UITGAANSDAG OUDEN VIN DAGEN No. 1653 Zaterdag 17 Augustus 1946 37e Jaargang C voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur DE PIJPGRAFT 13 uur In touw na een rommelnachtl Schitterend geslaagde tocht met Achterveld als eindpunt Woensdag 14 Augustus werd de 11e tocht voor onze Ouden van Dagen gehouden. 's Morgens 8 uur verzamelden de 98 deelnemers zich in café Orasboer, waar ieder een kop koffie met een boerengreep (2 stuks) koekjes werd aange boden. De heer de Moes sprak voor het vertrek een kort openings woord. Hij hoopte, dat de dag goed mocht slagen, en dat allen veel zouden genieten. De heer de Moes was verheugd, dat mevrouw en burgemeester Dalenberg de tocht zullen meemaken. Ook hen heette hij hartelijk welkom. Spreker dankte de burgerij en de buurtcommissies voor hun goede gaven en hulp, de auto bezitters werden mede in die dank betrokken. Ook den heer A. Kuin werd dank gebracht voor zijn aangeboden versnaperingen. Tot slot las spreker een eigen vervaardigd toepasselijk gedichtje voor. Weldra waren de zit plaatsen in de 2 autobussen en de 6 luxe auto's door allen Ingenomen. Uitgeleide gedaan door de kinderen, vroeger brach ten deze ouders hun kinderen weg(l) was spoedig de Rijp ach tergelaten, en werd in 1 ruk doorge reden naar „De Gooische Boer", na natuurlijk het gebruikelijke oponthoud bij de ponten over het IJ. Tijdens dit wachten speelde zich nog een vermakelijke ge schiedenis af met een der oudste dames op een nabij liggende sleepboot. Dit dient echter onder ingewijden te blijven, hoewel het voor een hulpvaardige oudere herenvrijgezel een verzoek met zich bracht om op Zondagavond a.s. zich op die sleepboot te ver pozen (en dan niet alleen natuur lijk). Van meerdere afspraken of dergelijke intermezzo's hebben we verder niet gehoord! In „De Gooische Boer" werd een heerlijke kop koffie gedronken en een Rijper gebakje gesnoept. We waren te laat weggegaan uit de Rijp, dus werd er flink door gereden over goede wegen langs fraaie landschappen. Spoedig pas seerden we het paleis Soestdijk, waar niets te zien was van de Koninklijke familie, en gingen we verder over Huis ter Heide naar Zeist, waar we nog even voorde maaltijd in Hotel-Pension „Nieuw Boschlust", een korte wandeling konden maken in de mooie om geving. De maaltijd was goed bereid en zal wel ieder naar de zin ge- wees! zijn. (Sommigen hadden in plaats van vis liever vlees gehad. Maar beide gerechten op te dienen leverde nog te veel moeilijk heden op.) Den heren werd 'n sigaar gepresenteerd! Na de maaltijd volgde de grote afstand Zeist—Achterveld. Weder om reden we door prachtig na tuurschoon. De heide begon te bloeien en alle bomen zijn ge lukkig nog niet weg. Na Amers foort veranderde het landschaps beeld weer. In Stoutenburg had men ons gesignaleerd. Wie nog niet in Achterveld was, stapte vlug op de fiets. Het werd al spoedig een handopsteken en wuiven. Op 't plein bij 'i café in de kom van't dorp waren velen, die zich vrij konden maken, te zamen gekomen. Na het uitstappen was het een hartelijk begroeten. Het waren dankbare, vrolijk gestem de mensen die ons de hand schudden. Velen hadden de kinderen bij zich, die na de terugkeer in eigen huis geboren waren. Zij begrepen van dit alles niets. De anderen, die 6 jaar ouder waren geworden, hielden we voor het oudere broertje of zusje, dat wij kenden. Enige Rijper ingezetenen lo geerden te Achterveld of Stouten burg en waren ook aanwezig. Zo zagen we de familie K. Tuin, de familie J. van Tol, die 's morgens nog bij de Dambrug afscheid van ons nam, en mej. Roelofsen Gd. van Graft, terwijl ook Fred Rijkes daar was. Me vrouw en dr. Schermerhorn kwa men later ook, zij logeren in Gelderland. De gasten werden, na door iedere bekende begroet te zijn, in de zaal van het café genood, waar lange tafels en veel stoelen gereed stonden voor de officiële ontvangst. De voorzitter van het ontvangst comité, de heer A. P. Kerstens, hoofd der R.K. school te Achter veld heette allen van ganser harte welkom. Hij meende niet beter te kun nen doen, dan op dit historisch moment een historisch lied te doen klinken. Hij verzocht het le couplet van het Wilhelmus te zingen. Het was een ontroerend ogenblik, toen allen staande het plechtige lied zongen. Dankbaar waren we voor onze bevrijding, dankbaar voor dit wederzien. De heer Kerstens sprak namens het feestcomité zijn verheugenis uit over het plan deze uitgaans dag tot Achterveld uit te strekken. Na ontvangst van het Rljpertje (dat getoond werd), en dat clandestien door ons Is verzonden bleek nu, was er direct een schrijven gericht aan het comité de Rijp, terwijl de Rijp nog schrijven moest. De brieven kruisten elkander. Enfin hej resultaat konden we nu aanschouwen. De Achtervel- ders boden ons thee en heerlijke koek en gebak aan! Men heeft de laatste tijd de boterham dun gesmeerd om ons dit aan te bieden! Het smaakte verrukkelijk. Hij wenste de aanwezigen een paar prettige uren toe. Mede waren aanwezig de pas toor, de kapelaan van de parochie Achterveld, de le wethouder, de heer W. v. d. Hengel en de 2e wethouder, de heer Herms. van Zandbrink, alsmede andere leden van het feest-comiié. De heer van den Hengel nam hierna het woord, en zei, dat de burgemeester verhinderd was aan wezig te zijn. Dr. Braun kon door ambtsbezigheden niet aanwezig zijn. Spreker richtte een bijzonder woord van welkom aan hen, die hun ingezetenen zo gastvrij heb ben ontvangen. De heer v. d. H. memoreerde nog eens, wat het voor hen beteekende, zo van huis en haard weg te moeien, zonder te weten waarheen. En toen werd het een plaats, waarvan zij alleen maar wisten, dat daar die molen bouwer en droogmaker Leegh- water had gewoond. Spreker vertelde het ontstaan van de plaats Achterveld. Het was heel vroeger een oase in de woestijn. Tijdens de reformatie vestigden zich hier een paar priesters, waaromheen ten slotte een nederzetting ontstond. Spreker releveerde, wat die eerste oorlogsdagen voor hen betekenden, maar vertelde dan verder wat de laatste oorlogs- weken waren. En dat was nog vreselijker. Zij toch zaten er middenin. Vlak bij de Grebbe- linie, met een verdedigingslinie en een -kanaal in hun onmiddel lijke nabijheid. De Duitser had alles versterkt. Ze trokken op deze linie terug toen de geallieerden de Rijn over trokken, en de bewoners onder vonden daarvan alle ellende. In sombere bewoordingen ver telde spreker wat midden in de frontlijn liggen betekent. En de dorpelingen konden geen kant meer heen. We willen die linie en dat kanaal weg hebben, besloot de heer van den Hengel zijn indruk makende woorden. Daarna richtte de heer de Moes, voorzitter van het comité zich tot het feestcomité. Hij dankte voor de hartelijke ontvangst. Met vreugde in ons hart zijn we hier- heengegaan, met vreugde worden we begroet. Spreker vertelde van de verschrikkelijke hongerwinter 1944 in het Westen, waaronder duizenden geleden hebben. Des ondanks was het nog dragelijker Offioieele bonnenlijst Nieuw aangewezen bonnen 18 t/m 31 Augustus 1916 Bonkaarten KA, KB. KC 608 486190 br. 800 gr. brood ■- 191 br. 100 gram brood 191boterenz.l25 gr. boter 195boterenz.375 gr. margarine of 300 gr. vet 505 suiker 500 gr. suiker Algemeen 19G 100 gr. bloem 197 200 gr. kaas 198 250 gr. jam 199 50 gr. cacaopoeder 500 50 gr. thee 501 100 gr. koffie 602 250 gr. zachte zeep Reserve B 91 C 91 B 95 1600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 113 vlees 100 gr. vleez 411 vlees 100 gr. vlees A 76 melk 2 liter melk B 76, C 76 melk 3f liter melk Bonkaarten KD, KE 608 986, 987 br. 800 gr. brood 991boterenz.250 gr. boter 995boterenz.l25 gr. margarine of 100 gr. vet 005 suiker 500 gr. suiker Algemeen 996 100 gr. bloem 997 100 gr. kaas 998 250 gr. jam 999 50 gr. cacaopoeder 001 250 gr. zachte zeep Reserve D 91 800 gr. brood E 91 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608 913, 911, vlees 100 gn vlees D 76, E 76 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 13 2 rants. tabaksartlkelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje kerfta bak van 10 gram, merk „Pax" X 13 2 rants. tabaksartikelen X 11 100 gr. choc. of suikerwerk V13, V14 100 gr. choc. of sulkerw. Margarine of vet naar kenze Margarine en vet zal men in de vervolge naar keuze kunnen kopen. De bonnen 195 boter geven derhalve recht op375 grammargarine of 300 gram vet, de bonnen 995 boter op 125 gram margarine of 100 gram vet. Desgewenst kan men op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet zoowel margarine als vet kopen en wel In de volgende hoeveelheden: 250 gram margarine en 100 gram vet 6t 125 gram margarine en 200 gram vet. De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlijk worden bekendgemaakt. Voor de week van 21 Augustus t.m. 31 Augustus a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, melk en aardappelen. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men In totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. dan wat andere delen van het land hebben doorgemaakt. Het verheugde spreker, dat christe-

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1