ATTENTIE 9 t.m. 14 Juni a.s. GESLOTEN Landbouwkroniek No. 1694 Zaterdag 31 Mei 1947 38e laargang Ttifoet C voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij Q. J. Hoogearspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur In verband met de jaar lijkse vacantie, zullen onze drukkerij en boekhandel van zijn In die week verschijnt dus ook het Rijpertje niet Adverteerders en corres pondenten willen hiervan wel goede nota nemen? G. i. HOOGCARSPEL ZORGEN VAN DE PLUIMVEE HOUDER. Wat het L.E.I. berekende. De ar beid als onkostenfactor. Verschil in productiekosten. Eierexport als deviezenbron. In deze weken, nu de pluimveehou der met tedere zorg zijn aandacht aan het grootbrengen van het hem toe gewezen aantal kuikens schenkt, is het wel de moeite waard eens wat aandacht te schenken aan de finan ciële zijde van zo'n bedrijf. Het land- bouw-economisch Instituut heeft n.1. enige tijd geleden een onderzoek in gesteld naar de productiekosten van kippeneieren (legjaar 1 October '45 1 Oct. 1946). Het resultaat daarvan was, dat de kosten per kip per jaar op 14.74 werden berekend, het ge middelde aantal eieren per kip was 157, zodat de gemiddelde kostprijs per ei zonder arbeidsloon en sociale lasten 9.4 cent was. Een buiten staander zal bij deze cijfers geneigd zijn te denken, dat alles wat een ei méér dan 9.4 cent opbrengt, nu ook werkelijk verdienste is. Zo zou per jaar per kip ruim 4.winst worden gemaakt, een resultaat, waarmee men tevreden zou kunnen zijn, vooral wan neer de pluimveestapel weer wat gro ter werd. In werkelijkheid is de boer niet zo tevreden. Niet alleen willen sommigen al geen uitbreiding van het kippen- aantal meer, maar hier en daar gaan er zelfs stemmen op, om de eieren voortaan niet meer te leveren, even- tuële intrekking van voeder- en kui kentoewijzing enz. ten spijt. De kwes tie is, dat de productiekosten, evenals bij andere producten, nergens gelijk zijn. In de berekening van het L.E.I. kwamen b.v. de volgende posten voor: Voederkosten 15.43; strooisel 0.23 (per kip). Het zal duidelijk zijn, dat iemand, die veel koren verbouwt, dus veel afval heeft, op deze kosten sterk kan bezuinigen. Verder spelen ziekte en tegenslag een zeer grote rol. Ten slotte zal iemand, die den kippen een onbegrensde uitloop kan geven, weer veel goedkoper voeren dan iemand, die slechts ovër kale rennen beschikt. Zo zal er dus altijd verschil van mening blijven over de vraag of de winstmarge bij de tegenwoordige eier- PLAATSELIJK NIEUWS DRIEHUIZEN Algemene ledenvergadering der vereniging Wijkverpleging Zuid en Noord-Schermer, Oraft e. o., ten huize van de heer K. Sloo- ten te Driehuizen op Woensdag 14 dezer. Als de voorzitter, de heer A. Caton de vergadering met een hartelijk welkom opent, zijn 16 leden aanwezig. Wel een geringe belangstelling voor zulk een be langrijke vereniging. De notulen en het jaarverslag worden gele zen en onder dankzegging goed gekeurd. De penningmeester, de heer K. Tentij geeft een over zicht van de geldmiddelen. Deze zijn zeer gunstig voor het oog. Doch dit resultaat is feitelijk ontstaan door de ziekte onzer wijkzuster, en omdat we geen plaatsvervangster konden vin- prijs groot genoeg is. De één zal er mee uitkomen, de ander niet. Dat was vóór de oorlog ook al zo. En dan is er slechts één remedie: degenen, die slechte resultaten boeken, moeten na gaan op welke kosten zij kunnen be zuinigen. Eigen productieberekening dus. Verder moet alles worden gedaan, wat in het belang der kippen is. Op te sommen, welke zorgen de hoender teelt vraagt, ligt niet op onze weg. Maar wél willen wij er op wijzen, dat wie de meeste zorg aan zijn dieren besteedt, óók de beste resultaten- boekt. De moderne fokker sext en kort wiekt, huisvest en voedert zo goed mogelijk; hij ruimt onproductieve die ren tijdig op en bij dit alles staat hij open voor de voorlichting door Rijks dienst, vakblad en pluimveedeskundi- ge van coöperatie of fabriek. Hij volgt hun adviezen op en maakt daardoor gebruik van de ervaring van anderen. Evenwel dient bij de weinig roos kleurige prijzen van tegenwoordig de zuinigheid in acht te worden genomen en hier willen wij wel even bij stil staan. Wat op de voederkosten kan worden bezuinigd, hangt, zoals wij zagen, van de aard van het bedrijf af. Zorg ech ter, dat geen voeder wordt vermorst, b.v. door slechte voederbakken van eigen fabrikaat. Naast de voederkos ten waren volgens de berekening van het L.E.I. de uitgaven voor onderhoud van hokken en afrastering, afschrij ving en rente van hokken en kunst moeder het hoogst, n.1. 1.07 per kip. Wanneer echter iemand in onze tijd een pluimveehouderbedrijf van de grond af zou willen beginnen en de man zou er in slagen één hok te laten bouwen, zouden velen zijn onkosten- rekening wel eens willen zien.In derdaad, aan nieuwbouw zijn wij nog niet toe, maar bij uitbreiding van de pluimveestapel in de nabije toekomst, zullen zeer velen van de nood een deugd kunnen maken, door oude hoek jes en hokjes te gebruiken. Dat is niet ideaal, wij weten het, maar als men voldoende licht, ventilatie en vrije uit loop kan geven, is dat volstrekt geen bezwaar. Beter in ieder geval dan kos ten maken, die niet worden terugbe taald. De toekomst is onzeker, ook voor den pluimveehouder. Voorlopig echter ziet het er naar uit, dat de export mogelijkheden in beperkte omvang nog wel uitzicht bieden. En het Hol landse ei is een te waardevol handels artikel, dan dat wij deze deviezenbron zouden mogen laten opdrogen. den, ondanks alle door het be stuur hiervoor gedane pogingen. Bij monde van de heer Hout- kooper adviseert de rekening commissie tot goedkeuring van de rekening. Alzo wordt besloten. De beide aftredende bestuurs leden, de heren D. Pascha en IJ. Molenaar Jbz. worden met bijna algemene stemmen herko zen en namen hun benoeming weder aan. In de vacature ont staan door vertrek van de heer M. C. van der Laan naar Ber gen, wordt burgemeester W. J. Driessen gekozen. Verder wordt besproken be sprekingen te openen met een zustervereniging om tot samen werking, of wel samensmelting te komen. Veschiilende ieden voeren hierover het woord. Het bestuur wordt gemachtigd deze besprekingen te beginnen. De voorz. geeft verder nog in lichtingen over de stand van zaken betreffende de aanschaffing van de auto ten dienste onzer zuster. Dit is tegenwoordig zo maar niet klaar, doch het dage lijks bestuur is paraat in deze. De voorz. brengt vervolgens de heer van der Laan hartelijk dank voor hel vele werk wat hij gedurende jaren voor de Wijk verpleging heeft gedaan. Bij de rondvraag dankt de hr van der Laan voor deze woorden en zijn mede-bestuursleden voor de altijd aangename samenwerking. Met de beste wensen voor onze Vereniging sluit de voorz. hierna deze vergadering. LICHT OP voor AUTO'S en KIJ WIELEN Zaterdag 9.19 uur Zondag 9.20 Maandag 9.21 Dinsdag 9.22 Woensdag 9.23 Donderdag 9.21 Vrfldag 9.25 Zaterdag 9.26 SPORTNIEUWS Graftdijk-nieuws Oraftdijk I—Purmerland I 0—3 Oraftdijk moest van het sterke Purmerland verliezen. Onze ach terhoede was wel goed opdreef, maar de voorhoede speelde erg onsamenhangend. Daar ik de wed strijd zelf door omstandigheden niet heb kunnen bijwonen, kan ik er geen verslag van geven. A.s. Zondag gaat Oraftdijk 1 uit naar Westzaan I. Het is een zware opgaaf, maar doe je best mannen. Je weet nooit wat er kan gebeuren. Nog slechts één puntje, en dan staan we gelijk met W.B.S.V. Komt allen ter training, zowel Officiële bonnenlijst voor het tijdvak van I t.m. 11 Juni 1917. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie D) Algemeen D08 500 gr suiker, boterham- strooisels of 1000 gr jam, stroop enz. of 500 gr chocolade of suikerwerk Reserve D 02, D—05, D—08 250 gr zachte zeep D—02, D—01, D—06 Melk 1 ei Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D) Algemeen D15, D—16 250 gr suiker, boterhamstrooisels of 500 gr jam, siroop enz. of 250 gr chocolade of suikerwerk .,-1' 1 ei —18 250 gr zachte zeep Reserve D—17 plm.90grDeensetoiletzeep (voorinlevering) —18 250 gr zachte zeep Bonkaarten MA, MD 706 (Serie D) D21 suiker 250 gr suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr jam, stroop enz. of 250 gr chocolade ef suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 708 75—1 Tabak 3 rants. tabaksartikelen 75-2, 75-3 Tabak 2 rants. tabaksartlkelen 75—1 Versnaperingen 200 gr choc. en/of sulkerw. i of 200 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 100 gr jam, stroop enz. 75—3 Versnaperingen 100 gr choc. of sulkerw. of 100 gr suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr lam, stroop enz. De bonnen D—17 Reserve moeten uiterlijk op 7 Juni a.s. bij een detail list worden Ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig mogelijk plaatsvinden. in verband met het feit, dat van de D-strook op de KA, KB en KC-kaarten alle bonnen „algemeen" zijn aange wezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep gebruik gemaakt worden van de resterende Reserve-bonnen, terwijl de niet gebruik te melkbon ditmaal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de han delaren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt. Hetzelfde geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D—02, D—01, D—06 Melk en D—17 Algemeen voor 1 ei. de spelers van het eerste als het twede. De adepiranten trainen in het vervolg Dinsdagavond o.I.v. Jan Otsen. Komt allen, dan kunnen jullie misschien nog meedoen aan de adepiranten-dag te Alkmaar, die in Juni gehouden wordt. De Sportverslaggever.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1