Potloden Uit de oude doos Vervolg van pagina 1. Ook is er op dit geschrift een vers dat in dichtvorm de grote brand van de Rijp in 1654 behandelt en zó echt de indruk en tijd geest van ons toenmalige dorp weergeeft dat we niet willen nalaten het hieronder te laten volgen. Het is geschreven door „den poëet A. Hoegewild eigenburger" en hef eigenaardige is dat een regel links en dan een regel rechts gelezen moet worden. Zondagsdienst Artsen 30 Juni 1946 ingaande Zaterdagavond 29 Juni 6 uur tot spreekuur Maandagmorgen 1 Juli Dr. v. Welsenes, Middenbeemster, Telefoon 2 PHEDIEBE UFt TEN Zondag 30 Juni De Hijp Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. s Morgens 10 uur Ds. Keunlng Ev. Duihersche Gem. geen dienst Geretorm. Gem. s Morgens 10 uur en s midd. 8.80 uur Leesdienst Gratt Ne ei. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds. W. A. Kastein Doopsgezinde Gem. Noordeinde van Oraft s Avonds 7 uur Ds. Keuning Oost-Graftdljk geen dienst Ned. Hervormde Gem. West-Graftdijk geen dienst Oost-Grafldijk s Avonds 7.80 uur Ds. J. E. Loysen Gezinsdienst Collecte voor de restauratie der kerk Eed. Hervormde Gem. Groot-Sobermer s Morgens 10 uur Ds. J. M. de Jong Driebuizen geen dienst Zuid-Sobermer geen dienst Beemster Ned. Hervormde Gem. s Morgens 10 uur Ds Meyer Drees van Purmer Doopsgezinde Gem. geen dienst Schermerhorn Ned. Herv. Gemeente geen dienst leverd vóór 6 Juli a.s. (De werkgeversverklaring op het formulier moet zijn ingevuld en ondertekend). Thans komen ook arbeiders werkzaam in vee- houdersbedrljven in aanmerking. Zij, die na Augustus 1945 een bon voor Werk-of beroepsschoe nen ontvingen komen niet in aanmerking. PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Geslaagd Voor het Middenstandsdiploma slaagden een dezer dagen: Mlep Schipper, Wil Abels, Piet van Straaten Jbz., Frans van Straa- ^en, Jan van Veen. Interessante lezing over het Volkshogeschoolwerk Mevrouw Visser—Ven te Ber gen sprak Vrijdagavond 21 dezer in De Eendracht over bovenge noemd onderwerp. Verjaardag Prins Bemhard Zaterdag 29 Juni zal Prins Bernhard zijn verjaardag vieren. Offert die dag allen aan het Prins Bernhard-Fonds. Zij was uitgenodigd door de afdeling de Rijp—Graft van de Nederl. Vereniging van Huisvt. De opkomst der leden was niet slecht (hoewel bijna alle gehuwde dames hun man ver geten hadden mee Ie nemen). Aan de opwekking aan jeugdige meisjes en jongens, was door één meisje gevolg gegeven. Laat men toch beseffen, dat wij als klein volk slechts zullen kunnen blijven bestaan, als we ons op elk gebied ontwikkelen, dus kennis vergaren om de con currentie van onze grote nabuur- staten het hoofd te bieden. Misschien heeft het woord Volks.hogeschool" ook menigeen afgeschrokken. Mevr. Visser gaf de juiste definitie van dit woord. Voor een ieder, meisje zowel als jongen, manzowelals vrouw,zijn er cursussen, die gevolgd kunnen worden. Voor een ieder naar het onderwijs, dat genoten werd. Mevr. Visser gaf in een boeien de lezing de ontwikkeling van dit prachtige culturele werk weer. Ze vertelde op enthousiaste wijze, wat zij op haar reis door de Scandinavische landen in de vele Volkshogescholen gezien en gehoord heeft. Het Volkshogeschoolwerk heeft daar een grote invloed op de jonge mensen gehad, en neemt nog altijd een grote plaats in in hun latere leven. En zo gaat en moet het in ons land ook worden. We willen hiermee besluiten, geeft u op als lid, zodat u het werk van nabij kunt volgen. Mevrouw en den heer J. Zee zullen gaarne inlichtingen ver strekken. Mevrouw A. Zee—Haasbroek opende en sloot deze openbare lezing. Zij drukte haar spijt uit, dat zo wenig anderen, vooral jongeren, opgekomen waren. Zij dankte mevrouw Visser vóórhaar boeiende lezing. De kanst gaat door het vrije land Hans Keuning op het orgel van de Grote Kerk Veel te weinig mensen bezoch ten de fraai uitgevoerde orgel bespeling gegeven door Hans Keuning in het kader van „de kunst gaat door het vrije land". De organist begon met een breed opgezette toelichting van zijn nummers en van het leven van de componisten dier num mers. Ook dat was de aandacht waard De nrs 1 en 2 waren beiden Praeludium en Fuga in G, het eerste gecomponeerd door Bach, het twede door Mendelssohn. Bach, breed, machtig, groots. Mendelssohn, liefelijker, en aan het slot krachtig. De opvatting van beide com ponisten, zeer verschillend van innerlijke structuur, viel sterk op. De uitvoering vonden wij goed. Hetzelfde beleefden wij bij 2 koraalbewerkingen. Het eene nr door Bach, het twede door den Hollandsen componist Zwart. Zwart maakt meer gebruik van variaties dan de zwaarmoedige Bach. Hoewel het 4e nummer van het programma het „O Gott, God, den vader van hierboven Had Hij ons niet bijgestaan Zijn genade kan men merken Die Hij door Sijn sterke hand Toen Hij al de schepen spaarde En de Beemsterbrug toen daar En de brand daar ter steede Aan de Beemsterbrug daar uijt Dat de Here tot onzer baten Waar door de Rijp seer ras Zoo men siet de Fenlx groeien Meerder dan zij heeft gedaan Naa Godes wil en zijne wegen Neer storten over haar du frommer Gott" van Bach zeer bekoorlijk is, en ook zeer mooi gespeeld werd. Daarna volgde „Offertoire pour la Messe de Minuit" van Franck. Melodieuze muziek, aangenaam voor het gehoor. Daarna ging Hans Keuning over op een werk van Richard Strausz: „Rêverie". Muziek van een geheel ander genre, dat veel mensen wel bekoord zal hebben. Aan het einde „Sortie" van Franck. Een prachtig slot van deze alleszins fraai uitgevoerde orgelbespeling. Men kan van mening over de keuze der nummers verschil len, doch niet over de uitvoering. We danken Hans Keuning voor dit prachtige concert. Van deze kunstuitingen genieten we in ons dorp veel te weinig. Aan de uitgang werd gecollec teerd ten bate van Nederland helpt Indië. GRAFT Geslaagd Voor het Middenstandsdiploma slaagde een dezer dagen Jan Scholten. BEEMSTER Geslaagd Voor het Middenstandsdiploma slaagde een dezer dagen Jan Schipper. SCHERMERHORN Geslaagd Voor het Middenstandsdiploma slaagde een dezer dagen mej. C. v. d. Oord. in deze gemeente zijn voor de а.s. raadsverkiezingen de volgende candidatenlijsten ingediend: Partij van de Arbeid: l.B. Plug- boer, 2. K. Munljewerff, 3. W. Lakeman, 4. A. de Boorder, 5. S. Houtkoper, 6. G. Moerbeek, 7. T. Boonacker, 8. A. v. Splunter. Katholieke VolksPartljl.J.Broer- sen, 2. Jb. Oud, 3. A. de Lange, (dorp) 4. J. Duin, 5. A. Oud, 6. J. Keyzer. Anti-Rev. en Chr. H: l.P. Man tel, 2. H. Pols, 3. G. Rus, 4. W. Leegwater Wz., 5. G. Streefland, J. Zijlemans. Communisten: 1. C. Hartog, 2. B. Kolk, 3. C. Postma. BOEKHANDEL HOOGCARSPEL Moeten wij al 't zamen loven Wij waren dan geheel vergaan Aan de wonderlijke werken Toonde midden in den brand 'T Raadhuija en de Waag bewaarde Een achuijt daar aangedreven waar Dat daar nogtans geen hinder dede Maakt één daar dit besluijt Nog deeze middelen heeft gelaten Verrijzen kan weer uijt de as Kan ze weder kostelijk bloeijen Indiende inwoondersderegtewegengaan Zo zal de Heer Sijn rijke zegen Amen is mijn wens en dat 't werde waar. BEETS-OUDENDIJK Installatie burgemeester Bouwman Op 22 dezer had de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester van Beets en Ou dendijk, den heer J. Bouwman. Des voormiddags 10 uur vond dit plaats te Beets, terwijl de instal latie te Oudendijk geschiedde om vier uur des namiddags. Er was veel belangstelling van autoriteiten en publiek, en door de burgers werd druk gevlagd. SPORTNIEUWS Wandelsport Van de vijf ambtenaren van de dlstributiedienst, die deelgeno men hebben aan de Avond-vler- daagse te Alkmaar, zijn er vier welverdiend met de medaille thuis gekomen. Ondanks het slechte weer van de eerste avond (ze kwamen nl. doornat thuis) zijn ze er niet van-teruggeschrikt en zijn vol goede moed de volgende avonden weer op pad gegaan. Het weer werd beter en ze hebben dan ook verder echt voor hun plezier gewandeld. Vooral de derde dag hadden ze een prachtige tocht nl. naar Bergen. Langs binnenwegen en door bos sen zijn ze gewandeld, alle lied jes zingende waar je maar op lopen kan. De laatste dag zijn ze 's middags ai vroeg gestart en stond Egmond op het program. Het mooie van deze wandeling was wel dat het eersle stuk van de terugreis langs dezelfde weg liep, zodat je vele deelnemers weer tegen kwam. Er waren ver scheidene groepen, verenigingen e.d. die zingende voorbij mar cheerden, daar waren zij maar krukken bij („kan je niet zeggen"). Toch hebben zij het kranig volgehouden, wat vooral van on ze Benjamin een hele prestatie is, daar ze voor de eerste keer meeliep. We waren nog net op tijd bin nen want de heer Langhorst stond al op het podium en sprak tot de binnengekomenen. Ze vingen al heel gauw de naam P. Langereis op, en spre ker vroeg of hij al binnen was. Een grote schreeuw uit ons hoekje, waar we ons teruggetrokken had den (Rijpers zijn nog albeschei den) bewees zijn aanwezigheid. De official deelde hem mede dat

Rijper Courant | 1946 | | pagina 2