Lilperij chting. IHSTRAtlEN, Verdr.-Oord 15, tlkmaar, R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Bureau: HOF 6# ALKMAAR. Telefoon REDACTIELID Elck wat wils ilashandel No. 321 "binnenland 'tentiën e Huishouding. bankpapier. Tel. 478. Dinsdag 1 Februari 1921 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS t ADVERTENTIEPRIJS: Nationaal Congres Nederl. Boerenuond. TREKJES CLXXIV e "kalveren f15— 30, 111 v sink; 581 vette var- kw. f 1.54, 3e kw. t 1.50 gewicht. 31 Jan. De aardappelen- en onveranderd. Aanvoer Jan. koers) 5.221/2 20.771/2' 21.771/2 O.O21/2 il.lOi/2 2.93 ers. Alkmaar 31 Jan. (plm. 12 uur) 4.971/2-5.05 21.201/2 22.221/2 O.871/2 11.391/2 2.91—2.95 (rood) 5.25 Bank 0.56 VIVARTLIJNEN. Ij. NEDERLAND, uisreis) vertrok 28 Jan. (uitreis) passeerde 28 erre. NEDERLANDEN art. 29 a te Amsterdam, reis) vertrok 27 Jan. van STED. STB. Ml J. SI arriveerde 27 Jan. van gena. 7 |an. van Valencia naar vertrok 27 Jan van Ccuta k 28 Jan. van Hamburg Lro'k 28 Jan. van Bor- Pallice. r/veerde 23 Jan. van Pa- lO. Rotterdam naar Ceuta, pas Ouessant. )TT. LLOYD. huisreis) passeerde 27 Jan. e. iveeide 29 Jan. van Port- ke. vertrok 29 lan. van Ro(- tavia. j (nieuw s.s.) arriveerde 29 issingen te R itterdam. ST-iND. MAILDIENST, ivcerde 26 fan. van Amster- puil. r.AMERIKA LIJN. arriveerde 28 fan. van iew-Óorleans. r. 28 Jan. van R terdnm te C van Rotterdam, v. d Pa- ende 27 Jan. St. Michaels, van New-York naar ROT- de 28 Jan. Scilly. airiveerde 26 Jan. van Rot- lburg. HOLL. LLOYD. <1D (uitreis) passeerde 28 vertrok 29 Jan. van Amstcr- -York. leeide 27 Jan. van Amster- JID-AMERIKA LIJN. veerde 29 Jan. van Buenos erdam. (ut.rJs) arriveerde 25 Jan. t /veerde 27 Jan. van R itcr- is Ayres (ui .reis) vertrok 29 jan. naar Antwerpen. (uitreis) vertrok 29 jan. van r Hamburg. DMV. MIJ. OCEAAN. -IDS van Batavia naar Am- eerde 27 Jan. Gibraltar, ertrok 26 Jan. van Penang un. dagen per week <>e« ike hulp in de Huis- vragen aan het bureau Dienstbode. CH1PHOKST, Nassau- ;t voor direct een flinke hch aan te melden eben 7 en 9 uur. it beleefd aan voor van alle voorko- MKRWERKEN. nnemers, die werk werkplaats klaar i, kunnen bij mij •d Spiegelglas en. PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.-, BUITEN f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD f 0.50 HOOOER. HERSCHIJNT DAGELIJKS. Van I tot 5 regel» f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame» per regel t 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t 50ü.—t 400.—, t 200.—, f 100.— t 60—f 35.—, t 15 Vocze argumenten, Eindelijk, na maandenlang talmen, heeft het codege van B. en W. der Hoofdstad uitspraak gedaan inzake de al of niet bestraffing der poli- tieke stakers van 8 Juni jd. De meerderheid van het college heeft zich vereenigd met de bekende uitspraak van het ge meentelijk scheidsgerecht en besloten aan de werklieden, die staakten, straf op te leggen. En de minderheid? Deze, die uit de socialis tische Wethouders Wibaut en De Miranda be staat, heeft in een afzonderlijke nota aan den Gemeenteraad voorgesteld, om van het voorne men tot strafoplegging af te zien. Waaraan de bedreiging is toegevoegd, dat, wanneer de raad dit voorstel verwerpt, zij als wethouder zullen aftreden. De kabinetskwestie dus. Bezien we de nota der twee roode heeren na der, dan lezen we daarin al direct, dat „de sta king van 8 Juni een politieke manifestatie was, een poging, om overhaaste aanneming der toen dreigende anti-revolutiewet te voorkomen." Wat wil dat zeggen? Eenvoudig dit: dat twee wethouders, dlus handhavers der wet, een bedreiging zien in een wetsvoorstel, ingediend tegen de revolutie; een bedreiging dus in een voorstel, dat zij krachtens het wezen van het door hen vrijwillig aanvaarde ambt, als plichtgetrouwe ambtenaren, in bescher ming behoorden te nemen. Er komt in de toelichting op de nota der hee ren Wibaut en De Miranda een kostelijke pas sage voor, die wij niet aan onze lezers wensohen te onthouden. „Voor ons zeggen de beide heeren Staat vast, dat de arbeiders, die aan de po litieke manifestatie deelnamen, de overtui ging hadden, dat door de anti-revolutiewet de arbeidersbeweging, zooala zij deze nood zakelijk' achten, ernstig zou worden be dreigd, en dat het dus hun plicht was te trachten, dit kwaad alsnog af te wenden. Het daartoe aangewezen middel achtten zij te zijn de politieke manifestatie om geduren de 24 uur het werk neer te leggen. Indien, aldus meenden zij, deze politieke manifesta tie zeer grooten omvang zou hebben, zou zij aanneming der wet wellicht kunnen voorkomen. Aan deze politieke manifesitatie waren alle bijbedoelingen vreemd. Het protest te gen de anti-revolutiewet was de werkelijke en eenige bedoeling van de manifestatie." Je proteststaking, het verzuim van dienst zonder verlof, het uit wandelen gaan der hee ren stakers op 8 Juni, het plichtverzuim waar aan zij zich hebben schuldig gemaakt, wordt door de socialistische „handhavers der wet" in het coliege van B. en W. verdedigd als het uit vloeisel eener „meeuing". Heel aardig, maar ook heed naief gezegd. Alsof, het er op na houden van een „meening", een vrijbrief voor plichtverzuim zou kunnen Wezen. De wijze waarop, en door welke elementen die „meening" aan de stakers werd opgedrongen, houden de twee slimmelingen(?) wijselijk' voor zich zelf. Hun bewering, dat aan de 24 urenstaking van 8 Juni, alle bijbedoelingen vreemd waren, is een voudig een brutaliteit zonder weerga, waarvan niemand de dupe zal worden. En wat ccn kinderpraat is de onderstelling, dat de aannemü.g der wet „wellicht" zou zijn voorkomen als de politieke manifestatie een zeer grooten omvang zou hebben genomen. Neen, de revolutionnaire leiders, die tot de staking ophitsten en daarbij zeer zeker hun „bij bedoelingen" hadden, wisten heel go8d, dat een staking van 24 uren, geen invloed zou uitoefe nen op de aanneming of verwerping der anti- revolutiewet. Zelden kregen wij dan ook een toelichting op een nota onder de oogen, die zoo'n jammerlij ken indruk maakt door de zwakheid, de voos heid aan argumentatie, als die der beide roode wethouders van Amsterdam, inzake de bestraf fing der stakers van 8 Juni. Intusscheu, de heeren hebben-het gezegd;: Wordt hun voorstel, om die plichtvergeten sta kers ongestraft te laten, niet aangenomen, dan gaan zij heen. De meerderheid van den Amsterdamschen Raad, zal, naar wij vertrouwen, nog moed, merg ten pit genoeg in 't lijf hebben, om als haar meening" uit te spreken, dat plichtsbetrachting tegenover de Overheid, een der pijlers is, waarop de maatschappelijke orde moet rusten. Waaruit dan zal volgen, dat zij plichtverzuim de ver diende straf niet zal onthouden en de revolution naire, socialistische wethouders Wibaut en De Mirandastilletjes zal laten gaan. Die hooren als „handhavers der wel" in een besturend lichaam als het college van B. en W., allerminst thuis. Op het gisteren. Maandag, te Utrecht gehou den Nationaal Congres van den Ncderlandschen Boerenbond, uitgeschreven bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dien Bond, werd een inleiding gehouden door Prof. L. van Aken, over Bevordering van den socialen vrede ten plattclande." Spr. begint met de gronden uileen te zeiten, waarop zijn meening berust, dat er reden be staat om aan hel behoud van den socialen vrede op het platteland meer aandacht te gaan schen ken. Dan gaat hij na hoe voor het behoud van dien vrede aan den eenen kant, te groote be houdsgezindheid en te weinig sociaal besef, aan den anderen kant sociaal-democratische opvat tingen of neiging daartoe gevaarlijk zijn. Geen betere waarborg voor het behoud van dien socialen vrede acht spreker mogelijk dan de landbouwende bevolking te bevestigen in het Katholieke geloofsleven en in de deugden, die deze bevolking van oudsher en bij traditie sie ren. Spr. meent, dat de laak der Boerenbonden in dit opzicht vooral bestaat in het op de al lereerste plaats behartigen van de godsdienstige en zedelijke belangen der leden. Daarom ook moet de standsorganisalio de eerste en voor naamste plaats blijven innemen, waarna eerst de vakorganisatie de stoffelijke belangen behar tigen kan. Den leden moet ten slotte zooveel mogelijk sociaal inzicht en sociaal gevoel wor den bijgebracht, willen de Boerenbonden tn staat zijn hun groote sociale taak tot een goed einde te brengen. Vervolgens wijst spreker er op, dat de Ka tholieke Bedrijfsraden geheel en al liggen in de lijn der Katholieke solidaristische maatschappij leer en dus bij uitstek geschikt zijn om den ge- wenschten socialen vrede te bevorderen, ook en niet het minst op het platteland. Gezien ech ter de nog vrij groote onbekendheid met doel en werking dezer Bedrijfsraden is het, volgens spr., allereerst noodig dit doel en die werking te doen kennen in breeden kring. Ten slotte wijst spr. erop, dat, onder meer als dragers van liet Bedrijfsradenstelsel, de vak verenigingen van werkgevers en arbeiders ook ten plattclande, vooral daar waar grootere land bouwbedrijven bestaan, dienen te worden bevor derd, terwijl daarnaast de plaatselijke afdeelin- gen der Boerenbonden nuttig werk kunnen doen, indien zij de plaatselijke Katholieke werklieden verenigingen steunen. Door Rector J. H. Rijs werd daarop inge diend „De organisatie der ft. K. boerenjeugd en ontwikkeling van het Katholieke Landbouw tuinbouw- en landbouw-huishoudonderwijs." De Inleider wijst vooraf op het tweevoudig gedeelte van het te behandelen onderwerp, wel ke deelen in ondeling verband en samenhang beschouwd worden. Omtrent hel eerste gedeelte wordt betoogd, dat ook op de dorpen de schoolvrije jeugd in de algemeene R. K. Jeugd organisatie dient ondergebracht te worden, zoo wel om haar te beschermen tegen de gevaren, die meer dan ooit ook daar de jeugd bedreigen, alsook om haar te bezorgen de intcllectucele en zedelijk-godsdienstigc vorming ten bate van den boerenstand en van de geheele samenleving, juist in de jaren der rijpere jeugd, noodzakelijk te verstrekken. Het ligt daarom onafwijsbaar op den weg der R. K. boerenstandsorganisatie Toekomstmuziek De trein daverde het station binnen. -1 een der eerste-klas-wagens kwam de heer wetenschap3" Darrebacks> doctor in de staats- Hij droeg een met bont gevoerde jas, beiee z iverenSeknnnen ebbenhouten wandelstok met Deze urirustinv ee" fiin-|edere" actentasch. Deze uitrusting, en zijn nette kop met git zwart haar, dito snor en puntbaard, maakten zijn figuur energiek en aristocratisch. Hij werd opgewacht door twee heeren van bijna even deftig voorkomen, die hem hoffehjk begroetten en begeleidden naar de tril-grom- mende auto inet den salueerenden chauffem die onmiddellijk, bescheiden het hoofd 'n tiki voorover houdend, het deurtje openzwaaide 1 instappen en plaatsnemen van dr' Linthoven van Darrebacks was te merken dat dit niet de eerste auto was, die hem op een plaats van bestemming bracht. P j Een oogenblik later schoof het motorrijtuig tne. een zangerig geluid over de straat, de altes verblindende lichten vooruitsmijtend in de avond-stadsdrukte. Men reed naar een deftig d°rp, even buiten de grens der gemeente, waar veel groot-industri- eelen hun villa's en buitenplaatsen hadden. Daar zou dr. Linthoven van Darrebacks voor een uitgelezen gezelschap van fabrikanten en economen een belangrijke lezing houden. Zijn talenten, niet alleen als knap redenaar, doch voornamelijk als helderdenkend, vooruit ziend man, met goeden kijk op de toekomstige maatschappelijke toestanden, waren hem naar deze plaats reeds vooruitgesneld. Zijn redevoeringen, eenige malen in de groote pers gepubliceerd en geprezen, hadden reeds een vermaardheid gekregen, die sprekers van ouden naam zouden kunnen benijden. Onderweg werden vriendelijke woorden ge wisseld, zooals dat gebruikelijk is. De spreker van den avond werd door de twee bestuursleden og voorname wijze opgehemeld en de doctor had daarbij natuurlijk de beleefdheid, om die lofprij zingen zooveel mogelijk van de hand te wijzen. Niettemin gevoelde hij zich gestreeld en ver telde van nieuwe toekomstplannen, van nieuwe studiën, nieuwe redevoeringen, prae-adviezen en beschouwingen, welke hij alweer in bewerking had.»voorts was hij bezig aan een belangrijk om gewestelijk en plaatselijk den noodigen steun aan de R. K. Jeugdorganisatie te geven. We- derkeerig zal de algeineene R. K. Jeugdorgani satie op de gelukkigste wijze kunnen voorzien in het zoo onontbeerlijke voorbereidende Land bouwonderwijs, In het tweede gedeelte der inleiding werd het werkelijk Landbouw-, Tuinbouw- cn Landbouw- huishoudonderwijs in zijn verschillende trappen en voor de onderscheidene klassen en leeftijden der boerenjongens en meisjes behandeld. Voor eerst werd met klem erop gewezen, dat de eischen van onzen tijd 'n normaal minium vak er. beroepsonderwijs vragen voor al onze boeren kinderen, zij, die in dienstbetrekking gaan, niet uitgesloten .Van zoodanige opvoeding der mas sa zal in grooten dcele afhangen een aanslaan de en blijvende verheffing van den boerenstand. Voor 't overige werd het programma van op leiding der jongens cn meisjes uit den boeren stand, zooals het is vastgesteld door den Ncder landschen Boerenbond en goedgekeurd door het Doorluehlig Epicopaat, in 't kort toegelicht. In het derde en laatste deel der inleiding werd een lans gebroken voor een afzonderlijke sociale organisatie der volwassen boerenzoons en -dochters; een Jonge Roeren en Jonge Boc- rinnenbond. Hiermee zijn bedoeld op zich zelf zeer nut tig werkende instellingen, die verband houden ecnerzijds met de ontvangen ontwikkeling en liet genoten onderwijs (oud-leerlingenvereenigin- gen) anderzijds met de iioofdstansorganisatie's der boeren en tuinders, respectievelijk van den R. K. Vrouwenbond ten platjelandc. De inleider sloot met het uitspreken van een vurigen wensch en bede, dat de in de stellingen vervatte en hopelijk door de vergadering goed te keuren besluiten „eensgezind en met vereende krachten" door den georganiseerden Neder- landSchen Kath. boerenstand met edelmoedig ini- nitiatief en volhardend doorzettingsvermogen in daden van Katholiek Landbouwonderwijs over geheel de linie zullen omgezet worden. Een belangrijk onderwerp voor den Boeren stand, besprak vervolgens Mr. Ch. M. J. Witlox, nl. het Pachtvraagstak Spr. begint met de vraag te stellen of het wel goed en juist gevoeld is, op dezen dag het „Pachtvraagstak" aan te raken. In den zilveren klank van het feestcarrillon moet dit brengen een somberen doffen dreun der noodklokken. En gelijk in het huisgezin op den zilveren bruilofts dag de stoffelijke zorgen worden afgeschud en ten minste voor één dag vergeten, zoo zou men mogen veronderstellen, dat de Boerenbond bij de viering van zijn 25-jarig beslaan zich zou ontdoen van zijn materieele zorgen en zich slechts zou wijden aan hooggestemde, dankbare feestviering. Dat het Pachtvraagstak z'n niet te verdrijven schaduw werpt, zelfs op dezen dag, moge voor de buitenwereld het bewijs zijn, dat het een gebiedende eisch is van sociale recht vaardigheid, oplossing te brengen in een vraag- sluk, waarmede het bloeien of kwijnen van den Boerenbond op het allernauwst is verbonden. Spr. gaat dan na de overbekende en reeds her haaldelijk breed uitgemeten bezwaren tegen liet juridische en feitelijk pachtconlract. Geen wij ziging, slechts omwerking zal beterschap bren gen. Zeer zeker zal nauwkeurig gelet moeten worden op de rechten van den grondeigenaar. Naar principieele Katholieke opvatting is de grondeigendom niet een instelling van mcnschc- lijke willekeur, maar van natuurrechlelijken aard. Maar geen eigendomsrecht is absoluut. Bewerking van den eigen grond zal zeer zeker de meest vruchtbare en wcnschelijke zijn. Waar zulks onmogelijk is; waar dus de pacht een voorname, wellicht de voornaamste plaats in het grondgebruik zal blijven innemen, zal deze uitermate goed geregeld moeien worden. Immers bij goede pachtcontracten krijgt men een goeden werkzamen boerenstand. En de oorlog leerde ons maar al te pijnlijk aan den lij ve het algemeen belang daarvan kennen. Spreker voor zichzelf is overtuigd, dat het allergrootste gebrek is: de onstandvastigheid en de te korte duur der contracten. De bestaans- onzekerfieid, na jarenlang slrijdens weggenomen uit het leven der arbeiders, hangt als een zware wolk boven het hoofd van den spreek woordelijken, genoeglijken, gerusten landman. De ideale toestand zou zijn, dat de boer, die zijn plicht doet, die zijn grond bewerkt en spaart als ware het dezijne, ongeveer de re- kerheid had, dat hij niet opgejaagd kan worden. Ten minste dat hein steeds een voorkeursrecht bij nieuwe huur werd gegeven. Spreker ontveinst zich niet, dat de ideale toestand nog ver is van zijn verwezenlijking .E11 daarom zullen voor alsnog de in zijne conclusies vermelde wijzi gingen moeten worden aangebracht. Verheffing van het pachtconlract lot een zakelijk recht zal zeer zeker bijdragen tot zijn versteviging en versterking. De verplichte overschrijving zal een waakzaam oog houden op onbillijke bepalingen. Een agrarische rechtspraak zal dan niet alleen in verband met de vercischte deskundigheid, maar wellicht nog meer wegens den vereisch- len spoed en hel noodlottige van een onzekeren loesland gedurende langen lijd, ingevoeld moe ten worden. Spreker eindigt met de gegronde hoop uit te spreken, dat de thans werkende Staats commissie met succesvolle ingrijpende voorstel len voor den dag zal komen. Meer nog dan van wetswijziging en wettelijke regeling (ver wacht hij heil van een groeienden, steeds ster ker wordenden Boerenbond, groeiend niet op de eerste plaats in getalsterkte, maar vooral in soldarileil en standsbewustzijn. De vierde inleider, de heer G. J. H. Peters, behandelde „De sociale verzekering en de Landbouw". De trek van hel land naar de stad werd tot voor enkele jaren nog in hoofdzaak toege schreven aan de zucht naar prettiger, vrijer le ven en het vooruitzicht van hooger loon. Of schoon de invloed dezer factoren ook thans nog niet geheel is weggenomen, kan thans daaraan niet uitsluitend de trek naar de stad worden toegeschreven. Ook de builenmenschen komen tot het besef dal het stadsleven niet steeds prettig en zeker erg duur is. Maar thans kom.»: andere beweegredenen erbij. De belang rijke sociale voorzorgsmaatregelen op velerlei gebied, die in sleden en groote industrieele centra door overheid cn werkgevers worden ge troffen, vormen een nieuwe aantrekkingskracht van meer werkelijke waarde, o.a. woningver betering, collectieve arbeidscontracten, sociale verzekeringen en beperkte arbeidsduur. Gedurende geruimen tijd bleef de Ongevallen wet 1901 de zekeriugswet. De wetten Talma kwamen na lievigen strijd gereed, doch zijn nog niet alleen in werking. Intusschen werden inge voerd de ouderdomsrente, de Zee-Ongevallen wet, de Invaliditeits-ouderdomsverzekering. Spoedig zijn te verwachten de Ziektewet, de Land- cn Tunbouw-Ongevallcnwet. De sociale verzekeringswetten zijn geen speciaal belang van de werknemers, ook de werkgevers hebben daarbij zeer groot belang De persoon van den arbeider levert niet al leen het product van zijn arbeid, maar draagt bovendien het risico van zijn gezondheid en leven bij dien arbeid. Dit risico is niet in geld uit te drukken bij het aangaan der arbeids overeenkomst. De werkgever anag ihel risico laten en aangezien hij het individueel ook niet kan dragen, moei de sociale verzekering hier in le hulp komen. Ook merkte spr. op, dat een beroep op de Christelijke liefdadigheid en de onderlinge hulpverleening ten plattclande de sociale verzekeringen niet overbodig kan ver klaren. Beide partijen hebben groot belang bij het handhaven van den socialen vrede. Ook de social- verzekering zal wantoestanden helpen opruimen, daar, waar nog rustige verhoudingen aanwezig zijn, deze doen bestendingen. Het kan dus alleen in '1 belang der boeren zijn, indien de Nederlandsche Boerenbond zich bezig houdt met deze verzekeringen en wel in nauwe samenwerking met de organisatie der R.-K. landarbeiders. Verschillende wetten geven ruimte aan het particulier initiatief en ook de de Landbouwvereenigingen moeten hiervan pro- fiteeren. In sommige gevallen zal een samen werking met de andere groepen van de R.-K. werkgevers noodig of gewenscht zijn. In ieder geval is hel noodig, dat de Neder landsche Boerenbond zorg drage voor de orga nisatie ter zake het Sociale verzekeringswezen. Al hetgeen op dit gebied door de betrokken par tijen werkgeveds en werknemers zelve kan gedaan worden, moet ter hand genomen. Samenwerkend zullen boer en arbeiaer deze verzekeringen tot beider voldoening en teven» tot beider geldelijk voordcel moeten organi- sceren. De Ongevallenverzekering zal zeer zeker na de ondervinding van ruim 10 jaren in eigen beheer worden genomen. Wat ne Ziektewet betreft, meende spr. dal men zal moeten af wachten of er, en zoo ja, welke wijzigingen hierin zullen aangebracht worden, alvorens hier omtrent definitieve stapepn te kunnen doen. In elk geval zal ten deze echter met andere werkgevers- en werknemersgroepen overleg worden. binneiuanusch iNieuws- TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroe pen op Dinsdag 8 Februari le 1 uur. HET R. K. VAKBUREAU EN DE CRISIS. Naar het „Centrum" incldt heeft het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de hooldbestai ren van de aangesloten bonden uitgenoodigd tol een spoedvergadering op Dinsdag a.s., in ver band met de door de regeering bekend gemaak te regeling, inzake uilkcering aan werklooze arbeiders. DE BESTRAFFING DER 8 JUNI-STAKERS. Het „Hbl.verneemt, dal in Amsterdainscba raadskringen hel voornemen beslaat, een bemid delingsvoorstel in te dienen, met het doel, als nog de geringste straf op te leggen die het Werkliedenreglemenl voorschrijft, n.l. de schrif telijke berisping. Zulks op grond van de over weging, dat beide soc-dein. wethouders blijk baar bij oplegging van de lichtste straf geen aanleiding zullen vinden, hun ontslag in te dienen. UITKEER1NG AAN DE WERKLOOZE DIAMANTBEWERKERS. Vrijdag hebben eenige bestuursleden van aen A. N. D. B. in Den Haag geconfereerd met den Minister van Arbeid, omtrent de regeling van de uilkeeringen aan de werklooze diamantbe werkers. Naar wij vernemen, heeft de Minister mede gedeeld, dat ten behoeve van reglementair recht hebbenden gelden beschikbaar gesteld zullen worden, op dezelfde voorwaarden, waarop dit voor de werkloozen der andere vakorganisatie» geschiedt, zoodat na 3 Februari aan de werk-, loozen wederom uilkeering zal worden verstrekt Ten opzichte van de andere werkloozen, do z.g. „uilgetrokkenen" vergaderde Zaterdag do commissie van Advies. De volgende week zal do Minister op advies dezer commissie een beslis sing nemen. DR. P. J. H. CUYPERS. In den toestand van dr. P. J. H. Cuyper» schijnt een gunstige wijziging getreden. Nederland en België DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN ANTWERPEN. De „Deutsche Wochenzeitung für die Nieder- lande" herinnert aan de scherpe mededinging in de jaren vóór den oorlog van de havens Ham burg Antwerpen en Rotterdam, een concurrentie, de in de oorlogsjaren en nog eenigen tijd darna in het voordeel van Rotterdam omsloeg, maar nu, door den hoogen stand der valuta in Ne derland en den lagen in België, weer ten gun ste van België overslaat. Die invloed gaat zelf» zoovre, dat overzeesdhe goederen, die bijv. voor Bazel bestemd waren, via Antwerpen per spoor goedkooper het doel konden bereiken, dan langs den gewonen weg over Rolterdom en den Rijn. Zoodra echter de normale toestanden weer zullen zijn teruggekeerd, zal Antwerpen het zwaar te verantwoorden hebben tegenover da superioriteit van Rotterdam als Rijnhaven en in verband met haar voortreffelijke haveninstal latie. Een RijnSölieldekanaal zal Antwerpen niet baten. Die haven zal wel de stukgoederen, die op het continent en baantransport kunnen boekwerk, dat over eenige maanden het licht zou zien. In de groote deftige hal van het hotel, waar de bijeenkomst zou plaatshebben, stonden de andere bestuursleden, correct gerokt c-n gewitte- dast, den redenaar af te wachten. De voorzitter sprak een kort, intiem woord van welkom, waarna men de weelderig-inge- richte conversatie-zaal betrad. Deze was geheel bezet. De aanwezigen stonden op en bogen. De voorzitter hield een inleiding, waarin ge zegd werd, dat de spreker eigenlijk aan niemand behoefde te worden voorgesteld en dat zijn wel willendheid, om voor dit gezelschap een lezing te houden, ten zeerste werd geapprecieerd. Toen begon de redenaar. Men hing aan zijn lippen. Hij sprak mooi en overtuigend. Over bedrijfs raden, liooge raden van arbeid, werkverdeeling, verruiming van werkgelegenheid, kolenpro- ductie, ontginningen en nog veel meer. Ten slotte legde hij den nadruk op de maatschappij- indceling in de toekomst zooals hij zich die voorstelde en waarvoor hij al zijn krachten zou inspannen sprak van studiën daarover, die nog iang niet voltooid waren, over veel zij ner p.annen, die wel zeer grootsch moesten ziin.» en hield een schitterende peroratie. Het applaus was zeer luid en zeer lang. De voorzitter sprak woorden van warmen dank ken uitte den wensch, dat de sprekir in deze plaats nog verscheidene malen zou terug- keeren, om zijn gedegen beschouwingen voort te zetten. De spreker beloofde dit, waarop een luider en langer applaus losbrak. in intiemen kring werd wat nagepraat en 'n glas champagne gedronken. Spoedig werd het hoog-tijd, om naar den trein te gaan. De chauffeur was weer op zijn post en kreeg last wat voort te maken. Dezelfde bestuursleden vergezelden dr. Lint hoven van Darrebacks in de auto. De overigen deden hem uitgeleide met een beminnelijk „tot wecerziens." De spreker werd nog meer opgehemeld dan tijdens de heen-rit en een der vergezellende heeren waagde de voorspelling, dat hij den doc tor nog wel eens in de Tweede Kamer zou zien. De doctor liet 'n bescheiden lachje hooren en m.'.ukte 'n afwerend gebaar. De au 0 suisde door breede lanen, over|hel lenue en ualenue parkwegen..., de chaufteur deed z'11 best en dacht daarbij aan de goedefooi, welke hem wachtte. Dr, Linthoven had mooie toekomstdroomen. Hij zag z'n naam prijken boven aan de lijst der candidaten voor de Kamer-verkiezingen.. zag z'n verkiezing in alle bladen geplubliceerd». zag zich gelukgewenscht door talrijke vrienden en verwanten en deed stil voor-zich-zelf de eer lijke bekentenis, dat dit toch eigenlijk z'n voor naamste doei was.».» En ver...,, heel ver in de toekomst zag hij zelfs den minixsterszetel open staan, met vrien delijke handen er omheen, die hem verzochten daarin plaats te nemen. Een warm gevoel van trots kwam zijn eigen liefde streelen En hij zag weer Opeens zag hij niets meer... Hij voelde 'n geweldigen zwaai der auto, ge volgd door 'n ontzettenden schok.»toen werd 't donker.» 'n Schreeuw'n rauwe gil'n plof nog 'n zwakkere schok.. krakend geluid van splinterend hout.».» gekletter van verbrijzeld glas.... korte, harde knallen van ontploffen den benzine-overvloedzwak gekreun en getik van zware d. oppels op hout en metaal De ochtendbladen hadden lange verslagen. Waarin als voornaamste mededeeling stond; dat dr. Linthoven van Darrebacks onmiddellijk dood was. G. hl

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1