DANSEN Stompetoren Zondagsdienst Artsen 13 Januari 1946 ingaande Zaterdagsavond 42 Januari 6 uur tot spreekuur Maandagsmorgen 11 Januari Dr. v. Welsenes, Middenbeemster, Telefoon 2 PBEDIEBE UB TEN Zondag 13 Januari De BUp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. 8 Morgens 10 uur Ds. Keuning Ev. Luthersehe Gem. 8 Nam. 3 uur Ds. A Johannes Hulppredikant te Zeist Gerelorm. Gem. s Morgens 10 uur en s midd. 3.30 uur Leesdienst Gralt Ned. Hervormde Gem. 8 Morgens 10 uur Ds. W. A. Kasteln Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Qraft s Middags 2 uur Ds. P. Keuning Oost-Graftdljk geen dienst Ned. Hervormde Gem. West-Graftdljk geen dienst Oost-Grafldijk (in de Doopsgez. Kerk) s Middags 2.30 uur Ds. E. Loysen Ned. Hervormde Gem. Groot-Schermer s Morgens 10 uur Ds. F. Bobeldijk Driebuizen geen opgave Zuid-Schermer geen opgave Beemster Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. Doorenbos Doopsgezinde Gem. geen dienst Schermerhorn Ned. Herv. Gemeente geen dienst BURGERLIJKE STAND Nadruk verboden ZUID- EN NOORD-SCHERMER GeborenCornelis Dingenis. z v P. Schuiteumaker en D. E. van de Kreke. Overleden: Cornelis Langenberg, 01 j. BEEMSTER Geboren: Alberdina Anna Brlgitta, d v C. G. Ruijter en A. Hogendijk. Ondertrouwd: J. Tromp, 20 j. en An na Maria Broertjes 24 j. Getrouwd: Adrianus Hendrikus Beers, gO j. en Cornelia Adriana Breed, 20 j. Overleden: Pleter Otjes, 08 j. echtge- van M. C. Laan .overleden te Purme- rend. Theedorus Johannes Koning, 20 j. i v J. T. Koning en G. G. van Gelde ren. overleden re Beverwijk. Cornelia Hendrlca Rol, 33 j. d v G. Rol en P. M. Groot. Aagie Bak, 89 j. wed. van C. Mehrengs. DE RIJP arbeider voor hel „nieuweEuropa" (van Hitier c.s. nl.) insteeg, weer gekeerd uit het koude Oosten nabij Polen. De vreugde van het weerzien was groot. Hij zag de vlaggen niet, welke men te zijner eere had uitgestoken. Hij zocht alleen maar zijn moeder! Onze gedachten gaan uit naar die ouders, wier kinderen, vrouwen, wier mannen nog niet weerkeerden. De Dinsdag daarop was er weer een thuiskomst. Het aller eerst kwam mevr. Smit—van Houwelingen met haar kinderen uit het woelige lndië. Ook zij vonden het ouderlijk huis open, en werden hartelijk outvangen. Kort daarop stopte weer een Canadese Rode-Kruis-auto. De familte J. Pilkes stapte uit. Ook zij zijn zoo .gelukkig 'geweest lndië te kunnen verlaten. Ook zij vonden een dankbaar ouderpaar. Zal er ooit weer plaats voor blan ken zijn daarin het Indonesië van nu? Waarom moeten we nog uit wijden over het leed, dat nog door vele mensen geleden wordt? De verhalen zijn gelijkluidend: .mensonterend". Prijzen behaald Op de Zaterdag en Zondag jl. te Hoorn gehouden grote West- Friese tentoonstelling van konij nen en pluimvee en postduiven behaalden onze plaatsgenoot P. Riteco wederom een fraai succes door de eerste en tweede prijs te winnen plus een groeps prijs voor de beste groep van vier in zendingen. Voorwaar een mooi resultaat en ziin moeite voor de onder gedoken duiven, wordt hier- door dan ook goed beloond. De heer Hemmer komt bij de N.V. De Nederlandse Vereniging be legt een ontspanningsavond. Het bestuur nodigde de heer Hemmer uit. Deze bekende declamator komt met het bekende mooie toneel stuk van Heijermans „De opgaan de zon". Dit kan nu weer opge voerd worden. Zeer zeker zal dit een mooie avond worden. Het is den heer Hemmer toevertrouwd. Zijn gave is alzijdig, Hoe prach tig declameerde hij het schitte rende gedicht „Beatrijs van Bou- tens. Terwijl wij een andere maal uitbundig lachten om zijn geestig spel in „Gebroeders Kalkoen". De zaal komt Vrijdag 18 Januati vol. Men leze de betreffende ad vertentie in dit nummer. WEST-GRAFTDIJK Zondag a.s. Orkest 6 personen DE BEDIJKING VAN HET GRAFTERMEER. Wanneer een oude Grafter praat over den ouden tijd, dan wordt zeker niet vergeten de droogmaking van het Grafter- of Zuidermeèr. Hoe levendig weet hij nog te vertellen, dat zijn vader met weinig moeite veel .eieren, gaarde op de lage en drassige lan den aan het Meer en bij de be dijking visch in overvloed gevan gen werd. Vooral wordt herin nerd aan de ijsvermaken en een tocht over het Meer met de veer schuit van schipper Nagtegaal. De schuit voer af van het Hoofd te Graft (aan het tegenwoordige Gemeentepad tegenover de Kerk) over de Meersloot, waar aan het einde n.1. het gat tot het meer 2 groote palen of bakens stonden. Bij een flinken westenwind kon het geducht spoken op het groote water en was de schipper genood zaakt te laveeren, hetgeen den niet vermoedenden reiziger in het roefje soms zijn onafscheidelijke „halve lang" kostte, waardoor ge- volgelijk het mooi van het rooken af was. Dit werd beter als de slikdammen in de Graftdijker Meer gepasseerd waren, in kal mer vaarwater bij de sluis kwam, om te schutten en tot het inladen van reizigers en producten'. In- tusschen zij vermeld, dat 2 slik dammen in de» Meer aangelegd waren om te beletten, cfat de sluis door het optrekkende slik van het Graftermeer zou verslibben. Van de bedijking verhaalt onze vrind over de ondernemers van het werk als de heeren Geerligs en Oudhoff, daarna het trio: Ti- deman, Van Hall en Sieuwerts en later Heshuyzen, van de zonder linge machine en molens, die het Meerwater wegmaaiden. Ook blijven dan niet onbesproken de verveners als Celie, Louw v. Eg- mond, Leen Borst en Klumpenaar, de werkbaas Van der Wall op de nog bestaande boerenplaats „Gierlust", die allerlei landbouw- proeven voor zijn heerschap moest uitvoeren, o.a. met gieren of ieren. Bij de genoemde boer derij was een machine opgesteld om de gier door buizen en gelei dingen te persen, waarvan de ijze ren hulpstukken hier en daar in het land nog de overblijfselen en getuigen zijn. In de gedeeltelijk droge Meer hield de heer Hes huyzen een groot bedrijf van ruim honderd koeien en vier honderd schapen, benevens verbouw van haver en gerst. Tot afwatering zijner landerijen heeft hij zich be diend van een ontzaglijke hoe veelheid draineerbuisjes van eigenaardige soort, die men heden nog menigmaal aantreft bij gra ven of baggeren in de Meer. Wat weet men in kleuren en geuren nog te vertellen van de misère bij het ploegen der zware en slappe gronden, waardoor men de paarden voorzien moest van blokken of z.g. treedborden aan de pooten om wegzakken te voor komen en last not least van de groote schaapskooi bij Gierlust, waar de beruchte Kees Vlug, spe cialiteit in het verdonkeremanen van schapen, den landheer veel schade berokkende en van een onverschilligen watermolenaar, die met hoog water in de Meer telkens den molen afsloot en zoo meer. Toen j.1. ik op stap ging naar Graftdijk en in gesprek kwam met een krassen zeventiger, den weg werker J. Molenkamp, deed de oude Jaap mij mededeelingen van zijn jongen tijd, toen hij werk zaam was aan de bedijking van het Graftermeer met vreemde lie den $als polderwerkers van de verveningen en turfschuiten. Het deed mij goed den energieken man zoo zijn vroeger wedervaren te hooren vertellen, en besloot bij mij zelf eens wat meer te weten te komen omtrent officiëele be scheidens, betrekking hebbende op de droogmaking van het Graf termeer. Door de welwillendheid van Polder- en Gemeentebesturen is mij inzage verleend van hunne archieven en heb daaruit dit over zicht samengesteld. Lang voor den tijd, waarin het verhaalde geschiedde heeft men pogingen aangewend den water wolf, het Graftermeer, te beteu gelen. Ondanks de opbrengst der visscherij, die jaarlijks 130. beliep, hebben de vele landver- spoelingen door het Meerswater het Grafterbanbestuur er toe ge bracht octrooi tot droogmaking te vragen, hetgeen door de Staten verleend is in 1735. Toen kwam er werk aan den winkel en werd druk geconfereerd met de andere banbesturei* van §fhermereiland, om tot vast plan te komen. Het voorstel van Graft hield in, om het Meer te bedijken langs den Zuidkant der Meersloot, ver der west aan tot de Vinkhuizen, vervolgende tot de Cocksloot bij het kruiswerk en vandaar tot de Meersloot. Het andere concept wat uitge breider en werd voorgesteld met de volgende grenzen: de Laandijk van het Kramerhop tot Ooster- buurt, vervolgende den dijk van West Graftdijk en Driehuizen en over te gaan op Koorn-Noord- eindermeer en Zapmeerdijken (wel begrepen de beide laatstge noemde meertjes er bij in te las sen, zoo zij het wenschen), ver volgens langs Graft naar den Westkant der Cocksloot tot den Laandijk. Begeerden de Noorder en Zapmeer in het plan opgeno men te worden, dan zouden de molens gevolgelijk van dienst kunnen zijn, en ook de Wester- of Leijmolen. De Meersloot met aansluiting der Vensloot zouden bestaan blijven als toegang tot de West-Graftdijker sluis en moes ten deze vaarten aan weerszijden van een dijk voorzien worden. De nieuwe polder zou dus in tweeën gedeeld en ter waterloozing een pomp onder de genoemde door vaart gesteld, evenals de duiker van Zapmeer tot Noordermeer. Dat ondanks den weinigen aan leg van dijken daar de be- staanden in het plan waren opge nomen de Grafters geen beha gen konden vinden, is wel te be grijpen. Zij pleitten steeds voor het eerste concept, om bij het Graftermeer honderd morgen oud land te bedijken, en dat dan te verturven. De uitmaling zou op de ringsloot geschieden. De an- Wordt vervolgd Wederbm welkom In het ouderlijk huisl Het was September 1945, toen de 2 zoons van Notaris Luijckx weerkeerden uit Oostenrijk. Men was toen reeds beangst voor hen, die zoo lang weg bleven. Doch Zaterdag 5 Januari jl. ontving de moeder van Dirk Swart 'n telegram: „Ik kom thuis". Het eerste, tevens goede, levens teken na l1/» jaarl Men begrijpt, welk een span ning sleeg, doch ook welk een spanning brak. Hfl leefde. Gezond en wel stapte Dirk Swarl op dezelfde pleS uit, waar h|j 2tys jaar geleden als „vrije" De klok terug Ook wij werden verblijd met de terugkomst van de klok, maar we weten nog niet waar de kle pel uithangt. Blijspel in stadie De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft het blijspel „in het gouden haanlje" in studie geno men. Het stuk zal op 30 en 31 Maart worden opgevoerd. SPORTNIEUWS A.V.V. nieuws Het programma voor Zondag luidt: AVV I-ODIZI (Zaandam) Jédé.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 2