van de Eijp Land- en T uinbouwkroniek familie -- dtuUwzcli No. 1705 Zaterdag 23 Augustus 1947 38e "Jaargang A A Tlifru Couwtot voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogoarspel De Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs: 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur „Er is maar één „de Rijp" en dat heb ik lief, meer dan ik me ooit heb kunnen voorstellen". De zon schijnt schoon en fel over het Damplein en slaat recht op de nieuwe ruiten van „Het stadhuis van Amsterdam". De gordijnen zijn half dichten door de spleet werpt een bundel zonnestralen haar gouden licht. Rust rond de middag. De grote damkiok wijst bijna twaalf uur. Haastige mensen stappen over de dambrug, want thuis wacht het eten. En we zitten rond een der tafeltjes in de cafézaal. Dr. P. Kleft, een oud-Rjjper en onder getekende en we laten het lief en leed van de Rijp de revue passeren. Hij heeft me verteld uit de historie, zware archiefstukken hebben zo juist de achtergrond gedrapeerd en nu heerst er stilte. Di°p daler we beiden 2? 'n hef land der herinneringen, want van veel, wat des mensen Is, blijft niets anders dan herinnering En dan plots Wij delen U mede, als dat hedenavond door de artisten- kring van circus Amicitia een openluchtvoorstelling wordt gegeven... De stem stentort door. Beiden hebben we een gedachte. Stille Romantiek op dit Dam plein: alsof er geen eeuwen lig gen tussen de middeleeuwse proloogspreker van b.v. De Bus- kenblaser en deze omroeper. Weg de stad met het dravig gedoe van haastige mensen, het mondaine rusteloze gedoe der aardwormen. Weg de jacht langs autostrada's en de sensatiezucht der stranden. Wij, beiden, we hebben elkaar aangekeken en toen we even later op de Dam stonden en spraken over vele zaken, over gebrandschilderde ramen, over het torentje op 't dak van schilder- buur A. Schipper, hetwelk een afbeelding moet zijn van de oude Damtoren van de Rijper Kerk, toen, toen wisten we belden.dat de Rijp ons zeer lief was, dat we de Rijp nooit vergeten zullen en dat er maar èèn de Rijp is in Holland. Toen schaamden we er ons ook niet over, beiden die koste lijke, vrije dagen der vacantie hier te hebben doorgebracht in een zaüg nietsdoen, in een dolce far niente, ver van de wereld van rusteloosheid, problemen en politiek gekrakeel. BIJ EEN KORENVELD Prachtig staat het rijpe graan I tussen groene landen. Machtig rijst de gouden vlam van zijn zuiver branden, Tegen 't zachte zilvergrijs van de lage luchten, Die op 't brede windgebaar naar het Westen vluchten. Veilig, als in warme schoot zwelt de vrucht der aren Die haar als een zoet geheim stil in zich bewaren, Tot het oogstlied klinken zal en 't zich prijs zal geven In een stroom van glanzend goud, bron van alle leven. Zo in rijen opgesteld, schoon gerichte aren, Klinkt als zomerse muziek 't zingen van uw snaren. En 't beloftevol gebaar van uw blonde hoofden Stemt ons hart deemoedig, daar 't niet vergeefs geloofde. J. KOSTELIJK—BOM. (Nadruk verboden) de toegangsprijs bedraagt slechts 50 cents. Twee uren van hoog circusgenot Kleine kinderen staan verbaasd rond de omroeper en zijn clown. Poezelige handjes grijpen in 's mans ruime pyamabroek. Beiden zijn we zwijgend naar binnen gegaan en in het halletje hsbben we beiden iets haastig weggeslikt, iets dat kriebelde in onze keel en dat we voor el kander niet weten wilden. En toch wisten we het van eikander. Weggespoeld met een glaasje Oudt Bruyn, hebben we elkaar daarop de hand gegeven, wetend, dat we ieder een vriend rijker waren op dit ondermaanse leven. Qemaakt klonk daarna die eerste lach, want een diepe snaar van emotie was er geraakt en die trilt het schoonst in algehele stilte en eenzaamheid. de Rijp, ik heb U lief, vaar wel en... tot later. Jos van Oemert Jr. De aardappeloogst nadert Nu de graangewassen binnen zijn, is er nog één belangrijk ak kerbouwgewas, dat voor de oogst zeer veel tijd en arbeid vraagt: de aardappel. Wel zitten er nog knol len of voederbieten e.d. in de grond, doch deze zijn van niet zó groot, algemeen belang als de aardappel, die letterlijk overal wordt geteeld. En dus wordt het, algemeen gesproken, nog éénmaal spannen op de akker, voor de win ter alles stil legt. Het aardappelrooien heeft zijn eigen geschiedenis. Nadat in de 18de eeuw de aard appel was ingeburgerd, ontwik kelden zich streeksgewijs zeer uit eenlopende rooiwijzen. In de ene streek werden alle knollen netjes op een rij gelegd om te drogen, vóór ze werden geraapt in an dere streken werden alleen de pol len opgestoken", zodat hier de raper het meest te doen kreeg. Wij zullen er niet over twisten, welke methode de beste is. Een en ander hangt immers af van de eisen, die men stelt: het land schoon maken, de knollen laten opdrogen en gesorteerd oprapen of niets van dit alles. Maar in de nieuwe tijd, toen het woord efficiency óók op het land betekenis kreeg, fnoesten nieuwe wegen worden gezocht. Het zware en tijdrovende hand- rooien moest worden vervangen door machinaal werk. Jarenlang stond dan ook een premie, uitge loofd door de Veenkoloniale Boe renbond, op het construeren van een deugdelijke aardappelrooi- machine. En hoe is het thans? De vraag is belangrijk, want is er een goede rooier, dan kan b.v. bij gezamenlijke aan schaf zéér veel werk en loon wor den bespaard. Welnu, het is zo: Er zijn goede rooiers, die door Officiële bonnenlijst voor het tijdvak van 24 Augustus t.m. 6 September 1947 Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 K—81 Tabak 1 ranis. sigaretten of kerftabak K—82 Tabak 1 rants. sigaretten of kerftabak —85 Tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak Voor naar DRUKKERIJ HOOGCARSPEL de Rijp middel van een werd-rad de knol len op de grond werpen. Er zijn ook andere typen, b.v. de Rou lette. Zij geven 20 arbeidsbe sparing, doch er zijn daarbij vele rapers noai£. Daarom wensen velen machi nes, die de knollen in de zak wer pen. Zijn die er? Ja! De Firma Terborg en Mensinga te Appin- gedam kan ze maken. De capaci teit is 1 ha per dag. De machine is echter alleen bruikbaar voor fa brieksaardappels, omdat bescha diging daarbij geen rol speelt. Van hetzelfde type is de Johnson- machine, een Engels fabrikaat. Door rubberbekleding geeft zij minder beschadigde knollen. Zij kost echter plus minus 10.000, terwijl ze 5 man bediening vraagt. Gevolg: moeilijk rendabel te ma ken. Zo kan onze conclusie niet anders zijn dan: voorlopig bij de gewone rooiets te blijven en de rooitijd uit te smeren over Sep tember en October. Wie geen rooier heeft, kan ge bruik maken van een lichter, die meestal twee-rijig is. Hij geeft in derdaad arbeidsbesparing, maar het grote voordeel is vooral, dat menselijk werk doör paarden wordt vervangen. Daardoor is hij aan te bevelen. Een dorpssmid kan hem maken en hij is aan een ge wone ploegboom te bevestigen. Wie geen paard bezit is aange wezen op handwerk. Doch ook hier zijn vlugge werkwijzen. Bij ruggenbouw gaat het uit strooien van de gehele pol het vlugste. Een aardappelgreep met drie platte tanden is het beste ge reedschap beter dan spade of schop. Afwisselend rapen en rooien geeft verder meestal de hoogste prestatie.

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1