AKEBSLOOT ZWART BURGERLIJKE STAND Nadruk verboden DE RIJP Geboren: Louise, dochter van Jo- hannes, Leendert de Swart en van Jantje, Johanna Stam. Geboren: Elizabeth Anna Maria dochter van Jan Tromp en van Alida Schotten. Geboren: Hendrik Dirk, zoon. van Andries Koster en van Grietje Sloo- ten. Geboren: Catharina Petronella, dochter van Cornelis Alles en van francisca Josaphina Mekken. Ondertrouwd: Martinus Noë, oud 27 jaar, en Jacoba Wilhelmina Klooster, oud 24 jaar. BEEMSTER Geboren: Dirk, zoon van L. C. Huis en vaii'E. Lof. Geboren: Rinske Theodora, doch ter van A. Rinsma en van C. Schip per. Geboren Theodora Agatha, dochter van T. Roet en van J. E. Zuurbier. Geboren: Margaretha Helena, dochter van P. van der Kaa en van J. Kuiper. Geboren. Geesje Auktje, dochter van H. Warners en van T. Damhoff. Geboren: Maartje Trijntje, dochter van K. Klink en van J. Bigterink. Géboren: Jan Jacob, zoon van J. N. Metselaar en van E. Houter. Geboren: Geertruida Maria, doch- ter van M. P. de Koning en van G. M. Beerepoot. Geboren: Cornelis Joseph, zoon van P. J. Boers en van N. Felisiak. Geboren: Ans, dochter van P. Knaap en van D. A. Timmerman. Ondertrouwd: Jelle Vogelzang, oud 35 jaar en Trijntje Snijder, oud 24 jaar. Ondertrouwd: Johannes Josephus Timmer, oud 47 jaar en Marga retha Breed, oud 41 jaar. Ondertrouwd: Klaas van der Lin- gen, oud 40 jaar en Maria Lind- hout, oud 33 jaar. Ondertrouwd: Jacobus Desseling, oud 29 jaar en Nanda Maria Nooij, oud 25 jaar. Ondertrouwd: Petrus Ootes, oud 22 jaar en Catharina Anna van Etten, oud 21 jaar. Getrouwd: Jan Bierhaalder, oud 24 jaar en Trijntje Bol, oud 17 jaar. Getrouwd: Gerrit van der Schaaf, Loop der bevolking van de gemeente Graft over het jaar 1946 De tot. bevolking op 1 Jan. 1946 60.8 m. 580 v. Totaal 1188 m. vrs totaal Vermeerdering door geboorte 12 20 32 vesliging 30 35 65 Vermeerdering 42 55 97 Vermindering door overlijden 5 4 9 vertrek 41 40 81 Vermindering 46 44 90 608 580 1188 Toename der bevolking: 42 55 97 650 635 1285 afname 46 44 90 Bevolk.31.12.46 604 591 1195 oud 25 en Jantje Schoenmaker, oud 25 jaar. Getrouwd: Arie Leegwater, oud 21 jaar en Maria de Beer, oud 18 jaar. Getrouwd: Arie Barendregt, oud 27 jaar en Jannetje Jonker, oud 24 jaar. Getrouwd: Jacob Prins, oud 25 jaar Jannie Prins, oud 24 jaar. Getrouwd: Jelle Vogelzang, oud 35 jaar en Trijntje Snijder, oud 33 j. Overleden: Pietertje Jongens, oud 71 jaar, echtgenoote van Chr. Berk huizen. Overleden: Maartje Bezem, oud 70 jaar, echtgenoote van C. Vink. Overleden: Elisabeth Johanna Ma ria Sombroek, oud 73 jaar. Weduwe van J. Nooij. Overleden: Adriana Wilhelmina, Rustenburg, oud 65 jaar. Echtge noot van B. de Bruin. Overleden: Klaas Beemster, oud 72 jaar, echtgenoot van A. Spaans. Overleden: Maarten Doets, oud 70 jaar, echtgenoot van G. de Boer. Overleden: Jan Reuzenaar, oud 84 jGar, echtgenoot van J. de Graaf. Overleden te Purmerend. Overleden: Geertje de Groot, oud 80 jaar. Weduwe van W. G, F. L. J. SPORTNIEUWS D.B.E.O. Ofschoon de harde vorst voor het ogenblik weer verdwenen is, ziet het er toch niet naaruit.dat er de eerste Zondagen gevoetbald zal worden. Maar hoe denken de leden over het betalen der con tributie? We hebben wederom een heel actieve penningmeester, die tevens het secretarisschap waarneemt, maar als de leden dit nu eens beter waardeerden en Zondagsmorgens tussen half elf en 12 uur allen zonder uitzon dering hun contributieschuld kwamen voldoen in de Friesche Boer, dan zou dat voor den heer Alblas veel prettiger zijn en ten slotte is 't toch niet meer dan uw plicht de contributie te voldoen. Straks als de competitie weer draait en er weer reizen gemaakt moeten worden, dan kunt ge misschien de cenlen niet missen. Dus we spreken af: allen naar de Friesche Boer, dat voorkomt moeilijkheden. Het eerste optreden van de gymnastiek-verenigingDio, onder afdeling van Dreo is een groot succes geworden. Jammer dat A. Kruiswijk hierbij zijn pols brak. Vanaf deze plaats wensen wij hem spoedig een algeheel herstel toe. De sportverslaggever Nieuws van de A.V.V. „de Rijp" Voor a.s. Zondag is voor het eerste elftal uitgeschreven de strijd West-Friezen—de Rijp I. Vertrek 12.30 uur. Het 2de elftal zal om 2.30 uur in Watergang moeten zijn, om de strijd aan te binden tegen W.V.S. V. 1 Supporters die A. V. V. I willen vergezellen naar Zwaag kunnen zich opgeven aan het bekende adres. Ook diegenen die reeds ston den genoteerd, voor de enige weken geleden afgelaste wedstrijd, moeten dit opnieuw doen om moeilijkheden te voorkomen. Gezien de hoge financiële uit gaven, heeft het Bestuur het nodig geacht, de entréeprijs voor het eerste elftal te verhogen, aange zien bij iedere 4e klasse 35 cent wordt geheven, hebben wij ge meend dat er tevens gronden van billijkheid in scholen, om hetzelfde bedrag te nemen. Alleen met deze maatregel kun nen wij er echter nog niet komen, ook aan de donateurs zullen wij een, zij het dan bescheiden finan cieel offer moeten vragen, bij het bezoeken van een wedstrijd. Wij vertrouwen er op, dat 10 cent niet te veel is voor 90 min. voetbal, mede in aanmerking nemende, dat A.V.V. met haar donateursgeld van f 1.50 zeer laag staat. Er is reeds te lang gewacht met deze maatregelen, daar ook wij het niet prettig vonden, maar het belang van de A.V.V. De Rijp vraagt het, dus daarom vertrouwt het bestuur ten volle op Uwe medewerking. De training is j.I. Woensdag zeer goed bezocht, bravo A.V.V.- ers, 21 stuks en de Welpen al len vertegenwoordigd. Het,is reus achtig, en nu de laatste wegblij vers ook nog, dan is de zaak oké, zo gaan we de goede kant op. Jédé. door Joh. P. van Mullem boekje 1 f 0 50, boekje 2 f 1,— BOEKHANDEL H00GCARSPEL FEUILLETON Nadruk verboden detective-verhaal door 23 Nico van Nigtevecht. „Nu mevrouw.... als dat in dezen tijd niet te veel vergt.... dan wel graag," antwoordde Artje. „Je kan toch moeilijk komen koffie drinken, zonder koffie," viel mevrouw Hiemstra joviaal uit. En toen het meisje met de opdracht was verdwenen, ver volgde zij: „Ik zou die geschiedenis van gisteravond nu maar verder laten rusten of we daar nu al over nakaarten, dat heeft toch geen zin. Ik neem het dien collega van u niet kwalijk, dat hij zoo onbeleefd is opgetreden en wat dat ver hoor hier aangaat ik zou zeggen, dat nu nu alles weet, wat u weten moest." „Ja, dat is misschien maar beter," be vestigde Artje. „Ik voor mij geloof, die juffrouw. juffrouw... hoe heette die kennis van u ook weer?'.... „Truusje Dekker?" „O ja, mevrouw Van Baarle geboren Dekker.... Truusje noemde u haar, niet waar?.... nu, ik geloof, dat die Truusje dan spoken op klaarlichten dag heeft ge zien dat alles is terug te brengen tot de zenuwen van die juffrouw.... dat er van een lijk geen sprake was.... li heeft bij uw bezoek aan het huis toch óók geen lijk gezien?" „Nee. dat heb ik net niet." liet me vrouw Hiemstra zich ontvallen. „Daarom ik vind het zoo prettig, om die zaak nog eens met een pientere intelligente vrouw door te nemen," ver volgde Artje rustig. „Wat moest u eigen lijk na ons bezoek nog in het leege huis doen. mevrouw? Was u niet een beetje angstig om daar heen te gaan? LI bent wel flink, maar ik zou in uw plaats toch een beetje bang zijn geweestWaarom heeft u niet gevraagd, of uw - man dat zaakje niet wou opknappen." „Heb ik hem gevraagd maar die Barend is zoo'n wat zal ik zeggen.... zoo'n".... „Kerel van niks?.... Bang om zich aan koud water te branden?" „Precies bang om zich aan koud water te branden, dat is 't juiste woord." Artjè nam een slokje van de koffie, die inmiddels was binnengebracht en constateerde, dat het nog geen surrogaat was. „Wat ik vragen wou, mevrouw," zei hij daarna, terwijl hij het schoteltje met den kop neerzette en daar schijnbaar alle aandacht aan schonk. „U heeft me nog geen antwoord gegeven op mijn vraag, wat u in het leege huis had te doen." Mevrouw Hiemstra verschoot van kleur. „Ik.... ik",... „Ja, u heeft natuurlijk uw man gezegd, dat u dan wel alleen zou gaan.... Maar waaróm ging u alleen?" Het was even stil in de ontvangstsalon van mevrouw Hiemstra en akelig duide lijk tikte de pendule op den schoorsteen. „Was u alleen maar nieuwsgierig, of het lijk er wel zou liggen?" vroeg Artje j na een korte pauze vriendelijk. „Ja, dat was het," vervolgde mevrouw Hiemstra zichtbaar opgelucht, dat de in- specteur haar zelf een pracht van een smoes aan de hand deed. Maar nu zat er plotseling een andere Artje voor haar. „Nee mevrouw.... dat was het niet. 1 Het was niet de nieuwsgierigheid, die u ertoe bracht, naar den overkant te gaan toen wij allen waren vertrokken. U moest een en ander in veiligheid brengen en dat zou u misschien ook hebben gedaan, als i het lijk nog wèl op den grond had ge legen. LI heeft wèl de angst gehad, dat het lijk er nog zou zijn en daarom heeft u uw man uitgenoodigd, u niet alleen te laten gaan. Ik zal u ook zeggen, wat het was, dat u in veiligheid moest brengen. Dat waren pakken havermout".... Mevrouw Hiemstra hoorde haar be zoeker met een hoogroode kleur aan. Op gemoedelijken toon ging Artje ech ter verder: „Ik begrijp niet, dat u dit ontkent. Ik heb u gisteren toch duidelijk gemaakt, dat ik er alles van wist".... „Alles weet u niet," bracht mevrouw Hiemstra zwakjes in het midden. „Och, er zijn nog een paar dingen, die me niet duidelijk zijn," gaf Artje toe. „Zoo moest u me eens vertellen, hoe u de deur van den overkant openkreeg of liever: van wien u wist, dat het Lips- slot met een dubbeltje kon worden ge opend." „Dat was algemeen bekend," ant woordde mevrouw Hiemstra. „Barend wist het ik geloof, dat iedereen het wist." „Iedereen niet," sprak Artje tegen. „Meneer Meepwsen, de huisbaas wist het bijvoorbeeld niet, daar ben ik van over tuigd. En die Truusje wist het óók niet, anders had zij zich wel de moeite ge spaard, den sleutel te gaan halen! Mag ik misschien van u weten, hoe er ken nis van kreeg, dat het veiligheidsslot niet meer te gebruiken was en dat je op zoo'n handvol veertjes en blokjes en hij wist met geen mogelijkheid meer hoe het spul te maken. Toevallig had ik gehoord, dat veertjes door elkaar en Piet zat met een open had geschroef, sprongen al die gelachen, want toen-ie den boel eenmaal zou bekijken. We hebben ons een mik Piet zei, dat hij maar vast het slot eens te wachten om een pandoertje te maken, nog zoo goed dat we op Barend zaten iprobeerd het te repareeren. Ik weet het dat slot bij zich had, heeft hij hier ge- het karweitje en toen hij op een avond Annie Piet erop afgestuurd. Hij kreeg of verwegen in te krijgen en toen had het stuk was er was geen verwikken gemakkelijke manier kon binnenkomen? Ik stel daar heel veel belang in." Artje was plotseling weer de aange name, charmante salonbezoeker, die met de vrouw des huizer een gezellig bab- beitje maakte. „Ik hoorde het van Annie dat is j het meisje van Meeuwsen. Die is zoo'n j beetje verloofd met Piet Bunker een goede kennis van ons. Och, dat mag u gerust weten," antwoordde mevrouw 1 Hiemstra. „Piet is slotenmaker van zijn I vak geweest en die kreeg een keer op dracht van den overkant het slot in orde had gezeten." „Mooi zoo het is me nu wel duide- lijk", onderbrak Artje het verhaal. „Me neer Bunker heeft toen doodleuk het slot zonder al die veertjes in elkaar gezet en hij heeft later, toen de menschen van den overkant waren verhuisd, er een dankbaar gebruik van gemaakt, dat het slot met een dun plaatje, desnoods met een dubbeltje, kon worden opengemaakt. Ofwas het üw idee om die pakken havermout in het leege huisje op te ber- „Nee, dat was mijn idee niet. Het was trouwens mijn havermout óók niet", ant woordde Jans. „Van wie is die boel dan?" „Dat weet ik, eerlijk gezegd niet", ant woordde mevrouw Hiemstra. „Ik heb ze enkel en alleen onder mijn hoede ge nomen, omdat Piet dat vroeg. Die ha vermout was van een kennis van hem. Hij had alleen gevraagd, of ik een oogje in het zeil wou houden. Ze wisten niet, waar ze met die pakken naar toe moesten en toen was hij op het idee gekomen, ze in dat leege huisje te bergen. Ze stonden er al, toen-ie me dat vroeg van dat toezien houden, bedoel ik." „Wat had u er dan aan te doen?" vroeg Artje. „Ik moest alleen maar opletten, of het te-huur-bordje eraf ging. Als het huis was verhuurd, dan zouden ze de pakken ergens anders heen moeten brengen." „Het te-huur-bordje zit er anders nog aan", merkte Artje met een blik naar buiten op. U hadt dus nog niets met de havermout te maken." „Ik had ook een sleutel van die kast voor het geval er iets bijzonders ge beurde. Nou, gisteravond was er iets bijzonders en ik vond het daarna maar beter den boel in veiligheid te brengen. De havermout kon niks met een lijk heb ben te maken „Dat weet ik nog net niet!" „En u zei zélf, dat er geen sprake van een lijk wasU zit ook maar een beetje te bazelen!" Nu vond Artje het genoeg. „Omdat u nu toevallig dat lijk niet heeft gezien, daarom wil dat nog niet zeggen, dat dit lijk er niet is'geweest. Integendeel. Er zijn bewijzen te over, dat de juffrouw Truus zich niet heeft vergist en het zou mij niet verwonderen, als ook deze ha- vermout-geschiedenis met een moord heeft te maken,"

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4