Jlifoet Coucahi Zwaar noodweer boven de Rjjp No. 1652 Zaterdag 10 Augustus 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 8 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cenls per galjard regel, miaimum f 1.— Inzendea tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Maandagavond jl. ongeveer kwart voor negen werd ons dorp en beoosten de Rijp tot aan de Wormerweg en ongeveer tot op de grens van de Rijp/Oraft ge troffen door een krachtige storm, gepaard gaande met hevige stort buien, begeleid door veel hemel licht, doch weinig onweerslagen. De afkoeling in de luchtlagen was van die aard, dat niet alleen hagelkorrels neerkletterden, doch brokken Ijs uit de lucht met kracht neersuisden. U kunt U voorstel len, wat dit betekende voor onze tuinbouw, en de fruitteelt. In een klein uur werd veel werk van de tuinders her schapen in een totale ruïne. Er werd voor vele honderden guldens schade aangericht. De slabonen en de augurken e.a. producten zijn vernietigd. Waarschijnlijk dat alleen de win- terandijve opnieuw geplant kan worden. In het fruit werden gaten gesla gen. De glascultures hebben geen grote schade. De bui, die uit het Zuiden opkwam, heeft glasschade veroorzaakt aan vele huizen,welke aan die kant stonden en geen voldoende beschutting hadden te gen de storm en de met kracht neergeslagen stukken ijs. Men werd angstig in de huizen. Men voelde weer eens de nietig heid van de mens tegenover de geweldige natuurkrachten, die niet te remmen zijn. Nadat het weer opklaarde, en de maan weer naar omlaag gluurde, kwam men naar buiten. Gelukkig dat geen ernstiger dingen gebeurd waren. Vele jonge vogels verloren het leven, doordat ze uit hun schuil plaatsen werden weggevaagd en toen omkwamen In regen en ijs. Het is wonderbaarlijk, dat dit zich op zo'n klein stukje aarde kan afspelen, tetwijl men in de omgeving alleen van veel wind en wat regen wist te vertellen. PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Ouderavond openbare lagere school met medewerking van de leerlingen Het gymnastieklokaal van de o. 1. school was Dinsdagavond herschapen in een geïmproviseer de toneelzaal. Bij het binnenkomen werd ie der ouderpaar een door de leer lingen zelf vervaardigd program maaangeboden. De jeugdige arlis- ten zaten ongeduldig te wacthen. Toen het hoofd van de school de heer C. de Ruijter opende en allen welkom heette, was de .zaai" gevuld met een groot aantal ou ders, tot de laatste plaats bezet. Geopend werd met zang van de leerlingen van 3, 4, 5 en 6. Zuiver klonken de kinderstemmen. Zij werden beloond met een krachtig applaus. Het nu volgen de toneelstukje heette „Doktertje spelen". Het werd door Catrientje Visser, Gerda Dalen- berg, Jaap Veenman en Leni Rempel met grote vrijmoedigheid opgevoerd. Zang van 3, 4 en 5 was no. 4 van het programma. In het toneelstukje„Verstands appeltje" werd een gastrol ver vuld. De hoofdrolvertolkster Gita Schermerhorn was verhinderd door ziekte. Zy werd op keurige wyze vervangen door Tjitske Douma.Verder speelden mee Drea Vilten. Lotte Frank (herenrol) en Nel Visser. Ook dit stukje ver wierf grote bijval i De stukjes werden afgewisseld door mooie en goed gezongen schoolliederen. In het stukje „Raadseltjes" tra den Cor Visser Mz. en Geeri Visser Gd. en in een ander Henny Houttuin en André Bruntink op. Deze jeugdige krachten kwamen uit de te en de 2e klas. In de pauze werden de ouders thee en een schuimpje aangebo den, terwyi de kinderen alleen van de schuimpjes genoten. Na de pauze werd het program ma voortgezet met een eênacter „Een Kwast" door leerlingen van 6 en 7. Hierin bewonderden we Map van Leeuwen, Sipke Douma, Jaap Velema, Gré Kuyn en Jaap de Jongh. Ook zy speel den vlot en vrij hun rollen. De goede moraal ontbrak niet in dit dramatische schetsje. Daarna 2 aardige speciale nummers Nel Kieft in „Ijskoud" en Tine Brevè in „Het Dictee", en ten slotte „In het Restaurant" door Drea Vilten, Rietje Frese en Nel Vis ser. Erg leuk gespeeld. Toen werden de ouders verzocht 2 lie deren te zingen waaraan ze allen voldeden. De kinderen waren en thousiast en applaudiseerden ge weldig I Tot slot nog een stukje „Wie doet de deur dicht", In dit aar dige stukje speelden Wiily de Jongh, Els de Ruiter, Ineke de Ruiter en Tini ten Wolde. Het wekte zeer de lachlust op. Aan het eindewerddoor.GréKuyn voor de scheidende 1.1. van 6, 7 en 8 het woord gevoerd en dank gebracht voor het goede, dat zy genoten hadden. Cadeaux werden den heer C. de Ruiter aangebo den. Hetzelfde deed NelKieftJd. toen zy mej. Kwadijk dank bracht. Ook den heer Schreuder, werd in de algemene dank betrokken. Ook hem werd een bouquet bloe men aangeboden. Zeer getroffen dankte het onderwyzend perso neel voor de hulde. Burgemeester Daienberg kwam naar voren, en dankt het onder wyzend personeel voor het vele werk dat nodig was om deze ge zellige avond te doen slagen. Dank namens alle ouders hier- vooren spr. hoopte dat meer contact zal ontstaan. De heer de Ruiter sloot sa nog allen bedankt te hebben voor de hulp aan versiering, enz. „Tot een volgende maal" zeg gen wy. De avond werd zeer gewaardeerd. EmmabloemCollecte Zondag 11 Angnstas De jaariykse collecte in den vorm van speldjesverkoop ten bate van de bestrijding der tuber culose die vóór den oorlog bij een ieder bekend was en waar voor een ieder gaarne zyn bijdra ge offerde, zal wederom plaats vinden op Zondag 11 Augustus a.s. De bezettende macht verbood deze Emmabloemcollecte zodat zij in jaren niet gehouden kon worden. Nu echter mag het weer, ja, sterker nog, het MOET weer, omdat juist door den oorlog de gevreesde ziekte hand over hand is toegenomen en alle krachten moeten worden ingespannen om haar te beteugelen. Met des te meer aandrang en recht vragen wij u uw bydrage te willen geven, als het kan met wat ge door den oorlog niet hebt kunnen doen. Verdrie-,vervierdub- bel uwe gave van weleer. Zij is NODIG! Vergadering Oranje-Comité Maandagavond jl. werd in café Blokdyk een vergadering van bovengenoemd comilé gehouden. De wnd. voorzitter, burgemees ter Daienberg leidde, heette wel kom en deelde mee, dat verschil lende leden verhinderd waren aanwezig te zyn. Na enige bespreking, dit naar aanleiding van een ingekomen schryven van den heer Sassen hier ter plaatse een Oranje-Ver eniging op te richten In de plaats van het Orante-Comité, nam men met algemene stemmen het be sluit, dat het om practische rede nen beter was het Oranje-Comité te laten voortbestaan. Door het aftreden van voorzit ter, secretaris en penningmeester, werden op voorstel van den voor zitter 3 andere heren verzocht deze functie waar te nemen, t.w. voorzitter dr. S. Schermerhorn; secretaris P. Beers; penningmees ter D. B. A. Appel. Zy namen deze functie aan, waarvoor bur gemeester Daienberg hen dankte. Het werkcomité bestaat dus thans uit de drie genoemde heren, benevens de heren G. de Jong en J. van Marken. Bij ontstente nis van dr. Schermerhorn zal dr. Wegdam als vice-voorzitter optre den. De plannen voor de feest- Aanvullende bonnenlijst van 4 t/m 17 Augustus 1946. Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 74 melk 2 liter melk B 74. C 74 melk 31 liter melk 402 aardappelen 3 kg aardappelen Bonkaarten LD, LE 608 D 74, E 74 melk 6 liter melk 902 aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 42 2 rants. tabaksartikelen viering op Koninginnedag, 31 Augustus, zyn nog niet In kannen en kruiken. Gedacht wordt aan een kinderfeestdag, terwyi volks spelen vermoedeiyk op een of meer dagen in de kermisweek zullen worden gehouden. Medewerking zal gevraagd worden aan het plaatsetyk muziek corps „Kunst na Arbeid". Uitge breide samenwerking zal gezocht worden met het Oranje-Comité te Graft, wat vooral ten aanzien van de schoolgaande jeugd be slist nodig is. Aan het einde van de bespre kingen dankte burgemeester Da- lenber.g den heer Dan.Spaarman voor zijn nauwgezet beheer als penningmeester voor welke wel gemeende woorden de heer S. dank betuigde. Tenslotte dankte de heer G. de Jong namens het gehele comi té den burgemeester voor het vele werk dat door hem is verricht als secretaris-penningmeester. Spre ker stelde voor, naar hy meende namens allen, den burgemeester'! ere-voorzitterschap aan te bieden. Deze woorden werden met ap plaus begroet. De burgemeester dankte voor de waarderende woorden en nam gaarne de benoeming aan. Verschuivingen in de gemeenteraden Het was in 1941, toen de ge meenteraden afgeschaft werden door den bezetter. In die vijf jaren is veel gebeurd. Wy vergaten in ons vorige artikel de raadsleden J. Nog, die van 1931 t.m. 1941 zitting had en J. Obee die van 1935 t.m. 1941 lid van de Ryper raad was, te noemen, Dit geldt eveneens voor de raad van Graft, waar de heer Jongkind zitting had van 1931 t.m. 1941. Zy allen verdwenen toen de bezetter de opheffing der ge meenteraden gelastte. Zo werd ook niet gedacht aan den heer Jb. Heinis in de raad van de gemeente Zuid- en Noord- Schermer, die eveneens vele jaren zyn best voor de gemeente deed. ADVERTEERT IN DIT BLAD I

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1