering het dan wel aan het aantal dienstreizen daarheen te verhoo- gen en van twee fe brengen op vier, zoodat dan nu reeds viermaal twee maanden de Priester op Ambon mag verblijven? Is de Priester ,ach,t maan den per jaar geen gevaar voor rust en wel voor de rest van het jaar? Of luidt het antwoord ontkennend? Maar waarom .dan niet volle vrijheid gege ven?" „Is zoo besluit de „Maasb." onze Indische negeering wel bij machte om in te staan voor rust pp Ambun geduren de acht maanaen per jaar dat daar een nies ter zal verolyf houden? En mist zij de kracht daarvoor te zorgen gedurende de.vier overschietende ma Jeïf? Zou het dan echter maai niet geraden zijn onze matten op te rollen en Indië morgen aan den dag te verlaten? En moet dit dan gelden als de prak tijk van het „Ik zal handhaven?" Re TÖtSTANP IN liriLAi.U Een gevecht. In de nabijheid vaiïMullinahone (graafschap Tipperary) heeft een gevecht plaats gehad, waarin veertig Sinn Feiuers zijn gevangen ge nomen, tien gedood en verscheiden gewond. Er werden acht soldaten gedood. Parlementslid gearresteerd. Reuters bijz. dienst meldt, dat Liam O'Roi- site, afgevaardigde voor Cork in het Sinn-Fein parlement is gearresteerd. De Valera. De „President der Iersche Republiek", De Valera, die, zooals wij reeds meldden, op eens uit New-York is verdwenen, is nog steeds niel terecht. De „Western Gaz." meldt dal in ofli- cieele kringen te Londen bericht is ontvangen, dat hij aan boord van de „Aquitania" op weg is naar Engeland. Of hij onder valschen naam reist als passagier, of dat hij als lid der be manning vah het schip meevaart, is niet be kend. Hoe het zij, de autoriteiten te Southampton, waar het schip moet aankomen, houden een wakend oog in de haven en de vraag is of men hem bij aankomst al dan niet zal aanhouden, aangezien hij in Februari 1919 in Engeland uit de gevangenis ontsnapte. Het is ook mogelijk, dat hij, Als hij aan boord der „Aquitania" is, te Cherbourg aan land zal gaan, om in Parijs saam te komen met de Iersche Repuhtikeinsche Broederschap. De „Aquitania" werd Maandagmiddag te Cherbourg verwacht. üe vredesonderhandelingen. De briefwisseling tusschen den premier en den waarnenienden president der Iersche repu bliek blijkt nog niet afgesloten. Op het jongste schrijven van Lloyd George heeft O'Flanagan thans weer geantwoord, en herhaald dat de Britsche regeering slechts moet ophouden gc weid te plegen en de vrijheid van het Iersche volk te schenden, om tot een vrede te geraken. Sinn Fein is een vredelievende organisatie en de heilige aanval op deze organisatie heeft tot heftige reactie geleid. Neemt de oorzaak weg, zegt hij en de gevolgen ervan zullen auto matisch ophouden. Alleen wanneer geaccredi teerde vertegenwoordigers van „beide naties" elkaar als gelijken ontmoeten zal een verzoening tot stand komen. Onderzoek in een kerk. Toen de geestelijke Mc Kenna Zondag in de kerk te Tydavnet (graafschap Monaglian) de II. Mis had opgedragen, trad een officier de kerk binnen, dreigde den geestelijke met een revolver, en vroeg „wat hij eigenlijk uitvoerde". De priester antwoordde, dat hij den dienst had geleid en verder niets. Een andere officier kwam daarop de kerk binnen, sloeg met zijn slok tegen het altaar aan, en zeide, dat er een holle klank uitkwam. De geestelijke moest het altaar openen, doch er werd niets verdachts in gevonden. De Engelsche heeren in Ierland toonen weinig eerbied voor godsdienstoefeningen te bebben! DE HANDELSBETREKKINGEN VAN ENGELAND MET RUSLAND. De „Daily Telegraph" meldt, dat het onder houd tusschen Krassin en Sir Robert Home, den president van den Board of Trade, zon der noemenswaardig resultaat is gebleven. Men vreest dat de onderhandelingen geheel zullen mislukken. DE FINANCIEELE TOESTAND -VAN DU1TSCHLAND. Aan de door het W> B. gedane mededeelingen over de Brusselsche conlerenlie ontleenen we nog, dat staatssecretaris Schroeder er op heeft gewezen, dat de ljuitsthe vlottende schuld van April 19X9 tot November 1920 meer dan verdub beld is. Zij bedroeg einde Nov. 147 milliard, en zal legen 1 April 1921 inöt nog 25 milliard zijn geslegen. Staatssecretaris Schroeder en de president van de Rijksbank Iiavenstein, die den ernst van den toestand dus.volkomen erkenden, meenden toch' dat onder bepaalde voorwaarden het vervallen van Duitscliiand in een „Assig- natenwirtschafl" en daarmee lot een feitelijk bankroet kan worden vermeden. Als middelen daartoe noemden zij in de eerste plaats arbeid en zuinigheid niet slechts van den slaat, maar ook in de particuliere huishouding. Docher zal ook met den toestand van Duitscliiand rekening moeten worden gehouden hij de vaststelling vai) de oorlogsvergoeding. De heer Schroeder deelde nog mede, dat de belastingontvangsten veel bevredigender zijn ge worden, vooral de inkomstenbelasting is na in voering van den loonallrek van 10 pet. in de op brengst zeer geslegen. Er is hoop dat de gewone begrooting dit jaar weer in evenwicht kan wor den gebracht. Voor de betaling van de uit hel vredesverdrag voortvloeiende verplichtingen is Duitscliiand aangewezen op de biljetlenpers. Dal is een toestand, die naar de meening van den heer Schroeder zoo spoedig mogelijk moet be ëindigd worden en hiervoor 'is de medewerking der geallieerden noodig. De heer Havenstein wees op de nadeelen. van de toeneming van-de vlottende schuld en op het feil dat een verder dalen der valuta de koop kracht van het geld in het binnenland steeds meer zal aanpassen aan de waarde van dit geld op de wereldmarkt. Een stopzetten van de bil- jeltenpers was. gelijk ook de financieele confe rentie te Brussel erkende, eerste voorwaarde voor verbetering. De handelsbalans voor de maandeu van Januari tot Juni 1920 wees een passief saldo ten laste van Duilschland aan van 37 milliard mark, een bedrag dat in de komende maanden nog aanzienlijk za! stijgen, zoodal in het tweede half jaar het negatieve saldo nog met 6 milliard zat toenemen. In het eerste half jaar 1920 had men het geheele saldo van de Duitsche schuld aan het buitenland op 50 milliard mark moeten becijferen. De verslechting van de Duit sche mark op de wereldmarkt was in hoofdzaak een gevolg hiervan, dat sédert Augustus tenge volge van den slechten oogst voor den invoer van levensmiddelen en tegelijk ook voor de dek king van liet clearingsaldo groote hoeveelheden betalingsmiddelen noodig waren. Het droevigst evenwel is, dat de invoer van noodzakelijke levensmiddelen en grondstoffen reeds moet wor den beperkt. Het zou nog ver kunnen komen, dat de invoer in buitschland slechts mogelijk zou kunne! zijn door ruilhandel. Dan echter zou het economisch lot van Duilschland bezegeld zijn. D'ANNUNZIO. De definitieve ratificatie van het verdrag van Rapallo en de onderteekening er van door den koning zijn officieel medegedeeld aan d'Annun- zio. Nu Kamer en Senaat het verdrag van Rapallo hebben goedgekeurd en de ratificaties dezer dagen tusschen Rome en Belgrado worden uit gewisseld, schijnt men krachtiger tegen d'Annun- zio te zullen gaan optreüen. Tenminste Havas- Reuter meldt d.d. 20 Dec. uil Rome, dat generaal Caviglia Maandagavond den dichter een ultima tum heeft overhandigd, waarbij de ontruiming van de eilanden Arba en Voglia wordt geëisclit, evenals van de andere plaatsen, bij het verdrag van Rappollo toegewezen aan Zuid-Slavië; tevens wordt verlangd: vertrek van de Italiaansche oor logsschepen uit de haven van Fiume, teruggave van de schepen en gepantserde auto's, die naar Fiume gingen na de blokkade-afkondiging, ver wijdering van de strijdkrachten, niet gevormd door de burgers van Fiume. Het ultimatum liep gisterenoohtenr' zes uur af. Generaal Caviglia zou geen duscussie toelaten tenzij over de wijze van uitvoering. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Maandag is minister Leygues door de commis sie van buitenlandsehe zaken uit den Senaat om inlichtingen verzocht aangaande de motie om het wetsontwerp belreffenue het gezantschap bij Het Vaticaan uit te stellen tot na de senaatsver kiezingen. De meerderheid der aanwezige leden was van meening, dat de Senaat niet in de gelegenheid was om vóór het einde van December een be slissing te nemen. De verdaging werd aangeno men. ÊËM£NGDE BUITENL. ÜERiCHTEÜ, INTERNATIONALE JAARMARKT VAN FRANKFORT MAIN. VOORJAAR 1921. Men schrijft ons: De internationale „Foïro de Frankfurt Main", gehouden in October 1920, had een bijzonder groot succes voor alle industrieelen die er aan hebben deel genomen. Als gevolg daarvan melden zieh nu reeds velen aan, om aan de e.v. jaarmarkt deel te nemen. De 4e Frankforter Jaarmarkt zal gehouden worden van den lOen tot den 16en April 1921. Zij zal de beste vertegenwoordigers van de Duitsche nijverheid samenbrengen, om de pro- dukten dier nijverheid ten toon te stellen. Voor den buitenlander zal er wel geen betere gelegen heid bestaan voor allerlei inlichtingen te beko men als dg bedoelde, jaarmarkt, niet alleen door J de groote uitgebreidheid van het tentoongestelde, maar vooral ook door de nieuwe wijze van uit stalling volgens de verschillende vakken, tot één geheel gerangschikt naar de diverse branches. Voor den buitenlandsellen kooper is het voor deel van deze regeling natuurlijk zeer groot. Hij kan zich gemakkelijk onenteeren in de verschil lende -vakzalen, en behoeft dus ook niet eerst de firma's te gaan opzueaen enz. Het drukwerk over de jaarmarkt zal verschij nen in 9 talen en iu Esperauto, en zal reeds binnenkort verzonden worden, ook een extra catalogus met meertaligen klapper. Belangstellenden kunnen kosteloos alle druk werken en inlichtingen bekomen aan het adres: „Messamt (Esperanlo-tako) Frankfurt Main, Germanujo." EEN BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL. De „Daily Chronicle", maakt melding vaneen zeer brutalen juweelendiefslal, die in den nacht van 8 op 9 Decemner plaats had in een trein tusschen Madrid en Barcelona. De waarde van de geslolen juweelen wordt geschat op niet minder- dan 100.000 pond sterling. De juweelen bestonden uit diamanten, briljanten, saphieren, robijnen, emeralds en paarlen in platinazetting Er waren 107 ringen, 113 broches, 117 colliers, 24 braceletten en 5 kraagspelden. Verder zal in de lasch een groele ovale platina-broche, met in het midden een. mooie achthoekig gesle pen smaragd van zuiver gelijke kleur, ongeveer 50 karaat wegende. De man, die de juweelen vervoerde, had den voorzorgsmaatregel geno men een compartiment voor zieh te doen af zonderen. Hij had de tasch, waarin al deze kostbaarheden geborgen waren, naast zich neer gezet. Tijdens de reis verliet de reiziger zijn slaapcompartiment voor enkele oogenblik- ken. Toen hij terug kwam, was de tasch ver dwenen. De juweelen walen het eigendom van een firma op het vasteland. Hoe groote waarde aan de gestolen collectie wordt gehecht blijkt uil het 1'eit, ,dat de heeren Tyler Co. te Londen in de voornaamste Eu- ropeesche couranten laten adverlcercn, dat zij voor dengeen, die inlichtingen verschaft, welke leiden tol de gevangenneming en veroordeeling van den dief of dieven, en het opsporen van het gestolene, ,een som van 500 pond sterling uitloven. ERGERLIJKE MODEGRILLEN. In de Londenschc straten, die even druk, even opgepropt zijn. zoo niet méér, dan die te Pa rijs, is een nieuwe reden tot opstopping geko men, vertelt een medewerker van de Parijsche „Temps": hel aantal hondjes aan touwtjes door bekoorhjke dames op de trottoirs en op den weg geleid. Het zijn meerendeel schoothondjes, waarvoor fantastische prijzen worden betaald en die veel meer kosten dan zij wegen, en on getwijfeld ook meer dan zij waard zijn. De „pel dog" is voor een elegante vrouw hetzelfde wat haar paarlensmer, haar mof, haar waaier is: de onmisbare voltooiing van haar toilet. In den regel draagt zij haar lieveling in. haar mof, - om hem zoo nu en dan op straat neer te zetten, en de voorbijgangers die haast hebben, kans te laten loopen in het koordje verward te geraken, en over den kop te duikelen. Zij neemt haar hondje mee naar de concerten de theaters en zelfs naar de restaurants, ofschoon dit is verboden. Doch de reglementen zijn in dit opzicht den laatsten tijd ernstig geschonden. In de groote restaurants dringt tiet hondje vaak-binnen,-ge heel verborgen onder den bontmantel van zijn eigenares. Pas na het eerste gerecht treedt hij te voorschijn. Zijn „moeder" vraagt een bord voor hem, en zij begint openlijk aan de toebe reiding van zijn „paté". De gasten aan de na burige tafels hebben dan het meest walgelijke schouwspel voor oogen. het smakkende heest, dat stukjes vleesch opslokt, dikwijls naast zijn bord spuwendt Zij krijgen den indruk dat de borden zonder onderscheid voor de dieren en de menschen dienen. En zij meenen ten slotte niet in een restaurant, maar in een hondenhok te vertoeven. De Belgischo „Standaard" schrijft, dat de werkloosheid een nationale ramp wordt. Te Antwerpen zijn meer dan 20.0015 - werkioozsn. In de kleine nijverheidscentra is het iiiet beter. Wetteren bijv. telt 3000 arbeiders zonder werk; overal wordt de toestand met den dag erger. De nieuw opgetreden aartsbisschop van Parijs heeft in alle kerken van de stad en de banlieue een inededeeling doen voorlezen, waarin de vrouwen en jonge meisjes er aan herinnerd worden, dat zij onder geen enkel voorwendsel mogen deelnemen aan onbehoor lijke dansen, de meeste van vreemden naam en oorsprong, terwijl haar met klem wordt aan bevolen niet mede te doen aan modes, welke met de wclvoegelijkheid in strijd zijn. De werkgevers in het kicei-makersbedrijf te New-York kondigen een aanzienlijke loons verlaging aan. De nieuwe loonen blijven ge middeld dertig procent beneden de thans be taalde. Verschillende bladen deelen medé, dat itt de laatste dagen er groote moeilijkheden gere zen zijn in de kolenvoorziening van Berlijn, en dat er onmiddellijk gevaar dreigt voor de gas- voorziening. EEN GEWELDIGE TEGENVALLER. De demping van de Zuiderzee, waarover reefU onze vader* en grootvader*, druk op kransje* en kaartavonden redekavelden, i* nu aangevan gen. Reeds op de schoolbanken werd om voorga

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1