Sinnentandsch Nieuws. Luchtverkeel Handel en Nijverheid Het Handelsregister en de Nieuwe Kamer v. koophandel. Koite Berichten Slapte in Handel en Bedrijf. Leger en Vloo waardigd zei hij: ,.de zuster1 gebruikte voor 't wasschen van haar eigen kousen onze zeep, onze wamle, ons valer. Toen ik dit lias in het Raadsverslag, dacht ik eveneens met „verontwaardiging" aan onze „tien millioen gulden", die door B. en W. wer den uitgegeven zonder daarvoor toestemming te vragenI Deze krasse tegenstelling is typeerend voor de mannen, die thans aan het hoofd staan van Amsterdam. Als belastingbetaler hoop en verwacht ik, dat bij de aanslaande verkiezingen aan de millioe- nenvermorsers-zonder-premissie op de duide lijkste wijze te verstaan gegeven zal worden, dat bet overgroot gedeelte van de burgerij van hun „bestuur" meer dan beu is. Ook in de ziekenhuizen kan ontzettend be zuinigd worden; er wordt met geld gesmeten;' maar om hieraan een einde te maken, moeten er mannen komen,nie tegen „de roode terrenr" óp durven en enit opgaan in futililcitjes. VAK KENNIS DER SOCIALISATIE EN.NOG WAT J. A. schrijft in het „K. S. W.." De sociaal-democraten hebben altijd wel den mond vol over socialisatie, maar schijnen er over het algemeen toch weinig van af te weten. Dit blijkt wel uiL hetgeen R. Kuyper, de Am- slerdamsehe soc.-dem. privaat-ïlor^l in het „Populair-welensriiappelijk Bijvoegsel' van ,,llet Volk" van Zaterdag 11 December schrijft: Hij zegt daar namelijk dit: „Ieder partijgenoot, die 'n klein beetje met 't geestelijke leven van zijn lijd nie'eleell, zal na lezing van hel Socialisatie-itapport wel hesef fen, wat een enorm aantal moeilijke vraagstuk ken er aan de socialiseeringslaak, waarvoor wij staau, vastzit. Eu laat ons nu eens eerlijk antwoorden op de vraag, hoeveel personen, zelfs van het kader van partij en vakbeweging, deze vraagstukken, ik zeg niet onder de knie hebben want dat is zeils maar bij enkele theoretici het geval enzelfs bij dezen niet! maar er althans min of meer in ge oriënteerd zijn. Hel antwoord valt, geloof ik, niet mee." Even zuinig als met de kennis van socialisa- lie, acht Kuyper, dat het ook met do kennis van andere soeiaal-eeonomisehe zaken hij ve len van zijn partijgenoolen gesteld is. Zoo haalt hij het Londensche congres van het .1 V. V. aan, wwaar het valuta-vraagstuk 'bespro ken werd, Op dit congres, meent hij zullen wel deskundigen geweest zijn, die van deze kwestie op de hoogte waren, maar een vakver- eenigingsman op een lageren pust zal nu wel weten, dat valuta geen llalliaansche prinses is, maar toch niet, wat het eigenlijk is! Om zijn menseden de noodzakelijke soei- oal-economisclie kennis, natuurlijk van soc. dein. richting, bij te brengen, vindt Kuyper een schriftclijken cursus hcei nuüig. „Een schriftelijke cursus zoo schrijft hij zou allicht in dit opzicht van veel nut kun nen zijn, maar zal voorloopig wel lot de vrome wenschen blijven behooren." Zie nu eens hier. Waj. 'dus bij de sociaal-democraten voorloo pig wel tot de vrome wenschen zal blijven be hooren, namelijk een schriftelijke cursus- in Volkshuishoudkunde en Staats- en Maatschap pijleer, dit bezitten wij, om onzen menschen de noodzakelijke sociaal-economische kennis van ons R. K. standpunt bij te brengen, reeds lang, dank zij ous Centraal Bureau van de K. S. A. HET NED. CREDIET AAN OOSTENRIJK. Volgens een telegram uit Weenen zullen begin Januari aldaar aankomen de heeren J. C. Heyl, directeur N. U. M. de regeeringsvertegenwoor- digers Hertog en mr. Fruin, lot het voeren van onderhandelingen over het crediet van Hol land, waarvoor de Oostenrijk-Kongaarjche Bank aansprakelijk was en zeven groole banken te Weenen borg gebleven waren. Een vlieger verongelukt. Te Amiens (Frankrijk) is de 19-jaroge leerling van de vliegschool Crotoy Edouard Imhert, Zaterdag met zijn vliegtuig van een 100 meter hoogte naar beneden gestort. Hij was onmiddellijk dootl' 1 Naar wij vernemen heeft dezer dagen onder voorzitterschap van den Minister van L. N. en H. en in tegenwoordigheid van den chef van afdeeling Kandcj van zijn Departement een vergadering plaats gehad van vertegenwoordi gers der commissies, welke zijn befast met de inrichting van het handelsregister en de rege ling der eerste verkiezing voor de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken, In de eerste plaats is in die vergadering be handeld de door de afdeeling Handel opge maakte handleiding voor de inrichting vau het handelsregister, welke met een daarbij behoo- rende formulieren aan de commissies ter be oordeeling was toegezonden. De bandleiding en de formulieren bleken in het algemeen de instemming der vergadering te hebben. Vervolgens werd bet oordeel der vergadering gevraagd over de vaststelling van het tijdstip, 'waarop de Handelsregisterwet 1918 en de Wet op de Kamers van Koophandel 1920 in wer king zuilen treden. Hierbij was het in het bij zonder de vraag, hoeveel tijd de voor de inrich ting van het handelsregister noodige voorbe reidende maatregelen, als het zich voorzien van en inrichten der ber.oodigd-e localiteiten, het aanstellen van personeell, enz. zouden eischen. Na eenige discussie kwam de vergadering tot de slotsom, dat het wenschelijk zou zijn den datum vau inwerkingtreding op 1 Maart 1921 te bepalen. Treden de bedoelde wetten en de daarbij behoorende reglementen op dit tijd stip in werking, dan zuilen ingevolge art. 51 van het Reglement voor de Kamers van Koop- hande.l 1920 de kiezerslijsten voor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken vóór 1 Mei 1921 worden opgemaakt en vanaf dien datum ter inzage worden gelegd. Tot en met 14 Mei is een ieder bevoegd verbetering in de kiezers lijsten te vragen en vóór 1 Juni beslist de Kaïu-r over die verzonken. Geit. Stalen be slissen op de aan baar uitspraak onderworpen beslissingen der Kamer vóór 1 Juli. Na 1 Juli doch vóór 15 Juli kunnen personen, die op de kiezerslijsten staan, opgeven, dat zij het kiesrecht hunner vereeniging wenschen. Na 1 Augustus 1921 kunnen geen wijzigingen meer in de kiezerslijst worden aangebracht. De eer ste verkiezing van de leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken zal bij deze regeling plaats vinden in de maand September 1921 en deze Kamers kunnen dan op 1 November daar aanvolgende hun werkzaamheden aanvangen. UITVOER VAN KAAS. De minister van E. N. en H. heeft bepaald dat de N. U. M. consenten zal kunnen endos- seeren voor uitvoer van vijftig pet. van de kaas, voorzien van hel rijksnierk, gedurende het tijdvak van 31 Oct. tot 5 Dec. 1.1. bereid door producenten, die zich schriftelijk hebben croon Jen tot nakoming der bun met hetrerk- king tot de binnenlandsche melkvoorziening •i .gcleg ie verplichtingen. EEN NIEUW ARBEIDSVELD. Het in Hannover over onze grens gelegen Bocr- tanger Moor, dat aansluit aan liet in Groningen bekende Boertanger Moeras, zal door dc Duit- schers op groole schaal in ontginning worden gebracht. Men denkt de Ncderl. Veenkol. „Veen- dain Guituur" bij deze ontginning toe te passen en voorloopig dan ook Nederlandsche veenar beiders en leiders te gebruiken. Reeds trekken een aantal gezinnen uit onze veenkoloniën naar dit gclieel nieuwe arbeidsveld. MOORD BIJ SITTARD. Te Lutterade is in den Kerstnacht het lijk ge vonden van den ongehuwden landbouwer M. Tummers. Het lag in een steegje tegenover het station. De ongelukkige was doodgebloed; de halsslagader was liem doorgesneden. De vermoe delijke dader J. T., een neef van den versiagene, is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent dezen moord verneemt de „Cour." het volgende: De versiagene bevond zicii met zijn beide neven, waarbij de vermoedelijke dader, in het café Ceulcn, waar een woordenwisseling ontstond. Om erger te voorkomen, verwijderde het slachtoffer zich, doch werd onmiddellijk door zijn belagers gevolgd. Buiten werd bij vast gegrepen en bij de gevolgde worsteling is liem de noodlottige steek toegebracht. Hij heeft nog getracht zich door de vlucht aan verdere mishan deling te onttrekken en verstopte zich in tiet steegje tegenover het station. Hier werd hij latei- dood gevonden, ongeveer 50 meter van de ptaats dei worsteling. De versiagene stond als zeer oppassend en gunstig hekend, terwijl de vennoedebjke dader, die gearresteerd werd, lo bock staat als een zeer berucht individu, die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam en zware gevangenis straffen achter den rug heeft. BEETHOVEN GEBOREN TE.... ZUTPHEN. Een lezer der „Zulphensche Crt." herinnert in dit blad aan een in 1836 hij den Ainsterdamschcn uitgever Sybrandi verschenen, in het Fransch geschreven boekje, waarin de schrijver, die zich achter den schuilnaam W. van Marsdijk ver school, den burgemeester van Bonn tracht te overtuigen, dat het destijds aldaar op te richten standbeeld voor Beethoven, niet dat van een in Bonn geborene zon zijn, omdat Beethoven in Zutphen Ier wereld kwam. Volgens Van Mars dijk waren de ouders van Beethoven rondti-ea kende muzikanten, die in 1770 op de kermis te Zutphen een duitje zochten te verdienen. Toen zou Beethoven daar in cene kleine herberg, „dé Fransche tuin", geboren zijn, welke geslaan heeft achter de Lands-stallen, thans een schooi aau de David Evekinkstraat. Op zijn gezag vermeldde ook Van der Aa in diens in 1841 verschenen Geschied? en Aard rijkskundige Beschrijving van het Koningkrijk der Nederlanden, dat Beethoven in Zutphen ge boren werd. In de Koninklijke Bibliotheek te *s-Hagc be vindt zich, naar de inzender ten slotte mededeelt, een exemplaar van het curieuse, zeldzaam ge worden boekje. KONINKLIJK BEZOEK IN Düf HOOFDSTAD. Voor Haar kort bezoek aan de Hoofdstad, komt H. M. dc Koningin, Woensdag te 1 u. 19 aan het Centraal Station aan. Zij brengt allereerst een bezoek aan de col lectie Druckcr in? 't Rijksmuseum en gaat van daar naar de werf der Ned. Scheepsbouwmaat schappij voor de te water taling van den krui ser „Sumatra". Daarna bezoekt H. M. Liefda digheid naar Vermogen. Zij vertrekt te 4.45 van het Centraal Station. VERGIFTIGING TE ROTTERDAM. In bet gezin van den postbode F. M. op den Goudselienweg te Rotterdam, hebben zich ver schijnselen van vergiftiging voorgedaan na het clen van fondant, in een winkel in bet noorde lijk stadsdeel gekocht. Bij de kinderen van den broeder van den postbode hebben zich dezelfde verschijnselen voorgedaan. Ook zij hadden van deze fondant gegeten. Een aantal fondant borst- plaatjes zijn in beslag genomen. SERVISCHE EERLIJKHEID. Er was eens een diner bij den Engclscben gezant te Belgrado, vertelt het „Centrum". Daar zat graaf Johanovitch en mevrouw, prins Boblokovitcii en zijn aanstaande en nog een stuk of twintig andere adellijke vitchen. Lady Panhurst droeg een fraaie diamanten parure, waarover alle Serviërs, die veel van edelgesleenten honden, paf waren. Graaf Joha novitch vroeg of hij de parure eens zou mo gen zien. En lady Panhurst deed het ding af, legde het op een zilveren schaal en liet het rondgaan. Toen het bij prins Boblokovitch gekomen was, ging het electriscJi licht uit. Er was eenige opschudding, doch al spoedig -was alles weer in orde en op zijn plaats terug, behalve de diamanten parure. Die was verdwenen. Ontzet ting stond te lezen op de gezichten van al deze edelen. Vurige oogen sproeiden blikken van verontwaardiging in het rond. Doch de pa rure was weg en bleef weg. Alleen lord Panhurst bleef kalm. Na een oogenblik begon hij zelfs le lachen, vroeg het woord en zeide: „Mijne heeren, nooit zal ik dezen avond ver geten. De Servische heeren hebben mij een goerje les gegeven. Wij hadden niet met die parure moeten pronken, heeft zeker een uwer gedacht en haar in den zak gestoken. De spot vogel heeft gelijk gehad, Ik zal hel niet weer doen. Doch nu heeft de grap lang genoeg ge noeg geduurd. Ik zal het licht laten uitdoen. En als het dan weer aangaat, zal natuurlijk de parure weer in de zilveren schaal liggen". Lord Panhurst gaf een bediende een wenk. Het licht ging uit, bleef eenige oogenblikken uit. Er was alom doodsche stilte. Toen ging het Koht weer aan, aller oogen richten zich op den zilveren schotel, doch ook deze was niet meer te vinden. Hij was den weg van de parure gegaan EEN GEZIN IN [EEN [HOE. Het „V&d." |di-eelt mede, dat te Den Haag een kleinzoon van wijlen een me disch hoofdambtenaar in de [West en dra ger van. e-en bekenden Katholieken naam, in een bok woont1, metend 21/2 bij 3 M. Het gezin bestaat uit man, vrouw en 2 kinderen, maar 'S nachjts wordt bet ge zin nog uitgebreid. De kinderen hebben de waterpokken en liggen te bed. De zuster der vrouw, een uit Diuitscbland gevlucht en op een fa briek werkzaam meisje, slaapt onder de tafel. In dit vertrek wordt ook' gekookt, gewasschen en gedroogd. Er bestaat al leen een klein bovenraam. De man is een paar keer in bet Ziekenhuis1 geope reerd in bot onderijf. De wond mag niet dicht. Hij kwam uit Duitsckland bij bet uitbreken van den oorlog en is1 van be roep technisch teekenaar, werkte o.a. bij proipssor Sahulte te Hamburg.. Hij beeft eerst gewoond op kamers en daar de on derhuur niet met goedkeuring van den eigentlar was geschied, heeft de kanton rechter na drie maand respijt den jnan er ook uit moeten zetten. v Nog niet genezen van de operatie, is dc man thans ook onder behandeling yan een zenuwarts. Dc woningdiensü kon er nog niet aan veranderen, daar er 36.000 "klanten zijn. EEN KIND VERERAND. Het drie en een'half jarig dochtertje van den arbejder K., wonende aan den Middenweg te Veendam kwam Donderdagavond tijdens een korte afwezigheid van de moeder in aanraking met de kachel, waardoor haar kleertjes vlam vallen en het kind jammerlijk den dood vond De wanhopige moeder vond alleen nog het verkoolde lijkje. VECHTPARTIJ TE GORINCHEM. In den laten avond van den Eersten Kerstdag ontstond te Gorinchem in een café een onder linge vechtpartij van eenige dronken jongelieden. De grootê gelagkamer was niet ruim genoeg en men koos een kruispunt van den straat. De politie was niet hij machte om de vech tenden te scheiden, zij trok de sabels en loste eenige revolverschoten in dc lucht. Een der politieagenten werd „geschept" en bekwam een messteek in den rug, terwijl ook een der vechters verwond werd. Beide gewonden moesten naar 't ziekenhuis vervoerd worden; de heihamels werden gearres teerd. BRAND ,TE AMSTERDAM. Zondagmiddag tegen 6 uier ontstond brand in een perceel Marnixstraat, op de eerste verdieping bewoond door het gezin Kreit. De vrouw des h.uizes was ia de, ,aan de-Straatzijde gclegon keuken bezig op een petroleumstel vleesch te braden, toen plotseling de vlam uit den pan sloeg en het petroleumstel in vlam zotte. De zoon des huizes poogde het brandende stel nog in een gootsteen te werpen, doch dit mocht hem niet geluk ken. De vlammen grepen snel om zich heen, en toen do brandweer verscheen stond ook reeds de naast de keuken gele gen voorkamer in lichtelaaie. Het bo- venhuisje, dat verder nog uit een alcoof bestond brandde uit. Een oogenblik baan den de vlammen zich een weg naar den zolder, maar hier wist de brandweer 't vuur te dooven, voor het ernstige schade kon aanrichten. Het gezin Kreit was ver zekerd voor f 15Ö0. De bewoners der le en 2o verdieping, die nogal water schade bekwamen, waren niet verzekerd. In een put gevallen. Te Klazienaveen (Drente), is (ie wed. B., die een emmer water uit een put wilde halen, uitgegleden en voor over in den put gevallen, tengevolge waarvan zij verdronk. Te Delft is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de bovenverdieping van het ge- houw der vereenigde Assurantie-kantoren op het Oude Delft. Een kamer is uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Herstelde schipbrug. De schipbrr.g over den IJsel te Deventer, die verleden week bij het afnemen wegens ijsgang ernstig bescha digd werd, is thans weer gelegd. Voorloopig kan dt brug alleen voor voetgangers worden open gesteld. - Valsche aangifte. De rijkspolitie heeft aangehouden H. L., uit Enschedé, die "onlangs aangifte deed, dat hij tusschen Hengelo en En schedé was aangerand en van 200 beroofd. Hij wordt verdacht een valsche aangifte le heb-; hen gedaan. Smokkelaars vmi opium. Aan de dou ane op het station Roosendaalis aangehouden een tweetal Chineezen, die trachtten een hoe veelheid opium in te voeren. Tijdens de afwezigheid van de familie Laubulir is ingebroken in hun woning 59 Frans van MierisslraaJ te Amsterdam. Verschillende! gouden voorwerpen en juweelen en plm. 1000 aan geld werden gestolen. De inbrekers hadden de voordeur met een valschen sleutel open weten te krijgen. Geduxen.de i den. eersten Kerstnacht hebben opgeschoten jongens, vermoedelijk uit baldadigheid, een yuit ingeworpen in het gebouw van den Grand Bazar de la Bourse op, den Nieuweadijk te Am sterdam. Te -Ter Apel (Gron.) h,eerschen de mazelen in hevige mate. In meerdere go- zinnen liggen 3 en 4 kinderen te bed. Aanvankelijk! liet de ziekte zich niet kwaadaardig aanzien, maar tlh.ansi begin nen zich hier en daar gevallen ,van Long ontsteking voor te doen. De N.V. Kioskonderneming „Hollandia" heeft aangifte gedaan van den vermoedelijken diefstal van zaken terwaarde van een bedrag van 3500, door des yroegeres directeur, Nog steeds veel ijs. Uit Lemmer wordt gemeld dat daar nog veel ijs in de Zuiderzee zit. De bavenvuren zijn nog niet weer ontsto ken. Het vaarwater tusschen Lemmer en Snoek is door sleepbooten opengebroken. Het spoorwegongeluk bij Rosmalen. Dc llijken der slachtoffers van. het spoorwegonge luk É>ij Rosmalen, Molenbeek en Murkens, zijn geschouwd en naar Nijmegen overgebracht. WACHTGELDREGELING SCHOENEN- BEDRIJF. -Aan de aigemeene vergadering van den Ned. B.K. Bond van Schoenfabrikanten zal door bet bestuur de volgende wacht geldregeling. worden voorgesteld Gehuwden ,en kostwinners 70 pet. v.an de minimnm-loonen van het afgeloopen contract verhoogd met f 3 voor de man nen; ongeh,uwdcn 600 pCf. Het Eijk zal daarin 50 pet. bijdragen. Getracht zal worden van de Gemeenten 20. pet. te krijgen, terwijl 30 pet. vanu het uit te koeren bedrag voor de patroons blijft; dat is dus 18 of 21 pet. van die loonen, die door de werkgevers moeten worden gedragen. Ook de chefs en kantoorbedienden val len er onder. Voor degenen, die aan deze regeling niet deelnemen, zal een ontwerp-steun- regeling worden voorgesteld. Eveneens is het de bedoeling, dat, hoe wel het collectief contract vervalt, de be palingen omtrent kindertoeslag enz. zul len behouden blijven. De vergadering zal zich er verder over hebben uit te spreken, of in geval hier of daar in verband met opvoering der iooneischen een stakinj*,wordt geprocla meerd een algemeens uitsluiting worden afgekondigd. ('a-Hert. Ct.) Wegens slapte wordt bij de N. V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven aan vele jou/ gere krachlea gedaan gegeven. De fa. Lemmens en Co. le Berge ijk. (N. B.)' zet haar sigarenfabriek len dcele stop. J Vrijdag a.s. worden wegens slapie le Oude* Pekela (Gron.) vier carlo«fabrici»en geheel of gedeeltelijk stopgezet. L O, KERSTNACHT. G. A. W., komt in het laatste nummer van „Het Sportblad" met de volgende rake ontboe zeming voor den dag: 0, Kerstnacht.... De Bollerdamsche Voetbulverecnk ging Xerxes gaat met de a.s. Kerst dagen een 4-daagsclien toer naar Duitschland Ondernemen. V. U. C. speelt de Kerstdagen eenige wedstrijden in Duitschland. Go Ahead onderneemt met Kerstmis een 4-daagschen loer door Duitsch land. Enz., Enz., Enz. O, Kerstnacht, schooner dan de dagen Kan 'n voetballer het licht verdragen Dat uit uw duisternisse blinkt En wordt gevierd en aangebeden? Hij gaat thans ijlings weggereden Tot waar geen Kerstgezang weerklinkt. Hoe zou hij het ook duiven wagen Te vieren deze blijde dagen Tehuis in den familiekring? Zou hij dan -zóó zijn plicht verzaken En zelfs maar één keer 't voetbal staken? Eén keer niet trappen tegen 't ronde ieeren ding? Hij trekt naar 't Westen, 't. Zuiden, 't Oostenl Wie zal z'n lieve moeder troosten Als zij Kerstavond hem niet ziel? Huiselijke haard en zulkezaken Wat heeft de vlerk ei mee te maken.. 1.1 Hij heeft z'n sport en anders nielt Als straks, met zalig-blij gezichtjes De kleintjes bij d'ontsloken lichtjes Van den versierden Kerstboom staan, Is hij een ruzie-goal aan 't maken In Keulen, Mannheim, Bonn of Aken, Of nog veel verder hier vandaan. Als in- den Kerstnacht, vol ontroering, Gezangen stijgen, vol vervoering.... Wanneer liet Vrede op Aard' weerklinkt, Zit hij in 'n Duitsche kroeg te lallen Van „ruzie-pech" en „ruzie ballen", Van ,,'n back, die d'aanval steeds bedwingt...." Zóó doet een dwaas, totaal bezeten, Bezeten! anders mag 't niet hzelenl Totaal bezeten door de sport. Wat kan de voetbaüiartstocht brouwer^ Als zij, niet meer in toom geliou'en En niet meer sterk gebreideld wordt?, Deez' buitenlandsc'he voetbalreizen Tijdens het Kerstfeestzij bewijzen Hoe groot de voetbal-waanzin is, En dat bet met 't familieleven Met 't naar-iets-hoogers-ook-nog-streven Bij voetballers gedaan thans isl Hier wordt natuurlijk het voetbalveld be doeld, niet Duitschland. Het aantal werkloozen, dat bij de arbeidsbeurs te Eindhoven is ingeschreven, bedraagt op 't oogenblik 1Ö38 man, van wie 954 sigarenmakers. Bij de firma Erven de Jong le Wormerveer, zijn wegens slapte 64 werklieden ontslagen, met behoud van 2 weken vol loon en 6 weken half loon. De firma R. von der Nahmer, buckskinfabri- kante te Eindhoven, heeft den arbeidstijd inge krompen en het uurloon voor de afdeeling spin nerij met 13 cent verlaagd. In de glasnyverheid te Schiedam ia een ma laise ingetreden; de meeste glasfabrieken zullen worden stopgezet, Do stoomschoenfabriek der firma Essen le Veldhoven (N. B.) wordt heden stopgezet. Bij de firma Van Sambeek zijn de stiksters ontsla gen. Op 31 Dec. zullen alle mandemakerijen te Vlij men (N.-B.) worden stopgezet wegens den groa- ten voorraad en de hooge loonen, O de fabriek te Delft van de ff, V, Veree nigde Blik fabrieken werden gedurende de laat ste weken ongeveer. 100. ®erklie_d§ft fintslagen wegens slants» HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN: j SCHEPEN. Voor de Haagschs Rechtbank stonden Woensdag, terecht de '27-jarige G. H. en de 23-jarige A. H., schippers te Scheve- ningen, terzake dat zij op ai omstreeks 14 Augustus 1920 op de Noordzee, buiten de territoriale wateten, den logger »Dog- gersbank Scheveningen 13S« hebben doen zinken, door den bodem op verschillende plaatsen te doorboren. Dit schip behoorde toe aan den reeder P. van W. te Scheve ningen. Het misdrijf geschiedde oni dezen reeder te bevoordeelen. De eerste beklaagde bekende het ten iaste gelegde ten vo.'ie. Hij was s.ciiipper, van den logger en had met zijn reeder, v. W., afgesproken het schip aweg te brengen«, om hierdoor v. W. te bevoor deelen. biet bedrag, waarvoor het schip, verzekerd was, was hem niet bekend. Hij zou echter f 2U00 van de opbrengst krij gen. Van v. W. kreeg hij een boor en een! bijl mee, waarmede het mlsdrip gepleegd werd. Het schip dreef eerst nog een uur, rond, eerst daarna zonk het. De beman ning kon zich intijds in veiligheid brengen.] Beklaagde verklaarde zich vaker aan dergelijke misdrijven te hebben schuldig; gemaakt; hij had n.l. nog drie schokkers weggebracht op een dergelijke manieiy De tweede beklaagde vertelde, dat zijui broer hem eerst op zee had in kennis gesteld van hetgeen er zou gebeuren, Hijj was bereid hiertoe mede te werken en zou daarvoor eea gedeelte van de f 200(4 ontvangen. Hij had evenwel niet begre pen, dat het den reeder. te doen was onï de premie. Om beurten hadden hij erf zijn broer gaten in het schip geslagen! en geboord. r Nadat dezen beklaagde gewezen was op, zijn verklaringen bij den rechter-commis- saris, erke,.Je hij ten slotte, dat hij wel had kunnen begrijpen, waarom zij het schip moesten laten zinken. Uit de verklaringen van den assuradeur bleek, dat de logger verzekerd was voor, f 30.000. De reeder, gaf als waarde van het schip, inclusief het vischtuig" enz., siecli.s f 11.000 op. Het O. M., waargenomen door tnr. dei Campo, eischte terzake van het piegeif van het misdrijf genoemd in art. 325 Wet- boek van Strafrecht, tegen den eersten] beklaagde 2 jaren en tegen den tweeden] 1 jaar gevangenisstraf. q Mr. Speyer pleitte, in 't bijzonder voor/ \braham H., clementie, te meer daar deze; li klaagden overigens zeer gunstig bekend! staan. Vervolgens stond terecht de reeder P.: van \V., te Scheveningen. terzake dat' hij door een beiofte heeft teweeg gebracht, dat de vorige beklaagden het genoemde schip hebben laten zinken. Ook deze beklaagde legde een volle- dige bekentenis af. f' Oeëischt werd een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaren. - De verdediger, mr. Coops, ineer.de ook in deze zaak dementie te inqgen plei ten. Beklaagde is vroeger werkzaam ge weest als jpediende in een boekwinkel. Hij kwam er echter fir.antieel slecht voor/ te st en is in den oorlog reeder ge- wordc... Door verschillende omstandig heden kwam hij er echter hoe langer hoe slechter voor te slaan, met liet gevolg, dat hij tot de misdaad zijn toevlucht nam.' Pleiter drong ten slotte op een voor waardelijke veroordeeiing aan. Uit nraak Donderdag 30 dezer. DE UITLEVERING VAN DR. W. DE VREESE, De „Voorwaarts"' beweert uit betrouwbare bron te vernemen, dat door de Arrondissements-i rechtbank te Rotterdam, aan de regeering gead-t viseerd is om aan de aanvrage lot uitlevering van dr. W. de Vreese, bibliothecaris van de ge-> meentc-blibliotheek aldaar te voldoen. Tegen liet kazerne-systeem. Het! hoofdbestuur van de Algem. NederI/ Vrouwenorganisatie te Amsterdam, keelt/ een .adres gericht aan den Minister vaal' Oorlog, waarin er op .aangedrongen wordt/ dat in h,et leger, zoo spoedig mogelijk! met' het kazerne-systeem wordt gebroken^ DE ZEEVISSCHERIJ. De heer Hub. Dirkzwager meldl, dat d« schepen van de N.V. Reederij v.h. Hub. Diikv zwager, die van September 1914 tot beguf December 1920 geregeld de visscherij op de Noordzee hebben uitgeoefend, aan de treilvis, scherij 1921 geen deel zullen nemen, daar tk totale afwezigheid van eenigen steun aan de via», 'scherij door de Regeering en bet steed» opdrijf 'ven der kosten door de verschillende RegeW ringsmaatregelen het bedrijf geheel onmogelijk 'maken; en dat hierdoor wederom 48 zeelieden^ 'die tot de beste visschers behooren, genomV zaakt zijn zich tot de werklozenkassen te. den, terwijl vier werklieden pok 9nlslagen ïjjUs

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2