Xm's ïololmM LOOMSTiTEli Land- en T uinbou wkr oniek Films ontwik kelen en afdrukken U zult tevreden zijnl foede Uwcdiieü Juiste- afwedciHfr iflodmte uib/oetuify Boer en Benelux De betekenis der tolunie voor de landbouwMen ver wachte er geen wonderen van. Na de noodlottige scheiding van België en Nederland in 1839 zijn herhaaldelijk pogingen on dernomen om tot economische samenwerking te komen, waar dat staatkundig niet mogelijk bleek. Die pogingen faalden, behalve door staatkundige oorzaken, o.a. door verschillen in belastingen, accijnzen en levensstandaard. Thans worden deze verschillen weggewerkt en geleidelijk aan wordt de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse economische samen werking een feit. Een gezamen lijk invoertarief, gelijkschakeling van belastingstelsel en levens standaard, een cultureel verdrag, een handelsverdrag, een mone tair en een financieel verdrag - ziehier de lijnen van geleidelijk heid. waarlangs de Unie wordt verkregen. Eindresultaat zal zijn: een eco nomisch blok ipet ongeveer 19 millioen inwoners, zonder de overzeese gebieden. Dit blok ver tegenwoordigt 6 van de we reldhandel en telt als derde zee varende mogendheid. Wij houden dus op klein" te zijn. Naar bin nen betekent het, doordat het economisch verkeer geheel vrij wordt, een verruiming van de binnenlandse afzet. Dit laatste brengt echter verhoogde concur rentie voor die producten, welke de drie landen zelf genoeg voort brengen. De vraag is nu of boei en tuinder zijde spinnen bij dit samengaan, dan wel of hun be langen ondergeschikt worden ge maakt aan die van handel en in dustrie. Vergelijken wij de agrarische voortbrenging der twee grootste landen, dan zien wij aanmerke lijke verschillen: Nederland (1939) telde 1.503.000 melkkoeien, België (1939) telde 9Ó5.000 melkkoeien. Nederland voert in 732.400 ton koren, België voert in 897.800 ton koren. Verder is de varkens- en pluim veefokkerij in Nederland groter en te onzent produceert men vrij wel van alles méér. Dit geldt voor gewassen, maar ook voor huis dieren. Dit laatste zal tot gevolg hebben, dat de Belgische Land bouw zich zal moeten aanpassen en, mede door betere samenwer king, organisatie, voorlichting enz. omhoog zal schieten. Doch dat is hun belang. Voor ons is be langrijk, dat de volgende produc ten door Nederland uit- en door België worden ingevoerd: aard appelen (wij: 10 als pootgoed), zuivel, vroege groenten. Wat deze laatste producten betreft: er gaan in België stemmen op, om de zui velindustrie, vooral kaas, sterk uit te breiden. En de tuinbouw gaat hard vooruit, vooral die on der glas. Vroege aardappelen en witlof zonden zij ons vóór de oor log reeds kersen, zacht fruit e.a. komen thans. Rekening houdende met de toe- Laat ONS Uw Voor GOEDE en toch VDUGGE AFWERKING HET VAN OUDS BEKENDE ADRES: de Rijp komstige ontwikkeling der agra rische voortbrenging in beide lan den, kunnen wij dus gerust vast stellen, dat de Unie, althans voor wat de binnenlandse markt aan gaat, zeer weinig nieuwe afzet mogelijkheden voor de voort brengselen van land- en tuin bouw opent- Dit was te verwachten. Beide landen „zitten" immers met de zelfde moeilijkheden op agrarisch gebied: overbevolking, landhon- ger, een hoog opgevoerd produc tie-apparaat, doch eveneens hoge sociale lasten, ergo: hoge produc tie-kosten en afzetmoeilijkheden. De klachten over de verminderde rendabiliteit van hei agrarische bedrijf in verband met loon- en prijsvraagstukken, zijn ginds dan ook even veelvuldig als hier... en geestdrift over de wordende Linie is in Vlaamse agrarische kringen eveneens schaars. Daar komt nog bij. dat door de ministers van Landbouw der drie landen is overeengekomen, dat weliswaar de kostprijs volgens een uniform schema zullen worden vastgesteld (ra, ra, hoe kan dat?), maar dat de vaststelling ervan aan de drie landen wordt overgelaten. Verder is, om een minimumprijs tc kunnen garanderen, een ieder gemachtigd alle economische maatregelen te nemen ten aanzien van de prijsbepaling binnen eigen grenzen, om de binnenlandse markt te beschermen, niet slechts tr.gen derden, doch ook tegen de „partners". Ook zal .elk der drie landen zijn eigen importen kunnen regelen en de minimumprijzen op allerlei manieren kunnen bescher men. Is nu door dit laatste besluit de Linie een fictie geworden voor de boer en de tuinder? Het lijkt er veel op, maar het is niet geheel en al zo. Drukkerij Hoogcarspel BURGERLIJKE STAND Nadruk verboden BEEMSTER Geboren: Maria Josepha Anna, d van J. Smit en J. C. Huiter. Gerardu3 Ge- orgius, z van C. G. Rutfter en A. Hoogendijh. Afra Geertruida, d van Th Roet en "A. P. Boos. Getrouwd: Martinus Greuter, 27 en Elisabeth Anna van Baarsen, 24 j. Overleden: Maria van Voorden, 71 j. Johannes Petrus Gerardus van 't Hof, 8 j, z v P. L, van 't Hof en E. C. Roeiofsen. SPORTNIEUWS Graftdijk-nieuws A s. Zondag zal dan na vele beslommeringen het opgeknapte en vergrootte terrein le Oosl- Grafidijk geopend worden. De volgende wedstrijden slaan op het programma: 1 30 uur: GSV adsp.—AVV adsp. plro. 2 45 uur: officieele opening plm. 3 uur: AVV t Alc. Vitrix comb. 6.30 uur: GSV 1—Beemsler 1 Wij zullen hopen, dat G.S. V veel belangstelling krijgt cp haar goed ingerichte terrein en dat het weer mag meewerken tot het slagen van deze dag. P.P.C. Wij laten hier volgen een ver slag van de andere verslaggever. A s. Zondag wordt ons nieuwe terrein te Oosi-Grafidp feestelijk geopend. De volgende competitie hebben we dus gelukkig weer een eigen terrein, dat we ook zelf bemalen kunnen. Zondag komen eerst om 1 30 uur de adspiranien in het veld tegen de A.V.V.-adsp. Er is een medaille beschikbaar gesteld, dus doe je best jongensl Om ptm. 3 uur speelt A.V.V. 1 tegen A'cmaria Victrix III. Dit zal ongetwijfeld een mooie en span nende wedstrijd zijn. Het bestuur hoopt dan ook, dat er aardig wat publiek komt, ook uit de omlig gende dorpen. 's Avonds om 6.30 uur speelt G.S.V. 1 tegen Beemster I. Deze wedstrijd zal ook het aanzien wel waard zijn en de nodige spanning zal wei niet ont breken, daar de beide elftallen ongeveer even sierk zijn. Na de wedstrijd is er vrij dansen bij de Haan. Op Zondag 7 September komen de adspilanien uit op de adspi- rantendag te Alkmaar. Doe je best jongens om een speldje ie be machtigen I Succes I Vooris worden de adsp. ver zocht om zo veel mogelijk in de .nationale* kleuren, groen-zwart, op het veld te verschijnen. Tot de volgende weekl De sportverslaggever. D.R.E.O.-nieuws De uitslagen van de op 24 Auguslus gespeelde wedstrijden Dreo 2—Limmen 2 1—4, Dreol Limmen 1 4—6. Ofschoon beide elftalen verloren, was hef spel vee! beter dan vorige week tegen Meervogels. Meervogeis maakt wel kans de eerste prijs te beha len. A.s. Zondag komt S.V.W. één en twee, de club van de heer Snoek, de leider van TIOL, Zul len onze mannen na de neder lagen van de laatste tijd a.s. LICHT OP Ttror AUTO's bd RIJWIELEN Zaterdag 8.04 uur Zondag 8.02 Maandag 8.00 Dinsdag 7.58 Woensdag 7.56 Donderdag 7.5B Vrfldag 7.50 Zaterdag 7.48 model 1947 met kinderbijslag BOEKHANDEL HOGGCARSPEL Zondag de volle buit eens binnen halen? Maar dart ook eens geheel volledig en niet zoais de laatste tijd met 3 of 4 invallers en soms nog meer. Da Junioren en Aspi ranten spelen Zondag a s. hun eerste compeiitiewedstrijd. Dejr. moeien naar Volendam en zullen een zware tegenstander ontmoeten. Maar jongens, allen je best doen en wie weet of jullie nog niet met een overwinning Ihuis komen. De Adspiranien gaan naar Meervogels en ook jullie voet-, ballen en praten niet te veel. want daar win je geen wedstrijd mee. Zeer waarschijnlijk is er a.s. Zaterdagavond vergadering, alleen voor Junio-en en Aspiranten. Mochten ju lie een oproep krijgen, dan ook allen present, want het is in jullie eigen belang. De Sportverslaggever. Nienws van de A.V.V. „de Rijp" De Rijp I speelde j 1. Zondag eer, goede en nuttige oefenwed strijd tegen een sterke KF.C.- combinatie. Met slechts 4—3 werd verloren, wat tegenspelers als Piet de Boef, Kok en Klokkemeijer een best resultaat genoemd mag worden. Het vertoonde spel gaf goede hoop voor de a.s. competitie, ook de invallers speelden goed. A.s. Zondag gaat de Rijp I naar Graftdijk, en speelt daar ter ge legenheid van de terreinopening tegen een Alcmaria Victrix-com- binatie. Voor de winnaar is een fraaie prijs beschikbaar, A.V.V.ers zorg er voor dat deze in onze medaille- kast terecht komt. Ook de aspiranten spelen in Graftdijk en wel om 1.30 uur. Wij rekenen op veie supporters. De junioren spelen hun eerste competitiewedstrijd in Oostzaan tegen O.S.V.B.; de eerste punten mee naar de Rijp hoor jongens. De Rijp I is ingedeeld in 4 B met de oude bekenden: Wer- vershoof, Andijk, West-Friezen en verder Noord-Scharwoude, R.K. A.F.C., De Randers, Grashoppers, M F.C.,VroneenNieuwe-Niedorp. Het 2e elftal is ingedeeld in Res. 2 A met I.V.V. III, M'dam II, O.F.C. II, O.S.V. V, Odiz II. Volendam IV, K.F.C. VI, Z.F.C, VI en Zaandijk IV. De Junioren spelen tegen die van O.F.C O.S.V., I.V.V., Purrner- steyn, Monnikendam en E.V.C. Jédé

Rijper Courant | 1947 | | pagina 4