R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Leidisig gevraagd. -Wat de Pers zegt BUITEN LAND BIN NLN LAND I Mo. 312 Woensdag 12 Januari 1921 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon ADMiNISTRA™433 ADVERTENTIEPRIJS: Ontoelaatbare gezinnen. Juffrouw Suze Groenewsg. ONS PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.-, BUITEN f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. VES3SCH9JÜT DÜGELIJiCS. REDACTIE 633. Van 1 tot 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames pet regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.f 400.—, t 200.f 100.— t 60f 35.—, f 15.- Al ecnige malen schreven wij over de kwaal der werkloosheid. Toen wij dal deden dreigde het gevaar nog maar; nu zillen wij er midden in. En het is niet meer te keeren; er zijn al leen nog maar middelen tol verzachting en le gen uitbreiding le beramen. En over de nood zakelijkheid daarvan willen wij hel hebben. Overal is men er op uil de werkloosheid te bestrijden: in Frankrijk wil men de grenze." sluiten om de eigen induslrie le beschermen. In Engeland zoekt men naar grdoler afzetge bied op de builenlaudsche markl, een verschil van handelen, dat misschien een der voornaam sle redenen is van de voortdurende confliclen iga meeningsverschilleh tusschen de beide gealli eerde regceringeu. Maar in hel praclisclie Engeland laat men hel daarbij niet. Onder leiding der regeering ;s men daar bezig een eigenaardig stelsel van workvertleeling in te voeren. Iedere induslrie mout zooveel mogelijk voor zijn eigen werk- loozen zorgen, iedere fabriek of sverkplaais .verdeelt de werklieden in ploegen en iedere ploeg komt een aantal uren werken, naarmate er werkgelegenheid is. Dit stelsel is dus geba seerd op een ver doorgedreven gevoel van so- iidaiiteit. En de practijk zal moeten uitmaken, hoe de werknemers zich daaraan aanpassen. In Diiitschlaiui worden van regeeringswege weer andere maaliegt-len genomen. Wal doel men hier le lande? Voorstellen te kus en'te keur. De syndicalislen willen maar liefst naar Ilaiaausch voorbeeld de fabrieken tioor de werklieden lalen bezeilen; de hcereü modern georganiseerden eisehen, dat de Re jecting de ledige kassen van de organen, ge sticht om bij werkloosheid uilkeeringen te doen, zal vullen. Flet geld mag echter niet .worden geleend, maar moet cadeau worden gegeven. Eu in Amsterdam heeft'men gisteren al een staaltje van gewelddadig optreden beleefd. Een aantal bouwvakarbeiders zijn daar ontslagen. Maar zij gaan daar met hun gereedschap naar het werk en eisehen opnieuw te worden aan gesteld. Gebeurl dat niet, dan moet alles maar vyorden slil gelegd 1 Inderdaad, een eigenaardige theorie. Maar hoe dit alles zij, zoo als de loesland thans is, kan hel niet blijven. De groole massa begrijpt er niels meer van; de internationale problemen gaan langs haar heen. Maanden lang zijn de wrklieden vermaand om loch hard le werken, om de uiterste krachten in te spannen. Want zoo heette het alleen door opvoering der productie kunnen wij uit den vulschen cirkel van hoogerc loonen stij gende prijzen, stijgende prijzen hoogerc loo nen, geraken. Daar wordt de achturige arbeidsdag iuge- vierd en alsof dit niet genoeg was, worden slag op slag honderden werklieden bij gebrek aan werk ontslagen. is het wonder, dal algemeen ontstemming heerscht en de verbittering toeneemt? Het is zaak, dat ook onze Rcgecring bij dit alles niet lijdelijk blijft toezien. Het werkloos heidsvraagstuk is er thans een van de hoog ste urgentie. Er moet leiding en voorlichting komen van bovenaf. Men late de meeningsver schillen niet voortduren; de meest dwaze theo rieën niet in propaganda omzeilen en straks tol gevaarlijke leuzen worden van beroepsdemago gen De beweging groeit bij den dag en kan reusachtige en gcyaarlijke afmetingen aanne men. En zulke brandstof moet men vooral in dezen lijd niet laten oplioopen. Nog eens: er kome van boven af leiding en wel met vaste hand. Het is niet de vraag, of ill en iedereen zal bevredigen. Dat zal natuurlijk niet gebeuren, maar dar is iels van minder zorg. Wanneer een beslissing gevallen is en een richting is aangegeven, scheiden de bok ken van de schapen. Eu dal is reeds groote winst. De goedgezinden zullen met vertrouwen de uitwerking der getroffen maatregelen af wachten, de kwaadvvillenden zal men met recht binnen de perken der orde dwingen. Maar ook alleen, wanneer men van hooger hand de lei ding neemt. En daarvoor wordt het ouzes in ziens thans hoog tijdl In de Hooidsfjad. des Rijks geschiedt .veel wat/ in. de .oogea va.ii fatsoenlijke lie den ontoelaatbaar is. Men denke maar eens ,aan de fameuze scbpLdpartijen in lf-aar onvolprezen Raad. Z,oo bezit Am sterdam ook lipt twijfelachtig voorrecht, sen groot .aantal „ontoelaatbare gezinnen"' te bezitten, waarmee ze zit opgescheept, maar die toch onder dak moeten gebracht worden. In Amsterdam zijn al zooveel proeven op allerlei gebied genomen, proeven, die .meerendeete mislukt zijn, dat kpt op een (groef mee-r of minder, niet .aankomt. En iflaarom hebben B. en W. na overleg met ide commissie van advies bij kpt beheer der gemeentewoningen besloten,'een voor stel bij den Raad in te dienen tot lipt maken eener inrichting voor „ontoelaat bare gezinnen'' aan li,ct Zeeburgerpad. Wat zijn dat eigenlijk, „ontoelaatba re gezinnen". D,at zijn gezinnen die abso luut .oueespli.ikt ziju. om in een .behoor lijke woning tc huizen. Daarvoor ziju ze te vuil, te onhandelbaar en te bandeloos. Maar B. en W. van Amsterdam zijn, zoo als men weet', erg optimistisch,. Zij ho pen, dat' ld. oor nauwkeurig- toezicht en Rijstand met raad. en daad, door een wo- iiiugopzich.teres zulk een gunstige invloed op de „onloelaatbar.en" aal worden uitge oefend, dat' ze na een tijdelijk verblijf in de reoiasseer-inriclijtuigen weer in ge wone gemeentelijke woningen onderge bracht kunnen w.orden; m.u,w. dat ze van „ontoelaatbaar" in „toelaatbaar." zullen verander.i worden, Y/ij hpipen liet, Burge meester Tellegea -en ziju staf hopen. Ru een en ander over de .verblijf plaats der „ontoelaatbare" gezinnen 13. en W. zijn voornemens, in verschil lende deelen der stad, vier tot zes dezer inrichtingen tc bouwen, te zomen voor ongeveer .200 gezinnen. Zooals gezegd, meenea zij ai vast een geschikte pia'ats gevonden re npbuen aan liet ook aan niet- Amslerdammcrs w/el bekende Zeeburger pad. i j Daar ptaan Ui.ans een twintigtal houten barakwoningon, waarin ook nu reeds' ge zinnen zijn gehuisvest, wier verblijf in de gewone woningen moeilijkheden zou opleveren. Dat deze houten woningen daartoe weinig geschikt zijn, beho-eit geen betoog. Daarom stellen B, en .W, voor, deze woningen tc verplaatsen en op het vrijkou.en.ue icavia eengezins.-huisjes te bouwen. Deze bevatten, behalve woon kamer en neuuen, twee tot vier slaapka mers en zijn in groepen'v,an vier en vijf stuks ontworpen, met op ai doende wijze geiuidke erenae frusschenwande-n. De daken zijn plat gehouden tea' voorkoming van do te verwachten veelvuldige beschadi ging van g-oten en pannen bij toepassing van een pannendak. Om dezelfde reden zijn ijzeren ramen en buitendeur on toe gepast en is het zichtbare houtwerk be perkt. De vloeren zijn als gebruikelijk uitgevoerd. Of ook op dit punt bijzon dere voorziening geëiscliit wordt, zal d-e ervaring moeten uitmaken. In plaats vaar Voortuinen komen er klinkertro-ttoirs en eveneens pen ruime klinkerhand langs den achtergevel, een en ander, ter wille van de reinheid. De inrichting wordt om geven door hekwerk m6t één toegang, zoodat toezicli|t op in- en uitgaanden mo gelijk is. i Ook het' bouwen van eén.administratie gebouw voor de „ontoelaatbare" gezin nen ligt in 't plan van B. en w. JSTatluurlijk komt dit -alles, niet zonder geld tot stand. Een en ander zal een- goede f '260.000 kosten, die..,, Amster dam niet' bezit. Maar geen nood; B, en W. zullen het bedrag ,als voorschot bij hét Rijk aanvragen. Een mooi en genereus plan zoo,ais men ziet- en. lipt vindingrijk vernuft van B, en W. onzer Ho.oidstad volkomen waardig. Maar wat zal moeten geschieden met die „ontoelaatbare" gezinnen, welke na h;un proeftijd onvatbaar voor „toelaat baarheid" blijken te wezen? Dat is een kwestie v-an later zorg. Het vindingrijk .vernuft van Burgemeester Tei legen en zijn medebestuurders is nog lang niet (uitgeput. Ze zullen niet nalaten als dan weer een splinternieuw prachtplan aan den Raad voor te stellen. HET GEORGANISEERD OVERLEG. Di het vrijzinnig-democratisch weekblad „De Ophouw", schrijft het lid der Tweede Kamer, Mr. Marchant, het volgende commentaar op hel ongelukkige debuut van hel „georganiseerd over leg": j „Het karakter van dit instituut is ten eenenmale misverstaan. De vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg neemt besluiten bij 'meerderheid van stem men. De besluiten worden gepubliceerd, en de belanghebbenden beschouwen daarmede de zaak als afgedaan. Regeering en volks vertegenwoordiging van land en gemeente hebben, zoo meent men, zich daarnaar te gedragen. Dit is een vergissing. Men is bij de instel ling van deze organen uitgegaan van de ge zonde, gedachte, dat regelingen betreffende liet personeel niet moeten worden getroffen dan nadat het personeel zelf er over is ge" hoord, dus na overleg met hel personeel. Om te voorkomen, dat dit „hooien" van het personeel lukraak geschiedt met willekeurig aangewezen leden van het personeel, heeft men het overleg „georganiseerd", dal wil zeggen inen heefl waarborgen geschapen, op dat alle. elementen en richtingen onder hel personeel zich kunnen uilspreken. Dat is alles. Daarom is èn het nemen van besluiten door deze organen èn liet streven, daaruit .voortvloeiende, naar evenredige vertegen woordiging der verschillende organisaties, op haar aantal leden gegrond, een onding. De bedoeling is nooit geweest, en do bedoeling kan niet ziju, dat het personeel inel ver tegenwoordigers van de rcgecring voor zich zelf regelingen vaststelt. Het resultaat van hel overleg behoort slechts- te zijn, dat de regeering nauwkeurig voor zich ziet, wat de wenschen en inzichten van hel personeel zijn, opdat zij bij hel vaststellen der regeling daarmede rekening zou houden. Ontaardt hel georganiseerd overleg in hel nemen van besluiten waardoor regecring en volksver tegenwoordiging worden vastgelegd, dan legt men bevoegdheden in handen van niet verantwoordelijke personen, die ons staats recht daaraan ten eenenmale vreemd laat." 0£ Ï0ZÖÏAND li. ttSLASO Hel optreden der Sirm-Feiners Simi Feiuers hebben op de Charlemonl-brug bij Dublin Maandag een militaire auto over vallen, waarin een daine en twee officieren zaten. Eén der officiereu is gewond, de auto zit vol kogelgaten. De „Evening Standard" geeft nadere bijzon derheden over dit geval. De auto met de heide officieren en de vrouw van één hunner was op weg naar Dublin, toen op de brug die ongeveer iy2 K.M. builen liet centrum van Dublin ligt een knal werd ge hoord. Daar men dacht dal er een hand ge sprongen was, werd gestopt. Toen de chauffeur ging kijken, klonken echter weer twee schoten en daarop ging de auto er in volle vaart van door. Op het hoogste punt van de brug zag men echter weer twee' mannen mei revolvers, die onmiddellijk begonnen le vuren, terwijl van den anderen kant van den weg een man op de tree plank sprong en scholen op de dame loste; de kogels gingen door haar klecren, doch lieten haar ongedeerd. Eén der olficieren werd gewond door een scherf van de versplinterde voorruit. Even verder op den weg stond zoowaar nog een partij aanvallers gereed, waar men zoo hard mogelijk langs reed de man op de treeplank was er toen al afgesprongen doch niet zonder dal de auto nogmaals door de noodige kogels werd getroffen. Zoo werd ten slotte toch veilig Dublin Bereikt; de dame on dervindt echter onaangename gevolgen van den schok dier benauwde minuten. In de heele omgeving van Dublin is het overigens weer zeer rumoerig geweest. De Sinn F'einers hebben bruggen in de lucht laten vlie gen en wegen versperd. üe vredes-onderhandelingen. De „Evening Stand." meldt, dat nu wel vast staat dat Vader O'F'lanagan, waarnemend pre sident van Sinn Fein, de vorige weck le Londen is geweest en een onderhoud heeft gehad met Lloyd George. De bijzonderheden van Eat on derhoud worden strikt geheim gehouden en had blijkbaar mei plaats in Downing Street. O'F'lanagan toetde van Woensdagochtend tol Vrijdagavond te Londen. Gedurende dien tijd wist hij zijn verbhj(plaats geheim te houden en vermoedelijk is hij de gast van een priester ge weest in een dei Londensche voorsteden. Het heet dat de premier niet voldaan was over de vraag of O'F'lanagan wel voor Sinn F'ein kan optreden en zoolang Dail Eireann niet vergaderd heelt, blijft twijfel dienaan gaande bestaan. Men zegt ook dal O'Flanagan een lijst kreeg van die Sinu Feiners, aan wie het Kabinet geen vrijgeleide zal kunnen geven. In verband inet het onderhoud met Vader O'Flanagan zegt de correspondent der „Daily Chronicle" te Dublin nog, dat de Sum Feiners voornemens zijn can-didaten te stelten voor het Zuid-Ierschc parlement en als dat zoo is, lijdt het geen twijfel of zij zouden door de even redige vertegenwoordiging een flinke meerder heid krijgen. Sinn F'ein zou door die verkiezingen zijn kracht willen loonen in het land. Na aldus te hebben gewonnen zouden de Sinn F'eiusche parlementsleden het werken onmogelijk maken door boycotten van het parlement, waardoor den onder-koning niet anders over zou blijven dan het te ontbinden en in zijn plaats te stel len een adviseerenden Raad, hetgeen zou be- teekenen terugkeer lot de bestaande toestanden. De Valera's beloofde proclamatie werd giste ren (Dinsdag) verwachi en de algemeene ver wachting is, dal hij zal aandringen op volledige onafhankelijkheid van Ierland. Lord Decies heeft in een brièï verklaard, dat hij zich beschikbaar zal stellen als candi- daat voor een der zuidelijke districten, omdat de Home Rule-wet de Iersehe situatie geheel heeft gewijzigd. Hij beveelt aan de wet in werking te stellen en daaruit alle mogelijke voordeelen le halen en, vraagt de Ieren zijn voorbeeld le volgen, opdat ten slotte, één enkel parlement voor Ierland zal ontstaan. KRASSIN. Krassin heelt gisteren een conferentie met Horne gehad over de voorgestelde Engelsch- Russische handelsovereenkomst en zou heden naar Rusland vertrekken. De „Malin" meldt, dat Krassin door België naar Rusland zou teruggaan. Hij heefl van de Belgische regeermg het visum op zijn paspoort gekregen op uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij zich niet in het land zou ophouden. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Ook in Frankrijk wordt de oplossing van het vraagstuk der werkloosheid sleeds urgenter. De laatste dagen heeft de regeering zich inzonder heid met deze aangelegenheid' bezig gehouden, en heeft zij uitgezien naar maatregelen, om de crisis zoo goed mogelijk het hoofd le bieden. Een medewerker van het „Journal des Debats" is er op uilgetrokken om in de verschillende ministeries er naar te informoeren, hoever het overleg thans gevorderd is. Vernomen werd, dat de regeeriug niet van plan is allerlei tijdelijke arbeidsgelegenlieden te scheppen van twijfelachtige waarde en belee- kenis. In beginsel is besloten den aanvang te be spoedigen van werken, die in eik geval en' in alle omstandigheden moeien verricht worden en waarvoor reeds gelden ziju uitgetrokken'. Zoo zullen de werkloozen in de eerste plaats aan den arbeid gezet worden tol liet verbete ren der talrijke wegen, die dit dringend noo- dig hebben, het ophouwen van in eliraar ge scholen slalions, huizen, het opruimen der ver nielde bossclien enz. De rcgecring maakt zich niet de illusie, dat de werkloosheid door een en ander geheel is weg le nemen --- dit kan slechts geschieden door hel einde van de eco nomische crisis, welke haar veroorzaakt heeft. Maar zij streeft er naai', den werkloozen de ge legenheid te geven zelf hun .levensonderhoud te verdienen, met vermijding van ondersteuning. DE WEDEROPBOUW VAN FRANKRIJK. Volgens de „Voss. Ztg." zijn le Berlijn voor stellen ontvangen van de Fransclie regeering, waarin voor .de eerste maal sprake is van een aclict - meedoen van Duilschland aan den we deropbouw van Frankrijk. DE ONTWAPENING DER BE1ERSCHE BURGERWACHTEN. Naar hel „Berl. Tagebi." verneemt, ziju on langs weder besprekingen gehouden tusschen de leiders der vakvereenigingen en de rijksrc- geering omtrent de kwestie der ontwapening van de Beiersche burgerwachten. Het is de rijksregeering daarbij gelukt, de vakvereenigin gen van de noodzakelijkheid der door haar ge dane stappen le overtuigen. DE STRIJD TEGEN DE SOVJET. De te Pctrograd verschijnende „Krasnaja Gazela" geeft zeer karakterislieke artikelen over den loesland in d-e Oekrajine, die de Soijel- autoritciten zeer verontrust. Sprekend over- de detachementen opstandelingen, noemt het blad 25 namen van de meest bekende- aanvoerders der opstandelingen, die krachtig gesteund wor den door de groote massa der bevolking. Die detachementen lellen soms een groot aantal strijders en worden zoowel door anarchisten ais socialisten gesteund. De liecle Oekrajine wordt doorkruist dooi hun agenten, die de bevolking opzeilen tegen de sovjets, proclamaties ver spreiden en een beroep doen lol vcreeniging van alle opstandelingen in een nationaal repu- blikeinsch leger. De hoeren organiseeren vooral vereenigingen, die zorgen voor de distributie van levensmiddelen. In geval van gevaar ver bergen de boeren de opstandelingen en hun wapens. De reerulen onderhouden betrekkingen met Oekrajiensche organisaties in het buiten land om de Oekrajine le bevrijden van de Sov- jet-overheersching. Een telegram uit Lemberg dato o Januari meldt nog het volgende: Heel Podolie is in vollen opstand; rondom Kamcnels wordt een verwoed gevecht geleverd lusschen boeren en rooden, die paarden gcrequireerd hadden De Joodsche bevolking neemt deel aan den strijd te°en de rooden. De stad Doenajeftsi staal in brand. De rooden hebben ongeveer duizend burgers weggevoerd uit midden- en Oost-Podo- lië, waar het signaal voor den opstand in deze streken gegeven werd. Bratslaf is bezet, waar bij een roode divisie vernietigd werd. Meer naar het noorden werd Lubar bezet. De bolsjewistische bevelhebber heeft de ver sterking bevolen der spoorwegknooppunten ap niarka, Smerinka en Kalinofka ÊEMtfêttOË BUiraflL BtfiiiCHTEM» DE HIKZIEKTE. De liikziekte komt thans ook in Londen voor. In het Charing Cross hospitaal werden twaalf personen, lijdende aan de kwaal behan deld, doch konden allen na eenigen tijd als hersteld vertrekken. Een dokter van het hos pitaal zeide tot een vertegenwoordiger der „Morning Post" dat de ziekte iels „nieuws" is en dat nauwkeurige onderzoekingen noodig zijn om den oorsprong er van na te gaan en de juiste geneeswijze te vinden. EEN DUUR STADHUIS. Bij Westminster Bridge le Londen is in aan bouw het .nieuwe gebouw voor den London Cuonty Council, dat men het „stadhuis" voor Grooler Londen zou kunnen noemen. Met den bouw werd reeds begonnen in 1908 en men had gehoopt dat het gebouw in 1916 in gebruik zou worden genomen. Toen kwam de oorlog en de bouw werd voor eenige jaren gestaakt. Aanvankelijk waren de kosten geraamd op 870.000 p.s.; verleden jaar is de begrooting echter nog met 750.000 p.st. verhoogd en voor het gebouw over een paar jaar door Londen's vroede mannen betrokken zal kunnen worden, zullen de-totaal-kosten zeker wel tot twee mtt- lioen pond sterling gerezen zijn. Dezer dagen U te St. Assise (bij Melun) de eerste, steen gelegd voor een draadlooze installatie, dat het grootste der .wereld moet worden. Dit nieuwe station, hetwelk in 18 waanden voltooid moet zijn, krijgt 16 masten van 260 M. Er moeten acht telegrammen iegelijk jjR- gezouden kunnen' worden en zeven of 14 tege lijk ontvangen kunnen worden. In 21 uur zullen meer dan twee millioen woorden verwerkt kunnen worden. In den toestand der industrie in Swansea is ecnige verbetering gekomen. Er zijn weer iwee lini'abrieken en andere fabrieken geopend, waardoor duizenden weer werk hebben. In de eerste week van liet nieuwe jaar is het aantal werkloozen in Denemarken van 4S4S4 tol 52711 gestegen. Het dagelijksch bestuur van Kopenhagen heelt bij d engemegnteraad een voorstel inge diend om Ier bestrijding der werkloosheid ge meentewerken te doen uitvoeren ten bedrage van 3 ii 4 millioen kronen laanleg van tram lijnen, bouwen van buizen enz.) De rantsoeneering van en de maximum prijzen op steenkool zijn 'thans ook in Dene marken ingetrokken. De snelle daling van den kolenprijs bedreigt de bruinkoolwinning, die tij dens den oorlog loonend was, en waarin 1500 menschen werkzaam zijn. Toen hel Duitsche s.s. Elfa dezer dugen de haven le Londen binnenliep om kolen in te nemen heeft een volksmenigte een betooging tegen de Duitsche vlag gehouden ,die ten statie moest worden neergehaald. Volgens ile statistiek der huwelijken in Duilschland is het aantal echtscheidingen sedert dén oorlog reusachtig toegenomen. Ook trou wen de menschen vooral door de hooge loonen onder de arbeiders op zeer jeug digen leeftijd. Men treft 15-jarige huisvrouwen aan, en weduwen van 16 en 17 jaarl DE GEHUWDE VMUWÏÏÏ ÜVERHEIDS- ülfcWST. In hel jongste nummer van „R. K. Gemeente politiek" schrijft de lieer A. B. Miohielsen over hel volgende onderwerp: „De Katholieken slaan op hel standpunt, dat aan de gehuwde vrouw als regel de toegang lot de scholen, de bedrijven, de ziekenhuizen, de bureaux, kortom in het alge meen tol die plaatsen waar Iiet overheidspcr i neel werkzaam is, moet worden ontzegd." De schrijver onderzoek^ de vraag of dergelijk optreden tegenover de gehuwde vrouw toelaat baar en weiisclielij'k is le achten, en komt dan lot de volgende nader toegelichte conclusies: 1. De herhaalde afwezigheid der; vrouw be naileclt liet gezin. 2. De zwakkere vrouw wordt dubbel belust, door haar huiselijke laak, ua den inspannenden arbeid overdag. 3. Het geldelijk gewin, hetwelk wordt nage streefd, is den liecle slechts schijn. 4. Dc opvoeding der kinderen zal schade lijden. 5. De aantrekkelijkheid van liet gezin vermin dert. 6. De arbeidspraeslalie der gehuwde vrouw zal in den regel geringer zijn dan die yan an deren. 1. Ook uit een medisch oogpunt behoort de gehuwde vrouw niet in loondienst. 8. De veelvuldige vervanging schaadt den dienst. 9. De arbeid der gehuwde vrouw werkt het systeem der kinderloosheid en kinderbeperking in de hand. Als toelichting op de twee laatste punten, geeft de heer Michielsen merkwaardige cijfers: Reeds in 1911 en sindsdien zijn de cijfers nog on gunstiger geworden waren er in Amsterdam van de 96 gehuwde klasse-ondenvijzeressen, 04 zonder kinderen. Over het verlof vragen van ge huwde vrouwen in overheidsdiensl geeft volgend stalistiekje van een Inspecteur van het L. O. ecu sterk sprekend overzicht. Het stalistiekje gaat over 31/2 Jaar: Er waren 153 klasse onderwijzeressen. Daarvan 122 onge huwd en 31 gehuwd. Die 122 verzuimden in 3y2 jaar 6051 schooltijden of 54J4 per hoofd. De 31 gehuwden verzuimden 3122 schooltijden of 100 per hoofd. En hier was het zwangerschapsverlof niet onder begrepenl De schrijver concludeerf: „Het voormalig Ka merlid Rooilhüijzen heeft dan ook terecht ge zegd, dat de overheid aan de gehuwde vrouwe lijke ambtenaar eigenlijk de invitatie doet het huwelijk te maken tot den carricatiuir. „Zoolang men aan de Overheid nog eenige zedelijke plichten toeschrijft, zal dat absoluut on geoorloofd moeten heeten. We lezen in de „Maasbode": „Ons bericht over een aanslaand heengaan als raadslid van niej. Suze Groeiieweg werd door het Rolterdamsche orgaan der S. D. A, P. tegengesproken. „Uit de beste bron kunnen, wij mededeelen," aldus de „Voorwaarts," „dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Waar schijnlijk is het. dat men in kringen, die dc „Maasbode" nader zijn dan ons, Suze Groene- weg gaarne uit den Raad ziet verdwijnen, zoo- zal bij het „Maasbode"-berichl de wensch we der de vader van de gedachte is". Op gevaar af .vah betweterij beschuldigd tc worden in eene zaak, als deze, waarin dc „Voorwaarts" voorlichting uit de beste bron heet te hebben geput, zien wij na deze tegen spraak nog geen reden onze mededing als oq- juist tc bekennen en wij Tragen: Heeft Mc| GügeaaKüi mm mm dt behandeling dat bé

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1