Landbouwkroniek A bonnefuentsgeld 2e halfjaar 1947 39751 Ne. 1699 Zaterdag 12 Juli 1947 38e Jaargang Ifytyto C&ucant voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken "Uitgever Drukkerij G. J. Hoogoarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f *2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur DE TUINBOUW EN DE UITVOER. i Van achterland tot achter deur Gesloten grenzen Honger es overproductie. Of het ons thans aangenaam in de oren klinkt of. Met, het is nu een maal een feit, dat Duitsland, in méér dan één opzicht, ons natuurlijk ach terland is en vanouds een der voor naamste afzetgebieden voor groen ten en fruit was. De historische ont wikkeling van onze tuinbouw bewijst dat duidelijk: er ontstonden tuin bouwgebieden denk slechts aan Venlo met zijn koolrabi van reeds 25 jaar geleden, zijn augurken, spek- bonen enz. die geheel waren ge richt op de uitvoer over de Ooste lijke grens. Tijdens de oorlog veranderde het natuurlijke achterland in een tegen natuurlijke achterdeur, waardoor méér verdween dan ons lief was, doch het leven gaat voort enzaken zijn zaken. In ieder geval is het een levensbelang voor onze tuinbouw, dat Duitsland als afzetgebied blijft behouden. De algemene verarming in Europa dwingt n.1. vele landen zo weinig mogelijk deviezen uit te geven aan agrarische goederen en het bes te middel daartoe is: bevordering en uitbreiding van de eigen tuinbouw èn beperkende bepalingen voor de- in voer. Engeland bezigt dit middel, nood gedwongen, reeds lang, met of zonder hulp van Colorado-kevers en ook België dopt gaarne de eigen boontjes, zodat de komende tolunie op dit punt weinig verruiming zal kunnen brengen. Het gevolg is, dat twee wegen moeten worden bewandeld om crises te vermijden: le. verduurzaming van tuinbouwvoortbrenselen, zodat sta pelproducten ontstaan, die naar ver afgelegen gebieden kunnen worden gevoerd. Hierbij denken wij aan het werk van ir. A. K. Zweede en zijn instituut. 2e. het behouden van oude afzet gebieden voor zover mogelijk. De binnenlandse markt, hoe belang rijk ook, is lang niet groot genoeg om de productenstroom op te vangen en daarbij komt nog, dat de aanvoer van bepaalde gewassen in „golven" geschiedt. Ieder weet, dat een paar dagen warm weer in het voorjaar de volle-grond spinazie omhoog jaagt en met de bloemkool js het al net zo. Op zulke veilingsdagen raakt de markt overvoerd. Het gevolg is door draaien door de klok draaien en Nederland's fijnste producten be landen op de mestvaalt. Schandè! roept ieder en terecht. Doch de remedie ih niet zo eenvou dig, al mogen wij nooit vergeten, dat het beter is groenten weg te geven, dan deze te laten rotten. Na de oorlog werden reeds spoe dig besprekingen geopend, teneinde de uitvoer naar Duitsland te hervat ten. In het najaar van 1946 werd VLINDERSPEL 'k Volg Uw luchtig spelle zwevende kapelle heel den dag. Langs de bloemgezichten wuHl Uvv vedciiiilnc vleugelslag. Tussen donker lover speelt Uw klein getover stil en blank. Uit de rozenmonden drinkt gij een doorzonde zomerdrank. Naar het smalle paadje dwarrelt g' als een blaadje oud ivoor. Tussen roerloos rusten drijft g' op lichte lusten 't leven door. Tederlijk geboren z|)t g' een uitverkoren zonnekind. Zwevende kapelle! tot uw luchtig spelle einde vindt. J. KOSTELIJK-BOM. (Nadruk verboden.) tussen onze regering cn het Engelse Ministerie van Voedselvoorziening een contract gesloten, waarin werd over eengekomen, dat wij tussen 1 Octo- ber '46 en 1 Mei '47 95.000 ton win tergroenten zouden leveren aan de Engels bezettingszone, hetgeen, be houdens opstopping door de vorst, regelmatig is verwerkt. Het betrof vooral koolrapen, witte en gele kool en wortelen en deze uitvoer bracht ettelijke millioenen aan deviezen op. Daarnaast vond geregeld uitvoer van groenten voor de Engelse en Ameri kaanse bezettingstroepen plaats. Per maand gemiddeld resp. 3000 en 2000 ton. Naar schatting heeft de totale uitvoer sinds October '46 thans on geveer 9 mïllioen gulden bedragen, hetgeen in vergelijking met de totale tuinbouwuitvoer over 1946 50 mil- lioen) toch ri'og een vrij aanzienlijk bedrag is. Doch er kwamen kinken in de kabels. Een en ander kwam de bezetters in Duitsland te duur, terwijl Duitsland zelf vrijwel niets kan be talen. Door de gestagneerde afzet be landde dit jaar reeds weer groente op de vuilnisbelttwee jaar na de ergste hongersnood. De gedachte alleen is reeds onver draaglijk en de besprekingen zijn op nieuw begonnen. Zij lopen nog steeds, terwijl wij dit schrijven. Het welsla gen daarvan zal'heilzaam zijn. Wordt een oplossing gevonden, b.v. ruiling voor industriële producten, dan zullen beide landen daar wel bij varen. Het zullen dan in de toekomst wel voor namelijk de grovere, goedkope tuin bouwproducten zijn, die worden afge nomen: koolsoorten, koolrapen, wor telen, uien e. d., doch juist hiervan hebben wij gauw te veel. Ze kunnen, bij grotere uitvoermogelijkheden, ook op de kleine landbouwbedrijven wor- DE RIJP Raadsvergadering Et komt een sterke, brede betonnen brug in de plaats van de oude houten Tilbrug Maar waarneer"!... De raad onzer gemeente ver gaderde op Vrijdag 4 Juli j 1. des avonds 8 uur. Voorzitter: burgemeester Daienberg. Secretaris: D. B. A. Appel. Aanwezig: weth. J. Naten*J.P. Poel en de raadsleden P. Keuning, de Lange, P. Roemer, D. Rijkes.J. B. Sassen. De voorzitter opent de verga dering en heet allen welkom. Spreker zegt, dat thans het ogen blik Is gekomen een beslissing te nemen in verband met de bouw van een nieuwe Tilbrug. Overgegaan wordt tot het lezen van de notulen van de vorige vergadering. Deze notulen worden den geteeld en wanneer wij een vas te markt vinden voor deze gewassen, is dat zeer belangrijk, ook voor de toekomst. N Dé tuinbouwer is geen beroeps- econoom, doch een wereld, waarin honger en overproductie slechts ge scheiden zijn door een rijksgrens, schijnt hem toch niet juist toe. Veel wordt gesproken over inter nationale, agrarische samenwerking zie hier één van de dringendste problemen, die om een oplossing vra gen. De tuinbouwer mag terecht ver langen, dat die oplossing wordt ge vonden Aan de posia'oonnc's Wij verzoeken onzen lezers, bij wie de bode niet persoonlijk het abonnementsgeld ad f 1.20 ophaalt, dit toe te zenden op onze postrekening no. De uitgever, Q. J. Hoogcarspel onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten inhoudende goedkeuringvan de rekening 1944. Goedkeuring van Ged. Staten inzake het contract van de levering van gas voor de straatverlichting door de gasfabriek. Goedkeuring van Ged. Staten inzake het verhuren van het sportterrein aan A.V.V. de Rijp. Goedkeuring van kas en boeken gemeente-ontvanger door Ged. Staten. Alle stukken worden voor ken nisgeving aangenomen-.' Bouw Tilbrug. De voorzitter leidt het enige agendapunt in en verzoekt de gemeente-opzichter, de heer de jong ter vergadering te komen. Nadat de heer de Jong plaats genomen heeft, zet de voorzitter de situatie van de brug, welke zeer slecht is, uiteen. Ingenieurs van de Waterstaat hebben de noodzaak van een nieuwe brug inderdaad ingezien. Er zijn een viertal ontwerpen gemaakt. Het is de bedoeling geen brug te plaatsen in het soort als de Beemsterbrug. Het le en 2e ontwerp van betonbouw bleven over, daar voor plan 3 en 4 geen hout voorradig is. B. en W. geven aan plan 1 de voorkeur welke de goedkoopste en een duurzame brug zal ople veren. De tekeningen komen daarna ter tafel. Het rijdek zat van straatstenen op het beton gemaakt worden. De breedte zat 4.50 m worden. Aan weerskanten komt een op stap voor de voetgangers van 0.50 m, zodat de totale breedte 5.50 m zal zijn. De weg moet daar op aan sluiten. Grond zal gekocht moeten wor den van de heer A. Boots. Medewerking hierin zal door de heer Boots verleend worden. Ook aan de kant van de heer

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1