ZWAMT Vervolg van pag. 1. dit punt vaak te weinig voorlich ting. Het tot nog toe ontbreken van een efficiënte landbouw- arbeidsleer is een'duidelijk symp toom. De boer heeft geleerd véél en goed voort te brengen, doch het accent zal meer verschoven moeten worden naar het goedkoop voortbrengen! Wij zullen enkele punten aanroeren. Wat méér gedaan moet worden. Juist wanneer veevoeder en kunstmest ruimer beginnen toe te stroomen, dient de boer te besef fen, dat de instellingen, die ze hem leveren, belang hebben bij een grooten afzet. Doch hijzelf dient de rentabiliteitsgrens te bepalen. Duidelijk gezegd: de boer moet niet alleen weten, welke extra-gift kunstmest of veevoeder nog juist een productieverhooging geven, doch in de eerste plaats moet hij weten, welke gift voor hem voor- deelig is. Dit eischt bij het vee be halve productiecontröle, ook een zelfstandig samenstellen van een doelmatig voederrantsoen. Kan de boer dit zelf niet, dan moet hij opteekenen, welke soorten en hoe veelheden voedermiddelen en die ren hij heeft. Met deze gegevens gaat hij naar zijn veeteeltconsulent of naar de assistenten van den Voorlichtingsdienst. De boer be taalt belasting voor hun onder houd: laat hij er ook van profitee- ren! En het moet gezegd: zij hel pen met genoegen! In den akkerbouw zijn het FEUILLETON Nadruk verboden detective-verhaal door 25 Nico van Nigtevecht. Artje gaf haar een ..poeder'' in han den en mevrouw Hicmstra bekeek het pakje aisof zij een bom vast had. ,,No. 3 C. St. 32. Bt. Kt. 2. Kt. gesn. 1%, Kt. gesl. ip2 2Ü las langzaam, als een kind. dat lezen leert, de voor haar geheimzinnige letters en cijfers en be kende toen. dat ze er niets van maken kon. Als deze papiertjes inhouden wat ze beloven en wat er op staat, dan ligt hier voor cenige duizenden guldens op tafel", zei Artje luchtig. No. 3 is de sorteering - de letter C is de soort Bt. Kt. 2 beteekent 2 karaat en dit wil zeggen: 1karaat gesneden, 1 ]/2 karaat gesle pen. St. 32 is natuurlijk 32 stuks. Juist mevrouw, in dit pakje zijn dus 32 ge slepen diamantjes." Pratende had Artje het papiertje open gevouwen en tot verbazing van me vrouw Hiemstra flonkerden en schitter den haar een aantal kleine diamanten tegen. „Wel wat vreemde havermout, niet waar?Deze korrels zouden wat zwaar op de maag liggenIk denk. Jat u de pakken, waar deze korrels uit zijn gekomen, zeker niet op zolder zou hebben neergelegd, als u ook maar had vermoed, dat het een klein kapitaal aan steenen verborg. Ik heb gemerkt, dat u dit alles niet bekend was. maar u zult met mij van meening zijn. dat degene, die de zorg voor deze pakketten op droeg, wèl op de hoogte was. Deze stee nen zijn natuurlijk van misdrijf afkomstig en nu heeft u de keus: öf volledig be kennen öf als. medeplichtige aan den diefstal van deze diamanten te worden gearresteerd. Misschien dat de mede plichtigheid aan moord er dan nog bij komt!" Artje had heel ernstig gesproken en in afwachting van het antwoord van me vrouw Hiemstra leunde hij gemakkelijk achterover. Het bleef even stil. Toen barstte me vrouw Hiemstra los: ..Jijjijjij bent nog erger dan die donderhond van gisteravond. Met een vriendelijk gezicht wil jij achter de waarheid komen. Maar ik weet niks van -een moord, versta je... Niksniksen nog ereens niks!" grondonderzoek en een daarop gebaseerde bemesting, waarin de diensten adviseerena Practische boeren voeren daarnaast de zoo genaamde Bedrijf ^proef uit, welke hierin bestaat, dat men in een perceel van een bepaald gewas een strook uitzet, die met méér of minder kunstmest wordt voorzien. Uit de oogstvcs"billen kan de bóer nu zélf berekenen, waar de rentabiliteitsgrens van zijn bemesting ligt èn aan welke stof fenz'n akker de grootste behoef te heeft. Voor het overige zullen mechanisatie en het toepassen van de juiste arbeidsmethoden hem kunnen helpen de productiekosten te drukken. Wat de arbeidsmetho den betreft, deze zijn voor ieder gewas verschillend. Tegen den tijd, dat zij actueel zijn, hopen wij de belangrijkste te kunnen be handelen. Vrijwillig- en Verplicht verzekerden gelijke zieken fondsrechten. O m. onbeperkte dunr sanatorium verplegin g. Zoals reeds is gemeld in een advertentie in dit blad worden met ingang van 3 Februari a.s. de rechten voor de vrijwillig ver zekerden, die tot nu toe nog achter stonden bij die voor de verplicht verzekerden, geheel aan de verplichte verzekering gelijk gemaakt, terwijl de welstands- grens voor de vrijwillig verzeker- ,,Ik zei, dat die medeplichtigheid er misschien bij zou komen", verduidelijkte Artje. terwijl hij een trekje aan zijn si gaar deed. „Een heel goed sigaartje, me vrouwU doet een beetje aan zwar ten handel ook......" Mevrouw Hiemstra deed er het zwij gen toe, maar Artje constateerde, dat die laatste opmerking weer doel trof. „Als ik m'n collega van de prijsbe- heersching uw zolder eens liet inspec- teeren, dan zou dat geen prettige gevol gen hebben. Maar stel u gerust ik zal hem niet sturenOnder één voor waarde „En die is?" vroeg de vrouw klein tjes. „Dat u mij verder naar waarheid in licht dat u mij helpt om den moor denaar van den man, die gisteren uit de kast kwam, te vinden." Mevrouw Hiemstra wilde iets te berde brengen, maar Artje deed of hij dat niet merkte en vervolgde: .Ik zal het u daar bij gemakkelijk maken: vertelt u eerst maar eens, wie u gisteravond kwam be zoeken." s „Heb je soms Barend aj uitgehoord?" was de venijnige wedervraag van de vrouw, die maar niet kon begrijpen, hoe de man tegenover haar zoo veel kon weten. Hij scheen volledig van alles op de hoogte en het uithooren van haar echtgenoot was voor haar de eenige ver klaring voor deze helderziendheid. „Nog niet dat komt misschien nog. als ik van u niet voldoende in lichtingen krijg", zei Artje nuchter. „Ba rend weet waarschijnlijk alleen va.; het bezoek, als u het heeft verteld. Maar ik wéét. dat er bezoek was toen wij bo ven kwamen. U ging naar buiten om uw man te halen om hem te zeggen, dat er visite was. Zóó is het gegaan en ver telt u nu maar verder." „Ik zou niet weten, wat ik nou nog moet zeggen", antwoordde 'mevrouw. „Je weet alles al." „Wie was de bezoeker wat kwam hij doen?" „Hij had sigaren te koop zwart. Ik wou van Barend weten, wat hij wel eens betaalde wat de gangbare prij zen zijn. Ik heb geen verstand van siga ren en een beetje moet je toch op de hoogte zijn. Daarom ging ik Barend zoe ken. Toen wij terugkwamen was hij ver dwenen." „Hij verliet later uw huis", verbeterde Artje „Hoe heette die meneer met de sigaren?" „Weet ik niet", was het stugge ant woord. „Dat wil ik voorloopig gelooven", zei Artje. „Hoe zag hij eruit?" den op f 3750.— is gebracht. Deze nieuwe uitbreiding in rechten voor deze groep van ver zekerden, zo kort na de vorige op 4November 1946, moet gezien worden in het licht van een lan delijk streven op ziekenfondsge- bied de rechten ook voor de vrijwillig verzekerden voor het gehele land gelijk te stellen, zo als dat nu al het geval wasvoor de verplicht verzekerden. De uitbreiding in rechten die worden verstrekt door het Aig. Aid. Ziekenfonds „Purmerend en Omstreken" omvatten: 1. Tegemoetkoming in de kos ten van conserverende en prothe tisch tandheelkundige hulp. 2. Verhoogde uitkering bij ge boorte. 3. Sanatoriumverpleging voor 'n onbeperkte verpleegduur tegen een verpleegprijs van f 3,— per dag. De contributies voor de vrij willige verzekering, die eveneens landelijk zijn vastgesteld door den Directeur-Generaal voor de prij zen, bedragen voor volledige ver zekering, met inbegrip van zieken- huisverpleging gedurende 42 dagen per ziektegeval f 0,50 per verzekerde van 16 jaar en ouder. Kinderen beneden 16 jaar zijn gratis verzekerd. Zonder ziekenhuisverpleging, echter met inbegrip van sanato riumverpleging, ziekenvervoer en specialistenkosten bedraagt de premie f 0,40 per verzekerde van 16 jaar en ouder. Kinderen be- „Niks bijzonders aan." „Jong?oud?Als heer gekleed? Een flinke haardos of een kaal hoofd?Met of zonder bril?" lepelde de inspecteur op. „Kom, mevrouw, als het u ernst is, aan deze lugubere zaak uw medewerking te verleenen, dan had u al lang eenige bijzonderheden kunnen gevent. U zult wat mededeelzamer moe ten worden, anders zal ik mij genood zaakt zien, andere maatregelen te ne men." „Andere maatregelen?" ,.Om te beginnen zou ik u meer dan dringend kunnen uitnoodigen, het ge sprek in het politiebureau voort te zet ten. Daar hebben we andere middelen om zwijgzame dames tot spreken te bren gen." Juist toen Artje, die tot zijn genoegen merkte, dat zijn woorden indruk maak ten, het antwoord op z'n bedreiging ver wachtte, ging de telefoon. Mevrouw Hiemstra nam af en terwijl Artje zat te overwegen, dat hij den avond tevoren had moeten weten, dat er ten huize Hiemstra telefoon was. luis terde hij scherp naar het gesprek, dat aan dezen kant werd gevoerd. Hij werd er niet veel wijzer van. „Janee misschien; welzegt u het maar afgesproken." Ping. daar lag de hoorn al weer. De vrouw had zich, door de onedrbreking van het telfoongesprek weer geheel hersteld en ze wachtte nu rustig af, wat de inspecteur haar ver der zou vragen. „U kunt goed telefoneeren". begon Artje. „Kort en zakelijkMag ik mis schien weten, welke afspraak u heeft gemaakt?" Mevrouw Hiemstra dacht even na. Hij had gezegd, dat hij haar om den zwarten handel niet lastig zou vallen dat was zijn afdeeling niet, maar toch vertrouw de ze dien inspecteur heelemaal niet. ,,U mag het gerust weten het was iemand, die me wat te koop aanbood." „Wie was dat?" „Weet ik niet hij komt vanavond. Ik kan wel merkern, dat u met den vrijen handel heel weinig heeft te maken", ver volgde mevrouw Hiemstra. „Degenen, die daaraan doen, kennen elkaar nauwe lijks. Het kan ons niet schelen, hoe ie mand heet. Het voornaamste voor ons is, wat biedt de man te koop is er op zijn artikel nog wat te verdienen kan je het kwijthéb je er iemand voor „Ik zou dien meneer vanavond wel eens willen zien ik noodig mezelf ook weer uit", deelde Artje mede. „Als er dan maar geen verandering in de afspraak komtIk dacht, dat u zich niet met den zwarten handel op- LICHT OP ▼oor AUTO's en RIJWIELEN Zaterdag 5.56 uur Zondag 5.57 Maandag 5.59 Dinsdag 6.01 Woensdag 6.08 Donderdag 6.05 Vrijdag 6.07 Zaterdag 6.09 neden 16 jaar zijn weer gratis verzekerd. De verzekerden te Oostzaan worden opmerkzaam gemaakt op het feit dat met ingang van 3 Februari 1947 mevr. W. H. ten Broeke* Zuideinde A 84 te Oost zaan als tandarts aan het zieken fonds is verbonden. Spreekuur iedere middag van 14—15 uur behalve 's Zaterdags. Voor alle verzekerden, zowel verplicht al vrijwillig verzekerden bestaat de gelegenheid zich bij het ziekenfonds „Purmerend en Omstreken aanvullend te verzeke ren voor ziekenhuisopname, tegen een contributie van 3 ct. per week, waardoor men recht heeft op onbeperkte verpleegduur in de laagste klasse van een zieken huis. Nog enkele ZAKAGENDA'S Boekhandel Hoogcarspel hield?" Artje maakte een; ontevreden gebaar. „U schijnt nog steeds den ernst van den toestand niet te beseffen. Ik zei u, dat prijsbeheersching mijn afdeeling niet is. Maar als ik, door kennis te maken met dit soort heeren en dames, ertoe kan medewerken, dat een moordernaar zijn gerechte straf niet ontgaat, dan zal ik kennis maken endan zullen de da mes en heeren mij leeren kennen! We zullen niet langer om de zaak heen draaien, mevrouw", vervolgde Artje. „Ik verwacht nu, dat u mij helpen zult. Is dat zoo, dan kunt u erop reke nen, dat u daarvan geen nadeel zult ondervinden en alleen omdat de zwarte handel mijn afdeeling niet is. U moet begrijpen, dat mijn idealen hooger lig gen dan het vervolgen van menschen, die woekerprijzen voor een of ander ar tikel maken. Toevallig stuit ik nu op deze wetsovertreders en ofschoon ik den anderen geenszins straffeloosheid kan verzekeren, wil ik gaarne voor u een uitzondering maken „Ik moet die anderen dus verraden?" viel mevrouw Hiemstra uit. „Dan zijn we gauw klaar; dat doe ik niet nu niet en nooit! Pik mij dan maar! Artje keek de vrouw tegenover hem eens aan. Hij begon sympathie voor haar te gevoelen, ofschoon hij wist, dat ze gruwelijk zat te draaien. Deze mevrouw Hiemstra, getrouwd met een gezeten burger, moest een geweldig aanpassings vermogen hebben, ofschoon toch zoo nu en dan het meisje uit het volk haar ma nieren en in de wijze van spreken tot uiting kwam. Als hij haar aan Hendriks overleverde Hendriks, die wèl met prijsbeheersching en met de bestrijding van den zwarten handel had te maken, dan zou deze hem daar zeer dankbaar voor zijn. Artje wou dat echter niet vooral niet, omdat hij in deze vrouw een medewerkster wilde winnen. „Laat ik nu nog eens probeeren, me vrouw, u de zaak duidelijk te maken. Ik ben ervan overtuigd, dat u mij zult hel pen. als u inziet, hoe u door deze zwart handelaren als willig, willoos werktuig wordt gebruikt. Het is uw doel alleen, door het in- en verkoopen van sommige artikelen iets te verdienen, waardoor u in zekere mate onafhankelijk wordt van het geld van uw echtgenoot." Aan haar verbaasde gezicht merkte de inspecteur, dat hij goed had geraden. ,.U sprak zooeven van verraad. U keert de zaken evenwel óm. Door de menschen met wie u handelt, wordt verraden. Ga maar na: ze geven u haver mout om te bewaren en u haalt, zonder (Wordt vervolgd)

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4