QBefofte No. 1638 Zaterdag 4 Mei 1946 37e Jaargang Tlifrez Coucahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Beemster, Schermerhorn en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur ter uaxi (k te de Rijp Vrijdag 3 Mei 1946 's Avonds 6 uur, alle vlaggen halfstok uit. 's Avonds 7 uur, vertrek van de Dam in optocht naar Noord einde; stille hulde aan de gevallenen; na terugkeer, ontbinden op de Dam. Tijdens de tocht wordt niet gesproken en niet gerookt. Zaterdag 4 Mei 1946 's Morgens 9.30 uur filmvoorstelling voor alle schoolkinderenen tractatie in de zaai van den heer C. Blokdijk 's Morgens 11 uur zal in het heele land één minuut stilte in acht worden genomen, welke door klokgelui zal worden aangekondigd. 's Middags 2 uur volksspelen op het Gem. Sportterrein (voor bijzonderheden zie raambiljetten) opgeluisterd door muziek van het Rijper fanfarecorps „Kunst na Arbeid". 's Avonds 8 uur op de Dam, toespraak door den plaatsver vangend voorzitter van het Oranje-Comité. Vervolgens concert van „Oranje Harmonie Kapel" van Wormer, directeur de Heer Schoen. Tijdens hel concert wordt stilte verzocht. Alle burgers worden verzocht Zaterdagmiddag 1 uur de vlaggen uit te steken! HET ORANJE-COMITÉ. DE BEDIJKING VAN HET GRAFTERMEER. (Nadruk verboden.) 6 De Ged. Staten hebben hierop wederom bemiddeling aangebo den en het Heemraadschap gewe zen op de onvoldoende bemalings werktuigen van het Schermer- eiland. Dit laatste bemalen door vier schepradmolens, welke achter staan bij vijzelmolens, wanneer het water meer dan 1 El moet op gebracht worden, waarvan twee door hunne stand bij de huizen, van De Rijp weinig wind kunnen vangen. De molens moeten het water 1.55 El opbrengen, zijnde het verschil tusschen het zomer- peil van Eilandspolder en het maalpeil van Schermerboezem. Elke molen bemaalt 500 H.A. ter hoogte van ruim 1 El, een taak, die zelden in Noord-Holland wordt gevergd. De Staten gaven wel in overweging tot verbetering der molens over te gaan en mede te werken tot uitmaling van Graf- termeerspolder op hunne boezem. Maar ook deze interventie stuit te af op onwil van het Heemraad schap. Wat zij evenwel niet kon den keeren, was een incident, dat in het begin van het jaar 1860 ge beurde, n.1. het springen van den duiker, waardoor het Meerswater op het N.-H. Kanaal geloosd werd. Van dezen nood een deugd makende heeft het den bedijker er toe gebracht in den nacht van 3 op 4 Februari heimelijk een pomp te leggen in de kolk van den bo- venmolen, waardoor bij opmaling van den ondermolen het water in den Eilandspolder liep. En juist dit voorval bracht licht in de duis tere Graftermeerszaak. Het komt mij voor, dat een zaak hopeloos schijnt en er door een onverwach te gebeurtenis, de dageraad begint te lichten. Nu werd het de Polder-autori teiten voorwaar te kras. En zij be klaagden zich bij de Staten over de verregaande handelwijze van den rusteloozen man. (B. Tide- man). Het antwoord van het Staten-College aan het Heem raadschap d.d, 30 Maart 1869 was als een koude waterstraal. Zie hier den voornaamsten inhoud: Naar aanleiding Uwer missive van 25 dezer geven wij U kennis, dat B. Tideman bij Z.M. den Ko ning in beroep is gekomen van onze Resolutie van den lsten de zer No.,6 waarbij de afdamming is bepaald van de sloot van Uwen polder, in welke de gesprongen duiker der Graf termeer ligt, zoo mede de onverwijlde opruiming der pompen, waardoor het water uit die Meer tijdelijk wordt ge loosd in Eilandspo.lderboezem. In dezen stand der zaak kunnen wij hangende de beslissing des Konings op het ingesteld beroep niets doen ter naleving van gezeg de bepaling en zien wij ons voor- hands buiten staat aan Uw ver langen te voldoen. Wat nu be gonnen! Na veel gepraat en ge- delibereer besloot men het voor- loopig op een accoordje te gooien. Ondertusschen had de heer Tide man met al zijn tegenslag zich geassocieerd met den heer Hes- huysen, die met het Bestuur van Eilandspolder overeenkwam, in afwijking van het Contract d.d. 24 Juni 1860 het Meerswater te loozen op Eilandspolderboezem van 21 November 1860 tot 30 April .1861 tegen betaling van 300.Tevens was de heer Heshuysen genegen water te ma len met zijn stoommachine aan de boerderij Gierlust en dat water te loozen door middel van duikers door den dijk. Dit contract is met een betaling van genoemd bedrag zes maanden verlengd. De nieu we vennoot had dus dezelfde tac tiek als de heer Tideman: tijd ge wonnen is veel gewonnen. Den 29en October 1862 komt van den heer Heshuysen een adres in de vergadering van Heemraden en Ingelanden van Schermereiland, waarin de Adres sant te kennen geeft, dat hij ge heel eigenaar der Graftermeer is geworden, met tevens het ver zoek om uitmaling in Eilandspol der. Hierover gedelibereerd en be sloten: dat ondanks het hangend proces van wegen Eilandspolder contra den heer B. Tideman, om trent de dichting van den Graf- termeerdijk, dat de verbeterde be maling der watermolens door de verplaatsing van den Haviksmo len, de vervijzeling van den Bul en den Leijmolen, de uitwatering der Graftermeer op Eilandspoldér toe te staan en de vergunning te bepalen op 25 jaar, tegen een jaar- lijksche contributie van 600. Dit besluit werd genomen met 13 tegen 2 stemmen. Wegens den minder gunstig financieëlen toestand van B. Ti deman, besluit het Heemraad schap de verdere procedure te sta ken en elke partij de halve proces kosten te betalen. En hiermede was de laatste acte van het Graf- termeersdrama, dat tien jaren ge duurd heeft, afgewerkt. Uit mijn overzicht komt men tot de gevolgtrekking, dat de auto riteiten de respectieve polders uit ongelijksoortige grootheden be stonden. Het zij mij vergund de bizondere indrukken der vermel de zaak in het kort tarnen te vat ten. Toevallig kwam mij een par ticuliere correspondentie van den heer Tideman te Doorn (Utrecht) aan den heer Geel te Graft in han den, waaruit ik kan opmaken dat laatstgenoemde eenigszins in de bedijkingszaak betrokken was en bijgevolg afgescheiden van het belang der Grafterbanne, de zaak van Tideman zeer voorstond. Slot volgt Aanvullende bonnenlijst van 28 April t/m 11 Mei '46 Bonkaarten KA, KB, KC 604 Algemeen 221 125 gr. boter 222 125 gr. margarine 223 50 gr. thee 224 250 gr. jam 225 250 gr. waspoeder Bonkaarten LA, LB, LC 604 118 vlees 100 gr. vlees A 29 melk 2 liter melk B 29, C 29 melk Bi liter melk 112 aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 604 Algemeen 724 250 gr. jam 725 250 gr. waspoeder Bonkaarten LD, LE 604 D 29, E 29 melk 6 liter melk 612 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 26 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) T 85 1 rants. Import-sigaretten V 26 100 gr. choc. of suikerwerk X 26 100 gr. choc of suikerwerk X 35 1 rants. import-sigaretten J. Visser— Roosendaal f 4.90 Boekhandel G. J. Hoogcarspel Distributie-kring de Rijp Detaillisten In de „Distributie Courant" staat wekelijks aangegeven welke bon nen kunnen worden ingeleverd. Afwijkingen hierop mogen niet worden toegestaan. Ook dient er rekening mee te worden gehou den, dat de bonnen gesorteerd naar nummer en rantsoen-waarde worden opgeplakt. Indien hieraan niet wordt voldaan zal niet mogen worden ingeleverd. De bakkers moeten de bonnen van gelijke rantsoen-waarde bij elkaar plakken. Sortering naar de uummers is hierdoor niet moge lijk. Restant-bonnen brood wor den NIET AANGENOMEN. Distributie brandstoffen ln het tijdvak van 29 April uiterlijk 15 Mei 1946, kunnende bijzondere groot- en kleinverbrui kers van brandstoffen (voor werk plaatsen, kantoren, winkels, ker ken enz.), die in het vorige sei zoen een toewijzing brandstoffen c.q. mljncokes hebben ontvangen alsmede nieuwe gevallen van ves tiging uit deze groepen, een aan vraagformulier MD 393—05 afha len. Het ingevulde aanvraagfor mulier moet vóór 16 Mei 1946 worden ingeleverd.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1