Zondagsdienst Artsen 1 December 1946 ingaande Zaterdagavond 30 November 6 uur tot spreekuur Maandagmorgen 2 December Dr. Wegdam, de Rijp Telefoon 38 PREDIKBE UFt TEN Zondag l December De Rijp Ned. Hervormde Gsm. 8 Morgens 10 uur Ds. W. A. Kastein s Morgens 11} uur Zondagsschool Doopsgezinde Gem. s Avonds 7 uur Ds. P. Keuning Ev. Buthersche Gem. s Middags 4.30 uur Ds. H. Johannes H. Doop Geretorm. Gem. s Morgens 10 uur en s mldd. S.30 uur Leesdlenst Gratt Ned. Hervormde Gem. geen dienst Doopsgezinde Gem. Oost-Graftdijk s Morgens 10 uur Ds. P. Keuning Noordeinde van Graft geen dienst Ned. Hervormde Gem. Oost-Grafldijk s Avonds 7.30 uur Ds. J. E. Loysen West-Graftdijk geen dienst jft ed. Hervormde Gem. Groot-Sohermer s Avonds 7.30 uur H. U. Albertz Driehuizen s Morgens 10 uur H. U. Albertz Stompetoren s Morgens 10 uur Ds. J. M. de Jong Oterleek s Avonds 7.30 uur Ds. J. M. de Jong Zuld-Sahermer (zie Stompetoren) Beemster Ned. Hervormde Gem. geen dienst vacature Purmer Doopsgezinde Gem. geen dienst Sc h erm erhorn Ned. Herv. Gemeente geen dienst PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Vlotte opvoeringen van een kluchtig spel door „Leo XIII" Zaterdag- 24 en Zondagavond 25 November trad de R. K. To neelvereniging „Leo XIII" uit Pur- merend in café Blokdijk op met „Nicodemus en z'n Schaduw" een kluchtig spel in 3 bedrijven. Des Zaterdagavonds matig be zet, doch op Zondagavond was de zaal uitverkocht. Het spel van de dames en he ren maakte reclame voor zich zelf. Het lachwekkende stuk, vol geestige complicaties, werd zeer vlot gespeeld. Hartelijk hebbsn we gelachen om de soms malle situaties. Wij hebben genoten van de keurige uitspraak, de goede mi miek. Allen waren rolvast, zodat een souffleur overbodige luxe was. Het grimeer- en kapwerk was keurig verzorgd door de fa. D. H. Michels te Amsterdam. Voor andere amateur-toneel speelsters en spelers viel hier veel te leren. Er werd belangeloos gespeeld voor de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rapha- el" ten bate van herbouw van hun herstellingsoord „Mgr. Muts- aertsoord" te Venlo. Operette „De Mascotta" in de Rijp Onze zangvereniging „Voor waarts" voert Zoudag 15, Don derdag 19 en Zondag 22 Decem ber a.s. de schitterende operette „De Mascotta" op. De directeur, de heer Gerritsen, staat er voor in, dat de uitvoeringen op hoog peil staan. Voor bijzonderheden leze men de betreffende advertentie in dit nummer. Vergadering Rijper IJsclub Ijsbaan op geïnundeerd land? Woensdagavond jl. vergaderde bovengenoemde club in café Drenth. De opkomst der 297 leden was uitermate gering. De ere-voorzitter, de heer G. Vrede- voort, was mede aanwezig. De heer J. Dekker, voorz., leidde. De notulen van den heer J. Houtman, secr., werden onver anderd goedgekeurd. De heren j. Dekker en K. Jacet zullen de verg. van de Ijsbond Noordhol lands Noorderkwartier op Zater dag a.s. te P'end bezoeken. De heer H. Roelofs, heeft bedankt als lid van het bestuur. De voorz. dankte hem. In een volgende vergadering zal het wel of niet lid blijven van de KNSB. behan deld worden. Lid te blijven van de andere ijsbond heeft meer betekenis, zei de voorz. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. De voorz. dankte den secretaris voor zijn keurig verslag. De heer Jacet, penningmeester, bracht zijn iinantieel verslag uit. Aan aan koop nieuw materiaal f 195.32. Het batig saldo bedroeg per 31 Dec. '45 f 402.55 (vorig jaar f 45 21J. Het ledental steeg van 27 op 297! Hulde nieuw bestuur! De heer Marrees deelde mede. dat kas en bescheiden in orde zijn bevonden. De voorz. dankte den heer Jacet voor zijn nauw keurig beheer. Tot nieuwe bestuursleden worden gekozen de heren D. Veenman en A.Veld, in de plaats van de heren H. Roelofs en W. Salentijn (vertrok ken). Van de periodiek aftreden den werden de heren Jb. Hout man en Jb. Timmer herkozen. In de plaats van den heer C. Molenaar werd de heer C. Alles gekozen. Ook den heer Mole naar dankte de voorz. Tenslotte deelde de voorz. nog mee, dat er plannen bestaan op geïnun deerd land een ijsbaan te maken. De besprekingen hebben een gunstig verloop gehad, hoewei het dit seizoen waarschijnlijk niet tot stand zal komen. Hij hoopte, dat er dit seizoen volop van de gezonde ijssport genoten zal kunnen worden! DE RIJP—GRAFT Goede voordrachtavond van Siem Bosma en Hans Keuning De afd. de Rijp-Graft van de Huisvr. Ver. had voor een voor drachtavond beide heren uitge nodigd. Na het welkomstwoord van mevr. A. Zee—Haasbroek tot de aanwezigen en de heren Bosma en Keuning, liet eerstgenoemde een satirisch gedichtje van De Ge- nesteten daarna het fijne „Maan nacht" van mevr. J. Kostelijk Bom horen. De uitvoering van de „Ballade van den boer" van Weremeüs Buning, gezegd door Siem Bosma en begeleid door Hans Keuning aan de piano met muziek van Bach, was volgens Bosma een experiment. Wij ho ren liever de heren afzonderlijk, de aandacht concentreren èn op de declamatie èn op het piano spel is o.i. voor gewone men sen te inspannend. Met de no velle: De dood van den ouden Hovenier, van A. v. d. Vet, oogst te Bosma een hartelijk applaus, wat ook ten deel viel aan Hans Keuning, toen hij een Polonaise van Chopln ten gehore had ge bracht. Het programma op de voet te volgen voert ons te ver. In het eerste bedrijf van „Lu cifer" toonde de heer Bosma zich niet alleen een uitmuntend zegger vanVondel's verzen, maar ook een goede toneelspeler. Het tere „Verhaal met de lichtjes" uit „Droomkoninkje" van Heijer- mans boeide de aanwezigen zeer, evenals de scherpe „Kerst ballade 1940" van Marja. Uit eigen werk, de bundel „Etgroen" liet de heer Bosma ons nog een drie-tal mooie gedichtjes horen. In „Dieuwertje Diekema" van C. Stip en „De heilige Antonius" door J. van Alphen toonde Siem Bosma ook het humoristische genre volkomen te beheersen. Het prachtige pianospel van den heer Keuning kwam zeer goed tot zijn recht in het mo derne „Warsaw Concerto" van Richard Adainsell. Volgens de korte inhoudsverklaring hoorden we daarin het optrekken der Duitse legers in Polen, de on dergang van de hoofdetad en daarna de bevrljdfng van War schau. Hoe lieflijk klonken daarna de „Variaties van Mozart*. De vertolking van „Marche funèbre" van Chopin en van „De bloe- menwais uitTsjaikofski's „Noten krakersuite" was van hoog gehalte. De doodse stilte waaronder het gebodene werd aangehoord, bewees wel hoe de aanwezigen genoten. Jammer, dat niet meer deren van een avond als deze, waar Kunst geboden werd, kwa men genieten. Mevr. Zee dankte met een kort woord de heren Bosma en Hans Keuning voor deze zeldzame avond. GRAFT Jaarvergadering Grafter IJsclub Bij ontstentenis van den voor zitter den heer P. Bruin, leidde de heer J. Bark vice-voorzitter deze vergadering. De notulen van den secretaris den heer J. Oudejans werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van f 359, Het ledental Is 333. De heer N. Oudejans deelde mede namens de heer P. Gras- boer, dat de boeken en beschei den van den penningmeesterden DE RIJP Van den gemeente-opzichter den heer de Jong ontvingen wij onderstaand interessante artikel, dat wij gaar ne opnemen. Op bezoek bij de Glazenier Toon Berg te Dordrecht, restau rateur van de gebrandschil derde ramen der Ned. Herv. Kerk te De Rijp. Een collectie ramen mijnheer, fijn in uitvoering, met grote evenwichtigheid en diep gouden gloed. Nu de Ned. Herv. Kerk na jaren van restauratie haar voltooiing nadert, en de gerestaureerde ramen in regelmatig tempo worden aan gevoerd en geplaatst, blijkt, welk een schat van historische waarde voor ons dorp is bewaard ge bleven. Van nabij heb ik gezien hoe de oude ramen werden uitgenomen, sommige geheel ontzet en ge scheurd door het oxcyderen van de brugijzers en windroeden, alles werd genummerd, de scherven in een pakje bijgevoegd, en het geheel in kisten gepakt en ver zonden. Menigmaal heb ik gedacht: „Wat moet daarvan terecht komen", hoe moet uit al die losse ruitjes en scherven weer het oorspronkelijk raam naar voren komen. Met grote belangstelling werd dan ook de komst en plaatsing der ramen tegemoet gezien. Het resultaat is in één woord schitterend, wat reeds geplaatst is, is zo mooi, zo geheel pas in het geheel gerestaureerde metsel werk, zo fijn van uitvoering, ter wijl de nieuw aangebrachte ruit jes niet van de oude zijn te on derscheiden. Dit is het werkvan een Meester in het vak. Met hem kennis te maken, hem te zien werken aan de restauratie in zijn atelier, was een gedachte die mij bij bleef. (wordt vervolgd) heer J. Oudejanse in orde zijn. Bij de bestuursverkiezing wor den de heren P. Bruin en Joh. Stoop met grote meerderheid van stemmen herkozen. De contributieverhoging wordt vastgesteld op f 1.50 voor de gezinshoofden (man en vrouw) en de gezinsleden tot 16 jaar vrij, zij die de leeftijd van 16 jaar be reikt hebben kunnen lid worden f 1— per. jaar. Het lid worden direct voor een wedstrijd zal nader onder het oog gezien worden in het bestuur. Indien er gereden kan worden zullen er 4 banen geformeerd bij wedstrijden, zegt de voorzitter. Palen en touw zullen aange kocht worden. WEST-GRAFTDIJK „Wij zijn er nog niet, maar we komen er wel" een kijk]e achter de schermen) Wij hebben Woensdag de ge legenheid gehad om een kijkje te nemen achter de schermen van het „Graftdijker revue gezelschap" te nemen en werden getroffen door de uitstekende uitrusting waarover het beschikt. Alles is tot in de puntjes ver zorgd. De fraaie decors, de ge luidsinstallatie de eigen verlich ting, de costuums en de mede-

Rijper Courant | 1946 | | pagina 2