eersten minister-president Een functie met historie A bonnementsgeld 2e halfjaar 1946 39751 No. 1647 Zaterdag 6 Juli 1946 37e Jaargang Hifaet Coucahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per gal)ard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Bij het vertrek van den na de bevrijding Wij willen even stilstaan bij het heengaan als minister-presi dent van den ons allen in onze omtrek zo welbekenden en ge- zienen Proü. Ir. W. Schermerhorn. We nemen hieronder, het ge plaatste stuk,voorkomende in „Het Parool" van Dinsdag 2 Juli 1946 over. Dit stukje typeert zijn persoon, zijn pogen en zijn werken. Er zijn weinig mensen van zö goede wille. Een kort woord past op deze dag aan het adres van den man, die de brug verlaat en het commando overgeeft. Schermerhorn heeft in één van de moeilijkste ogenblikken de verantwoordelijkheid genomen. Hij heeft een jaar lang dag en nacht gewerkt, neen gezwoegd. Hij heeft fouten begaan, maar hij was nooit hpng om ze te raaken en ook niet om ze te erkennen. Hij heeft het vertrouwen van ons volk gewonnen door zijn volstrekte onkreukbaarheid. Hij had niets anders voor ogen dan Nederlands belang. Hij zocht zichzelf niet. Hij was geen ijdeltuit en geen machtskeffer. Hij had zin voor humor en zijn medewerkers gin gen voor hem door het vuur. Hij heeft veel bereikt. Hij mag trots zijn op wat er in één jaar werd gedaan. Hij zal het echter niet zijn. Hij was altijd een eenvoudig man en als Excellentie niet min der eenvoudig dan als professor of als gijzelaar. Hij is, ais ge bruikelijk, met 's volks ondank beloond. Maar hij zal er even welgemoed zijn weg om gaan. Hij is voor Nederland niet ver loren. En hij worde, ook van hieruit, één ogenblik in de ver warmende zon van de waardering gezet. Dat komt hem waarachtig toe. (Het Parool) De functie die prof. Schermer horn wordt toegedacht, nl. Com missaris-Generaal voor Indonesië, is reeds eerder in onze historie bekleed. In het begin van de vo rige eeuw, na de Napoleontische lijd, werden Elout, Van der Ca- pellen en Buyskens als zodanig aangewezen om de Nederlandse koloniën van de Engelsen over te nemen, terwijl ook Van den Bosch, de man van het cultuur stelsel, dit ambt vervulde. De commissaris-generaal werd onder bijzondere omstandigheden be- JONGE MUSSEN. 'k Zie wat jonge mussen Leutig schar'ien tussen 't Lage heggehout. f.n hun grauwe buisjes, Ronde donzen piuisjes, Warm van zonnegoud. En dat wipt en pikt maar En dat hipt en tikt maar Op en in de grond. En hun fijn gefluiter En hun klein getuiter Twinkelt in het rond. Uit de vlugge kopjes Van dp kleine propjes Gluren van opzij Rond-verbaasde boogjes Kleine schitteroogjes Even schuin naar mij. 'k Weet, na enk'le dagen Zijn 't brutale blagen Vechtend met elkaar. Maar nog zacht van veren, Treft mij 't wondertere Van hun jong gebaar. J. KOSTELIJK-BOM. (Nadruk verboder). noemd en kreeg buitengewone macht; hij stond boven den gouveneur-generaal. Sedert 1854 kunnen commissarissen-generaal slecht3 bij een speciale wet worden uitgezonden. Sinds de herziening van 1922 is dit ook in de Grondwet vast. gelegd, alwaar bepaaldwordt.dat het bestuur in Nederlands-Indië uitgeoefend wordt door denGou- veneur-Generaal, voor zover niet bij de Grondwet of de wet bepaal de bevoegdheden aan den koning (d.w.z. de regering) zijn voorbe houden. Hoewel het uitzenden van een Commissaris-Generaal, bekleed met de bevoegdheden van de gezagsdragers uit de eerste helft der vorige eeuw, dus thans niet meer mogelijk is, zonder dat beide Kamers daaraan haar goedkeuring verlenen, is het niet gezegd, dat deze goedkeuring voor het uitzen den van prof. Schermerhorn ook vereist is. Teneerste isdr. Van Mook geen Gouveneur-Generaal maar slechts luitenant-G.-G., ten twede wat belangrijker is zal de aan prof. Schermerhorn op te dragen taak, die immers beoogt de Indonesische politiek van het vroegere kabinet voort te zetten, zozeer verschillen van die der vroegere commis sarissen-generaal, dat het heel goed mogelijk is, dat de aan hem te verlenen opdracht zo gefor muleerd wordt, dat zijn bevoegd heden niet in botsing komen met het Grondswetsartikel. De naam Commissaris-Generaal zou dezelf de gebleven zijn, de functie een gans andere. (Het Parool). Aan de postabonné's Wij verzoeken onzen lezers, bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ad f 1.20 ophaalt, dit toe te zenden op onze postrekening no. De uitgever, G. J. Hoogcarspel Zaterdag 5 Juli reclasseringsdag Vele doelstellingen en vereni gingen hervatten hun werkzaam heden. Daaronder valt ook het reclasseringswerk. Het werk, dat voordien al zoveel goede vruchten heeft afgeworpen onder veroor deelden, tijdens hun straftijd en bij het weder in de maatschap pij terugkeren. De helpende hand voor velen, die orr de één of andere reden een dief of een moordenaar werden. Hen weer op te voeden en te maken tot bruikbare mensen in de maatschappij, waarin zij toch ook moeten kunnen leven zonder weer gevaar te lopen, weer met het gerecht in aanraking te komen. Dét Is reclassering in het kort gezegd. Men vergeet bijna, dat er buiten de politieke delinquenten van thans ook nog altijd honderden anderen zijn, die gevangen zitten wegens diefstal, fraude, moord enz. Laten we hen ook weer gaan helpen. Oordeel niet te hard. Hoe spoedig kunnen wij niet tot daden vervallen, waartoe we ons nooit in staat dachten? Heeft de oorlog ons ten dien aanzien niets geleerd? Oordeel zacht en geef Zater dag a.s, uw bijdrage voor de reclasseringsarbeid. Recente lectuur voor onze Nederlandse strijdkrachten in Indië Sinds 1 Januari j.l. heeft het Nederlandsche Roode Kruis grote hoeveelheden dag-, week-,maand bladen en tijdschriften per lucht post naar Indië verzonden ter verspreiding onder de In het verre Oosten verblijvende land- en rijksgenooten. Hoewel er gedurende deze maanden ca. 12.000 kg. recente bladen verzonden werd, bleek dat onvoldoende te zijn, juist in ver band met de veie leden van den Koninklijken Landmacht en de Marine in Indië. Thans is het Roode Kruis er in geslaagd een Officieele bonnenlijst Nieuw aangewezen bonnen 7 t/m 20 Juli 1946 Bonkaarten KA, KB, KC 609 417421 br. 800 gr. brood 422 br. 400 gram brood 425 boter enz.125 gr. boter 426boterenz.250 gr. margarine 435boterenz.l00 gr. vet 436 suiker 400 gr. ruwe suiker Algemeen 427 200 gr. kaas 428 100 gr. zelfrljz. bakmeel 429 250 gr. jam 430 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep Reserve B 79 1600 gr. brood C 79 800 gr. brood B 80 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 389 vlees 100 gr. vleei 390 vlees 400 gr. vlees A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 3| liter melk Bonkaarten KD, KE 608 917, 918 br. 800 gr. brood 925boterenz.250 gr. boter 926boterenz.l25 gr. margarine 936 suiker 400 gr. ruwe suiker Algemeen 927 100 gr. kaas 928 100 gr. zelfr. bakmeel 929 250 gr. jam 930 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep Reserve D 79 800 gr. brood E 79 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 668 889, 890, vlees 100 gn vlees D 67, E 67 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 37 2 rants. tabaksartikelen V 37, V 38 100 gr. choc. of suikerw. X 37 2 rants. tabaksartikelen X 38 100 gr. choc. of suikerwerk De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 Juli t.m. 20 Juli a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak, melk en aardappelen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zover voorradig ook geraffineer de suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat de suiker niet onmiddellijk bij de handel verkrijgbaar zal zijn in verband met de bevoorrading. Op de bonnen 428 en 928 algemeen is uitsluitend zelfiijzend bakmeel ver krijgbaar. Deze week is wederom 100 gr. vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gr per veertien dagen ontvangt. Het gebruik van opplakvellen Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 7 Juli a.s. de volgende bepalingen zullen gel den voor het gebruik van opplak vellen: 1. Op een opplakvel mogen slechts bonnen worden geplakt van de zelfde waarde en van hetzelf de nummer. Eventuele rantsoenbonnen moe-

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1