llifoet Coueant DOM li OECEMBES omv wdtow jesctok noot 'wd«t btuts BOEKHANDEL UOOGCAOSPEL, DE BMP Ziet onze etalages No. 1668 Zaterdag 30 November 1946 37e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abon nementsprij s 50 cents per 8 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Het Nederlands Landbouw- en Volkshogeschool-centrum Méridon Hoe komt men nu op Méridon? Door zich daartoe op te geven bij de Volkshogeschool „Allards- oog" bij Bakkeveen (Fr.), Men ontvangt dan een vragenlijst, die men zo spoedig mogelijk inge vuld terugstuurt, waarna men op geroepen wordt, om deel te ne men aan een korte voorberei dingscursus in Bakkeveen (meest al van ongeveer 2 weken). Tijdens deze curcus wordt prac- tisch gewerkt in land- en tuin bouw en worden inleidingen en besprekingen gehouden, die ver band houden met landbouw vraagstukken, emigratiemogelijk heden, het leven In Frankrijk en het centrum Méridon. Aan het einde van deze cursus in Bakke veen beschikt ieder over voldoen de inzicht in de mogelijkheden en moeilijkheden in Frankrijk om, in overleg met de cursusleiding en met den vertegenwoordiger van de Stichting Landverhuizing Nederland (die beiden hun goed keuring aan de uitzending moeten geven) te beslissen of men al dan niet wil vertrekken. De reis met alle bijbehorende formali teiten wordt dan geregeld en, na eerst nog gelegenheid gehad te hebben, thuis de nodige regelin gen te treffen, vertrekt men ge meenschappelijk naar Méridon op den begindatum van een daar aanvangende cursus. De kosten voor het verblijf in Bakkeveen, de reis naar Méridon, een klein bedrag, bijvoorbeeld benodigd bij het medenemen van een fles e.d., en de bijdrage in de algemene onkosten van Méri don bedragen tezamen f 150. Indien men na het verblijf In Bakkeveen niet naar Frankrijk vertrek! zijn deze kosten beperkt tot f 35.—. Aan welke voorwaar den moet men voldoen Vrij van militairen diensi; goede gezondheid; voldoende practische ervaring en theorethische kennis van land- of tuinbouw om te zijner tijd zelfstandig een bedrijf te kun nen leiden (hiervoor zal men als regel minstens 25 jaar moeten zijn; hoe jonger men vertrekt, des te langer stage zal men dus in Frankrijk zelf moeten doorlo pen). Voor de practische ervaring zal men duidelijk moeten opge ven op welke bedrijven men ge werkt heeft en gedurende welke jaren; voor de theoretische ken nis zal men minstens het getuig schrift van een 2-jarige landbouw- wintercursus moeten overleggen; verder zal men te zijner tijd NAJAARSDAQ. De Tuingracht ligt in gouden ochtendschljn, En doet in zich de beeltenis verzinken Der smalle huizekens, die staan te blinken Of 'd oude kleuren schoon gewassen zijn. Het spieg'lend vlak wordt nauwelijks beroerd Door 't herfstig blad dat neerdwaalt uit de bomen. Een purp'ren vlinder, stervend neergekomen Tot straks de stroom het met zich medevoert. Het jonge licht draalt rond het kerkgebouw, Een milde glans uit nevelen gewonnen. Is ooit een najaarsdag zó schoon begonnen Die ziel en oog voor 't laatst verrukken woul Ging ooit zo stil, zo ongemerkt de tijd, Nu met het licht dat vochtig hangt te gloeien De trage uren als tot goud vervloeien, Als paar'len drup'lend in de eenwigheidl J. Kostelijk-Bom. (Nadruk verboden). Vol verwachting klopt ons hart In onze winkel hebben wij in voorraad: Kalender, Kinderboek, Roman, Prentenboek, Kleurboek, Ecoline, Pastel- en Waterverf, gebrandschilderd Wapen schildje, Plak- en Knipwerk, Bouwfiguren van carton, Postzegel-album, Postzegelruilboekje, Postzegel-insteek- boekje, Buitenlandse Postzegels, Foto-album, Poëzie album, Legplaat, Artistiek Prentenboek, Kaarten van Noord-Holland enz. over voldoende kapitaal moeten kunnen beschikken, om zelfstan dig een bedrijf in Frankrijk te kunnen beginnen. Ook al komt een gunstige credietregeling tot stand (die er nu nog niet is), dan zal toch altijd een zeker ei gen kapitaal (geheel verschillend natuurlijk naar aard en omvang van het bedrijf) noodzakelijk zijn. De grootste ongelukken zijn ver oorzaakt door met te weinig ka pitaal te beginnen. Zelf dit kapi taal in Frankrijk als landarbeider bijeen te verdienen is vrijwel uit gesloten. Als bedrijfsleider is het somst)jds mogelijk, maar daar is voorlopig toch zeker niet op te rekenen. En wanneer men steeds als ondergeschikte in Frankrijk zou moeten blijven werken en niet het uitzicht op een zelfstan dig bedrijf zou hebben, dan kan men zeker beter hier blijven I Tenslotte de vraag: is emigra tie naar Frankrijk aan te bevelen of niet? Uit het bovenstaande zal al voldoende gebleken zijn, dat dit niet zonder meer te zeggen Is. De verantwoordelijkheid voor emigratie zal steeds ten volle bij Ieder persoonlijk moeten blijven berusten. Aanvullende bonnenlijst van 24 November t/m 8 December 1946 Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. S) Algemeen 49—4 106 gr iuikerwerk 49—5 250 gr. zachte zeep Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no, 3) Algemeen 50—7 100 gr. suikerwerk Reserve 50—3 D 250 gr. zachte zeep 50—3 E 500 gr. zachte zeep Tabakskaarten enz. 2 rants. tabaksartlketen T 66 Op de bonnen T 60 tabak zal bij aan koop van twee rantsoenen cigaretten tenminste een rantsoen cigaretten ver vaardigd uit Zuid-Amerikaanse tabak, geleverd worden. Wij krijgen sinaasappelen 1 Algemeen 49—6 500 gr sinaasappelen 50—8 500 gr sinaasappelen Het Inleveren van deze bonnen moet v66r 7 December a s. plaats vinden bij de groenten en fruithandel. Petroleum Van de kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting kan men gedurende de maand December op de bonnen A 05, A 06, A 07 en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bonnen B 03 en B 04 van de kaart UB 611: vier liter en op den bon C 02 van de kaart UC 611: vier liter en op de bonnen D 04 en D 05 van de kaart UD 611t vijf liter petroleum kopen. Voor gehuwden, die hier reeds een eigen bedrijf hebben en dit eerst moeten liquideren, weegt die verantwoordelijkheid wel dub bel zwaar en zal, gezien de vele onzekerheden, die nog in Fran krijk bestaan, emigratie slechts zelden kunnen worden aangera den. Wie dit toch overweegt, stelle zich met zijn standsorgani satie of met de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie (Raam- weg 25—27 te Den Haag) in verbinding. Op aanbiedingen van bedrijven in Frankrijk buiten de ze instanties om, ga men nooit inl Voor boeren- en tuinderszoons, die in ons eigen land geen uit zicht op zelfstandige vestiging hebben ligt de toestand iets an ders. Wanneer men dan werke lijk voor emigratie voelt en wanneer men zich voldoende bewust is van de vele moeilijk heden, die eraan verbonden zijn, en wanneer men de, weg volgt van de voorbereiding op Méridon met de medewerking, die daar ook verder aan verbonden is, kan dit zeker wel aangeraden worden. Mocht na 1 of 2 jaar (zolang moet men zeker volhouden) on verhoopt blijken, dat men zich niet aan het leven in Franrijk kan aanpassen of dat de omstandig heden voor vestiging ongunstiger zijn geworden, dan heeft men toch het volle profijt van de aldaar opgedane ervaring. EINDE.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1