Kunst en Kennis erk en School Orde en Arbeid Rechtzaken Leger en Vloot Verkeer Posterijer. Gemengd Nieuws Korte Berichten. Handel en Nijverheid IlNGEZONDh'N i DE MIDDAGSLU1TING DER POSTKANTOREN Het Tweede Kamerlid de heer Van Stapele heeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op last van «ie leiding van het staatsbedrijf van Posterijen en Telegrafie een aantal postkantoren in de middaguren (van lialféén tot 2 uur) voor het publiek gesloten is en is het juist, dat liet voor nemen bestaat dezen maatregel uit te breiden tot alle postkantoren? Zoo ja, kan de minister dan ook mededeelcn: a. Welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid; b. Waarom niet is gewacht totdat de bij kon. besl. van 28 Sept. 1920 ingestelde com missie van advies haar oordeel heeft kunnen zeggen; c. Waarom, indien bovenstaand niet mogelijk was, dan niet de adviezen van de daartoe be voegde bestaande lichamen (Kamers van Koop handel, Nijverheidsraad, Besluurdcrsbonden e. d.) zijn ingewonnen? Is de minister bereid te bevorderen, zonder dat daardoor de belangen van het personeel, indien dezen er bij mochten zijn betrokken, worden geschaad, dat de hierbedoeld-e voor het publiek zeer hinderlijke en veel ongerief ver oorzakende maatregel wordt ingetrokken? EÜUARB VERKABE WEER IN HET LAND. Eduarcl Verkade draagt hedenavond in den Haagschen Kunstkring, tooneelon uit Macbeth voor. DE ACTIE TEGEN DE WERKLOOSHEID. Maandagmorgen hebben de werkloozcn bouwvakarbeiders te Amsterdam, opnieuw gepoogd op verschillende bouwwerken on gevraagd aan hpt werk tc gaan. Een groep van een 20-tal timmerlieden die trachtte een. bouwwerk in de Lutmastraat zou genaamd te „bezetten" werd door de po litie weggejaagd. POGING TOT MO ORE. Bij de justitie te Utrecht is, volgens hjet „U. D." aangebracht een boerenar beider uit d-e omgeving van Kamerik, die getracht heeft een kameraad het le ven te benemen door dezen onder water te duwen in een sloot, om ten sLotte, toen de bedreigde pogingen aanwendde om zich tegen den kant op te werken, nogmaals het hoofd van zijn slachtoffer met zijn voet onder water te duwen. Slechts aan omstandigheden, onafhankelijk van des daders wil, is het den man in het water nog mogen gelukken zich zelf te red den. Nijd schijnt in dit geval de drijf veer tot de misdaad geweest te zijn. BRAND TE WORMER. Te Wormer is Maandagavond tusschen 10 en 11 uur brand ontstaan bij Ja cobus F ontij n, rijwielhandelaar aldaar. Tengevolge van den hevigen wind stond de woning in korten tijd in lichter laaie. De brandweer, die spoedig met drie spui ten benevens die der koninklijke papier fabriek „De Eendracht" het blusschings- werk begon, wist de belendende gebou wen allen te behouden. GROOT ONGELUK VOORKOMEN. Dansdagmiddag werd aan den Kanaal dijk te Eindhoven ontdekt, dat het va ler met stroomen door den dijk vloeide in den bcTin aan de overzijde van den dijk. Onniiudellijk werd het Bureau van Gemeentewerken gewaarschuwd, dat men een ploeg arbeiders enkele uren inspan nend moest) laten werken oni den dijk to herstellen. Ware deze doorbraak in den nacht geschied, zouden de ongeluk ken niet te overzien zijn geweest, aan gezien in de laagte langs lipt Kanaal honderden woningen gebouwd zijn. DE KREEFTENGANG. De sociaal-democratisch® „Centrale Bond van (Transportarbeiders" h,eeft over 1920 een aanmerkelijk verlies aan Leden te boeken. Op 1 Januari telde deze bond 29.211 leden; op 1 December 20.550 dit is een teruggang met plm. 9000 leden of bijna 30 pet'. Het orgaan van den bond wijt dit ver lies aan de groote staking en de door voering der verhoogde contributie. AANRANDING OP KLAARLICHTEN DAG. Op den weg tusschen Oostellbcers en Oirschot (N.B.) werd op klaarlichten dag zekere juffr. v. M. uit eerstgenoemde plaats door een individu aangehouden. Verschrikt sprong zij van haar rijwiel en gaf direct haar zilveren taschje over. Dit bleek echjter niet de bedoeling van sinjeur, die blijkbaar andere plannenh;ad. .Mej. v. M. trachjtte zich los te rukken en riep luidkeels om hulp, waarop een paar heeren, die enkeLe 100 meters voor haai' fietsten terug keerden. Het individu zette 't toen op een loepen. De rijkspolitie, die direct werd gewaarschjuwd, kreeg na een half uurtje den aanrander te pak ken, die zekere ,T. uit' Sch|ijndet .bij OE- terwijk bleek te zijn. Mej. v. M. bekwam sLeek|ts enkele lich te kwetsuren door de worsteling en ge havende kleeren. De bandiet is reeds ter beschikking der justitie gesteld. EEN GEVAARLIJKE KNAAP. Te Deventer kregen een tweetal knapen ruzie, die zoo hoog liep, dat de 11-jarige A. J. O. een klein kaliber revolver trok en daarmede den 16-jarigen J. H. be dreigde. De politie brach|t den gevaar tijken knaap paar het bureau, waar de ge deeltelijk geladen revolver in beslag werd genomen. DE KNAAP EN ZIJN MUIS. In een cel in het huis van bewaring schrijft v. M. in het blad van het Genootschap tot Ze delijke verbelering van gevangenen trof hij een 10 jarigen knaap aan, die daar al acht maanden zat als passant, in afwachting van een open plaats in een opvoedingsgesticht. Toch scliecn hij mij merkwaardig opgewekt. Ja mijnheer, ik heb het nu erg pleizierig, ik heb een muis gevangen; nu verveel ik mij nooit meer; r.u heb ik den gehcclcn dag bezigheid. Ik had een muis achter de verwarmingsbuis weg zien komen. Ik besloot toen het beestje te van gen. Ik slelde mijn houten bakje op den grond als een vogelknip, met een slokje waarom een draad. Er onder legde ik wat boter met papier. Als ik hel papier hoorde ritselen hok ik. Ik heb zoowat een maand op hem geloerd, loen had ik hein. Toen Mlopte ik allo galen dicht, zcodat ik hem vrij kon laten rondloopen; meestal kruipt hij dan achter mijn kastje, maar daar jaag ik hem dan weer weg met wat water. Gewoonlijk heb ik hem onder mijn waschblik; naar voer ik hem ook, hij eet al hel brood dat ik hem geef. Hij vertelde mij nog, dat hij zich te voren zoo verveelde; hij had niets te doen dan lezen en boonen uitzoeken. Maar nu was het best uit te houden. Zoo onder het spreken viel mijn oog op een aantal silhouetten van schepen, die de knaap gemaakt had, door de verf van den wand te krabben; ceu mooie driemaster met volle zei len, groote vrachtschepen en een oorlogsschip. Die had hij allemaal gezien, toen hij een reis naar Engeland had gemaakt. Hij had er een standje voor gekregen van den directeur; na tuurlijk, je mag de verf niet beschadigen. Een dag of vijf later was het uit met de vreugde van den knaap; zijn muis was dood; en kunstvaardig silhouetten van schepen krabben op den muur, dat mag ook niet meer. Geluk kig zijn er veel boonen, en misschien vangt hij nog wel eens een muis. En dan zijn er nog boe ken. Genoeg om den 16-jarigen knaap nog maandenlang te verzoenen mei zijn tegenwoor dig bestaan. Hij WAS ER ACHTER. ,,'t Is een mooi uur, om thuis te komen," zei een vrouw tot haar echtgenoot. „Drie uur in den nachl, en dat voor een huisvader en een zoogenaamd achtenswaardig burger." ,,'t Is geen drie uur; *t slaat daar juist één; ik heb het hooien slaan. Ik ben op een vergade ring geweest en die duuit altijd tot één uur, zooals gij weet." ,,Man, je bent dronken. Het is drie uur." „Ik zeg je, vrouwlief, dat het maar één is. Ik heb het, één hooren slaan juisl loen ik den hoek omkwam, en dat v.el Iwee- of driemaal na elkander." Zijn gade slond vcrslomd en.... ging direct slapen. MIJNONGELUK. In de Staatsmijn Emma, te Nuth (Limb.), heeft gisterennacht een instorting plaats gehad. Ver schillende arbeiders zijn min of meer ernstig ge wond. Een Duitsche opzichter en een meester- bouwer werden onder het vallend puin bedolven en onmiddellijk gedood. OPGRAVINGEN. In een stuk bouwland, onder de gemeente Rolde (Dr.), zijn Dinsdag op zeer geringe diepte een aanlal urnen gevonden van verschillende grootte, waarvan vier ongeschonden. Reeds geruimen lijd heeft te Zevenaar een gezin zijn intrek genomen in het lijkenhuisje op een oude begraafplaats. Te Zevenaar passeeren thans zeer vele Hon garen, Slowaken, Polen, Caliciërs en Duitscllersf voor emigratie naar Argentinië. Vooral jeugdige gewezen officieren van Oostenrijk passeeren veel vuldig met hun vrouwen op weg naar Zuid- Amerika. Door de Gemeente- en Rijkspolitie van Veen (N.-B.), Zuilichem en Anunerzoden is ge arresteerd en in het arreslantcnlokaal te Zui lichem opgesloten een 62-jarige alleenwonende man, die verdacht wordt van wel een honderdtal diefstallen van wasch- en ondergoederen. Een tweehonderdtal diverse klecdingstukken, gedu rende de laatste jaren in de omgeving ontvreemd, werd in beslag genomen. Het is niet onmogelijk, dat de man, die grootendeels bekende, aan klep- tomanie lijdt. Dc diefstal van f 19.000. De in verband met den diefstal van 19.000 uit het kantoor van de firma Verschure te Amsterdam aange houden kantoorbediende, zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. De 18-jarige jongen was al eenigen tijd werkloos. Het viel op, dat hij in de laatste dagen zulke groote uilgaven deed en men vermoedt, dat hij door het gestolen ge'.d daartoe in de gelegenheid was, Uit het kanaal door Walcheren, onder de gemeente Koudckerke, is het lijk opgehaald1 van een 20-jarig meisj uit Middelburg. Productief werk. Een vergadering van werkloozen le Winschoten zond een telegra fisch verzoek aan den minister van Arbeid om een rijkssubsidie voor productief werk. MGR. BOS NAAR BORNEO TERUG. Vrijdag a.s. zal Z. D. II. Mgr. Pacificus Bos, O.C., zich naar Borneo inschepen om naar zijn Missie-gebied terug le kceren. Met Mgr. Bos ver- Irekken o.a. pater Cassianus, O.C. en Br. Sergius, O.C., en ecnige Eerw. Zusters van Vegiiel; ver der vijf Broeders van Iluybergen, n.i. Br. Cani- sius (overste), br. Leo, Br. Serafinus, Br. Mater- nas en Br. Loiiginus. Naar Simpelveld. Maandag zijn de Eerw. Palers Dumianen, die na het verbranden van hun kloos ter le Grave, tijdelijk gehuisvest waren in hel klooster Nolre Dame der Fransche Paters aldaar, naar Simpelveld (Limb.) vertrokken, om aldaar de studiën met hunne leerlingen voort le zeilen. PASTOOR A. TH. AMMERLAAN. De Zeereerw. heer pastoor A. Th. Aminer- laan van Wester Blokker, is uit voorzorg voor zien van de H.H. Sacramenlen der Stervenden. Zijn toestand is niet zorgwekkend. ONZE BOTER IN ENGELAND EN BELGlë. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Engel- sche regeering besoten op I April a.s. den bo- terhandel weer vrij le geven. Is het blad goed ingelicht, dan zal België dit voorbeeld volgen en ook op 1 April a.s. de hater weer vrij ge ven, indien liet ministerie van levensmiddelen voorziening alsdan voor dien tijd do voorraden boler heeft opgeruimd. Wanneer de handel op 1 April a.s. vrij komt, zal men van Nederlandscho zijde alles in het werk moeten stellen om het verloren terrein te herwinnen. DE MALAISE EN DE NEDERLANSCIIE INDUSTRIE. Met het oog op den moeilijken toestlnd, waarin verschillende takken van de Ncderland- sche nijverheid met betrekking tot de buiten- landsche concurrentie gaandeweg komen te verkeeren, heeft de Nijverheidsraad de vorige maand een commissie benoemd, met de op dracht, een onderzoek omtrent den legenwoor- digen toestand der Nederlaiidsche nijverheid in le stellen. Deze commissie heslond uit de hee ren mr. J. C. A. Everwijn, voorzitler; W. M. Gunning, W. van Leeuwen, Simon A. Maas, Jan Verheijen, J. A. E. Vcrkadc en mr. J. II. van Schcrmbuk, secretaris Naar uit 's Gravenhage gemeld wordt, is liet onderzoek dezer commissie thans nagenoeg ge ëindigd en zal zij eerstdaags haar rapport aan den Nijverheidsraad uitbrengen. Zooals hekend is, heeft de Minisler van Landbouw, zoowel aan den Nijverheidsraad als aan den Werkloosheids raad verzocht, hem te dezer zake van advies te dienen. De inlichtingen, door de commissie uit den Nijverheidsraad aan de fabrikanten verzocht, beireffen de volgende punten: I. Hebt gij bijzondere bezwaren in de laat- sten tijd ondervonden bij de concurrentie uit de buitenlandsche industrie; a. bij afzei in het binnenland; b. bij afzet naar 't buitenland; zoo ja, naar welke landen? II. Kunt gij aangeven, welke de oorzaken van die bezwaren zijn; in boeverre komen in aanmerking: a. verschil in kolenprijzen hier te lande en in de betrokken vreemde landen; b. verschil in loonen; c. verschil in arbeidstijd; d. verschil in prijs van grondstoffen; c. verschil in kosten van vervoer, ook liavenkosten, speciaal bij export; f. verschil ln belastingen, die op de industrie drukken (tusschen Nederland en het betrokken vreemde land); g. lage valuta in landen: 1. waarheen Nederland exporteert; 2. van waar in Nederland wordt geimporleerd; zoo ja, welke landen? h. verhoogde invoerrechten of andere belemmeringen in vreemde landen; zoo ja, wel ke? k. ander omstandigheden?. ALG R. K. WERKÜEVERSVEHEENÏGING". Dinsdagmiddag had een huishoudelijke ver gadering plaats in Amsterdam, van de Algem. R. K. Werkgeversvereeniging en het R. K. Verbond van Werkgevers-vakvereenigingen, Aan de orde kwamen: 10. een voorstel om voorloopig de contributie' der A. R. K. W. V. over 1921 le stellen op 25; 2o. behandeling der molie aangenomen op 16 October 1920, door de besturen van „Cen traal Overleg," het R. K. Verbond van Werk- geversvereenigingen, de Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers en de Christelijke Vereeniging van Werkgevers en Groolhandela- ren, waarin deze zich in beginsel vercenigen met het plan om een behoorlijke ziekteverzeke ring tot stand te brengen door samenwerking van werkgevers en werknemers, en zich bereid verklaren onder voorwaarde dat de uitvoering der verzekering onttrokken wordt aan ambte lijke bemoeiing en gelegd wordt in handen valt belanghebbenden, te bevorderen dat de volle kosten eener ziekteverzekering, waarbij aan de zieke werklieden een uitkecring van 80 pCl. van het loon wordt gewaarborgd, door de werkge vers zullen worden gedragen. Daarna hield dr. Poslhumu, directeur van „Centraal Beheer", oud-minisler van L. N. en H„ een inleiding, welke de volgende conclusies bevatte: 1, De Ziektewet, zooals die thans luidt, geeft aan den werkgever alleen dan gelegen heid bij de uitvoering mede te werken, wanneer de verzekerden dit wenschea en slechts voor zoover zij dit Wenschcn. 11. De bepaling van de Ziektewet, dat de premie voor de helft door de werknemers ver schuldigd is, kan als een lichtpunt worden ge acht, doch als een klein lichtpunt. III. De Ziektewet cischt herziening op grond van het feit, dat sedert hare aanneming in vej schillende colieclicve arbeidsovereenkomsten do uilkeering van ziekenglld zoodanig is ge regeld, dat de kosten geheel door den werk gever worden betaald. IV. Do wijziging kan niet alleen daarin be staan, dat de premie in de Ziektewet genoemd, geheel door den werkgever zal worden bclaald, daar dit voor den werkgever een groote onbil lijkheid zou medebrengen, en ook voor den werknemer nadeelig zou kunnen zijn. V. Het is wenschelijk, dat werkgevers en werknemers le zamen een basis vinden, waar op zij ten aanzien van de uitkecring van zie- etaoin chrdulshrdl cinfwy chrdl cmfwyp rdl kengeld samen kunnen werken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. VOOR EEN AFGEBRAND MISSIEHUIS. Van verschillende zijden hebben de kranten het bericht gegeven van de groot# ramp, die de Damianus-stichting van Grave getroffen heeft. In den nacht van 13 op 14 December is onze Stichting totaal neergebrand: in één nacht zien we het heerlijk werk vernietigd, dat charitatief Nederland in bijna 25 jaren met zooveel offer vaardigheid heeft opgebouwd. Dat bcteekent: een Missiehuis minder in Ne- derland, waar 84 studenten limine opleiding genoten voor het H. Priesterschap, om later werkzaam te zijn in onze Missies op verschillen de eilanden-groepen van Oceanië, in Noord- Amerika of hier te lande mede te werken aan ons zoo heerlijk Intronisaliewerkl Het H. Hart beproeft ons zwaar, docli in de overtuiging, dat 't een Vriendenhand is, die ons trof, zullen wij in heilige onderwerping die hand kussen en bidden: „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, dc Naam des Heeren zij gezegend!" Wij willen ons de veelzeggende woorden van onzen Stichter herinneren: „mijne kinderen zul len steeds kinderen zijn van het Kruis!" De slag is zwaar, doch vertrouwend op het H. Hart, zal hij ons niet ontmoedigen, o, neen, met verdubbelden moed herbeginnen wij ons werk, dat wij slechts ondernamen tot uitbreiding van Zijn Rijkl Hij zal ons zegenen en gij zult ons helpen, daar twijfelen wij niet aan! Onder den druk van de thans zoo zwaar kis tende omstandigheden, doen wij een beroep op uwe liefdadigheid: nooit was onze nood zoo groot, nooit onze bede om hulp too dringen# als thans zonder uw. fiuaiiliêelcn itcun ver- .mogen wij niets. In liet verleden hebt gij geloond ons werk als het uwe le beschouwen, cu wij vertrouwen, dat gij ona ook thans niet zult verlaten, nu wij meer dan ooit gebukt gaan onder zware zorgen. Och ju, de assurantie dekt voor een gcdeella de geleden schade, doch ieder weimeenendf Katholiek zal met ons begrijpen, dat dit niet halt voldoende is, om aan den wederopbouw den school te denken bij de tegenwoordige duurte van materiaal en den hoogen loons lamina,;.1. Alles werd vernietigd, want het weinige dat ge red werd, mag niet in aanmerking komen. En tóch, de school móét weer opgebouwd worden. Bij den alom schreienden nood om pries ters inogen wij niet moedeloos worden, want u! heeft God ons zwaar beproefd, zijn zegen zat niet uitblijven en, vcrcenigd met uwen steun ui onzen arbeidsmocd, zuilen wij ons en UW Werk, dat vernietigd werd, weer voortzetten. Missievrienden, wij rekenen op u, wij bidden en smeekeu u, helpt ons, helpt ons spoeiiigi Voorloopig zullen wij ons besteden de studen ten onder te brengen in ceil ïio-odséhoo], wam aan nieuwbouw niogcti wij nog niet deuken, zoolang het finantiëel vooruitzicht niet helen wordt. Dit zal u duidelijk worden als gij be denkt, dat de lage kostgelden der studenten, aangevuld door den steun van Missievrienden nauwelijks in staat waren het hoofd boven water te houden. Wilt gij de Missies steunen, helpt ons dan zoo spoedig mogelijk deze school opbouwen, waar jaarlijks nieuwe krachten worden opgeleid voor het heerlijk Missiewerk. Helpt ons, helpt ons spoedig, want zonder u vermogen wij niets; doch wij vertruewen op u en gij zult ons vertrouwen niet besehamen. Gij verricht een heerlijk, Gode gcvailig liefdewerk! Giften, groole en kleine zullen steeds met dankbaarheid aanvaard worden doör De Paters der H.H. Harten te Grave. P.S. Het Diocesaan Missie-Comité van Den) Bosch hoopt en vertrouwt, dat alle Missievrienv. den in Nederland een weinig zulleu bijdragee' lot leniging van de verschrikkelijke ramp, welk#] de arme Palers der Damianus-stichtirig te Gravg getroffen heeft. Geldelijke giften en goederen kunnen recht», slreeks worden opgezonden aan dc Damian-JS» stichting le Grave of wel aan liet Instituut voea Doofstommen te St. Michels-Geslei ((net vermel ding: „Voor het afgebrande Missiehuis"). C, G. PRINSEN, Voorzitter. A. HERMUS, Secretaris. BKLlluEUr.LlJ KE BAJSl.KjJtU.tE U'K. Omstreeks een jaar geleden, werd coir kruidenier te Hilversum failliet verklaard. Weinige dagen te voren, toen Eet request,' tot faillietverklaring nog niet wast inge,-] diend, doch. 's mans zaken er reeds zeer slecht voorstonden, maakte hij,, ia over,; leg met zekeren Van V., eon gmingeerd koopcontract op, waarbij Rij. zijn geheelq zaak met toebehjaoren voor 1 1905.40 - aan dien Van V. overdroeg, met bepaling dat van den koopprijs 1500 gulden zou strekken ter voldoening van zijn fcfaillie-t's/ schuld aan Van V.; de rest zou hij latei wel ccn|s in contanten ontvangen. Be curator hevond den d,ag na de laili' lietverklaring dat Van V. in den winkef was getrokken. Ilij vertrouwde de zaal» niet en gal ze bij de politie aan, aiwaaj de failliet weidra bekende gefraudeerd te hebben. Maandag stond de man wegens bcdrie' gelijke bankbreuk voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Hij bekenuc volledig^ doch beweerde geheel op inblazing vajl Van V. aldus gehandeld to hebben. Mr. Van Lier, de officier, eiseh.te ceajf jaar gevangenisstraf. Hf'II ■- I I BE Ar+iSA f 1E1 Naar aanleiding van dc in legerkringcn loopende geruchten, als zouden maatre gelen tot contingents-vermindering, niet' tot uitvoering worden gebracht, wordt uift parlementaire kringen vernomen, dat in dien vorm die geruchten niet juist kun-' nen zijn. Wel zinspeelde rncn er op, dat) er misschjen eenige reden zon kunnei? wezen om aan te nemen dat bij do meer algemeene herziening van de Militiewet; welke bestemd i3 zoo spoedig doenlijk voor de tijdelijke afwijking in de plaataf te treden, zou worden teruggekomen o$> het stelsel van vermindering van het jaar;*'- lijksche contingent en dat zclls gedachtt zou worden over .afschafiing van de loting „Dolores.... Ja, inderdaad, dat had gij kun nen denkenDat kind behoort mij niet lk breng het bij mijne moeder in afwachting van wat verder gebeuren zal. Het is een halve jvees, een doode heeft het mij toevertrouwd." „Dat is dus een geschiedenis?...." „Een droevige geschiedenis.... Maar dank zij dit kind, blijft mij misschien nog een kans op fortuin over." Pau! schonk zijn vriend een glas in. „De kelder van Janicotle is goed voorzien, als gij een geschiedenis te verhalen hebt, luister ik." „Toen ik het schip betrad, dat mij naar Frankrijk zou terugvoeren, bezat ik juist het geld voor mijn overtocht. Bijzondere schik kingen met den kapitein lieten mij eenige goudstukken besparen, waarmede ik mijn reis yan de Bretonsche kust naar Mérièrcs ton betalen. Op de Terrible bevond zich de echt- genoole van een rijken grondbeziltec van het Koningseiland. Familiezaken riepen haar naar Frankrijk, zij nam slechts een mulatier ien het kind, dat gij zooeven gezien hebt, mede. Gedurende den overtrocht had ik het geluk Dolores bij een ernstig ongeluk te red den. Uit dankbaarheid daarvoor beloofde de gravin mij de bescherming van haar echtge noot. De overtocht was buitengewoon voor- zpoedig; wij deden binnen drie maanden dié lange zeereis, eq waren dicht bij de haven. toen rukwinden, die spoedig lot eeir storm overgingen, de Terrible aangrepen en den kapitein noodzaakte de sloepen uit te zet tenIk bereikte een van de eersten de sloep. Mevrouw de Flcssigny had mij hare dochter toevertrouwd, mij bezwerend haar te redden. Terwijl zij een kostbaar kistje beneden ging halen, wierpen alle verschrikte passagiers zich in de sloep, op gevaar af haar te doen zinken en toen zij terugkwam, kon zij bij ons geen plaats meer vinden, daar de sloep overvol was. Zij had slechts den tijd mij het kistje toe te werpen met de woorden: „Ik vertrouw u het erfdeel mijner dochter toe." De duisternis Bet mij niet toe te zien of zij in de tweede sleep plaats vond; ik veronderstelde het, maar gij zuil weldra begrijpen, waarom ik onkundig ben ge bleven omtrent het lot mijner ongelukkige mede reizigers. Een bedriegelijk Hcht had ons in een val gelokt; de storm dreef ons naar de strandroovers, moordenaars wachten ons op aan de kust en naarmate mijne lotgenoöten aan land kwamen, werden zij door een mis dadige hand gedood. De eerste doodskreet deed mij de waarheid gissen, ik had vreeselijkc ge schiedenissen over de strandroovers gehoord, die ik als overdreven beschouwd had, maar nu geloofde ik er aan en zou ongetwijfeld in het tot mijner medereizigers deelen, foen een toeval mij redde. Terwijl de anderen zich haastten om het touw te grijpen, dat ons naar het strand voerde, zocht ik op den bodem der sloep naar het kistje van mevrouw de Flessigny. Belast met het kind en met dien schat, bc3loot ik de sloep het laatst van allen te verlaten en toen ik be greep welk drama er op het slrand werd afge speeld, was de sloep half in het zand gevaren, maar zij was gevuld met kisten en de duivels, met hun akelig bedrijf bezig, hadden geen tijd om naar den bodem ervan, te zien. Ik zag in het halfduister gewapende handen zich ophef fen, ik hoorde venvenschingen en woeste kre ten. Ik vreesde mijn bezinning te verliezen. Een groot aantal schipbreukelingen was gedbod, en onder hen hevond zich zonder twijfel' de gravin do Flcssigny. Met veel moeite en voorzorgen, begunstigd door de duisternis verliet ik de sloep, kro-op naar het etend en bereikte do kust, Dolores was in zwijm- gevallen. Zpo-dra ik do-or da schaduw der potsen gedekt W"ver zamelde ik mijne krachten en liep weg. Ik kwam ongeveer een mijl van het too- neet der ramp voorbij een dorp, waar ik een oogenblik er aan dacht te vertellen wat ik gezien had, maar do vrees dat mijn handelwijze verkeerd zou worden uit gelegd weerhield mij. De had een kind en een kraffortjo bij mijl, niemand kon mijne wpprden ondersteunen en getuigen dat ik als passagier aan boord van de Terrible geweest was, ik kon niet bewij zen dat me vrouw de Flessigny mij hare dochter had toevertrouwd. De waarheid was bijna on waarschijn lij k „Gij kunt er ook zeker van zijn, dat de overheid u niet zou geloofd hebben. „Ik verwijderde mij dus verder van de kust, en besloot zelf graaf de Flessigny te onderrichten van de gebeurtenissen, die den dood zijner echtgenoot® vergezeld hadden".- „Gij hjOoptJet dus dat graaf de Fles signy uit dankbaarheid uwe fortuin op vaster grondslag zou vestigen?" „Ja", antwoordde Laurent, „als ik naar het Kpningseiland terugkeer, zal ik er het dpel bereikenj dat ik zoo lang begeerd hob". „Is graaf de Fleslsigny rijk?" 1 1 „Hij kent het bedrag van zijn eigen rijkdom- niet, daar een deel' zijlner bezittin gen in zijne koffers berust. Maar hij moet door aankoop en ruiling meerdere milli- oenen aan diamlantcn en parelen bezitten" Avjénè dachjfi na en zeide na 'n oogen blik van Stilzwijgen: „Weeft gij waarom zijn echtgenoot© naar Frankrijk gekomen W ill IM i i j.Voör een famiUeomstandighoii Sen der weet ik het niet;, mevrouw do Fleeslg-, ny vereerde mij met hare bcselienniiij maar niet met haar vertrouwen". „Is de gedachte niet bij u opgekomen te onderzoeken, wat dat koffertje bevat?." „Neen", zeide Laurent met eenigo ver-, warring. „Gij liegt," hernam Avénè. „Men bezii geen koffertje met het erfdeel van een meisje welks vader millioenen rijk is, zondeil zich af te vragen wat er wen in kan zitten. Gij spraakt haar straks van ongelukken, maar het kan wel zijn dat het u aan handigheid ontbreekt. Gijl hebt misschien nooit de gelegenheid aarc- gegrepen als zij' zich aanbood..- „Wat wilt gij dan?" MM r „Met u den Inventaris .van bet kof; fertje opmaken"! I I 1 J „Neen, neen", antwoordde Laurent met kracht, „dat zou aobauMoI'ljk very raad 'jegens de djopde. Gij hebt haar Kfer. gekend, mevrouw de Fleaefigny was ag(] zachtheid en dje gjedheid Befve," tl; „Wie spreekt van haaJS tie vWratfeateS. DC ÜenR alleen Ifcd mffiaslj. '(Wsü|t vg-volgd.}

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2