Ttitfpu Coucani 22e Westfriezendag Land- en Tuinbouwkroniek No. 1704 Zaterdag 16 Augustus 1947 38e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 0 uur De wereld schreeuwt om vet De wereldstatistiek. Grote tekorten. Het experiment in Tanganjika, Suriname en In donesië. Onze boterpositie in de toekomst. Opleving der koolzaadteelt? Er is in de gehele wereld een geweldig tekort aan spijsolie, soya-, zonnebloem-, aardnoten-, katoenzaad-, olijf- en secanolie. Dit is een gevolg van de oorlogs verwoestingen en van de groei der bevolking e.d., terwijl de produc tie daalt. Noch de walvisvaart, noch de boterindustrie kunnen deze tekor ten dekken, zelfs niet op lange ter mijn. Wij zien nu in vele landen van allerlei ondernemen, b.v. kool- zaadverbouw en walvisvaart om aan dit vetgebrek tegemoet te komen. Enkele plannen raken zeer nauw het belang der boeren en die zullen wij bespreken. Engeland, dat zich uit het grondnoten verbouwende India terugtrekt op Afrika, wil in het Oosten van dit werelddeel in Kameroen, Tanganjiko, N.-Rho- desia en Kenya snel en op zeer grote schaal de aardnotenver- bouw invoeren. Het is op verschil lende plaatsen reeds druk aan het ontginnen en het behoeft geen betoog, dat bij dit vete hapje de Unilever en haar dochter, de Un. Africa C-., de leiding en uitvoer regelen. Voor het Tankanjika- plan wil men het volgende schema verwezenlijken: Dat de cijfers in kolom 2 en 3 niet gelijk toenemen zit in het feit, dat van 1949 af een roulerend vruchtwisselstelsel met gars, soya en zonnebloemen wordt „ge plant". Men hoopt tot 800.000 ton olie per jaar te komen, terwijl de teelt zeer sterk zal worden geme chaniseerd, o.a. met trekkers en bulldosers. Ongetwijfeld zal de aardnoot het in Tanganjika wel doen. Zij is een van oorsprong Braziliaanse plant, die zich na Amerika's ont dekking over de wereld heeft ver spreid: N.-Amerika, W.-Afrika en vooral de Indische wereld. Zo op Java sinds 1850. De teelt is echter noch in Indonesië, noch in Suriname geworden, wat zij kon zijn. En nu dan in Afrika een monster-experiment wordt opge zet, behoeft men zich slechts drie woorden voor de geest te halen, om te begrijpen, wat dit alles voor de boer betekent. Die woorden zijn: olie Unilever marga rine. Inderdaad zullen de kansen voor boter-uitvoer en -prijs dalen, als de aardnoot op zó enorme schaal wordt geteeld. Want de olie is bestemd voor Engeland, dat Ondanks slecht weer een goede stemming onder de 350 leden en introducé's Op Wcendsdag 6 Augustus jl. hield „Oud West-Friesland" haar vergadering aandeLangedijlc. En men heeft geweten, dat we er zijn geweest. Niet minder dan 350 gasten waren ondanks de voorspelling van slecht weer op gekomen, om deze meer en meer in trek komende dag mee te maken. De vaartocht van H. Hugowaard af viel lettertljk in het water. Voor we in Noord-Scharwoude aan kwamen, zaten we op, in en naast zich voorstelt, door dit geval jaar lijks 10 millioen pond te besparen. Daar komt natuurlijk nog bij, dat vrijwel alle landen de oliezaadteelt stimuleren. Het ligt voor de hand, dat ons land niet achter mag blij- ven! Als het dan tóch onvermijde lijk is, dat de margarine in de toe komst de boter nog meer ver dringt, dienen wij toch op zijn minst ervcor te zorgen, dat wij ook hierin niet achteraan komen. De kwestie is, dat wat in Tangan jika gebeurt, even goed in Suri name of Nieuw-Guinea zou kun nen geschieden doch dan door Nederlandse boeren en onderne mingen. Waar blijft onze oude pioniersgeest? Wachten tot men in Afrika slaagt en het dan na doen, is volkomen overbodig en... te laat- Nu tracht men, om door de eer ste jaren heen te komen, de kool zaadteelt weer te bevorderen. De richtprijs voor oogst 1948 werd van 45.op 70.gebracht. Ons kool- en raapzaadareaal steeg van 338 ha in 1939, tijdens de bezetting tot 49.569 ha in 1943. Doch in 1946 was het, mede door ziekten, weer gedaald tot 4.074 ha. Ook thans is er veel uitgewin- terd. Zullen velen, aangelokt door de hoge prijzen, in Augustus a.s. koolzaad uitzaaien? Het is zeer te hopen en de lage graanprijzen drijven er toe. Bovendien weet men nu, dat ook op de lichte gron den wel koolzaad groeit. De ver bouw is dus sterk aan te bevelen. Maar voor de oplossing in het groot en op lange termijn zal moeten worden gezocht naar grotere objecten. Als wij toch margarine eten, dan maar liefst die door eigen volk wordt gewon nen, waarbij dan de toevoer van grondnotenkoeken een balsem kan zijn op de wonde van de veeboer, die zijn boter ziet uitvoeren... Maar voor een deviezen-arm land is dit, het aardnotenobject in de tropen, tè belangrijk om het ach teloos voorbij te gaan. Het is voor ons belangrijker dan de „roman tiek" der walvisvaart! gane grond opzochten, en het resterend deel van de tocht maar te voet aflegden. Maar wie doet daar nu wat aan We kregen een kijkje in hei land van de 1000 eilandjes, een voor stelling van de belangrijkheid van de Langedijk als tuinbouwstreek, met zijn grote veilingen, waarvan de grootste te Broek op Lange dijk. De heer de Boer, voorzitter van deze veiling, gaf een uiteenzetting van het veilingwezen. De grote zaal in hotel „Con- cordia" was tot de laatste plaats bezet, toen wij ons aan de ouder wetse koffie maaltijd zetten. Het smaakte alles heerlijk. Na afloop werd vergaderd. De heer G. Nobel, voorzitter leidde. De heer G. Köhne te Oost-Knol lendam, 2e. secretaris, gaf zijn keurig verzorgde notulen over 1946 weer. Ze werden onder dank zegging goedgekeurd. Het eveneens keurig verzorgde en uitgebreide jaarverslag van de le secretaris de heer Th. P. H. Wortel, te Alkmaar, werd even eens onder dankzegging goedge keurd. De drie bestuursleden, welke periodiek aftraden, t.w. nsej. Ruyterman en de heren Köhne en Wortel werden bij acclamatie herkozen. Het batig saldo van de pen ningmeester was f 3.480.98. Dank werd gebracht aan de heer R. Sasburg voor zijn nauwgezet be heer. Een belangrijk verslag van de Secretaris, de heer H. Galis, van de commissie voor Landelijk schoon in West-Friesland volgde hierna. Het voert ons te ver, verder op dit verslag in te gaan. Het bestuur noemde Edam als plaats van de volgende Algemene vergadering. Eén der leden noemde Texel. De heer G. J. Honig uit Koog a. d. Zaan wilde er drie dagen van maken. Eén dag heen, de tweede dag voor de vergadering en de der de dag voor de terugreis! We wachten af. Nadat de heer Nobel met een welbekend opwekkend woord om toch vooral mede te werken tot behoud van hetlandschapsschoon, en vooral over te gaan, zoals b.v. in de Beemsler in het geïnun deerde gebied tot boomaanplant, een der schoonste sierselen van onze polders. Na dit officiële gedeelte wer den liederen ten gehore gebracht door de N.H. zangvereniging .Cressendo' te Noord-Scharwoude onder leiding van haar directeur; de heer W. Hespe te Amsterdam! Hoewel te weinig voorbereid, zoals de heer Hespe tegen de heer Nobel, zei, hebben we, en vermoedelijk zeer zeer velen, genoten van de LICHT OP TOor AUTO'8 en RIJWIELEN Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 8.23 Vrijdag 8.21 Zaterdag 8.19 8.31 uur 8.32 8.29 8.27 8.25 prachtige bestudeerde zang van de leden van dit koor. Hoewel ook hier te weinig herenleden meewerkten, bleek prachtig stem- materiaal onder hen aanwezig. Tussen de nummers door trad een gezelschap jonge mensen uit Wijdenes, meest leden van de gymnastiekvereniging „Wils kracht" op o.lv. de heer Jb. ten Hofstede Jbzn. met medewerking van de heer Bas Roemer als leider van de muzikanten. De dames en heren gaven een Westfriese kermis ca. 1900 weer. De dames/meisjes met kap en dik en in geheel Oud West-fries costuum, de jongens/heren in het lakenszwart met het zijden petje op, dansten de Schotse drie en een polka met een zwier, dat een buur naast ons er van sprak, dat het „deksels mooi" was. De dans werd iedere ronde van twee direct aan de muzikanten afge dragen. En het was ook zo Gracieus I Sierlijk en lenig dans ten zij. Dat zullen allen in ca. 1900 wel niet zo gedaan hebben. Ze gaven een dansje toel De heer Nobel dankte muzi kanten en dansparen voor het schone, dat zij geboden hadden. Na deze afwisseling kwam het kerkkoor weer naar voren. Kon ons in het eerste gedeelte het nummer „De drie princessen" voor gem. Koor van Jan Nieland zeer bekoren. In het tweede gedeelte trof ons het lied „Bloemen en Sterren" voor gemengd koor van Willem Hespe, en „Van 'n Zeeuwschen jongen", vrouwenkoor met piano begeleiding van Bernhard Zweers. Aan het slot zong het koor; het lied „West-Friesland, hetwelk ook door de aanwezigen werd gezongen. De heer Nobel dankte in wel gekozen woorden de heer Hespe en zijn dames- en heren-leden voor de fraaie zang, en voor het leuke idee het nieuwe lied West-Friesland te doen horen. Er was een einde gekomen aan een welverzorgd, keurig uitge voerd programma. Veel animo was er niet om terug te varen! II Een grote vraag naar N.A.C.O. bussen ontstond. De terugtocht ging toch nog vrij vlug.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1