R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND DE TREKJES 1 BINNENLAND. 1 -J No. 348 WOENSDAG 23 FEBRUARI 1921 13e JAARGANG C. Kroon, (Woenstil). ABONNEMENTSPRIJS; VERSQHIJ1T DAGELIJKS. Bureau: HOF 6, ALKM AAR. - Telefoon R EDACTlE^&ö! ADVERTENTIEPRIJS: Oorlogskinderen. Ergerlijk. Birmeniandsch Nieuws,v Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. X echter alleen bij wijze van premie ORDE EN ARBEID. Kerk en School Kunst en Kennis. FEUILLETON aflevering De wedergevonden dochter r I v i FEBRUARI 1921, uur bij opbod, naliën, in het kof heer A. P. DE ■eralaan van den r nieuw gebouwde >rden gegeven ten irnoemden notaris lat te Alkmaar. (12294) i-Scharwoude en IS, Nolaris te Hee- irnen^ens opVRIJ- AR1 1921, des na- r, in de herberg te Heerhugowaard, open te Heerhugowaard eg, groot 4 A., 10 aanvaarden, wijlen Mejuffrouw HAGEN. (12024) ÏTTEN 1 1.25 per 100. pakjes. UPERS RABAT. >stw. ol rembours; »dt ingestaan. Beurden, larenfabrikant. OKS BLAD PER KWARTAAL VOOR ALKMAAR f 2.-, BUITEN 1 2.50 HET OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. Van 1 tot 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en Aanbod" bij vooruitbetaiinj per plaatsing f 0.60. Aan alle abonnè'3 wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot «en bedrag van t 500.f 400.—, t 200.f 100.— t 60t 35.—, t 15.— Er gaat geen dag voorbij, of Wij worden op de een of andere manier herinnerd aan de schade, welke de maatschappij door den wereldoorlog geleden heeft. Zouden wij zelf al eens een dag doormaken zonder op de een of anJere wijze met een der oor- logsnaweeën in aanraking te komen, dan spreken ons des avonds de couranten toch' weer van die jaren vol ellende en verwoesting. Mee9tal houden wij het oog op het ma terieele verlies en de gevolgen op stoffelijk gebied; interessceren ons voor een confe rentie van Spa, Brussel, Parijs of Londen, waar de Duitsche schadevergoeding be sproken wordt, de Oostenrijksdhe boe del wordt getaxeerd of het eeuwige Bai- Var.raadsel nog ingewikkelder wordt ge maakt; om te zien, of de internationale politiek ook eenige hoop geeft voor een vleugje opleving voor centraal-Europa, wat de marken- en kronenkoers kan doen stijgen, van invloed kan zijn op de in dustrie, op verminderen van de werkloos heid en dergelijke. De minstens even grootc en in wezen grooter verwoesting, door den oorlog aan gericht, n.pi. die van geestelijke goederen, ontgaat ons meestal. Eenige staaltjes uit de Duitsche onder wijswereld kwamen ons dezer dagen daar aan met een schok herinneren. De „Berliner Morgenpost" schreef en vertelde, „wat een uur gaans van BerWjn mogelijk is". En dan krijgen wij te hoo- ren van een dorpsschool, waar zeventig kinderen in één lokaal bijeen, gebracht zijn. Alle klasseindeeling is zoek; de on derwijzer, is oud, zestig jaar, wordt slecht betaald en wil geen pensioen aanvragen. Zijn huishoudelijke bezigheden nemen het grootste deel van zijn tijd in besla. Daarom heeft hij een lesrooster ingericht, waardoor niet hij zich naar de behoeftefl van het onderwijs, maar het onderwijs zich naar zijn behoeften regelt. Een aan tal kinderen krijgt geregeld vrij-af om in 'len tuin van meester te werken; anderen om bij zijn familieleden huiselijke bezig heden te verrichten. De onderwijsresultaten zijn natuurljk verbazingwekkend. De kinderen, die thuis niet een beetje door hun ouders bijgewerkt woraen, leeren niet eens behoorlijk lezen, rekenen en schrijven en sommige kinda ren behooren bij hun „loffelijk ontslag' ongeveer tot de analphabeten. De beste leerlingen kunnen niet eens tot too rekenen en geen enkele leerling kent de tafels van vermenigvuldiging. In lie school nu, waar den grootsten leerlingen de meest elementaire kennis ontbreekt, on derwijzen de oudere leerlingen de kleinere. Slaag wegens onvoldoende onderwijspres* taties is aan de orde van den dag, vooral als de onderwijzer niet al te nuchter is Zou men zich zoo iets zes jaren geleden hebben kunnen voorstellen in Duitschland, het land der discipline, en dat op één uur gaans van Berlijn? Ergerlijk is nog wat, volgens het „Hbld." de onderwijsinspectrice Charlotte Schultze in „Tiigliche Rundschau" schreef. Het gaat over de „School der toekomst" zooais ze sarcastisch schrijft, naar aanlei ding van haar bezoek aan de school van Berthold Otto, een school die gebroken heelt met het „oude dwangsysteem" en het „nieuwe vrije stelsel" huldigt om te zijn een „wegwijzer voor den vooruitgang der beschaving." De „proefschool van Otto in Lichterfelde is, naar de schrij'fster zegt, een oer belangrijkste specimina van het dooi enkelen aanbevolen „nieuwe stelsel." Als de bezoekster het schoolgebouw bin nenkomt, hoort ze liedjes fluiten, zooals „So sind^ sie alle"en onstuimig ia- waai van'jongens, die, zonder toezicht ge laten, aan het plukharen zijn in de smalle schoolgang. Het is pauze. Van de onder wijzers is er niet één te vinden. Jongens en meisjes dringen zich ongemanierd voor bij de bezoekster, zonder op haar vragen te antwoorden. Maar eindelijk ontdekt ze een welwillend meisje, dat haar de onder wijzerskamer wijst. Mejuffrouw Schultze gaat daarbinnen, oin nadere inlichtingen omtrent het onderwijssysteem te vragen. Ook -hier treft dc toon, die tusschen on derwijzers en leerlingen hecrscht, haar hoogst onaangenaam. Een jongen zat aan een tafel te schrijven. Een onderwijzer stoot er bij ongeluk tegen, waarop de leer ling hem tot meer voorzichtigheid ver maant, als hij een boxduel ontgaan wil. Zelfs jegens den directeur schieten de leer lingen te kort in achting. Want ofschoon hij van de leerlingen vooraf verlof had gekregen, bezoekers toe te laten (er waren nog andere hospitanten, behalve de schrijfster) vermaande een jongen hem vrij onhebbelijk', met les geven te beginnen, daar de bel gegaan was. Zooals vanzelf spreekt, hebben de leerlin gen maling aan hoffelijkheid jegens be zoekers. Ze staan bezoeken genadiglijk toe, met „vooruit dan maar" of weigeren met „nee d'r uit." „Alles gaat ill die vrije school", zegt de schrijfster, „zooals de kinderen het willen." Ze mogen in dc pauze in Ie frissche lucht gaan of in de niet geventi- leeidc lokalen blijven, net zooals ze willen. Ze kiezen de leervakken uit, aan welke ze willen deelnemen, stellen tijd en onder werp vast en nemen geen werk ter oefe ning aan. De leerlingen bepalen, waaraan een lesuur besteed zal wqjden en kiezen ook de leerstof. Beoordcelingen van het wei 1: worden niet gegeven, cijfers over be gaafdheid (cvenwel-niet over positieve on derwijsresultaten) worden alleen op verlan gen der leerlingen gegeven, 't Schoolbe zoek is onregelmatig. De leerlingen mogen dc school voorgoed verlaten wanneer ze willen. Ze verhoogen zich zelf naar de vol gende klas, maar moeten daar tot tevre denheid der andere leerlingen voldoen. Dc onderwijzers hebben daarover niets te zeggen. De klas, collectief, is almachtig en moet zelfs verlof geven het lokaal voor een oogenblik te verlaten, als een leerling dat noodig heeft. Een leeraar, wiens vak niet natuurkunde is, las voor uit een natuurkundeboek'. In het wiskünde-uur werkten leerlingen vraagstukken uit, zonder teckeningen en zonder controle. Het door Berthold Otto zoozeer geprezen „Gezamenlijk onderricht" bestond uit 'n les van 2 uren achtereen, met niets dan vragen luk-raak, onsamen hangend en over allerlei onderwerpen. Op n et één ervan kwam een voldoend ant woord. Op verzoek ijer leerlingen werd „lees en verwonder u", zegt dc schrijfster met 12ij jarigen, Faust 2e deel cur sorisch, zonder eenige verklaring gelezen. Terwijl vier meisjes in gekromde houding met over elkaar geslagen, in de lucht zwaaiende beenen op tafels zaten kousen te stoppen en blouses te repareeren, waren vier jongens met Faust II bezig. Met tranen in de oogen heeft de schrijf ster, naar ze zegt, dit opvoedingsinstituut verlaten, zich afvragende, wat er terecht moet komen van zulke kinderen, die alles naar hun onrijpe opvattingen mogen rege- len-, „Men heeft er," zegt ze, „gebroken met strenge tucht en nauwgezette plichtsbe trachting, die ons in smaad en ellende ge dompeld vaderland door de oud-Duitsche deugden weer tot machp en aanzien konden brengen." Inderdaad! Wanneer men zulke dingen leest en men ziet daarnaast dan Duitsch- land's beste economen, kundigste finan ciers en slimste diplomaten zwoegen en tobben om op de a.s. conferentie van Lon den tegenover de vroegere vijanden en overwinnaars aan te toonen, dat het land gebukt gaat onder geweldige schuldenlasten en niet in staat is dc geëischte milliarden te betalen, tc trachten dus om voor het tegenwoordig geslacht een economische op leving mogelijk te maken, dan vraagt men zich af, of men niet verstandiger zou doen, meer aandacht te wijden aan de verwoes ting van zedelijke schatten door den oor log aangericht, dan aan het verkrijgen van toekomstig materieel gewin. Kan men van de tegenwoordige jeugd verwachten, dat zij het vaderland opnieuw tot welvaart zal brengen, wanneer zij al de ruwheid, jn- beschaafdheid. onevenwichtigheid, karak terloosheid en ongebondenheid van oor logskinderen voor het verdere leven mee krijgt?, lil de mode-kroniek van sommige bladen staan dikwijls dwaasheden, die onze lachspieren in beweging bren gen. Een van die dwaasheden is „het volgend© zinnetje: „Men, moet Multi-millionaire tegen woordig wezen om trouw te kunnen zijn," dat men dezer dagen in zoo'n mode-kroniek kon aantreffen. Die bewering is niet alleen bel whe- lijk. Zij doet ergerlijk aan door haar brutale, aanmatigende domheid. Dc vrouwen welke zich opofferen voor haar gezin-en zich dikwijls het eenvoudigste moeien ontzeggen, de on derwijzeressen die opgaan in hun tank, de verpleegsters, die haar werk van barmhartigheid vervullen, allen die haar leven hebben gesteld in dienst van anderen zij tellen niet meer mee. ze zijn geen „vrouw". „Vrouw" is al leen d© wufte vlinder, die opgaat in de allerlaatste modes, die schatten wegwerpt om zich op te tooien-, die de mode heeft gemaakt tot haar uunst en levensdoel. Men gaat in alle krin gen steeds meer en meer voeten wat 'n verderf voor de vrouw de „mode" is, zooals die tegenwoordig lieerscht: niet alleen wan 'n uitgesneden blouse gaat dat verderf uit, maar ook van de steeds stijgende weelde ,van de grootc plaats, die het woord „mode" in het woordenboek der vrouw be slaat. Ook in dat van vele onzer Katho lieke vrouwen. DE SLUITING DER POSTKANTOREN. Naar uit heli voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooling van Waterstaat blijkt, zou men gaarne wor den ingelicht, in hoeverre de löopfeudè geruchten aangaande sluiting van som mige postkantoren des middags liusschcn 12)5 en 2 uur, waarheid bevatten. Men vertrouwde, dat die geruchten onjuist zou den zijn, maar mooht dit niet hel| geval zijn, dan verwachtte men, dat de Minis ter hel Hoofdbestuur der P. en T. er op zou willen wijzen, dat het zich heefli te onthouden van het in het leven roepen van toestanden, waaruit voor het publiek allerlei moeilijkheden en ongeriefelijkhe- den voortvloeien. DE HUIZEN VAN DE RADEN VAN ARBEID TE TIEL EN DEVENTER. Op dc vragen van het Tweede Kamerlid den heer L. M. Hermans belreffende het overleggen aan de Kaïmer van het rapport inzake den aankoop van een huis le Tiel voor den Raad van Arifeid aldaar, heeft de minister van Arbeid geanliwoord, dat de door hem benoemde commisie in haar rapport lot de conclusie is gekomen, dat mr. Rink niet die mate van fijngevoelig heid heeft aan den dag gelegd, welke in de uiterst delicate positie, waarin hij zich als verkooper van hel huis en als voorzit ter van den Raad' van Arbeid zag ge plaatst, zijn houding had behooren te ken merken; daf echter niet gebleken is, dat door -hem daarbij is gehandeld met het opzet lien kosle van de Rijksverzekeringsbank eigen voordeel na te jagen, noch dat door -hem met kwade trouw op den verkoop van zijn pand zoti zijn aangestuurd. In zake de verkoop van een huis aan den Raad van Arbeid te Deventer deelt de minister mede, dat het gehouden on derzoek hem nieti heeft doen blijken van eenig opzet van den hier bedoelden voor zitter, om op ongeoorloofde wijze zich een voordeel te verschaffen. HET CREDIET AAN- DUITSCHLAND. Naar de „N. Crt." verneemt, zal deze week een commissie uit dc Treuhandgé- sellschaft de Duitsche trust welke ge vormd is met betrekking tot het gebruik van het crediet van 140 millioen, dat door Nederland is verstrekt ten behoeve van den aankoop yan grondstoffen voor de Duilsolio induslirie te Js Ilagc met de ver tegenwoordigers der Nederlandsclie Re geering onderhandelen over de wijze van uilvoering van dit crediet, in aanslui ting aan de onderhandelingen welke reeds tusschen den Duitschen Regeerings- vertegenwoordigcr den heer Kreuter en de Ncderlandschc verhegenwoordigers zijn gevoerd. De Treuhandgesellschaft, welke haar hoofdkantoor te Berlijn heeft, zal hier tc' lande in Amsterdam of Den Haag een bijkantoor vestigen. DE ARBEIDSTIJD IN RELIGIEUZE INRICHTINGEN. Op de vraag van den heer Van Rave- steijn betreffende het instellen van een on derzoek naar den arbeidstijd in religieuze verpleeginrichtingen, heeft de Minister van Arbeid geantwoord, dat aan den hoofdin specteur van de volksgezondheid in het bij zonder belast mot de besmettelijke ziekten, wie is opgedragen om in verband met de belangen van de ziekenverzorging een on derzoek in te stellen naar de gelegenheid tot ziekenverpleging hier te lande, ver zocht is, daarbij tevens zijn aandacht te wijden aan den arbeidstijd van de verple- genden in de ziekenhuizen en daaromtrent een rapport samen te stellen. Met de uit voering dezer omvangrijke opdracht zal eenige tijd gemoeid zijn. Tegen de gemeentelijke inkomstenbelas ting. Een aantal ingezetenen van Utrecht, zullen, naar het „U. D." meldt, een adres aan H. M, de Koningin zenden, waarin geklaagd wordt over den zwaren druk, dien de gemeentelijke inkomstenbe lasting legt op de schouders van de inge zetenen, voornamelijk van hen die moe ten leven van een ii^comen gelegen tus schen sooo en io.ooo per jaar. Zij verzoeken H. M. het nieuwe tarief voor 19211922 niet good te keuren en maatregelen te willen doen treffen dat althans de voor bedoelde inkomens ge noemde zware belastingdruk aanmerkelijk worde verlicht. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmid-delen hébben in Januari 1921 ruim 1.2 millioen minder opge bracht dan in Januari 1920. MR. FOCK TE ROME. Mr. D. Fock, Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië vertoefde dezer dagen te Ro me en bracht een bezoek aan het Neder- la-ndsch Historisch I-nstituut, in gezelschap van den heer van Royen, Hr. Majeste'ts gezant te Rome. Beiden werden ontvangen door Mgr. dr. Hensen, directeur van het Instituut. Ook waren aanwezig dr. Hoo- gewerff, secretaris van het Instituut en 4r. Leopold, lid van het Instituut voor de ar cheologie. (Tijd.) Vrachtprijzen binnenschipperij. De Minister van L., N. en H. heeft bepaal 1, dat met ingang van 22 dezer komen te vervallen de bestaande minimum-vrachten voor dc binnenschipperij en de in de be staande beurtlijstvrachten begrepen ver hooging van 10 pet ssssbsbss&z DE BUREAUCRATIE EN DE TIJGERKLAAG. De „Sumatra Post" schrijft: Wij ontvingen het jaarboek van het de partement var! L„ N. en H. in Ned.-Ind'ë over 1919. Het geeft een pakkend over zicht van hetgeen dit departement over dar tijperk heeft verricht. Onder het hoofd „Werkzaamheden van het zoölogisch laboratorium" wordt ge meld: „Naar aanleiding ®van de klacht door eenige bestuurshoofden geuit, dat namelijk de tijgerplaag in Sumatra zou zijn toege nomen. stelde de heer Van der Meer Molir een onderzoek ter plaatse in. Daar oe maakte hij in de maanden Juli-Augustus 'n dienstreis naar Sumatra's Westkust en Ben-koelen." Het blad commentarieert. „Laconieker kan 't al niet. Speciaal ter Westkust worden ieder jaar een aantal menschen en vele geiten en ander nuttig gedierte verscheurd. Men klaagt. Een hooggeplaatst ambtenaar maakt een na tuurlijk peperdure studiereis en alles blijft verder bij 't oude. <3> Naar wij weten, lezen onze abonné's iedere week met veel genoegerf 'de Trekjes van onzen gewaardeerden medewerker G. N. Wij hebben het denkbeeld opgevat, om. bij voldoende belang stelling van den kant onzer lezers, deze Trekjes in boekvorm uit te geven. De veertig best geslaagde schetsen zullen door den auteur worden uitgekozen en in een boekwerk van 180 A aoo bladzijden stevig papier verzameld worden, De prijs zal, voor de lezers van ons blad, slechts 1.25 bedragen. Alvorens tot deze uitgave over te gaan, verzoeken wij hun, die dezen bundel zouden wenschen te bezitten, ons onderstaanden bon, pnderteekend en in enveloppe met ipZ cent gefrankeerd toe te zenden. Daarna zal op deze plaats worden bericht, of tot de uitgave kan worden overgegaan. DE ADMINISTRATIE. Undergeteekende verzoekt te ontvangen <1 f 1.25 en eventueete port kosten, den uit te geven bundel „Trekjes" van den heer G. N, Naam:, Adres: Deze bon te adresseeren aan de Administratie van Ons Blad, Hof 6. Alkmaar. <9 O O O <8- O O O Cr 4 <9 Wat er ter zake te studceren is, zal wei moeilijk begrepen kunnen worden. Er valt slechts te handelen, een klopjacht op het gevaarlijke wild te organiseeren. En daar kunnen Buitenzorgsche bureauambte- naren uitstekend bij gemist worderl. Maar die handeling, dfe daad blij'ft juist uit. Ook tijgers denkt men blijkbaar met papier en inkt te kunnen bestrijden...." VROUWENARBEID IN DE EABRTEK. Uit een gedetailleerd overzicht, op grond van cijfers, verzameld door de Arbeids inspectie en gepubliceerd in bet „Maand blad van hot öentr. Bureau voor de Statistiek" constateert de rodactio van het „Maandbullotin van bet Nati Bur. voor Vrouwenarbeid" een belangrijke toe neming van bot aantal vrouwen en meis jes, die werken op fabrieken. Bedroeg op 1 Mei 1914 bet aantal vrouwen, werkzaam in do 17 industriëelo bedrijfsgroepen, voor zoover de fabrie ken mot niet minder dan 25 arbeidors betreft, 41,540 op 1 Eebruari 1920 was dat aantal tot 50,084 gestegen. Toene ming dus 8544, of ruim 20 pOt. Meisjes, d.w.z. vi-ouwelijke personen be neden 17 jaar, werkten er in diezelfde bedrijfsgroepen op 1 Mei 1914, 21,087 op 1 Eebruari 1920 25,091. Toeneming 4004, of bijna 19 pOt. Omtrent de oorzaken geeft de redao- tie do volgende meening. In het algemeen zal voor wat deze periode (19141920) betreft waarin geen niouwe afzonderlijke beschormings- bepalingen de vrouwelijke arbeidskracht betrekkelijk Iastigor en onvoordeeliger maakten, zoodat uit dien hoofde wel geen wegzending zal hebben plaats gegrepen de vermindering in enkele bedrijfsgroe pen vermoedelijk zijn toe to schrijven aan conjunctuur-invloeden, te meer waar in diezelfde industrieën ook do - tal len mannen en jongens kleiner werden die takken van nijverheid dus in be- teekenis achteruitgingen; terwijl de ver meerdering die wij in andero industrioöD, in bet bijzonder in de kleodingiildustrie de metaal-nijverboid, de tabak- en si- arenfabricage en andero branches der voe- dings- en genotmiddelenindustrie waarna men, waarschijnlijk thans als steeds baar waarvoor do vrouwelijke arbeidskracht fo krijgen is; hetzij in bijzondere geschikt heid van de vrouw voor bepaalde werk zaamheden; hotzij in het feit iio.welk zich b.v. in 1918 voordeed bij den ar beid der telefoonwerkers en storingzoe- kors aan do Wablor-apparuton in de half-autematischo centrales te Amster dam, dat voor bepaalde eentonige of „ze nuwachtig" makende verrichtingen man nen zich niet, of althans in onvoldoende mate beschikbaar stellen. Mededeeling van hel R. K Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Een minislrieele beslissing van 13 Febr. j.K inzake het herbalingsonderwijs luidt als volgt: „Slechts in 1920 aangevangen cursus sen voor herbalingsonderwijs kunnen ook na het tijdstip van het in werking tre den der Lager Onderwijswet 1920 tot aan heli einde van den cursus worden voort gezet onder handhaving van de destijds geldende regeling. Besturen evenwel, die jaarlijks cursussen voor herhalingsonder- wijs deden geven, loopende van 1 Janu ari lot 31 December en die dus in hel afgeloopen jaar op 31 December nog den cursus eindigden, zullen voor wat be treft de in het jaar 1921 te geven cur sussen de voorschriften in de Lager Onderwijsweli 1920 gegcvei^ omtrent hel vervolgonderwijs, hebben toe» te passen. Voor deze cursussen zat derhalve geen aanspraak kunnen worden gemaakt op de Rijksvoeding, bedeeld in artikel 20G 7e lid, maar op die, bedoeld in artikel 98 dier wel." Be Nieuwe Eeuw. Mot ingang van 12 Maart zal bet Katholieke Weekblad „Do Nieuwo Eeuw", een rubriek „Kunst en Letteron" beginnen onder leiding van den letterkundige Pieter van der Meer do Walcheron. Theo Neuhuijs. f To 's Hugo is op 42-jarigen lee'tij-f overleden do kunst oorzaak vindt, hetzij in den lageren prijs, schilder Tl "O Nonhuijs. Naar het Fransch - V;U! RAOUL DE NAVERY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R. K. Pr. 43- rand-IItuner kon zijne oogen niet van Bet gelaat der krankzinnige afwenden en spande zich blijkbaar in om zijne herinneringen op Ie wekken on 11a te gaan. Het eene avontuur 11a het an dere uit zijn veelbewogen leven ging voor het oog zijns geestig vooirbij, niaiar telkens schudde hij teleurgesteld het hoofd, als hij geen kans zag de krank- onnige daarin te betrekken, die hij toch, hij was ei' llians zeker van over tuigd, in een andere omgeving tij-dons zijne omzwervingen gezien moest heb ben. Zoo kwam ook de schipbreuk, die hij onder kapitein Gaspard Tavanec met de „Terrible" op de kusten van 'Bre- tagne geleden had hem voor den <*eest en hij verdiepte zich in de herinne ringen aan die vreeselijke ramp. Plot seling helderde zijn gelaat op en riep hij in groote vervoering uit: „Ik ben er, geen twijfel, het is de passagier van de „Terrible", gravin de Flessig- ny. Ja, hef zijn hare welbekende trek ken, verouderd en vervallen wel is waar, maar nu toch duidelijk voor mij herkenbaar. Is zij dan ook gered uit die vreeselijke ramp, niet onder de hand der moordenaars gevallen? Maar hoe; komt zij dan in dien, treurigeo toestand, waarin ik haar thans zie? Wat er van zij, jk zal mijn luitenant mcdedeelen waf ik er van weet, dan zal hij en zijne zuster wel weten wat te doen en het verdere wel onderzoeken." Aanstonds deelde hij dus Antoinin mede wie de krankzinnige volgens zijne vaste overtuiging wezen moest en deze besloot in overleg met Etiennette te trachten de herinneringen der onge lukkige door in hare tegenwoordigheid den rampspoed te verhalen, die waar schijnlijk de oorzaak harer krankzin nigheid geworden was, wederom op te wekken en zoo misschien den gebro ken draad barer gedachten weder te herstellen. Des te meer mochten zij daarop hopen, omdat met het herstel harer lichamelijke krachten op het kas teel van, Songy, opk hare gedachten rpstigér en kalmer geworden waren. HOOFDSTUK ,V. GENEZEN. De proef zou nog dienzelfden avond genomen worden. Het wilde meisje was, zooals te verwachten was, met de krankzinnige raedegegaan - door het park en zonder eenigen tegenstand het kasteel weder binnengetreden. Beiden begaven zich naar de roode kamer. Bij het schijnsel daarvan bemerkte het wüde meisje op haar wille kleed een bloedvlek, dien zij vergeten had uit te wasschen. Zij verschrok er hevig van; de herinnering aan wat dien mid dag geschied was kwam haar voorden geest, en zich het gelaat en de ver wijten van Antonin herinnerend, brak zij plotseling in tranen uit. De krankzinnige streelde haar, gaf haar de teederste namen en bood haar voedsel en vruchien aan. Men zou zeg gen dat zij, 11a haar weergevonden Je hebben, haar als een dubbelen schat bewaren Wilde. Toen zij zag, dat ver moeidheid zich van het wilde meisje meester maakte; schikte zij in een hoek van de kamer twee berenhuiden, die mevrouw d'Epinoy er had doen bren gen, bracht het kind naar die leger stede, zag haar tcedcr aan en hield zeer zacht een geheimzinnige alleenspraak, nadat he| kind in een halve sluime- 'ring viel. Kort daarop traden Grand-Hunicr, mevrouw d'Epinoy en Antonin binnen De matroos scheen zeer ontroerd. De krankzinnige stona op; dc herinnering aan het vcrledenc, die somwijlen in haar opkwam, was levendig genoeg bij haas- op dat oogenblik om h ar voor de jonge vrouw en haar broeder een bui ging te doen maken, die alleen voldoen de zou geweest zijn 0111 het geheim harer opvoeding te verraden. Etiennette sprak tot haar vol goedheid en de krankzinnige antwoordde- tnet een ze kere orde, waift ai wat zij deed of zeide had betrekking op het kind dat zij verloren had. „Zij is het wel," mompelde dc ma troos, zij is hét wel! Hoewel er tien jaren verloopeil zijn, herinner ik. hel mij alsof het gisteren was. Men ver geel zoo iets niet. Menschcnelers te vinden op van Diemensland, waar mij:: kapitein Gaspard Tavanec stierf, is heel natuurlijk, maar ze 1c vinden op dc kuslen van Frankrijk, dal is vernede rend voor ous vaderland.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 1