Sport en Spel BÏNN ENLA ND Een terechtwijzing van hooger hand. VtftK&Eft m PC^TEKUfitfJ Luchtverkeeï Gemengd Nieuws Korte Berichten tormeld't, zegt dat 't aantal ernstige misdaden •>7 was, legen 103 in de vorige week. Er had den 51 arrestaties plaats wegens wandaden en politieke vergrijpen; 62 personen werden berecht iloor krijgsraden en 131 personen werden geïn terneerd, waardoor liet aantal gein terneerden steeg tot 1429. Een boodschap van de Valera. •Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van de bijeenkomst van hel Iersch parlement gaf de Valera een boodschap aan het Iersche volk uit, zeggende: het prachtig moreel, hetwelk een wonder van de nalie maakte, blijft ongebro ken; uw lijden zal niet tevergeefsch zijn. Laat ons bereid' zijn in het nieuwe jaar alles te ver duren, wat noodzakelijk is, om voor het nage slacht de onschatbare gift van blijvenden vrede en vrijheid le verkrijgen. Nieuwe aanvallen. De politic-kazernes zijn Vrijdagavond op vier plaatsen in het Zuiden van Ierland in brand gesloken, in elk gevat door troepen van 100 5 150 gewapende mannen. Alle aanvallen werden afgeslagen. De politie leed geen verliezen. Vier aanvallers werden gevangen genomen. De hulppolitie heeft Zaterdag meer dan een dozijn gewapende mannen overvallen en ge deeltelijk omsingeld, die een hinderlaag voorbe reidden le Folksbridge buiten Dublin. Een kor te, maar hevige schietpartij volgde, waarbij een van de aanvalllers ernstig aan de maag werd gewond, en zes werden gevangen genomen. De hinderlaag was gelegd achter muren, waarin zorgvuldig schietgaten waren gemaakt. Een hoe veelheid bommen en munitie iag voor de hand. Onder de 2.3 personen, die te Cork zijn aan gehouden, bevond zich een bekend unionist, ge naamd Crawford, die hooge betrekkingen in het graafschap bekleedt en eigenaar is van een be kende brouwerij. Er zijn bommen in die brou werij gevonden. OOSTENRIJK VOOR DE INEENSTORTING. In een interview met Reuter heeft de Oos- tenrijksche gezant te Londen gezegd, d'at naar zijn meening de besluiten van de vandaag be ginnende conferentie te Parijs van zoo groot belang voor het Oostenrijksche volk zijn, dat hij het zijn plicht acht om niet slechts bij de Britsölie regeering te elfder ure aan te kloppen met een dringend beroep ten behoeve van zijn ongelukkig lan maar bovendien op den jammer lijken toestand, zijn iand nog een aan bet Brit- sclie publiek bloot te stellen. De gezant betuigde zijn teleurstelling over de berichten nopens de voornemens der conferentie ten aanzien van Oostenrijk, welke ongunstig luiden ten aanzien van het aansluiten bij Duitschiand. Indien de Parijsche conferentie thans geen afdoende mid delen voor Oostenrijk brengt zijn de gevolgen niet te overzien. De gezant erkent, dat het oogenblik voor het verschaffen van een crediet ongunstig is, doch acht credietversrihaffing nocli- thans gebiedend noodig, Ier beveiliging tegen d gevaren van een volledige ineenstorting van Oostenrijk. 6EMENB0E BUJTËIUL. BERICHTE*, DE ARBEIDSTROEBELEN IN SPANJE. Uit Spanje ontvangen telegrammen declen mede, dat er Vrijdag drie bommen te Sevilla rijn ontploft, die aanzienlijke schade hebben uangerich t. Te Bilbao is een ernstig complot van extre misten ontdekt. Er hebben talrijke huiszoekin gen plaats gehad, waarbij 22 personen werden gearresteerd. Een der gevangen genomen indi viduen beweerd, dat de extremisten het dood vonnis hadden uitgesproken over een aantal fabrieksdirecteuren en zakenlieden. Tengevolge van aanslagen op de directie van een groote textielfabriek, is deze fabriek stopgezet, waardoor 1300 arbeiders werkeloos worden. In de Decnsche Folketing deelde de minis ter-president mede, dat de staatsschuld van Denemarken 1.066.000.000 kronen bedraagt. De Inlijving van Noord-Sleeswijk zal aan Dene marken ongeveer 300 millioen kronen kosten. De Landdag van Brunswijk heeft gisteren besloten het communistische voorstel om den werkloozen-onderstand met 100 pet. te verboo- gen, deze verhooging voor den heelen duur van de werkloosheid te laten voortbestaan en hun bovendien een extra-uitkeering van 400 tot 600 mark te verleenen, aan de rijksregeering te doen toekomen, en èr aan toe te voegen dat de eischen een ultimatum zijn van de werkloozen aan den Landdag van Brunswijk. De Deensche minister van binnenlandsche zaken heeft bij het Folketing wetsontwerpen ingediend tot bekrachtiging der overeenkomsten van de Int Arbeidsconferenlie te Washington, die o.a. voorzieningen treffen tot beperking van vrouwen- en kinderarbeid en tot invoering van den arbeidsdag van 8 uur, met een maximum van 48 uur per week. Te Madrid zijn berichten uit Cuba ontvan gen, volgens welke de negers op dat eiland zijn opgestaan. De regeering heeft troepen afgezon den om den opstand te onderdrukken. De krijgswet is afgekondigd. la h.et nummer van 15 Jan. j.l. van ,>Bet kwam onder de rubriek „Vak beweging" onder bet lioofd „Een bevoor rechte werkloozenkas" een bericht voor, tvan „een transportarbeider", waarin met eooveel woorden werd gezegd, dat de Mi nister de werkloozenkas van den Christ. Bemoei'. Bond van Zeelieden, Haven- en [Transportarbeiders, boven andere bonden bevoorrecht). Zoo zou, volgens dien ón- jgenoemden zegsman, alleen voor dien iBoind het voorrecht gelden, dat door zijn leden, de 6 wachtdagen niet behoeven' te worden doorgemaakt. Het is naai' aanleiding van dit tenden tieus bericht, dat de Minister van Arbeid bet volgende schrijven aan het socialis tisch orgaan zond: „Zoowel ten aanzien van de dage lijk- scbe aanmelding, de verplichte inschrij ving bij de openbare- of daarmede ge lijkgestelde niet openbare aroeidsber.iicl- tieiing en de verplichting tot het door maken van tenminste zes wac Jagen alvorens uitkeering uit de werkloozen kas wordt verstrekt, geiden voor de' werklooze leden van den Christ).-Dem. Bond van Zeelieden, Haven- en Trans portarbeiders dezelfde bepalingen, als voor de leden der werkioozenkassen van de andere transport,arbeidersvereeni- gingen. Afwijking van één of meer dier be par lingen is aan geen der hjerbedoelde ver- eenigingen toegestaan en zou niet kun nen worden toegestaan. Indien niettemin door het bestuur van een dier vereenigingen van deze bepa lingen wordt afgeweken, dan geschjedt dit gehpel op eigen verantwoordelijk heid en zal dit' bestuur daarvan even tueel de gevolgen moeten dragen. Uit h.et bovenstaande zal u dan ook blijken, dat van bevoorrechting van de eene vereeniging boven de andere in 't geheel geen sprake is." Een blad dat' zich zelf respecteert, stelt zijn kolommen nie t beschikbaar voor een beschuldiging gelijk hier boven ge noemd, aan 't adres van een hoog staand bewindsman als Minister Aalberse, zonder ter bevoegde plaatse zich van de gegrond heid dier bcjsckuldiging te hebben ver gewist. Maar „Het Volk" dat reeds; meermalen blaken gaf van weinig self-respect", te bezisieit, verheugt er zich in, ala het meent den Minister van Arbeid den volksminis ter bij uitstek, waarop de Bedaetie geen vat heeft, een hak te kunnen zetten. En daarom ueemt het blad, dat steeds geneigd is kwaad te donken van de leden van ons Christelijk Ministerie, gretig die beschuldiging van „een transportarbei der" op. Gevolg: een terechtwijzing van hooger hand, welke hier dubbel en dwars ver diend is. Maar tevens1 kan iedereen ook de lezers van „Het Volk," die geen afstand gedaan hebben van het gebruik van hun onbevangen oordeel uit dit geval opma ken, van welk a.looi de tendentieuze be richten zijn, die, waarlijk niet bij uitzon dering, voorkomen in het' dagblad .voor de arbeiderspartij. Dinnemandsch N ieuw& ONGEGRONDE BESCULDIGING. De Minister von L., N. en H., heeft de vragen van het lid der Eerste Kamer Mevr. Pothuis- Smit beantwoord, in zake de beschuldiging, dat de balansen van het Rijksgraambedrijf van Augustus 1914 af, allen vervalscht zouden zijn. Uit dit antwoord blijkt, dat het niet op den weg van den Ministei ligt, om stappen in dez'e zaak te doen en dat zij zich evenmin geroepen acht op den inhoud van het aan de volksver tegenwoordiging door den heer Gerland Polak gerichte adres in te gaan. De Minister beperkt zich hier slechts tot d,e opmerking, dat vorige soortgelijke uitingen van adressant door de Commissie van Onderzoek naar de gestie van het Rijksgraanbedrijf, blij kens haar rapport van 16 Juli 1917, ongegrond xijn bevonden. Er hebben zioh geen omstandigheden voorge daan, die aanleiding zouden geven het standpunt tegenover de Regeeringsadviseurs te wijzigen. MeL name gaat de samenstelling der balansen van het Rijksgraanbedrijf buiten deze adviseurs om. In plaats van bedoelde adviseurs een belang hebbend adviseeren te verwijten meent de Minis ter, dat zij den dank der Regeering verdienen voor de wijze, waarop zij de Regeeriug gedu rende de crisisjaren steeds met hunne waarde volle adviezen hebben terzijde gestaan. Uitvoerverbod van eierenMet ingang van 21 dezer is het uitvoerverbod van eieren opgeheven. Het telegraafverkeer met het buitenland ge stoord. De directeur-generaal der Post. en Tel. maakt bekend, dat de vertraging in het telegrafisch verkeer met Duitschiand en En geland nog voortduurt en dat ook in het ver keer met Frankrijk Yetraging is ontslaan. De vertraging in het binnenlandsch verkeer is daarentegen weer geweken. Weensche arbeiders in ons land. Te Oir- söbot (N. B.) zijn een 40-tal Weensche werk lieden van de rima Arnts aangekomen, die werk zaam wordengesteld aan het Wilhelminakanaal. En dat bjj die heerschende werkeloosheid on der onze landgenooten! R.K. MANUFACTURERS. In hotel Noord-Brabant te Utrecht, werd Donderdag een propaganda-vergadering gehou den, beleg! door den Ned. R.K. Bond van Han delaren in Manufacturen en aanverwante vak ken „St. Wdllibrordus". De voorzitter de heer H. F. Peters uit Am sterdam, opende te ruim half 12 de goed be zochte vergaderig, waarna hij een woord van welkom richtte tot de beide inleiders en de bestuurderen van vier vertegenwoordigende Ne- derlandscihe vakbonden. Spr. zette vervolgens uileen, dat die propag.-vergadering was belegd in verband met dien critleken tijd welke voor manufacluriers en andere vakg-enooten is aan gebroken. De bond moet daarom zoo sterk mogelijk worden gemaakt, niet enkel wat be treft het aantal leden, doch ook wat aangaat het financieel gedeelte. Alleen dan immers kan de noodige kracht naar buiten worden ont wikkeld. Daarna was het woord aan den heer Chr. M. Jansen, directeur van het Centraal Hanze- Bureau te Amsterdam, die een rede hield over het onderwerp: „Ons verweer tegen die dubbele uils'luitings-manoeuvre". DE ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. In verband met de verbooging van den accijns op het gedistilleerd, die op I Januari j.l. is in gegaan, verdient het opmerking, dat, blijkens het overzicht van de opbrengst der Rijksmidde- ien over de mand December 1920, deze accijns heeft opgeleverd 8,530,179,54, terwijl de op brengst in December van het daaraan vooraf gaande jaar 5,125,961,12 bedroeg. De meer dere opbrengst m maand, voorafgaande aan die accijnsverbooging, is dus 3,404,218,42 en moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het ge bruik maken door het publiek van de weten schap van het toen aanhangige voorstel tot die verhooging. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN H. STOEL. De „Tijd" schrijft: Op grond van mededeeHngen, die ook ons Ier aore kwamen, hebben wij alle reden aan te nemen, dat het bericht van het „Centrum", dat als opvolger ran Jhr. Van Nispen tot Se- venaer tot gezant bjj het Vaticaan zal worden benoemd jhr. P. E. M. H. Michiels vaan Ver- duynen, gezantschapsraad te Londen, alleszins juist is. Het „Hbld." verzekert naar aanleiding van het inmiddels tegengesproken „Centrum"- bericht over de benoeming van een nieuwen ge zant bij het Vaticaan, dat het nog volstrekt niet vast schijnt te staan, dat de heer Van Nispen weggaat. De toestand in de treinen. In verband inet de veelvuldig voorkomende klachten, betreffende reiniging, verlichting en verwarming van de tremen en de toestanden der toiletten, heeft de directie der Nederiandsche spoorwegen bet personeel opgedragen, voor het vertrek van een trein op het beginstation, zich te overtuigen of alle rijtuigen in zindelijken staat zijn, de toilet ten rein, de verlichting of verwarming voldoende ign. He Intern. Luchtvaartolieuoi. INaai* aanleid in# vaat hiet beriehit dat plannon aanhangig: zijn om het centrum van as luchtvaart naar Botterdam over te bren gen, aoodra daar de noodige terreinen in gereedheid Bullen zijn geuracht, schrijft de hjeeir Pieaman, administrateur van de Kon. Luchtvaart Mjj. voor Nederland ea Kolomen, het volgend® aan de „N. Ot."; Ik kat. u verzekeren, dat bij de directie van. d© K.L.M. de vaste plannen bestaan, om zoowel het v.iegiterrein Botterdam als Amsterdam te exploiteeren. Voortoopigj zullen de centrale went plaatsen in Am sterdam geplaatst worden. Het is duidelijk, dat ad® lLijneitt naar heb Weeten, Zuiden, Zuid-Oosten en Qos- ten, welke Botterdam etn Amsterdam zul len aandoen, heb beste hun begin- en eindpunt in Amsterdam zuLen nemen. De lijnen voor 't Noorden en Noord-Óósten kunnen waarschijnlijk het beste uit Rot terdam ontspringen. Hoe de ontwiukeiing zal zijn van deze beide terreinen, is onmogelijk te voor spellen, maar het zal voornamelijk afhan gen van de belangstelling, die de .Rot terdammers en de Amsterdammers voor de luchtvaart toonen. A'dam is ia de luchtvaart aoor cte JS.L.x.A, wat meer opgevoed dan nobt-erdam, h®t Amsterdam- schiö publiek vindt vliegen niet meer on gewoon, en is al aan de luchtvaart ge wend. MT.-U 1HTI<; bi.„AldJJihiivG V-fl-N PAARDEN. Zeer onlangs berichtten wij, dat van 17 van Utrecht naar Meppel vervoerde paarden o oij aankomst dood waren en 5 andere terstond moesten worden afge maakt. Naar aanleiuüig hiervan heeft de afaeeliag Meppel van den Neder 1. Bond van dierenbescherming een telegram aan den minister van Justitie gezonden met het verzoek naar deze zaak een ernstig onderzoek te laten instellen. UNJSBURING TE ZWOLLE. Donderdagavond ontspoorden op het station te ZwoLe 2 wagons. De rangeer der Koopman geraakte tusechen de buf fers beknefd en werd ernstig verwond, (jeneesknnuige Hulp werd ingeroepen. De treinenloop ondervond geen vertraging. De weg en het materieel werden niet n-oe- menswaaruig beocnadigd. WEivKLUOZE ZEELIEDEN. Vrijdagmorgen handen zien een 100-tal werklooze zeelieden verzameld voor het Scheep vaar thuis aan het Wiliemsplein te Botterdam. Met bomen en sirooionjetten protesteerden zij tegen het opleggen dei- schepen, hetgeen hun broodeiooe maant. „Zijn. wij nu diegenen, die gij de helden (ter zee noemde riepen ze. Zij verlang den werk tegen gage en kostgeld, anders een toereikend wacntgeid. Een en ander, staat onder telling van de Zee liede n-veri eeniging Eendracht". In verband hiermede vee,bigt de „N. Grt." er de aandacht op, dat van de groo te vaste lijmen neg geen enkel schip is opgelegd en de betrokken zeelieden dus allen werkzaam waren ep de z.g„ wilde vaart. Het aantal opgelegde schepen be draagt: 51 Nederlandsen®, 2 JJapansche 2 Giieksciie, 6 Noorsone, 2 Portugeeache en 1 Bussisch schip, totaal dus ü3. EEN EERLIJKE VINDEB. Mej. de -jVed. P. Mulder te Harkstede verloor op 14 Mei van 't vorige jaar bij een reisje op een duo van een motor met haar broeder naar Groningen ©en porte monnaie met ongeveer i aYO, hoofozake lijk -an papiergeld. Alle pogingen, ook aoor de podti® gedaan, bleven vruchte loos, tot de wegwerker M. Oomkens al daar in een maoauam-hoop een reeds half vergane portemonnaie vond, waarin de f 270 van mej. Mulder. Hg stolde haar de vondst terstond ter hand. De toestand der ex-keizerin. 1De En- gelsche „Morning Post" verneemt uit Am sterdam, Jat de toestand van de ex-Kei zerin ernstiger is geworden en de zieke thans in eon staat .van verdooving ver keerti i ARRESTATIE VAN VALSCHE MUNTERS. De polilie te Roosendaal heeft een mooie vangst gedaan door twee Belgen aldaar te ar resteeren, die „op toer" waren met een partij valsche bankbiljetten van 26, om deze aan den man te brengen. Verschillende winkeliers waren reeds de du pe geworden van hun manoeuvres. Den eenen na den anderen winkel Stapten de ..klanten" bin nen om 'n kleinigheid hier 'n reep choco lade, elders 'n kluw touw te koopen, waar voor dan briefjes van vijf-en-twintig in beta ling Werden gegeven. Toen xjj hun truc ook bij zekeren Meesters wilden beproeven, hadden de oplichters hun meester gevonden. Deze toch vertrouwde het zaakje niet en liet het voorkomen alsof hij geen gekl terug had, waarom hij specie in be taling vroeg. Nauwelijks waretf de vreemde klaten ver trokken of Meesters waarschuwde één yam z'n ennissen in de buurt om op e'n hoede te zijn. Doch deze was er 'n kwartier tevoren al inge vlogen, naar hem nu bij het nazien van het ontvangen bdljet bleek. Hen begaf zich onmiddellijk naar het nabij- zijnd politie-posthuis, ven waar twee agenten er aanstonds op uittrokken. Bij den spoorbaanoverweg stonden de Bel gen te wacihten, wijl de weg was afgesloten om dat er een trein passeeren moest. Deze om- EEN MAKER VAN VALSCHE ZILVERBONS GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag is op aanwijzing van den heer H. W. Schwegman, sigarenwinkelier aan den Binnenweg te Rotterdam gearresteerd ze kere E., wonende in Tuindorp aldaar, die in den winket van bovengenoemden heer S. val sche zih'erbons ter betaling aanbood. F. werd in het poiitie-biireau Witte de Withstraat in ar rest gesteld. De centrale recherche heeft bij huiszoekingen in de drukkerij van F. aan de Boekhorststraat 2832 beslag gelegd op een hthographisch cliché bestemd voor het drukken van valsche zilverbons. De recherche stelt uitgebreide onderzoekin gen in. De heer Sweginan, aan wiens optreden de ontdekking van de zilverhonfabriek te danken is, sal de uitgeloofde belooning van den Minis ter van Financiën, groot 500, ontvangen. HET SLECHTE VEE VERVOER. Op de vergadering van den Ncderlandschen Grosriersbend voor den Vleeschhandel werf vol gens do „Vee- en Vleeséhhandei" ook het slechte vecvervoer besproken. De voorzitter gaf een teekenend staaltje uit de praktijk van het vervoer van vee hier in 't land, hetwelk met recht oen dierenkwelling is to noemen. Vee 18 Januari te Rotlerdam geladen, was Woensdag 19 Januari eerst te Amsterdam aan gekomen en wel om 1112 uur. Over 70 K.M. afstand een vervoer van 24 uur. Als een jongen een koe slaat, krijgt hij een bekeuring, doch deze dierenkwelling wordt ongestraft toegelaten. Voor de fusie was het een wedstrijd tnsschen de spoorwegmaatschappijen om het vee van de Rofterdamschc markt zoo spoedig mogelijk in Amsterdam te brengen. Het was toen denzelfden dag van inlading om 2 uur aan het Amster- damsche slachthuis. Vee, Vrijdags te Leeuwarden geladen, komt soms Zondags te Amsterdam aan. Opgemerkt werd, dat bij zoo'n onnoodig lang durig, meer dan 24-nrig transport, bovendien ook nog een geleider wordt geëisclit. Besloten werd oen krachtige actie daartegen te voeren. FABRIEKSBRAND TE DIEMEN. Zaterdagmiddag ongeveer half twee brak een zware brand uit in de chemische fabriek „Mad- neze" te Diemen. De brand, die in het achterste gedeelte van het middengebouw, tegen den hevi- gen wind ïn, uitbrak, vond overvloedig voed sel in de groote massa was, schoensmeer en poetspomade, in de fabriek aanwezig, zoodat de vlammen door den feilen wind aangew-akkerd, weldra als een vuurzee uit het gebouw opsloe gen. De plaatselijke brandweer tastte dadelijk het vuur met twee Veclit-waterslangcn aan, doch ziende, dat het gebouw zelf niet meer le redden viel, bepaalde zjj er zich toe, de nabijgelegen en belendende pereeelen nat te houden. De stoomspuit „Argus" uit Amsterdam was spoedig ter plaatse, terwijl ook de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyden" zich naar de plek des onheil* begaf. Het gebouw, dat even voor de brand uitbrak, door het werkvolk verlaten was, brandde geheel uit, de belendende perceelei^ bekwamen enkel waterschade. Het gevaar was tegen half vier ge weken en de „Jan van der Heyden", omstreeks 3 uur aangekomen, behoefde dan ook geen wa ter te. geven. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men mëdedeelde kan de schade op plm. 45000 worden geschat. DE REIS VAN DE ZAANDAMSCHE BEDRIJVEN-COMMISSIE. Naar het Soc. dem. blad voor de Zaanstreek „De Voorpost meedeelt, zal de afdeelilng Zaan dam van de S.D.A.P., in verband met de cri- tick in de pers, drie parlijgenooten, raadsleden de heeren Duijs, Prins en Verbeek, diie aan de reis naar Duitschiand, Noorwegen en Engeland deelnemen, na hun terugkomst uitnoodigen in lichtingen te geven over het doel en de nood zakelijkheid van de reis. Zelfs de partijgenooten schijnen le vinden dat het met die snoepreisjes van Duijs c.s., de spuigaten uitloopt. EEN HOTELD1EF GEPAKT. In den Haag heeft de recherche een reeds lang gezocihten, beruchten lioteldief aangehou den, den 26-jarlge W. A. H. M., zonder vaste woonplaats. Hij stond al langen tijd in het Politieblad gesignaleerd, en werd door de po litie van verschillende plaatsen in het land ge zocht. Dat was extra moeilijk omdat hij tel kens andere namen opgaf. Eindelijk is hij Vrijdagnacht le 4 uur opgelicht in een hotel waar hij logeerde onder den naam P. v. d. R. Nu noemde hij zieh echter K. een naam die voorkwam op een portefeuille, welke hij hij zich droeg. Maar dieportefeuille was gestolen in een hotel, waar hij had gelogeerd onder den naam v. B. Die diefstal heeft hij reeds bekend Hij werd bovendien gezocht wegens oplichting, terwijl de Rotterdamsche politie zijn opspo ring vroeg- wegens rijwieldiefstal. Het bleek verder, dut M. nog een gevangenisstraf van 3 maanden moest ondergaan, waartoe hij in 1919 was veroordeeld. HET STOOMSCHIP „PATRIA". Zaterdagmorgen liep in Rotterdam het ge rucht dat het stoomschip „Patria" van de Rot- teradamsehe Lloyd, dat verleden week naar Batavia is vertrokken, Vrijdagnacht zou zijn vergaan. De directie van de Rotterdamhche Lloyd spreekt deze geruchten ten sterkste tegen Het schip is op normalen tijd Ouessant ge- passeercL HET SPOORWEGONGELUK BIJ NUTH. De seinhuiswachter Deckers is, naar „Vaz Dia8" meldt, op vermoeden, dat het ongeluk aan rijn schuld te wijten is, gearresteerd. DE DIEFSTAL VAN 40.000 FRANCS TE SITTARD. Men meldt uit Sittard: Bijgestaan door de marechaussees uit Sittard, Beek Echt enz. heeft de justitie uit Maastricht Vrijdag een zeer uitgebreid onderzoek ingesleh in verhand met diefstal van 40.000 francs. Behalve bij den directeur der bank werdei ten huize van 't personeel door de politie huis zoekingen gedaan. Gewapende marechaussee? zetten de woonhuizen af, niemand mocht d< huizen ingaan of verlaten. Onderwijl stelde de justitie uit Maastricht andermaal een onderzoek in in 't gebouw der bank en in de naaste huizen en panden. Ook de huizen van enkele familieleden van 't bankpersoneel werden afgezet en door de politie onderzocht. Dit onderzoek duurde van 's morgens vroeg tot laat in den namiddag. Reeds in den nacht hadden marechaussees nauwkeurig toezicht ge houden op enkele woningen. Slaapziekte. Te Apeldoorn komt onder kinderen slaapziekte voor. Een drietal gevallen werd geconstateerd. Een der patiëntjes is dé- crisis te boven en, na meer dan een week onaf gebroken geslapen te hebben, thans weer aail de beterband. Een patroon in de kolen. In Februari 1920, werd door een inwoner van Vlissingen in huisbrandkoten een vermoedelijke ontploffings patroon gevonden. Doze is ter onderzoek opge zonden aan het Staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen te Zaandam. Blijkens een thans ontvan gen schrijven is bij dat audetzoek gebleken, dat men Inderdaad met een ontploffingspalroon le doen had. Zou deze patroon in een brandende kachel geraakt rijn, dan zou ongetwijfeld een hevige ontploffing gevolgd rijn. Tc Schagenb-.ug (N. II.) is Vrijdagnacht de broodbakkerij van den heer II., tot den grond afgebrand. Do oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Onder de tram. Notaris W. J. Droogtcever Fortuyn te Rotterdam is op de Zuidblaak bij het oversteken van de straat, aangereden door een motorwagen der electrisc/he tram. Hij viel en kwam onder den baanschuiver. Ilij werd oogen- schijnlijk niet ernstig aan het hoofd verwond. Na in het ziekenhuis te zijn verbonden, is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Brandstichting. Verdacht van brandstich ting in een schip met 500 pakken stroo en 200 pakken stroo achter een boerderij, resp. gebeurd op 27/28 November '20 en 15/16 Januari '21 te Ommelanderwijk (Grom), heeft de Vcendam- mer politie gearresteerd den 25-jarigen arbeider J. II. aldaar. De verdachte beeft na oen ver hoor een volledige bekentenis afgelegd. Donderdagavond is de rangeerder Muijljes aan het goederenstation te Maastricht van de treeplank ecner in beweging zijnde locomotief gevallen met hel gevolg, dat hem het linkerbeen boven den enkel werd afgereden en het rech terbeen tot onder dc knie zwaar werd gekneusd. M. is overgebracht naar Calvarienberg. Het ongeluk bij Nut. De machinist, die bij het op elkaar lijden van twee locomotieven bij Nuth is gedood, is genaamd Peters uit Heerlen. Storm en noog waier Het hoog getij heeft met den storm van Woensdag en Donderdag j.l. op SCHIER MONNIKOOG heel wat schade aan de duinen gedaan. Er zijn plaatsen weer van het vaste hooge begroeide duin meer dan 16 Meter is afgeslagen. Voor het strandhotet staat nu nog ongeveer 25 Meter duin. Vóór de villa van den heer Onnes is ook veel weggeslagen. Hoogst waarschijnlijk wordt dit gebouw binnenkort af gebroken. In FRIESLAND staan vele landerijen nog on der water. De stand van het boezemwater is 57 c.M. boven zomerpeil. Het Provinciaal stoom gemaal te Taoozijl is in werking gesteld. De waterstand op HET IJ is buitengewoon hoog, zoodat het stoomgemaal te Schelling- woude in werking gesteld is om de overtollige massa op de Zuiderzee te loozen. In het waterschap REIDERLAND (Groningen) dreigt de dijk door te breken. Twee ploegen ar beiders zijn bezig den dijk te versterken. - DE UITSLAGEN. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke afdeeling. le klasse. Dordrecht: D. F. C.H. V. V. 2C Rotterdam: V. O. C.V. V. A. 61 Amsterdam: AjaxSparta 20 Utrecht: U. V. V.—A. F. C. 1—1 Den Haag: H. B. S.—Blauw Wit: 12 Overgangsklasse. Schiedam: H. D. V. S.Quick 32 Rotterdam: R. F. C.'t Gooi 33 Haarlem: R. C. H.D. E. C. 31 Haarlem: H. F. C.Feijenoord 02 Wormerveer: W. F. C.S. V. V. 20 I)en Haag: A. D. O.Stormvogels 01 Res. le klasse. A. Amsterdam: A. F. C. IIAjax II 32 Haarlem: Haarlem IISpartaan II 40 B. Den Haag: Quick IID. F. C. II 01 2e klasse. A. Zaandam: Z. V. V.—E. D. O. 1—1 Alkmaar: Alc. VictrixRapiditas 10 Amsterdam: Amstel—Schoten 11 B. Den Haag: V. U. C.—Zeist 2—2 Hilversum: VictoriaHercules 1—0 Utrecht: VeloxOlympia 20 C. Vlaai-dingen: Fortuna—O. D. S. 31 Delft: D. H. C.—C. V. V. 1-4 Dordrecht: DordrechtNeptunus 10 Rotterdam: Excelsior-D. V. G. 10 Oostelijke afdeeling. le klasse. Enschedé: EnschedéTubantia 10 Arnhem: VitesseZ. A. C. 13 Deventer: Go AheadQuick 21 Zuidelijke afdeeling. le klasse. Middelburg: MiddelburgB. V. V 01 Venlo: V. V. V.—Willem II 2—2 Breda: VelocitgsDosko 41 Maastricht: M. V. V.N. A. C. 1 1 's Bosch: WilhelminaBredanit 2—0 Noordelijke afdeeling. le klasse. Groningen: Be Quick—G. V. V. 140 ForwardAchilles 32 Veendam: Veendam—Frisin I_3

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2