De goede schoolagenda's ven vroeger zijn er weet Boekhandel BOOGCAISPEL lui 41 WU44TO, \jaxi pool, ftamtt xvul, maat... spuü m\ QmijU A. KUIN Landbouwkroniek fatnilit-dcuUwuU ICocl uzchool Walcheren worstelt nog steeds Het Voorspel. 3 October 1944. Boven de zware zeewering te Westkapelle verschijnen de geallieerde bom menwerpers en wat reeds tevoren door pamfletten was aangekon digd, voltrekt zich: Walcherens dijken moeten stuk, opdat het bin nendringende zeewater de vijan delijke vestingen buiten gebruik zal stellen. Tientallen 6-tons bom men slaan een gat van 125 m. in Nederlands zwaarste dijk Westkapelle wordt vrijwel weg gevaagd. Op 7 October volgen de Nolledijk ten Westen- en de dij ken bij de forten de Ruyter en Rammekens ten Oosten van Vlis- singen. Bij het laatste fort wordt de dijk over 300 m. lengte ver nield. Ten slotte worden op 11 October tussen Veere en Vrou wenpolder bommen geworpen, die een gat van 400 m. in de dijk slaan. Woest stroomt het zeewa ter naar binnen: 1600 ha van de beste grondsoort worden verzwol gen... Walcheren betaalt zijn tol Doch het eiland wordt bevrijd en reeds in November 1944 begint de Dienst Droogmaking Walche ren" te Goes zijn werk. Wij be sparen onze lezers de détails doch wij willen er op wijzen, dat. het zeewater intussen bij millioenen kubieke meters dagelijks in en uit stroomt de dijkgaten verbreedt, de gave delen beschadigt en in de zachte klei geulen en kreken trekt, die vele meters diep en vaak 80 100 m. breed zijn. Het wordt een chaos bij de dijkgaten. In Maart 1945 is het gat bij de Nolle zelfs 350 m., bij Westkapelle 600 m., bij Veere 975 m. en bij Ramme kens 750 m. Weer tussen de dijken. In de loop van 1945 is men er echter in geslaagd, de gaten te vullen in de volgorde: Nolle, Westkapelle. Veere. Bij de laat ste plaats moeten 16 ha land aan de golven worden prijsgegeven, omdat de dijk, evenals trouwens bij Westkapelle, meer landin waarts moet worden gelegd. Op 23 October is het eiland weer in gedijkt en kan de drooglegging beginnen. Tn December is inder daad 85 van het eiland droog en de resterende 15 (de 2000 ha bij Rammekens) volgen in het voorjaar van 1946. De polder Walcheren en de Rijksdienst voor Landbouwherstel enz. kon den hun eigenlijke taak hervatten of beginnen. Luctor et emergo. Ontzaglijk veel moest worden opgeruimd en opgebouwd, te veel om hier te beschrijven. Thans is er reeds veel veranderd op dit, uit agrarisch oogpunt zo belangrijke eiland. Het puin verdween groten deels, noodboerderijen en stallin gen verrezen, draglines en bag germachines groeven de sloten op nieuw uit. Doch geen boom bleef in leven en het eens zo schilder achtige eiland zal nog jaren nodig hebben, ook wanneer de herbe planting krachtig wordt aange pakt, om iets van zijn oude luister terug te winnen. Gelukkig zijn be paalde delen gespaard gebleven het land ten Oosten van het kanaal door Walcheren, dus rond- Voor naar DRUKKERIJ HOOGCARSPEL de Rijp om Kleverskerke, Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland. Ook de dorpskerken" van Serooskerke, Oostkapelle, Koudekerke enz. zijn er betrekkelijk goed afgekomen en bezitten nog bomen. Verder zijn Veere, Domburg, Middelburg en Vrouwenpolder niet ernstig beschadigd. Het zwaar getroffen land. Doch meer en meer blijkt de verwoesting het grootst te zijn in de agrarische sector. Bergplaats voor de akkerbouwproducten bie den de noodboerderijen niet en dit weegt de Walcherse boer zwaar. Daar komt bij, dat de over stroming met zout water nog jaren lang gevolgen zal hebben. Het grasland bevat niets dan onkruid en op het bouwland staan de ge wassen er zeer slecht voor. De droge zomer veroorzaakte niet slechts een hogere concentratie van het zout in de grond, maar maakt ook nog, dat door de capil laire werking het reeds naar de ondergrond gespoelde zout weer in de bouwvoor terecht komt. Zoutwaterplanten, zoals lamsoor en zeekraal groeien in de sloten en soms zelfs op het land. De gra nen en zaden hebben hierdoor zeer geleden, mangels en sui kerbieten minder, daar deze vrij goed zout kunnen verdragen. De geringe mogelijkheid tot grondbewerking verhindert het aanleggen van kunstweiden en blijvend grasland en werkt de on kruidontwikkeling zeer in de hand. Ook de lucerne staat in het alge meen onbevredigend. Doch dit alles is nog niet het teerste punt. Nog meer moeilijkheden. De schadereglingen en de be palingen omtrent het nodige ka pitaal voor heropbouw baren nog ernstiger zorg, nu velen van hun bedrijf vrijwel geen inkomsten hebben. Diep ingrijpend zal ook de her verkaveling zijn, zoals die in de betreffende wet voor Walcheren wordt beoogd. Ongetwijfeld zul len de percelen gunstiger komen te liggen, zeer zeker zal jzr een betere bestaansmogelijkheid voor kleine zelfstandige boeren worden geschapen, doch dit zal eerst be vredigend kunnen verlopen, wan neer öf de vrijwillige emigratie öf de transmigratie naar de N.O.- polder mogelijk wordt. Voor dit laatste bestaat wel belangstelling. Dat hierbij heel wat komt kijken, leert ons het feit, dat men bij het voorbereidend werk reeds bezig is met boekhouding en schatting van gronden, verdeeld over 8000 eigenaren en 37.000 percelen. Doch deze cijfers bewijzen tevens de noodzakelijkheid van de uit voering van deze wet. Walcheren herrijst, maar de moeilijkheden zijn groot en de zorgen vele. DE ZONDERLINGE CLIENTE. Iedereen in het dorp kende Lucas, de lapjeskoopman. Als hij 's morgens met z'n zwaar met ma nufacturen en snuisterijen bela den kar de boer optrok, zeiden ze hem allen gedag: ,,Ha, die Lucas!" Met z'n kar en met z'n handel verdiende Lucas een eerlijk stuk brood en meermalen had hij kans iets extra binnen te halen. Dat gebeurde, als de zoon of de doch ter van een of andere boerenhoeve trouwplannen had. Als Lucas daar de lucht van had, bood hij onmiddellijk zijn goede diensten aan: de vrouw en de boer moes ten met hèm eens meegaan nee, dat kostte niets en niemen dal hij hield ze die-dag-naar- de-stad-vrij dan zouden ze met elkaar &e grote magazijnen eens langs gaan. Als ze daar eens een dag voor namenze zouden er geen spijt van hebben. Hij, Lucas, garandeerde, dat het met de uitzet in één keer voor elkaar kwam. En als regel kwam het ook voor elkaar. Zo'n dag bleef de kar in de loods en deftig aan gedaan trok lapjeskoopman Lucas met z'n boerenfamilie naar stad. Hij sleepte bruid en bruidegom, alsmede de respectieve vaders en moeders langs alle grote maga zijnen, die uitsluitend voor gros siers toegankelijk waren hij in strueerde zijn klanten, waar ze speciaal op moesten letten en hij zorgde er voor, dat de aspirant- kopers in lunchroom of restaurant op tijd hun natje en droogje kre gen. Ja, zo'n dag kostte Lucas altijd een dikke cent, maar aan de geweldige bestelling, die daarna los kwam, haalde de handigerd z'n kosten er dubbel en dwars uit, Het was eigenlijk een zonder linge manier om aan de kost te komen, doch het was waar, dat Lucas dank zij de recomman datie meer en meer verzoeken kreeg mee te gaan, de toonka- mers langs. En het waren niet al leen de goed-gesitueerde boeren, die zijn bemiddeling vroegen. De vrouw van Lucas had een hekel aan de zakelijke uit gangetjes van haar man. Het mocht dan waar zijn, dat het nut tige met het aangename werd ge paard en dat er dik aan werd verdiend als de kar thuis bleef verdiende Lucas zojn dag hele maal niet. Nu was er een dame uit de stad, die eveneens met Lucas de magazijnen langs ging. Maar in tegenstelling met de boerenklan- ten, doe vrijwel ,,en familie" mee gingen, deed deze dame geheel alleen haar keus. Tot ergernis van Lucas' vrouw ging zelfs de aanstaande bruidegom niet mee. ,,Die laat 'alles aan haar over," verzekerde Lucas. „Dat kan ook ze heeft een heel goede smaak •en er is al voor een zevenduizend pop besteld. Stel je toch niet aan die dame is van heel goeden huize. Morgen is het voor het laatst, dan moeten we nog even naar de toonkamers van de lino- leumfabriek. Ik denk, dat er dan nog zo'n zeshonderd gulden bij komt. Reken eens uit, hoeveel provisie daar van overblijft zo'n klant krijgen we nooit meer." Ja, zo'n klant kreeg Lucas nooit weer. Hij dacht er aan, toen LICHT OP ▼oor AUTO'i en RIJWIELEN Zaterdag 9.48 uur Zondag 8.47 Maandag 8.45 Dinsdag 8.43 Woensdag 8.41 Donderdag 8.89 Vrijdag 8.87 Zaterdag 8.34 TJeenk Willlnk's agenda 19471948 voor U.L.0. f 1.40 Drogisterij Apoth. ass. Optiek - Fotografie Telefoon 30, de Rijp hij die volgende dag in een auto thuis kwam. Z n cliënte zou op zijn kos ten doorrijden en juist bij het uitstappen bedacht onze lapjes- koopman, dat hij nog één ding had vergeten. „Juffrouw dat is waar ook hoe doen wij met de betaling?" De juf in de wagen lachte vriendelijk. „O. meneer Lucas goed dat u 't vraagt ik heb het er gisteren juist met m'n aan staande over gehad. U hebt m'n zus altijd zo voortreffelijk be diendwij hadden gemeend: een tientje per maand ik zal het u nog even schriftelijk beves tigen." De auto was al uit het gezicht, toen Lucas haar nog op de weg stond na te stareneen tien tje per maand voor een schuld van een 8000 gulden. De juf uit de stad is toch ge trouwd, al heeft Lucas de wo ninginrichting niet verzorgd. Lapjeskoopman Lucas kon bij haar geen goed doen. „Je begrijpt het niet ik ben vier dagen echt leuk met die man uit geweest dat heb ik hem ook geschreven, maar ik kreeg niet eens antwoord." Dit laatste had ze mede aan de vrouw van Lucas te danken (Nadruk verboden.) 1

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4