BUITENLAND. Lucht verKeer. f - 3 De Portverhooging. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. De Conferentie te Londen. DE TOESTAND IN IERLAND. trrrvoEH van kaas. Met ingang van 16 Maart a.s. is dis pensatie verleend vijji het verbod tot uit voer van kaas, voor zoover betreft kaas, welke overeenkomstig de aandui ding, voorkomende op het daarop aan gebrachte Rijkskaasmerk, een minmum "iVetgeihhlie in de droge stof van 45 pet., (40 pet., 30 pet. of 20 pet. bezit, alsmede voor gekruide kaas met een gewicht bo- jven 15 K.G., zachte of gemalen kaas in "blik ep zachte, rechtstreeks uit melk be reide kaas, verpakt in slaniol, tot een gewicht van ten hoogste ]4 K.G. per Stuk. Tevens heeft de Minister van Land- bouw goedgevonden te bepalen, dat de N. V. N.U.M. consenten zal kunnen en- dosseeren voor uitvoer van 75 pet. van de kaas voorzien van het Rijiksmerk, ge durende het tijdvak van 30 Januari lot 27 Februari 1921 bereid of te bereiden door producenten, die zich schriftelijk "hebben verbonden tot nakoming der hun met betrekking tot de bihnenlandsche melkvoorziemng opgelegde verplichtin gen. De Volkenbond. Uit Genève wordt gemeld, dat de Volkenbond tot lid van ,de commissie tot het registreren van ver dragen benoemde, onzen landgenoot prof. !A. H. Struycken. De gouverneur van Suriname. De ïtieuw benoemde gouverneur van Surina me, baron Van Heemstra, is voornemens Lop 15 April naar de Kolome te vertrek ken. Confectie- en Maatzaken. De malaise, jdie thans in de kledingindustrie heerscht 3eoo meldt het Corr. Bur. lieeft verschil lende patroons in deze branche er toe ge bracht, naar middelen hiertegen uit te fcien Als eerst in aanmerking komend middel, meenen zij op „bezuiniging op de (exploitatiekosten" te moeten aansturen, tover welk middel in de kringen der be- dienden nogal ongerustheid bestaat. Ge freesd wordt n.l. dat deze „bezuiniging" kniel eens een poging kon beteekenen, die uitsluitend ten nadeele kwam van de be dienden. In verband hiermede overweegt de Ne- •Berlandsche Bond van Confectiebedienden Jeen actie, om zulk eventueel pogen te (jyerijdelen. Ter bespreking van den toe- jstand en de te nemen maatregelen zal jtleze organisatie in verschillende plaatsen <yan ons land openbare vergaderingen «houden, o.m. een te 's-Gravenhage op «Ponderdag 24 Februari a.s. Verlaging gasprijs. Door de soc. dem. 'tfraclie van den Amsterdamschen gemeen teraad is een voorstel ingediend om den 'gasprijs te verlagen van 21 op 17 cent «jper M3. 1 Verkortipg van werktijd In de Rijks- fkrankzinnigengestichten. Het hoofdbe stuur van den Centr. Ned. Aimbtenaars- Jbond, te Amsterdam, ontving, naar aan leiding van een door dien bond gevoerde jftctie, van den minister van binnenland- jsphe zaken bericht, dat de wekelijksche Jarbeidstijd voor het verplegend personeel jder rijks-krankzinnigengestichten te Woen- feel, Medemblik en Grave zoo spoedig mo gelijk zal worden teruggebracht tot 55 luur. Zoodra deze maatregel practisch is doorgevoerd, zal verdere vermindering gorden overwogen. Begrafenisondernemers. Maandag is op (Initiatief van de Amsterdamsche Aanspre kers Vereenigingen te Utrecht met 17 deel nemers opgericht de Nederlandsche Bond [van Begrafenis Ondernemers? Tegen de weeldebelasting. Naar het (Tijdschrift van de Maatschappij van Nij verheid meldt, heeft het hoofdbestuur ivan de Maatschappij een adres gezonden laan den Minister van Financiën inzake het Voorontwerp op de weeldebelasting. Als bezwaren daartegen worden o.a. aan gevoerd: de aanzienlijke administratie kosten van zulk een belasting en (vooral) »roolc lasten, die het weer aan han del' en Nijverheid zöil opleggen. Beide takken van volkswelvaart heb ben vóór alles noodig met rust te worden gelaten en vooral niet meer dan nu reeds in zoo drukkende mate het geval is, door inmenging van ambtenaren te .worden, be moeilijkt en belast.' i Tweede electro-technisch congres. Dit congres zal op 15 en 16 Juli te fecheveningen gehouden worden. De heer J'hr. C. Mollerius te Bloemen- tlaal is algemeen secretaris der commissie. lAan de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijvcn in Nederland is ver zocht een spreker aan te wijzen, die een uiteenzetting zal geven over: „Het elec- Jricitótsvraagstuk in Nederland." Het ontslag van mijnwerkers. Nadat Van de zijde der mijnwerkersorganisaties daarop Was aangedrongen, hebben de (directies der Limburgsche mijnen in de (Maandag te Heerlen gehouden vergade ring van de contact-commissie voor het mijnbedrijf toezegging gedaan, dat zij zoo veel mogelijk het tegen 1 Maart aange kondigde ontslag yan arbeiders zuLlen in trekken. Burgemeester Teilegen. De heer '(Tellegen is herbenoemd lot burgemeester Van Amsterdam. DE TOCHT INDIë-NEDERLAND. v De „Preazgerbode" verneemt: Kapitein (Leendertz is voornemens den dienst te ver- •laten en als particulier de" vlucht van In- (dië naar Holland te ondernemen. „Naar men weet, had de regeering van dezen tocht, door een officier van den ïnöisclien vliegdienst te ondernemen, af gezien. Om welke redenen is niet bekend. /Thans geeft kapitein Leendertz er zijn bé trekking Min om zijn lievelingsplan te vol voeren. Men nioet er respect voor hebben, jen we zoifden wenschen, dat Leendertz in ijde historie zal worden genoemd als de erste Nederlander, die Indië dóór de 'lucht met Holland yerbond." r Met ingang van 1 Maart a.s. worden de te heffen porten en rechten gewijzigd als volgt: BINNENLANDSCH VERKEER. Briefkaarten: 7 14 cent. Brieven van een gewicht t.m. 20 gr. 10 cent; boven 20 tot en met 100 gram 15 cent; boven 100 tot en met 300 gram 26 ct.; boven 300 gram tot en met 500 gram 30 ct; boven 500 gram tot en met 1000 gram 40 ct.; boven 1000 gram tot en met 2000 gram 50 ct Voor z.g. stadsbrieven bestaat geen af zonderlijk tarief meer, Gedrukte stuikiken: voor een gewicht £>t en met 500 gram 2 ct. per 50 gram of gedeelte van 50 gr. boven 500 tot en met 750 gram 25 cent; hoven 750 tot en met 1000 gram 30 ct.; boven 1000 tot en met 1500 gram 35 ct.; boven 1500 tot en met 2000 gram 40 ct. Nieuwsbladen en bijvoegsels. Indien de frankeering bij abonnement geschiedt, voor een gewicht van niet meeT dan 55 gram 14 cent, boven 50 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram 14 cent daarboven Geschiedt de frankee ring niet bij abonnement, dan is voor alle nieuwsbladen en bijvoegsels het port der gedrukte stukken van toepassing. Met ingang van 1 April a.s. wordt hef port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de frankeering bij abonnement geschiedt, nader vastgesteld op: voor een gewicht van niet meer dan 55 gram 1 cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram 1 cent meer. Monsters. Tot een gewicht van 150 gram 714 en verder voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 214 cent daarboven. Aanteekenlng Behalve het port is voor gewoon aan- geteeikende stukken alsmede voor aange- teekende brieven met aangegeven gelds waarde een recht verschuldigd van 15 cent; voor aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde daarenboven een recht van 214 cent voor elke honderd gulden of restend gedeelte van honderd gulden aangegeven geldswaarde, Expr'essebestelling. Het recht voor expressebestelling be draagt voor brieven en andere stukken 4* ets.; voor postpakketten eveneens 40 cents. Postwissels en Postbewijzen. Het bij vooruitbetaling verschuldigde recht voor postwissels bedraagt; voor een bedrag tot en met 25 10 cent; boven f 25 tot en met 50 20 cent en voorts 10 cent voor elke som van f 50 of restend gedeelte van 60 boven 50 tot en met 500; boven dit be drag is voor elke som van 100 of restend gedeelte van 100 10 cent meer verschuldigd. Het recht der postbewijzen bedraagt 5 cent. Invordering van gelden op kwitanties en wissels. Voor elk ter invordering gegeven stuk is bij de afrekening of bij de teruggaaf van de onbetaald gebleven stukken een Tecbt van 12 cent verschuldigd; Bij de afrekening is bovendien wegens het per borderel ingevorderde bedrag een recht verschuldigd, hetwelk bedraagt: voor een bedrag tot en met 25 10 cent; boven 25 tot en met 50 20 cent en voorts 10 cents voor elke som van 50 of restend gedeelte van f 50 boven 50 tot en met 500; boven dit bedrag is voor elke f 100 of restend ge deelte van 100 10 cent meer yerschul- digd. Pakketpost: Het recht voor pakketten met aange geven waarde bedraagt per pafcfcet 15 cent, vermeerderd met 21^ cent woof elke honderd gulden of restend gedeelte van honderd gulden aangegeven waarde. INTERNATIONAAL VERKEER, Brieven. a. In het verkeer met Oost- en West- Indië, per zeepost en in het grensver keer met België en Duitséhland vooreen gewicht van niet meer dan 20 gram 10 cent; voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 5 cent daarboven; b. in het overige verkeer met België voor een gewicht van niet meer dan 20 gram 15 ct.; voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte yan 20 gram 10 cent daarboven; c. in alle andere gevallen voor een ge wicht van niet meer dan 20 gram 20 ct., voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 10 cent daar boven. BU,. Briefkaarten, i 1 I In het verkeer met Oost- en West-In- dië per zeepost, alsmede in het grensver keer met België en Duitséhland, het binnenlandsch port, dus 71/2 cent voor elke kaart; in alle andere gevallen 1214 cent voor elke kaart. Gedrukte stukken. a. In het verkeer met Oost- en West- Inddë, per zeepost, per 50 gram 2 cent; b. in alle andere gevallen per 50 gram 5 cent. i Postwissels. Het recht voor postwissels bedraagt: voor een bedrag tot en met 25, 25 cent; boven f 25 tot en met rf 50 50 cent en voorts 25 cent voor elke som van 50 of gedeelte van f 50 boven 50 In het verkeer met West-Indië blijft het hnmenlaiidsche postwisselrecht van toepassing. Vergadering van Woensdag 23 Februari. DE P. T. T.-REGROOTING. De motie-Weitlcamp (verlaging afstands- geld bij telefoonaanleg) is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De moties- Van Stapele (snelle vermindering van het getal hoogere postambtenaren) en Braat (niet-afsdhaffing der postbestelling op Zondag ten platten lande) zijn verworpen, respectievelijk met 47 tegen 17 en 38 tegen 26 stemmen. Aam de orde was daarna de begrooting voor de ARTILLERIE-INRICHTINGEN. De heer TE'R HAEL, N. P., dient een motie in, vragende om een onderzoek naar de toestanden aan de Artillerie-inrichtin gen door een deskundige en onpartijdige commissie. De heer DUIJS, S. D. A. P., verdedigt die motie en vraagt om de voorbereiding dloor deze commissie van de inrichting van het Artilleriebadrijf tot vredesbedrijf, onder het departement van landbouw. Spr. dringt aan op de positieverbetering voor het personeel der artillerie-inrdcihing. De heeren DECKERS, R. K„ en DUY- MAER VAN TWIST, A.R., klagen over de duurte van gebruik dep zieken-antq's van de Artillerie-Inrichtingen De heer K. TER LAAN, S. D, A. P. wijst op slechte woningtoestanden voor arbeiders van dat bedrijf. De heer KUIPER, R. K.. bestrijdt de motie-Kolthek welke beoogt omzeiling van de artillerieinrichtingen in een vredes bedrijf onder beheer yan de yakvereeni- gingen MINISTER POP heeft aan het onder- zeek bedoeld in de motie-Ter Hall geen behoefte. Vredesarbéid aeht spr, mogelijk, doch deze moet met omzichtigheid worden ingevoerd. Hoofdzaak moet zijn het aan maken van oorlogsmateriaal. Dat is de raison d'être van de' artillerie-inrichtin gen. De Minister heeft wijziging van het ge organiseerd overleg ter hand genomen. Ten aanzien van de woningtoestanden is reeds veel verbeterd en zal nog zooveel mogelijk verbeterd worden. Over de moties, het amendement en de Ibegrooting wordt morgen gestemd. De heer KETELAAR, V. vraagt ver lof tot een interpellatie over de uitvoe ring van de motie betreffende de pensi- oenstortmg van gepensionneeiden en wachtgelders. Op dit verzoek zal Donderdag worden beslist. Regeling der bezoldiging van het militair personeel der landmacht. De heer TER HALL vraagt hooger be zoldiging voor de kapelmeesters. De heer DUYMAER VAN TWIST, A. R., bestrijdt het toelagensleisel. De heer VAN ZADBLHOFF, S. D. A. P., kondigt aan, dat de S. D. A. P. zal stem men tegen de voorgestelde geldverspilling. De heer VAIN RAPPARD, V. t., bepleit saferisverhoogiing voor enkele categorieën van militairen. De heer WIJK, V. D. W., betoogt dat de onderofficieren niet kunnen rondkomen. De heer SCHOKKING, C. H.,bespreekt de positie van de officieren van gezond heid. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT, R. K. bepleit salarisverbetering bij de ma- rédhaussée. De vergadering werd tot Donderdag 1 uur geschorst -P. -f'Aftyll '1 i* ZWENDELAARS VERDREVEN. De politie te Amsterdam heeft Maan dag-ochtend een einde gemaakt aan den (valsche en echte) en in gestolen goed, die al sinds eenigen tijd op het Beurs plein aldaar, gedreven wordt. Tusschen de zwendelaars en speculanten zag men veelal bekende opkoopers van gestolen goed en uit een der laatste rechtzaken is wel gebleken, hoe daar gezwendeld met zoogenaamde gouden horloges, welke van koper en van briljanten, die van glas waren. Een detachement f Het lfgf in de bedoeling 'der regëerïng de koopsom renteloos aan de gemeente te verstrekken. Men verwacht dat spoedig een flink aantal arbeiders aldaar werk zullen vinden. EEN UURWERK DAT DEN .TIJD „ZEGT", De heer II. Hartmamn, een uitvin der te New-York, heeft een klok ge construeerd, die elk kwartier den tijd „zegt". De stemdragen.de jnricliling bestaat uit een geperforeerden band of film in vorm en uitzicht overeenkomende met de film; der cinematograaf. Het uurwerk verplaatst dezen band over twee cylinders, De naald eener pho- mograaf volgt elke 15 minuten de verschillende op de film aanwezige geluidsindrukken. Op deze wijze wordt elk kwartier de nieuwe tijd in stern- vorm weergegeven. De klok is voorzien, van twee knop pen. Drukt men op de eerste dan herzegt de klok den tijd, terwijl die tweede knop wordt gebruikt als men het tijdzeggen wil verhinderen. De afmetingen der klok zijn 40 hg 25 bij 22i/2 cM. 1 DEMONSTRATIE VAN WERKLOOZEN. Men schrijft ons: De werkloozen te Odoorn (Drente), neemt hard overhand toe. Honderden losse land- en veenarbeiders loopen al sinds weken rond, terwijl het zich ook niet laat aanzien, dat hierin spoedig veran dering zal komen. Maandag werd voor het Gemeentehuis een demonstratie van werkeloozen gehouden. De gemeente heeft inmiddels eenige groote complexen heideveld aangekocht, waarop binnenkort een aantal werkeloozen aan het werk gesteld kunnen worden. In het naburige Odoornerveen en Schoonoord, beginnen de gemoederen in middels in hooge mate onrustig te wor den. In den afgeloopen nacht heeft een aantal personen als het ware een ver- nielingstocht ondernomen. Bij landbouwers, caféhouders en burgers werden de rui ten ingeworpen en hekken en gereed schappen vernield. EEN METSELSTELLING INGESTORT. Maandagmorgen omstreeks half 12 stortte een bouwstelling in, bij den nieuw bouw van de Bouwmaatschappij „De Vol harding", aan de Beastrijsstraat te Rot terdam. Op de stelling stonden een 3-tal arbeiders, die van een hoogte van 5 meter omlaag stortten. De 18-jarige tim merman 0. de V., brak eenige ribben, kreeg hoofdwonden en een schedelbreuk, terwijl de beide anderen met minder ern stige verwondingen huiswaarts keerden. Eerstgenoemde werd naar het ziekenhuis overgebracht. De politie was spoedig ter plaatse en nam eenige gebroken steigerpalen in be slag. Volgens de „Daily Chronicle" houdt in Britsche regeeringsktingen de opvatting de overhand om Litauen te erkennen. De .Times"- meldt dat het Dinsdag avond laat tot toenadering gekomen is tusschen de twee antagonistische Turksche deiegatfes. Het blad meent djt Turkije op de onferentie vertegenwoordigd zal worden door Osman 'Nizami "Pasja, Moestaf a Resjid Pasja en Befcir Sami Bei. De bijzondere correspondent van de „Edho de Paris" geeft nadere bijzondierhe den over de eerste conferentie inzake de Grieksche en Turksdlie kwestie, de vraag n.1. of het Grieksche leger al of niet in staat is met Moestafa Kemal af te reke nen. Na een vrij heftig debat van ruim ■twee uur tusschen Lloyd George en Briand over de Opper-Silezische plebiscietk'wes- tie, kwam het Oostersche probleem aan de orde, waarbij de politici zichal spoedig verdiepten in een niet onvermakelijk k'rijgs spel op de kaart. Lloyd George opende het debat met de vraag aan den Grïekschen premier, om MnanuCgochtend naar het Beurs plein en het Damrak, en aasr is dit soort kooplieden verdreven. Den geheelen mill- t oudere gegevens over te leggen omtrent de voorraden, ui plannen enz. van het Grieksdhe leger. De eerste riuTli^T V8Ü dag surveilleerden agenten rond, om te zorgen, dat de kooplieden niet meer sa menscholingen vormden. Zij bleven eohter weg, hier en daar trachtten zij nog groep jes te vormen, doch dat werd dadelijk be-, let. 't Is de bedoeling, om voor goed aan dezen straathandel een einde te maken, en de politie zal geregeld de handelaars ver drijven. DE AMERIKAANSCHE GEZANT VLIEGT MET FOKKER BOVEN AMSTERDAM. Dinsdagmiddag heeft de Amerikaansche gezant, de heer Walter Philips, die eenige weken te Amsterdam vertoeft, een bezoek gebracht aan de Nederlandsche vliegtui- genfahriek. Vergezeld door mevr. Philips, den heer en mevrouw Frank Mahin en van onzen vorigen gezant in Amerika, den heer J. T. Cremer en zijn echtgenoote, werd daarop ook een bezoek gebracht aan het vliegveld, te Schiphol, waar de nieuwe Fokker verkeersvliegtuigen, met welke de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij van 1 April af den geregelden dienst op Enge land zal onderhouden, werden bezichtigd. Met een dezer verkeerstoestellen maak te het gezelschap, met Fokker als bestuur der, een vliegtochtje boven Amsterdam en keerde hoogst voldaan- op den bega- nen grond terug. De heer Philips bewonderde ten zeerste de groote mate van geriefelijkheid in de fraai ingerichte kajuit en sprak zijne waar deering uit over de energie, waarmede in Nederland het vraagstuk van het lucht verkeer is aangepakt. HEIDE-ONTGINNING. De gemeente Iimmen heeft in het Am sterdamsche vefd (midden-Drente) een complex zeer goede voor ontginning ge schikte heidegronden ter grootte van 45 H.A. aangekocht, Georgë, 3ë operatie zal In het zachte Jaar-yzij, naar de „Lokaï Anz." verdef getijde geschieden. Generaal Gouraud Échter en kolonel George (die, als kolonel van den generalen staf van Foch, van Juli tot September de operaties van het Grieksche leger heeft gevolgd) hebben de beweringen van Kalo- geropoelos aan kritiek onderworpen. Generaal Gouraudl bracht de dapperheid van het Turksche leger aan de Darüanel- len in herinnering en beschreef het krach tige verzet door hem in Cilicië ondervon den, waar vaak 2000 granaten per dag werden verschoten en met giftige "gassen werd gewerkt. Hij waarschuwde ook voor een te optimistische beoordeeling van de sterk'te en slagvaardigheid van Kemal's ■leger. Kolonel George wees er op, dat van de acht Grieksche divisies er vier noodig zijn voor Smyrna en omgeving; er Blijven er dus vier over om naar Angora te mar cheren, op 350 K.M. afstand van Brous se, de naasöbijzijnde basis. Twee divisies zijn noodig voor dekking der verbindings lijnen voor de actie zelf resten dus slechts twee divisies, hetgeen beteefcent, dat dit legertje bloot staat aan alle mogelijke ge varen. Alle Engelsche militaire deskundigen zijn het volkomen eens met generaal Gou raud en kolonel George. Lloyd 1 George, die de kwestie gauw wilde afdoen, ant woordde alleen, dat maarschalk' Fooh, in zijn rapport van 29 Maart 't Grieksche leger niet in staat had. verklaard het ver drag toe te passen, maar niettegenstaande zijn voorspelling had het Grieksche leger in Juni de operatie van Panderma (75 K. M. van de Zee van Marmora) tot een goed einde gebracht Blijkbaar bedoelde de Engelsche premier: wie zich gisteren vergiste, kan zidh heden en morgen ook vergissen. De correspondent wijst er ten slotte op, dat Foch nooit die Pandenna-operatie boven de krachten der geallieerde en Grieksche troepen heeft geacht; niet om rthar Panderma te gaan oordeelde hij 27 divisies noodig, maar om Angora enz. te nemen. Maar reeds had Lloyd George zijn paperassen bij elkaar genomen en was op gestaan, waarna de vergaderden uiteen gingen. De poging van Lloyd George om emir Feisoel weer voot den dag -te halen, wordt te Parijs nogal onaangenaam ontvangen. Men begrijpt zeer goed waarom de Engel sche premier daartoe overging. Engeland is bang, dait Feisoel, die geweigerd heeft het verdrag van Sèvres te' aanvaarden, een verbond zal sluiten met de Kcmalisten en dat dit de Muzelmans- in- wereid ge heel in opstand Zal 'brengen. Verder is Engeland verlangend een eind te maken aan de dure campagne in Mosopolamië en wil daarLoe een autonomen Arabiscihcn Staat scheppen, waarvoor Feisoel veel kans heeft als koning te worden aange wezen. Men kan zidh een en ander te Parijs zeer goed verklaren, maar toont zich niettemin nogal verontwaardigd. koning Konstantijn verklaarde met een merkwaardig aplomb, dat die Grieksche troepen in Klein-Azië volkomen in staat zijn om te beantwoorden aan hetgeen de geallieerden van hen verwachten. Zij zijn op het oogehblik iiq tot 150.00a man sterk, verdeeld in acht divisies; binnen kort echter zal die sterkte 200.000 worden. Niets ontbreekt hun. Het Grieksche volk, dat blaakt van geestdrift voor de pan- Helleensdhe gedachte, is bereidi zich groei tere offers te getroosten, in den vorm van hoogere belastingen en sdherpere conscrip tie. Binnen drie maanden, aldus de premier, zal het Grieksche leger Angora bezet heb ben. En indien de verovering van die stad niet mocht leiden tot de vernietiging van den vijand, zullen die Grieken op trekken naar Siwas en zoo noodig zelfs naar Trebizonde, bij welke verzekering Lloyd George een glimlach niet kon on derdrukken. En de strijdkrachten van Moestafa Ke mal? 45 50.000 man, slecht uitgerust, slecht gevoed. Bij de laatste „strategische verkenning" naar Bskir-Sjeir, heeft het Grieksche leger 2000 van die in bedroeven- den staat venk'eerendle lieden meegevoerd. Graaf Sforza (Italië) plaatste hier de opmerking, dat het Turksche leger, zoo zwak als het is, eer de Russische taktiek tegenover Napoleon zou kunnen toepassen en zich in het gebergte zou kunnen terug trekken, een woestijn achter zich latende. Wat de Grieken dan wel zouden doen? Waarop Lloyd George verklaarde, dat in Anatolië geen sneeuwvelden zijn. U vergeet, zeide Sforza, dgt Siwas op 800 M. hoogte ligt en Angora op 1500 M. Dat doet er niets toe, meende Lloyd De gisterenochtend gehouden conferen tie in St. James' Palace werd een uur verdaagd, 's Middags was er geen zilting. De delegaties van Konstantinopel en Angora, onder wie Tewfik Pasja in totaal 15 personen hebben gisteren- ochU'ncl de conferentie in St. James bijge woond. Het inleveren van wapens. Men herinnert zich, dat de Engelsche regeering er onlangs op heeft aangedron gen, dat de Ieren hun wapens zouden in leveren óf bij de bevoegde autoriteiten of bij de geestelijkheid. Tot dusver was nog niet vernomen, dat_ deze maatregel eenig succes had gehad. Thans eclilcr wordt officieel uit het graafschap Gahvay gemeld, dat door bemiddeling van de geestelijkheid en anderen een inlevering van wapens is op touw gezet en dat er een hoeveelheid geweren, revolvers en munitie ingeleverd is. Boycot van Britsche goederen. Naar verluidt, dreigt Dsil Eireann met een algeméenen boycot van Britsche goe deren. De agenten van Britsche firma's in Ierland hebben reeds den raad ont vangen de vertegenwoordiging te zoeken van Amerikaansche continentale huizen. De strijd met Sinn Fein. Officieel wordt gemeld, dat bij Wood ford (in het, graafschap Galway) de lijken van uilê joldaten gevonden zijn, die blijkens de verwondingen warén {-rrou- geschoten. Een briefje op de lichamen bevatte de woorden: „Spionnen, veroor. deeid en gevonnist door den krijgsraad, Laten anderen het zidh voor gezegd hou den!" De brand te Cork. Aan het gemeentebestuur van Cork is toegekend een bedrag van 134.250'' p.st. als schadevergoeding voor het bij den grooten brand vernielde stadjiuis. DE VERKIEZINGEN IN PRUISEN. Naar de „Lokaï Ana." van vooraan staande parlementaire zijde verneemt, ziet de Rijksdagfractie der Duitsclie Volkspartij neg steeds in de vorming van een eenheidsfront van de Duitsdh-natio- nalen tot aan de meerderijieidssocialisten het doel, dat onder alle omstandigheden moet worden nagestreefd. In de kringen van de Volkspartij is men van meening, dat indien de vorming van het eenheids front niet verwezenlijkt zou worden, eefi burgerlijke coalitie in den Landdag tol stand gebracht moet worden. Dit volgt zonder meer uit den uitslag der verkie zingen, die een sterke burgerlijke meer derheid heeft doen ontstaan. Natuurijk is het de vraag, hoe het centrum daarover denkt, of het bereid zal zijn, met de meerderheidssocialisten een Tcgeering te vormen. De „Germania' het orgaan van den linker vleugel in het centrufci, acht de mogelijkheid van een dergelijke burgerlijke coalitie volko men uitgesloten. Indien men zioh echter ■tot de Duitsclie Volkspartij mocht wen den, en haar verzoeken aan de Pruisi sche regeering deel te nemen, dan zou neemt, vermoedelijk daartoe ook bereid zijn. Ze zou dan edhter strenge voor waarden stellen, d.w.z. de voornaamste ministeries, o.a. de ministeries van bin* nenlandsche zaken, van landbouw en van onderwijs, zouden door burgerlijken moeten worden bezet. In verband hienrnede verdient een be richt van het ,Rerl. Tagebl." van gister ochtend de aandacht. Het blad zegt: De democratisch-republikeinsöhe partij van de tegenwoordige regeering -in Pruisen zou mede bepalen, dat het ministerie van binnenlandsche zaken en dat van onder wijs onder geen omstandigheden aan po litici mag worden overgelaten, die, zooals de Duitsche Volkspartij, heele of halve monarchisten zijn. Gisterenavond schreef het „B. T.", dat omtrent de kwestie van de reorganisatie of de vorming eener nieuwe regeering in Pruisen en in het rijk ep het oogenblik slechts kan wor den gezegd, dat voor het bijeenkomen van de nieuwe fracties in denPruisischen Landdag er geen besprekingen in den boezem der partijen kunnen worden ge houden. De met den president van den Rijksdag, Loeöe, in relatie staande „Bres- lauer VolksiwachL" komt op voor het krachtig van de hand wijzen van een coalitie met de Duitsche Volkspartij. Slechts na het bijeenroepen van een nieu wen partijdag zou het mogelijk zijn een beslissing hieromtrent te nemen, want alleen de partijdag kan de genomen be sluiten als hoogste partij-instantie her roepen. Volgens de laatste officieele berekenin gen zal de nieuwe Pruisische Landdag zijn samengesteld nit 428 afgevaardig. den. De mandaten zijn ais volgt ver deeld: Meerderheidssocialisten 114, cen trum 81, democraten 26, Duitsch-natio- nalen 75, Duitsche Volkspartij 58, Onaf- hankeiijken 29, Communisten 30, Duilsoli Hannoveranen 11, economische partij 4. Ê£S3£fêGQ£ BUITERE. BEftiUHiEIt. DE CRISIS IN DE BELGISCHE MIJN INDUSTRIE. Een industrieele crisis is thans ook in de Belgische mijnindustrie uitgebroken. Tot op het laatst vgn 1920 was de kolenproduclie ongeveer evenredig met het verbruik en waren de voorraden niet overmatig groot. Maar sinds Februari is er een aanmerkelijk te veel. Zoowel de staat als de industrieën wor den veeleischender; nemen geen genoegen meer met kwaliteiten, waarvoor zij eer tijds heel dankbaar waren. De gevolgen van deze overproductie bleven niet uil; het salaris der houwers, die stukloou ontvan gen, ging, nu er minder geproduceerd moest worden, automatisch achteruit. Voorts besloten enkele ondernemers hun exploitatie te sluiten. Dit is thans gebeurd in de mijnen te Ghlin (Borinage) waardoor 400 werklieden ontslag hebben gekregen, en in de mijnen van ie Pays de Liège te Awirs. Veie arbei ders zijn daar nog werkloos. Niettegen staande besloten, de mijnwerkers Maandag toch aan den arbeid te gaan. Toen zij in de mijnen wilden afdalen, werden zij door de politie tegengehouden. De andere arbeiders, als machinisten enz., die door de directie gemachtigd wa ren om door te werken, verklaarden zich solidair met de mijnwerkers. Er vielen geen incidenten voor. De arbeiders van de „Co^chant d Mons" weigerden gisteren af te dalen, om dat men hun Zaterdag wegens gebrek aan geld niet uitbetaald had. Hün aan tal is 900, De quaeslie wordt nog ingewikkelder omdat de kolenvoorraad nog vermeerdert door'den toevoer uit Duitschlancl, die het volgens het vredesverdrag moet leveren. AARDBEVING TE SPA. Zondagmiddag om 4.20 is Spa opge schrikt door een aaTdschok, die 10 secon den geduurd heeft. Deuren werden dicht geslagen, een muur viel in, meubels tril den. In een paniek liepen de bewoners de straat op. De schok is ook gevoeld te Pepinster, Theux, "Herbesthal en Welkenraedt. Men denkt dat de schok veroorzaakt is door verzakkingen in den Eifel, daar Herbes thal en Welkenraedt aan den rand van "■«t oUt! vulcanisch bekken liggen. -■ -hap van den Briand heeu, eenarmigen Franschen generaal com"":1; gisterenochtend een palmtak neergelegd op het graf van den onbekenden Engel- schen soldaat in de Westminster Abdy en een tuil bloeroen bij de cenotaaf in Whitehall. Naar Sir L. Worthing Ion Evans, de nieuwe minister van oorlog, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld heeft, liggen in Mesopotamia en noordwestelijk Perzië nog ruim 100.000 man Britsche troepen, van wie 87.000 lot het Indische leger be lmoren. Met plaatselijke arbeiders, burgers, vluchtelingen enz. meegerekend moeten er eiken dag 220.000 rantsoenen uilgedeeld worden. Engeland blijft nog altijd het land, dat het meeste vleesch eet. Een statistiek van den invoer van bevroren vleesch geeft aan, dat er verleden jaar veel meer rund- en lamsvleesch in bevroren toestand is ingevoerd dan in eenig vooraf gaand jaar, namelijk 813.000 ton tcgeri 528.000 Ion in 1919 en 721.000 ton in. 1948. De hoeveelheid die verleden jarar naar En geland ging, bedroeg 77 pet. van de w.e- reldproductie aan bevroren vleesch en vleesch uit koelkamers. De groote vraag houdt de prijzen dan ook hoog. Ten slotte wordt in het verslag mede gedeeld dat het aantal vleeschetesr in de geheele wereld ontzaglijk is 'toegenomen. Vijftig jaar geleden schatte men hun aan tal op 300 millioen, nu op 587 millioen. Toch is de veesjapel sedert het begin yan deze eeuw niet toegenomen,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1921 | | pagina 2