R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND No. 313 Wat de Pers zegt BUITENLAND BIN JN HJN LA IN L) FEU LLETON Donderdag 13 Januari 1921 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS i VERSCHIJNT DAG£L!JÜS. ADVERTENTIEPRIJS: «et geïllustreerd zondagsblad t'o.50 hoooer. Bureau: HOF 6# ALKMAAR. Telefoon ^dactierm3.1e 433' nefiiiS f ni£)riek "Vraas en Aanbod"bii V00faiti)ïtaling tëiurieniandsch Nieuws. Luchtverkeer De weergevonden dochter ter OBJ» ATb Van 1 tot 5 regels f 1,25; elke regel meer f 0.25; Reclames per 'ir. P-a ai AT ICMAAT? f o RlITTFï^ f 2*^0 S iui j rcgcis i i.cikb rcgci nicer 1 ivcvmitics per #zv per plaatsing f 0.60. Aan alle abonnè's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, waike hen verzekert t9gen ongevallen tot een betrag van t 500.—400.—, f 200.—, f IQG.- t GOf 35.-, t !5 DE TIJDEN ZIJN VOORBIJ. In een artikel in een katholiek blad staal o.m. te lezen: „De tijden zijn voorbij, dat de heiligen levens en een „Katholieke Illustratie" onze eenige lectuur vormden." Jammer genoeg is dit zoo. „Men moge dit niet misverstaan," schrijft het „Huisgez.'; „Er is reden tot ernstig beklag, dat het lezen vau heiligenlevens uit den lijd is. Niet dat men naast heiligenlevens nog iets anders leest, is een grief, maar dat men den smaak voor het lezen van heiligenlevens heeft verloren. Het geslacht vóór het onze, of moet men nog verder teruggaan, wist wel, welke lec tuur het meest voldoening schonk en de beste vruchten opleverde voor de zedelijke en godsdienstige vorming. Hoe ver staat onze wufte, materialistische tijd, ook in zijn lectuur, van de heiligen levens en de innerlijke volmaking afl Niet alleen begeerte, zooals de socialisti sche zegswijs luidt, maar ook een verkeerde yrijheidszucht heeft de massa aangeraakt. Men haalt den neus op voor „vrome" en Stichtelijke lectuur. Een goed verhaal vindt men al gauw flauw en kinderachtig. Men wil gepeperden kost en pikante lec tuur of vermeit zich in het genre der detec tive-romans, die een ongezonde verbeelding prikkelen. Wat was men, hiermee vergeleken, in den tijd, toen heiligenlevens en de „Katholieke Illustratie" voldeden en volstonden, goed af." -sp" Het ware geen verkeerd en onnoodig werk, indien men den smaak van het groote publiek weer in gezonde banen kon leiden. Indien zij, die met de leiding en hel toezicht op de jeugd zijn belast, deze weer belangstelling kon doen opvatten voor lectuur van hooger zede lijke en meer vormende waarde dan de prikkel- ■of minst genomen waardelooze lectuur, die voor velen het eenige geestesvoedsel vormt. Voor het onderwijs hebben wij in den laatste halve eeuw veel gedaan en doen wij nog veel. Doch wij verrichten slechts half werk, indien het lecluur-vraagstuk niet eveneens, niet enkel negatief maar ook positief, onze volle aandacht heeft. Er is een groot zedelijk, godsdienstig en ont- wikkelingsbelang mee gemoeid. DE TOESTAMES IN IttfLAïïU Een doodvonnis. In de Vicloria kazerne le Cork heeft de krijgsraad het doodvonnis uitgesproken over Joseph Murphey, een steenhouwer, die be schuldigd was van moord op een soldaat, die met anderen den 8slen Ocl., toen zij in een .vrachtwagen door Cork reden, overvallen .werd. Murphy hield vol, dal hij op het oogen- blik van den aanval in bed lag, doch vier sol dalen verklaarden onder eede, dat zij hem aan den aanval hadden zien deelnemen. Duitsclüand en Sinn Fein. In verband met het Zaterdag gepubliceerde witboek, heeft De Valera een mededeeling be kend gemaakt, waarin ontkend wordt dat in 1918 eenig Duilsch complot bestond. Het eeni ge doel mei de publicatie der documenten, zegt hij, was het doen herleven van vooroor- deelen en haat uit den oorlogstijd. Parlementslid gearresteerd. Lynoli, het door Sinn Fein gekozen parle mentslid voor Kerry en tevens lid van het Iersche parlement, is le Dublin gearresteerd. üe vredeskansen. Naar in Londen verluidt zou de reden dat het onderhoud lusschen O'Flanagan en Lloyd lieorge geen resultaten heeft opgeleverd, gele gen zijn in het feit dat de geestelijke niet kon aantoonen, dat hij machtiging ontvangen had om voor de Siun Fein-beweging als geheel te spreken. In ieder geval echter heeft het on derhoud dit goede gevolg gehad, dat O'Flana gan nu aan de overige leiders kan mededeelen wat Lioyd George's inzichten zijn. Een ander bericht meldt reeds dal hij on middellijk na het onderhoud met den premier naar De Valera vertrokken is. De regeering maakt haast met de toebereid selen voor de verkiezingen in Zuid-Ierland, doch het zal zeker nog wel twee of drie maan den duren voor die gehouden kunnen worden. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. In een gecombineerde vergadering van het parlementaire comité van het Engelsche vakver- eenigingscongres en het hoofdbestuur der Labour Partij is de quaeslie der werkloosheid besproken. Tijdens de beraadslagingen, die niet openbaar waren, verklaarde Henderson, dat de arbeidersbeweging geen zitting kon nemen in de door de regeering voorgestelde commissie voor de werkloosheid, omdat de regeering ge weigerd had een onderzoek in te stellen naar alle kanten van het probleem. De conferentie besprak het regeeringsvoor- stel, dat de arbeiders korter zouden werken en ook de quaestie van het overleg met de werk gevers hieromtrent, onder voorwaarde, dat de loonen op behoorlijk peil zouden blijven. Naar de sprekers betoogden zouden de loonen vermin derd worden tot beneden de noodzakelijke kos ten voor levensonderhoud, wanneer het plan der regeering verwezenlijkt werd. De conferentie herhaalde den eisch, dat de werkloozen door den staat onderhouden zou den worden. Dr. Macnamara, minister van arbeid heeft Maandagavond in een openbare vergadering te Aberdeen een rede gehouden over het werkloos heid-vraagstuk. Zóó groot was de toeloop van werkloozen naar het vergadergebouw dat bere den politie de orde bij de ingangen moest be- vviireu. Toen de minister op het spreekgestoelte ver scheen werd hij met gejuich en ook met gejoc-l ontvangen en de herhaalde onvriendelijke uit roepen maakten hem het houden eener rede erg moeilijk. In de zaal zong men herhaaldelijk de „Red Flag" en deed men alles om den minister het spreken onmogelijk te maken. Dr. Macna mara liet zich echter niet afschrikken en hieid zijn rede, waarin hij in het lioht stelde, dat men de regeering zeker niet van de werkloos heid de schuld mocht geven; deze was een natuurlijk gevolg van de wereldoorlog en de ellende in vele andere landen. Hij verzekerde dat de regeering deed wat zij kan om de werk loosheid te helpen lenigen. Den onruststokers riep hij toe, uat zij degenen waren, die van de werkloosheid gebruik wilden maken om onrast te verwekken. „Dal zijn nu degenen", riep hij, „die beweren dat zij eens het land zullen bestu ren. Moesten ze niet liever beginnen le trachten zich zeiven te beheerschen?" Na afloop der vergadering werd de minister onder bescherming van detectives naar zijn logies begeleid. DE RIJNSCHEPEN. Over de uitspraak van den Amerikaanschen scheidsrechter Water Hynes in zake de Rijn- tonnage. den 8en Januari gedaan, worden van gezaghebbende zijde nog de volgende bijzon derheden meegedeeld: üe scheidsrechter heeft beslist, dat aan Frankrijk afgestaan moet wor den: lo. 250.150 ton aken, 23.761 paardekrachl aan sleepboolen; 2o. de inrichtingen van de „Badische Aktiengesellsehaft für Rheinsohiffahrt und Seetransport", die deze maatschappij den len Augustus 1914 in de haven van Rotterdam bezat; 3o. 76 procent van de aandeelen der Rijnscheepvaartmaatschappij voorheen Fcndel in Mannheim; 4o. de scheepsruimte en sleepkraeht, van F'endel zijn inbegrepen bij hel onder 2o. ge noemde. De scheidsrechter is vau de overweging uitge gaan, dat voor de schadeloosstelling ten hoogste 14.34 proc. scheepsruunte en 2.2 proc. paarde- kracht van de sleephooten afgegeven mochten worden. DE STEMMING OVER DE SPOORWEG STAKING IN RIJNLAND. In de Dinsdag te Essen gehouden bedrijfs- radenvergadering der spoorwegbeambten van Rijnland-Weslfalen waren 247 gedelegeerden aanwezig. Daarvan stemden 177 voor en 70 tegen de staking. De gematigde vertegenwoordi gers hadden voor de stemming de vergadering verlaten. HET COMMUNISTISCH PLAN MISLUKT. De stakingspropagauda in het Rijnsch-Wcst- faalsche industriegebied is met een volkomen fiasco geëindigd. Bij Thyssen is zoowel in de smelterijen als in de mijnen hel grootste deel der arbeiders weer aan het werk gegaan. Binnen enkele dagen zal de slaking waarschijnlijk ge heel geëindigd zijn. De coniercntie der bed rij ts- raden heeft zich met groote meerderheid tegen de algenieene slaking verklaard. De pogingen om de stalling naar andere deelen van het wes telijk industriegebied over te brengen zijn vol komen mislukt. üEUcN&DE 6UiTE.HL ssEHiDHïEÉi ROOKEN IN HEI' WITTE HUIS. Na 4 Maart a.s, den dag dat Harding zijn nieuwe taak zal aanvaarden, zal voor het eerst in 20 jaar weer in de kamer van den President in het Witte Huis gerookt worden. Harding schijnt namelijk aoof te blijven voor de smeek beden van enkele fanatici, om althans in het Witte Huis niet le willen rooken. Tóen Roosevelt in 1901, na den moord op Mac Kinley, President werd, begon de langdu rige „rooklooze" periade. Onder het bestuur van Taft schitterde de tabak in de presidenliee- le werkkamer ook al door afwezigheid en Wil son schijnt bij hel overpeinzen der vele proble men die hem hebben bezig gehouden, al even min behoelte gehad le hrt.—;. aan den kalmee renden invloed van pijp, sigaar of sigaret. AANVAL OP EEN MINISTER. Grant, de minister van Onderwijs van Onta rio, werd voor het parlementsgebouw doof twee bandieten aangevallen. De minister be werkte de roovers, ondanks zijn zestig jaren, met zijn wandelstok en maakte zich meester van een revolver van één hunner. De minister kreeg een paar slagen in liet gelaat, doch begaf zich naar zijn bureau toen de dieven de vlucht hadden genomen. De finantieele commissie van den Ooslen- rijkschen Rijksdag besloot het regeeringsvooT- stel tot hel inwilligen der eischcn van de staats ambtenaren aan le nemen. Hierdoor zullen de uilgaven stijgen met 4040 millioen kronen, 'ie opgebracht zullen worden door verhooging der zout- en tabakprijzen, door belasting op alcohol en verhooging der spoorwegtarieven. De Belgische ministerraad heeft Maandag de douanepolitiek van het land bestudeerd met het oog op de crisis in enkele Belgische indus- Irieën met name de automobiel-nijverheid. Een verhooging der tarieven werd in uitzicht gesteld Bij de Oost-Pruisische landbouwers lieerscht toenemende zorg over de runderpest in Polen, omdat het gevaar voor besmetting heel groot is. Vooral over de Litausclic grens, waar het verkeer niet belemmerd wordt. In verband met de melkschaarsc'iU is in Frankrijk een verbod uitgevaardigd tot uitvoer van meia in welken vorm ook. De Fransche staat heeft in Pantin (bui tenwijk van Parijs) gronden gekocht, waarop een nieuwe gevangenis zal verrijzen, ter vervan ging van de bekende, geheel veroudcrue vrou wen-gevangenis St. Lazare. Een brand in hei departement vnu Hande' te Washington vernielde kostbare papieien, o m. alle cijfers der volkstelling sedert 1790, behalve die van 1920. Volgens een bericht uit Breslau aan den ,Xokai Auz.' liet de magistraat aiuaar helstond- beeld van Ferderik den Groolen wegnemen van het Kaiser Freidrichplein, om het niet opnieuw bloot te stellen aan vernieling door de Polen. De „Lokal-Anz." meldt, dat dezer dagen het eerste Pootsche ourlogssehip, dat Pilsoedski gedoopt werd, van stapel is geloopen. WIJZIGING DER WONINGWET. In haar Memorie van Antwoord aan de Ecrsle Kamer, meent de Regeering, dat men zich de bepaling van artikel 8a (aanstelling van ambte naren voor bouwtoezicht) te zwaarwichtig voor stelt, indien men denkt, dal de regeering, mei die bepaling, gewapend, tol de aanstelling v,5i een vrij groot korps ambtenaren zal gaan dwin gen. Er moet een behoorlijk bouwtoezicht zijn. Is het opgedragen aan een ingezetene, die het ais bijbetrekking goed volbrengt, dan geeft de wet geen grond om daarin verandering te bren gen. Maar waar de hand wordt gelicht met de eischen van soliditeit en de eischeu van de bouwverordening als niet geschreven worden beschouwd, daar nroet ingegrepen kunnen wor den. Dat een toezicht, als hier bedoeld, van bouwen zon afschrikken, is hoogst onwaar schijnlijk. Dal artikel 9 (instelling van een woningbeurs voor gemeenten met meer dan 20.000 inwoners) oorzaak Zal worden van de aanstelling van honderden, ja duizenden nieuv.e ambtenaren, is hier orerdreven voorgesteld. Met de instelling van w ouiugbeurzen zal, voorzoover van de regeering afhangt, niet verder worden gegaan dan noodig is. De regeering erkent ten slotte, dal er voor het denkbeeld om aan fabrikanten de zorg op ie dragen voor woning bouw len behoeve hunner arbeiders, goede ar gumenten zijn aan le voeren. Maar er zijn ook nezwaren, waar als de voornaamste wordt ge voeld, de afhankelijkheid van den werknemer van den werkgever. SLUITING DER POSTKANTOREN. Thans begint zich ook van de zijde der ge meentebesturen verzet te openbaren tegen de na-middagsluiling der postkantoren (van 12^2 2 uur). Zoo hebben zich B. en W. van Bussum tot den Directeur-Generaal der I'. en T. gewend met verzoek die sluiting op te hcfi'en. In hun schrijven Wijzen B. en \V. er op, dat het hun bevreemdt, dat een dergelijke, in het maatschap pelijk leven le Bussum diep ingrijpende maatre gel is getroffen, niet alleen zonder dat daarover mét hen overleg is gepleegd, maar zelfs zonder, dat zij daarvan langs officicelen weg kennis heb ben gekregen. Echter, niet tegen die h. i. minder juiste han delwijze, maar legen den maatregel, als zoo danig, meenen B. en W. vooral een protest te moeten doen hooren. Het zal volgens B. en W. niet onbokend zijn dat groote groepen der bevolking gewoon zijn juist in bovengenoemde uren hunne zaken ten Poslkantore af te doen, omdat zij veelal op andere lijden daartoe niet de gelegenheid heb ben, b.v. de ambtenaren en werklieden. Die zul len voorlaan hun werktijd moeten benutten, om van de diensten van het Postkantoor gebruik ie maken. Moge in gemeenten van geringen omvang van dergelijke maatregel wellicht te handhaven zijn, Burg. en Welh. meenen de verzekering te kuimen geven, dat het in de gemeente Bussum niet hel geval is, hetgeen blijkt uit de vele h. i. gerechtvaardigde klachten uit de burgerij, welke hen reeds hebben bereikt. Het protest van het dagelijkse!) Besluur der gemeente Bussum, zal zonder twijfel weerklank vinden in die gemeenten van „niet geringen om vang," waar de o.i. onverstandige maatregel zal ingevoerd worden. EERSTE KAMER. OORLOGSBEGROOTING 192Ü. In de afdeelingen spraken enkele leden er, hunne afkeuring over uit, dal het oorlogsbud- gtl voor 1920 nu bij suppietoire begrooting met niet minder dan ruim 18 millioen gulden slaat te worden verhoogd. Gewezen werd ook op het zonderlinge beleid der Regeering inzake den aankoop van vliegtuigen. De 100 vliegtuigen toch, waarvoor laatstelijk is gecontacteerd, komen het Rijk op 42,000 gulden per stuk te staan, terwijl dezelfde machines bij advertentie in de couranten zijn aangeboden voor 2000 gul den per stuk. LANDSTORM-VOORZIENINGEN. Dit wetsontwerp ontmoette geeu bezwaren. Hel werd als noodzakelijk erkend, zoo de wij ziging van de Mililiewet tot stand kwam, maar ook zonder deze wenschelijk geacht. Men vroeg hoedanig thans de rechtspositie is van degenen, die zich in 1914 verbonden hadden bij den vrijwilligen landstorm en hoelang de aangegane verbintenis moet worden geacht voort le duren. HET GESCHIL MET SERVIE. In een onderhoud met een vertegenwoordi ger der „N. Crl.", deelde de vroegere consul te Belgrado, de heer Rapaport mede, dat een door de Serviërs gezonden en gemaakten brief een schrijven blijkt te zijn aan een Nederland- schen journalist, geschreven onder Oostenrijk- sehen drang. NED, SPOORWEGEN. Naar de „Msb." verneemt, zul de heer jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, met ingang van I Juli a.s. uit de Directie der Nederlandsche Spoorwegen treden. STAGNATIE IN DEN INVOER. Van een grensplaats wordt Dinsdag aan liet „Hbld." gemeld: „Reeds den hcelen dag is van Duitsehiand hier geen enkele goederentrein aangekomen. Ook de steenkoienaanvoer slaat vandaag ge heel stil, wat te merkwaardiger is, daar de per sonentreinen uit Duitsehiand zonder noemens waardige vertraging allen aankomen." DE LIQUIDATIE DER GRAAN- BLOEM EN MEELVOORRADEN. Het weekblad „Granen en Meststoffen" had gemeld, dat alle Amerikaansche tarwebloem van de regeering naar het buitenland verkocht zou zijn. Naar aanleiding van Uit bericht, meldt het „Hbld." dat nog zeer belangrijke hoeveelheden grondstof voor de broodbereiding, die 15 De cember niet meer aan de gemeenten worden verstrekt, aanwezig zijn. Misschien zal een deel daarvan aan de regeering van Tsjecho Slowa kije worden geleverd, welke verkoop gepaard zou moeten gaan met een credielverleening op korten-termijn. Tsjecho-Siowakije heeft de Ne derlandsche regeering faciliteiten op dit punt verzocht. PEST TE PARIJS? In verhand met de geruchten over het voor komen van gevallen van pest le Parijs wordt medegedeeld, dal de Dienst van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid le L'lrecht, is toegerust voor onderzoek op pest. De Minister van Arbeid zendt den hoofdin specteur voor de bestrijding van besmettelijke ziekten cn den voorzitter van den Gezondheids raad naar Parijs, om zich daal' op de hoogte te stellen van de getroffen maatregelen. Vliegtuig verongelukt. Een postvlicgluig dat Zondag in Johannisthal nabij Berlijn op steeg met beslemming Bronswijk, is ten gevolge van den slonn naar beneden gestort. Het viicg- tuig werd verbrijzeld, de bestuurder gedood. RECTIFICATIE. Wegens een misstelling in het feuilleton van gisteren, is het laatste gedeelte heden opnieuw geplaatst. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY, i bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R.-K? Pr. 19 - - - - „Welk een zonderlinge ontmoeting/ hernam Laurent, „ik dachJt dat gij te Sai-jjs waart." »Ën ik dacht dat gij Peru ontdekt had" „En ik ga er heen." „Naar Peru?" „Neen, naar Parijs." „Pat is een betier idee," antwoordde Laurent. Een. weinig gerustgesteld ten opzichte fan den reiziger, door te hporen dat hij een _i.eke.nide was van een harer klan ten, bezorgde Janicotte weldra het avond- 8ton voor hel meisje en toen het kind gegeten luid, bracht zij het in haar eigen bed. -•••"• „Wie is- dat kind?" vroeg Paul Avène. „Bijna een wees," antwoordde Laurent „Waar brengt gij het heen?" „Naar mijne moeder". „Gij moet veel te vertellen hebben," zeide Paul!; „als uwe verhalen meer be langrijk zijn, zijn zij waarschplijk al niet vroolijker dan de mijne. Maar wie weet of wij samen niet een g»ed plan voor de toekomst kunnen. Als gij mij vertrouwt dan moet gij, inplaats de kamer te nemen die Jani- cotte u zal geven, de mijne met mij dee- ien; wij denken toch heiden nu niet aan slapen en wij zuilen met elkander pra ten, totdat gij op. weg gaat naar Mé- zières." „Aangenomen," zeide Laurent. Toen de weduwe Janicotte terugkwam kreeg zij bevel hare eerste schikkingen te veranderen en legde lakens op het tweede oect van de blauwe kamer. Een oogenbiik daarna waren de jongemannen alleen. Paul Avénè een .weinig jonger dan Laurent, schpcn nog meer vermoeid door den strijd om het bestaan. I>e stem pel der ondeugd was nog duidelijker af gedrukt op zijn gelaat, zijne handen beef-,. j»von.tuurT' den .als van de koorts. Be hartstochten van ziin geest toonden zich in zijne oogen. Zijn mond was scherp, zijn oog somber. De gouddorst en de lust naar verlagend genot konden hem in den al- grond werpen. Laurent verborg mis schien even slechte neigingen maar een zeker aangeboren beschaving hield ze be dekt. Hij bezat meer heerschzucht dan ondeugd. Gevormd door zijn reizen, dik wijls in gezelschap van leden die .ver boven hem uitstonden, verschillende ta len sprekend, wat h;ij ver boven zijn ouden makker verhieven. ii li i j i i Hij vond hem terug met een zekere vreugde, want de herinneringen der eerste jaren wor den moeilijk uitgowisclit, maar ook met een gevoel van onbestemde vrees. Het was ech ter zoo lang geleden dat hij zijn hart eens had kunnen uitstorten aan een wezen, dat de helft van zijn vroegste geheimen bezat, dat hij werkelijk oprecht was, toen hij aan" Paul Avène herhaalde, wat hij hem reeds gezegd had in de zaai der herberg: „Ik ben blijde u te zien." „Het is tien jaren geleden, dat gij het land verlaten hebt," hernam Avène, „gij zijl weder de held geweest van menig belangrijk „Dat is waar en ik ben slecht afgekomen van het laatste; maar daar mjjn geschiedenis zeker langer zal zijn dan de uwe, zoo verhaal m. üeerst wat gij sinds mijn vertrek beleefd hebt." „Het zou beter zijn mij te vragen wat ik niet beleefd heb. Vooreerst het kleine erfdeel van mijn grootvader is zoo snel weggesmolten, dat ik het mij nauwhjks meer herinner. Na balen Zwitsersche zijde verkocht te hebben, ben ik aan smokkelarij op de grenzen gaan doen. In het gure jaargetijde heb ik ge stroopt. Een maand geleden wilde ik, ten einder aad, soldaat wordendaarna was ik van plan de herberg van de weduwe Janicotte te huwen. De politie heeft meer dan eens twist met rnjj gehad en ik begrijp dat het tijd is mij te vestigen." '„Dus," zeide Laurent, „gij zjjt niet ge slaagd?" Wat wil) gij i Het schijnt mij toe, dat ik nooit een tooneel mjjn'er waardig gevonden heb. Ik heb mjjn krachten verspild aan nie tigheden en ik ben bekwaam voor de ge- waagste cnuernemingen," „Men maakt zich dergelijke illusies," ant woordde Laurent, „meu gelooft zich altijd geuoren om een rgootc rol te speten. Ik keu dat ook. Twintig jaren oud ben ik gelrokken naar het land mijner droomeu, naar Amerika, waar het goud mij voor hel oprapen scheen. Ik heb aan alle rivieren goud gevvasschen, Mijne begeerige handen gestoken ia hun gol ven, die geel waren van het goudzand, ik hen afgedaald in dc diepte der mijnen, zoo diep. dat men zou meenen in de ingewanden der. aarde door 'te dringen. Eens verzamelde ik een hoop goud en den volgenden dag verloot: ik het bij L\' spel. Weken lang voerde ik liet leven van ren millionair tn een maand later moest ik. bedelen. Ik ktn twintig am bachten beproefd en ben voor geen enkel geschikt. Ik had slechts éen wenseli, rijk te worden, en ik kom terug als bedelaar." „Onze geschiedenissen gelijk in menig op zicht op eikander," zeide. Paul Avène; „gij hebt in het groot gedaan wat ik in het klein beproefde. Wij hebben geeu van beiden ge luk gehad en toch ontbrak bet ons geen vaa beiden aan verstand noch,..." „Nog aan durf," voltooide Laurent „Ik ben den strijd moede en weet ai*t >4 ik nog den moed zou hebben om opnieuw le beginnen." „Dus zult gij vrouw Janicolle huwen?" „Hel is mogelijk. Hare landerijen «c herberg zouden mij doen leven en ik neb bet nooit vorder kunnen brengen dan bijna Ut. sterven van honger. Maar, propos, zijl ft, gehuwd?" „Ik, welk een idee," antwoordde Laurent „En dat meisje dan?."

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1