ORGELBESPELING vet te de Rijp HANS KEÜNING BeccUcifm^ A bonnementsgeld 2e halfjaar 1946 39751 No. 1644 Zaterdag 15 Juni 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per gal)ard regel, miBimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Niets veranderd? „Dat wordt een staanplaats in de tram" zei m'n medereiziger tegen me, terwijl hij de mensen massa aankeek, die op de N.Z.H. buot stond te wachien. Hij kreeg gelijk, want toen de conducteur kwam met zijn baken de „kaartjes Buiksloot" hadden we met z'n zevenen geen plaats kunnen veroveren. Er waren twee kaartjes Buiksloot, zodat de staan plaatsen tot vijf werden geredu ceerd. Men had het over het weer. Een jongeman met een flaphoed had het een „sof" gevonden, dat weer met Pinksteren, hetgeen direct beaamd werd door een paar gichelende meisjes. Een oud heertje met een sikje vond dat het nog niet zoo slecht was geweest, alleen wat veel wind. „Ik had liever wat minder wind en wat meer suiker gehad" zei de juffrouw die recht tegenover me zat, in een heerlijk Purmerends dialect. Een heer met een opgeblazen gezicht had nog niet veel gezegd, maar toen van onderwerp werd veranderd en de voedselvoorzie ning ter sprake kwam, roerde hy zich aardig. Het leek me toe, dat hij wel wist wat „zwart" was. Heer en meester werd hy echter, toen, hoe kon het anders, de poli tiek behandeld werd. „Er is niks veranderd in deze oorlog" zei hy met een groot gebaar, „in de poli tiek niet en in het gewone leven niet. Neem nou eens die partij van..." „Watergang" riep de con ducteur en het gesprek stond stil om te kijken of er in de zit- of staanplaatsen nog verandering zou komen. Twee staanplaatsen ver dwenen, maar er kwamen drie rei zigers in, waaronder een juffrouw met een kindje op haar arm. Het fluitje van den conducteur snerpte, en verder gingen we weer. Onderwyl stond de juffrouw nog en niemand dacht er aan te gaan staan. He! opgeblazen gezicht had zijn ogen gesloten, deed alsof hij sliep, het sikje en de flaphoed vonden opeens het voorbyrijdende landschap zó inferresant, dat ze steeds maar naar buiten keken. Verder reden we, totdat tenslotte een staanplaats zei„Toch ben ik het niet geheel en al eens met U, dat er niets veranderd is, of ge beurde zoiets vroeger ook al?" en hij wees op de slaande juf frouw mei haar kindje. Maar het opgeblazen gezicht hoorde het niet, hy sliepLangzaam stond toen de flaphoed op en zei met een stuntelig gebaar: „Oaat U hier maar zitten", trok z'n jasje eens extra recht en keek weer naar buiten. Het opgeblazen gezicht snurkte zelfs, zó vast sliep hij Adverteert in dit blad, wordt huis aan huis gelezen DE KUNST GAAT DOOR HET VRIJE LAND op ZÖNÜaG 28 JüMi A.S. in de Grote Kerk te de Rijp door (organist Doopsgezinde Kerk, Purmerend) Werken van Bach, Franck, Mendelssohn e.a. Toelichting der nummers Aanvang 2.30 uur Vrij entrée Collecte ten bate van Nederland helpt Indlë van den voorgevallen op den 6 January des Jaars 1654 In het Hollands Sagenboek" Den Haag 1943 vertelt J. R. W. Sinninghe ons op pag. 60 iets over voorteekenen van brand". We citeren: Ongeveer drie weken voor den groten brand van 1654, die het dorp De Rijp grotendeels in de asch legde, zagen enige vissers van Wormer in den nacht een schijnsel, alsof de gehele Rijp in brand stond. Ze waren zeer ver schrikt en verwonderd over dat gezicht. 's Zondags na Kerstdag, tien dagen voor den brand, hoorde een jongeman, die vanuit De Rijp naar Graft liep, om daar een preek bij te wonen, achter zich een groot gerucht, als van men sen, die zich, angstig roepend, in veiligheid trachtten te brengen, maar toen hij zich omkeerde, werd hij niets gewaar. Dit overkwam hem tot twee maal toe. Een andere man, die in De Rijp woonde, westelijk van den Mid deldam, zag den avond van den zesdefi Januari, uren voordat de brand begon, een schijnsel, alsof de hele straat in brand stond. Toen hij dat aan een vrouw zei, die daar voorbij kwam, ant woordde ze hem: ,,Zie je dat nu eerst? Ik heb dat al ,lang ge zien!" (natuurlijk, 1946 grenst aan 1654!). Enige uren later hoorden men sen, die binnenshuis bij elkaar zaten, een groot gekerm en ge rucht op straat, mar toen ze bui ten gingen kijken, zagen ze niets. Ook wordt verteld, dat er bij het begin van den brand witte vogels vlogen, die den weg aan gaven, die het vuur weldra volgde. Nu laten we de voortekens voor wat ze zijn. Te controleren zijn ze niet meer. Wel viel ons dezer dagen een boekje in han den, waarin ons die brand wordt beschreven. De wereld is er vol van, dat we de liefde tot de eigen streek moe ten aankweken. Ons moderne on derwijs wil er zelfs van uitgaan. Deze overweging heeft ons er^ toe gebracht, in modern Neder lands de beschrijving van dien brand na te vertellen. Zodoende immers kan het ge bracht worden in de kring van alle belangstellenden. Voor den brand' bestond het dorp uit de Kerk met den Tooren, het Raadhuis, de Buisse-havens, de Beemsterbrug, waarachter de Klaterbuurt lag, een eindje in Noordelijke richting dan, de korenmolen op de scheiding tus sen Graft en De Rijp, de Hen nepmolen waar de brand ont stond het Zuideinde, de olie molen, die geblust werd, de ring- sloot van de Beemster hier achter lag een hofstede, die even eens verbrand is, de hoge hen nepmolen van Lourens Ruts en vele woningen. Het bloeiende dorp De Rijp is door een verschrikkelijke brand in den nacht van 6 op 7 Januari geteisterd (1654). Een grote verdienste leverden de hennep molens op, wier afgeleverde pro ducten tot ver in den omtrek ge bruikt werden. Een krans van windmolens lag rond het dorp. Een van deze Hennipklop- pers" lag aan de Zuid-West zijde van het dorp, ver buiten de huizen, zodat direct brandgevaar niet aanwezig was. God beliefde 't, dat er op den avond van 6 Jan. 1654 plots een verschrikkelijke storm opkwam uit 't West-Zuid westen. De molens lagen zonder zeilen, doch de wind kreeg toch vat op de wieken en deze begon nen te draaien. Niets hielp. Stil- Aan de postabonné's Wy verzojkzn cr.zsn !cz':rs, by wie de bode niet persooniyk het abonnementsgeld ad f 1.20 ophaalt, dit toe te zenden op onze postrekening no. De uitgever, G. J. Hoogcarspel Aanvullende bonnenlijst van 9 t/m 22 Juni '46 Bonkaarten KA, KB, KC 606 Algemeen 331 250 gr. jam 332 100 gr. koffie 333 50 gr. cacaopoeder 335 250 gr. waspoeder Reserve A 61 1 ei Bonkaarten KF 606 Reserve 379 125 gr. boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 50 melk 2 liter melk B 50, C 50 melk 3f liter melk 244 aardappelen 1 kg aardappelen 245 aardappelen 200 gr. brood Bonkaarten KD, KE 606 Algemeen 831 250 gr. jam 832 50 gr. cacaopoeder 833 250 gr. waspoeder Bonkaarten KQ 606 877 BMV 125 gr. boter 878 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LD, LE 606 D 50, E 50 melk 6 liter melk 744 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rants. tabaksartikelen 100 gr. choc. óf suikerwerk 100 gr. choc. of suikerwerk T 32 V 32 X 32 De bon A 61 voor 1 ei blijft geldig t/m 6 Juli a.s. De bon 878 suiker voor 400 gram suiker blijft eveneens gel dig tot en met 6 juli a.s. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de suiker niet overal onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn zetten was onmogelijk en tegen half elf des avonds brak de brand uit. Het hennep, dat opgeslagen was in en rond de molen, pakte vuur; de wind joeg brandende fakkels, bossen en pluimen over 't dorp en de huizen, die met riet gedekt waren en die nog meren deels een houten voorgevel had den, vatten vlam. Het eerst brandde een huis, dat vlak bij den molen lag. Daarna brandde 'n rij huizen aan de zuidzijde van de kerk, het huis van den Doopsge zinden Dominee en de huizen op Zie vervolg pag. 4

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1