Vruchtboomcarbolineum N.V. „TRIO", HOORN KRIMPEN Kinderpostzegels Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprij s 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur No. 1669 Zaterdag 7 December 1946 37e Jaargang Jlifoet Coutahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Op bezoek bij de Glazenier Toöfi Berg ie Cüi ürechi, restau rateur van de gebrandschil derde ramen der Ned. Herv. Kerk te De Rijp. <6 Uit voorraad leverbaar Ik sprak er met den aannemer over, direct werd mijn wens door gegeven en of ik dan Vrijdag wilde komen, men had enige ramen onderhanden en was zo ver ge vorderd dat een geheel overzicht van werken gegeven kon worden. En zo togen Vrijdag 1.1. de aan nemer Ent en ondergetekende naar de oude stad Dordrecht, waar wij om elf uur na een voorspoedige reis aankwamen. Op de wande ling door de stad viel het ons op dat ze rijk is aan historische schoonheid en architectuur. Toon Berg, Olazenier, hier moeten wij zijn, we stonden voor een groot 18e eeuws pakhuis, fors van aanzien, als zovele pakhuizen in die straat, een ruk aan de bel, en de jongste bediende nodigde ons uit naar boven te komen,de baas verwachtte ons. Na de eerste kennismaking werden wij het atelier rondgeleid. De kleine ramen lieten een spaar zaam licht door en maakten kunst licht nodig. Tekeningen van uit te voeren werken sierden de wan den, een Christus kop naast een Madonna met wijd uitslaande mantel, naast moderne werken, een medaillon van Beethoven, uit gevoerd in blank glas, met ge slepen facet, gaven een beeld van den veelzijdige arbeid op het ge bied van glasschilderkunst. „En hier is het begin van de arbeid aan de oude ramen", aldus de heer Berg. We stonden voor zinken bakken waarin de delen van de glasramen lagen te weken, de bedoeling was goed om de ramen met papier te beplakken, doch om ze weer schoon te krij gen is een heel werk, 5 6 dagen in het bad, voor dat het losge weekt is, en dan maar weer de stukjes glas verzamelen. „Mijnheer Berg, welke volgorde heeft U met de restauratie der ramen?" „Het eerste werk is het schoonmaken der ramen, daarna wordt alles op nummer gelegd, de kleine stukjes glas van ge broken ruitjes bijgelegd, en de ontbrekende stukjes glas worden bijgesneden, en dit is een zeer accuraat werk, want dit moet in soort en ouderdom bijpassend z(jn aan het oude werk, daarna wordt hel geheel en op de ver eiste maten in nieuw lood gezet". Twee loodgieters waren bezig het glas der stad Hoorn te bewerken. Het zal U wel zijn opgevallen, De kinderpostzegels zijn er weer. Van 2 December 1946 tot en met 4 Januari 1947 kan men ze kopen. Ik geloof niet, dat ze bij de bevolking geïntroduceerd moeten worden, want reeds 19x is deze postzegel om dezelfde tijd verkocht, en met succes 1 In 1925 werd f 77.356.77 op gehaald in het gehele land. in 1945 was het f 558.230.31, 1946 moet een recordcijfer worden. Voor wie het nog niet weetde opbrengst wordt gebruikt voor de misdeelde jeugd var. alle gezind ten, dit zijn doofstommen, blin den, lichamelijk gebrekkigen, slechthorenden, psychopaten, zwakzinnigen, verwaarloosden, zieken en zwakke kinderen. In December zal men aan Uw huis komen om te vragen, of ook U iets wilt bijdragen voor dit goede doel. Al is het maar één kaart, of één postzegeltje. Laat de dames, die geheel belangloos zooveel tijd voor dit goede doel geven, niet voorbij gaan. Daar waar raambiljetten zijn kunt U ook de ansichten en post zegels bekomen. aldus de heer Berg, dat de ruitjes, zelfs de kleinste stukjes in lood- stripjes worden gezet, dit is de nieuwste wijze van restaureren. Het oude moet behouden blijven en alleen die ruitjes die weg zijn worden opnieuw ingebracht, en deze worden van het jaartal van aanmaak voorzien. Het bijschilderen geschiedt in deze afdeling, we weiden gebracht bij een grote lichtbak, waarop het raam der stad Alkmaar lag uitgespreid We werden voorge steld aan de glasschilder, ja, dat schilderen vereist veel routine, U ziet de kleuren zijn heel donker opgezet, doch na het „branden" past de kleur bij het oude weer aan, toch komt het wel voor dat bij de scherpe kleuren soms driemaal „gebrand" moet worden. Het branden geschiedt in de gas- oven, ongeveer 3 uur duurt de behandeling, weer routine werk, een grote en een kleine oven be vonden zich achter in de afde ling. Daarna worden de ramen in haar geheel door monumenten zorg gekeurd, na de keuring wor den ze gefotografeerd, ingepakt en verzonden om geplaatst te worden. „Mijnheer Berg, in de jaren 1877—1884 zijn de ramen gerestaureerd door de firma Ni. colaas uit Roermond, wat is Uw indruk van deze restauratie?" Die restauratie is zeer goed geweest, het glas dat daarvoor gebruikt is, is met zorg gekozen, ook de beschildering en branding is zeer goed geslaagd. U heeft natuurlijk veel onder vinding op het gebied van restau ratie, talrijke herstellingen worden door U uitgevoerd, welke indruk heeft U van de ramen in haar geheel? De Rijp heeft een collectie ramen,mijnheer,fijn van uitvoering, met grote evenwichtigheid en diep gouden glans, ja die glans, het zilver-nitraat in de oude ver ven verwerkt, geeft die goudgele glans, afgewisseld door het antiek- rood, dat een dieprode kleur geeft, en door de jaren beroemd is geworden. Het werd voor ons tijd, met een hartelijk dankwoord voor de keurige ontvangst namen wij af scheid. Wanneer in het a.s. voorjaar alle ramen geplaatst zijn, zullen ongetwijfeld velen uit den lande naar hier komen om het mooie kerkgebouw ln al haar schoonheid te bezichtigen. Onderwijzers der diverse scho len, komt met Uw leerlingen, en laat hun de schoonheid zien van de kunstwerken der meesters uit de gouden eeuw, die in dode stof leven wisten te brengen. Dit zal verruimend werken op de geest van de kinderen, en hun terug houden van baldadigheid en ver nielzucht, een gevolg van de tijden die achter ons liggen. De Jong, Qemt. Opz. Een klein ei voor de jengd Er is een bon bekendgemaakt vooreen ei, waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkrijgbaar zal zijn. Citroenen voor volwassenen Voor allen, die geboren zijn in 1925 of vroeger worden c.a. 200 gram citroenen per persoon be schikbaar gesteld. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men om deze citroenen te verkrijgen bon 49—IA Reserve bij een handelaar in groen te ers/w! frctli uiterlijk cpZai-rdari 7 December dient in te leveren. De aflevering zal geschieden naarmate de citroenen aangevoerd worden. Dit zal vermoedelijk ge- ruimen tijd in beslag nemen. Uiterlijk op 7 December dient men ook de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaasappelen 49—6 of 508 Algemeen, waarop t.z.t. voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen verstrekt zui len worden, bij een kleinhande laar in te leveren. Officieele bonnenlijst Nieuw aangewezen bonnen 8 t/m 21 December 1916 Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. 1) 611 br. 800 gr. brood 612 br. 100 gr. brood 511 boter 125 gr. boter 51—2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 51—3 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 51—1 melk 4 liter melk 511 vlees 100 gr. vlees 51—2 vlees 100 gr. vlees Algemeen 511 200 gr. kaas 512 50 gr. korstloze kaas 61 3 500 gr. suiker, boterham- strooisels of 1000 gr. jam stroop enz. Reserve 511 B 1600 gr. brood 611 C 800 gr. brood 51—2 B, 51—2 C 3 liter melk 513 B, 513 C 1 el (vijfde klasse) 51—1 B 100 gr. kaas Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no. 1) 521 br. 800 gr. brood 52—1 boter 250 gr. boter 52—2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 62—1 melk 12 liter melk 52—1 vlees, 52—2 vlees 160 grt vlees Algemeen 521 100 gr. kaas 522, 623, 250 gr. suiker, boterhamstrooisels of 600 gr. jam, stroop enz. 52—1 1 ei (vijfde klasse)" Reserve 521 D 800 gr. brood 52—2 D 50 gr. korstloze kaas 52—1 E 250 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits 52—2 E 600 gr bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten enz. T 61 2 rants. tabaksartikelen V 62 200 gr. choc. of suikerw. X 61 2 rants. tabaksartikelen X 62 100 gr. choc. of suikerw. Voor de week van 15 t.m.21 Decem ber zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuid vruchten. Op de bonnen voor tabak zal bij aan koop van twee rantsoenen cigaretten tenminste een rantsoen cigaretten ver vaardigd uit Zuid-Amerikaanse tabak, geleverd worden.

Rijper Courant | 1946 | | pagina 1