Inwisseling mionpons R K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Schoolverzuim. N00RDERBANK, Hlkmaar. Wat de Pers zegt BUITENLAND ilck wat wils I No. 310 Zaterdag 8 Januari 1921 13 e Jaargang j Van 1 tot 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT DARELIJKS. ADVERTENTIEPRIJS: Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis eon polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 500.—, f 400.—, f 200.—, f 100.- t 60—f 35.—, f 15.— ■mi-, ONS ULAI) per kwartaal voor alkmaar f 2,—, buiten f £50 met geïllustreerd zondagsblad BU11EN iz.su j ur/\r> at |7"\/f A A O rp_k1 Z ADMINISTRATIE 433. I regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bi] vooruitbetaling o.bo hooger. BureaunUr o> ALKMAAR. 1 eieroon redactie 033. pei pi^ng f om Schoolverzuim heeft plaats, wanneer oen leer plichtig kind de lagere school niet bezoekt en evenmin huisonderwijs ontvangt. Men onderscheidt ter zake absoluut en be trekkelijk schoolverzuim. Absoluut schoolverzuim vindt plaats, wanneer 'een kind niet als leerling eener school is inge schreven en derhalve de school ook nimmer be zoekt; van betrekkelijk schoolverzuim is sprake, wanneer een kind zonder geldige redenen nu en dan verzuimt, de school, waarbij het als leerling is ingeschreven, te bezoeken. Geldige redenen om de school niel te bezoeken kunnen o.m. zijn ongesteldheid van het kind, .vervulling van godsdienstplichten, aanwezigheid besmettelijke ziekte in hel gezin enz. Tevens kan door den urrondissemenls'school opziener ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, vee houderij of veenderij jaarlijks voor ten hoogste zes weken, ongerekend de vacantiën, vergund >vorden de school lijdelijk niet te bezoeken. Het zoude intusscben voor den goeden gang van het onderwijs zeer nadeelig zijn, indien dit z.g. ,,!andbou\vverlof" op ongeregelde lijden aan verschillende kinderen werd verleend. Daarom is bepaald, dat de gemeenteraad bevoegd is, bij verordening den tijd of de lijden te regelen bin nen welke, niet uitsluiting van de overige tijden ,van het jaar, de vergunningen, ais in de voor gaande alinea bedoeld, kunnen worden verleend. Ook het hootd der school is bevoegd verlof tot schoolverzuim te verleenen, als hij daarloe termen aanwezig acht. Dit verlof mag echter slechts worden verleend voor ten hoogste tien schooltijden in acht en twintig dagen, tenzij het is bekrachtigd door den arrondissements-school- .opziener. Blijkt den arrondissemeuts-schoolopziener, dat een leerplichtig kind niet als leerling eener lagere school is ingeschreven en evenmin huis onderwijs ontvangl, dan maant hij den voor het kind aansprakelijken persoon aan zoo spoedig mogelijk aan de verplichting, hem bij de wet opgelegd, ta voldoen. Is binnen 14 dagen aan deze aanmaning niet voldaan, dan geeft de ar- rondissemenls-schoolopziener daarvan zoo spoe dig mogelijk kennis aan de Commissie lot wering van Schoolverzuim. Doze Commissie toept den evenvermetden voor het kind aan sprakelijken persoon op, wijst hem op zijne ver plichting en waarschuwt hem ernstig tegen het laten voortduren der overtreding. Is de opge- roepene niet verschenen, dan wordt hem gelijke waarschuwing schriftelijk toegezonden. Helpt ook deze waarschuwing niet, zoodat binnen veerlien dagen daarna daaraan nog geen gevolg is gegeven, dan wordt het kind ambtshalve als leerling eener lagere school ingeschreven. Voor deze inschrijving wordt door den arroudisse- menls-schoolopziener en de Commissie lot 'wering van Schoolverzuim zorg godragen. Bij de keuze der school wordt met den wensch van den belanghebbende, indien daarvan blijkt, rekening gebonden. Van de inschrijving wordt door den arrondisscments-schoolopziene'1 aan den aanspra kelijken persoon kennis gegeven, welke laalsle heeft to zorgen dat liet kind de school, waarop het is ingeschreven, geregeld bezoekt. Blijft hij hierin in gebreke, dan wordt hij zonder verdere formaliteiten voor het kantongerecht vervolgd. Ongeveer dezelfde weg, als hierboven ge- schelst, wordt gevolgd, wanneer een kind wel als leerling eener lagere school is ingeschreven, doch zonder geldige reden nalatig blijft in het regelmatig bezoeken dier schooi. Ook dan krijgt men eerst eene waarschuwing van den arrondis semeuts-schoolopziener, vervolgens een oproep van de Commissie lot wering van Schoolver zuim en blijft de waarschuwing der Commissie tot wering van Schoolverzuim zonder .•esulta.it, wederom een brief van den arrondissecienls- schoolopziener, dat van verdere overtredingen proces-verbaal zal worden opgemaakt. Zooals reeds boven korlelings vermeld, wor den schoolverzuim-overtredingen berecht voor het kantongerecht. De kantonrechter kan daarbij eene geldboete van ten hoogste vijftien gulden opleggen. Bij recidive (herhaalde overtreding) binnen zes maanden, kan de kantonrechter straf fen met eene geldboete van ten hoogste vijftig gulden. Heeft binnen zes maanden na de her- haaide overtreding weder eene overtreding plaats, dan kan in plaats van geldboete hechte nis van len hoogste zeven dagen worden opge legd. Uit het vorenslaande blijkt, dat de procedure bij schoolverzuimdeliclen Iangwijlig is en de overtreder met de meest mogelijke voorkomend heid wordt behandeld. Eerst na bij herhaalde aanmaning gebleken onwil, komt men met den strafrechter in aanraking. De straf is in den regel eene lichte geldboete, en alleen als men driemaal wordt veroordeeld binnen een bepaald tijdbestek, heeft men kans, dat men met liet huis van bewaring kennis maakt. Nog een enkel woord over de Commission tot wering van Schoolverzuim. Zooals wij boven vermeldden, wordt, wanneer een aanmaning ter zake van schoolverzuim, gedaan voor den arron- dissemenls-schoolopziener, zonder resultaat blijft, de voor liet kind aansprakelijke persoon opgeroepen door de Commissie tot wering van Schoolverzuim, die liem tot betere gedachten tracht te brengen. De meeste delinquenten even wel zijn zoo vrij om niet voor de Commissie te verschijnen. Wij zeggen zoo vrij, want-inder daad, zij hebben alle vrijheid om thuis te blijven, daar de wet hen niet lot verschijning verplicht. De eenige reden, dat sommigen compareeren is, dat zij hoewel ten onrechte meenen, dat zij bij verscnijniug voor zie Commissie belang hebben. Zij komen dan vertellen, dal zij een groot gezin hebben en moeielijk kannen rondko men en dat hun zoontje al wat kan verdienen, of dat moeder de vrouw ziek is en het dochter tje thuis moet blijven om liaar op te passen, alles in de hoop, dat de Commissie tot wering van Schoolverzuim er 'wel een mouw aan zal ivelen te passen en deze er voor zal zorgen, dat hunne kinderen, zonder dat zij met den strafrech ter in aanraking komen, de school kunnen blijven verzuimen. Hebben de overtreders eenmaal in de gaten, dat de Commissie tot wering van School verzuim aan hunne zaak niets kan veranderen, dan wachten zij zich wel aan een volgenden op roep tot verschijning gevolg te geven. In de vier jaren, dat wij persoonlijk lid eener Commis sie lol wering van Schoolverzuim waren, hebben wij dan ook nimmer iemand ontmoet, die voor de tweede maal voor de Commissie verscheen. Er zijn in sommige plattelandsgemeenten ook Commissiën van Schoolverzuim, die nimmer bij eenkomen. Zij laten de werkzaamheden die haar door dc wet zijn opgelegd, over aan den secreta ris der commissie, gewotfnlijk den gemeente secretaris of een hoofd der school, die de over treders der leerplichtwet oproept, hen hoort en de noodige waarschuwingen doet toekomen, en die tevens voor de noodige adviezen aan den arrondissemenls-sclioolopziener zorgt. De zaak marcheert dan even goed, ais dat de Commissie bijeenkomt, Dit alles pleit evenwei niet voor het groole nut der Commissiën tot wering van Schoolverzuim. Tot slot vermelden wij, dat in liet ontwerp- wet tol wijziging der Leerplichtwet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend het z.g. landbouw- verlof wordt teruggebracht van zes op twee weken, dal de taak van den arrondissements schoolopziener wordt overgebracht op den In specteur van het Lager Onderwijs en dat de werkkring der Commissie tot wering van School verzuim wordt gewijzigd in dien zien, dat zij niet meer rechtstreeks tegen de leerplicht-over treders optreedt, doch ter zake van gepleegde schoolverzuimen uitsluitend van advies dient aan den Inspecteur, en dezen de noodige informatie's geeft. DE DOOLHOF. Het) zuiveringsproces in onze economi sche maateioh.appij blij it voortschrijden,. Prijzen ,van artikelen die nog niet ge daald waren, komen nu aan die beurfa en bieden geen weerstand, omdat er geen koopers zijn. Producenten komen in h,et gedrang. Productie-inkrimpingen worden voorge nomen. Bedrijven geaèel oi gedeeltelijk stilgelegd. Werkloosheid neemt toe. Over al de symptomen van jhet crisis-proces dab de toestanden moet idoen aanpassen aan de beëindiging der ih(Och,-conjunctuur. „Alleen de arbeid-, .onea en de arbeids tijden blijven stand houden, in ons land, tenminste,schriji't de „Metaalbewerker „Kb. JËloy" weekblad van den Ned. 11,K, Me fcaalbe werkers bond i „Uit Amerika komen reeds berichten van. verlaging van arbeidsioonen. Ten onzent .bJLyi't die verlaging nog uit en angstig kleinzielig klammen bestuur ders van vakvereenigingen zich vast aan den achturendag en den hoogen loonshamdaard. Voorts waken de ala- gexsknech,tshesturen er voor, dat in de Kerstfeest- en Nieuwjaars week dc vrije middag toch niet verloren zal gaan en proclameeren zij aan welke eisch,en de patroons hebban te voldoen, om voor die beide kortere werkweken dispensa,- tiie te verkrijgen. Zoo verkneutelt men ziedt, ten onzent Keel knusjes in het kringetje van klei- gedoetjes van vrije middagen, en on derdrukking van dispensatie-tjes van Vrije uurtjes en ziet men niet do groote gloedgolf die tli;ans over de .wereld rolt en wegvagen gaat die regie- mentemnuur uit taillerlei steenen opge bouwd, waarmede (the productie belem merd wordt. En de werkloosheid dan? Hebben die kringen daarvoor dan geen oog? De draagwijdte van dat ontslag op groote schaal reeds, dringt evenmin door tot het besef van de ArDoidersi-vakver- eenigingen. Evenmin als de oorzaak der .werkloosheid. Toch staat 't spook ,ook hier voor de deur. Klopt: Eisch,t toegang. De vloed van werkloosheid komt aan rollen en bedreigt. t Het blad stelt dan verder de vraag; t I „Hoelang zal lipt duren dat men in werkliedenkringen gaat inzien dat al leen verlaging van arbeidsloon lipt pro duct goedkoöper maken kan, nu de grondstof in prijs reeds daalde. Dat enkel verlaging van arbeidsloon of ver lenging van arbeidsduur voor hetzelf de loon wat identiek is dc arti kelen brengen kan binnen don kring der groot-oons.uinptie. Dat onkel ver laging van .arbeidsloon in welken vorm ook, de economische wereldr crisis zeer snel kan beëindigen, die voortspruit uit consumptie-beperking? Die auuir oeslist ook over den duur der economische wereld-crisis. Want op hetzelfde moment waarop het publiek zijn consumptie-beperking laat varen, komen voor groothandel, en groot-indus trie en groot-cultuur de kanalen weer vrij die tot nieuwe productie, dienten gevolge tot ophouden der wertkloos,- heid voeren, dientengevolge tot nieu we welvaart1." Aan het eind van naar betoog geko,- rnen, zegt de „(Metaalbewerker St. ÉLoy" dat bot zoo en zoo alleen moet gaan en dat hoe smeLLer men het inziet, hoe snel ler hpt proces geëindigd is. „De .roocte bperen zuilen natuurlijk weer het antwoord niet schuldig blij ven op een loonsvermindering of een verlenging van den arbeidsduur. Doch dat lis nu eenmaal niet anders. Misstan den kan men trach|ten te wijzigen, ge werkt moet er toch worden. En hard ook. Daaraan is niets te doen. Wie niet werkt, zal niet eten. Dat geldt voor eeii ieder in zijn kring." DE j_0ESTAt\D IN IERLAND De gemeente Fermoy in Ierland die, zooals gemeld was, beboet was met honderd pond, omdat de proclamaties betreffende den staat van beleg er afgescheurd waren heeft die boele niet betaald. Daarop hebben gisteren soldaten bij elk der vier voornaamste bandelaars goede ren Ier waarde van 25 p.st. weggehaald. De Home-rulewct. In bet interview, waarin sir Hamar Green wood, do minister van Ierland, als zijn overtui ging ie kennen gaf dat de home-rulewet binnen zes maanden zoowel in Noord-als in Zuid-Ier- land in werking zal zijn, heelt bij o a. ook nog gezegd; liet is waar dal in hel Zuiden veel Ieren hadden gehoopt op één parlement voor het gehcele land. De twee Iersche parlementen kunnen evenwel, zoodra zij dal beide willen, htm gezag geheel of gedeeltelijk aan één par lement overdragen. Bovendien zou geen Engelschc regcering wei geren tegemoet le komen aan de wenscheu van een eensgezind Ierland naar een grootore macht dftn het titans is toegekend. HET UITSTEL DER CONFERENTIE TE BRUSSEL. Naar de Daily Telegraph verneemt zal de conferentie te Brussel eerst worden hervat na dat de vergadering van den Oppersten Raad le Parijs, die den l'Jen deze» begint, lol een be slissing is gekomen, die hem iö staat stelt nieu we instructies te geven aan dc geallieerde des kundigen. DE ONTWAPENING VAN DU1TSCHLAND. Ook de Ver. Staten zijn het niet eens met het Fransclte standpunt in de quaestie der ontwa pening in Duitschland. Blijkens berichten uit Parijs, zou het Amcrikaansche departement van Staat aan de Fransclte regecring hebben mee gedeeld, dat zij enkel dan bereid zou zijn Frankrijk te steunen om te komen tot een ge leidelijke ontwapening van Duitschland, indien rekening werd gehouden met de Duitsche bin- nenlandsche aangelegenheden. DE TOESTAND IN OI'PEEi-klLBZIB. Uit Oppein wordt gemeld: Vertegenwoordigers van vakvereenigin gen van alle richtingen hebben gisteren in een onderhpud met- de geallieerde com;- rnissie een uiteenzetting gegeven .van dein h,uidigen toestand en verklaard, dat de onveiUg-h|cid in Opper-Silazië ondraaglijke vormen lpeeit aangenomen. Sedert 1 Seipt'. zijn volgens hpn in Opper-Silezië 45 moor den voorgekomen, waaronder in hpt dis trict Beutlipn alleen 13. Slechts 'in vijf dezer gevallen li.eeft men de moordenaars1 kunnen aanh,ouden. Ontkend werd, dat biet bendewezen in eenig verband kon worden gebracht met bolsjewistische nei gingen. Van de zijde der Poolschje ver tegenwoordigers werd uitdrukkelijk de verscherping der grenscontrole naai- alle zijden .als noodzakelijk erkend en ge- wensch,t. Uit naam der geallieerde commissie bei- looide generaal Lerend krachtig op te treden en Instructies te zullen geven, dat zoowel de justitieete autoriteiten, do staatspolitie .als de dis trictcointrole tins' Tli£KI£SXLXXli O ndej aars-oliebollen, gin 't duffe schuurtje stonden 'n paar teilen en 'n tobbe. Uit die teilen en die tobbe stegen klamme zeepsop-dampen, zoodat 't schuurtje gevuld was met 'n dikke, warme mist, die den adem zwaar werk gaf. Eu in die mist stond de vrouw. Deze vrouw, die tevens weduwe was, en moeder van vier kinderen, stond meerdere da gen per week in zoo'n mist, want ze voorzag in haar onuerhoud en dat van de vier kkinderen, met wasschen en strijken van fijn goed, zooals overhemden, boorden, schortjes, kindergoed én wat verder ,ot 'n fijne wasch-inrichting be hoort, i Ze stond dus in 't schuurtje te wasschen en te zweeten. En dacht over 'n belofte. Die belofte had ze gedaan aan de kinderen. Ze zou ter gelegenheid van den Oudejaars avond oliebollen bakken. 'n Simpele, doodgewone belofte dus, behalve voor de kinderen, die 't ais een feest beschouw den. Maar in elk geval 'n iieele gewone belofte toch, die op datzelfde tijdstip door duizend andere moeders was gedaan. Maar de vrouw in de zeepsop-damp dacht cr met tamelijk wat zorg aan. Want na meergemelde belofte waren er eenige dingetjes tusschen gekomen, die 'n huisgezin van zoo'n weduwe met vier kinderen nogal tegenhielden in den gewonen, juist afgepasteri gang. Onder andere voor meer dan vier gulden aan schoenreparatie, en 'n paar gebroken kloni- -P-n- in 't ruwe rekende ze uit, dat ze zonder i'c oliebollen al heel wat moeite zou hebben, tin de week rond te komen. aarsciiijnlijk was' 't daarom, dat onder 't ■«'adschen haar. zuchten en zweetdruppels wat talrijker waren dan anders. En misschien ook wel, omdat ze meteen dacht aan 't jongste meisje, dat den laatsten tijd weer bleeker zag en volger.s den dokter «eer hoog noodig aan versterkende middelen öioest. Zoo'n dokter had makkelijk praten, als je 't alle weken op 'n cent na moest uitrekenen en dan nog lang niet kreeg wat je noodig had. De kinderen kwamen thuis van 'n paar boodschappen en begonnen direct weer over de beloofde oliebollen te praten. Of moe d'r kren ten en rozijnen in deed en sucaadjes. En hoe veel of ze d'r dan ieder wel zouden krijgen. „Misschien wel geen een," zuchtte de vrouw, maar niet zóó zacht, of de twee oudsten hadden 't gehoord. Toen ze de diep-verslagen gezichten zag, die toch al smal waren, had ze er al weer spijt van en zei, dat ze haar best zou doen. Of ze dat toch al niet deed. Op, den laatsten dag van 't jaar stond de vrouw bij 'n smoorheet fornuis in 't keukentje te glanzen en te strijken. Vandaag moest alles nog worden bezorgden als dan niet veel klanten de betaling uitstelden-tot Maandag., dau zou ze 'r toch maar wat afnemen voor de oliebollen. Nou moest ze hard voortmaken, anders werd 't te laat om nog te gaan bakken. De kinderen waren zeer ongeduldig en 't leek hun of er veel meer strijkgoed was dan anders Eindelijk was alles klaar. Er werd 'n mand vol gepakt daar ging 'n witte doek over en 'n zeiltje voor den regen. De mand was groot en de vrouw klein en niet zwaar. Daar kwam bij, dat ze al moe was en er een felle wind door de straten gierde, die regen- slierten tegen de huizen en de menschen smeet. Verschillende klanten pakten snel het strijk goed aan en zeiden huiverend, dat 't geld de volgende week wel terecht kwam. Onder de zelfde huivering deden ze heel gauw de deur dicht. De vrouw sjouwde door. Ze rook aan alle deuren dat er gebakken werd en kreeg 'n verdrietige weeheid van die lucht. Toen de mand leeg was telde ze de ontvangst, die maar juist voldoende was voor de aller- noodigste Zaterdagboodschappen. Maar ze dacht meteen aan de hunkerende kinderen. Voor den grutterswinkel aarzelde ze nog..,, maar dan zou ze maar wat minder nemen. De dikke, vriendelijke meneer van den winkel maakte op een der zakjes de optelling, 't Was twee gulden zestien, 'n Nieuwe zilverbon van 'n rijksdaalder, die secuur opgevouwen in de kleine portemonnaie zat, gaf ze hem in de hand. Er kwam toen juist ander volk binnen, 'n Paar dames, die door den grutter bijzonder vriende lijk werden begroet als goede kennissen. Hij noodigde de dames uit even binnen te komen, dat zou z'n vrouw heel aardig vinden. De dames wilden dat wel even doen. Hij zou hen voor gaan. ,,'n Oogenblikje, even hier de juffrouw afhel pen.. Kijk u 's hier juffrouw., da's t.vee- twintig.. da's twee-vijftig en zeven-vijftig is tien gulden ik dank u wel." Hij knikte vriendelijk en verontschuldigend tot de vrouw en wipte meteen naar achteren, om de dames voor te gaan. Toen stond de vrouw alleen en was vuurrood. De meneer had zich vergist en gemeend, dat het 'n briefje van tien was. „Meneer., u doet 't verkmaar de me neer lachte met de visite en hoorde 't niet. De vrouw ging haastig den winkel uit. Toen kwamen er twee stemmen om haar heen gonzen. „Maak 't gauw goed," zei de eene. „De vent is rijk," zei de andere. ,,'t Mag niet, 't mag niet," lispelde de eerste weer. „De la was vol geld, hij merkt er niets van," haastigde de tweede. De vrouw begon mee te praten. Ja, 't was zoo.er lag veel geld in de la. Hoeveel verdien ste was daar wel niet bij Van één zoo'n dag 1 Hij zou er geen boterham minder door eten, o-nee. En 't was toch zeker z'n eigen stomme schuld I Had ie maar beter uit z'n oogen moeten kijken. O, zóó I Natuurlijk 'n man, die om 'n paar gulden niet maalt. Anders iiad ie wel se cuurder geweest. Nou, en dan zoo'n paar rijks daalders voor zoo'n rijken vent.... hoef je geen drukte over te maken. Zou ze nou meteen door maar kousen gaan koopen voor de jongens, die had ze 't ergste noodig. Néé, néé, dat nog niet. Verbeeld je, dat i 't toch 's merkte en haar achterop kwam loopen. Nee, bewaren nog 'n poosje. Keken de menschen haar nou allemaal aan of was dat verbeelding Hè, daar schrok ze warempel van dien politie-agent. Toch niks geen man om van te schrikken. 't Werd nog kouder, vond ze. Thuis werd ze met 'n hoera ontvangen. Want nu zou 't feest beginnen. 't Oudste meisje commandeerde wijs, dat ze nou niet allemaal om 't fornuis moesten gaan staan, dan kon moe niet opschieten. Ze.gal zelf 't voorbeeld en ging haar zusje de vragcnles o.verhooren. Maar de jongens vonden 't bij 't fornuis veel leuker. Ze keken, hoe moeder 't beslag maakte en de koekepan in gereedheid bracht. Ze snoven de lucht op van het meel en de rozijnen en rekenden vast het aantal oliebollen uit.... en hoe „immes" ze zouden smaketrr De vrouw sprak weinig en bleef op de vele kindervragen meest het antwoord schuldig. Ze deed erg beverig en de kinderen vroegen, of moe niet goed was. Ineens kreeg ze een schok, net of iemand haar onverwachts 'n stotnp gaf. Vanuit 't kamertje klonk de lijzige opzeg-toon van de catechismus-Ieereude meisjes „Zeg het zevende gebód." „Gij zult niet stelen." „Wat verbiedt het zevende gebod „Het zevende gebod verbiedt stelen, of iemand op onrechtvaardige wijze in zijn tijde lijke goe. „Wat moet dót zoo ineens viel de vrouw driftig tiit.. meteen stond ze met haar deeg handen in de deuropening. Haar gezicht was bij na zoo wit al het beslag. Ontsteld, met open monden keken de kiide- ren naar de wilde oogen, die nooit zóó gestaan hadden. De vrouw lachte ineens weer. „Nee, nee, ik dacht, dat jullie ruzie maakten.' De kinderen lachten mee, maar niet zoo gui als anders., en de vragenles werd wat zachter voortgezet. 't Ging niet goed met de ouwejaars-oliebollen. De eerste zes kwamen zwart uit de pan. De volgende serie moest er opnieuw ingelegd wor den omdat de bollen nog half wit waren. Het duurde lang en de jongens kregen honger. Toen de oliekoeken eindelijk op tafel stonden werd er gretig van gesmuld, maar 't ging niet zoo feestelijk als ze zich hadden voorgesteld. Want moeder nam er niet een en lachte zoo weinig., en als ze 'n enkele keer meelachte, was 't net of ze 'n steek in d'r zij kreeg. Plotseling stond de vrouw op en kleedde zich om naar buiten te gaan. De gezichten der in- deren vroegen „waarom Ze had nog wat vergeten, zei ze en vloog de deur uit. Ze liep erg vlug en struikelde bijna. Gelukkig was er geen volk in den winkel. De meneer stond iets op te schrijven. Met de drie rijksdaalders in de bevende vin gers ging ze naar binnen. „Meneerasjeblieft., neem me niet kwa... hier heb u 't terug. De winkelier haaide zijn schouders op en glimlachte verbaasd. „Ja, meneer.strakkies.te veel terug gege ven van tien gulden in plaas van 'n rijksdaal der." ,0, kijk, heb ik me zóó Ieelijk vergist Nou, dat is aardig van u. Heel mooi. U merkte 't zeker toen u thuis kwam „Ja, meneer, of néé., eigenlijk...." Toen begon de" vrouw heel erg te huilen. De winkelier begreep 't. Hij deed 'n paar vragen, die hem gauw op de hoogte brachten van het tobbende leven der weduwe. Hij vroeg of de kinderen al naar bed waren. De vrouw snikte van néé. Nou, dan moest ze de jongens nog maar even tjes sturen. Z'n vrouw had nog al eens kleeren en zoo, waar ze zoo gauw geen raad mee wist. Toen de kinderen een uur later geen oogen genoeg hadden om alles te bekijken, wat °die lieve juffrouw uit den grutterswinkel hen had meegegeven, en geen tanden genoeg om de groote appelbollen te verzwelgen, die dezelfde lieve juffrouw er had bijgedaan, lachte de moe der weer even hartelijk als in andere prettige oogenblikken. Maar toch vonden ze 't gek dat moeder tel kens even gauw weg moest naar 't keukentje, waar 't toch heeleniaal donker was nu. En dat ze dan terug kwam met natte, roode oogen. Nog vreemder keken ze, toen moe onder 't avondgebed ook zóó maar wegliep, net toen ze waren gekomen aan - „leid ons niet in beko ring." Maar met een blij gezicht liet de vrouw zicb den volgenden morgen door de vier lünderea „zalig-nleuwjaar" zoenen. O. N. i|

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1