ItifrU CdUCOhi ST. NICGLAAS CADEAÜXI H.A.R.K. Boekhandel G. J. Hoogcarspel No, 1662 Zaterdag 19 October 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per gal|ard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond C uur We wijzen belanghebbenden in de dorpen Oosi- en West- Graftdijk, Graft en Noordelnde van Graft en de Rijp op de advertentie van de H A.R.K. De adressen, waar men zich kan vervoegen, staan in deze advertentie vermeld. PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP—GRAFT 25-jarig jubileum van Benedictus XV Uitslag toneelwedstrijd Eigen opvoering geen stap voor uit in keuze van stuk Zondag 13 dezer was de dag voor het bestuur en leden zelf. De zaal van Blokdijk was gevuld met de leden van de vier mede dingende verenigingen, en andere genodigden. Notaris Luijckx, ere-voorzitter, heette allen welkom, in het bij zonder burgemeester Dalenberg, secretarissen en wethouders van de gemeenten de Rijp en Graft en huti dames. Spreker releveerde het ontstaan en het leven van Benedictus XV gedurende deze 25 jaar. in de oorlog werd het een ondergedoken vereniging. De heren-leden werden voetballers en zo speelden ze toch wel toneel onder de naam Reo. Hierna was het woord aan burgemeester Dalenberg. De bur gemeester feliciteer! en hoopt, dat Benedictus XV voort zat gaan goede volkskunst te geven. Spre ker richt zich dan nog speciaal tot den jubilerenden voorzitter, den heer D. Blokdijk. Pastoor Coppens wenste even eens geluk en hoopt, dat het kunnen in stijgende lijn zal blijven gaan. Spreker feliciteertdan tevens namens de juty. Vervolgens compliteerden de heren Dick van der Wall, voor zitter Cantecleer uit Alkmaar; P. C. Oudejans, regisseur De Vriendschap uit Ilpendam; A. Leijen, regisseur St. Willebrordus uit Akersloot; P. Tros, voorzitter T.I.P. uit Alkmaar; L. Slot, voor zitter Het Rijper Klein Toneel; G. J. Abels, voorzitter Reo. Gerbr. Visser, voorzitter L.T.B. Allen lieten hun gelukwensen van bloe men vergezeld gaan. De voorzitter dankte op zijn bekende wijze alle sprekers voor hun goede woorden. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van HetVerledenSpreekt. Zeer terecht, Het verleden sprak uit dit oude stuk. Want men zal niet kunnen ontkennen, dat er wel mooiere, nieuwere stukken zijn dan dit prachtstuk. Het was een onderwerp CHRYSANTJES. in het kruikje oud van lijn Geuren wat chrysantjes. Langs hun lila randjes Glijdt wat bleke middagschijn. Waar de gouden hartjes stralen, üf er zonnevonkjes dalen. Buiten komt na regendag Snel de avond zinken. Doch chrysantjes blinken Door de schemer, als een lach Over zoveel kleine dingen Die ons schoon en stil omringen. J. Kostelijk-Bom. (Nadruk verboden) Men koopt nu reeds bij ons ZIET DE ETALAGES We zijn niet duurl van een halve eeuw terug. Een bankier, z'n zoon met een zange res, later gehuwd, 'n gemene theaterdirecteur, die daar tussen wroet, een schat van een kind enz. En natuurlijk, eind goed, al goedl Er werd hevig gehuild in de zaal Deze stukken werken veel Ie sterk op het gemoed. Nee, dit was geen goede keuze voor een jubileumstuk. Als U het ons vraagt, geef ons maar Kinderen van ons Volk van Cooler, of een dergelijk goed stuk. Wat werden Kinderen van ons Volk en De vreemdeling mooi door Benedictus XV opgevoerd 1 Desalniettemin werd er door enkelen goed spel gegeven. Mej. Cath. Oudejans als Agnes, de vroegere zangeres, was ook nu zeer goed in haar dramatische rol. Vooral in het vierde bedrijf speelde zij vol overgave. Dat is de kunst. Vol overgave iets doen. Je los maken van je zelf en doen, zoals de schrijver het bedoelt. De heer P. v. d. Gragt was geen autoritair persoon, geen bank directeur. Geen hautaine houding, als hij in de armoedige behuizing van zijn zoon komt. De mimiek moet dat ontbrekende goed maken. In het vierde bedrijf was hij beter, maar toen was hij een blinde gebroken man. De zoon Jozef, de heer V. Smit Lz. was weer voortreffelijk. Blind geworden ('t is alles zo akelig mogelijk voorgesteld), speelde hij deze figuur van het begin tot het einde subliem. Hij is één der beste krachten van Benedictus. Het dochtertje (Tecla van der Gracht, speelde schattig. (Zij kreeg in totaal 1501/* puntl een zoen van haar moeder en een griffel van de meester, zei de heer Hemmer bij het bekend maken van het rapport.) De rol van de kamerverhuur ster vrouw Roelofs, was in goede handen bij mej. M. Woestenburg, ze was de goedheid, de blijmoe digheid in eigen persoon. Een rol, die haar goed lag. De anderen bleven beneden het gemiddelde. Er was geen warmte, geen gloed in. Jan Schipper was niet fielte rig genoeg, zijn stem bleef te monotoon. Een hatende man spreekt niet zo tam. De dochter van de bankier, mej. Jannie Blokdijk speelde nog beter dan in Marjatta. Doch ze moet ook meer meegevoel, een diepere klank in haar slem leggen. De toekomstige verloofde van haar, dokter Donkers, ook te min voor bankier Stenkers, de heer G. Luijckx gaat aan het zelfde euvel mank. Zijn woorden overtuigen niet. Het bleef alles even vlak en koud. Er was weinig grime of kapwerk nodig. Het decor was te goed verzorgd op het armoedige' zolderkamertje van vrouw Roelofs. De aankleding van het toneel in het vierde bedrijf was af. Na het tweede bedrijf werden de drie jubilerende bestuursleden gelukgewenst door den ere-voor zitter, notaris Luijckx. In hartelijke bewoordingen feliciteerde de heer Luijckx achtereenvolgens de heren D. Blokdijk, Jo Beumer en Jac. Groothuizen, grimeur en voorheen regisseur ypn Benedictus XV. Zij ontvingen respectievelijk Aanvullende bonnenlljst van 13 t/m 26 October 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 610 629 suiker 750 gr. suiker of boterham- strooisel of 1500 gr. jam. stroop enz. Algemeen 623 50 gr. thee 632 2 kg. appelen of peren - Bonkaarten KD, KE 610 129 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. Algemeen 130, 131 250 gr. suiker, boterham strooisels of 500 gr. jam, siroop enz. 132 2 kg appelen of peren Tabakskaarten enz. T 52 2 rants. tabaksartikelen Op de bonnen voor fruit kan men met Ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren betrekken bij een winkelier in groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar. Vóór inlevering dezer bonnen heeft dus, in afwijking van hetgeen tot nu toe ge schiedde, niet plaats. De fruitbonnen blijven geldig t.m. 9 November. uit handen van den ere-voorzitter een portefeuille, een vulpenhou der en een schildersstuk van de Rijp. De dames mevr. Blokdijk en mevr. Groothuizen ontvingen bloemen. De heer Blokdijk was ontroerd. Hij dankte, mede namens den heer Jo Beumer hartelijk voor de gelukwensen en de cadeaux. Hij hoopte na deze 25 jaar te mogen doorgaan. De heer Groothuizen dankte mede namens zijn echtgenote voor de goede woorden en het mooie schilderstuk. Reeds van 1913 af bezocht de heer Groothuizen de Rpp. Hij heeft het altijd zeer tol zijn genoegen gedaan. Na afloop van het toneelspel betrad de juiy bestaande uit de heren pastoor Coppens, M. Hem mer hoofd U. L. O school te Beemster en Koopman, directeur lnko te Purmerend het toneel. De heer Hemmer zegt namens de andere heren als rapporteur van de jury o.a. het een aange name taak gevonden te hebben deze wedstrijd te mogen beoor delen. Hij was ontstemd dat wij de vrijheid genomen hadden de o.i. vermoedelijke prijswinnaars bekend te maken. Het boetekleed ontsiert den mens niet. We bekennen de geheimzinnig heid verbroken te hebben. En dat zullen we voortaan nalaten. Doch een krant is een eendagsvlieg. Vermoedelijk waren de meesten het alweer vergeten. De heer Hemmer gaf een prach tig rapport. Goede, opbouwende critiek, goedkeuring waar het ver diend was. Een zeer Interressant rapport voor de liefhebbers van toneel. In totaal konden voor de 4 rubrieken elk afzonderlijk 150 punten behaald worden.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1